De Oorlog. gen door gezegden op net tooneel in den lach schoten, onderbrak de heer RoyaardS' bruusk zijn spel, vloog na^-r voren, zeg gende, dat dit stuk een ernstig stuk was, waarbij niet behoorde gelachen te worden. Menschen die dat wèl wilden doen moesten, den schouwburg maar verlaten Royaards gaf Iflvel het schernv te doen eakken. Na een korte wijle werd het spel voortgezet. Een krankzinnige. Zaterdag bad op de spoorlijn Zwolle-Ommen een ernstig on geluk plaats. Met den trein die te 10.02 v.m. te Ommen moet aankomen, reisde de rijks veldwachter uit Mariënberg, die even voor 't station Ommen plotseling krankzinnig werd, zijn revolver trok en deze richtte op de zich in dien trein bevindende militairen en burgers. Een der aanwezige militairen schrok «zoodanig dat hij vanaf bet balcon uit den in beweging zijnden trein sprong en met 't hoofd tegen een hectometerpaal- tje aankwam, waardoor hij een bloeuende hoofdwonde opliep. In bewusteloozen toe stand opgenomen, werd de ongelukkige. 11a voorloopig verbonden te zijn, per lorrie naar Ommen vervoerd, alwaar in de wacht kamer verdere geneeskundige hulp werd verleend, en vandaar per auto naar 't zie kenhuis te Zwolle gebracht. De krankzin nige veldwachter zag in Ommen nog kans, den trein naar Marienberg te nemen, al waar hij met behulp van ontboden politie werd overmeesterd. De toestand van don gewonden militair moet zeer ernstig zijn. Verbrand. Door het omvallen van een petroleumstel geraakten Maandag de klee- ren van de 30-jarige dochter van de wedu we Stichter aan den Singel te Kampen in brand. In ernstigen toestand ter verple ging in het Stadsziekenhuis opgenomen, is het meisje, da tniet geheel toerekenbaar wa9, aldaar overleden. Over de grens gekomen. Maandagoch tend kwam te Zevenaar wederom een groot aantal personen aan, gevlucht uit Duitsch- land. Het waren nu 25 mannep en één vrouw, allen Polen en een Belgisch jeng- mensch. Zij waren achtereenvolgens in de buurt van 's-Heerenberg en Beek over de grens gekomen en het is te verwachten, dat ook gisteren nog eenigen gearriveerd zijn, daar zij met groote troepen in Neder- landsche richting waren vertrokken. Som migen hunner hadden drie dagen noodig gehad om de grens te overschrijden. Aan hun verklaringen omtrent hun wedervaren in Duitschland ontleent de correspondent van het ,,Hbld." het volgende: Eénparig lieten de Poolsche mannen zich slecht uit over^ de voeding, die volgens hen, beslist ontoereikend is. De verdiensten «zijn hoog*eenigen hadden zelfs 10 Mark daags inkomsten. Er waren bij smeden, timmer lieden en handlangers, zoowel als kantoor- mensehen en mijnwerkers, ook eenige bank werkers en instrumentmakers. De behan deling was niet slecht. Alleen bij werkwei- gering weM er geweld gebruikt. Wie na een poging tot ontsnapping gevat wordt, gaat een paai- weken de cel in; doch daar blijft het dan ook bij. De Duitsche militaire wachten zijrb gomoedtilijko .lieden. Doch Ue gedwongen arbeid doet de meesten in ver zet komen. Op de vraag hoe het mogelijk was dat zoo velen de grens weten te bereiken, werd gezegd: Voor enkele marken brengen de Duitsche soldaten de vluchtende men schen op weg, om hun zoo dicht en veilig mogelijk de grens aan te wijzen. Te Winterswijk zijn drie Fransche krijgsgevangenen aangekomen, die oor spronkelijk tot het kamp te Münster be hoorden, doch in den laatsten tijd in een chemisch laboratorium te Hamim gewerkt hadden. Te Maastricht kwamen Maandag twee ontvluchtte Russen aan, die bij Kerkrade de grens hadden overschreden Maandag zijn te Doetinchem een Belg en drie-en-dertig Polen aangekomen. Droevig einde. Br. Hurnblé uit Reok- fcedm, in Zuid-Limburg, speciaal in de Maasdennen zeer gezien als geneesheer, door die. Duitschers in een cell opgesloten, werd door hen dood gevonden. Een beroer te schijnt aan het loven van don afgemeen geachten en bekwamen geneesheer een einde te hefblben gemaakt. Overleden. De werkman W. Overeem werd Donderdagmiddag^ aan de werf Conrad te Haarlem door een losgeschoten drijfriem gewond'. Maandag is de man in het gasthuis aan de gevolgen overleden. KERKNIEUWS. Pater L. Broekman S. J. Men. schrijft uit 's-Gravenhage d.d. 12 December aan „De Tijd": Gisteren overleed in den ouderdom van 65 jaar na een lang en geduldig gedragen lijden in het R.K. Ziekenhuis, waar hij ge durende eenige weken werd verpleegd, de woleerw. pater L. Broekman. S. J., kape laan in de St. Teresia-parochie, Westeinde. Te Nijmegen geboren, maakte hij de voor bereidende studiën voor den geestelijken stand te Kuilenburg, waarna hij in het no viciaat van de Sociëteit van Jesus trad. Later trad hij eenigen tijd op als leeraar in het Seminarium te Kuilenburg en vol tooide daarna zijn studiën te Maastricht, waar hij vooral als leider van missies werkzaam was. Die taak bleef hij behou den, nadat hij in 1903 tot kapelaan der SU Teresia-kerk werd benoemd. Leger en Vloot. Klein verlof. Ter kennis van het leger is gebracht, dat zij, die ten gevolge van genoten uitstel van eerste oefening of om eenige andere reden later dan den gewonen tijd naar de land weer overgaan, ten aamaien van dit verlof gorekend.worden te behooren tot de lich ting waarmede zij tegelijk naar de land weer zullen overgaan. De Minister van Oorlog is echter herein, om, wanneer dergelijke personen tot hem het verzoek richten om met verlof te mo gen vertrekken tegelijk met de andere man schappen der lichting, waarbij zij «zijn inge. lijfd, of althans eerder dan zij anders voor bedoeld verlof in aanmerking zouden ko men, zulk een verzoek in. overweging te ne men, wanneer daarvoor een bijzondere re den beslaat en geen omstandigheden aan wezig zijn, die legen inwilliging pleiten. Dienstplichtigen, die om eenigerlei re den op den bovengenoemden datum niet met verlof wenschen te vertrekken, kun nen op ieder gewenscht tijdstip, wanneer •zij daartoe den wensch te kennen geven, alsnog in het genot van verlof worden ge steld, zoodat zij niet meer als tot heden er een maand van tevoren kennis van moeten geven. Land en Tuinbouw. Gebrek an veevoeder. De correspondent van bet „Hbld." schrijft: In den Haarlemmermeerpol. der lijdt het vee thans groot gebrek, door dat de regeeringsmais maar niet wordt ge leverd. Na lang wachten heeft de Burge meester tijding ontvangen, dat de mais, welke de roggeverbouwers in ruil krijgen voor hun geleverde rogge, in Rotterdam ligt en mag worden weggehaald tegen storting der koopsom pl.m. f 35.000 en tee- kening van het bekende N.O.T.-contract. De gemeente wil of kan dit bedrag niet voorschieten. De boeren moeten dus vooruit betalen. De som kan dan worden overge maakt, doch hiermede is de zaak nog niet klaar. Schippers moeten worden, aangeno men en bij aankomst der mais moet'deze worden afgewogen, in zakken qestort en vervoerd worden naar de boerderijen in ze groote gemeente. Voor het zoover is, kan menig koe of vor ken dood in den stal of in het hok liggen. RECHTSZAKEN. Ontduiking van oor-logs winstbelasting. Voor de rechtbank te A'aneTo heetft gis teren terecht giestiaan de fabrikant J. Ph. M. te Ailnneüo, beschuZtiigd van het ontdui ken van de oorlogswinstibelae.'ting. De dagvaarding legt hem ten laste», dat hij, a's beèas-tingpüchtige in de rijksin- komstenbe'asrtdng over heb belastingjaar 1 Mei 191630 April 1917 een opzettelijk on juiste aangifte heeft gedaan: op het biljet zou hij opzettelijk op de vraag: hoe groot is het bedrag van uw inkomen betreffende zuivere opbrengst van onderneming, en ar beid? in strijd, met de waarheid, hebben irlgevtuld een zeker bedrag, berwiji hij toch wist, dalt dit - bedrag f 7500 of omstreek9 die bedrag hooger was. Voorts dat hij alte belastingplichtige in de oorlqgswinstlbelastdng over de jaren 1914 en .1915 een opzettelijk onjuiste aan gifte heeft-.Ketlaan. dOOr in .'J.ntwr»n rrl de vraag: hoeveel toedroeg dat zuiver in komen over 1915? in strijd rdet de v aar heid in te vufillem met eten zeker bedrag, terwijl hij tochwist, dat dit bedrag f 7500 of omstreeks dat bedrag hooger was. De beide biljetten heeft hij na invulling per soonlijk onderöedkend en laten terugbezor gen ten kantore van den <\itivanger der directe belastingen aldaar. Bekl. bekende de beide feiten. De officier van justitie eischte voor het eerste feit f 800 boete, subs. 2 maanden hechtenis, en voor het tweede feit 2 maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. J. ten Bruggen- cate, verzocht beklaagde voor bet tweede feit voorwaardelijk te veroordeel en en re fereerde zicih omtrent de hoegrootheid van de op te leggen geldboete voor het eerste feit aan het oordeel der rectihbank. Uitspraak 19 dezer. De verliezen. De „Haagsche Post" bevat een becijfe ring van de verliezen in dezen oorlog, ont leend aan de berekening, opgemaakt door het wetenschappelijke en neutrale „Genoot schap voor Oorlogsstudie" te Kopenhagen. Het blad zegt: „Bij het verzamelen dezer cijfers had men natuurlijk te kampen met de omstan digheid dat alle oorlogvoerenden pogen hun actueele verliezen te verbloemen of geheim te houden; zelfs Engeland hield in Januari 1916 op, officieele opgaven te verstrekken. Nochthans is men er in geslaagd op on partijdige en wetenschappelijke wijze glo bale becijferingen te maken die onmoge lijk veel met de werkelijkheid kunnen ver schillen. Zoo werden bijv. de Duitsche ver- lieslijsten zorgvuldig bestudeerd, ook op het punt van herhalingen-om weglatingen; voor Rusland nam men de gegevens van het Roode Kruis en de Zemstvos; voor Oostenrijk en Italië de beschikbare gege vens omtrent officieren. De perioden, waar over men in de verschillende landen cijfer materiaal kreeg, verschillen wel in lengte, doch werden alle herleid tot een tweejarig tijdvak, waarbij rekening werd gehouden met speciale invloeden, die de intensiteit der gevechten deden schommelen. Door toepassing van dergelijke methoden, door collationeeren en compenseeren, kreeg bet Genootschap het stel cijfers voor-de eerste twee jaren van den oorlog dat in de vol gende 'tabel wordt gereproduceerd." En dan volgt de gruwelijke tabel, die ons doet zien, dat in twee jaren ruim 4.600.000 menschen zijn gedood, 11.245.000 zijn gewond en 3.373.000 voor altoos'ver minkt. Deze cijfers zijn welsprekend in hun een voud, welsprekender dan eenig ander be toog. En bij het zien ervan, dringt zich op nieuw de vraag op, hoelang men nog zal voortgaan, Europa op die wijze in zijn bes te toe komstkracht uit te moorden? Dit is de tabel; Dood. Gewond Invalide. België 50 000 110.000 33.000 Bulgarije 25.000 60.000 18.000 Duitschland. 885.500 2.116.300 634.900 Engeland 205 000 512.000 154.300 Frankrijk 885.000 2 115 000 634.000 Italië 105 000 245 000 73.500 O -Hongarije 718 000 1 777.000 533.000 Rusland 1.498.000 3.820 000 1.146.000 Servië 110 000 140.000 42.000 Turkije 150.000 350 000 105.000 Tot 2 jaren 4.631 500 11.245.300 3 373 700 Aannemende dat in de maanden sedert 1 Augustus verloopen, het aantal dooden en gewonden jer dag ongeveer gelijk is ge weest aan het gemiddelde, wordt dan, tot 1 Januari a.s het aantal dooden ruim vi" en-een-half-millioen, het aantal gewonden dertien-en-een-half millioen, het aantal ver minkten ruim vier millioen. Dus in twee-en-een-half jaar heeft deze oorlog nu reeds 2£ maal zooveel menschen- 1 evens gekost als de verliezen, die de Na poleontische oorlogen, gedurende een kwart-eeuw, Europa deden lijden." Duitschland. Beschouwingen over den vrede. De Rijkskanselier heeft verklaard zoo schrijft Theodor Wolff in het „Berliner Ta- gebl. dat wij het eerst bereid zijn ge weest den oorlog te doen eindigen door een vrede, die onze toekomst verzekert en wij zijn nog daartoe bereid. Basserman heeft weder verzekerd, dat het goed geweest mo ge rijn, mede te deelen dat wij den oorlog niet enkel willen voortzetten uit verove ringszucht, maar* dat bet in het buitenland als een teeken van zwakheid wordt be schouwd dat dit herhaaldelijk geuit wordt. Aangaande de mogelijkheid om vrede te sluiten kan men vervolgt de schr. het voügende zeggen: die Entente ziet thans dat het jaar 1916, hetwelk naai' men verwacht had, overwinlilnigsjaar zou worden, waar schijnlijk zal eindigen met een schitterend succes voor Duitschland en zijne bondge- nooten en de bedwinging van Roemenië. Haar pers geeft toe, dat het bezit van bet rijke graanland den veroveraar nieuwe kracht zal verleenen. Tegelijk gaat men op merkzaam de mobielmaking der Duitsche civiele bevolking na en vraagt «zich blijk baar af, of men in staat zal zijn zich het volgende jaar voldoende te verweren tegen het menschenmateriaal en de hoeveejhe- den munitie, die Duitschland laat aanruk ken. Hervé verlangt, dat ook in Frankrijk aile mannen en vrouwen mobiel gemaakt zullen worden. Ook aldaar ondervindt men dat de oorlog niet ah een aian ons economi sche bezwaren oplevert. Dit aanhoudend wedijveren in het brengen van offers en lasten kan niet zonder gevolgen blijven. In Engeland groeit de vredesbeweging onder de arbeiders. In Frankijk telt de groep afgevaardigden, die den wensch naai' vrede kenbaar heeft gemaakt, 38 man Al dë Geallieerden slaan den toestand in iguirciu 'geucro. to overal de oorlogspartijen nog machtig; Stürmer moest wijken voor Trepof, de Fransche vred-esvrienden hebben geen lei der; Asquith wordt beschuldigd den oor log te zwak gevoerd te hebben en Lloyri George dreigde zijne weinig energieke ambtgenooten te verlaten. Ook zonder de oorlogspartij en zouden in de Enitente-landen allen voortzetting van den oorlog verkiezen boven onderwerping, een vrede op den grondslag van den statu?,, quo is door de proclameering van Polen niet meer mogelijk. Eerder zou een „Ge- schaftsfriede" denkbaar zijn, d.w.z. een vrede, waarbij zoodanig wordt gemanoeu vreerd tot ten slotte elke Regeering haar volk de een of andere winst kan voorleggen. Tegen de methode zou niets zijn in te brengen; voor de beoordeeling zou slechts het eindresultaat beslissend zijn. liet aan tal dergenen, die België zouden willen an- nexeeren, is zeer verminderd; ook rijn. er veel meer aanhangers gekomen van scheiBs- rechterlijke organisatie. Dan zijn er lieden die beweren, dat men eerst met Rusland vrede moet sluiten en weer anderen, die dit eerst met de West-Europeesche mogend heden verlangen. Evenwel moet men zich de vraag stellen of hetgeen men wenscht nog voortzetting van den oorlog rechtvaar digt. De personen in- de Entente-landen, die tot volhouden aansporen, spreken slechts nog zelden van de Duitsche zwakheid, waaraan niemand meer gelooft. Hieruit blijkt, dat men in Duitschland een vredes- program kan aanbevelen, zonder de aan hangers van den oorlog in de Entente te steunen. Het minst is hun onze verzekering van nut, dat wij den oorlog niet slechts voortzetten om veroveringen te maken. De Moetf tot den vrede. De „Vorwarts" van 7 December bevat een hoofdartikel- gewijd aan de inneming van Boekarest. Na eerst uiteengezet te heb ben, hoe deze nieuwe overwinning aan toont, dat van een vernietigd Duitschland nog altijd geen sprake is, na voor d der de maal een Europeesche hoofdstad wordt binnengetrokken, wordt toch gewaar schuwd de maat niet te vergeten: cok de overwinning in Roemenië is slechts een overwinning der verdediging, hoe zware nederlagen de tegenstanders ook mogen lijden, zij blijven toch nog sterk! Dan gaat de schrijver voort: „Als de Re geeringen het niet willen hooren, dan moe ten wij het den volkeren toeroepen, dat wij den vrede willen. Men heeft hen bedrogen, door te tzeggen, dat Duitschland op het punt zou zijn ineen te storten." Maar wordt hieraan met nadruk toegevoegd men heeft hen ook bedrogen,, door heii wijs te maken dat Duitschland alleen dien vrede zou willen, dien het zou kunnen voorschrijven... Laten wij hun daarom zeggen, dat Duitschland nu, juist nu meer dan ooit, bereid is tot een vrede gegrond op toenadering, dat het evenzeer bereid is de groote sterkte van zijn gezamenlijke te genstanders te erkennen als dat het aan spraak maakt op.de erkenning van zijn eigen onoverwinnelijkheid en kracht.'Laten wij hun zeggen, dat wij bereid «zijn met hen te onderhandelen niet als overwinnaar met overwonnene, maar op voet van ge lijkheid, dat wij niets zullen eischen zon der iets toe te staan, niets zullen nemen zonder te geven, dat wij de vrijheid der vol keren niet verkleinen maar vergroot en wil len." En hierop volgt de vraag: „Wie zal dit als teeken van zwakheid van ons kunnen uitleggen op den dag na Boekarest? De vijandelijke regeeringen hebben niet den moed tot den vrede. Maar de Duitsche re geering kan en moet dien moed toonen. zij die thuis zijn op hun wijze evenals degenen aan het front.op andere wijze totdat de volkeren aan de overzijde hun re- geeringen wegjagen, die evenmin overwin ningen kunnen behalen als vrede kunnen sluiten of totdat rij die daar de regeerings- macht in handen hebben tQt beter inzicht komen," Engeland. De nieuwe regeering,. Twee hoofddoeken, schrijft de „Times", zijn bereikt. De geest van het vr-edegedoe is flink verbannen en de leiding van den oorlog komt in handen van een klein lichaam van energieke en vastberaden mannen. Wij zullPen niet meer van Duit sche zijde te hoorenkrijgen, dat Enge- ïand's staatlsfiedên op het gte/JIuieter van vrede letten. Wij zrul.len in eigen land' niet meer afwachtend toezien. Het blad is ontevreden, omdat) Balfour behouden \bleef, want deze is niet meer de man van de Iersche onlusten en den Boerenoorlog. Ook lord Robert Cecil ails blokkade-minister ie niet welkom. De „Daily Mail" gispt op dezelfde ma nier d'e benoeming van Balfour en Cecil. De „Lilberail Nation" neemt Lilloyd George onder hancllen, omdat hij voior dein twee den keer een regeering doet va'iten. Ove rigens is Lloyd George de man van het ooigenbli'k, vol ondernemings'ust ern waag halzerij. Zijn kabinet moet) èu-oce,s hebben o<f vallen. Hij do-et een sprong in het duis ter. Hij, de democraat, g'aat thans met de Tories samen en men beleeft) het zeld zaam schouwspel, dat hij thans deze partij naast de staats-socialisten in het gareel spant). Reeds is de aOgemeene dienstplicht in het zicht, dien Balfour had kunnen doorzetten. Lloyd George echter niet. Deze is een flinke improvisatie-politicus, maar de groote slagen van Duitschland waren de vrucht van een langdurige berekening. Van hst Zuidoostelijk oorlogsterrein. De overtocht over den Donau. Nadat gedeelten van het Zevenburgsche leger de laagvlakte van Walachije bereikt hadden zoo wordt in de Duitsche bladen van gezaghebbende «zijde medegedeeld was voor de legergroep van Mackeyson. het tijdstip gekomen om den reeds lang be raamden en in alle bijzonderheden voor- bareiden aanval over tteri uuiiau-te-bogw- nen. Voor den overtocht had men de smal le plek van de grensrivier bij Svistov reeds maanden geleden uitgekozen. De hoogge legen Bulgaarsche Donau-oever beheerech- te wijd en zijd de vijandelijke stellingen. Boekarest ligt in Noordoostelijke richting ongeveer honderd kilometer van Svistov af. Uit 't Noordwesten naderde de cavalle- rie van generaal Von Falkenhayn. Het ra derwerk uit het Noorden en uit het Zuiden begon in elkaar te pakken. De'overblijfse len van de verslagen Roemeensche troepen trachtten aan de vermorzelende uitwer king van de in elkaar grijpende operaties te ontkomen. Zij hadden de verdediging van den oever bij Svistov reeds opgegeven. Dit was een snel behaald voordeel van groote beteekenis. De Roemeesche divisies, die voor de troe pen van Falkenhayn terugweken, maar .aan de groote rivieren nog taaien tegen stand boderi, trof de stoot van Mackensen zoo onverwacht in de flank, dat hun nieu we stellingen onmiddellijk sterk bedreigd waren. De verrassing had ook hier weer een groote mor eel e uitwerking. Terwijl de vijand nog geheel door de ge beurtenissen in de Dobroedsja in beslag ge nomen werd, had men voor 0ijn oog en, maar zonder dat hij het merkte, den over tocht over den Donau voorbereid. Het grensverkeer had men volkomen afgesne den. In de nachten ontstonden zorgvuldig verdekte toegangswegen tot den oever. Achter een masker verborg de stad haar militair gezicht. Achter de heilingc-n werd in alle stilte zwaar geschut opgesteld. In het Bolene-kanaal daar in de buurt von den Oosïënrijkseh-Hongaarsche monitors, Duitscfie patrouille- e-n motorboot en, pon tons en stukken brug, die in elkaar konden worden gezet, een bergplaats. Langzaam had men met behulp van de spoorwegen de voorraden aan ammunitie, materiaal en levensmiddelen, die voor den overtocht noodig waren, bij elkaar gehaald. Een verkenning van den tegenover gele gen oever liet de kansen voor het waagstuk gunstig schijnen. Het was slechts onzeker of de vijand toch nog niet van de toebe reidselen had vernomen en versterkingen had aangevoerd. Weinige dagen tevoren lag het Bulgaarsche landstadje Svistov on der zwaar artillerievuur, 's Nachts knet terden de vijandelijke geweren onrustig over het water. Na den val van Craiova kwam voor de ten Zuiden van den Donau opgemarcheer de verbonden, troepen het tijdstip van han delen. Sterke Duitsche en Bulgaarsche, Turksche en Oostenrijksch-IIongaarsche strijdkrachten zetten zich in beweging. Men had er voor zorg gedragen, dat, behalve het sterke leger, dat in de Dobroedsja den veldtocht moest voortzetten, aan den Do nau een nieuw leger ontstond, dat den over tocht kon tot stand brengen. Den 23en> November lag een dikke mist over het gele water van de rivier. Toen vond, om den vijand te misleiden, tegelij kertijd op verschillende plaatsen van den Ingezonden DKeueoeeliisgen a 30 cent per regel. Vergeten vrouwen dloor de verzorging van anderen zichzelf? Hét zou beter zijn als vrouwen meer aa** haar eigen gezondheid liaohten. De beste gezondlheidsreigeLs zijn eenvoudig en g& ring in aantal Vrouwen dienen evenals mannen haar rust te hebben, ten minste adht uren te slapen, ontspanning in de buitenlucht en rust van den geest te hebben om gezond te blijven. Zij dienen niet te zwaar te eten, niet op opwekkende middel'.én te vertrou wen erf baar werkkracht te overschatten. Onverstandige gewoonten overladen het bloed met vergiften De nieren zijn ile vei ligheid stk leppen. Zij onttreikken de vergif ten aan 'het bloed en voeren deze veilig af. Maar de bee,te' nieren kunnen" geen over matige inspanning verdragen, en Wils zij falen, kan ailleen rust en eert speciaal nier- geneesmiddel haar weder op streek bren gen. Versterk bij waarschuwingen Utoor rug pijn, waterstoornissen, duizeligheid, hoofd pijn en een dof, vermoeid, zenuwachtig gevoel de verzwakte nieren met Fosterts Rugjpijn Nieren Pil'en. Neem meer rust door oude gewoonten ie veranderen. Slaap meer en maak u minder zorgen. Eet ge makkelijk verteerbaar voedsel en drink genoegzaam water en melk. Maak iederen oag een wandeling in de buitenlucht. Iedere vrouw kan op Foster's Pillen ver trouwen a's speciale hulp bij nierkwa len, omdat Foster's Pillen uitsluitend voor de nieren en b'aas dienen fen hoegenaamd niet op de maag, lever of ingewanden wer ken. Aüleen ech-t, wanneer op de veupialklking öe (handteekening van James Foster voor komt. Foster's Rugpijn Nieren Pil'ien zijn te Leiden verkrijigto. bij D. M. Kruisinga, N. Rijn 33, Reijiat Krak, Bteematraat 41 en JD. d'e Waail, Mare 56. Toezending ge schiedt franco na onttv. van postwissel f 1.75 p. doos of f 10.p. zes dloosen. Donau de aanval plaats. De demonstraties bepaalden zich echter niet tot een kanon- nade. Er werden eilanden bezet en op ver schillende plaatsen werd de vijandelijke oever bereikt. Zoo bleef de vijand in het onzekere waai* de hoofdaanval zou plaats vinden en waar hij dus versterkingen moest heen zenden. De overrompeling was volkomen gelukt. De Duitsche en Bulgaar sche regimentfen bereikten bijna zonder verliezen den Roemeenischem oever en in weinige uren hadden zij de steak aange legde vijandelijke stellingen in bezit. Den, eersten dag werd een smal, den tweeden dag een breeder toruggehoofd aangelegd en onder bescherming daarvan maakte men van de onzekerheid van den vijand ge bruik, om een veerdienst in te richten, bruggen te slaan, de verbindingslijnen te beveiligen en het geheele leger op den an deren oever te brengen. Toen na twee dagen van kootsachtigen arbeid de opmarseh in het bruggehoofd voltooid en de basis der,operaties zelfs te gen de sterkste vijandelijke maatregelen beveiligd was, de Donau voor den toevoer geen gevaar en geen hindernissen meer opleverde, begon de opmarseh. Nu ging alles vanzelf. De verbonden troepen van vier van nature zoo verschillende volke ren hebben op bewonderenswaardige wijze zich in een algemeene tucht geschikt. Roomsche Agenda. WOENSDAG. Leiden. 9 auur in ,,In den Vergulden Turk" Ontwik- keflingscVub van „De Hanze". Spreker de weleerw. pater Cv L. Zuidgeest. Faillissementen. Op geheven: J. M. Schooneveld, te Oegstgeest. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Ondertrouwd: J. Verhoeven jm. 22 j. en C. Jon,geleen jd. 23 j. W. G. MuWer jm. 27 j. en J. F. F. Goenders jd. 20 j. W. EasdveCd jm. 25 j. en D. Vlie land jd. 18 j._ A. H. Eradus jm. 26 j. en J. E. Ressen-aar jd. 20 j. A. J. Lank- horst jm. 25 j. en C». Vister jd. 25 j. M. cPe Wekker jm. 28 j. en M. L. Ranselaar jd. 2A j. A. van de Logt jm. 26 j. e.n M. Cornet jd. 25 j. A. Wetrner jm. 28 j. en P. Somerwil jd. 26 j. A. Harten/dM jm. 21 j. en G. *H. Flnaderijn jd'. 19 j. J. Schroder jm. 24 j. en C. Horsman jd. 19 j. F. A. Stiryk jm. 23 j. en J. C. Duin- toerice jd. 17 j. H. de Heer, jm. 24 j. en M. Neuteboom jd. 24 j. C. P. Kouwe-n- beirg jm. 22 j. en G. C. Kootreiman jd. 22 j. J. H. A'lova jm. 26 j. en A. E. Greida- nus jd. 24 j. C. J. A. Beakhout jm. 30 j. en J. F. W. Rieff jd. 29 j. T. H. Brou wer jm. 20 j. en J. van Westbroek jd'. 19 j. w. J. Doorenbos lm. 26 j. en J. de Groot jd. 25 j. G Meetrfloo jmv 27 j. cn S. W. H. Zwaan jd. 25 j. J. Vogelen-* zang jm. 26 j. en A. E. Erdtz jd'. %1 j. ALKEMADE. Geboren: Adiriana d. v. T. Dalmaijer en H. Smies. Johannes Cornef'.ia z. v. W. van der Meer en M. Spruit. Jacobus Hendricus z. en Cornelia Wilhelm in a d. v. P. J. Heemskerk en W. C. KobJenzweij. Pieter z. v. F. C. Westerstyn en A. M. Maat. Overleden: M. G. v. Ruiten 23 j*

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2