redefnen waarom ondergetaekBniden dé vrijheid nemen zich tot Uwe Excellentie' <►3 wemden met het dringend verzoek het daarheen te wiïlen ledden, dat de militie- plicbtigen van de lichting 1918 vervroegd tot die<n werkedijken dienst wonden opger loepen, vóór die inlijving: van de lnnd- stormp'JLch'tjigien van de jaarkilasse 1909. Zij hebben de eer Uwe Excellentie voor eene verdere motive aring van hun ver zoek, beleeid te verwijzen naar bijgaande Memorie van Toelichting. Duitsche kinderen. Gistermorgen zijn met den trein van 10 u. 15 min. van Arnhem 79 Duitfeche kinde ren naar Frankfurt vertrokken, die hier te landie eenigen tijd doorgebracht hadden. Omstreeks 1 uur vertrok van Arnhem een lange extra-trein, van Amsterdam geko men en gaande tot Elten, met 600 Duitsche kinderen, gekomen uit verschillende steden in ons land. De nieuwe Britsche gezant. Omtrent den nieuwen Britschen gezant te 's-Gravenhage schrijft de „Morning Post)": De lieer Townley heeft getoond tot de ^sterke" mannen te behooren in den diplomatieken dienst. Als gezant in Ar gentinië verwierf hij in buitengewone ma te het vertrouwen en de erkentelijkheid van de Britsche handelaars door het le vendige belang dat) hij in handelszaken etelde. De Britsche Kamer van Koophan del te Buenos-Ayres, waarvan hij presi dent werd, had veel aan zijn werkzaamheid te danken. Met de benoeming van een di plomaat van deee ervaring en zulk een bij zondere sympathie voor handelsbelangen op den post te 's-Gravenhage, kan de re geering, meent het blad, in de tegenwoor dige omstandigheden worden gelukge- "wenscht. Blijkens een Reuter-telegram merkt de „Mdrning Post" nog op, dat sir Walter Townley een man is die wel zal weten hoe hij een beroep zal doen op den patrioti- echen en nationalen geest der Nederlan- "Sers, die aan de zijde der geallieerden staan en die zeker zich niet) zal hukken voor de Duitsche Nederlanders, die aan Duitschlands zijde staan. Opheffing besteldiensten op Zondag. Men maakt de „Maaab." opmerkzaam, dat de beperkende bepaling,etn betreffende het 'bestellen van goederen alleen betrek king hebben op Zondagen en voorloopig niet op Algemeen erkende Christelijke feestdagen op een anderen dag vailend. De bestelling is thans aldus geregeld, A. Besteligoed snel/vervoer. Aflevering geschiedt binnen 15 minuten na aankomst van den train, waarmede de zendbng is aangebracht. Op Zondagen vin dit bestelling slechts pliaotsr al® spoed bestelling is aangegeven en dan fennen 3 uur na aankomst. Op de algem. erkende Christelijke feest dagen (behalve Zondag) geschiedt bestel ling. voor zooverre deze goederen kunnen worden opgenomen bij de ritten ten be hoeve derbesteligoederen, dae met de eerste gelegenheid ter bastèmmüngsplaats worden aangevoerd. Indien- spoedbestelling is aangegeven, gdsdhiedt besteflltengr binnen 3 uur na aankomst. B. Gewoon basteilgoed. Op Zondagen v.mdt bestelling sQechts plaats, als spoedbesteling is aangegeven en dan binnen 3 uur na aankomst. Op de Algem. erkende Christel feest dagen ('beh alive Zondag) geschiedt bestel ling, indien de goederen op den aan die dagen of aan een Zondag vooraigaanden dag ten vervoer zijn aangenomen en zij mot de eersta gedögenlhedd ter bestemmings plaats worden aangevoerd; verder indien spoodlbestefldng is aangegeven en in dat gevsjl binnen 3 uur na aankomst. De aflevartng aan het station van de a'dius aangebrachte bestelgoederen op Zondagen en alig. erkende Christel, feestdagen, voor het geval afhandeling door of van wege den geadresseerde plaats heeft, moet -oo noodig ook op een later tijdstip dan de normaal voorgeschreven uren geschieden. Onlusten in Tapaneei j. .Officieel.) Bij het departement van Ko- ïoniën is ontvangen, het volgende) telegram van den gouvem'eur-gejteraal van Nedcrl. Indië: „De resident van TapanoeQi bejnicht dat sedert Zaterdag niets meC'denswaard voorviel. De opstand schijnt geheel be- dwongm te zijn, In het geheel zijn vijftien opstandelingen gedood, vier gewond en vijf-en-veertig gevangen genomen, onder wie dertig door die bevolking. Het land schaaf hoofd van Siboolan is bij ongeluk gedood." STADSNIEUWS. Jaarfeest St. Ludwina-Vereeniging. 't Is een zeer christelijk, een alleszins prijzenswaardig streven, dat de dames der St. Ludwina-vereeniging beoogen. Wij heb ben er gisteren weer eens een dieptreffend bewijs van gezien. Koevele honderden meisjes toch zagen wij daar bijeen in de ruime «zaal van de Graanbeurs? Zij kwamen er, om te ontvangen van de gaven-, welke milde, doch vooral nijvere handen hadden bereid; gaven, misschien bescheiden van hoedanigheid, doch groot van beteekenis, omdat ze het symbool waren, de uiting van echt Roomsche charitas. Wij meenen het daarom verplicht te zijn, hier de woorden in herinnering te brengen, door den ZeerEerw. Heer pastoor A. J. M. Hafkenscheidt, gisteren, bij gelegenheid van de uitdeeling van kleedingstukken ge sproken: dat men bij al die geschenken van het Kerst-Kind, bij de geboorte van Chris tus. meer dan anders aan weldoen behoort te denken. De ZeerEerw. directeur bracht namens de aanwezige kinderen dank aan die weldadige menschen, die de St). Lud- Wina-vereeniging in staat stelden, dezen avond te organiseeren. Dank in 't bijzonder aAn hen. die in stilte hebben gewerkt: aan dë dames der vereenigi/ig. Zij hebben &ich zelf gegeven, offerden hun tiju op. Spr. ver zocht den kinderen, hun dank uit te spre ken door een hartelijk gebed voor de wel doeners, en een „Lang zullen zij lev-an". Spontaan werd met dit laatste ingestemd, en wij mogen veilig onderstellen, dat menig dankgebedje van, die kleinen tot den Gever van alle goed zal zijn opgestierd. Den kinderen wachtte ook nog een gezel lig feestje. Hoe werd er reeds bij den aan vang nieuwsgierig rondgezien, om de ge heimzinnige muziek, die.d&ar klonk, te ontdekken. En aller enthousiasme steeg ten top, toen het echtpaar van Lycken «en in teressante poppenkast-vertooning ten beste gaf. Piano-muziek en zang waren hierna aan de orde, terwijl de alijverige dames hestuurderen met kwistige hand chocolade en versnaperingen den kleinen aanboden, 't Was dezen aan te zien, zij lieten het zich goed smaken. Ter afwisseling trad Mevr. v. Lycken als grootmoedertje op en verhaal de eenige leei-zame Kerst-vertellingen. Met aandacht en spanning werden de"verhalen aangehoord, en grootmoedertje kreeg een hartelijk hoera der kinderen. En weer wer den allerlei lekkernijen rondgedeeld, door goedgeefsche winkeliers beschikbaar ge steld. De groote attractie wa« de verloting der kleedingstukken. 't Was een gedrang en een gekakel! Doch allen kregen hun beurt, en allen keerden met twee nuttige geschenken naar hun plaatsen terug. Tegen acht uur was de pret gedaan, doch de kinderen zul len aan dezen gazelligen avond nog lang terugdenken. Vermelden wij nog, dat behalve de ZeerÈerw. Heer pastoor,ook de drie Weleerw. heeren Kapelaans der St. Petrus- Kerk door hunne tegenwoordigheid blijk gaven van belangstelling. Wij mogen, tenslotte, de ijverige presi dente der St. Ludwina-vereeniging, mej. A. Bik, en hare trouwe bestuursleden, een woord van hulde nie't onthouden, voor het vele, den armen in naam van het Kerst kindje toebedeeld. Moge het bestuur nog tal van jaren in deze, zoo navolgenswaardige richting werk zaam zijn, tot steun van .de minder bedeel-1 den. R.K. Kleermakers. Gelijk wij reeds eerder meldden, was te gen gisteravond een vergadering belegd in „Prediker", om de afdeeling Leiden van den Ned. R.K. Naaisters- en Kleermakers- bond „St. Gerardus Majella" weer tot het leven te roepen. Vele leden waren opgeko men, om de reorganisatie-plannen te hoo- ren hespreken door den heer van Diemei, vrijgestelde van den Bond, te Utrecht. De inleider zeide gekomen te zijn, om den overleden vakbond weer nieuw leven in te blazen. Mocht weer een organisatie tot" stand komen, dan zal een vergadering worden belegd, waartoe ook degenen, die thans niet aanwezig zijn, zullen worden uitgenoodigd. Vervolgens zette spr. de be- teeekenis uiteen van een goede vakorgani satie, die vooral thans van beteekenis is, nu het contract) met de patroons staat ver nieuwd te worden. Sluit men zich niet bij dje Katholieke organisatie aan, dan zal bij de collectieve overeenkomst beslist worden, ook over de Kath. Kleermakers van Leiden, echter zonder hun tegenwoordigheid. Alle aanwezigen stemden in tot reorga nisatie. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren van Buren, voorzitter, Mulder en Ouwerkerk, bestuursleden. De inleider wijdde enkele sympathieke woorden aan hef nieuw-gekozen bestuur, waarna die heer Buren zich in de welwil lendheid van het hoofdbestuur aanbeval. Vervolgens werd tot secretaris benoemd de heer .T. Ouwerkerk, en tot penningmees ter de heer Mulder. De naam der vereeniging, welke tot nog toe „StL Gerardus Majella" was, werd om gezet in „St. Martinus". Na enkele besprekingen van huishoudelïj- ken aard, werd besloten een vervolgv-vergo- dering te houden op Dinsdag 23 Januari a.s., tot welke vergadering de plaatselijke Kath. Kleermakers per circulaire zullen worden uitgenoodigd. Indien mogelijk, zal dien avond het reglement worden behan deld. De vergadering vangt aan om uur. Wij vertrouwen, dat dien avond de R.K. Leidsche Kleermakers zich niet onbetuigd zullen laten en het streven van het voor loopig bestuur zullen weten te waardeeren. Bij Kon. besluit is opnieuw benoemd tot assistent bij het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren alhier, de heer dr. W. J. de Mooy. Bij Kon. besluit is voor de lichting 1917 benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van den tweeden keuringsraad in het 3cle district van Zuid-Holland de gepension- neerde kolonel W. S. N. van Bockum Maas. De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist uit deze gemeente, door tusschenkomst van een advocaat, onder letters N. N., is ontvangen f 170 aan bankbiljetten, tot aan zuivering van te weinig betaalde Rijksin komsten en verdedigingsbelastingen. Voor den dienst in Ned.-Indië is be stond de heer A. Pieters; alhier. Prof. dr. H. Windisch, hoog'iseraar in de uitlegging der Evangeliën en de ge schiedenis der oud-Ghiristeilij<ke letterkun de aan de Leiidische universiteit, is opge roepen voofr den dienst bij het Duitsche leger. In verhand daarmede bevindt de -hoog!eenaar zddh op het oogenbfók in Duitschland. Binnen twee maanden is een beslissing te wachten, of de hoogleraar werkelijk bij het Duitsche leger zal wor den ingelijfd. „N. Crt." Op verzoek van den commissaris van politie te DeMt zijn do experts J. Broekman en J. J. de Gier, alhier, op last van den officiler van justitie naar Delft vervoerd om daar gehoord te worden in verband met een vetrinoedeflijte geval van brand stichting in een huis op die Voonstnaat al daar. Beiden zijn in votoriaopage hechtenis gesteld. Aan de Memorie van Antwoord op hoofd stuk V (binnenlandsche zaken) is het vol gende ontleend wat betreft de Rijksuniver siteit alhier. Chineesche taal. Inderdaad is, afgezien van de bezetting van den nog steeds vaceerenden leerstoel in het weten schappelijk Chineesch, voorziening in de behoefte aan onderwijs in de Chineesche dialecten, welke als spreektaal meest ge bruikt worden in Oost-Indië, noodig. De minister vertrouwt dat zoodanige voorzie ning binnen niet te langen tijd beslag zal kunnen kijgen door de benoeming van een lector voor dit vak. JapanschetaaL Zoodra de gelden voor den hoogleeraar in de Japansche taal zullen zijn gevoteerd, hoopt de minister een voordracht ter benoeming van den hoog leeraar aan de Koningin te doen. Buitengewoon hoogleeraar in de pharmacopraphie. De heer De Graaff, lector aam de Rijks universiteit alhier, is benoemd toit buiten gewoon hoogleeraar te Utrecht. Aangezien het in de bedoeling "ligt, dat de nieuw be noemde zijn buitengewoon hoogleeraar- schap tegelijk met het lectoraat alhier zal vervullen, komt het den minister voor, dat er alle aanleiding bestaat hem ook voor zijn onderwijs alhier den titel van buiten gewoon hoogleeraar toe te kennen. In de bezoldiging brengt dit geen verandering. Gisterenmiddag omstreeks 12 uur, kwam de 6-jarige N. v. d. T. op de Oude Vest, toen hij de Pelikaanstraat wilde ingaan, onder een wagen, die juist uit genoemde straat om den hoek kwam gereden. De jongen viel op den grond en kon niet voorkomen, dat de wagen, met hef linker achterwiel over zijn rug ging. Oogenschijnlijk had v. d. T. geen letsel bekomen. Niettemin werd hi> met denzelfden wagen naar zijn woning aan de Prinsenstraat vervoerd. Den be stuurder van het voertuig treft geen schuld- Roomsche Agenda. WOENSDAG. Leiden. Half negen in „In den Vergulden Turk" ontwik kelingsavond1 van „De Hanze". VRIJDAG. Left den. 8.30 uur jaarver gadering Ned. R. K. Metaal- fa ewerkerëbond in „Prediker". ZONDAG. Leiden. Zeven uur Foyer Stadsgehoorzaal (ingang Bree- straat) Propaganda feestavond Ned. R.K. Handelsreizigers- vereeniglmg. WOENSDAG. Leiden. 8 uur in „Pre diker", Jamvoissensteeg. Be- ötnursvergaeuüaig Ned. R. K. Volksbond en ail'e R. K. vak- vepeentlgdngen. Spreker, de heer A. Klijnée van Utrecht. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Jhr. Van Nispen tot Sevenaef. De Voorzitter doet mededeeling van het overlijden van den heer Van Nis»- pen tot S evenaar, afgevaardigde voor Rlieden, die in den ouderdom van 55 jaar as overleden en wiens verlies valt te be treuren. Land en voftk verliezen in hem een trouw dienaar. De Min ft stervan Binnenland- sc he Zaken slujt zich bij den vorig en spreker aan; ook bij de regaeatng zal zijn nagedachtenis in eere blijven. Regeling van Werkzaamheden. De Voorzitter stalt Voor de Huur- commissiewet 'direct aan de orde te stel len. En voorts morgen een aantal wets ontwerpen in de afdeeflingten te doen on derzoeken. Binnenkort zal opnieuw afdeeding-son- óeraoek plaats hebben. Het p'ian is de Kamer Donderdagmiddag te 2 uur in openbare vergadering bijeen te roepen. Na de Huurcommissliewet stelt spr. voor de hoofdstukken der Staatsbagroottag met die diaaranee verband houdende wetsont werpen aan de orde te steilten. Conform besloten. Marktberichten. BODEGRAVEN, 10 Jan. Kaas. Aange voerd 205 wagens, waaronder Rijksmerken, te zamen 0000 stuks, wegende 00,000 K.G. Ie soort Goudsché f 72,a f 74. 2e soort f68,— a f70,—, le soort Derby —0 a f2e soojt fa.fle soort Edammer fa f,2e soort ft Zwaardere Goudsche f7274, minder qual. f00 a 00, Rij ksmerk f70—74. Handel matig. Hazerswoude. H.E.veiling. 8 Jan. Aangev. 1885 kip-eieren f 11,75—fll,80 per 100 stuks. 8 eendeneieren f8,25--8,50p.l00.Handelmatig. VOORSCHOTEN, 9 Jan. Yrye veiling. 667 eieren, f 12,20—12,75 per 100 stuks, 10 eendeeieren, prijs per 100 stuks f10,75.00, mollenvellen f0,25 per stuk. Bloemkool van f0,- a f-. per 1000, Andy vie f 0,00-0.00 p. 100, Sa'voye kool p. st. 4 a 8 ets. Wortelen p. bos 0 ets. Witte kool f5,008.00, roodekool f0,04-0,10 p. stuk, zuring cent per ben. 80konijnen f 0,50-1,40,00 kippen f0,—,0,— 3 hanen, f 1,10 per stuk, 0 duiven f0,0,— per stuk Boerenkool f0,per 100, Aardap pelen f 0.1 per H.L., Radijs O ct. per bosje, Spruiten per ben f3.00, Knolrapen, fl—6 per 100. Appelen f 00, Peeren c. per KG, WOERDEN, 10 Jan. Kaas. Heden aan gevoerd 124 wagens. PrijsGoudsche 1ste soort f72,a f74,2de soort f66,a f70, Zwaardere f74,a f—,00. Rijksmerk f75, a fmet cond. Alles per 50 K.G. Handel vlug. AMSTERDAM, 10 Dec. Tee. Aangevoerd 208 vette kalveren, le qual. fl.55 a fO.Oo, 2e qual. f 1.33 a f0.—3e qual. 1.05 af 0.— per kilo; 105 nuchtere kalveren f 12.a f20,— 000 schapen f—a f—per stuk. 570 vette varkens, Hollandsohe, le qual. a ct. In vette varkens geen handel. Duitschland. Dê universiteiten. Het getal studenten aan de 22 Duitsche universiteiten is zoo zeer gesmolten, dat men ernstig onderzodkt, of het niet wen- scheftijk is, ze a lie qp twee na te ellulten. De „Vossische Zeitung" vertelt, dat op de 16000 studenten elfte nog de leergangen der hoogeschoden volgen, er 5000 vrouwen zijn. Het totaal z»al op 6000 of 8000 worden verminderd: ten gervolge van de massa- lichting. Het blad vraagt daarom: „Waar om 22 universiteiten met 2000 hotog.- leeraairs opengehouden voor 8000 studen ten? Kan man zritoh grooter verkwisting van eneirjgie en geld denken? Men stelt voor, alleen de universiteiten van Berlijn en München open te laten. De andere universiteiten zouden gesloten worden, behalve de geneeskundige faculteit. Financieele Berichten. Amsterdamsch Officieele Prijs Medegedeeld door de firma 2i/2 Cert. Nederland 8 - 5 o/0 Obl. n 5 Ned.-Indië 5 Amsterdam 5 Rotterdam- 5 Haarlem 4»/o oLeiden 1914 4 1911 3 o/0 1896 4 o/0 Oostenrijk 1868 4 o/0 Jan.-Juli. 4V2 Iwang Dombr. Sp.'Sl 5 Nicolai Spoor 67/69. 4 Rusl. 6de em. '94 3 Gr. Russ. Sp. '80 5 Mexico le, 2e, 3e, 4e Serie Gew. aand. Peru. Pref. Peru Gecons. Holl. Petrol. Koninkl. Petrol. Orion Petrol. Amsterd. Deli Amslerd. Lang Katgew idem pref. Deli Batavia. Deli Cultuur. Deli-Mij Medan Tabak Rotterdam Deli Senembah Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber Nederl. Rubber Serbad jadi Sum. Rubber Holl. Amerika lijn aand. idem cert. Kon.' Holl. Lloyd Kon. Ned. Stoomboot. Kon. Paketvaart Rotterdam. Lloyd Stoomv. My. Nederland Ned. Scheepv. Unie Stoomv. Mij. Oostzee Vrachtv. Mij. Bothnia. Holl. IJz. Sp. Mij. aand." Ned. Staatssp. Mij. Amer. Hide Leatner Amer. Smelting Ref. Anaconda copper Atch. Topeka Car. Foundry Central Leather Denver Rio Erie - Kans. City South, comm. idem pref. Marine Comm. idem pref. idem afg. cert, Missouri K. T. Mexican Nat. 2e pref. Pittsburgh Coal. Southern Railway Steel corp. Union Pacific United Cigar. Maxwell aand. idem incomeb. idem restant bew. Koers van het Prolongatie 3J/2 Wisselnoteeringen Zicht. Londen Parijs Berlijn Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Beurs, our an t. Leo Ruijgrok. Y.K. O.K. 621/g 621/a 74 74 1023/8 IO21/4 1005/16 100 IO8I/4 1031/4 103 103 101 101 IOOI/2 3001/2 95 42 42 433/4 433/4 705/3 705/8 641Ö/16 64»/» 677/s 543/4 54 16»/» 16i5/16 77/8 77/s 28 1561/s 15S3/4 522 524s/4 493/8 52 2251/2 2251/2 226 226 278 425 188 188 506 508 185 189 2841/2 2321/2 514 514 2463/4 245 170 87»/2 871/a 322 4071/2 411 3941/2 398V2 1851/2 185 2221/2 2231/a 167 175 174 173 173 2943/4 266 2621/2 981/a 98V2 981/4 981/4 66Vs 66V2 103i5/i6 104 175 175 1047/8 72»/2 933/4 187/g 341/a 26 V2 581/2 303/g 86V., OU/2 87/s 1081/s 1495/3 477/8 93 721/4 851/2 951/2 81/2 .83/4 46i/o 30 1091/2 148i/o 38i/2 48 93 geld pCt. (Amsterdam). f 11.681/2 42.10 40.85 48.771/a 25.75 67.30 72.35 Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 10 Jan. 1917, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 760.7 Skundesnaes Laagste barometerstand: nabij 750 Zuid- Duitschland. Verwachtingen tot den avond van 11 Jan. Zwakke tot matigen, later wellicht weer toenemende Noord-Oostelijke tot Noord-Wes telijken wind navelig tot zwaarbewolkt, later waarschijnlijk weer regen- of sneeuwbuien Dezelfde temperatuur. Laatste berichten. Door d'3n minister van Oorlog zijn, mede name/ris den minister van Marine, op Donderdag 11 dleeiar die leden van de Tweteidie Kamer uartgenoodigid met hunne dames tot bijwoning 'e avonds van eene vertoioning in besloten kiring van de Ne- deriandsche RiegeertngBfi.au Leger en Vloot in de Residentielbaosooop der heeren Alberts frère® te 's-Gnaivetnliage. De-ze urtnoodilging strekt zich ook uit tot lioogere ambtenaren van die T\ve?de Kamor en van die departementen van Ooriog en van Marina De leden der Eerste Kamer en. die diaar- bij behoorende hoogere ambtenaren zul len, eveneens met hunne diames, 3ene uiitnoodiging daartoe ontvangen, zoodra diiie Kam-qr weder bijeengekomen zal zijn, hetgeen, zoioals men weet, den 16den dezer het geval zal zijn. De toestand van den .voorzitter van de' Tweede Kamer Mr. Goeman Borgesius was hedenochtend nog onveranderd. De patient bracht echter een rustigen nacht door. Jhr. J. W. j. C. M, VAN NISPEN TOT SEVENAER. f Men schrijft ons uit 's-Gravenhage: Op 55-jarigen leeftijd is in den afgeloo- pen nacht te 's Gravenhage overleden het Tweede Kamerlid voor het kiesdistrict Rhe- deni, Jhr. J. W. J. C. M. van Nispen tot Sevenaex*, hoofdredacteur van „De Resi dentiebode". Een ongesteldheid van slechts weinige dagen heeft een einde gemaakt aan het werkzame leven van dezen Katho lieken afgevaardigde en journalist. De thans ontslapene werd in 1861 te Arn hem geboren en genoot zijn opleiding aan hetl Willibrordus-gymnasium te Katwijk aan den. Rijn. Op jeugdigen leeftijd trad hij in de jour nalistiek, want reeds in 1883 richtte hij met anderen bet Geldersche nieuwsblad; „De Post" op, van welk orgaan hij tot voor eenige jaren, President-Commissaris was. Voordat hij in 1894 de leiding op zich nam van „De Residentiebode", waarvan hij een der oprichters was, was Jhr. van Nispen gedurende eenige jaren ais redac teur verbonden, aan het oude Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage. Van 1902 tot 1907 was Jhr. van Nispen lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland voor het district Zoetermeer. Des tijds werd hij' toen ook gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten, voor welke benoe ming hij echter bedankte. Sedert het begin van 1908 had hij voor het kiesdistrict Rheden zitting in de Twee de Kamer, als opvolger van Mr. Kolkman, toen deze zich belast zag met de portefeuille van Financiën in het kabinet-Heemskerk. Vooral ook in de kringen van Katholie ke instellingen beteekent het verscheiden van Jhr. van Nispen een gevoelig verlies. Hij was voorzitter van de Commissie uit den Bond' van R.K. Kiesverenigingen in zake het kiesrechtvraagstukeen der op richters van het Haogsche Kruisverband. „Sint) Bernardus"; en vroeger eere-voor- zitter van dfe St. Bonifacius-vereeniging. Liefdewerk tot bevordering van het R.K. onderwijs te 's-Gravenhage en sedert 1891 was hij regent van het historische Hofje van Hoogelande. Ook was de thans ontslapene voorzitter van de eenige jaren geleden ingestelde Commissie van onderzoek inzake het be heer en de werkwijze aan de Algemeen© Landsdrukkerij. Verder telde de Geldersch-Overijsselsche Boerenbond hem onder zijne leden. Maar ook in de journalistieke wereld, en vooral bij de Haagsche journalisten, zal het heengaan- .van dezen op ge wek ten vrien dlijken man met innig leedwezen worden vernomen. Tot voor kort was hij vice-presi.- dent van de Haagsche Journalis'Jen-ver- eeniging. Toen hij zich genoodzaakt zag, deze bestuursfunctie, wegens drukke werk zaamheden, neder te «eggen, werd hij tot eere-lid der Vereeniging benoemd. Jhr. van Nispen was ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten. Uit de Omgeving. ALPKEN. Geitenfokvereeniging. Het bestuur der» Geitenfokvereeniging alhier mocht dezer dagen als blijk van sympathie voor de plannen der vereeniging van een ingeze tene een gift) ontvangen van f 25. 't Is voor zeker voor de jonge vereeniging een ge schenk dat moed geeft en door haar be stuur dan ook hoog zal worden gewaar deerd. NOORDWIJKERMOUT R. K. Midueiutamtevereeniging. Maandagavond vergaderde in de zaal van dan heer L. van Hens bergen de R. K. MiiHMenistandsveireeinilging. Negentien le den waren aanwezig De voorzitter opendie de vergadering met ab'.te leden een gelukkig Noeuwj&ar toe t© wenschen. De notulen der vurige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd1. Daarna had die' metallisatie plaats van den.naeuw benoemden geestelijk adviseur, den wd'eerw. hear Md!thees, kapfeüoan der De voorzatter hia:d hierbij een kort speecihjet Hierna sprak de eerw. adviseur onge veer ais, volgt: De woiordan van den voor zitter acht ik de woorden der leden e<n daarom ho<oip ik mij van datgene, wat «e Bisschop mij hoeftt opgednagen, zoo gO'3d mogelijk te kwijten; ik zal in het H. Mis offer uwer gedenken* maar laten, wij ook zorgen voor ouderiinge eendracht, opdat wij eensgezind, weaken en onder eten der beste vereenigingm gerekend mogen wor den. 7 nieuwe leiclen werden geïnstalleerd; de voorzitter sprak den wensdh' uit, dat zij steeds goede lieden voor de vereeniging zouden zijn en ook trouw de vergaderin gen zouden bezoeken. De voorzitter itoet thans meidieideeling dat de secretaris zich in vetrbiindSng heeft geste'Jd met den heer Spendet over het correspondentschap, maar dat daarop nog geen antwoord was ingekomen. Ook deel de de voorzitter mede een antwoord op het verzoekschrift omtrent de winkelslui ting, gericht aan het gemeentebestuur eai waarop goedgunstig is beschikt. Besloten werd een dankbetuiging hier voor te zenden. De heer Heemskerk vraagt oft er dit jaar naggeeigierifaeAd' wordt gegeven om em cuirisns te volgen in het boekhoui.len. De voorzitter antwoordt dat bij genoegzame dleicdoame gepoogd zal worden zoo spoed-ig mogefiijk een dergelijke cursus in het Ie- ven te roepen. Zeven personen gaven zich daarvoor op. Bakker Mareine vraagt hoe de Midden stand staat tegenover die oneerlijke con currentie. De voorzitter antwoordt, dat hij, wagens de urgentie dter zaïak, deze vraag iin eieai volgende vergadering zal beantwoorden, waarop spr. die vergade ring sluit met den Ohri stellijken. groet. Statistiek. Ahiar zijn in het jaar T916 geboren 113 personen en overleden 65. Br werden 25 huwelijken gesloten.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2