OUDE WETERING. Parochie van den H. Jacobus. Zondag: H.H. Mossen 7 en 10 uur; half 3 Catechifemus, alleen voor die kin den-en ie de leering gaan verlat en, en imtred- feimer v»an ddnlioma's. 3 uur Vespers; bft- bfldotflieek tot 4.15 uur en 7 uur M©L- maan/doef e n tog-. Maandag: Kruisdag. De H. Miiis 7.30 uur. Vóór de H. M'iis <Je litanie van A'lll-e Hei- Ktejen. Des avond® 8 uur Meiiimiaamd- oefeming. Dinsdag: Kruligd'aJg. De H. Mis 7.15 uiur. Vóór de H. Müis de Litanie van AUle Hei ligen.; 8 uur Catechismus; des avonds 8 uur Medhuaan d-oefen i ng. Woensdag: Krurlsdag. De H. Miis 7.15 uur. Vóór de LI. Mis de Litanie van Alle Hei- Kgem; 8 uur Catechismus; btifedhthooren van 79 u.; haH 7 Meimaand-oefening. Donderdag: Hemelvaartsdag, te vieren als Zondag. De H.H. Missen 7 en 10 uiur; 'half 3 de Vespers. Vrifdag: 1ste Vriidoir der maand', toöge- wfid aan d'e vereerihg van het H. Hart, 7.15 zin-arende Mrs met uitreiking van het H. Sacrament. On dezen dog opent de Noveen tot God den H. Geest, 8 uur Catechismus. 8 uur Lof. Zaterdag: H. Mis 7.30 uur; 8.30 Catechis mus: bleehtihooren van 9 urn*. In d'e week u!iiti"edtkmg der H. Communie te 6. 6.30 en 7 uur. en vóór en ua de H. Mie. Zondag schaalcoBiiecte voor die kerk. ROELOFARENDSYEEN. Parochie van de H. Petrus-banden. Zondag: De LI. Missen 6.30, 8 en 10 uur; te 2 uur Catechismus; te 3 uur Vespiers. Maandag, Dinsdag en Woensdag Kruis dagen: de H. Missen 7 en 7.30 uur; te 9 uur gezfongen H. Mie, waarvóór de Litanie van Alle Heiligen met processie voor de vruchten der aarde. Woensdag: Biechthorn-en van 45 en van 89 uur. Donderdag: Feest van 's Heeren Hemel vaart. te vieren als Zondag. De H. Mate- sen 6.30, 7 en 10 uur; 's namadidajgs te S uur Vespers met Roeenboedje. Vrijdag: te 9 uur gezongen eerste Jaar getijde. Zaterdag: fiiechtibooren vatn 46 en van &-10 uur. RïJP WETERING. Parochie van de H. Maria Geboorte, Zondag; Heden onder de H.H. Miilssen 2de collecte Voor de armen, en vóór de Hoogmis de maand el ijksche Dooide eel. Na den middag te 1 uur Catechismus; te 2 uur Lof ter eere van Mania met Rozenhoedje tot de Koninef-n des viredes en na het Lof zdnge men het lied'je no. 45: „Ootmoedig vallen we u te voeten". In deze week dagelijks, behalve Don derdag en Vrijdag, te 11 uur en Dinsdag ook te 9 uur Catechismus. Maandag, Dinsdag en Woensdag Kruis dagen. Od diie drie dagen zal na de II. Miiis van 8 uur, iin. plaats van het Rozenhoedje, de Litanie van Alle Hei ligen worden gebeden voor de vruchten der aarde, en.-allen, die bij land- en tuinbouw bijzonder bellang hebben, worden dringend verzocht als zij kunnen die Litanie te komen meebid den. Tot hetzelfde doel eail Maandag de H. Mis van 8 uur wonden gezongen. Ook weder Voor dit jaar is op de Kruis dagen de.verpachting van vasten en ont houding opgeheven; doch de geloowigen worden venmaand, im de plaats daar van andere goede werken te doen en aalmoezen, te geven aan de armen. (Men gelieve bij dit laatste bijzonder onze eigen armbesturen en cuize St. Eüa- sabeth-VereentëgCmg te gedenken; en te dien einde kan men op de Kruisdagen zijn offertjes Voer de armen in de armen bussen -doen, die achter in de kerk bij de zijdeuren hangen.) Woensdag: 's morgens van af 7 uur tot na de H. Mie van half negen, en na den middag van, 48 uur gdbegenhiellld om te biechten. Donderdag: Feast van de HemieOrviaart dels Heeren, geboden te weren als Zondag. Volle Aflaat voor de Aartsbroed. van het H. Hart met het Apostolaat des Ge- heds en voor de Ba loeders ah a;: pen van Gedurige 'Aaniblididiing en van den Lev. Rozenkrans; 2de collecte tot onderhoud van kerk en pastorie. Na den middag te 2 uur Vespers met Rozenhoedje, en na de Vespers zlmgie men het lltodje no. 50: „Weêr dan iJs de Meömaand henen". Donderdag begint ook de Junimaand, die bijzonder is toegewijd aan d'e ver eering van het Goddelijk Hart. Vrijdag: 1ste Vrijdag der maand, toege wijd aan het Godd. Hart. Op dten dag of op den volgenden Zondag volle Af laat voor de Aartsbro-ed. van het H. Hart met het Arxxst. des Gebed®. *5 Mor gens te 7 uur eefjelreaxheliid om te biech ten, te 8 uur s-ezonren H. Mos met Uitst. Vrijdag beirkut ook woei- de NoVene of Negenda agsch e Oefening, welke het Pinksterfeest Voorafgaat om 'van God de genade der bekeariimg te vragen voor de- geneai. dlle van de kerk zijn afgedwaald. Gedurende die Novene zal iederen dag na iedere H. MiTfc een kort Gebed worden gebeden tot den H. Geest. Zaterdag: 's ochtends vanaf 7 uur tot na de H. Mis van half negen, en na den middag van 4—8 uur gelegenheid om te biechten. A.s. Zondag lste Ziond-ae der maand: volle Aflaat. 2die Collecte voor ce siera den der kArflr De geiloovkren worden herinnerd aan hun offertie vo-or do Va&ten-dAspensatae. I-n den loon dezer week zullen de kerk- meestea-s het rdld kiccnen ophalen van de olaatsen verhuring, d&e verleden .week gebeurd als. Binnenkort zarllen de zelaftricen van bet LI. Hart rondraan om de j aart ijksche contributie op te halen en nieuwe leden fin, te schrijven. 8T0MPWIJK. Parochie van den H. Laurentlua. Zondag: de H. Missen ie 7,30. en 10 .uur* Te 1 uur 'fay Catechismus; te 2 uur de Congregatie; te 7 uur Lof, preek em Ro zenkrans. Deze week de H. Missen te 7 en 8 uur. Maandag en Dinsdag het Rocenfkransge- bed te 7 uur. Maandag. Dinsdag en Woensdag de col lecte. Woensdag baedhflroaren van 57 uur en te 7 uur tot sluitime van de Meimaand het Lof en Rozenkransgebed. Donderdag de H. Missen te 7£ en 10 uur des middaiste de Vespers te 2 uur en te 7 u. het Lof voor den vrede. Gelegen heid om te bfiiadhten van 6—7 uur. Vrijdag: biechtbooren voor de jongens. Te 7 uur een te zangen- H. Ma ter eere van het Allerh. Hart. Biiechthooren voor de meisjeis. Zaterdag: des middags gelegenheid om te biechten van 4 uur at De eerste H. Ms in het Gesticht. VOORHOUT. Parochie van den H. Bartholomews. Zondag: half 8 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; half 2 Catechismus; half 3 Lof met Rozenhoed1! e voor den vrede, 7 uur recollectie. In de week Lof naar reiwoonte. Woensdag hiallf 10 reGomren, Huwelijksmis met ..Venn, Creator". Van 5 tot half 8 bie-chUhooren, half 8 Lof met ,,Te Deum Laudamus" tot sluiting van de Mei maand. Donderdag: Hemelvaartsdag, te wieren als Zondag; half 8 Vroegmis; 10 uur Huwe lijksmis met „Vetni Creator; half 3 Vesners. Zaterdag: 's Avonds 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd. Van 48 uur baedhtihooreru VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentlu9. Zondag: Half 8 Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 's avonds 7 uur Lof. Gedurende de Kruisdagen vóór de. II. Miis van 8 uur de Litanie van Alle Hei ligen. Dinsdag: 8 uur de H. Ms ter eere van den H. Antonius. Woensdag: 8 uur de H. Mis; 9 uur die H. Mis tot werlang van zftekte onder het vee. 's Middags na 5 uur gedegenheid c-m te biechten. Donderdag: HemeQvaartsdag; 7.30 uur Vroagimris; 10 uur Hoogmis; 's avonds 7 uur Laf. Vrijdag: liste Vrijdag; 8 uur gezongen H. Mis ter eere van het H. Hiart; na school tijd Mdhthoiorren voor de kinderen; '6 avonds half 8 Lof. Zaterdag: 8 uur algemeen© H. Communie der kinderen, 's Middags van 3 uur af gelegenheid om te biechten. WARMOND. Parochie van den H. Matthias. Zondag: 5de Zondag na Raschen; half 8 Vroegmis; 10 uur Hoogmis; half 2 Cate chismus; 3 uur oefening van den H. Kruisweg; h-allïf 8 Lof ter eere van O. L. Vrouw met Rozenhoedje. Maandag, Dinsdag en Woensdag wordt die litanie van Alle Heckgen gëbedUn. Op Maandag en Dinsdag n-a de H. MiS .van 7 uur; op Woensdag vóór de H. Mi® van 8 uur. Om 7 uux H. Mie; half negen zieleniv-teilne9 uur Uitvaartmis voor Joannes I-Ieijmans. In deze week Catechismus volgens ge woonte. Dinsdag: om 7 uur'H. Mis: half 9 zielen- vigiTie; 9 uur Uitvaartmis voor Annia Joanna Diet geb. Van Gaaien. Woensdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. De's voorruiiddags tot 10 uur en des na middags van 45 uur voor die kinderen, vervolgens tot 8 uur gelegenheid can te biechten; 's avotn/dg half acht Lof ter eere van O. L. Vrouw tot sluiting van de Meimaand. Donderdag: Feest van 's Heeren Hemel vaart. te vieren als Zondag. De H.H. Missen om half 8 en 10 nur; des mid dags om 3 uur Vespers met Rozenhoedje 'e Avond9 om half 8 Lof ter eere van Jezus H. Hart tot opening van de Juni maand. Vrijdag: 1ste Vrijdag der maand; de H.H. Missen om 7 en 8 uur; 8 uur gezongen; des avoudls 'half 8 Lof ter eere van Jez-us H. Hart. Zaterdag: de H.H. Misisen oon 7 en 8 uur. Des voorm. tot 10 uur, des namiddags van 45 uur voor de kinderen, vervol gens tot 9 u gelegenheid oon te biechten WASSENAAR. Parochie van den H. Willïbrordtis, Zondag: 7 uur en half 9 gelezen H.H. Mis sen; 10 uur Hoogmis; 2 uur Catechis mus; 3 uur Vespers, waarna Rozen hoedje voor Leendert Zonneveld), als lid der W. P.; 6 uur Congregatie voor de m-annen. Maandag: slechts 2 H.H. Mis-sen; half 8 en 8 uur; te half 8 geraonigen jaargetijde voor Adr. v. Haastert en Maria v. d. Ploeg. Dinsdag en óverige dagen de H.H. Mis sen ite 7 -uur, hal-f 8 en 8 uur. Donderdag: Feest van 's Heeren Hemel vaart, te klieren ars Zondag; de H.H. Missen .als op Zondag, 7 uur, half 9 en 10 -uur; 's avonds 7 uur Lof. Vrijdag; eeaiste Vrijdag, 7 uur gazongen H. Möis. 'savondis 7 urur Lof. Zaterdag: 's Avonds 7 uur Lof. Deze week Catechismus volgens ge woonte. Gelegenheid tot böechten bij elke gods dienstoefening. Bovendien Woensdag en Donderdag van 69 uur. ZOETERMEER. Parochie van den H. Nfcolaus. Zondag: de II. Missen om half 8 en half 11; half 2 Catechismus; half 3 Lof; 7 uur H. Familie. Eiken dag om 12 uur Catechismus. In de week de H. Missen om zeiven uur en kwiart over acht. Maandag, Dinsdag en Woensdag KruLs- fag&ï. Dinsdag: 's avonds 7 uur Conferentie van de Vincentiusvereeniging. Woensdag: Sluiting van de Meimaand; half 8 Lof. Donderdag: Hemelvaart des Heeren; de H. Missen om half 8 en half 11; half drie Lof. Vrijdag: 1ste Vrijdag der maand'; zeiven uur gezongen LI. Miis; half 8 Lof. Voorzien van de laatste LI. Sacramenten: Joannes Buitendijk. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: de H. Missen half 8 en 10 uur; uitreiking der H. Communie kwart voor 7 uur. Catechismus; 3 uur Vespers en half 7 Lof. Maandag: de H. Missen om 7 uur en half 9; 8 uur Meimaand-oefening. Dinsdag: half 8 uitreiking van de H. Com munie; half 9 H. Mis; 8 uur Lof. Woensdag: half 8 uitreiking van de II. Communie; half 9 H. Mi's; van 5 tot 8 u. biechtbooren: 8 uur Meimaandoefening. Donderdag: al® op Zondag; van 23 uur bieohtlh ooi-en. Vrijdag: uitreiking van de H. Communie 7 uur; H. Mis om 8 uur; half 4 en half 5 kinderen biechtbooren; 8 uur Lof. Zaterdag: Van 58 uur biecshthoioren. ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannes Onthoofding, Zondag: om 7.15 uur wordt de H. Com munie uitgereikt, ook onder de Vroeg mis; om 8 uur de Vroegmis; om half 11 de Hoogimiis; oom half 2 de Catechismus; om kwart na tweeën de Vespea® en ge beden voor den wereldvrede; om 7 uur Lof, preek en Meimaand-oefening. Zondag en de overige diagen dier Mei maand oefening, opdat de tweespalt en haat tusschen de voüfcem spoedig moge ophouden en de Christelijke maasten- Odefde over de wereld weder mogen triumph eenen. Lr. de week de ,H.H. Missen om 7 en 8.15 uur, behalve Dinsdag en Woens dag, de 2de H. Mis om 9 uur Trouw plechtigheden en Huwelijksmis. Voor die H. Mis de Medimaand-oefering Maandag, Dinsdag en Woensdag voor de H.H. Missen de litanie van Alle Heili gen om God® zegen over de vruchten. Op die Kruisdagen mag men door dis pensatie meermalen daag9 .vteeschspij zen en zelfs vaisdh en vleesch lij den zelfden maaltijd gebruiken. Woensdag na de 2de H. Mis en des namiddags van 35 eu van 67 uur gelegenheid om te biechten. Donderdag: Feestdag van 's Heeren He melvaart, te Vileren alis Zondag. De H.H. Missen ais op Zondag om 8 en 10.30 u.; om 2 uur de Vespers en 7 uur Lof en Rozenhoedje tot sluiting der Meimaand- oefeningen. Vrijdag: lste Vrijdag der maand, bijzon der toegewijd aan Jezus H. Hart. Heden begint de Novene door Z. H. en Paus voorgeschreven, voor het herstel der eenheid en weide onder de Christ en- volken. Zaterdag: de 2de H. Mis oirn 8.30 uur; van 35 en van 67 uur gelegenheid om te biechten. Rooster der Retraiten. Rooster der Retraiten van het Retraitenhuis „De Thafaor", Eendrachtsstraat, Rotterdam. 47 Juni. Leden R.K. Vrouwenhond, M.aria-vereenng.ing eu andere Dame® Mild-, deaastand. (Verg. f 6.Door een Pater Dominicaan. 710 Juni. MLsj es-Patronaten en andere Meisjes onder 18 jaar. Gewone ©tand. (Verg. f-t.Dooreen Pater Franciscaan. 1215 Juni. Onderwijzeressen en Jonge Dames Middenstand. (Verg. f 6.Door een Pater Franciscaan. 1821 Juni. Leden R.K. Vrouwenbond, Maria-vereeniging en andere deelneem sters. Gewone stand. (Verg. f4.Door een Pater Redemptorist. 2528 Juni. Leden der Vereeniging van Eeuwigd. Aanbidding en tot ondersteu ning van behoeftige kerken en andere deel neemsters. Middenstand. (Verg. f 6.Door een Pater Jezuiet. N.B. Zij, die wenschen deel te nemen aan een retraite, behoeven niet vooraf te 6chriiven aan den Gedelegeerde, maar worden verzocht aan een der Heeren Gees- teliiken te verzoeken, aan den Gedelegeer de een toegangskaart voor een retraite aan te vragen. Wie onverwachts geen gebruik van de reeds ontvangen toegangskaart kan maken, gelieve deze zoo spoedig mogelijk aan den Gedelegeerde terug te zenden. De Retraitanten woTden des avonds tegen half 6 ure in het Retraitenhuis, Een drachtsstraat 93, verwacht. De sluiting is omstreeks 4 uur. Het Retraitenhuis is in gericht voor 40 Retraitanten. Wanneer een retraite voltallig is, wordt zulks in de dag bladen aangegeven. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Yrijdag-avond half negen repetitie van de Harmonie. „St. Gregorius" in het St. Jozefs zaaltje. Tevens aanneming van nieuwe leden. Zaterdag, 20 Mei van 8 tot 9 uur, Spaar en Voorschotbank in „Prediker", Janvossen- steeg. Zondag, 4 Juni, 's middags I2V2 uur, vergadering van het Ondersteunings fonds in Zomerzorg. Punten van behande ling: Jaarverslagen en periodiekeverkiezing Aftredend zijn de heeren W. J. Lut en Th. Goessens. Verkiezing van een nieuw bestuurs lid voor de nieuwe fun tie van 2en Voorzitter. Eventueele candidaten kunnen worden inge zonden bij W. J. Lut Warmonderstraat la, tot Donderdag 1 Juni, 's avonds 8 uur. Het adres van den secretaris derafdeeling J. M. H. Horikx, is thans: Musschenbroek- 6traat 9. Werkeloozenfonds St. Petros. Aan de leden wordt bij deze ter kennis ge- '^facht, dat gelük vroeger, opk pu ia de zomermaanden geen uitkeering plaats heeft. Op de jaarvergadering welke gehouden zal worden op Vrijdag 9 Juni moet de ver kiezing plaats hebben van een len Penning meester en 2den Commissaris, deze zijn on- middelijk herkiesbaar, doch volgens reglement heeft elk 10-tal leden het recht candidaten daarvoor'in te zenden Deze worden ingewacht voor 31 Mei bij den ondergeteekende. S. P. STRIJK, Secretaris, Oranjegracht, 21. St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Zondag, is de zaal open van I2V2en van 57 u. voor de leerlingen, ten kwart voor een luur bijeenkomst voor jongens die van den leering zijn ontslagen, te 5 uur voortzetting van het Sjoelbak-concours van 8-10 u. verpl. bijeenkomst voor de gezellen. Maandag, Dinsdag en is de zaal beschikbaar Yoor de Gezellen. Woensdag van 8,10 tot 10,10 repetitie Gymnastiek. Donderdag, Hemelvaartsdag, de zaal ge opend als Zondag. Zaterdag, zitting spaarkas en bibliotheek op de gewone uren. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur. geen zangles. Van half 5 tot half 6 godsdienstonderricht voor alle meisjes van bet Patronaat. Van half 6 tot half 7 ontspanning. Half 6 Spaarkas en Bibliotheek. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuffr. en dienstboden. Maandag-avond van half 8 tot 9 uur, her- halingsonderwijs (Groot Patronaat). Van half 8 tot 9 uur, handwerken (Klein patronaat.) Te lOi/o uur vergadering afdeeling Zieken huis. Dinsdag,van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Van half 8 tot 9 uur, Handwerken (groot Patronaat). Van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der wiukeljuffrouwen. Van half 8 tot 9 uur, Herhalingsonderwijs (klein Patronaat). Geen koijkles. Woensdag-avond van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden. Spaarkas en bibliotheek van 89 uur, (ook niet-leden kunnen worden toegelaten.) Van half 8 tot 9 uur, cursus in 't verstel len, voor meisjes boven de 15 jaar. Donderdagavond, de zaal geopend voor dienstboden. Vrgdag-avond van half 8 tot half 10 gezel lige bijeenkomst voor meisjes van bet Retraite fonds. Van 8 tot 9 uur arbeidsbeurs. Van half 8 tot 9 uur les in 't verstellen voor meisjes van 1215 jaar. Geen knipcursus. Zaterdag-avond 8 uur repetitie Tooneelclub. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L. V. Hemelvaart (Mon Pére.) Dinsdag, Yan half 8 tot 9 uur 3steleerjaar: Naaicursus. St. Liduina-Meisjes-Patronaat St. Petras Parochie. Maandag, van 7 uur tot half 9 voor de lste afdeeling naailes, voor de 2e afd. naai en verstelles. Dinsdag, van 7 tot kwart voor 8, voor de lste en 2de afd. Spaarkas en Godsdienst onderricht. Van kwart voor 8 tot half 9 voor de lste. afd. Naailes. Voor de 2de afd. Naai- en Vers telles. Woensdag, van. 7 tot half 9 uur voor de lste en 2de afd. Brei- en. Zangles. Yrjjdag-avönd van 7 tot half 9 voor de beide afdeelingen Herhalingsonderwijs. De Erfenis. 't Lag al zoo lang in pi'oces die erfenis kwestie van de kinjdex-en de Kraai, dat wist ieder dorpeling- meer dan goed, maa'r ze zoxiden 't winnen/vast en zeker. Ja, want 't was toch hun goed recht die erfe nis van rijken oom Bastiaan, die hun he- twist was geworden op zoo lage, valsche penden. Al jaren en jaren lang speelde die erfe nis in goud- en zilvergeflikker hun voor de begeeiige oogen. De erfenis, die alles brengen zou wat ze zoo heel lang al had den moeten ontberen. Ze hadden 't pre cies uitgerekend hoeveel ieder hebben zou, want 't moest in vieren, maar dan was 't nog 'n heel aardig kapitaaltje. Ze hadden ex- schulden maar ook illu- siën opgebouwd. Omdat ieder dorpeling stellig rekende dat 't proces in hui; voor deel zou uitgewezen worden, was men nog al heel gul met 't verleenen van crediet, totdat het eindelijk toch wel wat al te lang ging duren. Toen maande de bakker, drong de slagex-, pruttelde 't kleermaker- tje. Ze hadden gesust en verschoven en heloofd en nog eens gesust... Ja, dat wa ren de nijptangen waarin de schulden piepend knepen. En nu de allusiiën: Ja, op 'n diep ver scholen nietig hoerendorpje in 't Zuiden je zag er wel eens 'n ,,stoomgetuig" -op den hoofdweg en motorfietsen flitsten wel eens over slingerpaden. Enkele dorpelin gen hadden zelfs wel eens 'n „vlieggetuig" gezien,, maai' zoo hemelhoog en zoo heel wijd gingen hunne illüsieën niet. Ja, die waren zoo meer voor 't grijpen. Zóó, zóó maar uit de wei: ,,'n ezel", met 'n wagen tje, maar mood, mooi spullelte. Toontje kon sturen, wat zou 't dan toch fijntjes gaan als heel 't dorp uitkeek en de kinde ren de Kraai uitreden met hun blinkend spul. Toontje met Rina op 't voorbankje en Fien met Jansk© achterin. Toontje zou z'n beste spullen aantrekken; Rika 'r hoed vol rozen opzetten, Janske 'r Zondagsche japon met 't paars hart aan doen en Fientje 'r blouse van „klare zij". Maiar Toontje, ja, Toontje hiad nog 'n bijbedoe ling: RJilka van .den ibaikker die oi zoo1 dik wijl® „nee" jjezedrd had. die 't toch nog ai hoog in 't hoofd had, as zij zag 't fijne spulleke" en ze wist van de dikke porte feuille met bankpapier... Nou? Zou ie dan wel zoo'n harde noot aan 'r te kraken heb ben? Na lang smachten, vei'langen en hun keren kwam dan eindelijk in tastbare ze kerheid de erfenis in hun bezit. Ze had den 't binnen 't was er. Een zware diepe verluchtingszucht ging door den huize van kinderen De Kraai. Ze deden geheimzin- fiigi. lë gingen op, kgop na&c 't spul; den wkgen, zwart met roode randjes en 't.ezek tje was ook al gauw gekomen. Ze hadden' al lang 't oog er op gehad; donkergi-ijS)! qijige vacht. Ze hadden stroopoppen in staigaten geperst omdat het ezelgebalk niet mocht gehoord worden bij de „gebu- ren". En nu wachten ze nog maar op 'q heel mooden dag dan zouden ze lier en trotsch - 't dorp binnenrijden met de con tanten om allé schulden „naar den kop" af te betalen. Eindelijk ook kwam die dag, de dag der dagen; 't was schitterende zonneschijn 't verlakt van t wagentje blikkerde, 't was 'n bijzonder mooi „getuig", vonden ze. Do beste spullen werden aangeti'okken en 't span reed uit met de noodige pracht en px-aal. De.ezel was mak, hij zou wel willen meenden ze allen. Toch bleek 'n ezel las tiger te besturen dan een gewillig paard, dat eiken ruk, elke tongklank verstond. Ze kwamen in de kromming, al aan 't be gin van het doi'p. Toontje zat fier, recht op, Rina bracht 'r rozenhoed wat in 't ge zicht en Fientje liet 'n zonneglimper op 'r blousje van „klare zij'" schitteren. Toon tje legde flink de zweep er over en... de ezel nam den draai te kort, 't zwakke, vol gepropte wagentje kantelde en de kinde ren de Kraai lagen er onder te spartelen. De vette, welgedane slager kwam aan z'n deur staan, handen in de zakken, hoofd achtei'over, maag vooruit. Hij schudde van 't lachen: Ha, ha, hé? Kom is kij-ke?, Hé kom iskij-ke!" ,',Wat is er nou te doen?" kwam de bak ker met z'n meel-door-poeierd haar en z'n deeghanden. „Wat nau?" kwam Giel de smid uit z'n donkere hal met 'n kachelpijp in z'n aim. En z'n hand als spreekbuis voor den mond riep de slager „Ze zijn om...ge...du ...veld!" „Wie, wat?" kwam de kuiper struike lend over z'n tonnen en hoepels, waarin ie verward zat. „De Kraaien zijn om...ge...du...veld!' En uit alle deuren kwamen dorpelingen lachend, spottend renden ze naar den ge- kantelden wagen en den spartelenden ezel. Met bleeke, vertrokken gezichten werkten de „Kraaen" zich moeizaam van tusschen de ezelpooten en wagenradex-en. Rina kwam te voorschijn met vertrapten rozen hoed, Fientje met gescheüi'de blouse en Janske met 'r verschoven paars hart.. Toontje werkte zich 't allerlaatste er on deruit; hij dook nog eens en nog eens, eindelijk had ie de portefeuille opgevischt. Hij liet allen en alles in den steek, glipte weg en stapte bij den bakker binnen, waar Rika 'n wit boezelaar voorbond om ook te gaan kijken naar de gevallen „Kraaien". Hij troonde haar mee naar den tuin en wat ie getooverd had wist niemand, maar 's avonds toen ze allen wat bekomen wa ren van de doorgestane angsten, vertelde hij dat 't toch „in orde" was gekomen tus schen hem en Rika van dén hakker eh hij klopte heel tevreden op de ddkke por tefeuille, of die er hem aan mee geholpen had. - „Hsgz." Staten-Generaal. Vergoeding wegens kostwinnerschap vap dienstplichtigen. Memorie van Antwoord. De Regeering erkent, dat de veiiiooigiaig vaan het wetteCijlk maximum der vergoeding wegens kostwinnerschap, van dienstplich tigen slechts aiani een beperkt getal gezin- nen ten goede komt, al i® dit getal ver- r eed el ijk gróoter dan het Verslag wil deen uitkomein. In verband met de bij kon. besluit gegeven ^oorschriften kunnen tot bedoelde groep slechts behooren ge zinnen, waarbij het loon van den dienst plichtige vóór zijn opkomst, Véiminderd .mul hetgeen hij voor eigen levensonder houd aan het gezin kostte, meer dan f 1.50 per dag bedroeg, en waarvan het kinder tal een hooger bedrag dan f 1.50 noodig maakt. Aangenomen mag echter worden, dat ook ondier de thans geldende bepalingen verreweg het meerend'eel der gezinnen, ondanks de prijsstijging, welke in, de hui dige omstandigheden .plaats had, in vol doende mate met vergoeding wordt ge steund. Het Is namelijk een feit, dat wij algemeen die zelfkasten van den dienst plichtige dat is wat de man voor eigen onderhoud nooidig heeft uiterst laag worden gesteld; zoo- laag, dat de indruk -wordt gevestigd, dat het aangenomen be drag helangx'ijk lager as dan hetgeen, de man aan het gezin zou drosten tzoo hij daarin thans aanwezig was. M. a. w. de achtergebleven gezinsleden krijgen voor hun onderhoud in den regel meer en iets te dben ter tegemoetkoming jn de on derhoud van die personen beschikbaar zou zijn ais de dienstplichtige kostwinner wel aanwezig was. Er blijkt evenwól een betrekke'.ijk kleihe 'groep van gezinnen, waarin de dienst plichtige zoo weinig verdiende, dat. dolk het middel van eoo laag mogelijke schatting van zelfkosten nfJet tot uitkomst kan ge- n, dat het gezin een voldoende vergoe ding deelachtig wordt. Ondanks de bezwaren, die daartegen be staan, ligt het in het voornemen, der regee- Txmg om voor de gezinnen van dietze groep iets te doen ter tegemoetkming in de on gunstige verhoudingen, waarin zij zijn ge raakt door de algemeene prijsstijging der eerste levensbehoeften. Overwogen wordt het daarheen te ledden, dat de burgemees ter bij de berekening v.an het veigoedlings- bedrag voor bedoelde gezinnen met betrek king tot de zelfikosten van den. dienstplich tige zoo noioidig een lager bedrog in aftrek mag nemen dan dat waarop hij dlie zelf- kosten meent te moeten stellen en bij hoo- ge uitzondering zelfs mag nalaten met die zelfkosten rekening te houden. De minister van Oorlog geeft vervolgens e enige toelichting omtrent de mfissive van 2') Februari aan de burgemeesters, waar uit 'blijkt, dat .de in dlie missive voorko mende bepaling, dat bij de teek erring van vergoeding aan gezinnen van onderaffiioie- ren, rékohing behoort te gorden gdhOiUd^u

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 6