Ingezonden stukken. Uit de Omgeving, Alhoewel H. W. tot surveillance bevoegd y/Sus, rustte een strikte verplichting niet op heim. Hij had dien namiddag en. Zon dag wij en ging als volontair met den -ml- 'daat mede, als bij avontuur. En dat avontuur was hem noodlottig. Hij was Rotterdammer van geboorte en fintving voor eenige maanden zijn rijks- aanstelling. Zonder eanig verband te willen leggen tusschen de brutale uiting van een Pruis, -die zich durfde te vermeten om den amb tenaar, die hem aanhield, toe te snauwen: „Eis wird die höchste Zeit, dass wir auch hier mal unsre Laufgraben machen''- en den gep teeg den moord, achten we deze uiting de attentie onzer militaire overheid wel waard. De toenemende overschrijding der grenzen en de ophooping van allerlei volk aan weerszijden derzelve doen de vooruitzichten voor de veiligheid der grens bewoners in den a.s. winter niet gunstig 'schijnen. Opvoeden en sneeuwscheppen. Uit de ScihooïïbodeT: In een Haagsdh' daigtblad wörd' dezer da gen een onderwijzeres gevraagd1, om een kind les te geven en er verder wat mede te wandelen enz. Èen onzer tijdelijke col lega's, die in deze dure tijden besit een extra verdienste er bij kon gebruiken, waagde de reis naar het op-gegeven adres, mevrouw B., Harstenhoekweg 129, om ïaar diensten je presenteeren, en teveps om «Ten besohekMijk naar de voorwaarden te informearen. Na, dat viel nogatt mee. 'Akte onderwijzeres was voldoende des- hoodis. maar kennis van Duitsdh én En- gelsch, strekte tot aanbeveling. En op de beide vrij middagen in de week plus de vrije avonden kon bet zaakje opgeknapt worden. Als in het gelhedt een 24 uurtjes beschikbaar waren, dan zou hert. wel' gaan. -En het „honorarium" bedroeg f 12per maand! Onze ooölega, die ajl eens in een aan- tfangsklas rekenles had gegeven, dus eenigss s&inis met den regel van drieën bekend was, Yiel niet dadelijk van zidhszelve, toen ze deze goudmijn voor zïöh geopend zag, maar -bereikende heel nuchter, dat ze mert h»et schoone zaakje precies 12 centen per uur kon verdienen. De gouddorst maakte zich van haar meester en ze vroeg of er nóg niet een beetje bij kon. En waarlijk, mevrouw B. liet zich veertreederen. Maar 'hooger don f5 in de week, dat kon beslist niet. f 5 voor 24 uur les, akte onderwijzeres verjfiicht, DuüJscih en Engelsoh aanbeve lingBijna 21 cent per uur! Onzfe collega vreesde, deze weeT.de niet te kunnen dragen. .Zij heeft zich hu maar opgegeven aan de afdea'ing Reiniging, om isneeuw te scheppen voor 25 cent per uur. Ze herinnerde zich nog juist, dat de ge meente niet voldoende krachten voor dezen prijs kom krijgen, Smokkeltrucs. Men schrijft uit Gen nep aan de „N. Ct.": Hoe vindingrijk de smokkelaars zijn in het bedenken van trucs om de kommiezen te verschalken, grenst gewoonweg aan het Wij hoorden gisteren vertellen, hoe dezer dagen een man de aandacht trok aan de grens door zijn bijzonder groote voeten. Een kommies hield den man, dien hij reeds enkele malen had zien wandelen, aan en vroeg hem nraar zijn herkomst. De man met de groote voeten bleek iemand uit Grave (N.-Br.) te zijn. De kommies noodigde hem uit tot een» visitatie, speciaal met het oog op zijn on derdanen, die hem van abnormale afmetin gen leken. Het onderzoek leidde tot het verrassend resultaat, dat de man vijf paar nieuwe kousen aan had, waarmede hij zijn wandeling in de richting der grens maakte. De kousen werden in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. Nog merkwaardiger echter was de be vinding van een anderen kommies hier in de buurt. Twee kleine jongens dreven £l enkele dagen langs de straten een spel, dat hier van oudsher bekend is. Het be staat hierin, dat de een een steen of een grooten knikker vooruitgooit en dat de an der met izijn steen of knikker het door zijn makker voortgegooide voorwerp tracht te raken. Wie raakt wint. In plaats van met een steen of knikker oefenden deze jongens hun spel uit met elk een bal ter grootte van. een gewonen kaatsbal. Aanvankelijk had er niemand erg in, maar doordat de jongens dag in dag uit speelden, kwam een der kommie zen op het idéé om de ballen eens te onder zoeken en kwam tot de ontdekking dat in de inwendige holte zich een stuk zeep be vond, dat zijn bestemming op deze_ manier moesrt bereiken. Vele kleintjes maken een groote en doordat de jongens bun spel zooveel malen per dag uitvoerden, verdien den ze nog een aairdig daggeld, want op élk stuk z^ep eit op het oogenblik een zoete winst voor wie het aan de grens weet te krijgen. De kommiezen doen op dit gebied de meest aardige ervaringen op. In de pel zen van wandelende dames ontdekken ze gtukken zeep, cacao of andere artikelen in genaaid. En zooals een goochelaar uit een iBi een levende duif te voorschijn toovert, Wat wij allen in onze jeugd wel eens heb ben gezien, zoo hebben pientere grenswach ters geleerd uit de crepée's, waarmee de fcchoonen aan onze grenzen, hun haardos in den vorm zetten, stukken zeep en allerlei «dingen, voor den smokkelhandel van be lang, voor den dag halen. Mossels met cadeaux. Bekend' is dart In de 'laatste jaren tal van winJkefjwaren ■worden verkocht waahbij een bon wordt Segeven en zoodra men een zeker getal aarvan bijeen heeft men een cadeau ontvangt. Het nieuwste o,p dit gebied is zeker wel, dat te Bruinnrssz een verzen der van gezouten mosselen per omroe per bekend liet maken, dat wie binnen zekeren tijd 100 K.G. gekookte moesei'en inleverde een St. Nicoilaascadeau zou ontvangen. Het is op het oogenblik in 1de Zeeuwsehe mooselplaatsen en zelfs ln 3e gemeenten waar tot heden nimmer iet» in de mosselen omging, een race om mos selen te koken voor de zouterij. Tegen wisselende prijzen, loopende van 40 tot 47 ets. per K.G., kunnen gekookte mos selen werden ingeleverd. De prijs der mosselen per baal, voor eenige weken nog f 1.50—f 2, is nu reeds gestegen tot f 5, ja zélfs tot f 6 voor zoo'n kwantum. *Van- reer mosreCen van goede kwaliteit en volle ontwikkeling worden geleverd, kan een goed daggeLd) verdiend worden met kiuischen, koken en uithalen. „Hblld." WrWe ganzen. In Friesland strijken in de laatste diagen, op hun reis naar het Zuiden, groote vluchten wiMe ganzen n eider. Voorzoover de landen onder water staan, rjahten zij geien schade aan, maar op de" hooger gelegen lancTen trekken zij het gras met wortel en al uit den grond; zoo dat de sporen van hun aanwezigheid in den aanstaanden zomer nog goed zicht baar zullen zijn. Zij zijn zeer schuw en, wegens den hoo gen waterstand, moeilijk te naderen. Ziekte in boomen. Men schrijft uit Noord-Brabant, dat zich aüd>aar op ver schillende plaatsen een eigenaardige ziekte vertoont in de boomen, vooral de iepen en Can a daboom en Deskundiger, meenen, dat het iepen kever of zwam is. De burgemeester van Grave heeft be sloten, een schrijven te richtein aan de Heidemaatschappij om een onderzoek in te stetlien alvorens in zijn gemeente een 55-tal boomen, die met de ziekte behept zijn, zullen worden gerooid. Locomotief-ontsporing. Vermoedelijk ten gevolge van het te vroeg verzetten van een wissel is gistermiddag op het stations emplacement der Staatsspoor te 's-Graven- hage een zware locomotief ontspoord. De machine, even te voren met een trein bin nengekomen en gekeerd, reed terug naar de loods om een tot vertrek bestemden trein vóór te rijden. Persoonlijke ongelukken vie len niet voor en er ontstond ook hoegenaamd geen vertraging daar het geval zich voordeed op z.g. vrij spoor. Benzine-ontploffing. Een benzine-ont- ploffing had plaats in de autogarage van den E. Schootstra te Joure. De 14-jarige Hoek stra werd gedood. De monteur Schoonder- beek werd zwaar gekwetst. Veel materieele schade werd aangericht. Een liefdesdrama. Gisteravond omstreeks tien uur heeft zich in de Balistraat te Am sterdam een liefdesdrama afgespeeld. De 21- jariee Elisabeth B. werd daar, in de nabij heid der ouderlijke woning, Balistraat 103, door haren verloofde, den 27-jarigen brou wersknecht J. M., na een woordenwisseling met een bijl aan de hand en ernstig aan het hoofd gewond. Het slachtoffer werd naar het O. L. V. Gasthuis vervoerd. Haar verwon dingen waren niet levensgevaarlijk. De dader metdde zich zelf bij de politie aan. Hij werd overgebracht naar het politiebureau Muider- poort en door hoofdinspecteur Heeroma ver hoord. De oorzaak van het misdrijf moet ge weest zijn, dat het meisje de verkeering had afgemaakt, omdat haar ouders er bezwaar tegen hadden. Olie verbrand. In de lakfabriek van is "duizend lïfe~r stanJolie'v^ibrandTlJekope- ren ketel, waarin de olie bewaard werd is waardeloos gewoiden. Mynongelnk. Men meldt uit Heerlen Bij den aanleg van een gang op de staats mijn Emma, is een dynamietpatroon ontploft. Er zijn 6 gewonden en een doode. Diefstal. Door de politie te Brussum (L.) werden 2 Duitschers gearresteerd, die bij in woners van Biussum resp. f300 en M. 1000 gestolen hadden. Overleden. De arbeider L., die eenigen tijd geleden op de Staatsmijn Emma bij een ongeval een ruggegraatbreuk bekwam, is in het hospitaal te Heerlen overleden. Titulatuur. Bij den Haagschen Gemeente raad is een adres ingekomen, hetwelk als volgt besluit: 't Welk doende, van Uw H.Ed. Achtb., WelEd. Achlb EdelAchtb., de onderdanige dienaren enz. Over de grens gekomen. Men schrijft van de Geïdersche grens aan het „Hblü.": Een nieuwe categorie personen, die dooi den honger uit Duitischland g<eidre/ven worden, vormen de dienstboden. In de laatste dagen komen velen langs binnen wegen ons land binnen en trachten nu bij Hollandsche families eene dienstbetrek king te krijgen of in de talrijke fabrieken aan het werk te komen. Bij een onzer kennissen bélaiyMe Cen 21-jarig meisje in het hólst van den nacht, smeekendc om onderdak. Ze was van Münster komen looipen. Te Maastricht kwamen weder acht. ontvluchte Russen aan. Te Buuirse zijn Dinsdagnacht twee Russische onderofficieren over de grens gekomen, die twee jaar in Duitsche krijgs gevangenschap hebben doorgebracht. Voor enkele dagen werden ze onder militair geleide vervoerd en van het gun -,tigie oogenblik, dat hun bewakers een dutje gingen doen, maakten ze gebruik' om uit den trein te springen. Men schrijft uit Maastricht: Gisteren hebben ruim 40 Belgen gelegen heid gezien om over de grens te komen. Zij hebben daartoe de volgende list gebruikt. Te Haccourt hielden 3 Duitsche soldaten de wacht op een stoomboot in de Maas, die de Duitsche vlag had geheschen. Eenige Belgen maakten een praatje met de Duitschers en boden hun een borrel aan. In een tweeden borrel deden de Belgen een slaapdrankje en zoodoende sliepen de Duitschers in. Ze wer den weer aan boord genomen, de Belgen trokken de pakken der Duitschers aan en met zekerheid stuurden zij de boot de Maas af door de sluizen te Visé. Op Hollandsch grondgebied liep de boot ter hoogte van Eysden vast aan den kant. De Duitschers kregen hun pakjes weer terug en de Belgen wezen hun den weg weer terug naar «België Een redder des vaderlands. Een be woner van Maasland, die met deernis den toestand in zijn vaderland aanziet, zond het volgende schrijven aan de Regeering: Den Weleerwaarde Heer Achtbaren Heer Minister van Binnenlandsche Zaaken van 's-Gravenhagen. Waarde Excellentie van 's Gravenhagen mogen ik u edelgn exceientie een Beleefde vraag doen aangaande dé Aardappelen daar verscheidene kooplieden in geteisterd worden tevens schaapen handelaaren die met maesaas geld verliezen en die Hier in ons land niet opgegeten kunnen worden dat is Hier niet gewild tevens gebrek aan voer voor Koeyen en Varkens waarde Ex- celentie het zal in mijn oogen te zien staan zulks niet langer meer duur en kan temid den onder Handelaaren die ook voor zulke lasten zitten daar ik wel gelooven wil waarde Exceientie van 's Gravenhagen dat hert voor u edel en Exceientie een zware taak worden om ieder zijn zin te geven, maar in tegendeel Hoopende dat u mijn in Per soon ook zoude willen beantwoorden of tot u komen kunnen wat dag. Verblijvend Met Alle Achting gegroet aan mijn Waarde Excelent'e van Gra venhagen." „Msbd." (Volgt onderteekening). Een eeuw -oude Javaan. Men schrijft uit West-Java o. m. aan „De Locomotief": Een paar dagen geleden had ik de eer een inlandschen vriend uit Midden-Java te ontvangen, die over drie jaren zijn hon derdsten verjaardag zal vieren. Het zeld zame van het geval en de bijzondere hoe danigheden van den man hebben mij er toe gebracht om het een en ander daarover te schrijven. De man in quaestie dan, behoort tot een adellijke Javaansche familie, maar is door bijzondere omstandigheden nooit in dienst geweest bij het gouvernement. Hij vindt zijn bestaan in kleinlandbouwbedrijf en kleinhandel. Op mijn vraag, hoe hij zoo oud kon worden hij is volgens de christelij ke jaartelling 97 jaar oud en hoe hij zijn lichaam &oo goed kon verzorgen hij heeft nog een zeer krachtig gestel en zijn gebit laat niets te wenschen over antwoordde bij ongeveer in dezen trant: Wij, mijn familieleden en ik, zijn-eigenlijk nog dicht bij de natuurmenschen. Mijn moeder bijvoorbeeld is kort geleden, in dit jaar nog, gestorven op haar 124ste jaar. Aangezien ik haar eerste zoon ben, kunt u daaruit opmaken, dat zij eerst op een, voor een Javaansche vrouw, betrekkelijk hoogen leeftijd gekomen, in" het huwelijk trad. Onze voorouders wisten duivels goed, dat jong trouwen niet goed was (en is) voor de nakomelingen. Wat mijn gezondheid betreft, van na ture ben ik heel zelden ziek geweest en mocht ik eens een enkele maal eiek worden, dan gebruik ik het liefst geen medicijnen. Ook mijn geregelde levenswijze zal zeker een goeden invloed hebben op mijn levens duur. Een Köpenickiade. Te Soerabaja is een Europeaan gearresteerd, die zich schul dig had gemaakt aan oplichting daar en te Semarang, op een wijze, welke eenigs- zins gelijkt op die vap den beroemd ge worden kapitein van Köpenick, zoo vertelt het „Soer. Nbl." Het heerschap had te Se marang op de een of andere inaruier, een- complete politie-opzieners-uniform te pak ken weten te krijgen, in welk vertrouwen- EëzocKfe' waar'hijl^5SSShiliS!^p5S|.fö te zijn naar Soerabaja en van waaruit hij het geld voor de goederen, welke men hem op crediet verstrekte, wel zou sturen. Na dat hij die truc in diverse Semarangsche toko's had uitgehaald, ging hij naar de Krokodillenstad, waai* hij opnieuw enkele winkeliers met een bezoek vereerde en het verhaal opdischte dat hij naar Semarang was overgeplaatst. Zoo werd o. m. een fiet senhandelaar de dupe van zijn streken, die hem een fonkelnieuw rijwiel op bon lever de. Ongelukkig genoeg voor den pseudo- politieman begon men hem te wantrou wen, de politie werd gewaarschuwd, met het resultaat, dat de man hij zijn jasje werd gepakt en in verzekerde bewaring ge steld. KERKNIEUWS. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Limmen den weleerw. Rijsenburg, te Driebergen. Pastoor Dirken. Gistermiddag is de Zeereerw. Heer G. M. Dirken, pastoor van de parochie „H. Jacobus de Meerdere" te Kethel, van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Land en Tuinbouw. Kweekers. Te Boskoop heeft zich een comité gevormd, dat trachten zal'het dreigend gevaar, dat véle kweekers van deze ge meente en omgeving bij gebrek aan vol doenden afzet hunner producten, hun bedrijf niert zullen kunnen voortzet tem, met aliJ'e ten dienste staande middelen af te wenden. Het doel is, kweekers, die door den oorlogstoestand met ondergang worden bedreigd, in de gelegenheid te stelten, al thans een gedeelte hunner leverbare pro ducten, tegen matige prijzen te kunnen verkoop em. Ten eerste zouden de kweekers daardoor aan eenig bedrijfskapitaal ge holpen worden en ten tweede zou er plaats komen voor het aanplanten van jonge boo men, wat voor de toekomst van Boskoop een levensbelang is. Het comité heeft de beschikking gekregen over een belangrijk bedrag, om daaruit de kosten van aankoop en andere kosten te bestrijden. Het eere-voorzitterschap is aanvaard door jhr. mr. Th. C. v. Doorn, voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad. terwijl het voorzitterschap is opgedragen aan mr. V. H. Rutgers, burgemeester van Boskoop. Voorts hebben in het comité zit ting voormannen op het gebied van tuin bouw en tuinbouwkundige veroenigingen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie/ Kolenbesparing. Mijnheer de Redacteuil Een heel klein plaatsje av.,pï. Wart een eenzijdig standpunt, dat van dien „klem-winkelier", die gisteren oen ingezonden stuik in uw geëerd bïad' schreef. Net alsof alleen de „kleine" winkeliers in deze tijden voor groote zorgen zittenll Neen, M. de R., ik ben voor een ver plicht sluitingsuur en tegen een verbod om na een bepaaüd uur gas en elektrici teit in z'n winkel te branden. Dat zou net zoo onbildijlk zijn, als b.v. een verbod cxm na negen uur personeel in z'n vrin- ii.el te laten bedienen, terwijl de edge nar der zaak wel zelf z'n klanten zou mogen hebben, hetwelk precies hetzelfde zou zijn, ate te zeggen: de „kleine" winkelier mag blijven dioorwinkelen, de grroete moet slui ten. Zoo ook een licht-verbod na 8 uur b.v. Een „kleine" winkelier zou kunnen knoeien met kaarslicht of iets dergelijks; een „groote" zou moeten sluiten. Neen, dan liever een gelijke maatregel voor al len.? Dat is m.i. alieen billijk. U, G. R. dank ik voor de mij toegestane ruimte in Uwe Courant, Een winkelier, die noch „groot" noch „klein" "is. Staten-Generaal. TWEkDE KAMER. Vergadering van gisteren. Grondwetsherziening. Aan de orde is de voortzetting der be raadslagingen over art. 77 van het wets ontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel van verandering in de additio neels artikelen der Grondwet, met het amendement-Dirion. De Minister van Binnen landsche Zaken zet zijn rede voort. Hij bestrijdt het amendement-Drion, waar mede het doel niet kan worden bereikt De nummering der candidaten is een groot bezwaar van diens stelsel. Het heeft prac- tische bezwaren, daarentegen zijn aan liet stelsel der .Regeering twee groote voordel len verbonden: lo. heeft de kiezer niet" meer te doen dan thans: het hokje achter de candidaten zwart te maken; 2o. de in vloed van alle kiezers is precies gelijk, ter wijl het stelsel-Drion een willekeurige groep kiezers voorrechten geeft. De minia ter moet het amendement daarom ontra den. De heer Van Idsinga betreurt hel ontbreken van een duidelijk exposé van hertgeen staat te gebeuren als het nieuwe stelsel zal worden ingevoerd, wat ook de oppositie houvast zou geven. Spr. verde digt het stelsel-Drion. De nummering is geen bezwaar. Van de volgorde kan wor- rl r^b^elrourV lïet dat door t regeerings- stelsel kleine partijen zullen worden ver drongen, waaraan, door het amendement- Drion wordt tegemoet gekomen. Uit een oogpunt van rechtvaardigheid verdient het stelsel-Drion de voorkeur. Spr. vindt het onbegrijpelijk dart men een stelsel als wordt voorgesteld door de Regeering kan goedkeuren. De candidaten dienden alfabetisch te zijn gerangschikt, zoodat de kiezer de vrije keu ze heeft Het Nederlandsche volk wordt een stelsel opgedrongen in strijd met zijn volks aard. Hierna pauze. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid voor Haarlem mermeer, Mr. J. B. Bomans. Ze wor den gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Jannin-k, Teenstra en de Monté VerLoren. De heer Drion (V.-L.) repliceert. Hij is van meening dat de Minister te veel den nadruk heeft gelegd op de technische quaes- ties en de hoofdzaak, waarom het gaat. heeft ter zijde gelaten. Theoretische bespie gelingen mogen hier niet de practische be- teekenis van spr.'s amendementen verklei nen of vernietigen. Hoewel spr. blijft volhouden dat zijn amendement beter is, trekt hij hert toch in. Het artikel wordt goedgekeurd. Wat overigens over de evenredige verte genwoordiging is opgemerkt betreft de techniek. Een verbetering is aangebracht door de overneming van een amendement der C. v. R. betreffende de gevolgen der verkiezing van één persoon in méér dan een stem district, overigens cijn de amen dementen, door de Regeering ontraden, alle verworpen of ingetrokken. Slechts werd de behandeling van één gisteren in gediend amendement-Drion, om te voor komen dat al te kleine groepen zouden kun nen pröfiteeren van de z.g. „resten", aan gehouden. Ten slotte deed het jongste lid der Ka mer, de heer Van Groenendael (R.K.) nog een poging om een ietwat an dere schaal van vertegenwoordiging der provincies in de Eerste Kamer aan te brengen. Maiar de Minister betoogde, dat dit niet in het kader van deze herziening paste en daarop verdween het amende ment. LISSE. Gemeenteraad. De laatste gemeenteraadszitting was geheel gewijd aan de maatregelen ter beperking van het kolenverbruik; B. en W. stellen voor, met ingang van 7 December den prijs van liet gas vast te stellen op 11 cents per kub. meter voor een verbruik van 70 pCt. van het maandver- bniik over 1915, en 20 cents per kub. me ter voor eiken kub. meter daarboven. De heea: JV'armeidam stelt voor. den prijs te bepalen op 10 cento per kub- M. voor een hoeveelheid van 70 pCt. van het maandgehruik over 1915 en voor het verdere gebruik 15 cents per kub. meter. De heer Langevelti stelt voor, oen, voor de muntgasverbruikers den prijs te bepalen op 9 cents 'per kub. M. vogr d-e eerste 30 M., en van het meerdere gebruik 70 pCt. op 10 cents per kub. M. en 30 pCt. op 20 cents per kub. M.; een en> ander be rekend naar den maatstaf van het maand gehruik over 1915. Dc hoor Schrama stelt voor, om in zake de muntgasverbruikers, den prijs te bepalen Yoor de eerste 30 kub. meters op 10 cents per kub. M., van 3050 kub. me ters 11 cents, van 50—60 kub. M. 13 cents, van 60—70 kub. M. 14 cents en' boven de 70 kub. meters 22 cent per kub. M. De lieer Van Zanten stelt voor, den gasprijs voor den verbruiker van den ge wonen meter te bepalen op 10 cents per kub. meter voor een gebruik van 70 pCt. van het maandverbruik over 1915 en voor het me-erdere verbruik 20 cents per kub. M. en voor de muntgasverbruikers 10 cents per kub. M. tort een hoeveelheid van 85 pCt. van het maandverbruik over 1915, en voo.1' het meerdere verbruik 20 cent per kub. M. Dit voorstel werd met algemeens stem men aangenomen. Daarna werd, met 9 van de 10 stemmen besloten, om den prijs van het gas voor het gebruik van krachtwerktuigen even eens vast te srtellen op 10 cents per kub. M. tot een gelijke hoeveielheid als het maand verbruik oveo* 1915, en voor het meerdere gebruik 15 cents per- kub. meter. De heer Van Zanten stemde tegen. Vervolgens werd met algemeene stem men besloten op voorstel van den heer Tromp, dat het gebruik voor de nieu ve aansluitingen zal beTekend worden naar den maatstaf van de daarnaast gelegen of van daarmede gelijk te stellen panden. Daarna werd met algeme'ene stemmen vastgesteld de volgende verordening op de beperking van het gasverbruik: Art. 1. Het is verboden om winkels niet gas te verlichten vóór 's morgens 6 uur en na 's avonds 8 uur. Art. 2. Het 's verboden om inrichtingen, waarvoor krachtens de Alg. Politieverordening een sluii'ngsuur *'s bepaald, alsmede barbiers- en kappers winkels en alle localiteiten, lie blijkens haar inrichting bestemd zijn voor hét ge bruik ter plaatse der aldaar verkocht wor dende eet- en drinkwaren, met gas te ver lichten vóór 's morgens 6 uren en na 's avonds 9 uren. Art. 3. Van de bepalin gen, vermeld onder de art. 1 en 2, worden uitgezonderd de Zaterdagen; de dag, voor afgaande aan den Hemelvaartsdag; de da gen 29 Nov. tort en met 6 Dec. en 17 Dec. tot en met 24 Dec. en 31 December, op welke dagen door middel van gas mag worden verlicht van 's morgens 6 uren tot 's avonds 10 uren. Art. 4. B. en W. zijn bevoegd bij openbare, kennisgeving een al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verleenen van de verbodsbepalingen dezer alle winkels of meer bijzonder van win kels van dezelfde branche voor enkele in die kennisgeving aan te wijzen dagen of gedeelten van dagen; b. ten aanzien van alle winkels op een tentoonsteling, fancy- fair of soortgelijke inrichtingen van tijde- lijken aard, voor een in die kennisgeving vast te stellen tijdperk. Art. 5. Overtreding van een der bepalingen dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste 6 dagen of een gpldboete van ten hoog ste f25. Art. 6. Deze verordening treedt in werking op den dag na dien, waarop zij is afgqjsondigd. Daarna werd op voorstel van den heer Pijnacker, aan B. en W. opgedragen, om een ontwerp-verordening op de heffing van een belasting op de openbare verma kelijkheden samen te stellen, en deze in een der volgende vergadea'ingen bij den Raad in te dienen. Dc Geiteiifokkery. Gisteravond heeft de R. K. Geitenfokveieeniging „De Werkmanskoe" alhier een vergadering ge houden. Verschillende zaken van huishoude- lijken aard werden, behandeld. Het bleek dat de verecniging reeds 114 leden telt. OUDSHOORN. Brand. Gisteravond omstreeks vijf uur ontstond in de Dorpstraat een begin van brand in de huiskamer van het perceel, waarin gevestigd is de scheersalon van den heer Schouten. De bewoner, die in zijn winkel was werkzaam geweest, ontdekte bij het binnentreden van het vertrek de brand, die zich reeds vrij ernstig deed aanzien. Met een brandbluschapparaat van een der buurt bewoners slaagde men erin het vuur meester te worden. De kamer brandde grootendeels uit; de oorzaak is waarschijnlijk te wijten aan den hond van den bewonei> die een kleed van de tafel trok, waarop een brandend petroleumlampje stond. Naar wij vernemen dekt verzekering de schade. VOORHOUT. Gemeenteraad. Voorzitter de heer J. G. M. van Griet- huijsen, burgemeester. Aanwezig vijf leden. Afweeig de heer Belt, wethouder. Er is één vacature. Als punt 1 van de agenda staat vermeld: stemming over toeslag gemeente-ambtenaar ter secretarie en bestrijding Distributie- wet, over welke twee zaken in een vorige vergadering de stemmen staakten. In een vorige ^vergadering is door den heer v. d. Laan voorgesteld, aan den amb tenaar ter secretarie, den heer Iluyts, een extra-toelage van 200 gld. 'sjaars loc «e kennen, te beginnen met Jan. 1916, zoo lang de buitengewone tijdsomstandigheden duren. De heer C o 1 ij n vraagt inlichtingen omtrent den aard der meerdere werkzaam heden. De voorzitter wijst op de drukte met de broodkaarten, de distributie ■\Jan verschillende levensmiddelen, welke ook hier ter plaatse zal worden ingevoerd. De ambtenaar besteedt iijn vrije uren aan deze extra werkzaamheden. De heer C o- 1 ij n oordeelt nu, dat de ambtenaar zeker 200 gld. toekomt. Andere leden van den Raad willen hem 150 gld. toekennen

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2