iöl het mogelijk wezen te ontkomen aan de geiweldige financiëele eischen die worden gesteld, zonder dat daartegenover eenige «zekerheid van levering wordt verstrekt". Wij onthouden ons van commentaar op den hier voorgestelden maatregel, die zeer zeker de vrijheid van handel in ons land sterk zou belemmeren, maar waarvan wij, die de finesses van dezen handel niet ken nen de wenschelijkheid niet kunnen beoor- tleelen., „Hbld." Boerenkool. Het bestuur der vereeniging De Loos- duinscho Groentenveiling heeft zich ge wend tot d:e Provinciale commissie van veilingtvereenigingen in Zuid-Holfland, met het verzoek oan medewerking, om van de regeeiing te viecnkrijgen, dat óf de uitvoer van boerenkool in verschen staat, zij bet dan ook gedeeltelijk, wordt toegestaan, öf dat maatregelen worden genomen om bet drogen daarvan weer mogeflijk te maken. De boerenkool moet, zoo wordt gezegd, thans ver beneden proiductieprijls van* de hand worden gedaan. Geen passen votor België. De 'Duitsche consul te Vlissdngen heeft bekend gemaakt aan de mosselvLsschers in Zeeland-, dat zij, die in de maand December geen mosseCien naar Beüigjë varein, voortaan in (het geheel geen pas meer zullen krijgen en uitgesloten zuilfJen worden van de Belgi- jsche vaart. De Belgen weer terug? Men seant van de grens aan „Het Huis gezin": Zondag rijn hier 9 Bedgen, waaronder 3 brievenbestclllers, aangekomen, die verkla ren, dat van de Beügen, die naar Duitsch- Sand gedeporteerd' werden, een groot ge deelte is teruggekeerd. De Duitschers hebben, dén Belgen, die in de dorpen Herstal, Vivegnis, Canne, Lans ken en in verschillende aangrenzende Ne- deriandfcche gTensplaatsjes woonden, de vrijheid hergeven. Sigarénindustrie. Bij die sigarenfabrikanten Meestadt en 'Co. te Woensel, hebben 55 sigarenmakers Wegens sfiiapto in het bedrijf ontsPjag gekre gen. Vermoed wordt dat binnenkort meer. dere zullen vodgen. Militielichting 1911. De militiefiidhJtdng 1911 der onbereden wa pens gaat, naar de „H. Ct." verneemt, hoogstwaarschijnlijk omstreeks einde Ja nuari 1917 met onbepaald (klein) verljof. Hofberichten. H.M. de Koningin heeft met ingang van 15 December 1916 benoemd: tot Grootmeester van Haar Huis om dienst te doem bij H.M. de Koningin-Moe der Haar Kamerheer Jhr. Mr. R. E. W. van Weede, blijvende hij belast met de be trekking van Hofmaarschalk van H.M. de Koningi n-Moeder heer in huitengewonen dienst Jhr. Mr. W. Roëlfl. H.M. de Koningin-Moeder heeft den Kamerheler Jhr. Mr. W. Roëil benoemd tot Haren secretaris. Minister van Gijn. Met zekerheid kan thans worden mede gedeeld. dat de Minister van Financiën, mr. Ant. van Gijn, zijn verzoek om ontslag aan H. M. de Koningin heeft ingetrokken. Lid Eerste Kamer. Tot lid der Eerste Kamer (vacature-Zijl- ma) hebben de Provinciale Staten van Gro ningen gisteren gekozen den heer J. Bs». Westerdijk (vrijzinnig-democraat), oud-lid van Gedeputeerde Staten van Groningen, voorzitter van den Groninger Landbouvv- bond1, met 23 stemmen..t>p jhr. mr. O. Q. van Swindereh (antirev.) waren 3 stem men, op den heer W. H. V'iegen (eoc.-dem.) 10 en op den heen- H. J. Schönfeld' (lib.) 4 stemmen uitgebracht; verder 1 stem op den heer H. J. Knigge. Drie briefjes waren ingeleverd met enkel don naam Westerdijk. Rijkspostspaarbank. 1D0 directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaar bankboekjes, uitgegeven in de maand De cember, en waarop de rente over het afge- loopen jaar nog niet werd bijgeschreven, eoo spoedig mogelijk ter verificatie en ren tebijschrijving bij hem worden ingewacht. iVoor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met ge drukt adres, kosteloos aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar. Desverlangd kan voor de toezending de tuisschenkomst van deze kantoren worden ingeroepen, welke alsdan bij de overname van het boekje een ontvangbewijs afgeven. De Prov. Staten van Zuid-Holland. (Vervolg.) De heer Spiekman (S.D.) vroeg het woord om eenige opmerkingen te maken over de houding door de Eerste Kamer 'der Staten-Generaal aangenomen bij die be handeling van de Successiewet. De voorzitter verklaarde hem daar toe het woord niet te kunnen verleenen, omdat deze zaak niet aan de orde was en aan: Prov. Staten niet het recht van cri- tiak is gegeven op de daden- van de Eerste Kamer. De Prov. Staten hebben het recht Gedep. Staten te intèrpelleeren over hun beheer, maar met de zaak, waarover de heer Spiekman het woord verlangde, had- Öen Gedep. Stated' niets te doen en daar over konden zij dus niet geïnterpelleerd .worden. De provinciale Wet, waarin de taak van Prov. en Ged. Staten is omschreyen, laat niet toe over de houding der Eerste Kamer Opmerkingen te maken. Met de Eerste Ka mer hebben de Prov. Staten alleen te ma ken voor wat betreft de verkiezing van hare Jederi, en, voor zoover dezer vergaderingen betref^ de Staten van Zuid-Holland hebben dit gemeen, dat zij vergaderenin het gebouw, waarin ook de Eerste Kamer ver gadert. De heer Spiekman achtte zich zeer onbillijk behandeld door de weigering van den voorzitter. Zijns inziens gjoest men wel in aanmerking nemen, dat het hier gold een Kamer verkozen door de Staten. De Staten .zijn het kiescollege voor de Eerste Kamer en nu was er z. i. alle aanleiding om over de houding van die door de Staten gekozen Kamer eenige opmerkingen in het algemeen belang te maken. Het gold hier een zaak van buitengewoon belang. Spr. bedoelde geen interpellatie, maar alleen het maken van opmerkingen in het alge meen belang over het lichaam, dat door de Staten gekozen wordt. Nadat de voorzitter nogmaals had getracht den heer Spiekman duidelijk te ma ken dat de Prov. wet hem niet toeliet, over de hier bedoelde zaak het woord te laten voeren, verklaarde de heer Spiek man zich niet overtuigd, daar .z.i. de Prov. wet niet verbiedt de door hem gewenschte opmerkingen te doen maken; hij wilde evenwel de vergadering niet langer ophou den. Deze vergadering werd daarna gesloten. Gemengde Berichten. Een eigenaardig brandsignaa! Even als bij alle ernstige zaken ontbrak ook bij den hevigen brand in de vorige week de komische zijde niet, schrijft de berichtge ver van het „Hbld." te IJmuiden. Een der leden van de brandweer zou zich belasten met het luiden van de brandklok op den politiepost, welke de spuitgasten moet samenroepen, doch hetzij de slinger beweging vastgeroest zat dan wel bij de laatste verbouwing vastgemetseld was, er was geen beweging in te krijgen. De forsche pogingen om dy klok te doen luiden hadden tot gevolg dat het touw brak en de luider een minder aangename kennis met den vloer maakte. Goede raad was in dit geval niet duur, de luider klom nu op het dak om met den klepel tegen de klok te slaan, doch ook hiermede mocht hij geen succes hebben. Het ijzeren oog. waaraan de klepel hing, was blijkbaar doorgeroest, want de klepel gaf mede en ontglipte aap de hand van den klokkenist, viel uit het torentje precies voor de voeten van iemand die aandachtig de evoluties van den hoog klimmer stond te bewonderen. Gedachtig aan het spreekwoord dat drie maal scheepsrecht is, requireerdo de klok kenist nu een hamer en begon daarmede de klok te bewerken. Het geluid was nau welijks eenige honderden meters ver te hooren, zoodat de meeste spuitgasten dan ook niets van het signaal bemerkt hebben. Op deze eigenaardige en meest moderne wijze werd in een plaats van ruim 11.000 zielen het brandsein gegevens in plaats van dadelijk de kerkklokken te luiden. r EfPï^Tiveer8e"een paar*"cfagen ge'eiciieri^een Russisch militair, wien het gdluikt was aan de Duitsdhe krijgsgevangenschap te ontsnappen. Te Didami kwam een Duitselh deserteur aan. De man had' en* genoeg van. Te Maastricht kwamen twee ontv/luoh- te Russen aan. Maandag (kwam te OLdenzaal aan een Duitsch deserteur, man van 24 jaar, die eerst in de munitiefabrieken van Krupp had gewerkt en daarna was ingedeeld bij het garnizoen te Gronau. Hij had' bericht ontvangen, dat hij naar het front moest vertrekken. De deserteur was geheel in uniform en is ter interneering naar Ber gen overgebracht. Te Broekheurne», gem. Lonneker, is Maandag een Duitsdhe deserteur over de grens gekomen. Te Zievenaar arriveerden Zondagvond wederom drie PooCische mannen. Zij waren ergens in den Adhteihoek, wdar dat wis ten ze niet precies, de grens over geko men. Thans waren zij o.p weg naar Rot terdam. Uit hun verklaringen Keek -dat de onvoldoende voeding oorzaak is van veler vlucht. Evenals hun vroeger gearri veerde landgenooten hadden zij in fabrie ken en mijnen hard moeten weaken. Hét- loon was volgens hen hoog genoeg, doch het kostgeM vre'eselijk duur en het eten slecht Deze mannen verklaarden, dat in de toekomst tal van Po-Ten naar ons land zullen vüurihten, daar het leven voor hen in de Duitsohe industrieplaatsen steeds on dragelijker wordt. Een gem een e daad. Een echtpaar uit Gelsemkirchen, waarvan de man als arbei der in de mijnen weckt, bad zach naar Winterswijk begeven, grootendee^s te voet, om daar voor het gezin vfleesch en spek te koop en. Daar de winkeliers voor smok kelen geschikte artikelen niet aan de Duit- echers mogen verkoapen, bood een hand langer zich aan, hun de gewenschte wa ren te bezorgen. Eene som van 100 Mark werd gegeven, waarvoor 24 pond spek en 24 piond vet werd gékodht, die op een af gesproken plaats giedeponeeid zouil-en wor den. Ondertusschen waarschuwde de hand langer de kommieizén en toen die Duitscher kwam om zijn spek en vet te hallen, vond hij daar reeds de rijksambtenaren, die den boel in beslag namen en den man verba- Lis eer deiu Sparen. Van bevoegde zijde verneemt de ,,Msb.", dat het gemeentebestuur van Rotterdam bezig is, om een voldoende re serve van aardappelen voor de Rotterdam- sche burgerij voor den komenden winter te vormen. Reeds liggen in een viertal lichters circa 2000 ton aardappelen opgeslagen. Deze hoe veelheid zal nog met ca. 5000 ton worden verhoogd. Verder zal in het Noorden circa 3000 ton aardappelen worden ingekuild. De aanvoer voor het dagelijksch gebruik vindt geregeld voortgang. Moord. Een droevig drama heeft, naar het „Eindh. Dagbl." meldt, te Knegsel plaats gehad. In een café was Zondagavond omstreeks half negen een woordenwisseling ontstaan* Later werd die op straat voortgezet. Ze kere W. M. van daar begaf zich ook naar buiten. Wat er toen gebeurd is, valt niet met zekerheid te zeggen. M, moet een ze keren G. S., een militair uit Veldhoven, die met verlof was, aan de jas hebben ge trokken, waarop de laatste M. een slag gaf, maar volgens zijn beweringen daarbij geen mes gebruikte. Hoe het zij, vijf minuten later werd W. M. dood lanigs den weg gevonden met een diepe steekwond in de borst. Het is oen 32-jarige oppassende jonge man. De vermoedelijke dader G. S., uit Veld hoven-, 25 jaar en ongehuwd, is door de marechaussée gearresteerd. De gruwelijke daad is niet in dronken schap gepleegd. Smokkelen. Zaterdagavond is te Grave aangehouden de sleepboot „Leendert", ka pitein W. V. Deze boot, Vrijdagochtend uit Rotterdam vertrokken en sindsdien nage gaan door kommiezen, bleek te vervoeren een aantal vaten lijn- en machineolie, be stemd voor een onbekende firma. Een uur nadat de boot aangekomen was, vervoegde zich aan boord een zoon van den burge meester te W., die bij fouilleering door den wachtmeester een revolver met 6 scher pe patronen in zijn zak bleek te hebben; dit wapen is in beslag genomen. Na verhoor kon de kapitein met zijn boot vertrekken, met achterlating evenwel van de lading. Een avontuurlijke reis. Het Ned. tjalkschip „Ambulant", schipper Groen, met een lading gedaagd hout van Sunds- vall naar Krimpen a.d. Lek, Maandag te Delfzijl binnengesleept, heeft een avontuur lijke en lange reis gehad. Het schip was, na 12 October van Sumdvall te zijn ver trokken, reeds veertien dagen daarna vóór den Nieuwen Waterweg. Ten gevolge van stormweer kon het niet binnenkomen en dreef het terug naar Noorwegen en vervol gens naar de Engelsche kust. Bij gunstiger weer werd koers gezet naar de Hollandsche kust, doch weer had men te kampen met slecht weer, ten gevolge waarvan het schip terecht kwam bij de Duitsche kust, waar het werd aangehouden door Duitsche pa trouille-vaartuigen en opgebracht naar Wilheimshaven. Nadat de lading en pa pieren in orde waren bevonden en vrijheid was gegeven om te vertrekken, was men wegens mist genoodzaakt een tiental da gen te Wilheimshaven te blijven. Eern Wes- sel sleepboot sleepte het vandaar naar Bor- kum. Het schip heeft een geheel stel zei len verloren, de boegspriet gebroken en een stukgeslagen reddingsboot. Doodelijk ongeval. Te Lemmer sloegen van een mestkar twee paarden op hol. De bestuurder, de 34-jarige G. H., viel van de kar en was onmiddellijk dood. Hij laat een weduwe met vier jonge kinderen ach ter. Doodgeschoten. Een rijksambtenaar H. W. te Kerkrade. is nabij de Duitsche grens te Obach door een smokkelaar doodgescho- loëaibroek heeft men huiten het dorp aan gerand en naar men zegt, van f 600 be roofd. Oplichting. —"Een winkelier uit de Kal- varstraat te Amsterdam heeft aangifte ge daan, dat hij is opgelicht voor eenige gou den heerenhorloges met kettingen, voor een bedrag van f 750. Stooompïjp gebarsten. Te Oude-Pekela is in de fabriek „Drenth" de stoompijp gebarsten. Alle ruiten zijn stukgeslagen. Geen persoonlijke ongelukken. Kwikzilverdiefstal. In den loop dei- vorige week is in de fabriek der firma Phi lips te Eindhoven een groote hoeveelheid kwikzilver ontvreemd. Op verzoek van de directie rijn in den nacht van Zaterdag op Zondag een aantal personen uit Eindho ven, Woensel en Helmond, verdacht van die ontvreemding, in de marechausséeka- zerne in arrest gesteld. Het is waarschijn lijk, dat wegens gebrek aan kwikzilver de pompinrichticg der fabriek zal moeten stil staan. Dool- de< directie is f50 belooning uitge loofd voor dengene, die omtrent dezen diefstal nadere inlichting kan verschaffen. Aristocratische muziek in Zaandam. Men schrijft aan de „Msbd.": De burge meester van Zaandam heeft met ingang vam 1 Januari 1917 verboden om in café's en dergelijke inlichtingen muziek te ma ken mot muziekinstrumenten, zooals or chestrions, muziek met slagwerk, enz. Al leen zachte muziek als piano- en viool-mu- ziak zal nog worden ^toegelaten. Moord. Gistermiddag heeft te Amster dam de 35-jarige bankwerker G. zijn 35- jarige echtgenoote in de echtelijke woning aan den O. Z. Achterburgwal met twee bijlslagen gedood. G. was eerst kort gele den uit de gevangenis ontslagen; hem was ter oore gekomen, dat zijn vrouw hem ge durende den tijd, dat hij zijn straf onder ging, ontrouw was geweest. Herhaaldelijk had hij reeds gedreigd haar te zullen doo- den, en dit dreigement heeft hij gisteren ten uitvoer gebracht. Hij heeft eerst' de wo ning van binnen gegrendeld, en moet zijn vrouw daarna door het huis achtervolgd hebben, gelijk de buren uit het gegil op maakten. Herhaaldelijk hoorden zij haar „Moord!" roepen. Zij hebben de politie ge waarschuwd, die met geweld zich toegang tot de woning heeft verschaft, en, in de gang het vreeselijk verminkte lijk der vrouw heeft gevonden. De dader was aan den achterkant het huis ontvlucht. Nekkramp. In Den Briel heeft zich bij een vijfjarig meisje een geval van nek-, kramp voorgedaan met doodeiijken afloop. In de vesting-kazerne te Utrecht heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. De patiënt is in het stadsziekenhuis opge nomen. 'n Oplichter. In een herberg van een dorp in de buurt van Sittard vervoegde zich op 'n avond een man, die beweerde dat hij als Belgisch soldaat aan den User was ge vangen geaiomen en uit een Duitsch gevan genkamp was ontvlucht Hij was de zoon van een Belgisch baron en papa leefde als „refugié" te Amsterdam. De waard was maar wat in zijn. nopjes met den baron, die echter, naar zijn bewe ren, geen sous op zak had, daar hij rijn laatste 800 mark had gegeven aan den Duit sch en smokkelaar, die hem over de gren zen had geholpen. De baron at en dronk goed, tracteerde flink de boeren, die uit nieuwsgierigheid eeai glaasje kwamen drinken, om eens met den baron te kunnen spreken dat ge beurt immers niet iederen dag en na den nacht in de herberg te hebben door gebracht vertrok cLe baron den volgenden dag naar het naburige dorp om telefonisch zooveel duizend francs te bestellen bij va- der-baron in Amsterdam. Sind9 is baron junior spoorloos verdwenen. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht hooft benoemd: tot kapelaan te Amersfoort (H. Henricus), den welleeirw. heer G. W. M. Wicgerink; tot assistent te Cothien, den weleorw. heen* B. Th. Stoverinok; tot kape laan te Enschede (H. Jozef) den we'iearw. heer F. G. Wartna; tot kap ei! aan te Bus- sum d'en well eer w. heer A. G. Smit; tlot as sistent te Amersfoort (H. Franc. Xav.), den weleerw. beer G. A. J. Overmars; en tot assistent to Silvolde, den wefjdörw. heer A. H. Ovierbekke. Letteren en Kunst. Kathleen Parlow. De geviercTe violiste Kathleen Panvow zal op haar concert Dinsdag 12 December in dein Leidischen Shrouwburg werken spelen van Radh (Chaconne; op verzoek), Bmhims, Dvorak, Wieniawski, Vieuxteimps (Concert d k(l. t.) enz. Louis Sohnitólier zal de groote kunstenares begeleiden. Leger en Vloot. Naar de „Haagöc'he Crt." meldt, i9 erbij schrijven van 'dien opperbevelhebber van Land- en zeemacht bepaald, dat de ge ëmployeerden dei* mi'iitielichtingen 1910, 1911, 1912 en 1913 "der infanterie, vesting artillerie, pontonniers en genie, die Langer d)an zeis maanden als zoodanig werkzaam zijn en niet tot de categorie „blijvend onge schikt voor den dienst te velde", beboóren, vervangen moeten worden door mi'iciems of lands tonners (eventueel kader) der an dere dichtingen of jaarklassen en zulks in verband met hun waarde alls grn'echts sol daat, namelijk om die weer op het oude pieil terug te brengen". Teneinde de administratie op de diverse militaire bureaux niet te ontwrichten, is er als tegemoetkoming in deze tetvens be- tuigen den tegen begin Januari, Februari' en Maart 1917. RECHTSZAKEN. Diefstal van lood. De voddenkoopman C. F. H., uit Lei den was voor de rechtbank te 's-Graven- hage gedagvaard ter zake van diefstal van lood. Betel. dae verschenen was, beweerde op een morgen in zijn pakhuis aan de Geere^ straat, tot zijn groote verbazing een hoe veelheid lood gevonden te hebben. Hoewel hij erkende, dat het niet zijn eigendom was, hadi hij het verkocht bij Pa^i en er f 7.33 voor ontvangen. Het lood was afkomstig, zoo ast later bleek, van een perceel van den heer de Gier in dezelfde straat gelegen. Het O.M. achtte bekl. scbu'dig aan dief-' stal van het lood, en vroeg diens veroor deeling tot 1 maand gevangenisstraf. Diefstal van kippen. Ter zake zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van een zwarte kip met 7 kuikens ten nadaeele van den bol le nkweeker Van Noord te Noordwij- k e r li o u t, stond voor de rechtbank te den Haag terecht de bouwman J. D., al daar. De man wist van geen diefstal af, toon de kip met haar kuikens zijn schuur binnen wandelden, was bekl. in de meening, dat, dat betel, de kip met rijn kiekentjes naar zijn woning dreef. Een blocmbollenkwcekersmeestei knecht uit Sassenhedm, die ats getuige gehoord werd, deelde medle, dat hij gezien heeft, het een kip van zijn toom was. Bekl. ontkende dit. Een andere kweekerskinecht heeft dat op drijven ook gezien en dezelfde kip later in bekl.'s woning gezien op den zofl'der. Bekl. bekende hem toen, de kip opgevan gen te hebben en dat hij wist dat ze van Van Noord was. Ze werd dezen getuige met de kuikens te koop aangeboden, maar getuide wilde er niet aan, vermoedende een luchtje aan was, dat wil zeggen niet aan de kip of dte kuikens, maar aan het heele zaakje. Bekl. ontkende ook dit verhaal. Na het hooren van de kooplui, die achter eenvolgens de kip kochten ging het O.M. uitvoerig de feiten na en concludeerde daaruit dat bekl. schuldig is aan den hem ten laste gelegd en diefstal. De officier vond heit feit zeer erg el ijk en was van oordeel d:at den bekl. een zware straf '.oe- homt en vorderde diens veroordeeltng tot 2 weken gevangenisstraf. In drift. De Landbouwer J. K. té A 1 p h e n maak te zich op 24 October nijdig omdat de jeugdige L. v. Hevelingen, terwijl deze een schuit voorthoomde, daarbij over zijn land liep en bij diie gelegenheid aou. hij dien iongen met een z.g. riek of greep gestoten Ingezonden Mededeelingen éi 30 cent per regel. Zorgen ondermijnen de gezondheid. lederen dag zorgen maakt u moedeloos. Laat u er niet door behecrschon. Gij wordt dan gemelijk, prikkelbaar en eon gemakke, lijke prooi van urinezuurkwalen en dei nieren zijn dan geneigd om to verzwakken.. Gij krijgt waterstoornissen, rugpijn, rheu- matiek en waterzuchtige zwellingen. Niets is erger dan zorgen. Tracht om de dingen van den vroolijkcn kant te bezien. Een poging daartc«e brengt spoedig belooning. Oxa van nierkwalen eft overtollig urinezuur bevrijd te worden, dient gij hulp te hebben en die zult gij_vin-. den in Foster's Rugpijn Nieren Pillen'. Behalve voor opgewektheid, dient gij te zorgen voor meer frissche lucht, minder tvieesch te eten,» mindier kofflie, thee of alcohol te drinken. Houdt de poriën der huid schoon. Drink genoegzaam water of melk. Beiden zijn uitstekend voor de nie- r|en en verhaasten de heelende werking van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Fosters Pillen dienien gezond te ma ken en u bevrijd te houden van rheuma- tiek, ischias, spit, niersteen, waterzucht en de lange nasleep van. nierkwellingen ontstaan uit urinezuur. Maar boven alles, vermijd zorgen. Zie toe, dat de handteekening van Jamed Foster op het etiket voorkomt teneinde de echten Foster's Rugpijn Nieren Pillen te krijgen. Te Leiden verlcrijgb. bij D. M., Kruisinga, N. Rijn 33, Reijst Krak, Steenstraat 41 en D. de Waal, Mar:e 56, Toezending geschiedt franco na ontv. v.L postwissel f 1.75 p. doos of f 10 p. zes doozen. "196 hebben, althans eoo was hem bij dagvaar ding ten laste gelegd'. De man ontkende gestoten te hebben,, dcoh de mishanlelde en diens broer hiel den von, dat K. gestoten had. Volgens hen was. de aanleiding een kleine oneenigbeid tussdhen bekl. en v. H.'s vader. Het O.M. van oordeel, dat 't hier een on beduidende mishandeling geldt en bekl. een fatsoenlijk ter goeder naam en faam bekend man is, vorderde om die reden slechts een boete van f 5 of 5 dagen hech tenis. Mr. J. A. de Wilde uit den Haag deed een goed woord voor den bekl., betoogendej, daf z.i. het overtuigend bewijs niet is ge legerd, waarom hij vrijspraak van bek!, vroeg'. Oneenigheld. Naar aanleiding van het feit, dat een haas zich niet wemschte te laten verschal ken door den koopman L. v. T. te il a- z e r s w o u d e en er van door ging evens Ihet land van den lanbouwer van G. in de DrooigmakerijpóCider aid aar, ontstond tus- schen wirip -p.fin woftixtenwis-c- ii.tg-onriu'di de eerste meende dat. de twccto verplicht was geweest het haasje tegen te houden. Deze ontkende dat en er volgde eern dispuut, dat zoo hoog liep, dat van P. aan van G. een klap toediende met het ge weer. Daarvoor stond hij gisteren terecht doch' hij ontleende geslagen te hebben; v. G. was gdheel per onge'uk met 'het geswoer geraakt adhter het oor. Van G. beweerde echter de klap gevoeld te hebben en twee andere landbouwers hebben de klap met -het geweer zien Toe dienen was geheel per ongeluk met het geweennm De officier releveerde even, dat bekl. een hoogst fatsoenlijk man is doch niettemin schuldig aan het hem ten laste gelegde, en vorderde diens veroordeeling tot f 25 boete of- 5 dagen hechtenis. Uitspraak in deze zaken 11 dezer. Uit de Omgeving. AARLANOERVEEN. Gemeenteraad. Hedenmorgen kwam de raad dozer ge meente in openbare vergadering bijeen. Hoewel de vergadering te half elf was uit geschreven, werd zij pas te bijna halt twaalf geopend. Voorzitter: wethouder van Egmond, lo co-burgemeester. Aanwezig 7 leden, afwezig de heeren van Dijk, C. en M. van Muiswinkel, v. d. Bosch; er is één vacature. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna besloten wordt de notulen der vorige vergadering aan te houden tot een volgende. Ingekomen zijn de volgende stukken: Schrijven van den veldwachter Sperger, waarin hij mededeelt, dat hij de woning, die hij nu bewoont, moet verlaten en een in het dorp kan betrekken, die evenwel hooger in prijs is. Adressant verzoekt daar voor een tegemoetkoming van gemeente wege. Wordt in handen gesteld van B. en W* ten fine van praeadvies. Een schrijven van den burgemeester van Alphen over een persoonlijk feit. naar aan leiding van hetgeen in de vorige raadsver gadering door deriieeren M. van Muiswin kel en v. d. Berg is gezegd, inzake ile af kondiging van het niet later daji negen uur doen branden van licht in winkels eniz. Adressant merkt cvp, dat hij niets an ders gedaan heeft, dan hij doen moest en: waartoe door de commissie van beheer over de gasfabriek is besloten. Daarom vraagt hij herroeping van hetgeen door, den heer Muiswinkel en v. d. Burg is S°* eegd. Aangezien de heer van Muiswinkel niet aanwezig is, wordt besloten het schrijven tot een volgende vergadering aan te hou- den. Aan de orde komt hierna een voorstal van de commissie Beheer van het Gas« en' Electricitcitsbedrijf van Alphesn^ AaiS

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2