OFFICIEELE KERKLIJST S)e Ceicbcfte (Bou/tant ra ra Tweede Blad. VAN Zaterdag December 1916 Les uit den brief van den H. Paulus, aan de Romeinen. XV. 4—13. Lieve Broeders! al wat er geschreven is, is tot onze onderrichting geschreven; opdat wij door de verduldigheid en door de ver troosting der Schriftuur de hoop behou den. De God van verduldigheid en vertroos ting geve u, dat gij allen eensgezind moogt zijn onder elkander, volgens Jezus Chris tus: opdat gij met één hart en met éénen mond God moogt eeren, den Vader van on zen lieer Jezus Christus. Daarom onder steunt elkander, gelijk Christus u ook on dersteund heeft, ter eere Gods. Want ik zeg u, dat Christus Jetzus dienaar geworden is van de besnijdenis, om de waarheid van God te bevestigen in het volbrengen van de beloften aan hunne voorvaderen gedaan. En dat de heidenen God over Zijne barm hartigheid zouden loven, gelijk geschreven staat: daarom Heer, zal ik U onder de hei denen loven, en voor Uwen Naam eeneh lofzang zingen. En wederom .zegt zij: ver blijdt- u, o heidenen, en gij, alle volkeren, verheft Hem. En wederom zegt Isaïas: daar zal er een opstaan uit den wortel van Jes se, om over de heidenen te gebieden; en op Hem zullen de heidenen hopen. Verder, de God der hoop vervulle u met alle blijd schap en vrede in het geloof, opdat uwe hoop overvloediger worde door de kracht van den H. Geest. Evangelie uit den H. Mattheus. XI. 2—10." In dien tijd, toen* Joannes in de gevan genis de werken van Christus hoorde, zond hij twee van zijne Discipelen, en liet Hem vragen: zijt Gij degene, die komen moet, of hebben wij nog een en anderen te ver wachten? En Jezus, antwoordende, zeide tot hen: gaat, boodschapt aan Joannes, het geen gij gehoord en gezien hebt. De blin den zien; de kreupelen wa"nd'eipnr- ,io «ao laatschen worden gezuiverd, de dooven hooren, de dooden- verrijzen, en aan de ar men wordt het Evangelie verkondigd; en zalig is hij, die in mij niet verergerd wordt. Als zij nu weggingen, begon Jezus van Jo annes tot het volk te zeggen: wat zijt gij in de woestijn gaan zien? Een riet door den wind heen -en weer geslingerd? Wat zijt gij gaan zien? Eenen mensch, die zacht ge kleed is? Zi.et, die zacht gekleed gaan, zijn in de paleizen der koningen. Wat zijt gij dan gaan zien? Eenen profeet?. Ja, .Ik zeg het u, en nog meer dan eénen profeet Want hij is het, van wien geschreven staat: ziet, Ik zend Mijnen engel voor Uw aan schijn, die Uwen weg voor U bereiden zal. Verklaring van het Epistel. In de Christengemeente te Rome was 'Benige verd-eefldhedd ontstaan. Er waren er onder die Joodsche Christenen, diie zich ihooigtmoedig verhieven boven do bekeerflin- igen uit het Heidendom, zeggend, dat het volk des Joden, om zijn voorbreffelijlkneid, om zijn gehoorzaamheid aan Gods wet, verdiend had diee'iadhtig te worden aan het heil, hetwelk de Messias~was komen bren-, gen; wat geenszins kon gezegd' worden van het afgodisch en zondig Heidenvolk. Vooral oim dit dwaalbegrip te bestrij den, schreef de H. Paulus hun een bdief En na bewezen te hébben, dat het geloof en a'jle genade een onverdiende gave Gods is, vermaant hij ben dringend tot ©en '"e*f- tievcil samenwonen, tot broeder lijkö een dracht. Liefde moesten zij hebben voor elkander, Mefde toonen aan eökancher, daarin voCfeend het voorbeeld van urn ©odddlijken Meester. Over dat voorbeeld van den Zaligmaker kandén zij lezen in de H. Schrift; die juist met dat doel geschre ven is om den mensch te onderrichten in hetgeen hem te doen staat, hem daarbij wijzend op zoovele helden van deugd maar voioral op het voorbeeld van den Messias. De H. Schrift is heb grao-te leer boek voor den Christen. Zij leert de plich ten, bemoedigt tot geduld, biedt troost in lijden en vervuilt don mensah met een blij vertrouwen _ap d£ eeuwige zaligheid'. Dan herhaalt de Apostel zijn vermaning onder den vorm van een zegenwensch: God), de Gever van alle goedo gajven en daarom ook de Bewerker van lijdzaamheid «n vertroosting, geve u allen, één van hart eu één van geest te zijn. overeenkom stig -don wil van Jezus Christus, opdat gij Eendrachtig God en den Vader van onzen Heer Jezus Christus moogt veifheerlijken. Derhalve gij, Christenen uit Heidenen en Jaden beschouwt elkander als. ge lijken, als broeders. Christus toch heeft, <>m God daardoor te verheerlijken, u, Hei denen zoowel als Joden, deelachtig ge maakt aan het heil, dat Hij is komen brengen. Het strékt tot Gold® eer, want doordat Christus gekomen is en den Joden het Evangelie hééft verkondigd, blijkt Gods Waarachtigheid, wijd Hij ailzoo in vervul ling- deed gaan de beloften, eenmaal aan aartsvaders gedaan betreffende den dioor de roeping der Heidenen tot het geloof, zonder dat aan hen daarom trent rechtstredksche beloften gedaan wa ren, blijkt Gods eindeloos erbarmen. Toch was het djooa* de profeten wel voorzegd dat God oak de Heidenen zou dioen deé.en in de weldaden der veriloissing. Ten bewijze daarvan haalt de Apostel vier Schriftuur plaatsen aan. Vooreerst de psalmist David1 l:egt den Zaligmaker deze woorden in den mond: „Daarom zal ik u, Vader, loven on der de Heidenen en uw Naam lofzingen", omdat Gij ook de Heidenen bracht onder mijn zegenrijk gebied. Op een andere plaats staat er geschreven: „Verheugt u, gij Heidenen, met zijn vo'lk", n.l. met bet volk der Joden, waarmede gij zult deslen in de beloofde Verlossing. Een andere tekst bevat een uttnoodigmg, gericht tot de Hei denen, ja tot alle volken, cm den Heer te prijzen, wijl Hij aan allen Zijn ovengroote barmhartigheid "betoonde: een bewijs dus dat ook de Heidenen tot het geiloof in Christus zouden geroepen worden. En Isaias voorspelde: „Daar zal zijn de wor tel van Jesse (dat is: de daaruit opgescho ten tak: de Messias, stammend uit het ge slacht van Jesse, David's vader), het zal Eene zijn onder wiens banier alle zich kunnen scharen, Hij zat ook heérschen over de Heidenen, op Hem zullen de Hei denen hopen." Wijil God dus allen tot hetzelfde geloof geroepen heeft, allen heeft doen deeflen in Zijn groote genadegaven, moeten odk al len elkander liefhebben, alls kinderen van één en dienzelfden Vader; nimmer mag hoogmoed of trots diea? liefdeband verbre ken. God' nu, die door Zijne belofte hopen doet op oen eeuwige zaligheid, vervulle u, bij uw volharden in liet geloof, met ziele- yreugd en zielevrêe, opdat ook gij, door de (krachtige genadewerking des II. Geestes in u, vervuld moogt zijn van een vast ver trouwen op een eeuwige böooning. TH. A. VIS, „Hageveld", Voorhout. R.K, Pr. Verklarino uan Joannes in de boeien, Joannes door den moed, waarmede hij. Herodes zijn zedeloos gedrag verwetecn had, in den kerker ge worpen, zendt zijne leerlingen naar Jezus heen, om te vragen, of Hij de Christus is, of dat ze een ander te wachten hadden. Niet dat Joannes self daaraan twijfelde', o neen! Hij, die herhaalde malen en op ver schillende wijzen zijn geloof in het Messias- sohap van Jezus beleden en verkondigd had, twijfelde niet. Maar zijne leerlingen, die hem bezoch ten in den kerker en die hem verhaalden van de wonderwerken des Zaligmakers, stonden, misschien wel uit naijver tegen de leerlingen van Christus, niet zoo vast in huil geloof. Om hen nu beter te over tuigen en van allen twijfel te verlossen, zond Joannes hen naar Jezus heen. De Heer begreep dat natuurlijk. In Zijn antwoord liet Hij dat ook duidelijk uitko men. Na de opsomming immers Zijner wonderwerken als de door de profeten voor spelde bewijzen voor Zijn Messiasschap, laat Hij volgen, doelende op hun twijfel moedigheid: „Zalig is hij, die zich in Mij niet geërgerd zal hebben". Tegelijk neemt Christus de gelegenheid waai-, om tot Zijn gehoor een woord te spre ken over, den H. Joannes den Dooper, zoo wel om dezen te verdedigen en diens god delijke zending aan te duiden als om Zijn eigen zending, Zijn Messiasschap, nader te verklaren. Joannes, zoo verklaart Christus, Is de door den profeet. Malachias voorspelde voorlooper van den Messias. Men sprak natuurlijk onder het volk over Joannes wel als over een profeet. Christus bevestigt dit hier. Hij is een pro feet. en meer dan een profeet. De deugden, de heiligheid van Joannes, zijne standvas tigheid, de kracht van zijn optreden en zijner prediking, de strengheid van zijn boetvaardig leven worden door Christus aangehaald als bewijzen voor zijn godde lijke zending. Als den profeet der profeten heeft hij den Zaligmaker der wereld met den vinger aangewezen: „zietdaar het Lam Gods, dat wegneemt de ronden der wereld". Zou zoo iemand kunnen twijfelen aan het Messiasschap van Jezus? Zoo verdedigde de Zaligmaker Joannes tegen alle kwade vermoedens omtrent diens geloof en wees Hij tegelijk op Zijn Messias schap. - De H. Kerk predikt ons vandaag door dit Evangelie de verschijning des Zaligma kers, tot Wien wij moeten gaan in al onze nooden en in al onze twijfels. Gelijk de H. Joannes voor zijne leerlingen hoopte op bevestiging van hun geloof en troost in hunne moeilijkheden, zoo verwacht ook de II. Kerk voor ons, hare kinderen, licht en kracht van dezelfde- bron, d. i. Jezus Christus. Maar tegelijk wil de II..Kerk ons aansporen tot degelijke beginselvastheid geen beweeglijk riet tot een sober en eenvoudig leven niet als gekleed in zachte kleederen -—/ tot een goed ontwik keld bovennatuurlijk leven Joannes wag een profeet. In dat alles ligt voor ons de voorwaarde, waarop, maar dan ook de vaste hoop, dat ons gaan tot den goddelij- ken Heiland niet tbvengeefsch zal zijn. B. J. HERMANS, Voorschoten. Pr. KERKBERICHTEN. AARLANSERVEEN. Parochie van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Zondag: de H.H. Missen om 8 en 10.30 uur. Woensdag: Gezongen H. Mis ter eere van het Allerheiligste Sacrament. Donderdag: 9 uur gezongen JaargetijdJe, voor Engelina Samson, wediuwe van l ".o melis- van Veen. BOSKOOP. Parochie van den H. Joannes de Dgoper. Zondag: H. Mis te 7.30 uur en 10 uur Hoogmis; ten 7 uur Lof met opdracht in „Eer en Deugd" Gedurende de week.de H.H. Missen ten 7 en 8.15 uur. Deze week Catechismus' volgens ge woonte. Vrijdag: 8.30 uur gezongen II Mis en des avonds van 6—8 uur gelegenheid om te biechten. Zaterdag: gelegenheid om te biechten van af 3.30 uur en des avonds te 7 uur Lof met Rozenhoedje. HAZZRSWOUDE. Parochie van den H. Michaël. Zondag; 6.30 uur uitreiking der II. Com munie; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 2 uur Vespers. Maandag: 7.30 II. Mis bij de Eorw. Zus ters; 11.30 Cat Dinsdag: 8.15 gezongen H. Mis voor cFe zieT.erusit van hen, die op ons Kerkhof zijn begraven. 11.30 Cat, Woensdag: Vastendag: 8.15 II. Mis; 11.30 Cat, Donderdag: 8.15 gez. TI. Mis tot afwe- riniBvar1" - T Vrijdag: Vai ndlag; 8.15 II. Mis; 's ivun 2 30—4.30 Cat. Zaterdag: 8.15 H. Mis; 's namiddags van 4—8 uur gelegenheid om te biechten. HAZERSWCUDE (Groenendijk). Parochie van den H. Bernardu9. Zondag: Eerste H. Mis om half acht, om 10 uur Hoogmis; orn half 3 Vespers en (Lof. Maandag en overige dagen de eerste II. Mis hm 7 uur de tweede kwart over 8. HAZE RS WOU DE. Parochie van de H.H. Engelbewaarders. Zondag: 7 uur H. Communie; 7.30 uur II. mis; 10 uur Hoogmis; 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers. Dagelijks wordt om 7.15 uur de H. Com munie uitgereikt. Donderdag: 8 uur gezongen II. Mis voor de ledcu der Broederschap der Gedu rige Aanbidding. Zaterdag: Biechthooren van 1112 en na den middag van 45 en van 7—9 uur. HOOGMAD£. Parochie van de H. Maria Geboort# Zondag: De Vroegmis te half acht, de Hoogmis te HO uur. Te half 2 Catechismus; te half 3 do Ves pers. Maandag, Dinsdag, Woensdag cn Vrijdag de Catechismus. Maandag: de H.H. Missen ten half 8 on ten half 9. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag ten half 8 uitreiken der H. Communie, er.» alleen ten half 9 H. Mis. Woensdag en Vrijdag gebeden Vastenda gen. Woensdag-avond ten 7 ure Lof en Adivecits- preddcatic. Zaterdag: de H.H. Misfeen ten half 8 en haJf 9. KATWIJK. Parochie van den H. Joannes Geboorte. Zondag: de H.H. Missen te 7 en te 10. u.; vandaag te half 1 Catechismus; te kwart voor 6 uur Rozenhoedje en te 6 uur Iet Lof ter eere van den II. Jeroen, met Ad- ventsp redicatie. Deze week de Catechismus naar ge woonte. Dinsdag: 's avonds half 8 Lof ter eere van den II. Antonius. Woensdag: Vandaag verplichting om te vasten en zich. van Vleesdh- en vctsp.jzen te onthouden. 's Avonds te half 8 Lof ter eere van den H. Jozef. Vrijdag: Vasten cn onthoudingsdag Zaterdag: 's Middags van 5—9 uur gele genheid om te biechten. LANCERAAR. Parochie van den H. Adriantis, Zondag: H.I-I. Missen 7.30, 9 uur en 10.30; na de Hoogmis Catechismus; 2.30 Ves pers; 5 uur paironaat. Door die weefk de H.H. Missen om 8 en 9 uur. Maandag en Woensdag Catechismus le klas; Dinsdag en Donderdag 2e klas en Vrijdag 3e klais. Woensdag cn Vrijdag zijn geboden Vas tendagen. Donderdag: van 3.30—4.30 gelegenheid 4>m te biechten, Zaterdag: van 34 en 68 uur gelegenheid om te biechten en 7 uur Lof. LEIDSCHENDAM. Parochie van den H. Petrus en Paulus. Zondag: 7 uur Vroegmis: 10 uur Hoog mis; 3 uur Vespers; 7 uur Lof, processie en Te Deurn. Donderdag: 6.30 Lof. Zaterdag: 6.30 Lof. LEIMUIDEN. Parochie van den H. Joannes de Dooper. Zondag: 7 uur Vroegmis; 9 uur uitreiking der PI. Communie; 9.30 uur Hoog mis; 3.30 uur Catechismus; 2.30 uur Vespers. In de week de H.H. Missen ten 17 en 8.15 uur. Dinsdag: 12 uur Catechismus. Woensdag en Vrijdag geboden Vasten- en On tho udingsd age n. Donderdag: am 12 uur de Catechismus. Zaterdagmorgen vóór en na de H.H. Mis sen, en des namiddags van af half vier gelegenheid om te biechten. LISSE. Parochie van de H. Agatha. Zondag: te 7 uur en te half 9 de gelezen H. Missen; te 10 uur de Hoogmis; te half 2 de Catechismus; te half 3 de Vespers met Rozenhoedje; te 7 uur Laf met Advent-p redicatie. Maandag is er geen II Mis te half 10. Dinsdag: 's avonds te 7 uur het Lof met Rozenhoedje, Woensdag, Donderdag en Vrijdag des avonds te 7 uur kort Lof met predikatie MïA» ■^SSSSSg-'uit' Woerden over de Derde Orde. Mannetri en vrouwen, jongens en meisjes worden verwacht, Ook al wondt men geen liid van die Derde Orde, is het goed er meer van te weten. Zaterdag na. schooltijd komen de meisjes biechten dlie niet bij den pastoor op de leering zijn. Van 3—4 uur gelegenheid om te biechten voor kinderen (jongens en meisjes) die bij den pastoor, op de leering zijn. Van 4 uur tot half 10 biecht hooren voor oudere kinderen en volwas- Gedurende deze week de Catechismus naar gewoonte. Zondag 17 December des avonds te 7 ittr plechtige inbleeoiag en professie der leden van de Derde Orde. Toegang voor alle parochianen. MEI JE EN ZEGVELD. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: 7.30 Vroegmis; 9.15 Cat.; 10.15* Hoogmis; 2 uur Lof. Maandag: 8.30 uur H. Mis. 12 uur catechismus. Dinsdag: 8.30 uur H. Mis. 12 uur Catechismus. Woensdag: Vastendag; 8.30 H. Mis; 12 uur Catechismus. Donderdag: 8.30 II. Mis; 12 uur Cat. Vrijdag: Vastendag; 8.30 II. Mis. Zaterdag: 8 uur II. Mis; na den middag ge legenheid *?m te biechten van 8.307.30 uur. NIEUWKOOP. Parochie van de H. Maria Hemelvaart. Zondag: 7.30 uur II. Mis; 10 uur Hoogmis; 2.30 uur H. Familie. Maandag: 7 en 8 uur H. Missen. Dinsdag: 7 en 8 uur H. Missen. Woensdag; 7 en 8 uur 31. Missen. Donderdag: 7 uur H. Mis; 8 uur gezongen H. Mis; 4 uur Lof. Vrijdag: 7 en 8 uur H.H. Missen. Zaterdag: 7 en 8 uur H. Missen. NOORDEN. Paroohle van den H. Martinne. Zendag: 7 uur stille II. Mis: 10 uur Hoog mis; 2 uur Lof. Maandag en overige dagen de H. Mis om 8 uur. Zaterdag: Van 46 uur biechthooren. NOORDWtJK. Parochie van den H. Jeroen. Zondag: de H.H. Missen ten 7, half 9 en 10 uur; half 2 Catechismus; half 3 Ves pers; half 7 Lof van St. Jeroen, Reiliqui- vereering on gebeden. Woensdag: geboden Vasten- en ontihou- dingsidag. Donderdag: 7 uur Lof van het Alieih. Sacrament. Vrijdag; geboden vasten- en onthoudings- NOO ROW IJKER HOUT. Parochie van den H. Victor. Zondag: 7 uur en half 9 stille H.H. Missen met onderrichting; 10 uur Hoogmis met predikatie; 's namiddags 2 uur Lol en te 6 uur reco'llectiecj NOOTDORP. Parochie van den H. Bartholomeus. Zondag: de H.H. Missen te 7 en 10 uuir; te 1.30 Catechismus; te 2.30 Vespers, te 7 uur vergadering van -de aartsbroé- demsdhiaip van de H. Familie. Zaterdag: van 4—8 uur gelegenheid omi te biechten.; OEGSTGEEST. Parochie van den H. Willlbrordus. Zondag: H.H. Missen 7 en 10 uur; Cate chismus 1.30 uur; Vergadering 2.30 uur; Lof 6.30 uur. Maandag en volgende dagen H.H. Missen te 7 en 8 uur. Dinsdag: Lof 6.30 uur- Woensdag: Vasten- en onthoudingsdag., Donderdag: Lof 6.30 uur. Vrijdag: Vasten- en onthoudingsdag. Zaterdag: biechthooren na de H. Mis eaX nam. van 59 uur. Catechismus volgens gewoonte. ROELOFARENDSVEEN. Parochie van de H. Petrus-banden. Zondag: de H.H. Missen te 7, 8.30 en 10.30; 12 uur Catechismus; 3 uur Vespers; 5 uur Congregatie. Maandag en voJgeinde dagen de H.H. Mis sen te 7, 7.30 én 9 uur. Woensdag eu Vrijdag: geboden Vasten dagen. Donderdag: 's namiddags te 3 uur Sint- Agh es-vergadering. Zaterdag-middag biechthooren van 4 tot 8 uur. RtJPW ETER ING. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: Heden 2e collecte voor de afmen; na den middag geen Gat.; te 2 uur Ves pers; en van cuvond te 7 uur plechtig Lof, preek, opdracht der leden van ,,Vooif Eer en Deugd", enz. - IjiUO-g, te 11 uur, en bovendien Dinsdag ook te 9 uur Catechismus. Dinsdag: te 8 uur gemongen Rouw-tmis. Woensdag en Vrijdag: geboden Vasten dagen. Woensdag: te 8 uur II. Mis voor den vrede- Donderdag: te 8 uur gezongen H. Mis met Uitstelling; na de II. Mis van boilf negen gelegenheid om te biechten. Zaterdagochtend vanaf 7 uur tot na de H- Mis van half negen en na den middag van- 48 uur gelegenheid om te biechten. A s. Zondag 3de Zondag van do maand; volle Aflaat voor die Broed, van den Lev. Rozenkrans; 2de collecte voor do sierarien der kerk. 6ASSENHEIM. Parochie van den H. Pancratlus. Zondag: 6.30 uur uitreiking der H. Com munie; 7.30 uur stille H. Mis; 10 uur de Hoogmis; 1.30 uur Catechismus in kerk en school; 2.30 uur de Vespers en ten 6 uur Lof met Adventspredikatie. Maandag: 's avonds 6.30 uur Congregatie voor mannen en jongelingen. Dagelijks te 12 uur Catechismus voor de plechtige H. Communie. De gewone II.H. Diensten zijn ten lialf 8 en half 9. Dinsdag: ten 7 uur 's avonds begint de drie- daagsche oefening der Maria-Congrega tie afdeeling vrouwen en meisjes, te ge ven door een pater Franciscaan; ten. 7. uur Lof met preek. Woensdag: half 7 toespraak en H. Mis; 's avonds ten 7 uur Congregatie met preek; van 36 uur biechthooren en. na de Congregatie. Heden vasten en onthouding. Donderdag: half 7 gezongen H. Mis met toespraak en generale H. Communie; 's avonds ten 7 uur Lof met feestpredi katie en opdracht. Vrijdag: ten half 7 's morgens begint del driedaagsche oefening voor de mannen- Congregatie met toespraak en preek 's avonds 7 uur Congregatie en preek., Heden vasten en onthouding. Zaterdag: half 7 toespraak met preek; van 37 uur biechthooren; ten 7 uur Congre gatie en daarna biechthooren. N.B. Ook de mannend-Congregatie wordt geleid door een pater Franciscaan. Zondagavond 17 December ten 7 uur sluljl de driedaagsche oefening. STOMPWIJK. Parochie van den H. Laurenttu#. Zondag: 7.30 Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 2 uur Vespers met preek; 7 uur Con gregatie. Alle dagen de CatedhismuaL Woensdag: geboden Vastendag. Donderdag: 5 uur Lof. Vrijdag: geboden' Vastendag; biechthbö.'öD voor de kinderen. Zaterdag: Eerste H. Mis in liet Gtf&tic&tl biechthooren van 4 uur af. VOORHOUT. Parochie van den H. Bartholomeus. Tondag: half 8 Vroegmis; 10 uur Hoog-

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 5