niveau zou worden gebracht. In 'dé parti culiere vereönigingen van den landbouw, handel en de industrie is men aan dit ver langen tegemoet gekomen. Het nadeelige verschil tusschen den Engelschen markt prijs en den Duitschen marktprijs wordt gedeeltelijk gedragen door Engeland en gedeeltelijk door onze particuliere vereeni- gingen. Ziedaar alles. Wat de betaling in schat kistbiljetten betreft, daarop zal men in Duitschland «zeker niets aan te merken hebben, want op het oogenblik is men juist gereedgekomen met een overeenkomst vol gens welke dit land, via een bankierscon- eortium, tot een bedrag van circa 40 mil- lioen gulden op dezelfde wijze de voedings middelen die het ontvangt met zijn krediet- papier dekt Zóó is de zaak, tot haar juiste propor ties teruggebracht. Er is geen verdrag en er is niets geheims, terwijl de Nederland- flche Regeering buiten het geding staat. Gas b-e sparing. De textielfabrikanten te Oldienaaal heb ben ter besparing van gas met) ingang van Maandag de weiktijd-en in bun fa- breken vastgesteld als voüjgt: 's morgens var; 7.3012 u., 's namiddags van 16 u., ■Zaterdagnainididags tot 4 uur. Duitschland en hef kolen- gebrek. Onder den titel: „Ktvlennocd in Hol land" schrijft de ,,Nordd. Aigean. Ztg.": In de Nederlandsche bladen neemt het aantal berichten over het gebrek aan "ko len, tengevolge van den beperkten toer voer uit Duitscfhhand dagelijks toe. De Duitschens voelen in dit opzicht met de Nederlanders mede, daar ook wij in som mige streken van bet, rijk onder kolen- Bchaarschte lijden. Bij den kolen rijkdom van Duitschland «schijnt dit oppeivlakkig beschouwd, ver wonderlijk, te meer daar bij de mijnen groote hoeveelheden kalen liggen, die op verzending wachten. Het is hier d'an ook in hoofdzaak een transport-vraagstuk. De groote afstand tusschen de verschillende oorlogötooneelen en het feit, dat wij ook onze bondgenooten met wagons moeten helpen, zijn oorzaak, dat er voortdurend et ii groot gebrek' aan rollend materieel zich doet gevoeOen. Nederland is deihalve feitelijk zelf schuld aan dezen nood; te meer, indien men bede nikt, dat in Nederland een ge- dee'.te van het materiaal soms ongebruikt bleef. In Duitschland wordt er ook ener geklaagd, dat de Duitsche wagens zoo langzaam uit Nederland terugkomen. De verzorging van Nederland' met) kolen uit Duitschland' zou waarschijnlijk aanmer kelijk vei beteren, indien NederCand ortoe kon besluiten, de kolen zelf af te halen in al die gevallen, waar het vervoer te wa ter niet mogelijk is. Goederenvervoer tusschen Nederland' en Amerika, i( Naar „De ^Maasbode" verneem tl is ler- te 's-Gravenhage een buitengewone Mi nisterraad gehouden, waarna ommiddel- ffijk van regeeringswege aan de agenten in Amerika telegrammen zijn gezonden, -waarin werd voorgeschreven, dat allo laadruimte, dus ook die, welke reeds be stemd was voor andere goederen, direct disponibel moet worden gehouden voor het vervoer van graan. Kolenschaarschte en bak- kers-nachtarbeid. Het orgaan van den NederL R.K. Bond van bakkers en cacao-, chocolade- en sui kerbewerkers meldt omtrent een onderhoud dat vertegenwoordigers van bonden van bakkersgezellen! met den minister van landbouw hebben gehad: De minister verklaarde, dat het vraag stuk afschaffing van den bakkersnachtar- heid zijn volle aandacht lieeft, en hij reeds voorbereidende stappen gedaan had om dit vraagstuk tot een oplossing te brengen. Met genoegen had Z.Exc. er van kennis genomen, dat er ook in de patroonskrin gen meer eenstemmigheid^ komt over dit vraagstuk. Echter herhaalde de minister zijn reeds vroeger gedane verklaring, dat de crisis niet mocht gebruikt worden om als bij overrompeling deze zaak door te drij ven. Aan de indiening van een z.g. noodwet dacht Z.Exc. niet. Op de vraag: of de ko lenschaarschte geen aanleiding kon zijn om den nachtarbeid te verbieden uit een oogpunt van lichtbezuiniging, verklaarde de minister dat dien aangaande door hem eeoi onderzoek zou worden ingesteld. Uit drukkelijk verklaarde echter Z.Exc., dat wat de kolenschaarschte aangaat, zijn grootste zorg niet was middelen te beramen om te bezuinigen, maar wel om den.' gere- gelden aanvoer van kolen zooveel moge lijk te bevorderen. Hij hoopte, dat spoedig weer een voldoende aanvoer van brandstof fen zou kunnen plaats hebben, zoodat bij zondere maatregelen om te beeuinigen niet meer noodig zouden zijn."- Cbili-aanvoer. De Noordooster bericht, dat thans 75 pCt. van de voor 1917 bestelde hoeveelheid Chili- èalpeter schepen zijn verzonden. Voor af hol ing van de rest wordt met de Engel- 6ohe regeering alsnog onderhandeld. Mogelijk zal heft met Januari gedaan zijn met den handel in zoogenaamden vrijen" ammoniak. In opdracht) van den minister zal de Kunstmestcommiss-ie trachten tot overeenstemming te komen met de Nederlandsche gasfabrieken om trent het afstaan van den gemaaklten am moniak. Slagen die o n d erh an del i n gen •niqt, dan heeft de minister zich reedis be reid! verklaard, allen ammoniak vofgens de Disftributliewett in beslag te nemen en fcda de kunatmestoommassie ter beschik king van den landbouw te stellen. '■£*- De onlusten in Djambi. ^QfficJdefi.) In Djoedjoeftoan (aan de ipoven-Batanghanheeft een patrouille raden Doetwdim uit Djambj (•atad) gear resteerd. Deze behoorde' tot de hemde van' pangeran Mangkoe, wiens laatste hoofd aanvoerder pangüima Toekang Rohim eveneens met vijf volgelingen gevangen genomen is. Gemengds Berichten. Marschtiederen. De commissie ter be oordeeling van de teksten voor marschlie deren, welke naar aanleiding van den op roep van het hoofdbestuur van de Nationa le Vereeniging voor den Volkszang zijn ingekomen, heeft dezer dagen uitspraak gedaan. Onder de 138 inzendingen bleek geen enkele tekst geheel te voldoen aan de eischen, die de commissie meende te moe ten. stellen. Behalve de liederen, die wegens gebrekkigheid of ongeschikheid van taal of rhytme niet in aanmerking konden ko men, waren er vrij vele, waarvan de dich ter zich vermoedelijk geen oogenblik de vraag had gesteld, of zijn lied werkelijk door den Nederlandsche-n soldaat graag en uit eigen beweging gezongen zou worden, of die, «zoo hij dit al had gedaan, klaarblij kelijk een niet zeer juiste voorstelling be zat van den Nederlamdschen volksaard. De commissie achtte het onwenschelijk ertoe mede te werken om het reeds groote aan tal „volksliederen" van deze soort nog te vermeerderen. In tusschen verdiende maar het oordeel dar commissie een der liederen, hoe zeer op meer dan een punt niet geheel bevredi gendeen eervolle vermelding. Dit lied: „Op Marsch moet je zingen", bleek inge zonden te zijn door den heer L. C. Steen huizen te Haarlem. Dure ganzen. Jzt 'i Oosten van ons lan^ worden thans heel wat ganzen voor uil- voer naar Duitschland opgekocht. En de prijzen, die besteed warden, zijn ongekend hoog. Oudere dieren, welke in normale tij den voor hoogstens f3 van de hand wer den gedaan, wouden op 't oogenblik gaar ne met f 10 tot f 15 betaald. En de opkoo- pei'S maken nog beste zaken. Ze dood en de dieren en voeren ze uit met een winst van zelfs 50 tot 100 Er «zijn nu personen en combinaties bezig met het nffesten dezer dieren in 't groot. Honderdtallen ganzen worden „geprepareerd" voor den uitvoer. Een ernstig feit. Onlangs werd door de bemanning van een Middelharnisser beugsloep in de Noordzee een colbertjasje opgevischt, in welks binnenzak zich een sigarenkoker bevond met een bedrag van f 12.50 aan bankpapier. In plaats van het gevondene dadelijk na binnenkomst bij de politie of strandvonderij aan te brengen, heeft men de vondst verzwegen en den buit onder elkander gedeeld. De zaak lekte uit. Het was in den tijd dat twee IJmuider stoomkorders verloren zijn gegaan met man en muis en het had best kunnen zijn dat het gevondene «enige aanwijzing had kunnen geven. Men mag toch aannemen dat oen zeeman niet zonder meer een jas met geldswaarden als onbruikbaar over Door de politie is nu tegen de visschers eene vervolging ingesteld wegens verduis tering van gevonden voorwerpen. De jas met sigarenkoker is door de politie in be slag genomen om alsnog ter herkenning te worden getoond aan nabestaanden van de met de stoomkorders omgekomen zee lieden. Om de velletjes. In Friesland worden tegenwoordig ratten velletjes opgekocht te- gen 15 cent pea' stuk. Men gaat nu op ratten jagen, maar daze Laten zich niet gemakkelijk vangen. Met fox-terriers kan niet gejaagd worden, want deze honden bijten d!e huidjes stuk. Nu do mioilenrveletje's met 30 a 40 ot, betaald worden, trekken de Friesche mol len vangers zelfs naar Overijisd en Gelder land om daar hun bedrijf uit te oefenen. De politie treedt daar echter streng tegen hen op en menigeen wordt bekeurd we gens het vangen van mollen op verboden terrein en wegens verboden vervoer. On der de bekeurden zijn er dian die een va!- sdhen naam opgeven Zoo kreeg een pre dikant in een der Friesche beided'orpen drie dagvaardingen thuis wegens verbo- den vangen en vervoer van mollen in Oveiijsel Verduistering van graan. Te Delft zijn door der recherche gearresteerd twee werklieden der N.V. Deutsche Distilleer derij en Roomgistfabriek v.h. J. Vlek en Co., te Delft, wegens verduistering van graan dat mét afval der fabriek zijn weg vond naar een landbouwer onder de ge meente Rijswijk.. Kraaien. Te Almelo worden in den laatst en tijd' ka-aaien geschoten, dlie tegen f 0.20 per stuk worden opgekocht, om naar Duitscbiliand te worden uitgevoerd. Uit den trein gesprongen. Zondag sprong een soldaat, die met veaftof naar huis ging, tussdhen Vil ster en en Ommen uit den trein, mot het gevolg, dat hij tegen een hek terecht kwam. Met een ern stige hoofdwonde werd hij opgenomen cn per auto naar het R. K. Ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Vermoedelijk heeft hij eon schedelbreuk bekomen. Storm. De kaftijafk „Berendina Heai- drika" uit Groningen van Zweden met een lading hout onderweg naar Gronin gen, is na een reis van bijna twee maan den te IJmuiden binnen geloopen met ver lies van een gedeelte deklast, schade aan verschansing en zeilen en tevens gebrek aan proviand en drinkwater. De schoener „Jantje", eveneens uit Gro ningen, kwam te IJmuiden binnen en had door zwaar stormweer een dieeG dier dek lading hout verloren. Dit schip is voor Leiden bestemd. Zout water. De boeren, wier land in de nabijheid van den zeedijk bij Durger- dlam ligt, klagen er in den laatsten tijd' erg over, dat als gevoflg van de dijkwer ken aldaar veefl zout water in de atooten tusschen de landerijen stroomt. De land- houwvereeaiiging te Rartsdorp besSoot, een verz&ek tig richten tot de betrekke® Mite- rSTedteh, om cöo'or betere afdamming cDe iravlioeiing vian dit water tegen te gaan. Ook zijn sommige weilanden in de na bijheid dier werken met een laag zand Overdekt geraakt. Over de grens gekomen. Te Maas tricht kwamen Zaterdag twee Fransche onderofficieren aan, die uit Limburg a. d. Lahn gewandeCd waren tot_ over de grens. Ook kwam nog één Rus aan. Te Winterswijk is een 26-jarige Ca nadees aangekomen, die oorspronkelijk tent het gevangenkamp van Friedridhsfeld behoorde en nu uit Dinsilaken, waar hij aan het werk was, kans zag te ontvluch ten. Hij had! drie dagen geloopen. Zaterdagavond zijn te Winterswijk twee Duttisctie deserteurs aangekomen. De een was een schoenmaker uit Wanne, de andere een slagersknecht uit GeLsenkir- chen, die twee jaar aan het front haid ge staan en in dien tijd tweemaal gewond was. Zaterdagmorgen moest hij weer p appèl komen om naar het front te verb vk- ken, doch een uur te votrem poetste hij oe plaat. Overreden. Bij bet station Alkmaar is die rangeerder K., uit IJmuiden, die al daar tijidldlijk was verplaatst, door den trein, uit de richting Haarlem, gegrepen en overreden. Juist te voren bad een zij ner collega's, met wiieoi hij werkzaam was, hem gewaarschuwd dat er een trein arriveer.de. Hij week echter, waarschijn lijk doordat hem het terrein nog onbekend was, dien verkeerden kanit uit, met het noodlottig gevoCg, dat hij door de machine werd gegrepen en onder den trein ge raakte. De ongelukkige die een zeer oppassend werkman was, laat een vrouw en twee kinderen achter. Voor ruim twee ten opgelicht. Een zeepfabrikant te Eindhoven bad in den lotop van dit jaar herhaald eilijk aan zin lijke bedragen dloen toekomeai aan een 25- jarig tabakskoopinan te Amsterdam, die voorgaf, dat hij voor dlit gedd voor geza menlijke rekening zaken zou doen. Daar van kwam evenwel niets. In totaal had de fabrikant den koopman ruim twee ton toevertrouwd. Ten slotte volgde aangifte bij de poüirtie efn Zaterdagavond werd! de 25-jarige koopman aangehouden. Treinongeval. Door verkeerden wis se Istand zijn nabij het station Hoek van Holland twee wagons met omstreeks 8000 pakketten voor Engelsohe krijgsgevange nen in DuitsoMand, in eflkaar gereden. Bekneld geraakt. Zondagavond laat is aan het Hollands'Qie Spoorstation te 's-Gravenhage de spoorwegbcambte De H., toen hij zonder te bemerken dat er een tredn naderde, de rails overstak, bekneld geraakt tusschen een van Scheveningen het station binnenkomenden eJectrisehen trein en het perron, met het gevolg dat de man weinige oogenblikken later is over leden. 4 Smokkéöaarstruc. Zes smokkelaars in eön gemeente nabij onze oostgrens waren tegen een vergoeding van f 12 per per soon een flinke partij smokkelwaar over d'e grens te brengen, mits die leverancier zorgjde, dat de artikelen op een bepaalde plaats op ruim een half uur afstand van de grens gebracht werden. Dit geschiedde en de smokkelaars togen aan 't werk. Vier hunner namen elk een vracht mede en verdwenen in de richting der grens. Al les ging best, tot in de onmiddellijke na- tijheid der landspalen hun uit het struik gewas een donderend! „halt-, kommiezen!" in de ooren klonk. Het vieital zette het op een loop en en moest die smokkelwaar in den steek laten, ara aan de vervolgers te ontkomen. Twee der smokkelaars ontbra ken echter op t appèl. Zij -waren volgens afspraak in een andere richting naar 'de grens gegaan. Wat er van hen was ge worden, wist het viertal niet. Nog den-, zelfden avond echter kwamen ze te weten, dat hun tweei kameraden de rol) van kom mies hadden gespeeld, daarna allee over 1 de grens vocu- goeden prijis hadden ver kocht om den geheelen „buit" broederlijk te deelen. De leverancier werd de dupe van dezen truc, maar was wel zoo ver standig atles blauw blauw te laten. Brand. Te Tilburg is gisternamiddag de stroohulzenfabriek van den heer Ver- bunt afgebrand. De oorzaak is onbekend. Assurantie dekt de schade. Tachtig arbeiders zijn door dezen brand ronder werk geraakt. Een dievenbende. Uit Eindhoven meldt men, dat de Rijkspolitie door onderzoek naar de diefstallen bij de gloeilampenfa brieken van de firma Philips op het spoor is gekomen van een wijdvertakte bende, die zicli vooral op de ontvreemding van kwik en metalen toelegde met het plan deze tegen groote winsten naar het buiten land te smokkelen. Thans verluidt, dat zal worden overgegaan tot de opgraving van het lijk van den onlangs plotseling over leden' nachtwaker D. G., daar vermoedt wordt, dat ook deze man het slachtoffer dea- dievenbende is geworden. Diefstal en 6mokkeien. De zoon van den burgemeester van Philippine, de heer Cuelenaere, hoorde gisternacht ongewoon gerucht. Hij ging kijken en bemerkte, dat uit de weide van zijn vader zeven runde ren waren ontvreemd en door Nederland sche soldaten naar de richting der grens werden geleid. Die tijdige ontdekking deed het plan in duigen vallen. Eenige soldaten zijn deswege reeds in arrest genomen. Twee dieren, welke reeds over de grens waren, werden op aanroepen, dat het ge stolen goed was, door Duitschers terugge jaagd. Gepakt. De Rijswijksche politie heeft de vermoedelijke daders gepakt van de groote inbraak, onlange bij den heer La- bouchère op het Huis de Werve gepleegd. Volgens de „N. R. Ct." zijn het D. en Do L., beiden te 'a-Gravenhage woonachtig en oude bekenden van de justitie. RECHTSZAKEN. KANTONQERECHT TE LEIDEN. Op de rol staan 112 zaken, waarvan 92 zaken vooa- openbare behandeling en 20 kinderzaken. Waarnemend griffier de heer S. Geerts- ma, rijkisMeok ten paifkeüte van het Aan ton gerecht. II. v. d. N., melkkooper te V alken- burg, werd ten laste gelegd, dot hij ondeugdelijke melk had1 verkocht. J. v. Eek, scheikundig directeur verklaarde, dafl de melk vermengd was met zand', ha ren en tabak. Het aanweziig zijn van -and en haren was volgens den kantonrechter nog eengszins te verklaren, maar pruimen doet todh een koe niet. Eisclh f 20 boete of 10 d. J. J. II., melkveikooper tie N o o ar «dl w ij Ic aan Zee, stond' eveneens terecht on deugdelijke melk verkocht te hebbe«n. bij onderzoek was gebleken, dat de melk was samengesteld uit haren, zand en resten van planfiaardügen oorsprong. Eiecb f 20 of 10 d. N V., slager te Leiden, heeft een jongen laten arbeiden in een tijd, waar op. deze niet mocht werken, terwijl dre jongen tevens op een worstmacbine ar beidde, dat niet-van de noodig veilighri ls- ndddiólen was voorzien. Eiscb 2 maal f 6 af 2 maal 4 d. A C-. slager te Leiden, heeft na 9 ucir 's avnds worst verkocht, voor welk vergrijp f 3 boete of 3 dagen tegen hem woidt geëischt. A. J. v. K-, te Voorschoten, heeft versdh' wleesdh ingevoerd, niet voor tien van het keuringsmerk. Ofschoon bakl. geheel ter goeder trouw had gehandeld, werd f 4 boete of 2 d. ge- eisdht. J. S., visischer te Oegstgeest, heeft gevischt met schakels in water, toeibchoo- renrle aan den heer Kraan, die daartoe geen verlof gegeven had. Bekl. hield "?ol niet gevischt te hebben maar zeide, dat hij, toen de veldwachter hem riep. weg voer, omdat hij niets met dat volkje te maken wilde hebben. Eisdh f 10 boete of 10 d) KERKNIEUWS. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haariem heeft opgericht eene nieuwe parochie te Noord- wijkerhout onder den titel van den H. Jozef, en benoemd tot pastoor dezer pa rochie den weleerw. heer H. A. J. M. Quant en tot kapelaan «ten weleerw. beer A. J. C. Med Obers (15 Aug. 1.1. prester ge wijd te Utrecht); voorts tot kapelaan te Scheveningen (iH.H. Martelaren van Gorcum) den weil- ■aerw. heea- J. J. H. Raken; tot kapellaan te Amsterdam (H. Anna) den weleerw. heer J. Schoenmaker; tot kapelaan te Rotterdam (H. Hildegiardis) den weleerw. m -TsWiPdi- icappilaian te Leid- sdhendiam, dien -weloeirvv. neer J. F. Lips,~ en tot kapelaan te Schoten, dien weleeiw. heer W. A. G. van Rhijir, die assistent was te Schagen. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Gas- en electriciteitstarief. Amendementen. De heer Van Romburgh heeft den Raad de volgende amendementen voorgesteld op het voorstel in zake de tijdelijke ver- heio'ginig van den prijs voor de levering van gas en elecilriciteit. Ten eerste in Art. Ia te Lezen voor 15 December a.'s.„1 Januari 1917", en ten tweedte: art. lc te lezen als volgt: „dat/ het minimum gebruik voor eiken gebruiker van af 40 M3. wordt bepaald op 75 pCt. van hetgeen door hem gebruikt is ir. dezelfde maanden van het jaar 1916." Verder stelt d'e heer Van Romburgh voor in art. 1 der concept-verordnng op de beperking der verlichting van winkels bij te voegen: „e op 31 December". Distributie van goederen. Ten aanzien van de distributie van de goederen, welke overeenkomstig artikel 1 van de Distributiewet 1916 worden aange wezen,, deelt de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in zijn circulaire van 20 October jil. melde, dat het, veThoo- pen van winkeliers aan elders gedomici lieerde consumenten z«oo man mogelijk be lemmering behoort Tè ondervinden, ook indien dit regeeringsgoud-eren betreft, waarvan de inkoopsprijs den verkoopsprijs te boven gaat. Inwoners van buitengemeen ten dus, die gewoon zijn hun goederen bij Leidsche winkeliers te koop en, mo eten in de gelegenheid zijn daarmede voort te gaan. Zoo als bekend is, moet echter de ge meente 1/10 gedeelte van het verschil tus- «schen in- en verkoopsprijs van do in haar gebied verkochte regeeringsgoedexen aan het Rijk vergoeden; or dienen dus waarborgen te warden gesteld, dat zij in derdaad' slechts in zooverre aansprakelijk zall zijn voor die verplichte bijdrage aan het Rijk, als de bedoelde goederen ver bruikt zijn door degenen, die in Leiden domicilie hebben. Naltuurlijk kan 3fch ook het omgekeerde gevalt voordoen, n.'l. dat inwoners van Leiden hunne goederen betrekken van winkeliers in du buitengemeenten. In de praktijk is dit slechts bij brood het geval. B. en W. van Leiden' zijn dan ook met de besturen der omliggendJe gemeenten in overleg getreden om een overeenkomst aan te gaan betreffende de verrekening van artikelen, welke door de eene go- meonte aan inwoners van de andere ge meente worden geleverd. Dit overleg heeft geleid bot een tweetal concept-contracten, eene wederik eerige ovoreenkamfit betreffende regeeringstorood, die thans kan worden afgefloten met de gemeenten Zoeter woud'0, Leiiderdoap,- VoonsJchoten, Oegstgeest, Warmiond, Kat wijk, Rijnsburg, Wassenaar, Adkeanade, en Sassehliedm en een tweedie, niot weder- keerige ovea-eenkomsit betretffendo andere regeeringsgoederen en af te sluiten met die naastomliggendO gemeenten n.f. Zoe- tenvoude, Oegstgeest en Leideadorp. Met het oog op het afsluiten van deze contracten met nog andere gemeenten geven B. en W. in overweging hun een al- gemeene machtiging te verleenen tot het slluiten daarvan met daarvoor, naar hun oordeel, in aanmerking komende gemeen ten. weke machtiging dan teven® kan om vatten de bevoedheid gesloten contracten c.q. op te zeggen.- Tot nadere toelichting diene, dat tö Leiden alle regeeringsgoederen, op wefkd door de gemeente zal moeten worden bij betaald, volgens, een kaartsysteem zullen wouden gedistribueerd', waardoor het prac tised! voor n iet-Leiden aars onmogelijk wordt deze goederen te Leiden te koopen, tenzij het bestuur der gemeentel., waar zij woonachtig zijn, zich tot vergoeding dfer hierdoor voor Leiden veroorzaakte on kosten bereid verklaard heeft. De Raad stelt derhalve voor B. en W. te machtigen: lo. met de daarvoor naar hun oordeel! in aanmerking komende gemeenten een' overeenkomst betreffend© de verrekening der kosten vallende op het regeeringsbrood aan te gaan; 2o. met de eveneens daarvoor naar hun oordeel in aanmerking -komende gemeen ten een overeenkomst aan te gean betref fende de verrekening der kosten vallende op andere regeeringsgoeidenen; So. c.q. over te gaan tot het omzeggen van de sub lo. en.2o. bedoelde overeen- komsten. Gas en electriciteit in de buiten- gemeenten. Over de tarieven voor gas en electriciteït in de buitengemeenten zegt de toelichting op het gisteren vermelde voorstel inzake de prijsverhooging het volgende: In de gemeenten, waar gas gelieverd wordt, zal het tlarief boven het minimum- verbruik bij aanneming van het voorstel, evenveel alls te Leiden worden verhoogd', wat volgens de bestaande contracten mo gelijk is. In de gemeenten, waar «lectriciteiti wordt geleverd', kan het tarief krachtons de bestaande contracten niet worden ver hoogd. Het aldaar thans bestaande tarief is echter gelijk of hooger dan het in dit schrijven voor Leiden voorgestelde. Wij achten het bovendien niet noodig pogingen aan te wenden om in dit) tarief wijziging te brengen, omdat de neestö stroom aan de buitengemeenten wordt ge leverd op contract (dus met kolenclau- suie) en het particulier lichbverbruik cr zeer gering is. Steuncomité. Staat van ontvangsten en uitgaven cei* do maand November 1916: Vorige opgave f 129,525.82£ Sedert ontvangen van: Collecte dubbeltje of cent 354.65 f 129.880 4ï£' Kon. Nat. Steuncomité: bijdragen gedemo«bi- liseerden f 183.86 restitutie op huurb. f 78.49 bijdrage f 23.50 f 286.81 f 130.167.28J/ Weekbijdragen f 7.20 Maandbijrdage f 10. Restitutie Texiael- vereen. Eendracht f 117.25 f 234.45 f 130,301.73^ Uitgaven: le tot 114e week f 125,544.58 114e tot 118e weck f 840.26 f 126,384.84 Saldlo f 3,926.89-J' Leidsche studentenalma. ak, In den bekenden blauwgrijizen band, op de voorzijde versierd met. den zilveren aca- demischen pijlenbundel, is heden uitgege ven en rondgedeeld de 103e jaargang van den Almanak van. het Leidsche Studenten corps. Behalve de gewone kalenderopgave be vat hij ook ditmaal de corpsverslagen van de verschillende faculteiten, een aantal min of meer gelukkig geslaagde bijdragen in dicht en ondicht, van litterairoh aard,: en de als inhoud onmisbaar geachte mixed, piel es, onder welke in dezen jaargang een overgroot aantal citaten aan Oscar Wilde zijn ontleend. Verder is liet boekwerk ver- •lucht met de photografische beeltenissen der leden van het Bestuur van het Studen tencorps, van den rector-magnificuis, Mr., C. van Vollenhoven en van wijlen den in den afgeloopeii zomer ontslapen liooglee- raar in de plantkunde Dr. G. C. J. Vos- ma er, aan wiens nagedachtenis» een waardeerend artikel is gewijd door zijn Utrechtschen ambtgenoot Dr. C. A.- Pckelharing. Verder blijkt uit den almanak dat in het tijdvak van 15 November 1915 tot 15 November j.l. 88 promoties hebben plaats gehad, t. w. 69 in de rechtsweten schap, waarvan 3 cum laude, 4 in de staats wetenschappen, waarvan 1 cum laude; 6 in de geneeskunde, waarvan 3 cum laude; 2 in de Nederlandsche letterkunde; 1 in de letterkunde van den O.-I. Archipel cum laude; 2 in de wis- en natuurkunde; 1 in de aard- en delf sta fkunde; 1 in de schei kunde; 1 in de artsenijbereidkunde en 2 in. de godgeleerdheid. Tot arts werden bevor derd 45 candidates cn toegelaten als semi- arts 37. Tot de Evangeliebediening werden 11 candidates toegelaten. Het aantal studenten bij den rector- magnificus ingeschreven bedraagt 1060, te gen 985 voor den vorigen leergang, eene vermeerdering, waarop terecht met in genomenheid wordt gewezen, ook uit over weging, dat in de laatste jaren ten gevolge der treurige tijdsomstandigheden een en andermaal iniet onbelangrijke verminde*

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2