Uit de Omgeving, ALBERT RIELi HAARLEfóMERSTR. 26.1 Kun sloepen op sleeptouw tot zij ze kon overgeven aan bovengenoemd en logger. De bemanning van nog een vierde ge torpedeerd houtschip werd door een ander echiip opgenomen. Het torpedeeren vond Zaterdag plaats. Nederlandsch stoomschip gezonken. Het stoomschip ,,Maas" was op weig van Tunis naar Rotterdam. De overlevenden zijn aan boord der „Zeelhond",, diie hen te Vlissangen zal lan den. Tot de geredden behooren de kapi tein, de stuurman en de eerste machinist. Nader vernemen wij, dat de „Maas" stond onder beveJ van kapitein W. Knock en 21 man equipage aan board had. Van dezen zijn veirdrotniken A. P. Vos, kok; G. van Venno, hofmeester; W. A. Orzoum, bediende; J. P. Stolts, lichtmatroos; J. Buit, 2de macMraist; A. L. v. d. Vloet, 3e machinist; C. V. Luik, donkeyman» P. Bom en D. Aries, stokers; W. van Boose, tremmeir. De overige elf zijn gered. De hierboven genoemde Orzoum is nog aan boord van de „Zeelhond" gekomen, doch bet is niet meer gelukt de levensgeesten op te wekken. Het stoomschip -was geladen met onge- ever 1800 ton saiperphoephaat. Men meldt uit Vlissingen aan het „HM.": Te ongeveer haütf negen meerde htier gisteravond aan de oude ponton aan de Kolemkade in de Buitenhaven het marine- poiitiovaartuig „Zeehond." met geredden van het stoomschip „Maas" aan boord. Nadat de marine- en de poli tiie-autord tea ten aan boord hunne ondervragingen tot den kapitein hadden gericht, werd eerst een stoker, wiens zenuwen overspannen wa ren, per brancard naar het ziekenhuis ge bracht. Vervolgens werd de 17-jarige messroorajongen, dii'e bewusteloos was, van boord gehaald en, spoedig daarna overleden, door de politie naar het lijken huis op de algemeene begraafplaats over gebracht. Spoedig daarop kwamen ook de tien andere overlevenden aan wal. Hun verhaal over het gebeurde was zeer Soibcr. De kapitein Knook stond op de brug. Het was 10 minuten vóór acht uur, toen middenscheeps een hevige knal ont stond en het schip direct zonk. De kapi tein had nog juist tijd zijn reddingsgordel aan te doen, maar lag toen ook in het water. Zoo verging het c-ok de anderen. De eerste machinist en de tweede stuur man waren juist aan het ontbijt begon nen. De machinist rende naar de machine kamer. maar kon daar ndet meer komen: stoom- on rock belettan d»it en zijn ook de oorzaak, dat al de andere mannen met het 2000 ton groote schip in de golven verdronken. De ramp gebeurde op ongeveer één mijl van de Noord-Hinder, maar was gelukkig ook waargenomen door de bemanning van de „Zeehond", die mededeelde dat de boot in 90 seconden verdwenen was. Na ongeveer een half uur op gordels en wrakhout, vrij ver van elkaar, te hebben- rondgedreven, werden allen door de be manning van de „Zeehond" aan boord gehaald en daar zeer hartelijk verwel komd. In de eerste plaats werden droge kleeren verschaft en werd een gewonde matroos verbonden. Nog geruÉrnen tijd werd daar rondgeva ren. maar niemand werd verder aange troffen; alleen, werd nog. wat wrakhout opgevischt. De „Tubanti a'\ Op* de echriftedijfke vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Nier- etrasz. betreffende de onderhandelingen met de Duitsche regeering ter zake van dien ondergang van de „Tubantia" (Inge zonden 21 dezer.) 1. Is de regeering van oordeel, dat de ondeihandelnren met de Duitsche regee ring ter zake van de ramp, het Nederland- sclhe stoomschip „.Tubantia" overkomen in den nacht van 15 op 16 Maart j.l., met de laatste nota dier regeering, behelzende het resultaat van het officiee-le Duitsche onderzoek naar de oorzaken dier ramp, niet afgesloten zijn? 2. Is de regeer'ng van oordeel, dat óok nè. de genoemde nota het feit blijft yast- staan. dat de „Tubantia" niet door een ronddrijvende torpedo, maar door een torpedoschot £s ondergegaan? 3. Is de regeering van oordeel, dat de feiten, door de Duitsche regeering itn ge noemde nota erkend, in eKk gevaiï de aansprakelijkheid dier regeering voor de ramp en hare gevolgen vaststelt en is de regeeiUng voornemens van de Duitsche re-- gearing de erkenning dier aansprakelijk heid te vorderen? 4. Ia de regeerinc bereid, indien de „Tubantia"-zaak niet door onderhandelin gen tot een voor orus land bevredigend einde kan worden gebracht, aan de Duit- 9cthe regeeiing voor te stelden, de vaststel ling zoowel van de feitelijke oorzaak der ramp en hare gevolgen op te dragen, of aan eene daartoe door bedde regeeringen te benoemen internationale commissie, dan wel aan het Permanente Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage? luidt het antwoord van den heer Loud'om, minister van Buitemlandsdbe Zaken: (In gezonden 22 dezer.) Gelijk uit de mededeeling in het heden overgelegd Oranjeiboek blijkt, fs de regee ring van oordeel, dat met de laatste nota tier Duitsche regeering de gedachtenwis- eeung over den ondergang der „Tubantia" geenszins afgesloten is. De regeertng handhaaft haar meennng, dat de „Tuban tia" door een afgeschoten torpedo is ver nield. Nadere inlichtingen zijn te Berlijn gevraagd en ten deele reeds verkregen, doch het vertrouwelijk karakter der ge* dachte.mvisse 1 ing en het feit, dat zij nog niet is afgesloten, beletten vooralsnog eeni'ge openbaarmaking daarvan. Bij den stand dier gedacfhtenwi-sseliing zou het voorbarig zijn zich bereids uit te spreken over de nader te voCgen gedragslijn. Kamerleden, die koper of koeien sniokkelen. De heer De Savornin Lohman heeft aan de Regeering de volgende schriftelijke vra gen gesteld; In „De Telegraaf van 10 Juni j.l. te opgenomen een Open Brief aan de leden der Tweede Kamer, onderteekend G. P., waarin onder meer staat: „heeft, gelijk mij van andere eijide is medegedeeld, een of meer léden der Regeering deze heeren vaderlijk de hand boven het hoofd ge houden; aanklagers meedeel ende dat er geen juridische bewijzen waren en de deugnieten welwillend in overweging ge- gaven ontslag uit de commissie te nemen, waarin zij, liaat mij maar hoffelijk zijn, tuinder gelukkig gewerkt hadden". Met „decze heeren" wordt; blijkens het onmiddellijk daaraan voorafgaande, be doeld, „personen die met koper gesmok keld hebben, koeien gesmokkeld hebben en met consenten geknoeid hebben". Naar aanleiding van deze woorden wenscht ondergeteekende de volgende vra gen aan de Regeering te stellen: lo. Zijn er bij de Regeering klachten in gekomen omtrent leden /der Kamer, die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan handelingen als dn het hierboven veinmeL- de uittreksel worden genoemd? 2o. Zoo ja, dis door de Regeering naar die klachten een onderzoek ingesteld, en is de Regeering bereid de Kamer in de ge legenheid te stellen van dat onderzoek ken ris -te nemen? Hierop ts door den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, den heer Pos- thuma, het volgende geantwoord: lo. Klachten, dat er Kamerleden zouden zijn, die met koper of koeien gesmokkeld hebben, of met consenten zouden hebben geknoeid* hebben den ondergeteekende niet bereikt, noch zijn ambtgenooten, die daarvoor in aanmerking zouden hebben kunnen komen. 2o. Deze vraag kan bijgevoüg ontkennend beantwoord worden. Een Hollandsche landstormer aan het Fransche front. Naar wij vernemen, was een zekere R., bc- hoorende tot den Vrijwiiligen Landstorm te Maastricht, met zakenverlof naar Engeland vertrokken. Door een of ander misverstand is hij daar voor een Belg aangezien, naar Frankrijk en later naar net front gestuurd. Daar hij beslist weigerde te vechten, werd hij in arrest gesteld. Met belangstelling ziet men hier het verder verloop van deze zaak tegemoet. Iu vrijheid, gesteld. Men. méldt uit Katwijk aam de „N. Crt.": De motorschipper J. de Jong alhier, die gedurende den oorlog een gercgelden •dienst op België onderhield, werd onge veer oen 12-tal dogen geieden p'otseüng door de Dritscho militaire autoriteiten vastgehouden en dn verzekerde bewaring gestold. Zaterdag j.l. kwam bi> zijn vróuw telegrafisch bericht isa, dat hij weder op vrije voeten gesteld was. Welk feit aanlei ding tot de arrestatie heelt gegeven fs neg niet bekend. Toeslag op consumptie- melk. Naar aanleiding van hef intrekken van den toeslag op consuanptiemeük door de Kaaswereemging-, heeft het bestuur van de af deeding Melkverzorg; ng", van de Ne- deailaudschei .Me'Miygiënische vereeniging, audiënfi'.e aangevraagd bij den minister van Landbouw, omdat volgens het bestuur de mofiwen die de kaasvereeniging op geeft, n.l. lagere kaasprijzen, niet juist zijn, en rits gevolg de prijs voor het publiek zal moeten stijgen. Gebrek aan bloem. Door de Rotterdamsche Bakkerspatroons vereeniging is gisteravond het volgend te legram verzonddn aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel: „Het bestuur d^r Rotterdamsche Bak- kerspatroonsvereeniging maakt Uwe Ex cellentie bekend, dat de bakkers hier ter stede geen inlandsche bloem, meer kunnen bekomen, zoodat met zekerheid kan wor den verwacht, dat binnen enkele dagen bij verschillende bakkerijen geen witbrood te verkrijgen zal zijn. Wij dringen er bij Uwe Excellentie met klem op aan hiertegen maatregelen te wil len nemen, opdat in deze nijpende behoef te worde voorzien. Uitvoer van leer. Door de dag. besturen van den Ned. Bood van Lederiraporteurs, Alg. Ned. Bond van Schoen fabrikanten en Nederi. Bond van Schoenmakerspatroonsivereeiif:- ging<en, is een commissie benoemd op ver zoek van den heer Van Gijn, voorzitter van het diis-tributiebureau fce 's-Graven hage, dije het vraagstuk heeft te bestudee- ren om aan de Regeerinjg advies te geven over het al of niet direct openstellen der grenzen voor deze branches direct na den oorlog. Ultvoerconsent vee. Onderstaand telegram is verzonden aan den minister van Landbouw: De vleesdhhouwers uit verschillende plaatsen van ons land, ter veemarkt te Rotterdam aanwezig, gelezen hebbende het bericht, dat consent voor vleeeohuöt- voear in uitzicht is gesteld, verzoeken Uwe Exc., indien, dit bericht waarheid bevat, zuillks niet toe te staan voor en aleer de prijzen van het slachtvee, die thans nog abnormaal boeg zijn, beduidend lager zijn geworden. Paarden. In de Meierij wordt den laatsten tijd eene buitengewoon groote partij oude paarden opgekocht met bestemming naar Engeland. De prijzen zijn daardoor etnorm stijgende. Er schijnt in de legers wed groot gebrek aan jiaarden te zijn, want zelfs minderwaardige oudjes gaan er mee tusschendoor. »,'s-H. ct." Niet ter markt. Naar het „HbLd." verneemt, heljben de boeren uit de polders rondom Amsterdam dief zedf de producten van hun land ter markt brengfn besloten van morgen af voorloopdg niet ter markt te komen. A. C. A. Nofel. Zondagmorgen is op 70-jarilgén leeftijd te Schiedam overleden de heer A. C. A. Nolet. lid van den gemeenteraad en ouid- lid van de Provinciale en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De heer Noflet had vanaf 19071913 zit ting in de Provinciale Staten voor Schie dam. In November 1912 werd hij in de plaats van den heer IJzerman s, die overleden was, tot I/id van Ged. Staten gekozen. Zijn mandaat werd in 1913 n/ilet ver nieuwd. De heer Noliet was lid van den Hoefdraad van de vereeniigdng van den H. Vdncentnus PaulO, gevestigd te 's-Gra venhage, en bovendien Ibestuiuiraiiid van tail vain R. K. vereeniijgingen en instellingen te Schiedam. Spreken, maar ook doen. Door het bestuur van den Westfrieschen Landdag is aan zeereerw. heeren pastoors, hoofden van scholen en. bestuurders van organisaties een circulaire gezonden, waarin herinnerd wordt aan de conclu sies, aangenomen door den Landdag op 22 Mei te Wognum gehoudéfa. Als Huidcellen om deze in pxactijk te brengen, noemt het bestuur: le. Het verspreiden van biljetten over de Zondagsrust, aan te brengen in kerk portalen, scholen, verenigingsgebouwen enz. 2e. De plaatselijke vereeniging en wor den opgewekt op de e.v. ledenvergaderin gen als conclusies te doen aannemen: niet op Zondag ter markt te gaan, noch om te handelen, noch om te zien; ook niet op Zondag naai- de stad te gaan om te koopen om zaken te doen, of tot het bijwonen van vergaderingen, voorstellingen, kei-missen of feesten; geen vergaderingen te houden op Zondag en te ijveren voor winkelslui ting op dien dag. Nog vraagt verder hef comité: docir de propagandaclubs lectuur te laten versprei den ter vermeerdering van godsdienstige kennis, het oprichten van cursussen ter uitbreiding van godsdienstige en sociale kennis en het schikken van den werktijd zóó, dat 's Zaterdagsavonds gebiecht kan worden. Vereenigingen, die niet uit zichzelf het resultaat hunner besprekingen melden, zulten een desbetreffende vragenlijst ont vangen. In 't vooruitzicht is gesteld een actie bij de gemeentebesturen ter bevordering van de Zondagsheiliging. Gemengde berichten. De Rotterdamsche gelnkskantoren. Den laatsten tijd zijn de zoogenaamde gelukskan- toren, waar onder allerlei schoonklinkende namen premieloten wordén verkocht, te Rot terdam als het ware uit den grond verrezen. Door heel de stad vindt men.de gelukskan- toren, soms vercenigd met een sigarenwinkel en om de omzet te vergrooten zenden velen er hun colporteurs op uit, did in de drukste centra luidkeels hun loten venten en een ver leidelijk tafereel ophangen van de groote sommen, die den bezitters der premieloten door de grillige fortuin in de schoot wordt geworpen. Naar wij vernemen ligt het in het voorne men der politie aan deze ontduiking van de Loterijwet thans paal en perk tc stellen. Re chercheurs zijn er op uitgetrokken, gewapend met fotografie-toestellen. Bij ieder gelnkskan- toor heeft men de uitstalling vereeuwigd, ter wijl de houders der kantoren aan een scherp verhoor werden onderworpen en proces-ver baal is opgemaaakt. De gelukskantoren zul len den langsten tijd het geluk aan de Rot terdamsche burgerij gebracht hebben. Uitvoer van peper. Een nieuw artikel waarmede geld voor de smokkelaars is te ver dienen. Vcor een pondje peper wordt in Duitschland f40 betaald; vermoed wordt dat de peper dient bij het vervaardigen van bom men voor het verwekken van.... tranen. Een veldwachter hield in de bosschen tussclien Waubach en Brunssum drie personen aan, die peper in varkensblazen vervoerden. Een der smokkelaars was een Belg. Een vorstelijke oplichter. Aan het „Bat. Nbl." wordt uit Djokja geseind, dat daar een inlander, verwant aan het Pakoe Alamsche Huis, als schrijver in de apotheek van Gor- kom de handteekening van den chef namaakte op kwitanties tot een bedrag vaD f150. f 8000 verdwenen. Aan het „Bat. Hbl." wordt uit Soerabaja geseind, dat een Euro- peesche employé van de Incassobank ont slagen is, in verband met de geheimzinnige verdwyning van f8000, welk bed/ag onder zijn berusting was, Hjj is door justitie ver hoord doch bewijzen ontbreken. Fraude aan do post. Aan het postkan toor te Soerabaja is uit een aangeteekenden brief, afkomstig vanGombang f125 ontvreemd Verdacht wordt een damesklerk, die met de afgifte belast was. Onrjjpe aardappelen. Men schrijft uit de Meierij tusschen dén Bosch en-Eindhoven, dat men daar druk aan het aardappelrooien is. Of ze volwassen en rijp zyn, dat komt er blijkbaar niet op aan, want ze worden toch zeer duur betaald. In ontzaggelijke hoeveel heden worden ze naar steen- en andere fabrieken gezonden, om tot snippers gesneden, gedroogd envervolgens naar het buitenland te worden uitgevoerd. Een eigenaardige beslissing. De Raad der gemeente Dieren heeft een beslissing genomen, welke ongetwijfeld tot de uitzonde ringen behoort. Op voorstel van B. en W. werd een verordening in 't leven geroepen, waarbij is bepaald, dat aan alle ambtenaren, welke 25, 40 of 50 jaar in dienst der gemeente zijn, een maand tractement by wijze van huldeblijk zal worden aangeboden. Verdronken. Te Westenschouwen is Zondagnamiddag de 20-jarige milicien N. 8. van Burgh bij het baden in zee verdronken. Smokkelen. De smokkelarij viert in de omstreken van Bergen op Zoom weder om hoogtij, met troepjes van 1025 man. ziet men ze 's avonds van lui eruit de bos schen en velden intrekken, beladen met margarine, oliën, rubber, sacharine, pe per, kortom met allerlei ten uitvoer verbo den artikelen. De militaire kommdezen, zoo mede de rijks- en gemeente-politie, doen al les om hieraan paal en perk te stellen, doch tevergeefs, de smokkelaars van pro fessie. tlliane vermeerderd met honderden, die voorheen goede ambachtslieden waren, doen mee, aan dit ons volk onteeremd be drijf. Zij verlaten de verschillende fabrie ken en werkplaatsen, waardoor het gere geld bedrijf hier gebrek aan werkkrachten krijgt. Het is een systeem, dat gevolgd wordt en uit Rotterdam blijkbaar wordt gepropagandeerdieidlere drager krijgt n.l. van den vertegenwoordiger per KG. be taald en verdient ongeveer f 10 per nacht, zoodat menigeen bij een dergelijk aanhol uitgelokt wordt om het eens te probeeren, daar zij er niets bij te verliezen hebben, hoogstens eenige dagen gevangenisstraf, hetwelk niet meer als een schande wordt aangerekend. Vrijdagavond werden door de gemeente politie in de tweede linie weer eens drie mi ltaren bekeurd, de in de richting van de eerste linie naar een bekend huis margari ne en andere artikelen vervoerden op klaarlichten dag, terwijl ün hun kwartier nog eene hoeveelheid werd gevonden en in beslag genomen. Ook vrouwen g,aan er met clubjes op uit, sommigen in manskieeren, ook vaoi deze zijn Zaterdagavond in de onmiddelijke na bijheid der stad eenigen aangehouden, die bij onderzoek onder de kleeren allerlei voorwerpen, o.a. fesschen olijfolie, vervoer den, een harer had nog eenige dagem te goed voor smokkelen en werd gevankelijk naar Breda overgebracht. Men meldt uit Venlo aan de „Tel.": Thans bestaat de bepaling dat zij, die per rijwiel smokkelwaren vervoeren, niet al leen verbaliseerd, doch dat boverdien het rijwiel wordt afgenomen en verbeurd ver klaard. Zaterdagmorgen reeds werd op een aan tal rijwielen beslag gelegd. Streng toezicht wordt gehouden op alle ■paarden, of ze ooik van het brandmerk voorzien zijn. Maandag zullen alle paarden, die nog niet het brandmerk ontvangen hebben, of waarvan de eigeaar niet in het bezit is van een geleibiljet, worden aangehouden en verbeurd verklaard. Dc staking der melkbezorgers.-De directie van de melkinrichting „De Sierkan" te 's-Gra venhage, heeft aan de stakende loopers het volgende schrijven gezonden: „Hiermede deelt de directie u mede, dat wanneer u zich niet a.s. Maandagmorgen op den gewonen tijd aan uw werk begeeft, gij geacht zult worden het werk te hebben ver laten en te zijn ontslagen en uw dienstbe trekking daarmede een einde heeft genomen". Op dit schrijven heeft, zooals van stakers zijde werd medegedeeld, een der loopers die Zaterdag aan het werk was gebleven, doch zich Zondagmorgen bij de stakers had aan gesloten, hedenmorgen het werk hervat. Nog werd medegedeeld dat de directie tegen kooge loonen, meer dan door het personeel wordt verlangd, andere werkkrachten tracht aan te nemen, die bovendien zoolaDg de staking duurt door de directie zullen worden gehuisvest en gevoed. Verdronken.Tc Moordrecht zijn op één middag twee kinderen verdronken, een 3-jarig dochtertje van den landbouwer v. d. H. en een 5-jarig zoontje van den landbouwer v. d. B. Het automobiel-ongeluk te Heemstede. De toestand van de Belgische dames De Vreux en Fierens, gewond bij het automo bielongeluk te Heemstede, is vooruitgaande. Het doodsgevaar is geweken. Doodgeschoten.Te Amersfoort is op de schietbanen een soldaat van de lichting J916 bij een schietoefening doodgeschoten. Duitsche deserteurs. Een vijftal deser teurs, n.l. 3 Duitschers en 2 Oostenrijkers, slaagden er in, zich door het overschrijden der grens in de gemeente Winterswijk aan den oorlog te onttrekken. Eén dier Duitschers was zóó verheugd over zijn afscheid van Mars, dat hij daarvoor aan Bacchus een behoorlijk d(r)ankoffer meende te moeten brengen. Een paar jeugdige Duitschers, die de vol gende week naar het front zouden vertrek- ken en dit door te deserteeren wilden voor komen, werden in het Duitsche grensplaatsje Aeding aangehouden en met touwen aan elkander gebonden voor den Hauptmann geleid. Te Noordwolde (Fr.) is aangekomen een Duitsche soldaat, die naar het front moest. Daarin had hy geen zin en wist in burger- kleeren over onze grenzen te komen. Een verrader. Naar de „Tel." van goed ingelichte zijde verneemt, trachtten Vrijdag j.l. twee Russische krijgsgevangenen, die uit hunne gevangenschap in Duitschland waren ontvlucht, in het Lutterzand over dc grens te komen. Zij bevonden zich reeds tusschen de daar geposteerde Duitsche schildwacht en de Nederlandsch e grens, toen zij werden aangeroepen door iemand, die hun toeriep: „Holland, Holland" en hen toewenkte. Deze, een zekere B., Nederlander, woon achtig in de Lutte, doch die ten vorigen jare het verblijf in het in staat van beleg verklaarde gebied was ontzegd, omdat zijne aanwezigheid voor de rust en algeraeëne veiligheid werd gevaarlijk geacht en zich in Duitschland gevestigd had, bracht de niets kwaads vermoedende Russen daarop naar de Duitsche schildwacht, waarop zij natuurlijk werden gevangen genomen. Voor het aanbrengen van een ontvluchten krijgsgevangene wordt een Judasloon van 10 Mark toegekend. De Russen werden naar Bentheim getrans porteerd. Ontvluchte krijgsgevangenen. Zondag arriveerden te Roermond drie en Maandag morgen zes uit Duitschland ontvluchte Russen. Zij klaagden over de slechte behandeling in de Duitsche gevangenkampen, voor. het min ste vergrijp werden zij urenlang aan een paal gebonden. Door de bevolking worden de ont snapte krijgsgevangenen steeds gastvrij ont vangen, sigaren en sigaretten worden hun ruimschoots toegestopt. Te Maastricht zijn gistermorgen 4 uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russen aangekomen, die in Simpelveld over de grens waren gekomen. Gedood. Te Lunteren is gisteren de 20- jarige zoon van den landbouwer J. B., door dat het paard op hol sloeg, onder de wielen ■geraakt en voor dood opgenomen. LEIMU1DEN. Te water. Terwijl de brug over de Drecht gedraaid werd, geraakte 't 4-jarig zoontje van v. G. te water. Door den militair L. kon 't knaapje met veel moeite weer op 't droge gebracht worden. Ingezonden Mededeelingeii i a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAQAZIJN. NOORDWIJ*. - R. K. school. In de plaats van wijlen»] den Heer H. B. J. Haanappel is tot hoofd der R. K. Jongensschool alhier benoemd der heer H. G. de Boer, hoofd der R. K; school te Zierikzee. Tot tijdelijk onderwijzer aan de R. K. Jongensschool alhier is benoemd de beer K. v. d. Kring, tijdelijk onderwijzer aan de St.. Bavo-school te Haarlem. RIJPWETERING. Te water. Zondag bij heit uitgaan van de Hoogmis liep de 89-jairige weid. V. recht uit de (kerk de Rïjpweteringscfie Vaart in. Behulpzame haaiden hielpen^ haar spoedig uit haar benarde positie! Zoodoende kwam zij met de schrik em een nat pak er af. SASSENHEIM. Gemeenteraad. f Voorzitter: de burgemeester, de hees P. Besselaar. Afwezig de heer L. B. Roozen. Eenige reclames Hoofd. Omslag worden in handen gesteld van de desbetreffend^ commissie. Ingekomen is een verzoek van een 28-tal winkeliers, om de ver ordening op de ne. - gen-uur-winkelsluiting in te trekken. De Voorzitter deelde mee, dat van deze 28 onderteekenaars er 18 zijn, die in. dertijd hebben verzocht een verordening in het leven te roepen. De Voorzatter was van meening, dat men hierop niet moet iri- gaan, en de zaak maar eens rustig moet overdenken, want eerst om een verorde* F ning vragen en als deze eenige maanden F* in werking is, dan maar weer te niet te doen; de voorzitter vreesde, dat men oven; eenigen tijd wel weer kan komen, om de verordening in het leven te roepen. Zonder eenige discussie wordt besloten dit verzoek f voor kennisgeving aan te nemen. De bijdragen in de kosten voor de ge zondheidscommissie te Alphen bedraagt rI voor deze gemeente f 51.94'J^. v' Ingekomen is het verslag van de com missie tot wering van schoolverzuim. i Meegedeeld wordt, dat door B. en w« de boeken en kas van den gemeente-ont* vanger zijn nagezien en dn órde bevonden, in kas was 1651.267-. Van Ged. Staten is ontvangen een ver zoek van de heeren A. Frylink Azn., en Westerbeek Klijn, om de Zandslootkade tot voorbij de Tyloosstraat open te stelleii voor het berijden van automobielen. Met algemcene stemmen wordt besloten aan Ged. Staten hierop gunstig te adviseeren. Door B. en W. wordt meegedeeld, dat hun college de salarissen der gemeente ambtenaren zal herzien. Tijdens de vacan- tie van den heer O. van Eek, zal de lieer Breejaart, ambtenaar ter secretarie, als secretaris en gemeenteontvanger optreden., I Besloten wordt aan de gemeentewerk lieden en den nachtwacht, de duurtetoe- slag van f 1 per week te bestendigen. Aan B. en W. wordt een crediet toege staan om de kuip en het stijgerwerk der Igasvoorziening te laten schilderen. Aan B. en W. is door 2 schilders een prijsopga ve verstrekt. De heer Bader vraagt, waarom de derde schilder in deze gemeen te geen prijsopgave heeft g,edaan. Na toe lichting van den Voorzitter en den heer Maa'bus, zegt de voorzitter toe, in het ver« volg ook deze te laten inschrijven. Tot leden van l^et college van zetters be veelt de raad aan, de heeren J. Marbus en W. Wam aar (aftredenden). Op de voor- I dracht stonden ook de heeren A. Frijlink en J. Visser Vlasveld. B. en W. bieden den raad aan de ge meenterekening 1915. De gewone ontvang sten bedragen f 43647.127-, de uitgaven f39918.17; batig saldo f 3728.957,. De buitengewone ontvangsten bedragen f 90315.40, de uitgaven f 88173.57, batig saldo f2141.83. Tot leden van de commissie tot het na zien/ der rekening 1915 worden gekozen de heeren Speelman, Bader en Rijnsburgcr. De Voorzitter deelde mee, dat het rijksbureau voor drinkwatervoorziening hard werkt en volgens de meening van den voorzitter zal binnen drie jaar alhier wel een waterleiding zijn. Binnen eenige maanden is het huurcon tract met het rijk, betreffende den huur van het post- en telegraafkantoor afgeloo- pen. Het rijk wenscht dit gebouw weder om te huren, mits in het perceel eenige verbouwing plaats heeft. De kosten zijn geraamd op f 4500. Het rijk is bereid van deze som een vergoeding in huur te betalen van 6 a 6J pCt. De heer Baden vraagt den voorzitter of het rijk niet genegen is, het post- en te legraafkantoor van de gemeente te koopen. De Voorzitter deelde mee, dat in dertijd door B. en W. pogingen zijn ge daan om het gebouw te verkoopen doch' het rijk wilde maar f 10,000 geven, terwijl de kosten indertijd f 23000.— zijn geweest- De heer Bader vond in deze cijfers juist aanleiding niet tot verbouwen over te gaan, daar dan de strop nog grootec zou worden. Hij wenscht, dat B. en W. bij het Rijk zouden aandringen het posfc en telegraafkantoor te koopen. De heeren Speelman en Wax* naar konden zich zeer goed vereenigen met het voorstel van den heer Bader. De heer Speelman wenschte in ieder ge* val te wachten met verbouwen, totdat tie materialen goedkooper zouden zijn. Na' eenige gedachtenwisseling wordt het voor stel van den heer Bader aangenomen. Door den Voorzitter wordt meeg«/ deeld, dat over eens temmips is verkregsfi

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2