NIEUWJAARSWENSCHEN. De Oorlog. B m Bf is Wm fÜ i li m üf m m ut e «t m ÉS 81 §8 H H iÈf 81 Vincentlus-Vereeniging. Onderstaande mededeelingen gerven wij met een bijzondere bedoeling juist h e- e n op de dagen van het Kerstfeest, dat op zulk een bijzondere wijze dringt tot liefdadigheid De Bijzondere Raad' heeft als algemeen bestuursorgaan de zorg voor de gebouwen, schoolgaande kinderen en buitengewone bijdragen der liefdewerken. Penningmees ter A. L. Hermans, Morschsingel 11. De Conferentieh beoefenen het huisbe zoek, ondersteunen de bezochte gezinnen, enz. Petrus-conferentie. Penningmeester J. H. W. Sanders, HaarLstraat 131. Dominicus-conferentie. Penningmeester J. F. M. Willenborg, Mare 62. Maria-conferentie. Penningmeester A. v. d. Meer, Oude Singel 232a.. Conferentie van het H. Hart. Penning meester J. v. d. Laan, Hoogl. Kerk- gracht 23. Liefdewerk van het Magazyto tot ver schaffing van kleeding en schoeisel. Pen ningmeester M. "H. Keiler, Noordeinde 15. Liefdewerk voor kinderbescherming met eigen gesticht „Het St. Vincentiushuis" te Lisse. Penningmeester W. J. van Harte- veld, Apothekersdijk 25. Speciaal deze commissie heeft dringend behoefte aan groote giften, da ai- zij onder rwaren schuldenlast gebukt gaat, en zij voor de verzorging den* kinderen wel re- geerings-subsidie krijgt, maar dit alias als toeslag is te beschouwen bij de verwacht wordende bijdragen van particulieren. 'Zoowel groote gifteai voor het stichtings- fonrs als kleinere bijdragen voor het suppletie-fonds der huishouding zullen zeer welkom zijn. Liefdewerk der Bibliotheek, waarvan door honderden gezinnen gratis gebruik gemaakt wordt en waarop natuurlijk groo te kosten vallen, terwijl ook uitbreiding dringend noodig is. Penningmeester P. van Cranenburg, Rapenburg 24. Vereeniging van Lano'stcrmplichtigen in Nedorland der jaarklassen 1909, 1908, 1907, 1906. De afd. Leiden van bovengenoemde Ver eeniging hield gisteren in café-restaurant „Zamerluist" een openbare vergadering, waarbij als spreker opfrad' de heer Otter, van Den Haag, voorzitter van het hoofdbe stuur van voornoemde vereeniging. Spr. zette allereerst nogmaals het doel en streven der vereeniging op klare wijze uiteen en bracht daarbij in herinnering, hoe, op bescheiden wijze in Bolsward be gonnen, deze beweging zich weldra over het geheele land voortplantte. Overgaande tot de behandeling der pun ten op de agenda, releveerde spr. de vra gen door de heeren Duymaer van Twist en Tea- Laan aan den Minister gedaan, ge volgd door d)e motie van den heer Mar- chant, en wees daarbij op het verkregen succes, en dat waar door de reeds gedane opraap v4T»_/i.»n TV/Tnictw ©en ieder vress- de de zaak verloren zou zijn. Wat de verdere actie der Ver. betreft, merkte spr. op dat de toezegging van den Minister om de lichting 1918 vervroegd op te roepen, z. i. reden j^eeft te verzoeken bedoelde lichting aansluitend aan de laatste ploeg yam 1917 te doen opkomen en daarmede de oudere personen nog in hunne gezinnen te laten. Immers de meeste zijn gehuwd. Daarbij komt nog als eeer belangrijke factor dat de lasten door de oproep dier lieden kolossaal verzwaard zouden worden, waar dteze bijna alle voor vergoeding in aanmerking zouden komen. Ook de verlofsregelirtg maakt een be langrijk punt uit op het program van actie, zoomede de vergoeding. Spr. citeert daarbij eenige hem persoonlijk bekend zijnde gevallen, waaruit bleek dat deze nog steeds zeer willekeurig wordt toegepast. Oefening in eigen of dichtst nabij gelegen plaats is een verzoek, hetwelk volgens verschillende militaire deskundigen wei voor toepassing vatbaar zou zijn, waar het toch onnoodig is personen uit het Noorden dös lands naar het Zuiden en van het Oosten naar het Westen en om gekeerd te zenden. Komende tot het einde rijmer met aan dacht "gevolgde rede verklaarde spr. op 2e Kerstdag te Amsterdam eene landelijke vergadering belegd zou worden, waarbij ieder afd, .zich door twee afgevaardigden moest laten vertegenwoordigen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkele personen gebruik gemaakt. Na deze beantwoord te hebben, wekte spr. tot aansluiting op waarna alle aanwezigen, die nog geen lid waren, zich opgaven. Na in huishoudelijke vergadering te .zijn overgegaan, werd ook de geneeskundige dienst te.r sprake gebracht en sprak de vergadering zich uit om op de a.s. verga dering in Amsterdam daaromtrent een motie voor te stellen, waar het veelal voor komt dat personen bij eerste keuring voor den dienst geschikt verklaard worden en daarna bij werkelijken dienst als onge schikt worden naar huis gezonden. Bij beschikking van den "minister van Staat, minister van Binnenlandsche Za ken is, voor het tijdvak van 1 Januari—31 December 1917, benoemd tot conservator bij het .natuurkundig laboratorium en kabi net aan de rijksuniversiteit alhier, d»r. C. A: Crommelin. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Za ken is, voor het tijdvak van 1 Januari31 December 1917, benoemd tot assistent-con servator bij 's Rijks herbarium alhier, dr. H. Haller. De opbrengst aan giften voor een Kerst geschenk aan de militairen van kust- en grenswacht heeft alhier opgebracht de som van -f 736.05. Van de firma P. Clos Leembruggen is voor „Schoolkimdervoeding" ontvangen Evenals vorige jaren stellen wij weder de gelegenheid open om in het nummer, dat op 30 December 1916 zal verschijnen, op GOEDKOOPE en DOELTREFFENDE wijze de gebruikelijke NIEUWJAARSGROET als advertentie in „De Leidsche Courant" te plaatsen voor den prijs van 25 cents uitsluitend bij vooruitbetaling ter grootte van 4 regels. Dubbele grootte f 0.50 en vier dubbele grootte f 1.— Zij, die van deze goedkoope gelegenheid willen gebruik maken moeten hunne advertentiën met het bedrag inzenden aan onze bureaux STEENSCHUUR 15, LEIDEN, of aan de verschillende plaatselijke agenten of rondbrengers tot uiterlijk WOENSDAG 27 DECEMBER. Nieuwjaarsgroeten na dien tijd ingezonden, worden slechts geplaatst voor zooverre de plaatsruimte toelaat tegen den ge wonen advertentieprijs van I tot 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 cent. DE ADMINISTRATIE. f 121.95, zijnde het bedrag van de boetepot over hert, jaar 1916. Den 3den en 17den Januari zal de zeer- eerw. heer rector Möller van 's-Grayenha- ee voor de afd. Leiden van dien R. K. Dioc. Vrouwenbond in de St. Lodtewijkskerk 's avonds te 8 uur een lening houden over „Maarten Luthea-"t WEDDEN. Op een regen ach tigeni namiddag zaten tal van leden der Lon dense he aristocratie in de rookzaal van een der voornaamste clubs bijeen. Als naar gewoonte liep bet gesprek over weddenschappen. „Ik", sprak Lord Z., „haat alle wedden schappen, waardoor het wezen van een mensch op eenigerlei wijze in gevaar kan worden gebracht. Ik* houd er van, dat al les bedaard in zijn werk gaat. Ik houdt iets staande, gij betwist het, wij wedden en gij betaalt of ik. Dat is de juiste betee- ketnis van het woord „wedden". In mijn tijd was ik er een voorstander van. En tzelfs op dit oogenblik nog, wil ik duizend pond wedden, tegen ieder die daartoe lust gevoelt." „Wij houden die weddenschapI" klonk het als uit één mond. „Morgen", dus sprak kolonel A., die uit naam van allen het woord voerde, „mor gen moet gij u te twaalf uur op de open- bare straat in hechtenis doen nemen, zon- der te hebben gestolen, zonder iemand te hebben gewond, in één woord, zonder u te hebben vergrepen jegens de wet, den gods dienst of de goede zeden. Indien gij, of schoon zoo onschuldig als een lam, in hechtenis wordt genomen, verliezen wij de duizend pond, die wij tegen u houden". Nadat Lord Z. eenige oogenblikken had nagedacht, vroeg hij: „Waar moet ik in hechtenis genomen worden?" „In de City. Neemt gij 't aan?" „Ja". Den volgenden dag bevonden zich allen, die gewed hadden, te twaalf uur op de aangeduide plaats. Een paar minuten over twaalven passeerden hen eenige politie agenten. Zij hadden te midden van zich, een armoedig gekleed man, die bij eiken stap uitriep: „Ik ben zoo onschuldig als een lam! Waarom voert gij mij mede?" Indien Lord Z. deze woorden niet had gesproken, terwijl hij het groepje aristo craten passeerde, dan zouden deee hunne aandacht niet op hem gevestigd, en hem niet herkend hebben. Thans volgden zij de agenten naar het bureau van politie. Dank zij hunne namen, mochten zij bij het op maken van het proces-verbaal tegenwoor dig .zijn. De kassier van zekere bank voerde het woord als getuige charge. Zijn mededee- lingen kwamen op het volgende neer: „Te elf uur heeft deze man zich aan mijne kas vervoegd met een bankbiljet van 50 francs. Op zeer bedeesden en vreesach- tigen toon vroeg hij mij' of ik het hem kon wisselen. Ik zeide hem, dat ik daartoe be reid was onder het genot der gewone kor ting. Toen. hij het geld nam, vroeg hij, terwijl hij blijkbaar zeer verward was, of ik hem ook tegen genot van de gewone of zoo noodig eene wat hoogere provisie, tien biljetten van 1000 francs elk kon wisse len. Bij deze woorden werd mijne verden king gaande gemaakt. Ik'haastte mij ech ter hem te verzekeren, dat ik de "biljetten gaarne wilde wisselen en drong er op aan, dat hij ze spoedig zou gaan halen. Hij liet zich dit geen tweemaal zeggen. Tegelijker tijd deed ik een paar politieagenten roe pen, wien ik mijn achterdocht meedeelde. De agenten verborgen rich. Kwart voor twaalven kwam de man aan. met zijn bi' jetten. Hij scheen zeer geagiteerd en bood mij de bankbriefjes zonder, een woord te spreken aan. Stilzwijgend gaf ik hem zijn goudgeld, dat ik hem voorwoog. Hij wilde het tellen, doch ik maakte hem opmerkzaam, dat dit bij instellingen als de onze niet gebruikelijk, was. Hierover ont stond een lichte woordenwisseling. Eens klaps haalt hij een oud horloge uit den zak, en,ijlt verontwaardigd weg. Ik liep hem na tot aan de deur, waar hij in han den viel der beide agenten, die hem arres teerden.. Het geld zult gij bij hem vinden, terwijl ik hierbij de bankbiljetten overleg". Deze mededeelingen van den kassier werden met gejuich begroet. Eensklaps werd de armoedig gekleede man omringd door tal van personen uit de groote wereld, die den constable hunne namen en die van den gevangene opgaven. Lord Z. ontving de 1000 pd. st. en her haalde daarbij lachende, dat de wezenlij ke weddenschap noch het leven, noch de digestie van een der partijen in gevaar moet brengen. Tegen alcoholgebruik. In „Die Glocke" keert Ernslfc Mehlich zidh tegen de voortgezette productie van alcobtod in DuoliJschland. De alcobiot was een dietr eerstbestlreden vijanden na de mobilisatie. Langzamerhand zijn echter de voorschriften weer verzacht en heeft) het caféleven zijn oude aanzien herikregen. Er is wel een beperking van de productie, maar door behoorlijke menging is het verkreuk niet belangrijk afgenomen. Een grootte reeks brouwerijen hebben ondanks hoogter prijzen voor grondstoffen haar di videnden kunnen venhoogon. Het is de vraag, of de regeering zonder voortduren- dien aandrang haai- beperkende bepalin gen had doorgezet. Ofschoon jaarlijks on geveer 5 pCt. v.an den geheel en aardappe lenoogst, d. i. ongeveer 5 'tot 6 mil'lioen centenaars, naai* die brouwerijen gaan, kon in Augustus 1914 nog de „Norddeiut- sdhe Allg. Zedtung" beweren, dart, er geen vooruitzicht bestond een in aanmerking komende hoeveelheid aardappelen voor de voeding vrij te maken dioor een beperking van heit. bróuwerijbedrijf. Intuaschen is "aozer - toc-stariid - niet- houidbaaa* getoleiven Ais nochtans veel -sterke- tlr-auk in den handel komt, dan komt) dit door d'e vroe ger genomen voorzorgsmaatregelenmaar ook d'oor de menging en door het fedtj, .'at nog steeds groote hoeveelheden ooft er voior worden verwerkt. In 1912 zijn totaal 194,000 H.L. pitvruchten en 336,000 H.L. steenvruchten naar de brouwerijietn ge gaan en daartegen is tot heden nog geen bepaling uitgevaardigd. Voor de in be slagneming van pruimen en appefien werd nadruk gelegd op de noodzakelijkheid, de behoö-lbo aan marmelade voor het lteger en de bevolking tte beveiligen. Waarom verspert men rlen branderijen den weg niet tot onze ooft'ai non? Met het hier is de toestand hetzelfde. De productie is ten •slotte op 43 pCt. teruggebracht), maar be draagt - door menging nog steeds meer dan de helft van de vredes-opbrengat.. On danks het gebrek aan brood on meel loo- pen nog dagelijks tweehonderd wagons graan naar de bierbrouwerijen. Bloeide de biercuiltu® niet zoo sterk, in albe krin gen dielr bevolking, dan ziou door zulke toestanden een storm van verontwaardi ging ontstaan. Maar alleen ie steun ver leend door de pers aan de hij den Rijks dag op initiatief van dr. Bonne ingedien de petitie om bi ei- alleen af te geven op broodkaarten. Desze maatregel zou noch tans niet vcftloende" zijn. De belangrijk ste voedingswaarde gaat. bij het) brouw- proces verloren. Dit moet in ieder geval voorkomen worden. Iedere oar dapped en iedere schepel graan moet voor de volks voeding volkomen worden gebruikt. Ver volgens keert zicöi de schrijver itogen het overbodige en ztelfs nadeeüige gebruik van bier en alcohol in het leger en aan het front. De Keizer heeft inderdaad! zelf ver klaard dat die natie, die de geringste hoe veelheid! alcohol verbruikt, het wint Ver minderd alcoholgebruik bevordert het her stel van gewonden ten voorkomt vele ziek ten die men bestrijden wil. Een gedwon gen onthouding zou van groote beteekenis kunnen worden voor de geflieele totekomst van luet volk. Ook de spiritus is niet cn- onitheerlijk, en kan geschikt wordten ver vangen .door spiritus uit andere grond stoffen dlan aardappelen, gestookt, zooate uit hout, hooj, atroo, enz. ALLERLEI. Een legende. In Engeland gaat, naar wij in de „Man chester Guardikin" lezen, een hardnekkige legende rond; dat Hittohencr niet met do ..Hampshire" is omgekomen, maan* nog leeft en in Duitsohland gevangen wordt, gehouden. De legende steunt meeeftal 051 oen verhaal van een schoonmaakster te Londen, die een dame, bij wie ze werk; en die in de rouw was voor een zoon, die op de Hampshire" diende, op een goeden dag in het wit gekleed zag. En de dame vertelde haar, dat zij pas een briief win haar zoon had ontvangen, Zeggende, dat hij van het wrak gered was en in Duitsteh- lanid gevangen zat. „U zou ear van op kij ken", schreef hij verer, „ais u hoorde wie mictt mij hiter gevangen zit." Men heeö de moeite genomen, dile siclioonm aak ster qp te sporen, waarna bleek, dolt ze 't ver haal. van een cBard$ had. Een andere vorm van het' verhaal is, dat een man van zaken van do directrice van een fabriek', waar mee hij in betrokkfng ^aondf, had gehoord, dat een arbeidster op dite fabriek een brief ihlad gehad van haar broer, die op de „Hampshire" was geweest. Hij schreef, dat hij in DuKscthAand gevangen zat, en Kitehenter met hem. Het meesje was met den brierf naar heft ministerie van oorlog gegaan. Het onderzoek leverde op, dat de aabeadisler het verhaal had ^tehoórd -an een onvindbaar aangetrouwd fajmilitelüd van een zuster. Daft zijn twee verhalen aangaande den oorsprong van heft verhaal, maar de le gende as nog met rijke bifcondeiheden op gesmukt. De verikSartirg van deze legenden, meukt de „Manchester Guaridten" op, is waarschijnlijk het oude geloof der mem- eciban, daft een groote heki zelfs niet door den dood kan worden teniet gedaan, en het vertangen van mensohen om zich in de cogetn van anderen gewichtig te maken doo<r het te laten voorkioimon alsof men van een of an diere groote gebeurtenis meer weeL Schaakrubriek. Oplossing van probleem 310; Dg8. Correcte oplossingen ontvangen van; A. L. Ouwerkerk, R. Paulides, beiden te Lei den; E. de Ruiter, Oegstgeesst; J. Berk, Zoeterwoude; J. G. B., te S. Correspondentie A. L. O., te L. eu E. de R., te O. Er is zoo juist over gecorrespondeerd; de ge woonte is dat men den stand van beide Koningen aangeeft, dan kan ieder het zijne daarvan zien. Probleem 314 E. G. SIEMENSMA, Sneek. (Kath. Illustr.) ZWART. pup WIT. Stand der Stukken: Wit;. Kd8, Dd3, Td4, Pb6, Pf6„ Ld7. Zwart: Kd6, Dd5, pion c6, e6„ Wit begint en geeft in 2 zetten mat. Oplossingen worden ingewacht tot Za terdag 6 Januari onder motto „Schaak" aan het Bureau van de „Leidsche Courant", Leiden. Uit de Omgeving, ALPHEN. Wilhelmina-vereeniging. De Wilhel- mina-vereeniging alhier zal Woensdag a.s. des avonds te 8 uur in hotel Toor een le denvergadering houden. Voor verdere me dedeelingen verwijzen wij naar een in ons blad van heden voorkomende advertentie. Doodgebleven. De 67-jarige V., wo nende aan de Lage zijde, is eergisteren plotseling doodgebleven, ten huize van iemand, wien hij een beaoek bracht Geitenfc-kvereentging. Gisteravond is na een lezing yan den welearw. heer Van JBrero, kapelaan te Lisse, opgericht een R. K. Geitenfokvereeniging. Op zeer in teressante wijze wist zijneerw. het nut de zer dieren in het belang der volksvoeding aan te toonen. De Eerw. spr. vertrouwde ten slotte, dat de aanwezigen door hun toetreding als lid zouden toonen dit sociale werk van naastenliefde te willen steunen. Van de circa 40 aanwezigen traden aan vankelijk 10 ledten en 12 donateurs toe. Als bestuursleden werden gekozen de heeren H. Fakkeldij, S. van Vliet en P. Suiker- land. KATWIJK-AAN'ZEE. Oorlog9winstmuziek. Sinds de laatste 14 dagen hebben zich alhier minstens een 80-tal visschers orgels aangeschaft, 't Is bekend, dat in een huisgezin, waar de kinderen geregeld twisten over- de vraag wie of er nu eens „speulen" mocht, moe der de vrouw zeide; Ze hebben telkens ru zie wie of er muziek mag maken, ik gae nog zoo'n ding koopen. En ze voegde de daad bij het woord. Nu zeggen de bui-en dat „het huis „danerd as allebei de mu- ziekdingen gaen". Een visschersvrouw moest zich een nieu we kachel aanschaffen. Fluks naar den winkel. De winkelier liet haar een gas kachel zien, bij hem zelf in gebruik. Dat was gemakkelijk. Kraantje op en, lucifer er voor enklaar was Kees. "Zoo'n kachel moest ze ook hebben. Thuis gekomen, kraantje opengezet, lucifer aan, geen vuur. Alle kraantjes open. Tevergeefs. Direct ge reclameerd hij den leverancier. Op diens vraag of de hoofdkraan bij den gasmeter wel open gedaan had, kwam het antwoord; „Meheer, ik heb geneens gas". Tableau. BOELOFARENDSVEEN. Tooneel. Gisteren was die groote repe titie van „Gerald de Kruisridder" in de Sint Pancratius-zaal. De eaal was gevuld. Ongeveer 360 meisjes mochten tegen een geringe entree daarbij aanwezig zijn. Wij, grooteren, die het ook gezien hebben, wen- schen de tooneelclub hartelijk geluk met de keuze van dit stuk. Men beleeft daar inderdaad een heerlijk stukje leven uit de geschiedenis der middeneeuwsche ridder schap, die zich had opgemaakt om het H. Land op den Turk te veroveren. De régisseur had een gemakkelijke taak. Niets behoefde veranderd of verbeteind^ Het spel was, wat men noemt „af" Deo spelers komt inderdaad eon woord van dank toe voor hun heerlijk saznenepel. De tooneelclub mag er groot op gaan. aj heeft met de keuze van dit werkelijk sware stuk haar krachten niet overschat. IIet stuk is vol actie, aangrijpende oogenblik ken, die de ziel treffen co geheel doen op gaan in 't spel. De costumes -zijn in één woord prachtig in stijl. Ook is hier volstrekt niet misplaatst een woord van hulde en dank aan onzen dorpsgenoot, den heer Martius Hölscher; 1 zijn kunst draagt veel hij tot welslagen van het stuk. Vijf geheel nieuwe tooneelon heeft hij voor dit stuk geschilderd met de toewijding van een artist, en dat alles ge heel belangloos, uit liefde voor rijn ideaal, uit sympathie voor de Veen. Als dat stuk gespeeld wordt den 2dén en 3den Kerstdag, dan mag 'geen enkele Veender achterwege blijven om eens te gaan zien en te luisteren. Het verschaft een waar genot. VOORSCHOTEN. R. K. Jonge Garde.Door Zijne Door-, luchtige Hoogwaardigheid Mgr. A. J. Col lier, Bisschop van Haarlem, is tot geeste lijk adviseur der R. K. Jonge Garde be noemd de weleerw. heer B. J. Hermans, kapelaan alhier. Geslaagd. Voor het examen M. O. Hoogere Wiskunde (K. V.) is te 's-Graven- hage geslaagd- de heer J. G. Slothouwer, alhier. WARMOND. R. K. Volksbond. De zeereerw. zeergel. heer Van Leeuwen, leeTaar aan. het Semi narie Hageveld, kwam gisteravond voor. den Volksbond spreken over Godsdienst en Arbeidersbeweging. Onlangs had spr. het eerste dieel „in het algemeen" behandeld, nu hetzelfde ondewerp „in het bizonder". ZEGWAART. Gemeenteraad. Voorzitter de heer C. L. J. Bos, burge meester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent tie vergadering. De notulen warden niet gelezen, omdat, we gens drukke werkzaamheden, er nog geen voldoende tijd ïs geweest om die samen te steilten. Vervolgens wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de raad in geheime vergadering ter vaststelling van het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag. Na heropening deelt de voorzitter mede dat dit kohier is vastgesteld op f620. Wijziging dier begrooting voor 1916. In verband met het vorig raadsbesluit, be treffende suibsidie Groene Kruis en toeslag onderwijzers, wordt goedgekeurd. De heer Chardon betreurt zijne afwezig heid in de vorige vergadering, waarin be sloten was een werkman aan te stellen in vasten dienst van de gemeente. Z. i. kon het best nog eens geprobeerd worden met iemand, die het straatvegen en het in goe den staat houden van den Zegwaartschen weg kon waarnemen voor minder geld dan .een vast werkman zou genieten, want zoo iemand kon als los werkman het ontbre kende er bij verdienen. Ook vreesde spre ker, dat er des «zomers geen voldoend werk voor de gemeente te verrichten zou zijn. De voorzitter vraagt den heer* Chardon of hij daar nog een voorstel van wenscht te maken. De heer Noordam protesteert ten sterkste tegen deze wijze van doen; het besluit is wettig bij meerderheid van stem men aangenomen. De héér Chardon hand haaft zijn voorstel, dat thans hierop neer komt, dat voor straatvegen f 175 en voor net onderhoud van den Zegwaartschen weg f 225 zal worden uitgetrokken. De lieer v. Well bepleit de aanstelling van een vast werkman. Z. i. is er werk ge noeg wanneer het weffk naar behoo-ren ge daan wordt, Wanneer bij-warm, droog ween- de wegen besproeid worden met wa ter, wat hier ruimschoots voorhanden is langs de wiegen, dan zal de stofplaag van het tegenwoordige drukke auto-verkeer niet meer voorkomen en waar zooveel wordt gedaan tot bestrijding der tubercu lose, komt het spreker voor, dat deze maat regel velen tot dankbaarheid zal stemmen. Het voorstel Chardon wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Vóór de heeren Veldhuizen, Vollebregt, Karas en Chardon.. Vermoedelijk als protest tegen deee wijze van doen, verlaat de heer Noordam de vergadering. Het voorstel van den heer Van Well om de wegen bij warm weer te doen besproeien, wordt meft 5 stemmen verworpen. Bij de rondvraag (blijkt, dat de heer Chardon niet tevreden is over, de oproe ping van sollicitanten voor de betrekking van directêur van het levensmiddelen-be drijf. De voorzitter zogt, dat hij meende goed te doen om te advertceren in „N. R- Crt.", „het Nieuws" en de „Leidsche Cou rant". De heer Chardon wenschte dat er rekening mede werd gehouden zulke op roepingen ook te plaatsen in een A. R. courant, en dus de verschillende richtin gen kans te goven er naar mede te dingen.; De heer Vollehregt wijst den voorzitter op het feit dat er een gedeelte weg niet in orde is. De heer Karens wenscht de lan taarn voor zijn huis wederom te zien branden want 't is tegenwoordig erg donker in die buurt. De heer v. Well vcfr- zoekt den voorzitter te overwegen of het thans niet geraden is dat onze gemeente zich aansluit bij de Vereeniging van Ned. Gemeenten; de tegenwoordige tij disomstan digheden geven daartoe aanleiding .en zal dit ten voordeele der aangesloten gemeen ten zijn, mede in verhand met de distribu- tieiregeling. De voorzitter erkent dat de omstandig-1 heden veranderd zijn en zal zoo noodig met een voorstel komen. Over 5e gas- en. electriciteitvoorziening gaf de voorzitter nog eenige toelichtingen, waaruit bleek, dat daarin vooreerst nog geen verandering zou worden gebracht. Niets meer aan de orebe zijnde', wordt dé vergadering gesloten.

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2