stadsnieuws! dug fcwametn tte Olden zaoJ aan twee luit- liCihe so Heloten, die uit Hannover wairen ge deserteerd. Zondlag zdjin te Winterswijk drie Fran- 6che krijgsgevangen en aangekomen, dre Udt Ihet SenneCiager bij Padierbocrn t nt- vludht -waren. Tcgeflijik met hen waren nog 7 kameraden gevlucht, Eén van he.n moes ten ze wegens ziekte onderweg achterlaten, de anderen haddien eene andere richting genomen, 'tl Was nu reedis voor die derde maal, dat ze iontvkoeht waren. Ze waren zeven nachtlen onderweg geweest Trambot6ing. Zondagavond is er op de lijn HaarlemBloemend/aal een tram- botsing vxxxngeikoanen. Doordat een dea* wagens, van Haarlem komende, weer 9 min. moeiè/t wachten voor den spioorwejg- ©vengiang aan de Kleverlaan, kwam leze dienst te laat te Bioemendaal en vertrok elechts konten tijd vóór den volgenden dienst. Toen- nu de tram uit Haarlem op de Kiev er laan dien dienst uit Bloemen daal gepasseerd was en de wagenvoerd/er den weg vrij dacht, reed hij in de bocht van de Korte Kil-eiverliaan plotseling op den ïtwee- Üen dienst van Bloemen daal komende. De passagiers en het' trampersoneel bleven ongedeerd!, maar de tramwagens werden zwaar beschadigd. ,,Tel." Ontploffing. Metn meldt uit Gouda: 1: ij het opzoeken van een defect aan een tool- zuurcylinder in het café van De Groot heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij de l/ierbotteiaar J. A. v. d. Werken '3rd neergeslagen en door een weggesfUi ngedd voorwerp aan het voorhoofd werd gewond. Pei' brancard moest hij worden wegge voerd. Zijn toestand is ernstig. In liet lokaal weird de toonbank vernield on aan ander materiaal schade oangerient. Lama's in Drente. Een landbouwer te Derp, een plaatsje in Drente, heeft zich. zoo lezen wij in de „Tel.", twee lama's aan geschaft Het mannetje wordt gebruikt als lastdier, Ihetl wijfje dient uitsluitend als f-oikdii'er. De dieren, dlie in de «ved bij het huis van den landbouwer heel gemoedelijk grazen, hebben zeer veel beikijks. N >ar wij vernemen is het voor 't eerst, dat men in Nederland die proef met lama's neemt. Smokkelende soldaten. 't Was reeds oen bekend geheim, dat aan de oostelijke grens, te Hebröcht, gemeente Vilacfotwed- de, dooi- de grenswachten werd gesmok keld. Echter, bewijzen er voor waren niet) te krijgen, totdat nu Vrijdag drie soldaten weiden gevat bij het' smokkelen van sajet. Er is proces-verbaal .opgemaakt en b et drietal zal nu voor den krijgsraad terecht moeten staan. De moordaanslag te Winschoten. ln den toestand: der beide getroffenen, den procuratiehouder H. J. de Vries en len kafisietrekleiik Ter Reegen, komt, langza merhand een meer gunstige wending. Het ondeazbeik in deze zaak word'h voort gezet. De dader Jan de B. moet reelds lang inert) plannen tot berooiving hebben rondga- looipen. Tbans i3 een zestal „posten" ingericht voor het geven van de aangevraagde verbindingen, morgen zullen er nog een tiental bij zijn gekomen, zoodat er dan in het geheel 16 posten zullen geplaatst zijn en er dan niet veel ontbreekt aan het gewone aantal, dat 20 bedraagt. Bovendien zijn er nog zes draden voor het aanvragen van gesprekken voor Den Haag en twee voor Scheveningen, en 2 voor „inlichtingen". Men heeft thans de beschikking over 25 draden naar verschillende plaatsen des lands, en wel 8 naar Amsterdam, 7 naar Rotterdam, 2 naar Utrecht, 1 naar Delft, 1 naar Dord recht, 1 naar Haarlem, 1 naar Zwolle, 1 naar Groningen, 1 naar Arnhem, 1 naar Roozcndaal Heden zal over nog een 10 a 15-tal draden kunnen worden beschikt, voornamelijk vóór het intercommunale telefoonverkeer met omliggende plaatsen, o.a. dorpen in het Westland. Nader meldt men, dat reeds heden de storing in het telegraafverkeer zal zijn ver holpen en dat het verkeer ziju normaal ver- oop zal kunnen hebben. Inl raak in een gomlwinkel. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te 's Hertogen bosch ingebroken in den goudsmidswinkel van den lieer v. Gr., in den Vughterstraat. de inbraak is gepleegd langs den achterkant van het pand, waar de werkplaats is gelegen aan de Diezc, die onder den Kuipertjeswal doorstroomt, De winkel met de étalagekas- ten bevinden zich aan de Vughterstraat, en als de inbrekers tot daar waren doorgedron gen, hadden ze een groote waarde aan gou den en zilveren voorwerpen kunnen mee nemen. Niettemin hebben de dieven thans toch voor een waarde van 500 gulden gestolen meestal réparatiewerk, dat zich in de werk plaats bevond. Door de politie is een uitgebreid onderzoek ingesteld. In alle goud- en zilver winkels te'fi ll t r: ogenbosch werd gister gecirculeerd met 'n lijst, waar de gestolen voorwerpen op waren aangegeven. Ondanks alle nasporingen is het nog niet mogen gelukken tot hiertoe een spoor der daders te vinden De Kuipertjeswal is een stille buurt, waar- van verschillende zijden achterbuurten van woningen uitschieten, wier fiont in andere straten. Toch wonen er enkele menschen in aangrenzende kleine woninkjes, en meermalen hebben schilders van naam op de brug hun ezel neergezet en er pitto reske doekjes van gemaakt. Dit schilderachtig en rustig plekje is thans het operatieterrein geworden van dieven die er onverwacht hun slag hebben weten te slaan. Notcboomen. Op verschillende plaatsen in Noord-Brabant worden de laatste dagen op groote schaal van regeeringswege note- booincn opgekocht ten behoeve der wapen- fa bricage. Vooral in het land van Heusden en Altena moeten de boomen het ontgelden, die daar tot hiertoe een sieraad vormden langs de wegen. R. K. Volksbond. Onder voorzitterschap van den beer P. Heemstkerk, hield gisteravond die afd. Lei den van den Ned. R. K. Volksbond haar jaarvergadering in het gebouw Prediker ean <ie Janvoiseen steeg-. Aanweeig is de Geest, Adviseur, pater C. L. M. Zuidgeest, O.F.M. De voorzitter, na de aanwezigen welkom te hebben gdheeten, drukt zijn sipijlt erover uit, dalb de bijeenkomst) zoo miatig bezet is. Spr. gaat na de actie in het afgeloopen v er ee n igingsja-ar gevoerd. In verband roert) den huiidigein oorlog zijn ook de nadeelige gevolgen in dien kring der vereeniging doorgedrongen. Ook het organisatie-!even heeft te lijden gehad. De plaats ran samenkomst is intusschcn veranderd. Spr. verheugt er zich evenwel over, in het tegenwoordige gebouw een goed lokaal voor vergaderingen gevonden tte hebben.. Iidt 'ledencijfer stijgt gedurig; de fiinancieele toestand is redelijk wel, aoioclat men tevreden kan zijn over het af gesloten jaar. Sptr. hoopt, dat de aanwezigen hun niet tegenwoordig zijnde medeleden zullen aan sporen beter ter vergadering te komen. Met den wensdh, dat de Volksbond steeds moge groeien en bloeien, eindigt spr. zijn openingsrede. Hierna geschiedt lezing der notulen van de vorige vergadering door den heer Van Dam. Vervolgens installeert de voorzitter een 8-tal nieuwe lieden, ander een toepasselijk woord^ terwijl het gebed wordt verricht voor het overleden lid J. P. Helversteijai. De voorzitter dleélt mede, dart h)et in de bedoeling ligt, dezen winter een cursus ;n de Nederlandadhe taal te organiseetem. Ge gadigden kunnen zich hiervoor opgeven. Onder de aandacht wordt gebracht, dat zoo weinig klachten inkomen inzake het naleven ctor. Disitidbutiewet, hoewel dikwijls reden tot klagen is. De voorzitter verzoekt, daarom, den bondsleden bij overtreding hiervan onmiddellijk in kennis te stellen. Bceitoten is de volgende week Woensdag enkele kinderen van bondsleden in het ge bouw Prediker een genoeglijken avond le bereiden. Een wciord van geluk wensdh wordt ge- bracht aan de leden Remuudt en Zwart voor behiaailde onderscheidngen. De secretaris, die heer Horikx doet var- volgens. het keurig verzorgde jaarvers1 ag. Hieruit blijkt), dat de vereeniging zeer in bloei is toegenomen. Het leden tiall is gest e gen tolt 564, onder welk getal 10 vrouwelij ke lieden. Veel medewerking is ondervon den van den gieest, adviseur, pater Zuid- geest Drie sprekers zijn dit jaar voor de afdeeling opgetreden, terwijl door den ad- vseur enkele cursussen werden gegeven. De gehouden boiekhoud-oursus had een gunstig verloop. Ook de EncyoüeMeesten zijn uitnemend gesliaagd. Op d.e vergade ringen i9 veel behandeld in veitband met de tijidsamsrtiandligheden, terwijl ook aan vele onderdeden de aandacht is geschon ken. Het aantal aangesloten vakvereni gingen bedraagt- thans 16. De schuldenlast is in liet atge'oopen jaaa* beduidend ver minderd. De afdedangen tleekenschool en spaarbank getuigerj van steeds toenemen- den bloei; eveaizoo de verscheidene end er af deelingen. De heer Nijlhuis als penningmeester, ureugi net ruua/icieei ja-arvorsiag" un. Aan inkomsten en uitgaven is te boeken een bedrag van f 5126.92; batig saldo f 58.62}. Tot kas-verificateurs worden benoemd de heeren v. d. Aar, Goddijn en Roekens. De beigrcuotling voor 1917 wordt, na uit voerige debatten, aangenomen op een •totaal in ontvangsten en uitgaven van f 3023.75£, terwijl de contributie gehand haafd blijft op 5 cent voor de aangeslote nen bij de v ak v er een igi nge nen 7 cent voor de niet aangeslotenen. In verband met het late uur wordt hert verslag van de Bondsvergadering te Utrecht van de agenda afgevoerd. De adviseur, piater Zuic'geeist. wijdt een welgemeend woord van huilde aan het be stuur. Ofschoon de Bond zeer is vooruit gegaan, betreurt spr. de sflechte opkomst bij de vergaderingen. Spr. vertrouwt op meer ijver in het nieuwe jaar, en dankt ten stortte allen voor do ondervonden sym pathie in den Bond. Na de gebruikelijke rondvraag, brengt de voorzitter dank aan den weleerw. advi seur en die ledien, waarna de vergadering met gebed wordt) gesloten. Salarisactie van gemeenteambtenaren. In de kleine stadszaal werd gisteravond een gecombineerde vergadering gehouden van ambtenaren, beambten en werklieden in dienst der gemeente. De vergadering, die zeer druk bezocht was, stond onder lei ding van den heer J. Penseel. Deze opende te ruim 8 uur de vergade ring en deed allereerst mededeeling van de gevoerde actie. Op intiatief van den Alg. Ned. Ambtenaarsbond is het comité uit de organisaties van ambtenaren, beambten en werklieden in dienst der gemeente Leiden tot sitand gekomen. Het tracht een zoo groot mogelijken toeslag te verkrijgen om het hoofd te bieden aan den steeds stijgen den honger. De groote massa, die hier op gekomen is, zegt spr., toont, dat die hon ger nog lang niet gestild is. Duurtetoeslag is geen afdoende maatregel, maar salaris- verhooging. Vervolgens deelt spr. mede, dat alle or-* ganisaties een tiental bij het comité zijn aangesloten. Het comité heeft eenigen tijd geleden aan B. en W. een adres met verzoek om een loonsverhooging van f 200 gericht. Hierop heeft het comité een onderhoud ge had met B. en W. om de zaken te bespre ken. De burgemeester, die het woord voer de, de wethouders zwegen als moffen was verschrikt over het voorstel, doch op geen enkelen grond werd aangetoond, dat de eisch te hoog was. Er werd ge schermd met de hooge cijfers en geaegd, dat de uitvoering van KeT voorstel twee ton zou kosten. B. en W. gav§n den raad iets mindere eischén te stellen en het voorstel scherper te omlijnen. Ook hebben B. #en W. aange toond, dat de tijd op het oogenhlik te kort is, om het voorstel nu nog te behandelen, omdat reeds em voorstel tot verlenging van den duurtetoeslag in de eerstvolgende raadsvergadering_zal behandeld worden. Spa-, zette vervolgens uiteen, waarom sa- larisvarhoógmg -nooddg is in plaats van duurtetoeslag. In normale tijden wordt bij het loon niet gelet op het aantal kinderen, maar op de dienstprestatie. Particulieren en maatschappijen zijn reeds door de or ganisaties genoodzaakt het loon hunner werklieden te verhoogen. Een duurtetoe slag voor een korten abnormalen tijd zooals in 1911 is te rechtvaardigen, doch nu niet, waai- het zich laat aanzien, dat, wanneer de vrede mocht gesloten worden, de omstandigheden zich niet spoedig, zul len wijzigen. Spr. noemde het een wantoe stand, dat menschen, die in normale tij den minder, nu meer verdienen, dan zij die in normale tijden meer verdienden. Waar het comité met eijh, eisch van f 200 verhooging geen kans van slagen meende te hebben, heeft het zijn eischen iets min der gesteld. Het zal thans aan B. en W. het volgende voorstel doen: De salarissen tot f 700 te verhoogen met f 150, van f 701 tot f 801 met f 140, van f 801 tot f 1301 met f 130, van f 1301 tot f 1401 met f 120, van f 1401 tot f 1501 met f 110, van f 1501 tot f 1601 met f 100. Deze verhoogin gen wenscht het ook bepaald te zien voor de ongehuwden boven 21 jaar, omdat voor hen het kostgeld zooveel hooger is gewor den. Verder wenscht het voor de ongehuw den beneden 21 jaar en voor het inwonend personeel van „Endegeest" een verhoo ging van f 60 en voor de wervrouwen in dienst der gémeente een verhooging van 20 Het wil die verhooging-van het sa laris zonder emolumenten. Verder wil spr. nog even de salarisrege ling bij de politie ter sprake brengen. Deze noemt hij schandalig. Spr. is het bekend, dat een politieagent met een leege maag 's nachts op straat loopt en wiens kinderen aan het einde der week zonder brood naar bed moesten, omdat het er niet meer was. Vervolgens gaat spr. na het voorstel van B. en W. tot verlenging van den duurtetoe slag. Dit is zoo goed als onveranderd ge bleven Spr. gaat niet accoord met deze regeling en wil, dat dezen avond de ver gadering zich uitspreekt. Het gebrek wordt steeds grooter, met een duurtetoeslag in dezen vorm gaat het' gezin steeds meer en meer achteruit. Spr. stelt de volgende motie voor: „De vergadering van ambtenaren, be ambten en werklieden in dienst dér ge meente Leiden, gehouden op Maandag 18 December '16 in de kleine Stadszaal; gehoord de besprekingen over de beëin diging der duurtetoeslag; van oordeel: dat de bestaande duurtetoeslag voor het grootste deel der gezinnen onvoldoende is; dat tevens door den daarbij behoorenden kindertoeslag aan de normale salarisrege ling, de regel van recht en billijkheid ge heel wordt, ontnomen, daar menschen wel ke in normale tijden door bekwaamheid, dienstprestatie e.d„. hooger in loon staan als anderem, nu vaak minder als deze ont vangen; dat zulks niet ten goede kan komen aan de goede Harmnnia -ö<2?ieEZiids PT> dp PTtede plichtsbetrachting anderzijds van de(n) be- trokkene(n); spreekt den wensch uit: dat de Raad het daarheen zal leiden, met het oog op den korten tijd welke nog be schikbaar is, vóór de verval-datum der duurtetoeslag, deze voor de komende maand te willen bestendigen tot eenzelfde bedrag als over de afgeloopen maand, doch Burg. en Weth. dringend uit te noodigen, in over leg met de betrokken organisaties, voor de daaropvolgende tijden een tijdelijke af doende loonsverhooging aan den Raad voor te stellen; besluit: deze motie op te «enden aan den Raad en ter publicatie aan de pers." Bij de hierop volgende discussie drong de heer Stol er op aam, dat in de motie de woord„met de betrokken organisaties" te veranderen in „met het comité uit de betrokken organisaties". Zulks om te voor komen, zegt spr., dat de burgemeester een politieke streek uithaalt en enkele man netjes uit de organisatie haalt. De motie werd in dien geest gewijzigd em met alge meen e stemmen aangenomen. De heeren Stol en Wiëlemga drongen er op aan, dat het comité bij zijn eersten eisch van f 4 verhooging bleef. Nadat het comité eenigen tijd had beraadslaagd, deelde de voorzitter mede, dat het comité bij den nu voorgestelden eisch. blijft, omdat het meent, dat deze wel kans van slagen heeft. Het voorstel word! hierna met algemeene stem men aangenomen. De heer Meijer stelde voo^ het comité voor altijd te bestendigen, welk voorstel, naar cle voorzitter zeide, voor de moderne organisaties niet uitvoerbaar is. Verdier wenschte de heer Meijer van den heer Sytsma te weten, hoever de commissie ad hoc met haar werkzaamheden gevor derd was, waarvoor de heer Sytsma echter geen vrijmoedigheid vond. Na eenige. discussie werd hieiop de ver gadering gesloten. Bij Kom. besluit is herbenoemd .tot lid van den voogdijraad, mej. D. M. J. Coe- bergli. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari 1917, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Utrecht II, T. Kiel- stra, te Oegstgeest, met gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag uit zijne be trekking van schoolopziener in lie! arron dissement Leiden. Door het plaatselijk comité van Herwon nen Levenskracht worden tusschen Kerst-" mis en Driekoningen plaatjes ten verkoop aangeboden, ten. bate der luberculose-be- strijding. Deze plaatjes van religieuze strekking, op carton in kleurendruk uit gevoerd worden in 20 soorten verkrijg baar gesteld. De schrijver 2e klasse (sergeant-majoor) W. Le Clercq, van de IV Infanteriebrigade is door den Minister van Oorlog benoemd tot Schrijver le klasse (adjudanbonderof- ficier). Bij beschiklong van den Minister van Oorlog is de reserve-sergeant P. J. Drilsma van het 10e regiment infanterie, benoemd tot vaandrig bij- het 4e regiment infanterie. Gisteravond om kwart voor negen is op den straatweg onder Oegstgeest de 30-jarige H. v. L. door een motorrijwiel aangereden met het gevolg, dat hij een ont velling aan zijn hoofd bekwam en. ver moedelijk een arm ontwrichtte. Per elec- trische tram is de man naar Leiden ver voerd, alwaar hij per politie-brancard naar het Academisch Ziekenhuis is overge bracht. Uit de Omgeving. NOORDWIJK. Tentoonstelling. In de speelzaal van die Eerw. Zustere in de Baionckhjorsrtstcaut werd Zondiag en gisteren een tentoonstel ling gehouden van priesterkleed eren en al/tiaaji*-benoodfigd!heden, vervaardigd door die 10 wenkende dames-leden van de Ver eeniging van hiet Allerh. Sacrament), Lief dewerk tot versiering van Anme Kerken. Het bestuur der vereeniging, die thians één jaar besibaiat, bestaat) uit den zeemeerw. heer Pasrtoor als geest adviseur en de da mes M. Faase, presidente; Jo v. d. Meer, vïce-presidiente; AH de Groot, secretaresse.; N. v. d. Me<er, penninganeestiere.ssie. Een mooie coüleictie van kiaauifels, stola's, al t a aik leertjes, kefkdioekjes, olitaark u.9- sens, enz., dloior de dames smaakvol op versclhibllend'e tafels gerangschikt) en met groen versierd, maakt een aangenamen indruk. Bij meer nauwkeurige beschou wing staat men verwonderd over hert) vele en schoon e werk, dart door de daimes in zoo korten tijd is geleverd. Wij zijn niet bevoegd om het naai-, heb borduur-, het kant-, ja zelfs het schilderwerk, diat op sommige ertukken voorkomt, naar waarde te beoordelen, maar todh begrijpt zeifs een leek. dat er een groote dosis vaardig heid en geduld voor noodig is geweieisrt) om ir. zoo'n korten tijd zulk een keurige col lectie bij elkander te krijgen.' De tentoonstelling, die slechts twee da gen duurde, mocht zich vooral den eersten dag in een- .du-uk bezoek verheugen. liet aantal bezoekers(sters) bedroeg toen ruim 200. Voor hert. bestuur en de daimes-werken- de-leiden een groote voldoening. SASSENHEIM. Sassenhsimsche ijsclub. Deze vereeni ging vergaderde onder leiding van den voor zitter-, den heer H. Bader. De vergadering had een eenigszins feestelijk karakter, daar tevens herdacht werd het 25-jarig be staan der vereeniging. Op den feestdag had het bestuur gemeend niet beter te kunnen doen, dan eene uit- deeling te houden van vet en spek. Hier voor '.VOO t 175 uitgotrolflfon Met. applaUS begroette de vergadering dit besluit van het bestuur. Onder het lozen der notulen en nazien der rekening en verantwoording, werden de aanwezigen (67 leden) op een kleine attractie onthaald. Wegens vertrek van den penningmees ter, den heer J. Charbon Jr., werd door den secretaris rekening en verantwoording gedaan van het beheer der kas, waaruit bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 341.18^ en dat de uitgaven hetzelfde cijfer aanwezen. Op de Raiffeisenhank was ge plaatst f 287.43. Op voorstel vani den heer A. Frijlinck werd besloten een telegram van hulde te zenden aan den penningmeester* en op voor stel van den heer J. Beumer weTd besloten den heer Charbon te benoemen tot eerelid. Bij acclamatie werden de aftredende be stuursleden, de heeren Bader, Berk, Bak ker en G. Vlasveld Jr. herkozen, terwijl de heer A. L. Verhoog gekozen werd tot bestuurslid:. Tot penningmeester werd door het bestuur aangewezen die heer H. Frij linck. Daar de bode dei- vereeniging ook 25 jaar als zoodanig aan de vereeniging ver bonden was, wea-d hem ondier gelukwen- schen der vereeniging een gratificatie aan geboden van f 10. Besloten wea-d dit jaar weder contributie te heffen en een persoon aan te stellen voor het aanwerven van nieuwe leden, waarvoor hem een vergoe ding van f 0.10 per nieuw lid zal gegeven worden. Tevens werd besloten het loon voor de baanvegers vast te stellen op f 1.50. Na de verloting van een 12-tal kistjes si garen werd de vergadering gesloten, doch velen bleven nog gezellig eenigen tijcl bij een. WASSENAAR. Gemeenteraad. Gisterenmorgen vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den heer Jhr. B. P. S. A. Storm van 's-Gravesande. Aanwezig zijn 10 leden; afwezig de lieer J. Th. Wouters. De lieer Beelaarts vraagt in 't vervolg de notulen uitvoeriger samen te stellen. Dit-is o. a. zeer noodig geweest bij de be bouwing aan Langenhorst, en de aanbe steding van wegen aan den Kerkdam. Vooral wat dit laatste betreft, acht de voorzitter aanvuHing gewenscht en stelt voor deze in de volgende notulen op te ne men. De heer Beelaarts komt nog neer op den korten onhoud der notulen, betreffende de tramquaestie. Hierna worden de notulen gearresteerd. Ingekomen zijn van Ged. Staten enkele stukken, betreffende goedkeuring van ge nomen raadsbesluiten. Naar aanleiding van een te houden aan besteding inzake ophalen van vuilnis, vraagt de voorzitter de meening van den raad. hoe te handelen, wanneer de aanbe steding te hoog uitvalt; n.l. eigen exploita tie of anderszins. De heer Hooft Graafland, acht de tijd voor begin van edgem exgjoitatie te kort. Weth. Ruijgrok wil het eerst een maand aanzien. De heer Mansvelt acht inschrijving doof personen buiten de gemeente gewensciht, wanneetF inwoners van Wassenaar onder een hoedje spelen» Do voorzitter kan niet aannemen-, dat da plaatselijke inschrijvers onder een hoedje zullen spelen. Van buitenaf vreest spr. wei, nig goeds te verwachten. De heeren Hooft Graafland; en Mansvelt zouden het drie maanden willen aanzien.- Weth. van Pallandt vindt het gewenscht bij eigen exploitatie een au to-vuilniswagen aan te schaffen. Het voorstel-Hooft Graafland c. s. wordt hierna met algemeene stemmen aangeno men. Een verzoekschrift is ingekomen, onder- teekiend door 8 personen, tot aanleg van een gasbuis in de Konijnenlaan. Wegens de dure prijzen wordt afwijzend beschikt. Een adre9 van den heer Voorhuizen, met verzoek eenige populieren te doen -rooien. B. en W. zullen deze zaak afdoen. Vergunning wordt verleend aan den heer Brockhaus tot het maken van een wagen- loods en een paardenstal aan de Kerkwo- ning voor den tijd van twee jaren. Een verzoek van den architect Kranen burg om te bouwen aan de renbaan op, korter afstand' van den openbaren weg, dan bepaald, wordt ingewilligd. Ontheffing wordt verleend1 aan enkele personen in den Hoofdelijken Omslag. De voorzitter deelt mede, dat de heer Sanders eeln huis wil bouwen aan -den Hek- wog. Deze weg, tot heden niet publiek, zaï door welwillendheid van baron Schimmel, penninck c. s., door de gemeente tot pu- blieken weg worden aangelegd. De kosten hiervoor, f 10.500 beloopend,, worden door ingelanden gedragen. Hiermede ontstaat tevens een verbetering van deoi Buurweg en openstelling van dien weg voor het open baar verkeer. Na eenige discussie wordt dit voorstel in stemming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen. Bij het voorstel inzake verhooging der gasprijzen, deelt de voorzitter mede, dat men gaarne Zaterdags om 11, in plaats van 10 uur de winkels wil sluiten, in ver band' met het schoonmaken der winkels. Een artikel kan worden ingela&cht, be treffende regeling bij nachtpermissie. Spr. wil een besluit nemen om tegemoet te komen aan het vorig artikel, waarbij de4 kleine burgerij het meest gedupeerd wordt, terwijl de verkwisters het voardeeligst kunnen uitkomen met hun gasverbruik. Spr zou daarom het verbruik op 100 ku bieke M. per maand willen stellen. Voor iedere kub. M. daarboven zal f 0.15 worden betaald. (Eerst wa9 dit gesteld op f0.50). - Men, kan ook de geheele verordening af schaffen en den gasprijs verhoogen, uit- gezondea*d dien voor muntgas. Enkele led'en brengen hiertegen bezwa ren in. waarna- dit laatste voorstel wordt uitgeschakeld. De heer Mansvelt vereenigt zich met heb eerst, meegedeelde voorstel. De heer v. d. Hulst acht negen-uur-win kelsluiting gewenscht. De voorzitter zegt dat cleze sluiting prae- ti9ch reeds bestaat. Discussie ontstaat over den prijs van het gas boven het maximum van 100 kub. M. Weth. Ruijgrok bepleit het voorstel van den burgemeester, dat reeds in vele omlig gende plaatsen is aangenomen. Het voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 6 tegen. 4 stemmen, die van de heeren Mansvelt, v. Wissen, v. ct, Hulst en Jochems. De heer Rooijakkers vindt het wensehe- lijk de lantaarn bij de Boerenleenbank 's avonds te ontsteken. Sommige lantaarns branden op den dag nog. Dit vindt spi\ geen bezuiniging. De voorzitter zegt het eerste toe, en zal het laatste ter kennis brengen van den di recteur der gasfabriek. De heer Kuyper wenscht nóg verlichting aan den Ouden Deyl. Ook dit verzoek willigt de voorzitter in. De heer Mansvelt vraagt of de rioleering van de brug tot den Deyl niet tot stand kan komen. De voorzitter acht dit niet van urgent belang, doch neemt het gaarne in overwe ging- De heer Rooijakkers vraagt uitreiking- van bonnen voor cokes vóór Kerstmis a.s. De voorzitter vindt hiertegen geen be zwaar. De heer v. d. Hulst heeft gemerkt, dat bij een lijkstatie geen veldwachter fun geert, om de orde te handhaven. De voorzitter zal hiervan nota nemen. De heer Rooijakkers verzoekt onderhan delingen met belanghebbenden inzake ver betering van het Tuinpad. De voorzitter zal de onderhandelingen hieromtrent heropenen. De heer Beelaarts informeert naar de dis tributie van levensmiddelen, hoofdzakelijk wat betreft de aardappelen-. Spr. heeft ge hoord, dat dit niet naar den vleeze gaat., De voorzitter geeft hierop antwoord, dat juist een zending aardappelen is gearri veerd. De heer Hooft Graafland, vraagt naar de distributie van rijst, boon en, enz. De voorzitter meent, dat deze distributie redelijk \vel geschiedt. Nog is ingekomen een schrijven van den heer Wezenaar, met verzoek hem onthef fing van belasting te verleenen. Dit schrijven wordt in handen van B. ei* W. gesteld om prae-advies. Hierna.sluiting der vergadering. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. Voorzitter de heer A. A. van Gils, bur gemeester. Aanwezig 10 leden; er is een vacature* De notulen worden na lezing onveran derd goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende ingekomen stukken:

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2