Uit de Omgeving. LEIMUIDEN. IJsclub. Dondeirdaguvond .vergaderde ten huize van J. C. v. Graas de IJsclub Nut en Vermaak. Vanwege het vertrek uit deze gemeente van den voorzitter, weird deze veTgadiering door den heer Vreeken ge-eid. Uit liet financieel verslag van den penningmeester bleek, dat een batig sa:- do van f 95.15 in ka® was. De aftredende bestuursleden, de he eren K. Vreesken en B. Woi'.ken, werden met nagenoeg alge meene stemanen herkomen, terwijl in de vacature werd gekomen de heer K. Stich ter. De toanflxifja, weJlke jaarlijks de groot ste aantr dkkelijklhedd voor de lieden is, wekte door de giriVen van godin Fortuna dikwijls de lachtlust der aanwezigen op. iNta sluiting der vergadering werd nog eenigen tijd in gezellig samenzijn door gebracht. MOORD W IJK. Gemeenteraad. Voorzitter: Jhr. W. C. van Panhuijs, bur gemeester. Aanwezig 11 leden; afwezig de heeren van Limburg Stirum en Passchier. De voorzitter stelt voor de notulen der vorige vergadering onveranderd goed te geuren1. De heer Alkemade verlangt het woord, waarop de voorzitter een schrijven voorleest van. genoemd lid,, waarin deze aandringt op een juistere formuleering van het raadsbesluit betreffende het onhe- woombaarverklaren van eenige woningen te Noordwijk aan Zee. De heer C. W. G. Alkemade voegt hier nog aan toe, dat de raad het besluit niet heeft genomen, omdat er geen wonin gen meer zijn, maar vanwege de tijdsom standigheden en besloten is te wachten met onbewoonbaarverklaring tot na den oorlog. De voorzitter zegt, dat het vrijwel op hetzelfde neerkomt. Dat er geen wonin gen beschikbaar zijn, is juist een' gevolg van de tijdsomstandigheden Eenige discussie volgt hierna tusschen den voorzitter en den heer Alkemade, waarna bij stemming over het voorstel van den heer A. om het besluit te wijzigen met 6 tegen 5 stemmen wordt aangenomen. De notulen worden hierna onveranderd vastgesteld. Aan J. van Dijk te Noordwijkerhout wordt oen perceel van 130 vierk. R. in het Langeveld onderhands gegund voor f 0.30 per vierk. R. Ingekomen is verder een schrijven van het departement Noordwijk van de Mij. tot Nut van het Algemeen, betreffende ge meentelijken woningbouw. Wordt, nadat de heer v. d. Meer op de urgentie van de zaak had gewezen, in han den gesteld van B. en W. vcföf^Evan ^en_schri^vwL_ van sprekingen, gehouden met de alhier ge vestigde geneeskundigen, betrefjen^ nem<m6^?<Fe,TTaV daaruit dt wenischelijk- beid voortkomt om dragers van baccillen van genoemde besmettelijke ziekte zooveel mogelijk van andere personen af te zon deren, stellen B. en W. den raad voor een bepaling in dei politieverordening op te nemen, welke het schoolbezoek verbiedt aan dragers van deze ziektekiemen. Aldus wordt besloten. Aan de orde komt hierna een voorstel tot Verhooging van den gasprijs. In verband met den heerschenden kolen- nood zien B. en W. zich in de onaangena me noodzakelijkheid gebracht den raad voor te stellen maatregelen tot beperking van het gasverbruik te nemen. Naar het B. en W. voor het tegenwoor dige toeschijnt, zou voorloopig -kunnen volstaan worden met eenige prijsverhoo- ging van het gas voor alle verbruikers. Zij stellen daarom den rand voor den bestaanden, en den voor 1917 bepaalden gasprijs, zoowel voor de levering over den gewonen meter als over den muntmeter, te handhaven, onder bepaling, dat deze prijs zal worden verhoogd met 5 cent per kub. M. voor eiken kub. M. gas, welke ver bruikt zal worden: in de maanden Decem ber en Januari boven een maximum van 60 kub. M. per maand en de overige maan den boven een maximum van 40 kub. M. per maand. Deze regeling zou dienen in te gaan on 1 December 1916. Wethouder Alkemade zou gaarne een bepaling opgenomen zien, dat gasmo toren werden vrijgesteld van de verhoo- ging boven 60 kub. M. De heer C. W. G. Alkemade meent, dat men dan ook wel de gaskachels kon uitschakelen. De heer v. d. Niet wenscht ook de mo- torverbruikers niet zoo'n 'groote verhoo ging op te leggen. De heer N. M. Alkemade juicht het voorstel van weth. Alkemade toe. Spr. vindt, dat een verhooging van 5 cent de menschen in hun bedrijven zal dupeeren. Verder gaat spr. mede met het voorstei van den heer v. d. Niet. Spr. wenscht J of 1* cent per kub. M. Bij den heer W. Alke made Cz. zou een verhooging als door B. W. voorgesteld een bedrag kosten van f 40 f 45. De heer C. W. G.Alkemade vraagt ©f B. en W. ervan overtuigd zijn, dat door de verhooging het verbruik verminderen eal, waarop de voorzitter antwoordt dat B. en W. zich dit zeker voorstellen, anders hadden zij met dit voorstel niet gekomen. De heer C. W. G. Alkemade wijst verder op de groote verspilling van gas door de militairen. De voorzitter zegt, dat B. em W. niet- voorgesteld hebben een vroege slui ting te verplichten, oindat zij meenen, dat de winkeliers, doordat de prijzen van het gas zoo hoog zijn, vanzelf zuinig zullen zijn. De heer C. W. G. Alkemade vreest, dat het verbruik niet te veel zal verminde ren en dat de meerdere opbrengst voordee- lig zal worden voor de gemeente. Do voorzitter antwoordt, dat hij deze meening niet deelt. De heer N. M. A 1 k e m a d e stelt voor, den prijs van het gas voor gasmotoren bo ven het maximum te bepalen op 11 cent welk voorstel wordj, aangenomen. Het geheele voorstel wordt hierna aan genomen. De voorzitter doet hierna het voor stel tot bestrating van het eerste gedeelte van den Voorweg over een lengte van 200 meter, dan zal nog een bedrag overblijven om het overige gedeelte te onderhouden. Het volgend jaar zal met de bestrating worden doorgegaan. De heer v. d. Meer dringt er op aan, dat de overige gedeelten van den weg in behoorlijken toestand worden gebracht. Wethouder Alkemade zegt, dat tot nog toe niets aan den weg is kunnen wor den gedaan, wegens gebrek aan steenslag. Deze is nu op komst. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Van Ged. Staten is ingekomen een schrij ven, betreffende de subsidie van f 2500 aan het Steuncomité. Gaarne zagen Ged. Sta ten aangetoond, waarvoor ingrijpen van gemeentewege noodig was en vragen zij overlegging eener kostenrekening. De voorzitter zegt, dat zij aan Ged. Staten moeten mededeelen, dat aan hun verzoek niet kan worden voldaan en dat dan moet worden gevreesd, dat de subsi die van f 4000 in gevaar komt. De heer N. M. Alkemade zegt, dat een groot verschil is tusschen hetgeen Ged. Staten vragen en wat de voorzitter zegt. B. en W. zouden de boeken van het Steuncomité kunnen opvragen. De voorzitter antwoordt, dat men dan nog niet weet, hetgeen door Ged. Sta ten gevraagd wordt. Wethouder Alkemade meent, dat het de bedoeling is van Ged. Stalen, dat de gemeente de overtuiging krijgt, waarvoor de subsidie noodig is. De heer v. d. Meer vindt de zaak «eer eenvoudig. B. en W. kunnen aan het Steuncomité een begrooting aanvragen, d'e zeker zal worden- verstrekt. Wethouder van Beelen meent, dat men niet alleen de uitga/ten, maar ook de inkomsten moet opvragen, men zou dan kunnen beoordeelen in hoeverre ingrijpen van gemeentewege noodig is. De discussie over dit punt wordt hierna gesloten. Vervolgens sluit de voorzitter de verga dering. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Voorzitter*"de burgemeester, de heer Bee- •selaar. Afwezig met kennisgeving de heeren derd goedgekeurd. een assumadeur van een brandverzekering maatschappij of het niet gewenscht is, dat de verzekeringssemmen van de gemeente-, gebouwen verhoogd werden-, vinden B. en W. het gewenscht, dat de verzekering van het raadhuis gebracht wordt van f 18000 op f 25000, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Goedgekeurd wordt het aanvullings-ko- hier schoolgelden 4e kwartaal 1916 ten be drage van f0.60. B. en W. bieden den gemeenteraad aan een drietal voor de benoeming van een ge meentewerkman-, n.l. Ie. H. Jansen van Zoeterwoude; 2e. de Rijk van Alphen en 3e. J. Reeuwijk van hier. Door de heeren Ba der en Rijnisburger worden inlichtingen gevraagd omtrent de candidaten. Op voor stel van den heer Roest ging de raad in geheime zitting. Na heropening wordt met algemeetne stemmen tot gemeentearbeider benoemd H. Jansen van Zoeterwoude. Door Ged. Staten zijn- eenige aanmerkin gen op de in de vorige vergadering vast gestelde verordening op het distributiebe drijf gemaakt, n.l. dat de administrateurs van dit bedrijf benoemd moeten worden door den raad en niet door B. en W. Het salaris der administrateurs, de hee ren A. L. Verhoog en O. van Eek wordt vastgesteld op respectievelijk f 15 en f 10 per maand. Het maximumsalaris der ove rige ambtenaren wordt vastgesteld. op f 25 per persoon en pea* maand. Van Ged. Staten is een verzoek ingeko men of het niet wenschelijk was, dat al hier een verordening tot stand kwam ter voorkoming van brandgevaar. Naar aan leiding van dit verzoek bieden B. en W. den raad een verordening aan, welke zon der wijziging wordt goedgekeurd. B. en W. stellen den raad voor, van de woningbouwvereniging „Vooruitgang" en notaris Frijlinck van Warmond de Tijloos straat en de Van- Heemstrastraat in ge meente-eigendom over te nemen, mits door beiden respectievelijk f 2000 en f 1400 in de gemeentekas wordt gestort voor eventueel onderhoud over de twee eerste jaren. Het overblijvende wordt daarna aan de be langhebbenden wederom terugbetaald. Na eene langdurige discussie tussehën den voorzitter en den heer Bader stelt eerstge noemde voor deze bedragen terug te bren gen op f 1000 en f 700, hetwelk met alge meene stemmen wordt aangenomen. Van de erven Charbon is eene vraag in gekomen of de gemeente de boomen°aan de Menneweg koopen wil ja, of neen. Daar dit verzoek zeer laat is ingekomen, stellen B. en W. voor dit punt aan te houden tot eene volgende vergadering, waar B. en W. een rapport van een deskundige zullen overleggen. Goedgekeurd worden met algemeene stemmen eenige wijzigingen in de begroo ting 1917, welke nu wordt vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van *54245.36*. Zoo ook worden goedgekeurd eenige af- en overschijvingen. dienst 1916. Door den gemeente-opzichter zijn o-p last van B. en W., welke daartoe aansschrij- j ving hadd-en ontvangen van Ged. Staten, de bermen langs de Rijksstraatweg opgeme ten. Hiervoor is door genoemden opzichter iemand aangesteld geworden om deze op- metingen te doen, welke kosten bedragen f 52.63 en voor het opmeten van de buiten plaats Rusthof is pl.m. f24 extra uitbe taald. Eerstgenoemd bedrag hopen B. en W. vaai het Rijk terug te ontvangen. Nu brengt de voorzitter in stemming of aan den gemcenteopzichter beide bedragen «uilen worden uitbetaald of slechts het eer ste bedrag. Met 4 tegen een stem, die van den heer Marbus, wordt besloten aan den gemeenteopzichter slechts het eerste be drag uit te betalen. De voorzitter geeft een kort overzicht van de kotten, welke uit het distributiebe drijf voor deze gemeente zullen voort vloeien, waaruit blijkt dat deze p\m. f 300 per week zullen bedragen. De voorzitter dringt er bij de inwoners op aan, dai zij bij overschijding van de maximumprijzen door de winkeliers, den- burgemeester hier van onmiddellijk zullen kennis geven. Besloten wordt dat de voorzitter van de reclame-commissie voor den hoofdeilijken omslag doorloopend op zal treden als plei ter bij eventueele reclames voor Ged. Sta ten. Naar aanleiding van het gebrek aan steenkolen wordt aangedrongen op beper king van het gasverbruik. B. en W. stel len voor den prijs van f 0.10 voor het ge woon en f 0.10* voor het muntgas te blijven handhaven, mits het gebruik binnen we kere grenzen blijft. Wanneer echter voor de maanden December en Januari meer dan 50 kub. M. en voor dc maand Fol-r. meer dan 45 kub. M. en'voor Maart meer dan 40 kub. M. gebruikt worden, zal voor eiken kub. M. daarboven minstens f 0.04 per kub. M. bijbetaald moeten worden. B. en W. worden gemachtigd hierin wijziging te brengen indien de Leidsclie gemeente raad zulks verlangt. Niets meer aan de orde zijndb, sluit de voorzitter de vergadering.. tOETERWOUOE. IJsclub. Donderdagavond vergaderde in het café „Deckers" de IJsclub Zoeter woude, ond-er voorzitterschap van den heer J. -Schouten. Het is moeriilijk aVhis de voorzitter in zijn openingswoord., de belangstelling voor een IJsciub gaande te houden nu er bijna geen ijs komt. Spr. wees op het belangrijke van deze verga dering: o. a. de .reglementswijziging, reeds ten vorig-en jare noodzakelijk geacht, om dat het reglement geen rekening houdt met de wispelturigheid van ons klimaat. De notulen werdén gelezen en ©ndetr d-anlk aan den secretaris dein heer J. v. Leeuwen, goedgekeurd-. H^t door den se cretaris uitgebrachte jaarverslag, dat be knopt moest, zijn zoaider ijs geen activi- ecn goede ^YJSSÊ.n van een in den vorigen winter 'vö-orioopig genomen plan met de clubs uit den trek- enn een internationale hardrijderij op den Nooirda te organiseeren. De rekening sf oot aan inkomsten o-p f29.50*, uitgaven f 24.87*,batig saildo f4.63. Jn kas is totaail f904.95*. Onderwijl de heeren H. v. d. Krogt en H. v. d. Velden de rekening controleer den, 'deed de voorzitter de volgende mecle- dieeldngen: De heer H. K'ijra, commds.-öris, verliet de vereeniging en dc heer P. Moft-nkamp werd in diens plaats gekozen. De heer C. Klijn werd in de Weipioort tot commissaris benoemd. De heer C. La- gen-berg,, aan den Vliet, verliet, de vereeni ging als commissaris. Het dagloon van de weatkli-eden op de ijsbaan is bepaald op f 1,30 per- dag. Den commissarissen werd medegedeeld dat zij op eigen gezag met de werkzaamheden kunnen beginnen, wanneer zij zulks goed of noodig achten. De reglementswijzigingen zijn o,an die orde. In art. 5 krijgt het bestuur de be voegdheid te bepa'en of en wanneer con tributie za:T geïnd worden. Een ander ar tikel veifleênt het bestuur het'recht door „verrassingen" de vergaderingen aantrek kelijker te maken. Nog enkele kleine wij zigingen werden aangebracht. De aftredende bestuursleden, de heeren Belt, A. van Leeuwen en J. v. Leeu wen Joh'Z., warden bij acclamatie herko zen. Bij de rondvraag stelt de heer Los voor door vlaggen aan te gev-en diat men zich op d'e lianen van de IJsclub „Zoeterwou de" bevindt. Het bestuur meent, geen „neutrale" vlag daaa-toe te nemen, maar onze driekleur met in de witte baan „IJsclub Zoeter woude". Met een woord1 van dank voor de pret tig gevoerde disoussdën en voor de geble ken belangstelling wordt de vergadering gesloten. Hierna werden een negental aanwezi gen verrast door cadeaux a-lis schaatsen, sigaren enz. Gemengde Berichten. Oude munten. Bij het bewerken van een" stuk land van den lieer F. va.n Drunèn vond men in een geel aarden pot van on geveer 1 y2 d.M. hoog 90 oude Fransche eai Spaansdie munten, al'e van zi'iiver, op één na. Ze zijn uit de jaren 1500 tot 1700. Onze militairen a's gids. Te Oterdajp (gein. Delfzijl) is een Duitseh watervlieg tuig door den mist verdwaald, geland. N& aan HodOandsdhe militairen, die op den dijik stonden, inlichtingen gevraagd te hébben, steeg het weer op en koerste weg in de richting Borkum. Brand. Vermoede.ijk door eèji defect aan den oven ontstond Donderdag brand in de banketbakkerij van Maison Magrijn in de Naasaulaan, te Bussuni. Met oen slang op die waterleiding bliusclite de brandweer hét vuur. De bakkerij-inventa ris bekwam door brand en water een schn- dle van pl.m f 1000. Te Gouda is Donderdag tegen' deru avoad een felle brand uitgebroken in de (hoogka mer der sigarenfabriek van den heer P. Bisschop, aan den Kattensingek Twee ver diepingen zijn uitgebrand. De stoombrand- fflpuit en eenigie slangen op de 'waterleiding deden dienst. Een groote voorraad sigaren en bewerkte tabak ging verboren. Deze wa ren verzekerd op Beurspolis. Defabriefk, het eigendom van me/j. IJseelsteön, is ook verzekerd. Een twintigtal sagairenmalters wordt door dezen brand getroffen. Ej^be- staat evenwel veell kans, dat do fabrikatie in de voegende week in een ander perceel zal w or dien voortgezet. In élk geval zullen de werklieden geen schade ondervinden van de gedwongen werkloosheid. Doodelijk ongel uk. Te Gelieen geraak te zékere W. H. bij den overweg nabij die hoeve „De Biese" onder den trein), met het gevolg dat die reeds bejaarde man terstond' dood was. Doodgeschoten. Men meldt uit Koe wacht: Donderdagnacht is de 19-ja-ige smokkelaar A. F. O., alhier doodgeschoten. Overreden. De 19-jarige administra teur A. L. D. van het gesticht Maa&cord te Poortugaail, sprong Donderdag uit een in beweging zijnden trein van de Rotter- damsche Tramweg-MaatschappijHij viel, raakte onder cl en trein en werd zwaar aan het onderlijf en een heup ver wond. Met de tram in de Rosestraat te Rotterdam aangebracht en van daar naar het .ziekenhuis vervoerd, is hij daar na aankom Pt cwer'erten. Op vrije voeten. De Belgische heer P., die op verdenking van spionnage in Zeeuwsch-Vlaanderen werd gevangen ge nomen, is in zijn woning teruggekeerd. Na het verhoor te Middelburg, werd hij terstond op vrije voeten gesteld, en papie ren, die in zijn woning in beslag' waren genomen, werden hem teruggegeven. Smokkel en. Uit Niispen wordt aan de „Grondw." gemeld: De smokkelhandel krijgt wel een romantische tint.. Eenige' ruiters kwamen in de richting België ge draafd. Bij de limiet konden do grensbe wakers de uniformen van artilleristen onderscheiden, die over de grens wipten De ruiters hadden hun doel bereikt, de rossen gebracht, waar zij zo wenschten. De uniform moeten zo]" a'.s -mom gebruikt hebben. Doodelijk ongeluk. Te Kerkrade ge raakte do 14-jarige jongen Fr. S. in een zandgroeive met een voet onder een stuk rol'lend köéigrond en slloeg met het hoofd -op een ijzeren wagen. De ongelukkige jongen was op s'ag dood'. Lijk gevonden. Twee arbeiders te Finste-nwüiLde (Gr.), die buitendijksch graafwerk wilden verrichten, vonden op een der dammen het lijk van een man, dat met. de hooge vloeden was aang.e- - i.i n;; landbouwer K. S. te Ma.rssum, is sahurft geconstateerd'. Een staking. Wegens veirhooging van den bienprijis van 6 op 8 cent per hebben de bierdrinkers te Gemert. beslüo- ten, het bierdrinken voor'oopig te staken. Staking bij de Ken. Hell. Lloyd. Men meldt uit Amsterdam: Het dék- en ma- ehincpeisioneel van' het s.s. „Hollandia", van de Kon. Hol'l. Lloyd', heeft gistermor gen geweigerd te monsteren. Zij wenschen voor de stokers het dirievuren-stelfeel (dat wil zeggen dat elke stoker drie vuren te bedienen heeft) en f5 verfliooging per maand voor allen. De staking omvat on geveer 50 personen. Niet halt gehouden. J. Greonshuis te Mandei-veen, die met drie anderen per fiets huiswaarts keerde, werd op den etraatweg te Langeveen - door twee soi1- daat-rr.mtmiezen aangeroepen stil te hou den. Hij voldeed hieraan niet, waan een der ambtenaren eenige schoten loste, waarvan cén G. in het been trof. Per auto naar het ziekenhuis te AlmeOb ver voerd, is de getroffene aldaar overleden, Inbraak te Amersfoort. In den nacht van 26 op 27 November j.l. is te Amersfoort inbraak gepleegd' in het sta tionsgebouw, de brandkast geforceerd en daaruit ontvreemd een bedrag van on geveer f1200, waaronder een "bankbiljet van f100 AH 030663, 1 van f40 UD 8019, 7 van f 20 J 74672, AQ 44944, AB 097669,' AP 003619, UUA 2237, A 022695, AQ 026536, alsmede een groot aantal verschillende zilverbons, guldens en rijksdaalders. Plotselinge dood. Te Veendam had Donderdag in de machinefabriek van Holthuis een treffend) sterfgeval plaats. De oppassende vuursmid A. K. was 's middags welgemoed naar zijn werk ge gaan, werd bij het, vuur staande plotse ling onwel, zakte ineen, en was bijna di rect een lijk. De geneeskundige consta teerde hartverlamming. De man, die we duwnaar was, laat e.en zestal nog jeug dige kinderen onverzorgd achter. Een historisch gitde. Te Rijsbeiogem (N.-B.) maakt men zich op om 'het 300- jarig bestaan van het St. Seba&tiaangi 1 de op 19 December a,s. feestelijk te vieren. Dit gilde is op 19 December 1616 opge richt met bewilliging van Pbi'aps Willem van Oranje a,ls heer van Breda, waartoe Rijsenbu.rg sindls 9 November 1523 in zijn geheel behoorde. Na den diood van Prins Willem van Oranje in 1584 was Philips WiV.em heer van Bréda. Voor 1616 bestond in Rijshergen reed® een Sebastiaan-gi'de (opgericht iri 1534), maar dit is bij de verwoesting van het dorp door dé Spanjaarden in 1572 uiteen gespat. De prcef op de som. Men schrijft uit den Gö'Jderschen Achterhoek aan het „HbVl.": Sedert eenige jaren wordt de landbou wende stand ernstig bézig geticiucLen over de quaestie dei- invoering van verplichte breede velg&n. Hét meérendeél der land bouwers wenschen;, hoofdzakelijk uit fi nancieel oogpunt., de smaille volgen te be houden. Ten einde nu dé voorstanders van laatstgenoemde te overtuigen van do grootere deugdelijkheid der breede velgen, heeft het gemeentebestuur van Lichten voorde op een stuk bouwland! een proefrit laten houden met eein wagen voorzien van raderen met breede en met smalle vefigen. De uitkomst daarvan heeft schit terend beiwezen, diat de treOikiracilit van het paard bij breede velgen belangrijk minder is dan bij smalle en dat het spoor zé'ifs bij zwaardere beilasting van den wagen minder diép en veel beter en vas ter was. Plattelandstoestanden. De directeur van een operagezelschap heeft te IJmui- den de afwerking van het programma eiven onderbroken om in het publiek den staf te breken over den zaal-eigenaar. Verschillende klachten wensc'hte hij uifc te spreken: over het ronddienen van con sumptie tijdens de uitvoering, het rinke len van glazen en het toelaten dat eenige in beschonken toestand veirheerende be zoekers* 'het den meer rustigen lastig maakten. Door de politie waren deze ru- moermakers trouwens a.l uit de zaal ver wijderd1. Een donderend applaus kondigde aan, dat de meer ernstige en kunstlievende bezoekers het met de uitgesproken klach ten eens waren. Een deserteur gevat. De visschers- vloot te IJmuiden schijnt steeds een groo te aantrekkingskracht te hehbetn voor deserteurs en meer andere door de justi tie gezochte pen-son en. Donderdag is door de recherche te IJmuiden iemand aange houden, die door de Rotterdamsch'e recht bank tot een maand gevangenisstraf was veroordeeld, dOch de politie op een dwaait- spoor had weten te brengen door op eein valschen naam eene plaats op een vis- schersvaartuig aan te nemen. Na zijne arrestatie 'bleek de aangehoudene oo(kl deserteur te zijn. Moord te Magelang. De correspon dent van het „Hlblld." te Soéraibaija. seint dat te Magölang zékere Flammang werd1 vennoord, terwijl zijne huishoudster ern stig weuxi gewond. De duder is vermoede lijk een Europeaan. Brand. Te Uden is afgebrand het woonhuis, de bakkerij en de schuur van P. de Bie. Uit de Pers. Een luchtig aanbod. De Regeering heeft nu, met nog andere wijzigingen in de Additioneele Ar tikelen van het Grondwetsvoorstel, een aanbod aan de Rechterajde gedaan, dat de bedoeling heeft, het voarstel-Van der Molen van de baan te schuiven. De Minister wil aan de Rechterzijde eenig houvast geven en haar een artikel ter hand Aairaeirrv-.m-mg^."W die er na het inwerking treden der nieuwe Grondwet aan het bewind zal zijn, wordt de plicht opgelegd, binnen drie jaar na afkondiging daarvan de noodige wetsvoor stellen voor te dragen ter uitvoering van art. 192 en dus ter verwezenlijking van da financieele gelijkstelling van het bijizonder. en het openbaar onderwijs. D e T ij d teekent hierbij aan: Er is reeds vroeger op gewezen, dat een voorgedragen wet nog geen wet is en dat nocli de Regeering noch de Staten-Gene- raai door zulk een bepaling gebonden kun nen worden. De heer Van der Molen wil daarom als waarborg een hecht en sterk gebouw; de Regeering komt met een kas teel in de lucht! Het zal nu de vraag zijn, of de Rechter-, zijde haar goed vertrouwen zóóveir zal uit strekken, dat zij den wissel met o'nbepaal- den vervaltijd accepteert. De verplichte in, zending strekt zich uit over de in het art., 192 vermelde punten 4—9; de drie eerste en het laatste staan er buiten. Heel gemoe delijk kunnen deze worden uitgevoerd en dan is „het onderwijs" een vooivverp van de aanhoudende zorg der Regeering; «ij kan letten op de bekwaamheid en de zede-, lijkheid der onderwijzers; bij het openbaar, onderwijs zullen „ieders godsdienstige be-, grippen" worden geëerbiedigd en de Re-< geering zal ieder jaar een verslag over het onderwijs aan de Staten-Generaal uit brengen. Maar daar kan het dan hij blij-, ven. Niet drie jaar, maar nog veel langer, immers zoolang het den Staten-Generaal en der Regeering goeddunkt. .Want als de voordracht van het ontwerp der Bevredig gingscommissie al of niet gewijzigd is in gediend en dat zou bij de nieuwe Ka mers toch veel spoediger kunnen gebeu-. ren dan is aan het Additioneele Art., XIII der Grondwet voldaan. Het zal misschien bij de behandeling der, Additioneele Artikelen blijken, dat men al- lerwege bezield is door de blankste enl edelste goede'trouw. Maar het lange uitstel der Regeering werkt er, dunkt ons, nu niet juist toe mede, on^ deze schoone gestelte nis naar alle zijden te doen uitdrijven. Er, •zijn menschen, die een geloof hebben omi bergen te verzetten en vooral in deze dagen loopen er tal van schuldbrieven en belof-. ten en voornemens tot na den oorlog. Maar in politicis kennen wij weinig waarde toé aan dat geloof en is het de oude gewoonte;, dat men meer hecht aan goudgeld dan: aan papier, dat altijd maar voor een klein" deel door metaal gedekt is. Mf ide ng la iel oo TE Rechtzaken. Beleediging van minister Posthuma. )e Rotterdamsdhe rechtbank veroor deelde W. H. Broekhuis, redacteur va-tf cje Handclap rot action^, wegens eenvou dige beleediging van een ambtenaar irï functie, in casu minister Posthuma, tot f200 boete subs. 40 d'agen hechtenis. Dé etisch was drie maanden., rkverj inst »crk jjbcha n doo ■ver: Van ag el van DE G I0GD1 DIJK, iptei

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2