ADEflUX Handschoenen, Jabots kixetJoosjes^akdoekjes a lies enorme keuze St. NICOLAAS. i Aanbesteding. etc. elc. fjaarlemmerstr:'j D 0 0 Q Q D D Q Q 0 Q Belangrijke Prijsvermindering wegens Uitbreiding. W. M. JONGBLOED. Staande en Hangklokken, QUEEN ANNE STYLE 1 Ruime sorteering HORLOGES, F. J. VAN DER TOGT Zn-, ;1 (gen uit Westfalen en Lippe tot een buiten- ewone oorlogsvergadering bijeengekomen. 2^ lij de openingsrede zeide de voorzitter, "reibbrr van Ledebur, dat de toestand bui- ïeii &ngéw°oii ernstig is. De voeding wordt PY3 iteeds moeilijker, niet alleen in de steden, oaar ook op 't platteland. Volhouden is <je jlleen bij uiterste zuinigheid mogelijk. De landbouw moet op de ruimstj schaal vet ooi gratis afstaan, want de voeding der indus- req {rie-arbedders moet, wat het ook koste, ver- ee tekerd zijn. In elke boerenwondng moet de 0 ernst van den tijd ten volle worden gekend e en gevoeld. vei Een ander spreker weer er op, dat, vol- eagens zijn, indrukken, een groot deel der plattelandsbevolking nog niet voelt, wat er vei op bet spel staat. De moeilijkheden bij de ma evensmiddel en verrzorging werden den laat- )rijsten tijd steeds grooter. Men heeft in in- lip flustriekringen niet den indruk, dat West- ind falen doet wat het kan. Weer een ander spreker deelde mee, dat di in Wiestfalen. 200.000 varkens door arbei- ivaidens gehouden worden, doch dat duizen- is den dieren, noch geen centenaar zwaar, dit geslacht moesten worden, bij gebrek aan eei weder. Melk en boter moet men. op het voi jand zoo weinig mogelijk zelf gebruiken d Mem, stelle alles in het werk, voor geweld- ocjdadige ingrijping in het bedrijf de zaken )öd neg erger maakt. in sommige streken hebben/ de autori- (citen gelast, alle aardappellanden nog eens na te zoeken, opdat geen enkele knol ?ge verloren gaat. België. Amerikaansche persstemmen over de „deportaties." De „Evening Post" bevat een artikel over jijde wegvoering van Belgische arbeiders, uk waarin het blad verklaart, dat het geen 'uo wonder is dat de ergste vermoedens am- „Geen spitsvondigheid kan een daad ■uk verontschuldigen, die niet alleen volkomen strijd is met de regelen van beschaafde Joorlogvoering, maar die noodzakelijker- wijze wreedheid met zich brengt. De New-York Times" zegt: Duitschlands ptreden 'is de meest flagrante schending van wet en gebruiken van. den oorlog en een daad van zoo monsterachtige onder drukking als nauwelijks is te gelooven. De i,Washington Times" zegt: Het is eenvou- de Pruisische manier, welke toont in welken omvang nieuwe gruwelen in dezen oorlog te wachten zijn. De „Evening Star" dringt er op aan dat de Vereenigde Staten in krachtige termen tegen de Duitsche maatregelen zullen opkomen/. Getuigenis van een onpartijdige. Uit Zurich wordt aan de bladen gemeld; In den „Bund" van Bern, ee>n blad, dat men wel allerminst vaai Entente-vrimde- I lijfce neigingen verdenken kan/, is in het re dactioneel gedeelte -een) schrijven afgedrukt van een Zwitser, dat beknopt doch schrij nend spreekt over den jongstèn maatregel •tot deportatie-van Belgische arbeiders n&ar Duitschland. Het bericht luid.t als volgit: iba&i krachten in Duitsciiianci zijn een gyoot aan- tal gevangenen in allerlei militaire indus trieën aan het werk gezet In België wilde men de arbeiders dwingen tot allerlei ar senaal-arbeid. Toen de arbeiders van Me- chelen dit werk weigerden, braken de Duit sche autoriteiten de spoorlijnen voor het buurtverkeer op, om die aan de Russische fronten te gebruiken; zij sneden den arbei ders daarmede tevens de gelegenheid af, om in de afgelegen fabrieken te gaan wer ken. Zoo steeg het aantal werkloozen van dag tot dag. De kolenmijnen, ook die in privaat-bezit, staan onder Duitsch beheer, wat de arbeiders terug houdt. Aan Belgi sche indusitrieele ondernemingen worden allerlei hinderpalen in den weg gelegd, en srtraffen van frs. 500020.000 zijn aan de orde van den dag. De Belgische industrieën staan voor haar ruïne, terwijl de concur- reerende Duitsche en Oostenrijksche onder nemingen bloeien» De invoer van Zwitser- sche artikelen is verboden, -ondanks het handelsverdrag tusschen beide staten. Za kenbrieven worden door d.e censuur terug gehouden. De arbeiders in België verlan gen, niets liever, dan weer aan hun arbeid te kunnen ga.an, doch zij weigeren eiken arbeid, als die gericht is tegen hun broe ders aan het front. Wij, Zwitsers, zouden, in zoo'n geval niet anders handelen. De deportaties naar Duitschlamtd hebben in werkelijkheid geen ander doel dan. om te voorzien in het gebrek aan arbeidskrachten in Duitschland zelf. Verklaring van een Amerikaan omtrent de deportaties. Reuter zendt een uittreksel uit een tele gram i/ni de „Chicago Daily News" van den L on dense hen correspondent van dat blad, waarin een onderhoud wordt weergegievem met een Amerikaansch (zakenman „wieins rechtschapenheid en oordeelskracht zoowel in Amerika als in Europa geacht zijn" en wiens naam later zal worden bekend ge mankt. Deze Amerikaan is te Londen aangeko men en heeft te voren in België met eigen oqgen de deportaties van arbeiders gezien. Hij beschrijft de daarbij plaats gehad heb bende tooneelen als onbeschrijfelijk en hartverscheurend! Er zijn reeds tusschen 30.000 en 40.000 man in beestenwagens 'naar Duitschland weggevoerd, waar hun de keus zal worden gelaten of óf voor den vijand van hun land te werken öf zware straffen te ondergaan. Tenzij Duitschland van zijn huidige de portatie-politiek afgebracht kan worden, zullen twee- tot driehonderdduizend man op deee wijze weggevoerd worden. De tooneelen welke bij deze deportaties plaats vinden, zouden zelfs den hardvoch- tigsten vermurwen. De vrouwen en kinde ren vochten om hunne mannen én vaders vastr te houden, maar werden, met geweld' verwijderd. De Duitsch'e soldaten traden weliswaar niet ruwer op dan noodig was, maar namen toch de mannen mede en clóoï'zo'chten de huizen van ondier tot boven. Zoowel diegenen die wèl, als die reem werk wagens gebracht, waarin zij naar Duitsch land gebracht zouden.worden. Zij, die niet gewillig gingen werden met de bajonet aangepord. De Duitsers hadden blijk baar slechts één doel, n.l. zoo veel moge lijk arbeiders mede te nemen. Toen in het geval waarvan de Amerikaan getuige was, de trein op het punt stond te vertrekken, wierpen een aantal vrouwen zich op de rails vóór de locomotief en klem den zich daaraan vast, zoodat zij met go- weld verwijderd moesten worden. Bovendien brengen de Duitschers Fran schen uit de becette gebieden naar België, om daar te werken. Vele dier Franschen weigeren te arbeiden, omdat zij daardoor den vijand van hun land helpen. In één geval werden 35 Franschen vier en twintig uur lang aan hoornen gebonden. Toen zij desondanks weigerden te Werken werden zij vrijgelaten; maar hoe moesten die men- schen leven? De Amerikaansche eteuncom- missie kan het niet helpen. „Hoe dit alles eindigen moet, moge God weten", verklaar de de Amerikaan. De Duitschers verdedigen hun optreden met de verklaring, dat de gedeporteerden anders tengevolge van hum werkloosheid ontaarden zouden en dat het daarom voor hun eigen bestwil is, dtat zij naar Duitsch land gebracht worden waar zij werken en hun -gezinnen geld kunnen zenden. Dit mo tief kan echter niet gelden voor de dep,or tatie van mannen, die geregld werk had den en verdedigt- evenmin het optreden te gen de-Franschen en Belgen met hun krach tig ontwikkeld nationaal gevoel, die wal thans van ben geëischt wordt erger vinden dan slavernij. Zij beschouwen het ril. als slavernij met gedwongen landverraad op dein koop toe."~ Van de grens wordt aan het „Ctr." be richt: Een ontvluchte Belg uit Willebróek ver telde ons: Zaterdag in den namiddag tegen 3 uur werd de bekende papierfabriek van „De Nayer" te Willebroek plotseling door Duit sche soldaten omsingeld. Een trein, samen gesteld uit goederenwagens, wei d geplaatst voor den grooteai uitgang van de fabriek op het verbindinsspoor, die de fabriek met het gewone spoorwegnet verbindt. Niemand mocht in of uit de fabriek. Een Duitsch officier met enkele man schappen traden binnen, gingen de werk huizen af em gaven de bedienden., meester knechten en werklieden last zich aan te kleed-en, de werkzaamheden te staken en zich op een groote plaats te verzamelen. Geen enkel protest hielp; men moest ge hoorzamen. In groepjes van twintig werden zij onder militair geleide buiten gebracht en in de beestenwagens 'gestopt. Het geheele personeel van de fabriek, op dit oogenblik werkzaam ten getale van 250, werden naar oen onbekende bestemming weggevoerd. Uitzondering werd er gemaakt voor twee oude stakkers, die dit droevig nieuws in j*3kend maken Op maandag, den 4en December 1916, des voormiddags te elf uren, zijn BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente LEIDEN voornemens op bet Raadhuis aldaar, aan ie besteden: (Bestek no. 16.) Het uitbreiden der Buitengewone School voor Lager Onderwijs in het Caeciiöa Gast huis. Het bestek en de teekening liggen ter inzage en overname op het Bu reau van Gemeentewerken op eiken werkdag de besteding voorafgaande van 's morgens 9 tot 's middags 4 uren en zijn aldaar per stel a f0,75 verkrijgbaar (franco per post f0.80) zoolang de voorraad strekt. 6762 Aanwijzing in loco, ingang Lange Vrouwekerksteeg, zal worden gehou den op Dinsdag den 2Ssten Novem ber 1916, des voormiddags te 10 uren. Verdere inlichtingen verkrijgbaar ten Bureau Gemeentewerken dagelijks tusschen tien en twaalf uren. Adverteeren doet yerkoopen. zooals Dc grootste verslagenheid heerschte in deze nijvere plaats. Het meerendeel dezer arbeiders beschikte alleen over hun blauw werkpakje en mocht, ondanks hun aandrin gen, niet een© huiswaarts keer en om het onontbeerlijke te kunnen halen. Van het Zuidoostelijk oorlogsterrein. De oorlog in het hooggebergte. Max Oaborn schrijft van het leger Von Falkenheyn aan de „Berliner Morgenpost": „De oorlog in het gebergte is ook de oorlog tegen 't gebergite. Dubbele oorlog dus. Drievoudige oorlog voor den aanval ler, voor dengeen die er zich niet mee te vreden stelt de natuurlijke wal van de ber gen als schans te gebruiken, maar hem te overwinnen. De soldaat speelt dat klaar. Hij ziet de ontzaglijke hindernis, die de natuur hem in den weg legt, scheldt, vloekt, moppert en doet ten slotte toch. Het is echter niet te overzien, welke onverbiddelijke eischen dit aan lichaam en iziel stelt. Vooruit moet het. De straten en wegen kunnen niet alleen wat hier verlangd wordt presteeren. Het moet de bergen zelf in,, vaak over oude, slechte, uitgeloopen pa- dein, vaak ook zonder eendg hulpmiddel te gen de hellingen. Over weerbarstigestee- neri, over weg/rollend gesteente. Over glib- berigen boschgrond, door ineengevlochten struikgewas. Naar beneden en dan weer steil op naar de hoogte. Reeds een toerist zon dat zeer bezwaarlijk vinden Met ba gage, geweer en ammunitie, in voortdurend gevaar en voortdurend gereed tot den strijd met den vijand, die ieder oogenblik te voor schijn kan komen, dat is nog wat.anders. Wildernis wijd en zijd, geen dorp, geen huis, .geen gelegenheid om onderdak te vinden. Roven op de hoogte, waar halt wordt gehouden, is geen beschutting. Op open toppen, die slechts met dun heide kruid begroeid zijn, hebbén zij hun tent- banen opengeslagen, hebben zij zich in het zweet huns aanschijns holen gegraven. Wordt het luxurieus, dan heeft men een paar stukken hout gebruikt, die het hol stut ten of een vaster dak geven, dat licht ge maakt wordt met graszoden. Men stelle zich dat voor in nevel en koude en het lange duister. Met storm en regen en sneeuw er desnoods baarbij. Op een hoogte trof ik Saksische troepen. Zij waren niet bepaald gesticht over hun taak. Maar de stemming was goed met een sterke mengeling van galgenhumor en zelfs ironia Wel beschouwd, meende een onder officier, is het hier nog je reine sanatorium bij onze vorige stelling vergeleken. Die lag nog vier honderd meter hooger, kwam van de 1900 meter. Ik sprak daar van stukken hout, waar mede de holen geschoord zijn. Om een der gelijke weelde er heen te brengen, is geen kleinigheid. Alles moet moeizaam naar bo ven gesleept worden. Zelfs het brandhout en de koden, waarmede de mannen zich een vuur aanleggen, "moeten lastdieren naar boven sjouwen. Anders is hier niets te krijgen. Dit is ëen bron, van zwarighe- Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel Ontmoediging helpt niet. Het is geen wonnen; Uat vrouwen bij tij den moedeloos worden. Zij zijn roo ver diept in het we&varon van luidcren, cfco zor gen voor de-familie en het geluk van heil eigen huis, üat baar oigena gezondheid vaak verwaaTtlk>osd wordt. Als rugpijn, waterstoorni-sisen, zenuw achtigheid., of verlies aan gewicht hieruit voortvloeien, toont dat aan dat de nierag aam het verzwakken zijn. en dat urinezuur zich in het lichaam ophioopt. Men dient te bedenken, dat dan verdere verwaaTLOOzing kan 'leiden tot rheumatiek, ischias, nier- gruis of -steen, ontstoken nieren en blaast of tot graden van ongeneesflijke nierziekte., Ontmoediging dient tot niets. Geniet lie ver meer friseche lucht en ^l'aap. Verlich* zoo mogelijk uw werk. Neem slechts licht verteeihaar, gezond voedsel, met genoegv zaam meJMk, genoegzaam water, maar geen ennoodige opwekkende middelen, en ver sterk de nieren door een kiuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel herstelt de wehkzaamiheidjvan o.'.He uirine- organen, zuivert het bfloed en doet een nieuw levenstijdperk voor u beginnen. Mannen zoowel als vrouwen ondervinden nut van Foster's Pitten, want deze bevat ten de zuiverste bestanddeelen, uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. De echte Foster's Rugpijn Nieretn Pillen, kenbaar aan het handeflsmeik (de man met zijn handen in de (lendenen) op bet etiket, zijn te Leiden verkrijgb. bij D. M* Krui singer. N. Rijn 33, Reyst Krak', Steeustr. 41 en D. de Waal, Mare 56. Toe zending geschiedt franco na onüv. v. post- wissed f 1.7b p. doos of f 10 p. zes dpozen. den en ergernissen zonder einde. Niets if. daar noodzakelijker dan warm eten. Ho< komt het daarheen? De veldkeukens kun nen niet komen, men, behelpt zich met hooi* kisten, die wederom door lastdieren haar, boven worden gebracht: Ligt echter het ge bergte onder de sneeuw of maakt de nattig heid de wegen onbegaanbaar, dan kan het eten soms ook wegblijven. De artileristen lijden weer onder andere plagen. Ook kanonnen en houwitsers moe ten den berg op. Van de bespanning wordt het uiterste gevergd, daar is niets aan te doen. Soms echter spelen de dieren het niet klaar. Bij scherpe bochten zelfs ook acht en twaalf ©pannen niet. Memschen moeten helpen. Het is ook voorgekomen, dat de paarden in het geheel niet tegen.hun taak opgewassen waren., struikelden, vielen eri eenvoudig het werk staakten. Men leende dan ossen bij de boeren in de vlakte, die braaf hun werk deden. Vaak ook is er geen pad. Dat mag geen hinder nis rijn- Ais uit deni grond gestampt verschijnen plotseling genie-sol daten, honderd, twee honderd, drie.homjprd ep ,ib is de weg klaar en batterijen kunnen, naar, boven en de ammunitie achterna. c: Telefoon 1520. 3acatncacic3cac3crjcac3cii=5c3c3cac3i=ic: Breestraat 99. □CIC3dC3CZIddC3C3C=3C=n=ai=tlZ3aC=3CaddC=!!=3C3C=;C=it=3l=](=3C3tI3KI3C=]C=ie=lC2C=iOQ llllllllllllllllllllllllllllli^ B Koopt Uw Uurwerken uitsluitend PT bij den Horiogemaker. U Groote Sorteering: H met verschillende Slagwerk-soorten. g Hollandsch Fabrikaat. U in Goud, Zilver, Niellé, Nikkel enz. 6812 3 Horlogemakers. - Hofleveranciers. Breestraat 5. opgericht 1867. Telefoon 973 j h Atelier voor alle Reparatiën. Doet uw inkoopen bij hen, die in dit blad adverteerep^

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 3