4% VRIJWILLIGE LEENING Staat der Nederlanden Oorlogswinstbelasting. Depots J.W.H. Rotteveel Zoon. P. B. Erades. Pi f125.000.000.- Koers van uitgifte 97 pet. 2 tot en met 4 Januari 1917 Met een auto- en een rijwielbranearcl werden de gewonden naar het gasthuis vervoord. Inmiddels was ook de brandweer ge waarschuwd die op het terrein van de ramp zoo spoedig mogelijk al het mogelij ke dood om verdere onheilen te voorkomen. Een gedeelte van de schutting was tegen de sigarenwinkel' „Cadena" aangeslagen en verbrijzelde de groote spiegelruit. Een aoder gedeelte was echter blijven hangen tegen den geleiddraad van het electrisch licht welke midden door de Kalverstiraat gaat. Ware dit niet het geval geweest, dan zou vermoedelijk het aantal slachtoffers nog belangrijk grooter zijn geweest. Tijdens heft vervoer van de gewonden van het. paleis naar het gasthuis had zich een talrijk publiek op den Dam verzameld. De orkaan woedde echter steeds woeden der met hevige vlagen. En plotseling vlogen groote stukken lei van het dak van het pa leis en kwamen midden op den Dam te recht. In een ©ogenblik was het plein voor een groot gedeelte ontruimd. De Kalverstraat bleef geruimen tijd door de politie afgezet. Het gedeelte schutting op den Dam werd in allerijl gestut en ver sterkt. Te Rotterdam heeft de storm de op 'stroom liggende stoomschepen „Kinder dijk" en „Cresco" op dirift gemaakt; in de Maashaven de stoomschepen „Anna Foste- nes", en „Afijihard" en in de IJselhaven het lichterschip „Mercurius". Met de hulp van sleepbooten zijn alle schepen op hun plaats gebracht. Van het nieuwe gebouw van de Zeevaart school aan den Pieter de Hooghweg izijn een 500 tot 600 dakpannen afgewaaid. Tengevolge van den storm was sedert Zaterdagavond het telegrafisch verkeer in het binnenland uiterst gebrekkig. Talrijke lijnen waren verstoord. Ook het verkeer met Duitschland: was zeer vertraagd. De verbinding met Engeland ondervond geen belemmering. Ook bij de telefoon, deden zich vele sto ringen voor. Bij Wilsum op den IJssel, is het turf schip „De vrouw Aaltje", thuis behooren- de te Kampen, eigenaar Van der Werf, om geslagen. De opvarenden werden gei'ed. Op het Jans-kerkhof te Utrecht is een gansche reeks monsterkamers der in. aan bouw zijnde Jaarbeursgebouwen met een hevigen slag omgerukt. De. arbeiders die juist hun, arbeid hadden geslaakt togen onmiddellijk aan het werk om orde te bren gen in de ruïne. Geen persoonlijke onge lukken hadden plaats. Op de Oudegracht aldaar is een man doo- delijk" getroffen door een dakpan die van een der daken woei. Te Tiel was den geheelen middag het ver keer met de overzijde gestremd. Een mededeeling van het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt luidt: De storm, die Zaterdag over ons land. woedde, bereikte een buitengewone hevig heid. Terwijl de luchtdrukverschillen nog toenemend waren., werd uit Vlissingen te 2 uur Z.Z.W. wind geseind met de kracht van 12, dat is volle orkaankracht. Te De Bildt was te drie uur de wind tot 10 met stooten van orkaaakracht toegeno men. Daarbij is de temperatuur tot 12 gra den Celsius gestegen, dat sinds 13 Nov. niet meer was bereikt. De motorboot der Noord-Holl. Tramweg- Mij., die Zaterdagmiddag te 2.45 van Mar ken naar Monnikendam vertrok, werd, een. eind buiten de haven gekomen, door den woedenden stormwind uit den koers gesla gen, zoodat men, een weinig ten Noorden van de haven, het anker moest uitwerpen. Zoowel door storm a.ls lagen waterstand was men genoodzaakt daar urenlang te blijven dobberen. Toen die wind iets be daard was en de vloed opkwam, heelt de schipper in den laten avond beproefd Mon nikendam nog te bereiken, maar moest, door den lagen waterstand in het Monni kendammer Gat, onverrichterzake terug keerden, tot groote teleurstelling .zoowel der aan boord zijnde Monnikendammer koop lieden, die nu op Marken moesten <yv- nachten, als der Marker verlofgangers, die te Monnikendam tevergeefs op een gelegen heid wachtten om het eiland te bereiken. Ongeveer half elf des avond® was de mo torboot behouden in cle haven te Marken terug. Zondag tegen den middag werd het eiland door het Zuiderzeewater over stroomd. Daar de paden maar even onder water staan, zal het verkeer tusschen de buurtjes waarschijnlijk spoedig weer zijn hersteld. Men meldt uit IJmuiden: Volgens berichten is bet stoomschip „The mis", van de Kon. Holl. Stoombootmij., 12 uren voor het stoomschip „Castor", van dezelfde maatschappij, van New-Castle naar Amsterdam vertrokken en tot heden niet te IJmuiden binnengekomen. Het s.s. „Castor" kwam reeds Vrijdagavond j.l. te IJmuiden aan. Waar sedert dien, ook an dere Hollandsche vrachtschepen van New- Castle te IJmuiden aankwamen, zonder iets van de „Tliemis" gezien of gerappor teerd te hebben, maakt men zich ongerust over de „Theinis". Dé stoomtreiler „De Twee" rapporteer de bij binnenkomst den stoomtreiler „Ba tavier;-' op sleep gehad te hebben. In den stormnacht van Zaterdag op Zondag, kwars van Terschelling, brak de „Bata vier", die machineschade had, van den sleeptros en werd dooi' den treiler „De Twee" ter plaatse niet meer teruggevon den. Omtrent de „Batavier" is geen nader bericht ingekomen en het is niet onmogelijk dat het schip naar de Duitsche kust is ge dreven en welicht opgebracht. Den stormnacht van Zaterdag op Zon dag heeft de geheimzinnige koepelbouwval aan den Amersfoortschen Straatweg nabij „De Gooische Boer" niet kunnen door staan. Het geheele bovengedeelte met kozij nen en jalouzieèn ligt aan den voet van eenige meters muur-resten. Door den hevigen storm van. Zaterdag avond is een nieuwgebouwd pakhuis van de firma W. Kan te Oldenzaal geheel in gestort. Een paar arbeiders, die in het ge bouw werkzaam waren, wisten het nog juist te verlaten. De schade is aanzienlijk. Ook stortte nabij Oldenzaal een groot ge deelte van een nieuw boerenhuis in. De be woners bleven ongedeerd. Het tjalkschip „De twee Gebroeders", ge'. laden met mais en komende van Amster dam, is Zaterdagavond voor de haven van Enkhuizen gezonken. De opvarenden wer den gered. De lading was verzekerd, het vaartuig niet. Men meldt uit Volilienbove van Zondag: Gisteravond en vannacht woedide een krachtige storm uit het Zuidwesten. Het zeewater bereikte een hoogte van pl.m. 1.56 M. Bijna .alle palen van den- paaYegei bij de Voorst, die z.g. Broodvleugdl, zijn losgeslagen. Eiken gordingen van 12x20 c.M. zijn afgeknapt a'Js rietjes. Stukken van 10 tot 18 palen zijn met) gording en ai in een keer ïosbeelagen. Bij dien storm van 13/14 Jan. van dit jaar was deze paal- regel ook geheel "vernieuwd. De palen wa ren pas opnieuw geheid en met zware eiken gordingen bevestigd, doch dit heelt fliet uitslaan niet kunnen beletten*. Wij hebben van al de storm-berichten, die wij ontvingen, alleen de voornaam geplaatst. Correspondenten, die ons melden van omgewaaide hoornen, afgerukte dak pannen en dergelijke gebeurtenissen, moe ten wij teleurstellen, daar wij voor al die berichten geen plaats kunnen inruimen. Assistent vermoord. De correspond 2nt van de „N. R. Ct." te Soerabaja seint d.d. 22 dezer: De aeSoistena Lan, van d© onder neming Soe.ng-ei Rompah, nabij Tebing- tingga (Deli), is vermoord. De onderneming Soenggei Rampah be hoort aan de Sungei Rubber Company Ltd., die de onderneming Saengei Raanpah (Soengei Rampah I en II) exploiteert. De •genoemde maatschappij heeft haar zetel te Hongkong. Brand. Volgens een telegram van den correspondent van da „N. R. Gt." te Soe- rabaja is er brand uitgebroken in de op slagplaats van die rubberoxuderneming Blankahan in DöX Er dte 10,000 pond caout chouc verloren gegaan. (De onderneming Blankahan (Blanka han A en B) ligt i.n liet district Langkat, afdeelrag Langkat van het gouvernement Oostkust van Sumatra. Zij behoort aan de Langkat Sumatra Rubber Co. Ltd. te Lon den.) Ontspoord. De stoomtram van Breda naar Roosendaal is Maandegmorgen eeni ge minuten voorbij Ouenboech, bij een bocht van den-weg ontspoord. De locomo tief kwiam aan den ander'en kant van den weg in 'het struikgewas terecht, en het daaropvolgende eerste-klasise^rijt/uig si'oeg geheel om en kwam dhvars over den. weg te Liggen zoodat de passage zelfs voor voet gangers geheel gestremd was. Twee inzit tende dames uit Zevenbergen) liepen ver wondingen op door den val en het bre kende glas. Het personeel op de locomotief kwam ér ongodeend af. In het tramver keer ontstond een beilangrijlkie vertraging. Gevallen. Zondagavond is de 43-jarige arbeider W. Hueting te Steeg, toen hij van de nog in beweging zijndle stoomtram wil de springen, gevallen. Een volgende wa gen trof hem tegen da beenen' en door de treeplank werd hij ook aan het hlootfd ge wond. De man werd met een ziekenauto naar het Dia.comeéserihuis te Arnhem ge bracht, waar hij des nachts is overleden. 1-Iij laat een weduwe met 4 jeugdige kin deren achter. Het mes. Zaterdagnacht hebben twee bij de politie en justitie eieoht bekend staande personen, H. G. em J. S., in dron kenschap- te Groningen een aldaar geïnter neerden Engelschman met eee mns pezen stuk gesneden. De daders werden gearres teerd en de gewonde Engelbchman is in het academisch ziekenhuis opgenomen. Brand. Gisteren heeft te Amsteaclam de ter aarde-bestelling plaats gehad van- het stoffelijk overschot van den "bij den brand in de gemeentelijke lompentoewaaa- plaats aldaar omgekomen hoofdbron d'- wacht J. Bnaatema. De begrafenisstoet, welke werd'voorafgegaan door tweo "hoorn blazers, stond onder leiding van den brandmeester Bruinet die Roehebrume. Ter begraafplaats heeft de commandant van de brandiweer, de lieer Gordijn, eenige woorden gesproken. Hij wees op bet groo te gevaar aan het vak van brandweerman verbonden en stelde de saamhoorighe.id tusschen dé brandweerlieden in hét licht, welke bij een ongeluk ais thans is ge schied, weer zoo stebk to voorschijn treedlt.. De plechtigheid werd a. _a. bijgewoond door burgemeester Tslil'egen, de brandl- meesters Fürch, Lodewijks en BoeiTe en vertegenwoordigers van het Utrechtsche >n H'aag9che brandweercorps. Moordaanslag te Bergen op Zoom. Za terdagavond ongeveer 9 uur werd aan de woning van den Belgischen onderwijzer, den heer G. van Brasschaet, die sedert de vlucht uit Antwerpen te N. Borgvliet met zijn 84-jarige moeder samenwoont, gescheld., Hij deed open en werd onmiddellijk door een man met een boksijzer op het) hoofd ge slagen. Al vechtende drong men de aan grenzende kamer binnen, waar de oude moeder haar slaapkamer heeft. Eenige sla gen met het boksijzer volgden. De moeder wilde den indringer te lijf, doch kon haar tzoon, die ter aarde lag achten' het béd., niet van den overweldiger bevrijden. Van B. vroeg den aanrander of hij geld ver langde, hetwelk toestemmend werd beant woord. Van B. wees hem toen- de plaats waar geld geborgen was. Na dit te hebben genomen, verdween de indringer. De toe stand van den getroffene is miet ernstig. Als verdacht van dezen moordaanslag heeft Zondag de politie gearresteerd Louis Crocaerb, 20 jr., wonende te Lier, tijdelijk alhier woonachtig en als Onderwijzer ver bonden aan het onderwijs der Belgische kinderen in het vluchtoord te Bergen op Zoom. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het ontvreemde bedrag bedraagt eenige honderden francs. De politie zet het onderzoek voort. Mazelen. Te Lochem hebben een hon derdtal kinderen van -de bewaarschool de mazelen, welke ziekte daar in erge mate heerscht. IM PO RT_<W UNHAND EL - EXPORT LEIDEfCBORDEAUX bij de firma's Telefoonnummer 612, Telefoonnummer 229. Ondanks de duurte zendt J. N. GEIJ ER, Botermarkt 26, Leiden voor 11^65 100 Visitekaartjes, lang of vierkant model, bedrukt met naam. 100 daarbij passende Enveloppen. 1 Kathol. Kalender 1 Kathol. Almanak. Naar bniten met verhooging van port. 7544 van den De inschrijvingen kunnen geschieden van van des voormiddags 9 lot des namiddags 1 uur bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, op alle betaalmeesterskantoren, behalve dat te Amsterdam, en op de kantoren van de ontvangers der directe belastingen in gemeenten waar geen betaalmeesterskantoor gevestigd is. Stortingstermijnen: 7 Februari, 7 Maart, 7 April en 7 Mei 1917. Voor verdere bijzonderheden raadpiege men het prospectus, dat op de bovengenoemde kantoren en op postkantoren (hulp- en bijkantoren inbegrepen) te verkrijgen is. 7602 De Minister van Financiën, ANT. VAN GIJN. COOP. B0EREN- SPAAR- en LEENBANK TE Z0ETERW0UDE. Degenen, welke een Spaar-, Voor schot- of loopend rekeningboekje van bovengenoemde B.ank in hun bezit hebben, worden beleefd doch dringend verzocht, dit tusschen Kerstmis en Nieuwjaar, bij ondergeteekende te bezorgen. Namens het Bestuur: 7531 De Secretaris, C. H. DE BOER. Zoeterwoude Dec. 1916. Een alleenwonende Weduwnaar vraagt begin Januari een nette R, K. DIENSTBODE, van middelbare leeftijd vanhuiselijken aard. Brieven letter A, Boekh. A. N. v. d. HARG, Bodegraven. 7621 Een net Jongmensch, 27 jaar, uit den werkenden stand, ZOEKT KENNISMAKING met een net R.K. Meisje van circa denzelfden leeftijd.gehcimhoudingver- zekerd. Brieven fr. onder letter W. aan JAC. VAN VLIET, (lage Zijde 63) Alphen a. d. Rijn. 7542 TE KOOP: beste qualiteit Pootaardappelen. Due of York, Eigenheimers, Bravo's. GEVRAAGD: groote en kleine parlijen Sjalotten. G. S. VERBIJ, Sassenheim. 758U TE KOOP Een partij beuken kachelblokje9 bij L. v. LEEUWEN Sr., Mr. Timmer man, Zoeterwoude. 7553 GEVRAAGD: Slappe Koemest, paarden of varkens- mest, Levering- einde Januari a,s., door J. BENTVELZEN, Sassenheim. 7614 STEEDS VOORHANDEN: Appel-, Peer- en Pruimenboomen, hoog- en halfstam. Appel-, Peer-, Mo rel-, Perzik- in Leiboomen. Roode-, Witte-, Zwarte- en Kruisbessen, in groote soorten. Frambozen, Superla tief extra groot soort. Verder alles wat ons vak betreft, prijzen billijk. Aanbevelend, M. POUW, Boskoop. 7656 Over te nemen: een splinternieuwe NAAIMACIÏINE werkt voor- en achteruit, fraaie kast en 5 jaar garantie, voor f28.4695 H. J. y. fimerongen, Haarl.straat 233. DE MINISTER VAN FINANCIËN, Brengt ter kennis van belanghebbenden dat door hem krachtens artikel 36 der Wet op de Oorlogswinstbelasting 1916 het volgende is bepaald: Ieder die over 1914 en 1915, of over één dier jaren wegens vermeerdering van inkomen als onmiddellijk of middellijk gevolg van den oorlogstoestand, in de oorlogs winstbelasting moet worden aangeslagen, is, indien hij vóór 1 Januari 1917 geen aangiftebiljet heeft ontvangen, verplicht daarvan vóór 1 Februari 1917 schriftelijk mededeeling te doen aan den Inspecteur der directe be lastingen in wiens dienstkring hij woont, of indien hij niet hier te lande woont, aan het Centraal Bureau der directe belastingen, te 's-Gravenhage, Prinsegracht 31. Op gelijke wijze zijn de binnen het Rijk gevestigde naamloozé vennootschappen, commanditaire vennootschap pen op aandeelen, coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verzekeringmaatschappijen, de binnen het Rijk gevestigde reederijen, de binnen het Rijk gevestigde Stichtingen die een bedrijf of beroep uitoefenen, alsmede de niet binnen het Rijk gevestigde lichamen, die wegens vermeerdering van winst als onmiddellijk of middellijk gevolg van den oorlogstoestand, over de kalender- of boekjaren, waartoe de Iste Augustus 1914 en 1915 behoor den, of over één dier jaren, in de oorlogswinstbelasting moeten worden aangeslagen, indien zij vóór I Januari 1917 geen aangiftebiljet hebben ontvangen, verplicht daarvan vóór 1 Februari 1917 schriftelijk mededeeling te doen. Deze mededeeling geschiedt door de binnen het Rijk gevestigde belastingplichtigen aan den Inspecteur der directe belastingen in wiens dienstkring zij gevestigd zijn, en door de niet binnen het Rijk gevestigden aan het Centraal Bureau der directe belastingen te 's-Oraven- ha ge, Prinsegracht 31. Bij ontbinding eener naamloozé vennootschap of andere vereeniging van personen zijn de vereffenaars tot het doen der mededeeling gehouden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat hei niet vpidoen aan voormelde verplichting gestraft wordt met HECHTENIS van ten hoogste EEN MAAND en dat bij gebreke van de volgens de wet vereischte aangifte de BELASTING wordt VERDUBBELD. Inlichtingen omtrent den belastingplicht worden ver strekt ten kantore van de inspecteurs en ontvangers der directe belastingen. De Minister van Financiën, ANT. VAN GIJN. 's-GRAVENHAGE, 19 December 1916. 7666

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2