3e daaropvolgende periode kunnen v'örloo- pen. De bakkers leveren dus iedere week de bons in, welke zij in de onmiddellijk voorafgaande week ontlvingen. Zij zullen voor de aldus verantwoorde hoeveelheid af geleverd brood een overeenkomstige hoe veelheid nieuwe grondstof ontvangen na dirie weken. Kaas. Het bestuur der „Kaasvereenfging" be richt, dat te beginnen met de bestellingen die vanaf heden (15 Jan.) bij de vereeniging inkomen, aan alle grossiers ten hoogste zal worden toegewezen 100 van hun norma, len omzet. Voor Volvette Gouda Kaas" blijft de be paling van kracht, dat van den normalen omzet zal warden afgeleverd: 30 in vol vette Gouda kaas seizoen 1916, 30 in id. id. jong, 40 in andere soorten naar keuze van het bestuur. De regeling van aanvullingskaarten voor volvette Gouda kaas blijft in werking. Cacao. Naar het „HbltL*" verneemt, is alle cacao, die hier te lande was aangekomen vóór 31 December 1916 en tot dusver was vastge houden, thans vrijgegeven; in totaal be draagt de vrijgegeven hoeveelheid cacao ongeveer 17,000 balen. Tui nbouwproducten. Het centraal bestuur van den NedTerl. Tuafbouwnaad heiaft, naar „De Tuin bouw" meldt, een adres geridht aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarrin wondt gjeoegd: Wanneer het wetsontwerp op die heffing van rechten van registratie wet zal zijn geworden, zullen alle veilingen van tuin bouwproducten, ook al worden zij gehou den zonder tusschenkornst van notaris of deurwaarder, be'ast zijn met '/a pet. der opbrengst. Wij begrijpen, dat hieit thans geen nut meer heeift daarover na te pled ten, al blijft het ons voorkomen, dat dergelijke heffing alleen te verdedigen is op grond van de behoeften der schatkist en er geen enkele andere gTond te vindien is om den tuinbouwer te belasten, wanneer hij zijn waren op diie wijoe veitkoopt. De heffing blijft ons dan ook uitermate onbillijk toeschijnen. Doch in da tegen woordige omstandigfhieilen dreigt zij dubbel onredhtvaandüg te werken. Het is toch aan Uwe Excelllenfcie bekend, dat de tegenwoordige groenteveilingen er op zijn ingericht om zooveel mogelijk te voorzien in de binnenflandsdhia behoefte». Met het oog daarop worden de prijzen voor het binnenland kunstmatig gedrukt, de tuinder moet dian maar zien. hoe hij uit do voor uitvoer bestemde voortbreng selen zijn kosten goed mankt. Doch het behoeft geen betoog, dat het niet aangaat om, waar de tumder aldus gediwonge»! wordt zijn goed dikwerf ver beneden den kostprijs voor het binnemlandisohe ver bruik af te staan, hij nog bovendien 1/2 pet. van de opbrengst aan de schatkist zal hebben te betalen. Het zal dus uoodig zijn, dat aan de vcifliingsvereemigingen het bedrag ii?r heffing wordt terugbetaald om dat bij de bepaling van de prijzen voor de voor bin- nonlondsdh verbruik bestemde goederen door de maatregelen van Engelland en DuutsdhTairud. ten aanzien van de aan onze kweekers opgedrongen overeenkomsten, veel minder loonend <zijns ja, het staat te bezien, of de telers van groenten daarin nog wel eenige compensatie voor de ldge binneini'jandsche prijzen zullien vinden. Wij vleien ons, dat Uwe Excellentie de gegrondheid van' ons bezwaar zal' willen inzien en het daaiheen zal wiliten leaden, dat dit ndieuwe nadeel, dai hun dreigt, voor de tuinders worde afgeweerd. S tleenk ol eninvoer. In de afgeloopen week werden door ne gen stoomschepen uit Engelsche en Schot- sche havens 12,303,800 kilogrammen steen kolen langs het Noordzeekanaal ingevoerd, tegen 3,465,500 kilogrammen door drie stoomschepen in de week tevoren. Aanvoer van katoenen manuf actu ren. Men meldt uit Enschedé aan eenige bla den: In de jongste dagen heeft) men in de bladen kunnen lazen, dat belanghebbenden bij den aanvoer van katoenen manufactu ren uit Engeland het bericht van daar heb. ben medegedeeld, dat spoedige overeen stemming met de Britsche autoriteitien moest worden verkregen, aangezien anders de aanvoer van ruwe katoen, katoenen ga rens en katoenen manufacturen gevaar zou loopen. Die overeenstemming zou daarin bestaan, dat Nederlandsche grossiers en manufac- fruriers, die herhaaldelijk hun belangen in Londen bepleit hebben, weder aanvoer van katoenen goederen wenschen te verkrijgen, echter ten koste van andere belanghebben den, in dit geval de Twentsche nijverheid, die katoen en katoenen garens uit Enge. land betrekken. Het spreekt) vanzelf, dat dit bericht als zoodanig niet juist is. De aanvoer van katoen en katoenen ga rens van de zijde van Engeland loopt op dit oogenblik geen gevaar en is door de N. O. T. goed geregeld, zoodat er van deze zijde geen reden bestaat daarin verande ring te brengen. Voor manufacturiers e. a. ligt de zaak echtler anders; haar groote voorraden ka toenen goederen zijn gedurende de 'jaren 1914, 1915 en de eerste maanden van 1916 voor een groot deel naar Duitschland ver huisd, totdat er een uitvoerverbod hier te lande kwam op katoenen goederen. Sedert dien zijn de aanvoeren van ka toenen goederen uit Lancashire zeer gering geweest) en ligt het in den aard der zaak dat grossiers zoowel als manufacturiers gebrek hebben aan menig artikel. Zij hebben daarom reeds sedert gerul- men tijd pogingen in 't werk gesteld, om het War Trade Department in Londen wat milder te stemmen «n getracht voor hun artikelen de grenzen weer open te krijgen. Voor het W. T. D. was dit echter aan doovemansoor geklopt; men is daar schuw geworden en bevreesd dat die goederen toch ten slotte weer hun weg naar Duittech- land zullen vinden. Nu tracht men het over een anderen boeg te gooien enstelt voor, om de Twentsche industrie maar wat De laten bloeden, door haar wat minder katoen en garens te le veren en daartegenover zooveel meer ka toenen manufacturen van Engeland aan te voeren en te ontvangen. De strik, die men onze industrie wil spannen, is echter zoo in 't oog loopend en zoo unfair, dat niemand zich daarin zal laten vangen. En waar men van de zijde der N. O. T. steedsgozien heeft, dat zij de belangen on zer industrie zooveel als in haar vermogen was, heeft weten te behartigen, vertrouwt men nu ook, dat zij aan onwaardige vor deringen of verlangens van bepaalde zijde den kop zal weten in te drukken. Tabak. Duiteehland zal' op 15 Februari e.k. weer voor den invoer van tabak en waar schijnlijk ook voor dien van tabaksmate- irialien worden opengesteld. Uitvoerverboden. Bij Kon. besluit van 13 dozer wou-dt bet eenig artikel van het Kon. besluit van 19 Jan. 1915 („St.l>L" No. 20) gelezen alls vO'gt: De uitvoer van terpentijn, alle harsen, gommen, asphalt en 'verdere harsachtige stoffen, alsmede mengse'is en producten diaarvan, is verboden vam den dag der af kondiging van diit besluit (15 dezer). Voorts is bij Kon. besluit van 13 dezer bepaald: De uitvoer van duiven, zoowel levend als gedood,, is veulboden van den dag der af kondiging van dit besluit (15 dezer). De Kroon behoudt zich voor deze verbo den tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevafden diaarvan ontheffing te doen verieenen. Kolenbesparing in DenHaag. De Burgemeester van 's-Gravenhage heeft gistermiddag gezegd dat de laatste week die kolenbesparing minder is geweest dan te voren en dat men niet meer de noodige aandacht) schijnt te hebben voor de kolen- schaarschte. Van zeer bevoegde zijde is aan de ,,Avp." verzekerd in aansluiting hiermede dat Den Haag een der steden is welke het minst bezuinigt. In sommige stadsgedeelten schijnt men zich heelemaal niet te bekom meren over in te voeren bezuiniging, om dat) de financieele quaestie bij deze perso nen geen rol speelt. Schi.p vergaan? Reuter seint uit Madrid: Visschers von den in zee een verlaten boot, behoorende aan het Nedier'andsche s.s. „Berfconde". Men vermoedt dat de „Bertoindie" getor pedeerd is en dat de opvarenden die in die booit waren, door een ander sdhtjp zijn opgenomen. (Een Nederl. stoomschip „Beirtonde" is niet bdkend en in Lloyds Reg. komt ook geen schip van dien naam voor. Red.) Het Ned. Roede Kruis. Bij Kon. besluit is aan den heer jb/r. mr. W. Röeil, te 's-Gravenhage, op zijn ver zoek, een eervol ontslag venteend, uit zijne betrekkingen van lid van het hoofdcoonité van het Nederliandsöhe Rooide Kruis en van gewestelijk commissaris van het Ne- desrliamd'sdhe Roadie Kruis voor de provincie Zuid-Holland en zulks onder dankbetui ging voor de door hem in die betrekkingen bewezen diensten. Zalm. Bij Kon. besluit zijn mr. F. J. M. A. Reekers, lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, te Amsterdam, dr. H. F. Nierstrasz, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, en dr. H. C. Redeke, directeur van het Rijks-instituut voor bio logisch vissclierijonderzoek, •- Den Helder, belast met de leiding van en het toezicht op de proefneming met het kweeken en los laten van zalmpjes in Nederland, en is prof. Nierstrasz voornoemd tevens belast met het secretariaat. Korle Kroniek. Het was 18 December 1916 dertig ja ren gleden, dat door kapiedaan Bakker, thans pastoor te Langeraar, en door den heer Okhuvzen de R. K. Milïtairen-ver- eeniging ,,St. Augustimus" te Schoonho ven werd opgericht. Dat frit is dezer da gen feestelijk herdacht. De Haagsche gemeenteraad heeft de voorstellen in zake de saTairisverQiooging voor dien burgemeester, den gemeente secretaris en den gemeente-ontvanger goedgekeurd. Door d© Provinciale Zufiid-Hollbandsche Archeologische Gommasslie is in zake de eü'ectrificatie van dien tnamuddernst Den HaagDelft aan den Raad' der gemeente Delft een uitvoerig adres gezonden, waar in er op wordt gewezen hoe hierdoor we derom een stuk van Delft's schoonheid verloren dreigt te gaan. Te Rh-men zal een fabriek voor zui velbereiding gebouwd worden.. Te Maastricht heensoht groot gebrek aan aardappelen,; pas 1 Februari kan er voorraad zijn. Te Schiedam zullen 700 Pool sell e vluchtsflingen worden gehuisvest. Gemengde Berichten. De aanslag op een schildwacht. Het onderzoek inzake het gebeurde te Doe- tinchem heeft aan het licht gebracht, dat een en ander betrekkelijk onschuldig was. Brugman, die in beschonken toe stand verkeerde, werd dioor den schild wacht aangemaand naar huis te gaan. Hij wond zich daahoivWr op, zeridle thuis z>eflif nog een militair geweer te hebben meb patronen en beloofde hiermede terug te zullen, komen. Indiër da ad giaschiedde dit. B. loste driie schoten., maar nader is gebleken waren het slechts losse patro nen. Hij ie dan ook in vrijheid gjasteld, nadat proces-verbaal was opgemaakt. Over de grens gekomen. Te Ulft zijn Zaterdag 20 Belgen, die, volgens hun zeg gen, in Rees (Pruisen) loopgraven had- dien moeten maken, over diei gréhs geko men. Te Winterswijk zijn twee ontvluchte Russische krijgsgevangenen over de grens giekomen. Te Saebeugewalid (Limburg) is Zater dag een Fransche krijgsgevangene uit het kamp te Friedrichsfeld over de grens ge komen. Hij bad, naar hij vertelde, in die miunitiefobrtóken van Krupp gewerkt. Te Doetinöhem rs een Oostenrijkscbe dieserteur aangekomen. ZaterdOgmidJdiag is bij Gennep een Oostenrijksche deserteur in burgerkleeren over de grens gekomen. Hij was driemaal gewond geweest en had nu weer naar het front mioefen vertrekken. Mishandeling. Toen J. E. te Eemnes (Utr.), met zijn meisje van de Gooisobe tram huiswaarts keerde, werd hij nabij de begraafplaats door vijf militairen,, die van Eemnes naar Laren gingen, aangerand en ernstig mMraimd»ef.>d. De zaak is in han den der poüitia Meeldiefstal. Gepasseerdlen ziomar bad te Zuilen (Utr.) een belangrijke nieel- diefstal plaats. Terwijl ook bsothaalde gevallen van het uitmeOkan van vee wer den geconstateerd. Nu is men de daders op het spoor. Het zijn inwoners van Zui len. Een hunner beeft bereids bekend. Ottervangst. In de provincie Gronin gen wordien in die laatste weken vrie ■vHsdhiotters gevangen. Voor elk dier wordt door de Vereeniging ter bevordering der Zoetwatervisscherij f2.50 vergoed1. Er 2ijn mensdhen, die nu speciaal op de yisdh- otterjaoht gaan. Runderen overreden. Zaterdagavond ongeveer half zes werden een achttal (runderen, bestemd voor de militairen, te Vlisaingen, bij de Abeele (tusschan Mid delburg en Souburg), geleid. Door hot fluiten van een boot geschrokken, renden de doleren over den dijk op den spoorweg, juist toen de melk trein van half zes pas seerde. Vijf koeien werden - verbrijzeld. De trein kreeg 20 minuten vei-tragjing. De machine was licht beschadigd'. Door zigeuners ontvoerd. Te Voorburg heerschte in het laatst der vorige week groote onrust door het verdwijnen van een meisje. Het) vroolijke kind moest om haar woeligheid, nogal eens in school blijven en zoo maakte men eich eerst niet ongerust. Toen echter bi-j informatie bleek, dat zij reeds lang de school verlaten »had, dacht men aan een ongeluk en werd de rivier de Vliet afgedregd. Toen dit geen resultaat gaf werden speurhonden te hulp genomen en gaf men die dieren lucht. Deze liepen terstond den weg op naar Rijswijk en ble ven daar staan bij een woonwagen van. Zi geuners. En werkelijk werd in dien wagen de vermiste gevonden en toen spoedig aan de verheugde ouders terug gegeven. Een nobele daad. Het stemt altijd aan genaam de week te beginnen met het ver melden van een nobele daad- Een werkvrouw verliest in het begin dei- vorige -week een taschje, waarin aan op gespaard geld f 25. De arme vrouw, een weduwe, was er op uitgegaan om voor haar zoontje een pak te koopen. Hevige teleurstelling en groot verdriet toen zij bij de mevrouw waar zij werkt, haar verlies bemerkt. Aangifte bij de politie wordt ge daan en 's avonds de kr-ant nagekeken on der de verloren voorwerpen. Inderdaad daar is een taschje gevonden, het vrouw tje is al opgefleurd door blijde verwach ting. Maar helaas, er zijn meer taschjos. Aan het opgegeven adres blijkt het taschje met dat van den verloren schat te zijn. Maar ook blijkt dat daar iemand woont, die bij het verhaal van de werkvrouw niet onbewogen blijft. Wel blijft het taschje zoek en moet men de f 25 als verloren be schouwen, maar de bewoner van boven vermeld adres heeft binnen een paar dagen onder «zijn kenissen een aardig bedrag bij een gekregen, dat hij aan de werkvrouw ter hand stelt... Er gebeuren in den loop van een week wel dingen in Den Haag, die minder ver meldenswaard zijn dan deze eenvoudige, stille weldaad. „N. Grt" Verdronken. Een Tielenaar die, na een bezoek aan Wagemingen, met de Oos terstoomtram te Arnhem arriveerde, om naar Duitschland te vertrekken, liep, den weg bijster zijnde, in de haven en verdronk. Na een uur dreggen werd zijn lijk opge- vischt. Moord. Men meldt uit Harderwijk aan de ,,Msbd.": Zondagmiddag is op het bouwland in den omtrek na lang zoeken gevonden het lijk van het 6-jarig dochtertje van den ar beider v. d. Velde. Dit kind was Zaterdag middag door een Belgisch korporaal, die dikwijls in haar ouderlijk huis vertoefde, meegenomen. Deze, de vermoedelijke da der, werd Zondagmorgen in een dennen- boschje aangëtroffen. Men 9eint nader: Voor het vinden van het lijk van de ver moorde 6-jarige dochter van v. d. Velde, werd een Belgisch korporaal aangehouden, die alles ontkende. Toen laTèr het lijkje ge vonden werd, viel hij door de mand en leg de een volledige bekentenis af. Hij beweert in beschonken toestand te zijn geweest en niet) geweten te hebben, wat hij deed. Het lijkje zal heden gerechtelijk worden ge schouwd. De aangehoudene zal voor den auditeur-militair worden geleid- Door de gasbesparing? Vermoei^ijk door de zuinige gasverlichting iö Zater dagavond te Enikhuizem een werkman te water gelooipen. Met veel moeite kon hij weder tot bewustzijn gdbiadbt worden. Geen gaë In 8luie. Naar de ,,Midd. Cf' meflidit, is bij den burgemeester vam Sluis vam dam. Duditsohem gezant egm be rd dht ipgdtoamen, hou/dtende mededeelipg, dat wegens gebrek aan steenkolen de toe voer van gas uit Brugge vermoedeMjk binnen eenigetn tijd zal ophouden. Nekkramp. Bij een Belgisch meisje in heit LeopoOdsdorp bij Harderwijk is nek kramp geconstateerd. Mosselen. Uit Ietsdke meldt men aan die ,,N. R. Ct.": Zatordlag wend' hier be kend. dat die handel mat Duitsdhliand in alle sdhaoffldiieren (mosselen, oesters, kreef ten. garnaiten, uillken, krculkeLs) is gaceav tnal'lseetnd: binnen emtkele dagen wordt dé grens vam DudtsdhLanid em die van de door Dultsdhlandi baaette gedeelten vam België en Frankrijk voor den vrijen invoer vam die artikelen gesloten. Aïfleem gemachtig de voor den invoer zal in doze streken zijn de N.V. Algemeene Import en Export, afd. sdho,aMieren, te 's-Gravenhage. Ook voor Oostenrijk en Poitem is dieze beperking van bracht. Mosee'is uit huisindustrie worden niet meer aangenomen. Aangerand. Op een etii gedeelte van dien weg tussdhien Ede en Arnhem werd Zaterd agarvomii 1 een reserve 2e-luit. van de fiets gesftingeni door een over den weg geqpamnan ijzerdlraad!, waarna terstond twee pörsónen uit die duisternis naar hem toesprongen. De gevallen officier had nog juist dien tijd 'om zijn geladen revolver dienst te laten doen, waarna de ".helden" het hazenpad' kozen. Het ongeval liep zon der ongelukken af en de reis kon per fiets worden voortgeaek Over de grens gekomen. Nabij Weert zijn gisteren twee Duitse he deserteurs over de grens gékoman. Doodgesohoten. Te Beasel is Zotndag- qafond een 16-jarige Duiltsch smokkelaar uit de Gliadbach door een soldqat-oomniies doodgeschoten. Hoog water. Te Wijk bij Duurstede is de Rijm da jongste twee etmalen 27 c.M. gevallen. Maandagmiddag noteerde de Rijkspeilllsdhaali aam den Rijn een stand van 6.38 M. plus N.A.P. Het rijverkeer met de Betuwe is nog ni-ri hersteld. Vergiftiging onder vee. Te Hoog-Blok- land' beeft zich in den stal van den vee houder D. de Jager waarschijnlijk een ernstig geval van vergiftiging onder het vee voorgedaan. De Jager bad oip proef een baaltje meal gekocht van een koop man. Een gedeelte daarvan bad hij tot pap of drank bereüidi, etn dat aan zijne jonge auindeiren of pinken voorgezet. Z"\s van de 8 pinken dronken er van en 2 weigerden. Alle zee waren binnen den tijd van een half etmaal dood. Ondier het groote vee deden zich ook wel eenige ver schijnselen! van onpasselijkheid voor, maar daar was het mëel in de groote drank- kuip gemengd, etn dus in mindere hoe veelheid gebruikt Het meel is door den heer Goedhart, Rijksveearts te Meerkerk, meegenomen om het tot onderzoek op te zenden naar Wa geningen. Spoorwegdiefstat. Doiot de recherche te Maastricht zijn opgespoord een viertal personen: G. C., J. S., C. J. en N. J., a'erdocht van het stelen van een 'flink partij klompen van bet emplacement vam het goederen-station. De klompen zijn in twee partijen weggehaald, telkens door twee man en verkocht bij vrouw S. in de Gapucijmanstraat, alwaar ze ook in beslag genomen zijn. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Het gebruik van het Openbaar Slachthuis. Nu allerwege wordt gezocht naar midde len om te geraken tot de noodzakelijke steenkolenbesparing, waarop door den Mi nister van Landbouw, Nijverheid eai Han del is aangedrongen, is de Commissie van Beheer over het Openbaar Slachthuis ie rade gegaan', of ook in dit bedrijf niet een besparing van steenkolen en electri riten te verkrijgen zou zijn. Als resultaat van dit onderzoek ves/igt zij de aandacht op een drietal maatregelen, waardoor eene niet onbelangrijke bespa ring ware te verkrijgen. In de eerste plaats komt in aanmerking eene vervroegde sluiting van het Slacht huis. Thans wordt het Slachthuis liet ge- heele jaar door des namiddags te 7 uua- ge sloten, met uitzondering van den- Zaterdag, op welken dag de sluiting om 1 uur plaats vindt, terwijl des Vrijdags de sluitingstijd nog een uur (van 1 April1 October) of een half uur (van 1 October1 April) later is. De ervaring heeft geleerd, dat openstel ling van de inrichting' tot des avonds 6 uur (d. w. z. over het algemeen één uur minder dan thans) alleszins voldoende is te ach ten en dat ook des Zaterdags het sluitings uur zonder bezwaar kan worden vervroegd en gebracht van 1 uur op half 1. Teneinde te verzekeren, dat de vervroeg de sluiting geen nadeeligen invloed zal hebben op de werkzaamheden, verdient het h. i. aanbeveling de middagsluiting (thans van 13 uur) een half uur te vervroegen en te bepalen op half 1—half 3 uur, waar door het slachtten des middags vroeger kan beginnen en dus ook eerder kan afgeloo pen zijn, terwijl op Vrijdag de thans gel dende onderbreking der werkzaamheden van 2—3 uur, die in het geheel geen nut heeft en slechts storend werkt, kan ver vallen, zoodat op dien dag het Slachthuis 'onafgebroken geopend blijft. De hier voorgestelde regeling houdt vol doende rekening met de belangen der sla gers, wier organisaties dan ook daartegen geen^iei bezwaar hebben, en laat hen ruimschoots tijd om hun werkzaamheden te verrichten: het Slachthuis zal bij de nieu we regeling in de maanden AprilOctober dagelijks 10 uur (Vrijdags 12 uur, Zater dags half 7 uur) en van 1 October—1 April dagelijks 9 uur (Vrijdags 11 uur, Zaterdags half 6 uur) geopend zijn. De voordeden der voorgestdde regeling beperken zich niet tot kolenbesparing al leen; door haar toch zal de diensttijd van het personeel zonder schade voor het be drijf kunnen worden bekort eoi «zullen de keuringen meer bij daglicht kunnen ge schieden, dat uit hygiënisch oogpunt van niet te onderschatten beteekenis is. Wordt tot vervroegde sluiting van het Slachthuis overgegaan, dan zal ook de ttjd, gedurende welken vleesch mag worden in gevoerd, met een uur moeten worden be kort, terwijl het keuiringslokaal eveneens vroeger za' moeten worden gesloten. Een tweede maatregel, waardoor even eens een vrij' aanzienlijke kolenbesparing zou kunnen worden verkregen, is inkrim ping van den tijd, gedurende welken het koelhuis geopend is. In overleg met de sla- gersvereenigingen adviseeren zij te bevor deren, dat zal worden bepaald, dat het koelhuis des namiddags niet van 11Tuur, maar van 11half 1 uur zal geopend zijn. Het koudeverlies, aan de Openstelling van het koelhuis verbonden, zal daardoor wor den verminderd en dientengevolge brand stof worden bespaard. Ten slotte zou h. i. behooren te worden afgeschaft de bepaling, die den Israëliti sch en slagers het recht geeft op Zaterdag na afloop van den Sabbath te slachten te gen het gewone tarief. Overdracht van grond. B. en W. geven dien Raad in overweging* a. die aan die gein een te toebehoor en de gesdieeutian van de pea'ceelen aan den Mare- dijk, lead, bekend sectie L nos. 896 en 897, te^ gr(>ort)te (\[an 5 c.A.,. zonder betai'iRg; van koopsom in eigendom over te dragen aan G. J. Jansen., alhier; b. het kadastraal anedie ten name van' G. J. Jansen voornoemd staandte gedeelte* van het perceel sectie L no. 895, groot 55 c.A., zonder eenige kosten voor de ge meente in eigendom 'sn onderhoud bij del gemeenten, over te nemen. Aankoop perceelen Brandewijn9teeg. In de Raadsvergadering van 2 April 19U werd met het oog op eene eventueele ver breeding van de Brandewijnsteeg beslo ten eenige perceelen in die steeg aan té koopen. Thans is de gemeente in de gelegenheid^ zich ook den eigendom van de overige per ceelen, voor die verbreeding vereischt, te verzekeren. De eigenaar van het winkelhuis aan de Lange Mare, hoek Brandewijnsteeg, toch is bereid dat winkelhuis met de daaraan belendende werkplaats, benevens het pak* huis aan het Vrouwenkerkhof en het ceeltje Brandewijnsteeg no. 8, tezamen aan de gemeente te verkoopen voor f 15.000, echter onder voorwaarde, dat hij genoem de perceelen, met uitzondering van heft perceeltje Brandewijnsteeg No. 8, hetwelk door hem voor f 0.90 per week is verhuurd, uiterlijk tot 1 Januari 1919 kosteloos in ge bruik kan houden. B. en W. stellen voor op dit aanbod in te gaan, aangecien de gemeente dan op alle perceelen, voor de verbreeding van de Bran dewijnsteeg vereischt, de hand zal hebben gelegd. Adjunct-commies ter gemeentesecretarie. De gestadig toenemende werkzaamheden ter gemeente-secretarie werden aldus B. en W. in 1913 niet weinig verzwaard door de invoering der pensioenwetten voor, de gemeente-ambtenaren en voor hunne weduwen en weeeen. Daarom achten B. en W. uitbreiding van het personeel op de financieele afdeeling met een in de administratie bekwame kracht dringend noodig. B. en W. stellen voor sollicitanten op të roepen tegen een bezoldiging van f 1000 a f1300 '9 jaars, d. i. de jaarwedde van een adjunct-comies, welke rang B. en W. voor het gevraagde werk en de verlangde capan citeiten ook noodig voorkomt. Waagwerkers. Het gilde der waegwerkers ontvangt eeri jaarlijksche toelage van f 240 uit do ge meentekas voor de werkzaamheden, die zij ten behoeve van de gemeente in de waag verriehten. Op advies van de Commissie voor het Marktwezen geven B. en W. in overweging het gilde over het jaar 1916 een extra-toe lage te verieenen van f 80, vanwege de ver mindering van ontvangsten en de vermeer dering van uitgaven, doordat hun paard thans veel duurder in onderhoud is. SchooiïïTntiervcetHng. Uit het verslag over 1915, aangaande de wijze waarop het op de begrooting der ge meente voor Schoolkindervoeding'toege staan bedrag is besteed, dat door den Raad aan Ged. Staten moet worden uitgebracht, blijkt o.m., dat 596 kinderen van school kindervoeding profiteerden, afkomstig van 9 openbare, 2 Christelijke en 3 R.K. Scho len. De maaltijden vingen aan op 1 Decem ber 1915 en eindigden 15 Maart 1916 en wer den gedurende zes.dageivper week gehou den. In het geheel werden 42.473 porties voedsel (erwtensoep, rijstesoep, bruineboo- nen met spek, gestampte pot, port met) ro zijnen en rijstepap) verstrekt, tegen den gemiddelden prijs van 10% per portie. De inkomsten der Vereeniging beliepen f 4947.62V6» waaronder f3000 aan subsidie der gemeente. Uitgegeven werd f 5243.17, zoo dat) het tekort over vroegere vereeni- gingsjaren met f 295.54y3 vermeerderde en aldus steeg tot f 1117.21^. Wijziging der verordening op het bouwetf en sloopen. Gevolg gevende aan de uitnoodiging, ver vat in een motie,'ingediend door den heer, Hoogenboom, in de Raadsvergadering van 27 November j.l., hebben B. en W. de Com missie voor de Strafvorderingen uitgenoo- digd een wijziging te ontwerpen voor het zosde en zevende lid van art. 11 der veror dening op het Bouwen- en Sloop en in dien ein, dat in een leiding tot afvoer van mena gewater in den vervolge geen zinkput be hoeft to worden geschakeld en het woord

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2