ALBERT RIEL fen fe* aiöoeiiaë vwrneferiHg em Teven® nakoming der beloften in zakö „geen aankoop dtoor het Rijttt van binnenland- sche haver bemoodigd voor de troepien- p aard en." Nog dagelijks zijn zoowel de reg-aering al® de stathouders EÈacbtoffer van den ondoelmatig gen-eg ekten hooiuitvoer gedu rende 1915 en zelfs thans vindt nog hooi uitvoer plaats. Hij verzoekt Uwe Excellentie dringend (hem persoon/lijk te willen ontvangen op «en door U te bepalen tijdstip. Uitvoer van stalen (katoen. Naar aanleiding van een door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam tot den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel getracht ver zoek. heeft die manisteir die Kamer be richt, dat bij hem geen betzwaar bestaat om den ontvoer toe te laten van stalen katoen door die firma's, welke daartoe een sipeciale machtagring van de Nijiver- heldscommassie ontvangen. Belangheb benden dienen rich derhalve ter zake in verbinding- te stellen met genoemde oom-" missie. Geen tarwe meer voor Schiedam. Naar het „N. v. d. D." verneemt, mag geen inlandsche tarwe meer gebruikt worden vootr de stokerijen in Schiedam. Ontduiking. Het onderzoek naar de fraude, gepleegd ean de Delftsche Groentenveffing, heeft aan het licht gebracht, dat de voor uit voer geladen bloemkool belangrijk, beter van. cpialite.it was dan die voco* binncn- tetndscli gebruik, waarvan bovendien het vereischte aantal niet aanwezig was. Loyaal. Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben het eenige lid in het College van Gedeputeerden, dat nog tot d-e Linkerzijde behoort, n.L ma'. Limburg, herkozen en •daarmee de traditie gehandhaafd, dat des tojeerscbers band niet als lood behoeft te da-ukken op de minderheid. De herkieakig van den heer Lürnhurg, waarioe de Recöitsche meerderheid blijk baar medewerkte, verheugt ons nog om een andere reden. De Rechtsehe meerder heid had den heer Limburg kunnen laten vallen, wanneer zij als algemeen, beginsel Ihad gesteld: die hot recht heeft neemt het goh oei. Maar er waren in het op enbaar stemmen opgegaan, die den val van den heer Limburg eischten, omdat hij tijden9 de jongste verkiezingscampagne in het openbaar tegen de Recfatsebe partij was *>p getrokken in kaezersveaigaderinigen. Men wilde hem daarvoor straffen met de ontneming van zijn ambt. De Rechtsehe leden in de Zuiidholland- sclh e Staten konden nu bezwaarlijk doen wat ze anders met behoefden te laten. Hun loyale houding zal op prijs worden gesteld en haar loon niet missen. „Tijd". Gedeputeerden. teisteren hadden de benoemingen van Gedeputeerden van Noor d-H o 11 a n d plaats. De lieer Jb. Zijp Hzn. (aftr.) werd herkozen met 52 stemmen. In de vacature- mr, G. A. van Hamei haddien verschillende stemmingen plaats. Den eersten keer was de uitslag: Van Tienen, U.L., 18, Gerhard S.-D. 33, Hendrix, R.-K., 18, v. d. Waerden 4, van Hamel en Boreel van Hogelaaden 1. Tweede stemming: Van Tüenen 23, Ger hard 35, Hendrix 4, v. d. Waerden 3. Herstemming: mr. van Tienen 34, A. H. Gerhard 37, blanco 2. Gekozen de beer Gerhard. De voorzitter dankte mr. Van Hamel voor den gedanen arbeid voor de provin cie. (Applaus). Jhr. mr. J. W. C. Boreel van Hogeianden (aftr. werd vervolgens met 53 stemmen herkozen tegen 20 op dr. v. d. Waerden, Jhr. mr. D. E. van Lennep (aftr.) werd herkozen met 54 stemmen tegen 17 op dr. v. d. Waerden, 1 op den beer Bos en 1 blanco. Als buitengewoon Gedeputeerde werd herbenoemd de heer H. J. Calkoen. De vier aftredende leden der Ged. Staten van Noord-Brabant zijn herkozen. In de 'gehouden Statenvergadering van Gelderland werden tot leden v. Ged. Staten herkozen: mr. A. J. baron van Nagell v. Ampsen (vrijz.), mr. A. P. R. S. baron van den Borch van Verwolde, A.-R., en C. A. M. van Basten Batenburg, R. K.; tot buitengewoon lid mr. W. Roosmale Nepveu. De Provinciale Staten van Zuid-Holland herkozen, zooals gisteren reeds in het kort vermeld, als leden van Ged. Staten mr. Van de Velde met 52 van de 76 uitgebrachte stemmen, jr. mr. De Geer met 65 van de l.'8 uitgebrachte stemmen, mr. Kolkman met 64 van de 79 uitgebrachte stemmen, mr. Limburg met 61 van de 79 uitgebrachte stemmen. Alle herkozenen verklaarden hun benoeming te aanvaarden. In de vacature ontstaan door het overlij den van den heer Vegtel, werd gekozen tot Md van Gedep. Staten de beer H. de Wilde, wethouder te s-Gravenhage, met 43 van de 79 uitgebrachte stemmen, tegen 26 op nrr .Zaaijer en 10 op den heer H. Spiekman. De heer De Wilde verklaarde de aanneming van zijn benoeming in be raad te houden. Bij de gehouden verkiezing van Gedepu teerden der provincie Friesland wer den de aftredende leden B. W. Okma, Chr- Hfist., K. H. W. Besuyen, Soc.-Dem., en G. L. van der Zwaag, S.D., herkozen. Tot loden van Gedeputeerde Staten van Utrecht werden herkozen: mr. B. L. C. C. baron de Wijkerslooth de Weerdesteijn, jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd, mv. C. J. W. Loten van Doelen Grothe en mr. M. W. L. S. Bilderdijk en tot bui tengewoon lid mr. G. H. van Bolhuis. Tot leden van de Ged. Staten van Dren- t e werd gekozen in plaats van het niet- berkozen lid mr. A. ten Oever, de heer G. L. Gratama, burgemeester van Sleen en herbenoemd mr. .W. Th. Eiler§ de Haan le MeppeL Dó fctaten in ovenjWéV. De veagadejdhg van de Staten van Overijssel heeft verrassingen gegeven bij de verki erin gen van 4 leden van Ged Staten. jQe Staten heetten „om". Edoch, men heeft buiten den waard, in düt gejval buiten de vxij-sociabst Ben nik van Hen gelo gerekend. Deze, het is een publiek geheim,' heeft beslist geweigerd op een der aftrod enden te stemmen, noch op een eventueel raeuw te verkiezen Kd van Ged. Staten. Bij alle stemmingen, en bet wa ren er nog al wat, kwam één blanco voor. Voor de vacature-mr. D. van Laer bleken 48 briefjes in de bus te zijn ge weest, alzoo eten briefje teveel (2 waren blanco). Deze stemming moest dus ongel dig worden verklaard. Na twee vrije stem- iDingeii en een herstemming, waarbij de t e-eren v. Laer en van Dedem zich ont hielden, moest het lot heslissen. Mr. D. v. Laer. het aftredende vrij-Iiberale lid, was de gelukkige. Bij de vacature-H. J. Jordens (V. L.) was wederom A. baron van Dedem de oandiidaat der rechterzijde. Dezelfde stemmingen, herstemming en per saldo het lot; op hare beurt was rechts thans de gelukkige: A. baron van Dedem (C. H. aftr.) kwam uit de bus. Voor de vacature-mr. A. J. M. Vos de Waal (R. K. •aftr.), werd dooir de linkerzijde op den heer Jordens gestemd, met natuurlijk lo ting aan het slot en tót uitslag: H. J. Jor dens. Voor de laatste vacature-A. baron van Dedetm, wetrden uitgebracht op den heer J. A. van der Sanden (Lib.) 23, mr. A. J. M. Vos de Waal 23, 1 blanco. De 2e vrije stemming gaf hetzelfde reisuitant, en de herstemming 22, 22 «n 1, zoodat ook bier het lot moest beslissen', de heer Van der Sanden was de gelukkige. In liet college van Ged. Staten aal dus nu de verhouding zijn, behalve de voor zitter, die tot de christ. -foist, partij wordt gerekend. 3 vrijzinnigen, 1 ohr.-hist, 1 anti-rev. em 1 roomsch-katholiek. Tot buitengewoon lid werd herbenoemd bij loting de heer A. H. J. van Wijngaar den, A.-R. Stemplicht, Wij vernemen, dat een ontwerp tot in voering van stemplicht tegelijk met d'e G rond wetsherziening, het département van Binnenlandeche Zaken reeds eeojige dagen geleden heeft verlaten. Het is in gereedheid gebracht naar aanleiding van het overleg met de Commissie van Rap- rorteurs. waarvan het afdeeEngsversdag over de herzienmgsvcorstellen gewaagt. „Hbld." Oud-minister Tal ma. Naar de „N. R. Crt" verneemt, is de toestand van oud-minister A. S. Talma, die sedert eenige weken in het Diakones- senhuls te Haarlem verpleegd wordt, zeer zorgelijk- Staten-Generaal. TWEEDE KAMER, Verhcoging accijns bier en herziening wettelijke bepalingen. In de Memorie van Antwoord betreffen de het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op bier en herziening der wette lijke bepalingen omtrent dien accijns, wijst ifcj minister er op, dat bier, niets an ders dan een genotmiddel, niet onder de levensbehoeften is te brengen, waarop geen accijns behoort te drukken. De meening, dat bter onder de voedingsmiddelen is te rangschikken, kan de minister niet onder schrijven. Volgens dr. Bisnie, bevatten 19 L. licht bier evenveel koolhydraten en on- gdyeerr efc/euveel stikstofverbindingen als één kg. tarwebrood- Volgens anderen is de verhouding voor bier iets- gunstiger t. w. 15 L. bier is 1 kg. brood. Dat bier een volksdrank is (in hoofdzaak door de minder draagkrachtige klassen ge dronken) acht de minister een uitspraak op vroegere toestanden gegrond- Indien bier volksdrank is, is het dit thans alleen in dien zin, dat bet gebruik niet enkel tot de meer gegoeden is beperkt, doch dat het algemeen is. Bezwaren tegen belastingen van voor werpen, all^n omdat zij „van algemeen gebruik zijn", kan de minister rich niet voorstellen. Integendeel acht bij zulke voor werpen, welke gebruik niet noodig is, zoo als gedistilleerd, tabak, en ook bier, de aangewezen middelen om met een matig tarief en waar het schadelijke zaken als gedistilleerd betreft zelfs met een hoog ta rief een flink bedrag voor de schatkist te verkrijgen indien deze veel geld behoeft en andere bronnen reeds sterk worden aan gesproken. De minister ontkent niet, dat een bedrag van f 3.600,000, zooals de verhooging moest opleveren belangrijk ds. Indien men echter overweegt, dat accijnzen volgens de ra ming van 1916 38 pet. van de opbrengst der middelen leveren, dan schijnt bet niet overdreven indien in dezen tijd met f 30,000,000 uit de accijnzen f 3,600,000 of 12 pet. van het benoodigde wordt betaald. 2 cent per liter, en minder voor lichtebieren kan niet overmatig worden genoemd. Aan een der andere bestaande accijnzen kan op dit oogenblik de verlangde meerde re inkomst niet worden gevraagd. Er valt niet aan te denken deze ook maar gedeeltelijk te vinden, door heffingen van andere in groote hoeveelheden gebruikte dranken, zooals minerale wateren, limona des enz. Al wilde men een groot aantal bedrijven, thans niet onder toezicht van den fiscus, daaraan onderwerpen, men zou niet kunnen beletten, dat het groote publiek zich aan de belasting onttrok door die dranken zelf te bereiden. En dan zou wat volgens den minister afdoende mag heeten een dergelijke heffing lijnrecht in gaan tegen het in de laatste jaren in rui mer kring veld winnend gevoelen', dat al moge hier bij matig gebruik voor veel individuen geen noemenswaard ongunsti ger (invloed op de gezondheid hebben, alco holvrije dranken toch voor e»en ieder in het bijzonder voor kinderen en zwakke pereo- g,en d£ y^orkeux verdienen. Dg minister meehl daarom geen voorstellën van dezelï aard te kunnen doen. Tegenover de voorspelling dat het bier- verbruik zal afnemen en het jeneverver- bruiik zal toenemen is de minister optimis tisch gestemd. Beide dranken voldoen niet aan dezelfde beboefte; de eene lescht de dorst, de andere verschaft een prikkel. Moclit uit een toenemend drankgebruik en een verminderd bierverbruik echter blij ken, dat het evenwicht verbroken werd ten gunste van de jenever, dan zal de mi nister niet schromen maatregelen te be ramen om dit te herstellen. Wet op de brievenposterij (verhooging van de tarieven). De minister van waterstaat, het Voorloo- pig Verslag beantwoordende betreffende het wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling van de wet tot regeling van da brie venposterij inzake de verhiogiing der ta rieven, verklaart zich geheel te kunnen scharen aan de zijde van die leden, die verklaarden niet in te zien, waarom, de staat uit zijn bedrijven geen winst, die in de schatkist vloeit, zou mogen maken. Bij de voorgestelde verhoogingen is het algemeen belang niet uit het oog verloren. Het voortbestaan der buitengewone tijds omstandigheden as oorzaak, dat nog geen gevolg is kunnen gegeven worden aan het voornemen om een regeling te treffen ten opzichte van het bezorgen van aangetee- kende brieven aan huis. De gelegenheid tot expresse bestelling, ook plaatselijk, be staat reeds. Het denkbeeld om gelegenheid te geven tot verzending van bijslag van port, na de sluiting van bepaalde brie\£Bmalen, zal de minister gaarne nader overwegen. Het is gebleken noodig te zijn de Pak- ketpostwet ook op eenige antfere punten te herzien; de verhooging- van bet poetpaket- tarief wordt derhalve uit dit wetsontwerp weggenomen, om in een. nader ontwerp weder te, worden voorgesteld. Een stelsel, waarbij, van de telegraaflij nen gebruik wordt gemaakt voor telefoon gesprekken, is hier te lande, ook in de praktijk, onderzocht. Op grond van daarbij opgedane ervaring is voor de invoering van het stelsel afgezien. Wel wordt bij den Nederlandschen dienst daar, waar de om standigheden hiertoe gunstig zijn, gebruik gemaakt van de telefoong.eleadmg.en om daarover te seinen, indien de telegraaf dienst aan zulke uitbreiding beboefte heeft. Vergadering van gisteren. Wijziging sucosssie-weL Do heer F o c k (ILL.) wil de schenkin gen. <dae een liefdadig doel hebben, zoo veel mogelijk vrijgesteld! riem. Inzake de Icivemsvisauekeirimgeii acht spr. eeai ernstig bezwaar gelegen in hot feit, dat de buiten- landscihe maatschappijen een voor sprong krijgen. Die miinisteir van Financiën, de heer Van G ij n, zegt, dat er vgeweoem is op het accres der middelen. Spr. nu wijst er op, dat 1915 een. bijzonder ongunstig jaar was; een gróót gedeelte van bet accres is uit toevallige omstandigheden te verklaren, o. a. uit de tijdelijke hooge opbrengst van suiker en vleesdh. Spr. had' in de 5% maand, dat hij Mi nister is, niet zuiniger kunnen zijn en herinnert aan de woorden van. minister Heemskerk, die er op wees, dat de Kamer altijd zuinig is bij de algemeome beraad slagingen en royaal bij, dei artikelen. Zoo i® het ook ongeveer gesteld met de publie ke opinie. De salarissen der hooge ambte naren zijn niet te boog, al heelt spr. zich meermalen tegen verhooging verzet. De ealaifevilhoogóng der lagere ambtenaren waarvan reeds de helft is toegestaan, zal voor 1917 voor die andere helft .worden toegestaan Spr. aal een voorstel in dienen. Wat de opmerking betreffende kapitaal vernietiging betreft, erkent Ejpr. dat elke belasting ka pi taal-vorming belemmert. Uit een technische herziening van het ta rief van invoerrechten hoopt spr. nog eenige tonnen te halen. Wil mem in het (voorgestelde ontwerp het bedrag "der vrij- etelhngem van schenkingen ©enigszins venboogen, dan zal spr. zich daartegen niet verzetten. Spr. is niet bereid de le vensverzekeringen uit het ontwerp te lichten en evenmin de polissen vrij te stellen, diie thans toapeinde zijn. De Mi nister is bereid met zijn ambtgenoot van justitie overleg te plegen betreffende de riositie der buitenland ache levensverzeke - ringtsm aatsohappijen. De heeren Drion, Lotman en Ter Laan repliceeren, waarna de Minister dupliceert. Vervolgens wordt d-e vergadering ge schorst tot hedenochtend 11 uur. Aanbouw voor de verdediging van Ned.-tndië. Bii de Tweede Kamer is thans het gas taren. aangdkiondiigidie wetsontwerp ilngei dliend. De Regeering betoogt de noodzakelijk- head van verdere stappen zonder uitstel tot versterking van de vloot in Inidië, noodat bij de thans aangeboden ontwer pen géiden worden aangevraagd voor het op stapel zetten van een derden snellen kruiser van hetzelfde type als de vroeger toegestane kruisers en van drie onderzee- booten en wel een som van 1 millioen srulden voor den kruiser en 1 millioem voor de omderzesboö'ten, waarvan ewerial3 ten vorïgen jare die helft ten laste va/ö de begrooting van Ned.-Indië wordt ge bracht, in afwachting van nadere verre kening met het te stichten viootfiomds. Wanneer deze suppletore aan/vragen worden goedgekeurd, zal dan in totaal voor nieuwen aanbouw voor de vloot in Inidië een bedrag van 8 rmlbtoen gulden ten laste van het dienst jaar 191G komen. Bij gereedheid van dat materiaal zal aan in Indië de besehikking worden ver kregen over 3 kruisers en 10 onderze eb oo ien, zoo dat bij eiken kruöser een drietal omdereeébooten kan worden ingedeeld, ter wijl het mogelijk zal zijn door het naar Indid zenden van de thans in aanbouw zijnde ruim 300 ion gjroioje 5o»rped)oboioteni a;att eiken kruiser ook nog Ivvée jager® eai twee zeegaande fcorpedobooten toe te. voe gen. Hierdoor worden dan drie tectiséhe eenjhödem gevormd, die ee-n belangrijke aanwinst voor de vloot in Indiê zullen vormen. Ten einde de onderzeebooten n stiat te. stellen genhimen tijd achtereen op het ter rein van actóe te blijjven, zal het noodig zijn enkele depótrficheipem aan te schaffen, welke gelegenheid zullen aanbieden voor raden aan te vuUUem, herstellingen te ver richten en aan de bemanningen rust te geven. Bij het opmaken van de ejischen, waaraan deze schepen zullen moeten vol doen. doen zich verschillende vraagpun ten voior, die no£ in onderzoek zijn, zoo dat thans nog geen gelden voor dit doel werden aangevraagd. De aangevraagde kruiser aal gelijk worden aan dte belde eerste. Ook dit schip zal in Nederland worden aangebouwd, waarbij bet in de bedoeling ligt de scheepsbouwwerven, doe verleiden jaar voor den bouiw der kruisers in aanmer king: werden gebracht, wederom in de gelegenheid te stellen voor den bouw in te schrijven. Het ie waarschijnlijk dat de waterver- plaatsing der onderzeebooten wat groeier zal worden don die der vorig© booten, zoodat ook de kosten een evenredige ver meerdering zullen ondergaan. De eischen, waaraan dez© booten zullen moeten vol doen, zijn vermeld in de bijlagen van. de memorie van toelEdhting, welke ter grif- file wordt gedeponeerd ter kennr'tsneniing van de leden - met verzoek om gebedm- hioudnng. Ten slotte deelt de Regeering mede, dat de sterke stijging der prijzen van alle materialen en benoodigdheden ook haar invloed doet geilden op de bouwkosten der thans in aanbouw zijnde schepen, werd ten vorigen jare de prijs van een kruiser met bewapening en uitrusting op ruim tien müliioen gulden geraamd, thans moet de totaalprijs op ongeveer 12% muil- Jiioen worden gesteld. Om dezelfde reden d® de prijs der onderzeebooten KIVVII, die oorspronkelijk op f 1,750,000, geheel uitgerust, was geraamd, gestegen tot on geveer 2 mfiHiioen guMen, terwijl voor de nieuwe booten KVIIIX (gedeeltelijk ook in verbond met de te verwachten grootere waterverplaatsïmg) veiligheidshalve de prijs op drie millioen gulden per eenheid moet worden geisteld. Gemengde berichten. BenzIne-diefstaL Ten nadeele van de Petroleum-benzine Maatschappij zijn uit haar opslagalaats, onder de gemeente Sloten ver scheidene bussen benzine ontvreemd. 3Hjn°n&élufc' Te Kerkrade geraakt een Hollander en een Belg door de explosiegas- sen bedwelmd. Met levensgevaar werden bei den uit de gevaarlijke omgeving gehaald en uit de mijn gebracht. Alle pogingen om de levensgeesten weder op wekken faalden ech ter. De staking- te Tilbnrg. Gistermorgen was de door de fabribantenbond gestelden termijn verstreken, maar de draadwerkers bij Eras <fc Zn. en Erans Mutsaers Zn. helbm het werk niet hervat. Beide firma's hebben nu het geheele personeel,, resp. 400 en 300 man ontslag aangezegd. De koude Jiuii-maand, Vanwege het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bildt wordt het volgende medegedeeld De koude welke in Juni ondervonden werd, heerschte, blijkens de uitkomsren der vlie- geroplatingen te Soesterberg en te Scbeve- ningen, in nog grootere mate in de hoogere luchtlagen. De temperatuur -was tot 2000 M. hoogte 4 tot o graden C. beneden die in vo rige jaren waargenomen. Terwijl in Juni an ders eerst tegen 3000 meter bet vriespunt bereikt wordt, lag, met uitzondering van de weinige warmere dagen van 22 tot 26 Juni, de nul-isotherme nu ruim 1200 meter lager, en wel weinig boven 1500 meter hoogte een toestand normaal voor de tweede helft van April. Inbrekers vrees. Mejuffrouw M. M. van der D., als kinderjuffrouw in betrekking bij de familie A. W. op de Crooswijksckekade te Rotterdam, kreeg gis teren nacht omstreeks half twaalf de overtuiging, dat er inbrekers in buis waren. In nachtgewaad klom zij uit een raam deX eerste verdieping en vatte in het raamkozijn post, waar zij om hulp riep. Politie en brandweer kwam er aan te pas het huis werd doorzocht maar niets gevon den. De kindeijuffrouw, die van haar plaats in het raamkozijn, den zelfden weg dien zij gekomen was niet terug durfde, is onder lei ding van den brandmeester den heer A. Rij laarsdam door gasten van spuit 14 met de brandladder van die spuit uit het raamkozijn gehaald. De reddingsbrigade was ook al uit gerukt evenals de spuiten 15 en 12. Azolla-bestrijding. Tot de gemeente en polderbesturen dn Zuid-Holland, Noord- Holland, benevens bet IJ en westelijk Utrecht hebben de besturen van den Z.- HolL Bond van binnenvisschers en van de hoofdafd. Zoetwatervisscherij der Ned. Heidemaatschappij een circulaire gericht over de Azolla-plaag. Waarin schualt het gevaar? Men kent den sterken groei van dit wa- tearvarentje, dat vooral in Juli en Augustus, de slooten, vaarten en plassen, waar het is binnengedrongen, voor een groot ge deelte met een dikke laag bedekt. Deze laag kan waar de wind de plantjes bij elkaar drijft, wel een dikte van enkele decimeters bereiken. Daar deze laag het water geheel van de dampkringslucht afsluit, het zon licht belet m het water te schijnen en te vens onmogelijk maakt, dat de wind bet water doet golven, ondergaat het water veranderingen, die o. a. ook een noodlot- tigen invloed op de visscherij uitoefenen. Niet alleen wordt de visscherij op die plaatsen onmogelijk gemaakt, maar, door dat licht en lucht onder bet kroos ontbre ken of sterk verminderen, is de ontwikke ling van het natuurlijk vischvoedsel ge ringer en de visch zal daarom die plaatsen gedurende dien tijd mijden. Het nadeel, dat deze voor eenige jaren uit Amerika ingevoerde plant telken jare aan onze bSnnenvisscherij toebrengt, is dan ook belangrijk. Vele der beete vischwa- teren van ons land zijn daardoor veel in jvaarde verminderd. i Ingezonden Mededeelingea a 30 cent per regel DENKT OM 40 MEUBELMAGAZIJN. HAARLEMKIERSTR. 26. Ook de scheepvaart, met name de vaart; met kleine booten ondervindt veel last van deae waterplant, terwijl het voor de land bouwers van bet meeste belang is, dat de slooten en vaarten zoo zuiver mogelijk blij ven. Bovengenoemde besturen worden daar om met den meesten aandrang uitgenoodigd maatregelen te beramen, die tot een krach tige bestrijding van de-ze waterplant aan leiding geven. In de-^e-erste plaats zal het gewenscht zijn, dat bij den schouw van waterleidin gen, slooten en vaarten er streng op wordt gelet, of de drijvende Azollaplanten zijn verwijderd. Het zal daarbij zaak zijn, de héstrijding zoo vroeg mogelijk te doen ge schieden, in elk geval vóór midden Aug., teneinde d.e sterke verspreiding tegen te gaan en tevens de vorming van sporen (zaad) te voorkomen. Zeer aan te bevelen is het zelfs, dat twee dagen worden aange wezen, waarop rood kroos moet worden gevischt. De eerste kroosdag wordt dan zoo vroeg mogelijk genomen, n.l. zoodra da ontwikkeling is begonnen en er nog niet veel planten op het water voorkomen. Ten overvloede zij hier nog opgemerkt, dat het verzamelde kroos eenige waarde voor bemesting bezit en in sommige stre ken daarvoor wordt verzameld en opge kocht. Ten vorige jare zijn te Aalsmeer de bur gers opgeroepen om de Azolla te bestrij den en velen hebben aan dien oproep ge hoor gegeven, doch bet zal noodzakelijk zijn, dat de gemeentebesturen en de pol derbesturen verordeningen in bet leven roepen, waarbij de Azollabestrijding wordt, voorgeschreven. Schedelbreuk. Dinsdagavond is te Delft I de werkman. W., van den bok van zijn voer tuig gevallen, waardoor hij een schedelbreuk bekwam. In bewusteloozen toestand is h(j per bran- card naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. Gerold.- Gistermorgen is op het Beurs- I plein te Rotterdam van den kellner A. L- B. C. V. een portefeuille met f981 gerold. j Over de grens gekomen. Bij Selzaete zijn twee Rassen, die tc Arras uit krijgsge vangenschap waren ontvlucht, over de grens gekomen. Zij hebben ruim 20 dagen geloopen. Inbraken. Gisternacht zijn te Breda niet minder dan vijf inbraken .gepleegd, n.l. bij de sigarenfabriek van de heeren van Gent, bij het technisch bureau van de heeren A ss el berg en Nathenius, bij de lociferfabrielc van de heeren Eras en Paulson, bij de groen ten- en vruehtendxogerij Panlona en bij de ijzerfabriek van den heer Cozijn. Behalve f50 uit de kleine kas van de heeren Eras en Paulson vonden de inbrekers niets van hun gading. Bij de heeren Asselberg en Nathenius en de heeren Eras eu Paulson hebben de inbrekers vergeefs getracht de brandkast te forceeren. Gisternacht is ingebroken in de woning van den beer Van B. aan den Rolterdam- schen weg nabij den tol teOverschie. Vermist worden ongeveer f 100 aan contanten, alsmede een aantal gouden en zilveren voorwerpen. Brand. Gistermiddag is door tot nu toe onbekende oorzaak een felle uitslaande brand uitgebroken in het glasmagazijn van de metaaldraadlampenfabriek Holland aan bet Merwedekanaal bij Utrecht. Met behulp van de autospuit, de stoomspuit en de water leiding werd de brand gebluscht. De eerste brievenbestelster.Te Leeuwar den was gisteren de eerste adspïrant-brieven- bestelster onder leiding van een brievenbe steller in actie. Een wildeman aan 't stuur. Men meldt uit Putten: De auto van dr. Middelburg was in repa ratie bij een rijwielhandelaar. Diens knecht zou met een leerling en nog een vriend, een bakkersknecht, den proefrit maken. Daar gaan ze den weg Daar Nijkerk op. De knecht, die als woest rijder bekend staat, riet geen gevaar en er wordt volgens ooggetuigen met een vaart van 80 K.M. gereden-, de auto begint te slingeren, tot plots plof! krak! tegen een boom het voertuig aan splinters vliegt. De leerling is zoo ernstig gewond dat hij per brancard naar bet dorp moet vervoerd wordende bakkersknecht liep een paar ernstige hoofdwonden op, die door den ge neesheer moesten verbonden worden en veiloor veel bloed. De knecht kwam er met den schrik af. Dit is zijn tweede ongeval; voor eenige weken reed hij een kind tegen den grond. Als hem zijn rijbewijs niet wordt ontnomen, zal èr spoedig nog wel wat ergexs gebeuren. „N. y. d. DL* Inbraak. Bij de familie Bredius in de Oranje Nassaulaan te Amsterdam, is tijdens de afwezigheid der bewoners ingebroken. Er is veel zilverwerk ontvreemd. Zigeuners. Gisteravond zijn per spoor, onder geleide van marechaussees, 58 zigeu ners met 9 woonwagens, 1 wagen met vee en 1 met meubels, van Maastricht naar het Vluchtoord Uden overgebracht. De invloed van. den zomertijd. De ge meentegasfabriek te Haarlem constateerde bij verleden jaar vergeleken in de maand Mei wat het particuliere gasverbruik aangaat een achteruitgang van 51 ®/q, en wat het gas voor de openbare bedrijven, straatverlichting, enz. betreft, een achteruitgang in verbruik van 49%- Faillissementen. Geëindigd: N. J. Dullemans, bloembollenkweeker, te Wijk aan Duin; G. J. Tit, timmerman, t« Haarlemmermeer; J. Boer, brandstoffenhan- delaar en caféhouder, te Haarlem. - 1

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2