BINNENLAND. Hij vertelt van die monster-vliegmachine, die de Engel-schen schertsend dien merk- waardigen naam gaven, o.a. het volgende: „Wij hebben dezen omnibus den „boe man met twee staarten genoemd, omdat hij in plaats van één, twee fuselages heef! met een motor van 150 paardekraeht aan het vooreinde' van beiclen. Tusschen de beide fuselages in, bevinden «zich in het „schuitje" drie personen, n.l. de man, die de machine bestuurt en twee soldaten, die de machinegeweren, welke naar voor en naar achter kunnen Schieten, bedienen. Het is een groote, zware tweedekker met enorme draagvlakken, veel grooter dan een der machines, waarover wij thans be schikken. .Volgens sommigen heeft het vlieg, tuig behalve de beide trekkende motorem ook nog-een derde, die door zijn schroef een stuwende kracht uitoefent. Deze motor zou volgens sommigen op het achtereinde van het schuitje geplaatst zijn, maar dat ge loof ik niet. De „omnibus" heeft een snelheid van ne gentig Engelsche'mijl per uur en is dus grooter, snelleren zwaarder bewapend dan een onzer eigen gevechtsmachines, waarvan wij zooveel houden. Het nadeel der machine is echter natuur lijk, dat zij te log en te moeilijk in de be diening is. De Duitschers zijn erg trots op hun luchtonmibus, maar toch heeft riög geen ons hoven onze eigene linies durven aanvallen, wat natuurlijk een groot nadeel is. De schrijver van het artikel bestuurde oen patrouille-tweedekker, gewapend met een machinegeweer, een gewoon geweer en twee pistolen, toen hij de „twee staar ten" ontmoette en ei- ontstond en gevecht, dat bijna een kwartier duurde. „Een van de machinegeweren van de Duitsche ma chine was reeds bijna dadelijk onbruik baar gemaakt", verhaalt hij, „maar het or.ee weigerde eveneens. Toen volgde gedurende een vijf minuten een opwindende jacht, waarbij wij de ge makkelijke bestuurbaarheid van onze ma chine tegen de grootere snelheid van de vijandelijke moesten uitspelen. Nu en dan schoten w ijrnet de revolvers op hen, als hij erin geslaagd was om dicht genoeg bij ons met zijn tweede machinegeweer te lijf te gaan. Al dien. tijd, trachtte mijn waarnemer ons machinegeweer in orde te maken. Hij nam het zelfs geheel uit elkaar, verwijder de de overblijfselen van een slecht gemaak te patroon uit het machinisme en zette dat weer ineen; een kranig stukje werk in een vliegmachine, die voortdurend daalde en steeg en draaide en zwenkte, en dat alles onder het vuur van den vijand. Toen het machinegeweer hersteld was, hervatten zij het gevecht, slaagden erin een der motoren en het tweede machine geweer van den vijand onbruibaar te ma ken en ten slotte den bestuurder buiten ge vecht te stelleax „Wij daalden 4000 voet ver met de vijan delijke machine mode; toen ontaardde de daling ir..wn val pj, ofschoon wij het niet op den grond hebben zien neerkomen, moet het daarbij geheel verpletterd zijn. Torpedo-aanvallen. De „Daily Express" schrijft over verde diging tegen torpedo-aanvallen: In dezen oorlog is de noodzakelijkheid van verdediging van voor anker liggende schepen gebleken. De open zeeweg, door batterijen beheerscht, kan niet meer als een veilige plaats voor ankerende schepen worden beschouwd. De vakmannen, die cie Engelsche havens aan de Oostkust, ten minste voor torpedo-aanvallen, onveilig hebben genoemd, hebben inderdaad op een groot gevaar voor de Engelsche marine ge wezen. De verdediging door middel van het onderzeesche mijnveld heeft weliswaar zijn nut, maar ook de ouiderwetsche afsluit boom is weder in eere gekomen. Reeds bij de Grieken werd de ingang van de haven iederen avond door middel van een ketting afgesloten. Sedert dien is de versperring telkens weer in gebruik ge nomen en in onbruik geraakt. Ook in de geschiedenis der Engelsche marine wordt de afsluitboom of ketting herhaaldelijk ver meld. Toen het kanon in gebruik kwam en de kustbatterjjen van zwaarder kaliber kon. den zijn dan die aan boord, waren de ha vens veilig ook zonder afsluitboom. Later echter, toen er grooteie schepen gebouwd werden, die met hun zwaardere kanonnen den strijd tegen de kustbatterijen konden opnemen, kwam de afsluitboom weder in gebruik. In 1667, bij den voor Engeland zoo on gel ukkigen oorlog met de Hollanders, wend de Medway verdedigd door schepen die de Engelschen daar hadden laten zin ken en door een ketting die dwars over de rivier was gespannen. Het gelukte de Hollanders echter dien ketting te breken, met het getij tot Chatham te komen en daar de dokken in brand te steken. Twin tig jaar later werd een afsluitboom, die de Franschen over de Foyle gelegd had den om te beletten dat er hulp zou gezon den worden voor het belegerde Londonder ry door het schip Montjoy, onder dekking van de kanonnen van de Dartmouth, stuk gevaren. Er komen in de Engelsche ge schiedenis nog meer gevallen voor, waarin een afsluitboom, hoe krachtig ook ge bouwd, in het ongereede werd gebracht. Hoe de nieuwe Engelsche afsluitboomen 'samengesteld, bemand en gewapend zijn, kan natuurlijk niet bekend gemaakt wor den. Zij zijn echter van geheel anderen aard dan de drijvende verdedigingstoestel len, die eenige jaren geleden voor de ha- .ven van Portsmouth geplaatst en toen bij wijze van proef door een in volle vaart stoomenden torpedojager werden aangeva ren. Ofschoon die proef vroeg in dien och tend was genomen, waren er vele toeschou wers bijeen, die het vaartuig in volle vaart zagen komen aanstoomen en tegen de ver dedigingswerken stooien en het resultaat van het treffen konden waarnemen. Bij Bantry Bay werd een dergelijke proef ge nomen. Op grond der resultaten dier proe ven zou men zich kunnen afvragen, hoe dik een versperring uit kettingen en bal ken zou moeten zijn om b.v. de Tiger, ad miraal Beatty's vlaggeschip, als die zich met zijn maximum-snelheid van 31 knoo- pen tegen een versperring in de doorvaart achter Helgoland mocht werpen, tegen te houden. De manschappen, die met de ver zorging der moderne Engelsche afsluitboo men belast zijn, hebben volgens reglement recht op de soldij, die voor extra-moeilijk werd, zooals aan de bemanningen van tor pedojagers, wordt betaald. Erkend moet worden, dat zij dat voor de buitengewone gevaren en onaangenaamheden, waaraan zij blootstaan, wel verdienen. Men kan zich voorstellen, wat het werk dier mannen in de stormachtige winternachten beteekent. De afsluit werk en, want zoo mag men ae moderne boomen wel noemen, liggen meest_ al op plaatsen, waar allerlei stroomingen en tegenstroomingen voorkomen en in het algemeen de ongunstigste omstandigheden heerschen. Zoodra de op den uitkijk staan de bemanning iets verdachts bespeurt, wordt het sein aan de kustzoeklichten ge geven, die onmiddellijk de zee op de aan geduide plek verlichten, zoo noodig ge vólgd door een orkaan van artillerievuur. Zelfs indien een vloot van honderd vijan delijke vaartuigen een aanval deed, zou die onder dat vuur te gronde gaan. Van het Zuidoostelijk oorlogsterrein. De inneming van Boecharest. De militaire medewerker van de „Vos> sisdhe Zeitung" schrijft over de inneming van Boeehar est: Nadat de Franache en EngéSsdhe strate gen de leiding van de operaties in Roe menië in handen hadden genomen, pro beerden zij de hoofdstad, het 'centrale poli tieke punt van het land en tegelijkertijd zijn grootste militaire kamp nog door een veldslag te redden. Toen de Roeumeenscihe legers twee wéken geleden naar het wes ten in gang werden gebracht, von\lë men reedis duidelijk, dat de hand van Berth c- lot daarbij in het sip el was. Berthetoti gaat niet voor niets door voor een van •de fijnste koippen onder de Fr arische aan voerders. Maar tegen Hindenburg met zijn generaalswas deze Fransdhman niet opgewassen. - De strategie van Hindenburg versloeg den Franschen aanvoerder, toen hij nog eenmaal bet waagde in open v eld- slag zijn geluk- te pivheeren. Begin De cember bracht, den grooten ommekeer. Het kwam er voor de Roemenen op an. niet alleen hun hoofdstad te dékken, maar wat bijna neg gewichtiger was, op nun rechtervleugel het bezwijken van hun verdediging zoo lang mogelijk tegen te houden, om na een verloren veldellag dien terugtocht o.p een tweesporige lijii naar het noorden, namelijk op de lijn Ploesci- Foksjani, te verzekeren. Het pilan van Berth elof was duidelijk. Vasthouden tot het uiterste op dien rech tervleugel en in het centrum coi den op- marsch van het leger Fallhenhayn tegen _±c houden en eem offensief ou den linker vleugel, met behulp van Russische ïïutp- ircepen om bet leger Mackensen, dat wil zeggdn de divisies Kosch en Khhnejte vernietigen. A!s het eerste gof.uktc, dan was tenminste tijd gewonnen. Gelukte liet tweede dan was veel, namelijk alles ge wonnen. Beide pogingenrnjblukte ecli' u. Aan den bovenloop van de Agres~wmd het eerste Roem een sche leger zoo beslis send mogelijk verslagen. Tussehem iio- rau em Neaj'of werd het Russisch-Roc- meensche offensief gebroken. Daarmede was de la atste poging, om op de san al-de plek tusschen de Zevenbursche Alpen en den Donau tegenstand te bieden, ver ijdeld. De door de natuur toch reeds niet zc-er gunstig als vesting liggende stad Boecha- rest" ïiing nu als het ware in de lucht. Het verdedigen van de stad met zeventien forten en zeventien tusschen wenken, en haar omtrék van 71 kilometer kon voor de Roemeensche aanvoerders nog slechts de beteekenis hebben van tijd winnen. Het lot van de hoofdstad was in don grooten veVlsilag bezegeld. Onze vervolging heeft, den Roemenen geen gelegenheid gelaten om zich, zooals men verwachten kon, voor de lijn Ploesci- Boedharest voor het Prochawa-daldus, tot een laats/te poging vast te zette. Plo-e.s- ci is zonder tegenweer gé/yaiilen, maar daarmede is het eindpunt van de spoor weg-verbinding naar het noorden in onze hand. Tegelijk met Ploesci viel het rijkste petroijeumgebied' van Europa in onze han den. De zuidelijke vleugel van de Roemeenséh- Russische strijdkrachten heeft de lijn RcecharestTsjemavoda nog tre beschik king, die dan naar BoezooeBrajla verder gaat. Boezooe ligt weer aan den spoor weg PloesciBofcani. Deze spoorwegen vormen het géhee'e net, dat, befluahe de veribinding van oost naar west' Piloesci Tandrai onzen vijanden op het oogenblik nog tee* beschikking staat. Het zijn slechts weinig spoorwegen en daarom zal de te rugtocht van het RussischRoemeensche leger op niet geringe moeilijkheden stui ten. In militair opzicht is het bezwijken van den noordéldjiken vleugel voor Bloe.-ici dus het belangrijkste succes. Do vail van Boe- eharest heeft voor den soldaat slechts 'secundaire beteekenis. Uit de Pers. Naturalisaties. De T ij d schrijft: De Tweede Kamer verleende Woensdag het Nederlandschap aan een 140-tal vreem delingen. die naturalisatie hadden aange vraagd. In de voorafgaande schriftelijke gedachten wisseling had de 'Minister, naar aanleiding van gemaakte opmerkingen ver klaard, dat het aantal toestemmingen nog betrekkelijk klein is vergeleken met het aantal verzoeken, dat op afdoening wacht en met den dagelijkschen toeloop van nieu we gegadigden. Ook worden er nog bij tientallen afgewezen, wier verzoek dus niefc ééns de Tweede KamëV bereikt; maar het aantal afwijzingen heeft op het cijfer dei- onafgedane zaken geen voelbare uitwer king; m.a.w. er staat nog een drom van sollicitanten voor de deur en het gedrang wordt hoe langer hoe grooter. Wij moeten erop vertrouwen, dat de Minister, alvorens een vreemdeling tot het Nederlandschap toe te laten, zich de over tuiging .zal hebben verschaft, dat wij er geen slechten koop mee doen. In dat &eval i9 het verschijnsel een goed teeken; het bewijst, dat men tegenwoordig gesteld is op een opname onder ons volk, dat in den loop der eeuwen steeds allerlei vreemde elementen heeft verwerkt. De nieuwelingen moeten het versje leeren: Bedank nu God en wees verblijd, Omdat gij Nederlander zijt. Daar zijn wel eens Nederlanders, die dat vergeten! Nederland en de Oorlog. Graan. De minister, van Landbouw, Nijverheid en Handel- heeft de volgende circulaire tot de buigemeestens gericht: Ik heb de eer u mede te deel en, dat mij gebleken iis, dat graan van den oogst 1915, al dan niet vermengd met graan van den oogst 1916, tegen buitensporige prijzen in den vrijen handel wordt gebracht. Om dit tegen te gaan, heb ik gemeend het verbod van uitvoer uit een gemeente, bedoeld in mijn circulaire van, 9 Augustus j.l.j te moeten uitbreiden tot alle rogge, •tarwe, gerst, haver en boonen, in gemalen of ongemalen toestand, en u beleefd te ver zoeken den uitvoer van deze granen, welke niet reeds dooi* het Rijk zijn aangekocht, te belétten, tenzij de eigenaren deze alsnog door uw bemiddeling aaai het Rijk verkoo- pen, tegen de prijzen, die zijn vastgesteld voor de granen van den oogst 1916. Bij eventueele pogingen tot uitvoer, wei gering tot verkoop aan het Rijk, of poging tot verkoop aan derden, gelieve u zoo noo dig machtiging tot inbezitneming aan mij te verzoeken. Kaas. De K aasver eeniging heeft aan de hande laren bericht, dat, in verband met de voor raden in die Centrale Pakhuizen, in de week van 25 tot 30 December van de be stelde hoeveelheid volvette Gouda-kaas niet meer dan 25 zal worden afgeleverd. Des- verlangd wordt het overige gedeelte gele verd in. Edammer kaas 40+ en Gouda kaas 2Ó 30+ en 40-}-. Tabak. Sedert eenige dagen vertoeven, aldus wordt aan het „Hbld." gemeld, eenige groote tabaksgrossiers in Duitschland, waar zij besprekingeii mat de Duitsche re geering houdenr In vakkringen verluidt, da.t xleze conferenties in verband zouden staan met het eventueel sooedagherope- nen van de Duitsche grenzen voor don in voer van tabak,' waaraan de hoop wordt vastgeknoopt, dat dan tevens een regeling zal worden getroffen in .zake den wederin voer van tabaksfabrikaten uit ons land. naar Duitschland. Land en Tuinbouw. Een beroep op de landbouwers. Onze lezers, zullen in de nieuwskolom men wel al gelezen hebben, d-at de Minis ter van Lama bouw een beroep doet op de landbouwers, een ernstig beroep, waarop we .hier nog eens met den noodigen ernst willen wijzen. Z.Exc. heeft aller medewer king noodig, opdat, bij hett voortduren van den oorlogstoestand, straks mensch en dier geen gebrek zullen lijden. Daarvoor bestaat inderdaad gevaar, want hoogst onzeker is het, of w'e van overzee wel voldoenden toe voer'voedingsmiddelen zullen kunnen krij gen. Daarom moet de productie daarvan op eigen bodem zoo hoog mogelijk worden opgevoerd. Met name granen, en peulvruchten moe ten zooveel mogelijk worden verbouwd; hiervan is in normale omstandigheden, de productie kleiner dan het verbruik. Ingekrompen moet worden de teelt dei- grove tuinbouwgewassen in die landbouw bedrijven; ook deze zijn wel, van groot be lang voor de voeding, maar de noriïiale productie er van is grooter dan het ver bruik. Eindelijk moet worden nagelaten de teelt der gewassen, welke nagenoeg uitsluitend voor den export, bestemd zijn. De Minister vraagt nu den landbouwers naar deze door de tijdsomstandigheden ge boden eischen hun bouwplan voor 1917 te willen regelen. Maar ban dat; verzoek verbindt hij een belofte. De Minister beseft volkomen, blij kens meermalen dioor Z.Exc. gedane uit spraken, dat men van den boor niet mag vergen te werken, te produceeren voor de gemeenschap, en zelf daarbij armoe te lij den. Ook de boer moet kunnen leven,. En daarom mag deze daaromtrent wel eenige zekerheid erlangen. De Minister biedt die aan. Hij verklaart zich bereid de voor bin- nenlandscli verbruik verbouwde gewassan, zoo noodig, zijnerzijds te d-oeri aankoopen tegen flinke prijzen. Flinke prijzen, welke .zijn,die? Dat is te voren natuurlijk niet te zeggen. Die kun nen eerst later naar omstandigheden in. billijkheid worden vastgesteld, Dit cal ge schieden door een Commissie van Advies, waarvan drie leden door de landbouwor ganisaties en drie door den Minister zullen worden aangewezen, op den basis der pro ductiekosten. Voorts heeft dé Minister de bedoeling zoodanig maatregelen te treffen, dat de teelt van andere, geheel of gedeeltelijkivoor uitvoer bestemde producten, minder too rnend zal zijn. Door een en ander zal het dus in het voordeel van den landbouwer zijn, als hij zich toelegt op den verbouw van gewassen, welke voor de binnenlamdsche consumptie kunnen dienen. H Zou zeker beiter geweest zijn, méér ef fect gehad kunnen hebben, als de Minister eerder in dezen geest voorstellen had ge daan. Maar er kan in het bouwplan nog veel in de gewenschte richting gewijzigd worden. De door den Minister gedane toezegging omtrent de „flinke prijzen" op den basis dier „productiekosten" is wel niet vrij van vaagheid maar iets positievers is nu reeds moeilijk te geven. Men moet dus beginnen met vertrouwen te stellen in de ongetwij feld goede bedoeling, welke voorzit, om de landbouwers loonende prijzen voor hun producten te geven. Het beroep van den Minister op de boe ren zal zeker niet tevergeefsch zijn. Een uitnemend idee van den Minister is ook, dat hij zich de medewerking wil verzeke ren van de landbouworganisaties. Deze zullen evenmin in gebreke Ulijven. Zij zullen wel nader, meer rechtstreeks .van de plannen des Ministers hooren. Mocht een spoedig tot stand komends vrede deze bijcondere maatregelen overbodig maken, zooveel te beter! Maar die hoop is nog te" bedriegelijk, om er ons te zeer mee te vleien. En ook al wordt de oorlog gestaakt, dan nog zal het goed' zijn in die eerste tijden te zorgen voor een welvoorziene voorraad schuur, gevuld met producten van eigen bodem. C. B. Een onroep tot de Maria- Congreganisten. De congregatie van Maria-Boodschap en den II. Franciscus Borgias richt op het Kerstfeest tot alle Maria-Congreganisten der wereld door middel van de pers de volgende oproep: Dank aan de gezegende Voorzienigheid der Goddelijke Majesteit en het zorgzaam beleid onzer geëerbiedigde Koning'n Wil- helmina, bleef ons Vaderland tot heden ge spaard voor de verschrikkingen van dezen ontzéttenclen oorlog. Medelijden met de el lende van anderen, afgrijzen van de rond om ons aangerichte verwoestingen, en daar bij de herinnering aan de vredescongres sen dringen onze jegens God dankbaar ge stemde harten met onweorstaanbaren drang om al het mogelijke, misschien meer dan het ons mogelijke, te beproeven, opdat aan het geteisterde Europa de zoo ge- wenschte vrede eindelijk worde terugge schonken. O, met welk een uitbundige vreugde cou- den wij de vertegenwoordigers der strij dende volkeren in deze vreedzame stad ontvangen, ontvangen in dat paleis, welks naam, helaas, in den volksmond reeds een voorwerp van spot begint te worden! In- tusschen, terwijl de poorten van dit ge bouw nog hopeloos gesloten blijven, is een ander Vredespaleis, dat altijd ope<n staat, het verblijf van de Koningin des Vre- dés, voor ons; kinderen van Maria,een •echt Moederhuis: de kerk, de kapel-, waar in wij Congregatie houden en waar oaize Koningin, Voorspreekster en Moeder ons wacht niet open armen. Zullen wij aiarze- len daar binnen te gaan? ons allen, wel op- verschillende plaatsen, maar toch in den geest vereenigd, tegelijk voor Hare voeten te werpen en door Haar bemidde ling smeekend te vragen, wat. de geheele wereld reeds twee jaren lang vergeefs heeft afgebeden? Meer dan eens hebben vroeger de Maria- Congregaties, machtig door dé bijzondere begunstiging van Gods H. Moeder, bij openbare rampen door gebed en vasten 's Ileeren wrekende hand teruggehouden. Laten ook wij derhalve, geliefde mede-Con- greganisten, gedachtig aan dien ouden roem, of liever aan dat roemrijk vertrou wen, te midden der schier vertwijfelende volkeren, hopende tegen alle hoop in. 'door Maria tot Jezus gaan, laten wij het stout moedig ondernemen om door de Moeder den Zoon te verzoenen. Al ware Zijn uur nog niet gekomen, aan Zijne Moeder, zal Hij zeker niet kunnen weigeren, dat de da. gen der beproeving, tenville van Haar uit verkoren kinderen, worden verkort. Door een nieuw wondei* van Zijne barmhartig heid gebeure, wat nauwelijks mogelijk schijnt, dat de rechtvaardigheid' den vrede omhelst, dat de door haat verbitterde ge moederen verteederd worden en de volke ren, die zich voor den geesel Gods niet buigen, door Zijn goedheid en goedertie renheid tot bezinning komen. Teneinde door vereende krachten den Hemel een waar geweld aan te doen, noo digen wij'allen die strijden onder de vaan van Maria voorwaar een machtig heir- leger! alleen de bij de Prima Primaria aan gesloten Congregaties zijn bijna 42.000 in getal broederlijk en bescheidenlijk uit, om op den feestdag van Maria-Boodschap, (dit jaar den 26sten Maart), of op den daar aan voorafgaanden dag (Zondag), des morgens onder oen gemeenschappelijke II. Mis tot de H. Tafel te naderen en des na middags in plechtige vergadering, behalve de gewone oefeningen, een Rozenhoedje en het gebecl voor den Vrede van onzen II. Va der Benedictus den XVden te bidden. En moge overal ons smeekgebed door een dag van vasten en onthouding worden vooraf gegaan en door een .ruime aalmoes worden vergezeld! Tenslotte vragen wij ootmoedig verschoo- nir.g, dat een onbekende Congregatie van een klein land het waagt zulke stoute voor stellen te deen; maar juist in deze moeilij ke tijden mogen de kleinen welicht wat den grooten niet vrijstaat. Een heerlijk be wijs nu, dat de gevraagde vergeving ons is geschonken, zal het voorzeker zijn indien alle congregaties met ons instemmen en medewerken tot datgene, wat wij ons ver oorloofden voor te stellen. Uw aller dienaren en broeders in Chris tus en Zijne II. Moeder, R. P. Alph. M. C. L. VERMEULEN, S. J. Dirékteur; Mr. R. B. LEDEBOER, AdvQcaat-Gene- ingezonden wieueueeiingeti a 30 cent per regel. Vrouwen zijn vaak te Onzelfzuchtig. Vrouwen dlienen meer aan haarzelf (g denken. Uit een gezondheidsoogpunt g ds het omverstancLg om eigen pijnen ca kwalen te verwaarioozetn en elk ander fe huis te bemoederen. Zoovolen molken deze fout. Rugpijn, onzuiver Moed, pijn in de 1®. dc-nen en zijden, duizeligheid en zenuw achtigheid' behoor en tot de eerste kenter kenen van overspanning, der nieren. Ala deze verschijnselen optreden, diieint eaj vrouw haar gezondheid te bescherm® door meer rust te nemen, meer slaap te geniéten en. meer ontspanning buitens- huis. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pil. len om de nieren op te wekken en te ver- stenken. Dit speciale nie rgen eesm i-ddd reinigt de urine-oogauen. Thee, koffi^ alcohol, zwaro maaltijden of te veel vleesch zijn schadelijk voor zwakke miereo. Het is gemakkelijker om waterzucht, blaaskwalen, rheumatiek en ernstige nier. aandoeningen te voorkomen dan te gene zen. Foster's Pillen slaagden in vele ge- vorderde gevallen, maar vroegtijdige bt- hamde-Ming is altijd best. Let op de eer ste verschijnselen en verwaarloos deze nooit. Het gedeponeerde handelsmerk da man met zijn handen in de lendenei} - komt voor op elke echte doos. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Leiden ver krijgt). bij D. M. Kruisanga, N. Rijn 33, Reijst Krak, Steenstr. 41 en D. da Waal. Mare 56. Toezending geschied franco na on tv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10.per zes doozen. 75G9 raai bij den Hoogen. Raad der Neder landen, Prefekt; J. H. F. Graaf DU MONCEAU, Luitenant. Kolonel, Adjudant van H. M. de Ko ningin, Commandant van het Regiment Jagers, 1ste Assistent; Prof. Dr. Alph. M. A. A. STEGER, Hoog. leeraar in de Chemie aan de Techni sche I-I/Qogeschool, 2de Assistent. VRAGENBUS. Vraag: Wat wordt er vereiseht bij het examen voor de opleiding tot Landstorm- officier? Antwoord: Om tot de opleiding van Landstormofficier te kunnen worden toege- laten moet men in beginsel voldaan heb ben aan het eindexamen 3-jarigen cursus II. B. S. of ongeveer gelijke wetenschap pelijke ontwikkeling bezitten. Ook zij, die daaraan niét voldoen, doch door hunne commandanten geschikt wor den geacht voor opleiding tot den officiers rang, kunnen voor die Opleiding worden aangewezen. M. a. w. het han gebeuren, dat men zelfs geen bepaald examen be hoeft te doen voor toelating tot die oplei ding, zulks hangt van omstandigheden ai. Vraag: Ik ben van de lichting^l917, ingedeeld bij het 4e regiment veld-artille- rie, garnizoen Eden. Zoudt u mij ook kun nen inlichten wanneer ik onder de wape nen moet komen? Antwoord: De datum van opkomst van de miliciens 1917 bestemd voor de veld- artillerie is nog niet bekend. V r a a g Ik ben van dé lichting 1917 en ingedeeld bij het 4e Regiment Veldartille rie, Ille afdeelinig. Ik zou gaarne overge plaatst willen worden bij het 3e Regiment Huzaren, dat in Maart onder de wapenen moet komen. Zoudt u mij ook kunnen me- dedeelen, tot wien ik mij daarvoor moet wenden? Antwoord: Als U een verzoek richt tot den Provincialen Adjudant in Zuid-Hol land te 's-Gravehhage (brief op ongezegeld papier) met naam, voornamen, lichting, bestemming, lengte, gewicht en woonplaats, dan kan deze autoriteit U wellicht nog na der indeelen bij het 3e Regiment Huzaren. U moet natuurlijk een reden opgeven, waar op Uw verzoek gegrond is. Als er geen bepaalde reden aanwezig is, dan hebt U niet veel kans op inwilliging van Uw verzoek Vraag: Ik ben consumptiemelk-leve- r-ancier en heb alles tevergeefs gedaan om aan pulp te komen. De Burgermeester zegt mij ook niet te kunnen helpen Bij wien moet ik mij dan vervoegen? Antwoord: Heeft U zich al eens ge wend tot de organisatie, waarbij ge zijt aangesloten? Vraag: Ik ben van de lichting 1908, ben afgekeurd bij het toten, en ook later, daar ik te klein wercl bevonden. Nu ben il opgeroepen voor den landstorm on goedge keurd. Mag men rechtens iemand, die reeds afgekeurd is, mog oproepen? Die vraag be antwoordde U mij in Uw blad van 18 Deo. Met dat antwoord ben ik naar den burge meester mijner gemeente gegaan; deze zei- de mij echter zich aan wat de couranten schrijven niets te storen. Antwoord: In onsi antwoord op 18 December j.l. deden wij U twee middelen aan de hand. Eerstens om op het Raadhuis te informeeren, om welke reden men 9 niet uit het militieregister heeft afgevoerd, toen U voor de militie werd afgekeurd, en ten tweede als het eerste'geen. resultaat opleverde om U te wenden tot den Minis ter van Oorlog om ontslag van landstorm* plicht uithoofde van afkeuring voor de mi litie, met een verzoekschrift. Dit laatste nu raden wij U aan alsnog W doen. Denk er aan om in Uw verzoekschrift omstandig uiteen te zeiten, hoe' Uw zaal zich heeft toegedragen.

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2