rcGSTGEEbT. Parochie van den H. Willlbrcrdut. Zondag: H.H. Missen 7 en 10 uur; Ves pers 2.30 urn1; Lof 7.15 uur. Dinsdag: Lef 6.30 uur- Donderdag: Lof £>.30 uur. Vrijdag: gezongen H. Mis 8 uuir. Zaterdag: biechthooren na do H. Mis en nam. van 59 uur. Catechismus volgens gewoonte. OUDE WETERING. Parochie van den H. Jacobus. Zondag: H.H. Missen te 7 en 10 uur; geen Catechismus; 3 uur Vespers, waarna Bibliotheek tot 4.15 uur. Ie Zondag v. d. Advent en le Zondag van de maand; onder de Hoogmis geen orgel spel; tan 9 uur uitreiking der H. Com munie. Schaalcollecte voor de kerk. Maandag: H. Mis 7.30 uur. Des avonds V.30 uur Congregatie der H. Familie. Dinsdag: H. Mis 7.15 uur; Catechismus 8 u. Woensdag: Feest van den H. Nicolaus; de verplichting van vasten en onthouding is voor dezen dag door den Bisschop op geheven; 7.15 H. Mis; 8 uur Cat. Vrijdag: Feest der Onb. Ontvangenis van Maria; heden geboden vastendag. Te 7 uur gezongen H. Mis. Des avond® 7 uur Lof. Zaterdag: H. Mis 7.30 uur; Catechismus 11 uur. Biechthooren van 6—9 uur. De kin deren in den morgen. Uitreiking der H. Communie in de week 6.30 en 7 uur en vóór en onder de H. Mis. ROELOFARENDSVEEN. Parochie van de H, Pitrus-banden. Zondag: de H.H. Missen te 7. 8.30 en 10.30; dee avonds 7.30 uur Lof. Maandag en volgende dagen de H.H. Mis sen te 7, 7.30 en 9 uur. Hedenavond 7.30 uur Laf. Dirsdag: dee avonds te 7 uur Lof en Bmceosie. Woensdag is gedisipenoeerd in de vasten- en onthoud i ngsw eit. Vrijdag: Feest van die Onbevlekte Ont vangenis der H. Maagd!, dag van devotie. Zaterdag-middag biechthooren van 4 tot 8 uur. f RIJPWETERING. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: Heden 1ste Zondag van den Ad vent of van.'heit Keirké'ijk Jaar; ook lsite Zondag der maand: volle Af iaat2de cóilectè voor de sieraden der kerk. He den begint ook weer de Besloten Tijd", die tot en met het feest van Drie-Ko ningen duurt. Na dein middag te 1 uur Catechismus; te 2 uur Godsvruchtige Oefening ter eere van liet Goddelijk Hart, en dlaarna het Rozenhoedje voor zl.gr. Petrus Dongelmans. Maandag: fg" fflfrr nfng,e&hgért Uitvaar.. Dinsdag de H.H. Miasen te 7^ en te 8 uur. Woensdag is het geen vastendj£L2—sn— geen onthoudixng^tagr, wegens het Sint- NicoTiaas-feest; te 8 uur de H. Mis voor den vrede; en 's -avonds te 7 uur Lof met, yireeik ter opening van de voorbe reidende Oefeningen, welke aan de plechtige Opdracht van de leden der Yerceniging ,,Voor Eer en Deugd", op a.s. Zondagavond voorafgaan. De oude en nieuwe telcBen gelieven die oefenin gen 's morgens en 's avonds zooverr mogel ijk bij te wonen, de oude getooid met hun insigne; en ook voor alle an deren zijn die oefeningen toegankelijk en bijzonder aanbevolen. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag de H.H. Missen te 7 en te 9 uur; ook te 8 uur zal de H. Communie worden uitgereikt; na de H. Mis van 9 uur preek, en *s avonds te 7 uur Lof met preek. Al het overige op die 3 dagen zap verder tijdig wonden bekend gemaakt. Vrijdag: geboden Vastendag; op dien $ag het Feest der Onbevlekte Ontvangenis van Maria, Patroon- of Beschermfeest der V-ereeniging ,,Voor "Eer en Deugd". VoC'le aflaat voor de Aarteibroed. van het H. Hart, met het Apostolaat des Ger beds, voor dan Broed, van dien lev. Rozenkrans en voor de leden van „Voor Eer en Deugd"; te 9 uur gezongen H. Mis met Uitstelling. A.s. Zondag 2de collecte voor de anmen. SASSENHEIM. Parochie van den H. Pancratius. Zondag: 6.30 uur uitreiking der H. Com munie; 7.30 uur stille H. Mis; 10 uur de Hoogmis; 1.30 uur Catechismus in kerk en school; 2.30 uur de Vespers. Maandag: 's avonds 6.30 uur Congregatie voor mannen en jongelingen. Dagelijks te 12 uur Catechismus voor de plechtige H. Communie. Donderdag: 's morgens ten 10 uur verga dering voor Kerk- en Armbestuur.- Na middags van 47 uur biechthooren en te 7 uur Congregatie voor jongens en meisjes. 'Vrijdag: Feestdag der Onbetvlekte) Ont vangenis den- H. Maagd; 7.30 uur ge zongen H. Mis en 's avonds te 7 uur Lof met Rozenhoedje. Zaterdagmiddag van 39 uur biechthoo ren en 7 uur Lof ter eere der H. STOMPWIJfC. Parochie van den H. Laorentlua. Zondag: 7.30 Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 2 uur de Vespers; te 7 u. Üe Congregatie. 1 uur Catechismus. Deze week alle dagen de cotfecte. Woensdag: geen Vastendag, vlijdag: gjéboden Vastendag; biechthoo ren voor de jongens. Dei H.H. Missen te 7.30; te 10 uur Hoogmis. Dels avonds te 5 uur Lof met Rozen kransgebed. Zaterdag: Eerste H. Mis in het Gesticht; biechthooren van 4 jtjjr af. VOOHHUÜT. Parochie van den H. Bartholomeue. Tomlag: half 8 Vroegmis; 10 uur Hoog mis; half 2 Cat.; half 3 Lof met Rozen hoedje voor den vrede. In de week Catechismus naar gewoonte. Woensdag: gedispenseerd: in de Varten en onthoud! ngswef. Vrijdag: Vasten en Onthoudingsdag; Feestdag van Maria's Onb. Ontv. 8 uur gez. H. Mis; 's avonds 7 uur Lof. Zaterdag: van 48 uur te biechten. VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentlus. Zondag: half 8 Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 's namiddags 3 uur Lof met Advents- predicatie Dinsdag: 8 uur de H. Mis ter eere van de H. Antonius. Vrijdag: Feestdag van O.L. Vr. Ontoevl. Ontvangen; 8 uiur gezongen H. Mis. WARMOND. Parochie van den H. Matthias. Zondag: 1ste Zondag van den Advent; half acht Vroegmis; 10 uur Hoogmis; half 1 is de Bibliotheek open; half 2 Catechis mus; 3 uur Vespers met Rozenhoedje; Maandag; om 7 uur H. Mis; om 8 uur uit reiking der H. Communie; om 9 uur Zielenvigilie en uivaart voor Louisa Hu- berta Elstgeest, geb. van den Wilden berg, daarna kerkel. Begrafenis. Dinsdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Woensdag; Feest van Sint Nicolaas; 7 uur H. Mis in de Kapel; 7 uur en half 8 uitreiking der H. Communie; 8 uur H. Mis in de kerk. Donderdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur; 8 uur gezongen. Des voormiddags tot 10 uur, des namiddags van 46 uur ge legenheid om te biechten. Vrijdag: Feest der Onbevlekte Ontvangenis van Maria; geboden te Vasten en zich té ointh. van vleesch- en vetspijzen. De H.H. Missen om F en 8 uur; 8 uur gezongen. Des avonds 7 uur Lof ter eere van O. L. Vr. Zaterdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Des voorradddags tot 10 uur; des nam. van 35 uur voor de kinderen, vervol gens tot 8 uur gelegenheid om te biech ten. WASSENAAR. Parochie van den H. Willlbrordua. Zondag: 7 uur en half 0 gelezen H.H. Missen; 10 uur Hoogmis; 2 uur Cat.; 3 uur Vespers, 6 uur Manniencongregatie. Maandag: slechts 2 'H.H. Missen, half 8 en 9 uur. Dinsdag en volgende dagen en zoo ook verder dezén winter, de 3 H.H. Missen in de week te 7, 8en 9 uur. Woensdag: 8 uur gez. jaargetijde voor mej. Reuk-Doesburg. Zalen ielegenheid om te, biechten bij elke godsdienstoefeming en bovendien Zaier- ZEVENHO VEN. Parochie van den H. Joannes Geboorte, lor dag: 6.45 uur H. Communie; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 2 uur Lof met Rozenhoedje. Lied 47. Maandag en volgende dagen 7 u. H. Com munie; 8 uur H. Mis. Vrijdag: 8 uur gezongen H. Mis; 's avonds 7 uur Recollectie. Lied: Lieve M. v. d. Heer. Deze week biechthooren volgens gewoon te. ZOETERMEER. Parosfife van den H. Nicolaus. Zondag: 7 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 2.30 uur Lof en Rozenhoedje; 7 uur H. Familie. In de week de H.H. Missen óm 7 en 8.15 uur. Door eene bijzondere volmacht van den H. Stoel heeft Z.D.H. de Bisschop van Haarlem a.s. Woensdag, feest van den H. Nicolaas, in de Vasten en Onthou di ngswet gedispenseerd. Vrijdag: Heden geboden Vastendag; feest van de Onb. Ontv. van Maria, dag van devotie; 8 uur gezongen H. Mis; avonds om 7 uuir Lof. Zaterdag-middag van 48 uur biechhooren A.s. Zondag zal het Patroonsfeest ge vierd worden. ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannee Onthoofding, Zondag: 7.30 uur die Vroegmis; 10 uux Hoogmis; 1 uur Catechismus; 2 uur de Vesper en Lof moot den wereldvrede. Half vijf Patronaat voor tie jongeren; kwart voor zeven voor de ouderen. Woensdag: Wegens het feest van St Ni colaas geen Vastendag, mag; vleesch gegeten worden. Donderdag: na de 2de H. Mis en des na middags van 35 uur gedegenheid om te biechten. Vrijdag: Feestdag van de Onbevlekte Ont vangenis der AQJIerh. Maagid Maria, diag van bijzondere devotie; de H.H". Missen als op Zondag 7.30 uur en 10 uur, 2 uur Lof en Rozenkrans tea- eere der Allerh. Maagd. Geboden Vasten- en Onthoudingsdag. Zaterdag: van 3—5 cn van 6—7 uur gele genheid om te bieichten. Tn de week de H.H. Missen om 7 en 8.15 uur en iederen dag om 8 uur Catechis mus. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van 'de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: uitreiking der II. Communie kwart vóór 7 uur; de II. Missen om half 8 en 10 uur; Catechismus; 3 uur Vespers; half 7 Lof. Maandag en volgende dagen behalve Vrij dag uitreiking der H. Communie half 8; de H. Mie om haW negen. Dinsdag: 7 uur Lof. Donderdag: 4 uur biechthooren. Vrijdag: Titelfeest dezer parochie; volgens godsvruchtig gebruik te vieren als Zondag; de H.H. Missen om 6, half 8 en 10 uur; 3 uur Verpers en 7 uuir Lof. Zaterdag: 5 uur biechthooren; half 8 Rozenhoedje. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Zaterdag 2 Dec. Bibliotheek in het zaaltje naast de Hartebrugskerk, van 89 uur. Maandag, 4 Dec., van 89 uur zitting van ..Hulp in Nood" in Prediker, Jauvossensteeg. Woensdag, 6 Dec., half 9, vergadering van de Coöperatie-Commissie in Prediker. Donderdag 7 Dec., 9 uur, in Prediker, vergadering van het Afdelingsbestuur. Zaterdag, 9 Dec. van 8 tot 9 uur, Spaar en Voorschotbank in „Prediker", Janvossqn- steeg. Maandag, 18 Dec., half 9, in Prediker, Janvossensteeg, JAAREKGAERING. Agenda o.m. Jaarverslag van den Secretaris. Jaar verslag van den Penningmeester. Vaststel ling van de begrooting en de contributie. De begrooting wordt de leden bij „De Volks banier" thuisbezorgd. St. Jozofsgezellen-Vereeniging. Zondag is de zaal open van 12y22l/2 en van 57 uur voor de Leerlingen, ten kwart voor 1 uur onderricht voor de aangewezen Leer lingen, van S—10 verplichte bijeenkomst voor de Gezellen. Voortzetting sjoelbak-concours. Maandag ten SV2 u. verpl. vergadering, van geh. Gezellen Dinsdag, te 8y2 uur vergadering van Com missarissen der Gezellen. Dinsdag, Woensdag en Donderdag is de zaal beschikbaar voor de gezellen. Woensdag, ten S1/? uur vergadering van den raad van het Hoofdbestuur. Zaterdag, zitting spaarkas en Bibliotheek op de gewone uren. N.B. Zondag 10 December 'saronds ten 7 uur sluiting van het Sjoelbakconcours. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur; Te kwartier v. 3 zangles voor de kleinste meisjes, van half 4 tothalf 5 voor de overige meisjes. Van half 6 tot half 7 ontspanning. Half 6 spaarkas en bibliotheek. Van half 5 tot half 6 godsdienstonderricht voor alle meisjes van het patronaat. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuffr. en dienstboden. Maandag, 10.30 uur Bestuursvergadering, 's Avonds van half 8 tot 9 uur, herhalings- onderwijs (groot Patronaat), van half 8 tot 9 uur handwerken (klein Patronaat). Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkiugen. Van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuffrouwen. Dinsdagavond vacantie voor 't Patronaat wegens de St. Nicolaas-avond. Woensdag-avond Spaarkas en bibliotheek 89 uur, (ook niet.-leden kunnen wor- Vakschool 1ste leerjaar. Woensdag-avond half acht aangifte voor de leerlingen voor de wascli- en strijkin- richting. Donderdagavond de zaal geopend voor dienstboden. Repetitie D. O. S. Van half-8 tot half 10 Kookles (Burgerkeu ken) 3de leerjaar Vakschool. Van 8 tot half 10 costuumcursus 3e leer jaar Vakschool. Van S tot 9 uur arbeidsbeurs, in plaats van Vrijdag-avond. Vrijdagavond, Van half 89 uur Mando lineclub A. Van 891/2 uur knipenrsus, Vakschool 2de leerjaar. Van half 8 tot half 10 gezellige bijeenkomst voor meisjes van het Retraite fonds. Zaterdag-avond Mandolineclub B. V4 voor 9 uur. Te 8 uur Koorzang H. Hart. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L. V. Hemelvaart (Mon Père.) Maandag, 7*/2 tot 9 uur 1ste leerjaar, naai- onderricht, 2e leerjaar Herhalingsonderwijs. Woensdag, 89 uur, 2de leerjaar Zangles en Spaarkas, 3e leerjaar Godsdienstonderricht, Spaarkas en Bibliotheek van 73/49 u. Donderdag, 7J/2 tot 9 uur lste leerjaar naai- onderricht, 7J/2 tot 9 uur 3e leerjaar dito. Vrijdag, 7ya"tot 9 uur 2e leerjaar dito, 3e leerjaar dito. St. Liduina-Meisjes-Patronaat St. Petrus Parochie. Maandag-avond" van 7 tot half 9 uur voor de 1ste afd. Naailes, voor de 2de afd. Naai- eD verstelles. Woensdag, van 7 tot half 9 uur voor de 1ste en 2de afd. Brei- en Zangles. Vrydag-avond van 7 tot half 9 voor de beide afdeelingeu Herhalingsonderwijs. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Grondwetsherziening. Additioneel© artikelen. Aan de orde is het wetsontwerp tot in overweging nemen van een voorstel van verandering in de Additioneele artikelen de-r Grondwet. (De wijzigingen beoogen de Kieswet in overeenstemming te brengen met de nieu we bepalingen van de Grondwet, hetgeen geschiedt in 3 van het ontwerp.) De beide eerste paragrafen warden zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Bij 3 artikel 5 inzake de uitoefening van het kiesrecht door militairen voeren de heeren Duymaer van Twist (A.-R.) en Hugenholtz (S.-D.) het woord. Beide vinden de redactie onduide lijk. Het artikel luidt aldus: ,,De uitoefening van het kiesrecht van militairen bij de zee- en landmacht in wer- kelijken dienst wordt geschorst zoolang de dienstplichtigen krachtens art. 185 der Grondwet geheel of ten deele buitengewoon opder de wapenen worden gehouden". De heer Hugenlioltz ©telt voor de woorden wordt geschorst" te wijzigen in; „kan door Ons voor het geheele land of een gedeelte daarvan geschorst worden". Dit amendement wordt met 31 tegen 25 stemmen aangenomen. De heer Schaper (S.-D.) stelt voor om na art 74 het volgende artikel in te voeren: „Bij algemeenen maatregel van bestuur wordt bepaald, in welke gevallen en op welke wijze on- en minvermogende kiezers, die zonder geldelijk nadeel niet binnen den voor de stemming v bepaalden tijd in hun woonplaats aanwezig kunnen zijn, in staat worden gesteld om het stembureau te bezoeken". De bedoeling is te voorkomen, dat iemand uit geldgebrek nalaat zijn kiesrecht uit te oefenen. Hij acht dat correctief noodzake lijk nu de stemplicht is ingevoerd. De Minister eegt, dat dit amende ment tot groote financieele offers zal lei den en dat het zeer moeilijk zal zijn gren zen te trekken. Het gaat niet aan gelde lijke vergoeding te geven bij het uitbren gen van een publieken plicht. Daar moe ten misbruiken bij insluipen. De Min- ont raadt dit amendement. Misschien is het moeilijk later te komen tot een overbren gen van stemmen. Die vraag moet thans niiet worden opgelost. De heer Schaper trekt ten slotte zijn amendement in en stelt een motie voor om deze geheele aangelegenheid bij afzon derlijk wetsontwerp te regelen. Ten slotte kreeg men eenige duscussie betreffende het door de regeering gekozen (van de daartoe ingesteütie Staats commissie overgenomen) s t e 1 9 e >1 van evenredige vertegenwoordiging (over het beginsel is beslist bij art. 81). De Regeering heeft, zooaite men weet, op voorstel van de Staatscommissie het stel sel geftloeen volgens hetwelk d.e kiezer stemt voor de gansche lijst zijner keuze (dus niet op befpaaVle personen). Komen er op die lijst personen voor, die hein minder aanstaan, dan Stemt hij, door op de lijist te stemmen, toch ook op die per sonen. Daar is niets aan te dioen en dat wil de heer Drion (V.L.) niet verande ren. Wel echter wil hij den kiezer althans eenigen invloed op de samenstelling van de lijst geven, door daarop voorkomende candidaten naar zijn voorkeur rangorde te geven; iets, dat in het regeeringsstel- ®ei slechts in zooverre mogelijk is, ai'® men door 'het. zwart maken van een Wok je voor een bepaalden candidaat kan aan duiden, dat men dien oanditiaat no. 1 acht op de lijst. Maar overigens blijft de volg orde zooals zij was vastgesteld door de indieners der lijst. En dat is in den regel een partijbestuur. Nu hadden de heeren A 1 b a r d a (S.-D.) en Rink (U.L.) tegen dit stelsel het be zwaar, dat het de zaak veel ingewikkel der maakt, en dat het bovendien vermoe delijk «veel biljetten van onwaarde uit de. bus zal doen- komen. den. wenechte omtrent het betoog -van den heer Drion enkele opmerkingen te maken, maar verzocht den voorzitter, hem in de gelegenheid te stellen, dit a.s. Woensdag te doen. De vergadering wordt daarop verdaagd tot a.s. Woensdagochtend1 halftwaalf. Kamers van Arbeid. In een nota van wijziging naar aanlei ding van het verslag over het. wetsontwero tot nadere bijzondere maatregelen ten opzichte van de Kamers van Arbeid met het oog op de tegenwoordige bui tan get wone omstandigheden, worden eenige wijzigingen aangebracht met het doel, zoo zegt de minister in de meimorie van toe lichting, gevolg te geven aan den wensch, uitgesproken in het vers'ag der commis sie van rapporteurs, dat in het wetsont werp alisnog eene bepaling worde inge- lascht van gelijke strekking, als die1, ver vat in artikel 4 der wet van 21 December 1914 („Staatsblad" no." 571) waardoor deze wet dan geheel uitgewerkt zal hebben. Het slot- van genoemd artikel, dat opgeno men was in verband met de mogelijkheid, dat de indertijd voorgestelde bepalingen in December 1914 nog niet in werking zouden zijn getreden, kan thans gemist worden, zegt de minister. Door opneming van een nieuw artikel 4, kan de even genoemde wet ingetrokken warden. Dit nieuw artikel 4 luidt als volgt: „Indien ten gevolge van de tegenwoor dige buitengewone omstandigheden het houden van eene verkiezing ter vervan ging van leden eener Kamer van Arbeid, die periodiek aftreden, niet wen&cliolijk blijkt, kan onze minister van Landbouw, Nijverheid en Handel den tijd, waarvoor de periodiek aftredende leden dier Kamer zijn benoemd, verlengen." Daar het met het oog op de samenstelling van de kie zerslijsten voor de Kamers van Arbeid aanbeveling verdient de ontworpen vet spoedig in weaking te doen treden is tpn slotte in het ontwerp een nieuw artikel 7 opgenomen, luidende: „Deze wet treedt in weiking met ingang van den dag hare-r afkondiging.' ten nadeele daer fabriek 40 a 50 roil-le si garen ven-duisterde, is door de rechtbank jta jKeertenveen veroordeeld tot negen maandeai gevangenisstraf onder aftrek der paeventieve hechtenis. Land-en Tuinbouw. Oorlogswinstbefasting. Het is nog lang niet altten, ook den landt bouwers, duidelijk, wat alls oorlogswinst, waarvan belasting moet worden betaald volgen-s de desbetreffende wet moet worden beschouwd. Men kan oorlogszaken gedaan en geld verdiend hebben, zonder verplicht te ziin ooTfltogswinsfibelasting te betalen. Iemand1 b.v. wiens eigenlijke zaken door den oorlog stilstaan en die net zooveel met handel in een ander artikel, waar voor hij consent heaft weten te krijgen, verdiend heeift ails anders in zijn eigen za ken, valt er buiten. Is er vermeerdering van inkomen, dan is nog niet steeds oor- logswinstbeflasting varsdhulMigid, want deze moet middel-lijk of onmiddellijk verband -houden met den oorlogstoestand. Dit ver hand behoeft niet rechtstreeks te zijn. Landbouwers, die hun producten van land bouw en veeteelt tegen meer dan normale prijzen hebben verkocht en daardoor ver meerdering van inkomen hebben genoten, zijn oorlOgswinstbelastingphchtig.Het is nog niet zeker zei de heer A. W. Udlo, inspecteur der belastingen, in een door hem te Alkmaar gehouden voordracht dat iedere vermeerdering van inkomen van een landbouwer onder de oorlogswinst Tasting valt. Stel b.v. dat een veehouder in 1915 ten gevolge van gunstige conditie van land en vee 4200 L. per koe heeft, terwijl normaal 3800 L. is en hij heeift extra winst ten gevolge der hooge kaas- prijzen gemaakt, doch óók doordat hij een grootere hoeveelheid melk der koeien kreeg, moet hij van de verhoogde kaasp rijzen oortogswinstbelasting betalen, niet door de meerdere melkopibrengst. Stel iemand, die aardappel1.en heeft en ten gevolge van den gunstigen oogst over 1915 abnormaal hooge prijzen maakt, dan i9 hij ctorHogBwinetbe&asting schuldig ten gevolge der hooge -prijzen, niet door den gunstigen oogst. Groote moeilijkheden kunnen zich nu -voordoen bij de invuling der biljetten voor - hen, die geen goede boekhouding hebben. Voor hen, die er een- oommercieele boek houding op na houden is de invulling ge makkelijk. Is in hun boekhouding, inbegrepen hun vermogen, buiten de boerderij, dan ziet men uit hun boeken voor ieder jaar hun inkomen. Heeft men aililcem hêdrijfsboek- hooddng, dan moet de uitkomst dezer be- drijfsboeklh-ouding gevoegd worden bij het inkomen van vermogen. Spr. bindt allien aanwezigen ernstig ojp het hart goed boek te houden, omdat dit van zoo emigent belang is voor de uit kom-sten van het bedrijf en ook omdat men gaiiw,' toie er maair wat^gëraarht' 7 ze 7eggen dian: hij raamt, ik raam, erï A r." gevclgj is, dat men misschien te laag of te hoog wordt aangeslagen. Zij, die geen behoorlijke boekhouding hébben, kunnen vaak van wat anders dienst hebben: de notities. Deze geven dikwerf ook een be hoorlijke conclusie, 's I-s voor de belasting ambtenaren ook geen kan eolwegorij en men karr met de notities ook wel tot vaste conclusies karnen. Heeft men geen aantee- keningen, dan kan de balans nog gelden, die op verschillende data wordt opge maakt. De ambtenaren kunnen hieruit een draad te pakken krijgen; een begin van bewijs, waarop men kan voortborduren. Het blijkt echter in dé praktijk, dat er vele landbouwers zijn, die ook d&t nog niet doen" en dan moet de inspecteur bij klach ten over den aansflag ten slotte werken met het gemidd-e'die"; 't is grof, maar 't kan niet anders. Voor' zoover spr. er thans over kan oor deel-en, is voor hét jaar 1914 voor veehou ders de winst normaal geweest, over 1915 is deze beduidend hooger den het gemid delde der jaren- 1911-12-13; daarna is zij nog véél hooger geworden, omdat de zui- velprijzen hoog waren, de varkensfokkerij goed ging, ook de vetweiderij en de scha- penhandeï. De zelf kazende boer en de boer, die levert aan de coöperatieve fabrie ken, maakten goede zaken. De veehouders, die melk leverden op contract, maakten veel mindere winst dan. zij, die leverden aan de coöperatieve fabrieken. C. B. RECHTSZAKEN. KRIJGSRAAD. De auditeur-militair bij den krijgsraad te 's-Gravenhage, Mr. Palthe Wesenhagen, requireerde tegem J. F., soldaat der infanterie, afkomstig uit N o o r d w ij k wegens 3e desertie, op gevolgd door vrijwillige aanmelding, 6 maanden militaire gevangenisstraf met ontzegging van het recht om te dienen voor den tijd van 5 jaren. Bekl. is 7 maanden van zijn korps weg gebleven en heeft te 's-Gravenhage gewerkt. Groote sigarendiefetal te Steenwijk. De magazijnmeester in de sigarenfa briek „De Tabaksplant" te Steeawijk, die WETENSWAARDIG. De uitvinder der posterijen. De uitvinding der posterijen wordt toege schreven aan Cyrus, koning van P-erzië. De uitgestrektheid van zijn keizerrijk maakte de gemeenschap met zijn landvoog den zeer moeilijk. Na berekend te hebben hoeveel een paad, dat flink werd aange spoord, per dag kou afleggen, liet hij op bepaalde afstanden van elkaar paarden stallen bouwen. Hij plaatste er paarden in en stalknechts om er voor te zorgen. Hij stelde een postmeester aan, belast met het in ontvangst nemen der pakketten van de koeriers, en ze over te geven aan de vol gende, en de paarden te ontvangen die g«- loopen hadden -en versche af te leveren. Zoo ging de post dag en nacht, zonder dat regen, sneeuw, koude, warmte of ©enig ander ongerief den dienst kon onderbre ken. Het ambt van oppertoeziener werd in het keizerrijk een zeea- gewichtige betrekking. Darius had het bekleed, voor hij d«n troon ba&teeg.

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 8