ALBERT RIEL Ékïtèrë vei'Oötrieöjd lat 10 jaatf 'dwang arbeid. Vruchteloos Ihebben mvloiedrijke pensio nen gietmohlt vermindering van deze strai te veaikrijgein. De zeereerw. hear 'bh. Boots- ma, secretaris vain mgr. Heylen, bisschop van Niaanen. heeft zlioh de vorige week nadir Deai Haag begeven, waar hij door den minister van Buatenlandische Zaiken werd ontvangen in verband met deze zaak. Aangehoudenmail e. Het s. s. Westerdijk", 20 dezer te Rot terdam uiit New-York aangekomen en het s.s. Rijndam", dat dezer dagen van New- York te_ Rotterdam wordt verwacht hebben de mail t© Kirkwall moeten ontschepen. Engelsche eischen. Men meldt van bevoegde zijde aan het „Vad.": Het s.s. „Maashaven" van de Gebrs. Van Uden te Rotterdam, geladen met circa 4000 ton graan en katoenzaadmeel, is op 2 6April jl. bij het Galloper Vuurschip op een mijn gestCoten en is na voorloopig bij Harwich op het strand te zijn gezet de Theems opgesleept en bij Gravesend aan den grond gezet. Tot heden staan de En gelsche autoriteiten n'iet toe, dat voor re kening van de reederij door Engelsche scheepsbouwers de noodige reparaties wor den verricht, of dat de lading dde teeke nen van bederf begint te vertoonen geheel of gedeeltelijk dn lichters wordt gelost, dan, onder voorwaarde, dat het stoom schip na afloop van de reparatiën en de ontlossing to Rotterdam aan een Engel sche firma in huur wordt afgestaan. Indien een en ander niet spoedig door de Engelsche autoriteiten wordt toege staan, loopen schip en lading gevaar te vergaan. Tevens wenschen de Engelsche autori teiten den uitvoer van scheepsonderdeelen als stuurmachines, ankerspillen en laad- ilaren, welke bestemd zijn voor stoomsche pen, due in aanbouw zijn op Hollandsche werven, niet toe to staan dan onder voor waarde, dat deze schepen voor den duur f\|Ti -den oorlog .aan Er(gel3ch© firmans worden verhuurd. Dit bevestigt wederom, dat het Reuter- telegram voorkomende in de bladen van 6 Mei de maatregelen door de Britsche ad miraliteit genomen niet juist weergaf. Vergunning tot bunkeren. De NederfandscbJe stoomschepen „Hele na" en „Elceabeith", 'l'igtgenide te Las Pal- in as en te Sit. Vincent, hebbetn van do Brit sche autoriteiten vergunning giekregen te bunkeren en de reiis naar Nederland voort te zetten. Beide schepen zijn geladen met graan tot voeding van menacüi en dier en geconsigneerd aan de N. O. T. Ontvluchte krijgsgevaar eenen. Zaterdagmorgen kwamen Sn Ratum (Winterswijk) twee Fransdhen en Zondag nacht 1 Franschman en 1 Belg over de grens, dlie Maandag met hun. vieren uit hot kamp bij Munster waren ontvlucht. G'üster zijn ze naar Rotterdam vertrokken. •Diu&tsche deserteurs. Te Varsseveild is gisteren een Duitsch deserteur aangekomen uit den Eizas, die naar het front moest vertrekken. Te Ulft, gem. Ge.mdiingen, knvam een (lotgenoot uit Duöseidorf aan. Centraal Uitvoerbureau. Naar het „Holl. Nbr." meldt, hebben cte vele moeilijkheden en prijsverschillen, die tengevolge van plotselinge veranderingen in de bepalingen omtrent den uitvoer den laatsten tijd dikwijls zijn voorgekomen, tengevolge gehad, dat ernstig overwogen Lwordt een algemeen bureau te stichten dat voor het geheele land 'den uitvoer naar den vreemde zal hebben te regelen. Als leden dezer centrale uitvoercommds- missie zullen waarschijnlijk zitting nes- men bestuursleden en vertegenwoordigers der bestaande commissies en vereenigin- gen op dit gebied, die reeds in den lande werkzaam zijn. De plannen voor een en ander moeten reeds zoover gevorderd zijn, dat de onge steldheid van minister Posthuma op het tot standkomen dezer nieuwe centrale weinig of geen invloed meer zal kunnen hebben. D e v e e-u itvoer.: Men schrijft aan de ,,N. Crt.": Er schijnt hij den uitvoer van stamboek vee heel wat slachtvee tusschen het melk vee dooi' gesmokkeld te zijn. Zou het niet gewenscht zijn een streng onderzoek in te stellen ook in verband met de treurige regeling van het vervoer? Wellicht kon men dan de schuldigen en nalatigen opsporen. Er is toch zeker in strijd met de ministehrieele voorschriften gehandeld en er is vee uitgevoerd, waar voor geen consent gegeven was. Was voor een geleidelijke uitvoering van de verleende vergunningen zorg. ge* dragen, dan zou-scherpere controle moge lijk geweest zijn. Het verdient overweging de namen der personen of lichamen, die consenten krij gen en de hoeveelheid waarvoor hun die verleend worden, te publiceeren. Door ge- hnibizhiniighald wordt voedsel gegeven, aan allerlei dwaze geruchten. Ook zou het overweging verdienen me- dedeeling te doen van grondstoffen enz. die b.v. dn ruil voor het vee werden verkre gen; meer openbaartaeïd ook op dit gebied Lou dergcfijke rageeringsm.aatre<geje»n in een juister licht stellen. De positie van den minister van Land bouw wordt ook daardoor bemoeilijkt^ dat sommige Kamerleden voor hun kiezers om consenten tot uitvoer komen aankloppen wat niet behoorde te geschieden. Melk naar P ruisen. Te Gendriingen hebben de aandeeflfhou- ders der Coöd. SteoarcuijvelfafoaieJk Home- lliand besloten een deel der melk naiar Prui sen uit te voeren. Ze ontvangen f 14.50 per 100 L'. i. Ro^ge. Men meldt aan de „N. R. Ct": De itnlandsche rogge ,ils over (het verbruikt Heden wordt «aan de Nederland-, sdhe bakker® buitenlandsdhe rogge toege zonden. Er is voldoende voorraad. - Schoenfabrikanten. De aigtetmeeine vergaderfmg van den Alg. Ned. Bond vain Schoenfabrikanten zal ge houden worden te Tilburg op 25 Mei as. De agenda beyat o. m.: verslag van de werkzaamheden inzake den aanvoer van fournituren en leder en mededeeüingion be treffende den aanvoer van Ameaikansch leder. Geen invoer van edelgesteen ten in Frank r ij k. Sinds eenige dagen os, volgens de „Tel." de invoer van alle edelgesteenten, dus ook van geslepen diamant, (in Frankrijk niet toegestaan. Het blad noemt dit een zwaren slag voor de roosjesbranche t© Amsterdam. Onze neutraliteit en de tuinbouwers. Het officieel orgaan van den Nederland- schen Tuinbouwraad meldt, Donderdag 11 dezer de mededeeldng te hebben ontvangen van het bestuur van den Noorder Markt- hond te Noord-Scharwoude, dat het een uitnoodiging had ontvangen tot bijwoning eener op Zaterdag 13 Mei te Hoorn te hou den vergadering, waarin „door enkele heeren uit Den Haag en elders, die in nauwe relatie met de Duitsche Regeering staan", voorstellen zouden worden ge daan om alle vroege aardappelen van de leden der Noord-Hollandsche marktver- eeniging aan Duitschland te verkoopen. Het zou niet de bedoeling zijn de koop lieden en andere factoren uit te schakelen en de besprekingen zouden ongetwijfeld in het belang van de aardappelverbouwers zijn. Bedoelde uitnoodiging was ontvangen van den heer H. Vijn Hz., burgemeester van Twisk. Aan deri Ned. Tuinbouwraad werd om advies gevraagd. „De Tuinbouw" meldt, dat dadelijk aan den Noorder Marktbond is geseind, dat wij het leiden van den uitvoer van een zeker artikel in één bepaalde richting, welke ook, te eenenmale in strijd achten met onze neutraliteitsbegrippen, hetgeen te meer klemt, waar het nemen van maat regelen in den zin van hen, op wier ver zoek de vergadering werd uitgeschreven, gelijk stond met een flagrante afwijking van de sedert jaren gebruikelijke wijze van verkoop der producten en met een overboord gooien van het mooie principe onzer veilingen, waar alle koopers gelijke rechten hebben en die rechten zou men nu aan allen op één na ontnemen, want daar komt bet toch op neea* als men een rege ling maakt, waarbij men wel niet de „kooplieden en andere factoren" uitscha kelt, maar waarbij men tweemaal 's weeks prijzen vaststelt, aan die kooplieden een zeker commissieloon betaalt, doch verder all© vroege aardappelen aan één der oor logvoerende landen levert! Den volgenden dag, schrijft het blad, hadden wij een onderhoud met den voor zitter en secretaris der belangrijkste af- slagmarkt in Noord-Holland, de heeren Gok en De Jong van „De Tuinbouw" te Grootebroek en met den ondervoorzitter en den secretaris van deji Noorder Markt bond te Noord-Scharwoude, de heeren Ootjers en Kliffen, en bij dat onderhoud werd ons inderdaad bevestigd, wat we nog maar niet konden gelooven, dat de burge meester van een Nederlandsch© gemeente onze tuinbouwers in een richting wilde drijven, die in geenen deele met 's lands belang strookt." Koninklijk bezoek aan Noord-Hofland. Met bet doel,door efijgeoi aanschouwing te 2aen, boe bet Hand; zich na den waters nood heeft hersteld, hoeft de Koningin gisteren andermaal een beizoelk gebracht aan de dorpen tin Waterland', düe zoo zeer dor luei ovenstrotomingswater werden ge teisterd. H. M., die haar verlangen had geuit, dat dit bezoek zonder ceremonieel zou olaats hebben en geen f.eefö-telijik ka rakter dragen, was vergezeld van freule Six en ibr. Hooft Graafland. Te 9 u. 27 (kwam II. M. per gewonen trein, wiajaaün een koninklijk rijtuig was ingolajscbt. te Zaandam aan, waar zij ontvangen werd door den beer Ter Laan., burgemeester, ©n P. Kraan, secretaris dier gemeente, terwiji med'e aanwezig waren de burgemeester van Koog aan de Zaan, «le beer C. Maarschalk, en de. heer Pb. Beemink. secretaris. Er werd geen toespraak gehouden, zoo- dat terstond de auto's werden bestegen voor e>en korte tocht door Zaandam. Gp bet statibnapleSn bad zich een groot e me nigte orcastotd, die H. M. ituide en harte lijk toejuichte. Aardig was ook de ovatie van dte schoolkinderen van echoed G en van de OoetevaarStraat, dfie op het plein stonden geschaard. In een matig tempo ging bet nu door de -Westzijde over Koog aan de Zaan en de Nooaxlerbrug door de oostzijde, diie de grens vormt van het over stroomde gebied. Hier werden drie ■arbedd'enswomngeii be zocht, waarvan de bewoners heel Vreemd opkeken, zoo onverwacht dn den vroegen morgen zuCk eten hoog bezoek te ontvan gen. Met belangstelling vroeg de Koruingiin waar zij ©en ondeakomen (tijdens de ramp hadiden gevonden, of zij veel schade had den geibeden en of dezte vergoed wondt. Daarna werd dte tocht door dte Oostzijde, waar velen evenals elders in de stad ten teeken van dncenomenbeid met het bezoek de vlag hadden uitgestoken, vervolgd. Aan het Weerpad werd dpor het Zaandamsdhe gemeentebestuur afscheid genomen. De weg werd nu vervolgd maar Oost zaan, waar burgemeester Teer en de wethouders Kwak en De Rudder H. M. op het gemeen tehuis weflkom heetten. Kort diaarna word de tocht vervolgd door Oostaaian in de richting van llmendam. Zoo-wel iin de eerste alg in,de iaatstge-. noëmftte plaats ulnte dé Koningin den wensch, enkeflte huizen van binnen te zien aan welk veriangen aanstonds werd vol daan. Ook bóer weer dezelfde fcelangstel- ilino" in het lot der bewoners. Ook aan de kerken fin beide gemeenten, diie ddenst bal den gedaan alls vluchtdimgemoorden, werd een bezoek eretoracht. Te ongeveer 12 uur vertrok liet gezel schap per motorboot van I-lp end am naar Broek in Waterland. Minister Posthuma. Minister Posthuma gaat voor hersteJl van gezondh-ecid naar R-uurlo. Korfe Kroniek. In den oudierdtem van 64 j aren is gis teren te 's-Graven hare overleden de heer A. H. J. Smit. referendaris bij het depar tement van Financiën. De gemeenteraad van Goes had be sloten die kermis te doen doorgaan. Thans heeft echter de militaire overheid dlift ver boden. De suiker van bet product 1916 voor spelt een beteren oogst dan ju 1915. Ons land heeft ihans nog een Staats schuld! van pü.m. 1406 millliioen. De Engelsche geïntemeerden te Gro ningen mogen in de omstreken fietsen.. Gemengde berichten. Markthnuior. Men schrijft uit Roermond aan „De Tijd": Er stonden Vrijdag verscheidene „kwakzal vers" en „marktjoden" te schreeuwen op het kleine pleintje. En het waren de gewone din gen der weekmarkten, welke er verhandeld werden zijnde prentkaarten, vergrootglazen, portemonaies, sterk als ijzer, horloges en gou den ringen van een kwartje. Daar stonden dan nog de kramen met .ellenwaren, en met snuisterijen, en bloemen en messen en sch- ren en allerhande andere dingen. Aan een kant van de markt stond ook een man met wonderolie. Hij stond daar in zijn afgedragen trouwjas en schikte de fleschjes en praatte zacht.voor zich heen: 't is geen zwendelarij, 'tis geen namaak! 'k Ben uit- uitvindsel van den ouden-man-zelf En de de fleschjes bennen 't- zelfde hoor, het een is gelijk het ander!" En dan ontkurkten z'n dikke handen een der gele fleschjes en de rondomstaande boeren lebberden beurtelings... „Één dubbeltje de medicijn voor kiespijn, oor pijn, pijn in 't hoofd, krampen in de maag..." Zoo somde-n-ie op, „influenza, ontsteeking van de keel, verkoudheid en het eecige middel tegen nekkrampI" Hij praatte zoo stillekens door, voor zich heen, onderwijl maar schik kende z'n fleschjes. daar bennen d'r nog maar- drie, burgers, drie bennen d'r nog l" Auto-ongeval. Naar de „K. V." meldt, is de bisschop van Lodi, toen hij van een bezoek aan den bisschop van Pavia terug keerde, het slachtoffer van een auto-ongeval geworden; het rijtuig kantelde en viel in het water. De bisschop en zijn secretaris moesten met tamelijk ernstige hoofdwonden in het ziekenhuis opgenomen worden. Goed afgeloopen. In het verslag van het „Dbld. v. N.-Brab." van de laatst gehouden groote troepenschouw op de Molenheide bij Breda, lezen wij o. a. het'volgende „Terwijl de beide cavalerie-regimenten in draf defileerden, was een der paarden van de hierbij behoorende initrailleurs-afdeeling aan zijn begeleider weten te ontsnappen. In vollen ren liep het juist aan in de rich ting waar H. M. de Koningin zich met haar gevolg bevond. Be ter plaatse aanwezige luitenant Van Marion reed op het' paard toe, en wist het eerst van richting te doen veranderen. Daarop kwam het paard in de richting van het- publiek gerend. Tal van toeschouwers trachtten reeds een goed heenkomen te zoe ken. Maar vóór het paard het publiek gena derd was had luitenant Marion het reeds bij den teugel gegrepen en tot staan gebraeht. Dit kranig rui terstukje bezorgde hem van de zijnde van het publiek een welverdiende .ovatie". Een drama. Een ontzettend drama in de oflicierswereld heeft zich te Weenen afge speeld. Een Grieksch officier heef twee Ser vische officieren doodgeschoten die zijn echt- genoote hadden beleedigd. Te-gen het carnaval. Er wotrdt te 's-Hertcigenbosdh een groote Beweging op touw gtezet togen, de viering van earn aval. Verschillende vereemiilgingen zullen samen, werken oim deze zaak, die: al jaren lang broedt, tot een stoeide oDlbossdtng te brengen. Waar -de carnaval de laatste jiaren toch niet veel meer om (het lijf heterft en nu al twee jaar geheel tot het verleden behoort sinds de molbiilteatie, zal van totale afschaf fing niet veel meer gemerkt worden. Loodgietersactie. Bii drie loodgieters- patroons te Haarlem hebben gisteren de gezellen het w-erk niet hervat. Volgens een besluit der patroonsvergadering, werden daauon ook de bij de drie patroons wer kende niet-geoa-eaniseerde werMüetden naar huis geizonden. en zal een algeheele uit sluiting dooi' de patroons worden gepro clameerd. Een 200-tal loodgieters komen daardoor buiten werk. Een hevige strijd As dus in het voorudt- zSohit; de gezellen verlangen 32- cent per uur. Een loon geschil. Wegens een loonge- sch'il ziin cisteren te Pieterburen ongeveer 100 landarbeiders in stalking gegaan. Meningitis. Het dochtertje van dien landbouwer W. te Oeffeit is aan meningitis ©verteden. Nekkramp. Bij de vrouw van zekeren B. in de arbeiderswijk Klarend all, te Arn hem. diie reedis eenige dagen ongesteld was, is nekkramp geconstateerd. Nog v-oor de vrouw naar het ziekenhuis kon worden overgebracht, was zij overleden. Meikevers. Van de meikevers, die dit jaar bi (wonder talritk zijn, maakt men op het ooer-enbTik in Noond-Brabant ook al een handelsartikel. Op verschillende plaatsen wonden ze opgekocht en de j'etugd üs niiei te lui -om een cenit te vendHenn. Zoo heeft b.v. een notabele uit Bud-ed bekend laten maken, dat hit een cent pea- 50 stuJkö be steedt, en dat de mdHkev-ers bestemd zijn voor kippenvoer. Treurig. De arbeider Adriaans te Uden heeft zooals reeds gemeld Zaterdag, waarschijnlijk in een Ylaag yan zinsver- bijstérifig, zijn vrouw en zijn schoonmoe der vermoord, en daarna zichzelven, door zich op te hangen, van het leven beroofd. Het parket uit 's-Hertogenbosch bevond zich gisteren te Uden, ten einde een on derzoek in te stellen. De vermoedelijke dader was sinds tóen maanden gehuwd. Voor zijn huwelijk zoo wel als daarna stond hij als drinker en leeglooper bekend. Zijn schoonmoeder liet een woninkje voor hem zetten en nam haar intrek bij het jonge paar. Beide vrou wen voorzagen door veldarbeid in de be hoeften van het gezin; ze gingen beiden door voor niet geheel toer ekenbaar. Za terdagmiddag tegen vijf uur kwamen zij van het veld, Adriaans kwam even later. Hij sloot d© blinden en deuren, en welk drama zich toen heeft afgespeeld bleek des avonds, toen de bakker een door Adriaans besteld en niet afgehaald brood, ging be zorgen. Door een loopgat voor de kippen zag hij op den vloer de twee vrouwen roerloos in een bloedplas liggen. Hij waarschuwde de politie, diie d© woning openbrak, de vrouwen reeds dood ep Adri aans opgehangen vond. De drie lijken zijn daarop naar het raad huis te Uden vervoerd. Jaloerschheid schijnt niet vreemd aan de daad. De bu ren hebben niets van de misdaad bespeurd. Ongeluk. Een droevig ongeval had Zaterdagnamiddag ter hoogte van de z. g. Michdelsbrug te Roermond plaats. De 64- jarige landbouwer V. uit Linne viel, door dat ietmand er achter opsprong en daar door het paard schrikte, van zijn kar. De ongelukkige kreeg zoodanige inwendige kwetsingen, dat de ontboden geneesheer directe overbrenging naai' de kliniek noodzakelijk achttiS, V. is nog denzelfden middag overleden. „Tijd". Doodgeschoten. De landstormer P., afkomstig uit Oss, is volgeris de „N. R. Ct." te Bergen (L.) door rijksambtenaren doodgeschoten, terwijl hij als voorlooper voor de smokkelaars diende en zelf eerst een schot had gelost. Tevens werden twee koeien doodgeschoten en vier smokkelaars en twee koelen aangehouden. Een vrouw verbrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half- vier zag een agent van politie rook komen uit de woning van de 73-jarige B. van der S., weduwe J. van B., aan de Kaatslaan te Rotterdam. Hij opende de luiken en sloeg de ruiten in. Dadelijk zag hij toen, aldus beriche de „N. R. Ct.", dat een bed in brand stond, doch hij hoorde niets. Na bïussching werd op het verbrande bed het half verkoolde lijk van de bewoon ster gevonden. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat deze ziekelijke en hulp behoevende oude vrouw een nachtlichtje, dat op een tafel bij het bed stond heeft, om ges tooten. Zwemmen. Zondag is bij het zwem men op een vrij diep punt in de rivier De Mark onder Ulvenhout verdronken de tamboer-hoornblazer V., afkomstig uit Amsterdam. Pas een uur, nadat de onge lukkige, die onbedreven was in het zwem men, in de diepte verdween, werd hij le venloos gedregd. In het circus. In het circus Carré te Delft zijn Zondagavond, door eigen on voorzichtigheid, twee jongens van de hoog ste plaatsen naar beneden getuimeld, waarbij ei' één zijn linkersleutelbeen brak. Verdronken. Het 5-jarig zoontje van L. de W., te Marken, werd in de nabijheid der ouderlijke woning drijvend gevonden in de sloot. De aanstonds in het "werk ge stelde en langdurig vol gehouden pogin gen om de levensgeesten op te wekken, mochten niet baten. Onder de stoomtram. Gistermorgen is C. M. van Amsterdam, die bij het Laar der Hoogt op de Gooische Stoomtram staande zijn hoed, die afwoei, wilde grij pen, onder de wagens geraakt* waardoor een zijner beenen werd verbrijzeld. Hij is in bewusteloozen toestand naar de R. K. Ziekenverpleging gebracht. Een vlaggen-quaestie. Naar men ver neemt, is door de Haagsche politie be zwaar gemaakt tegen het uithangen van een vlag aan een perceel aan de Molen straat aldaar, waarin het bureau van het Haagsch Vrijzinnig Concentratie-Comité is gevestigd en op welke den kiezers ver zocht werd op 15 Juni hun stem uit te brengen op de heeren Deking, Dura, Hen- ny, Limburg, De Mos en Roest Grollius. Het comité is voornemens zich tot den burgemeester te wenden, ten einde te ver krijgen, dat tegen het uithangen van deze en dergelijke vlaggen geen bezwaar zal worden gemaakt. KERKNIEUWS. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot leeraar aan het Seminarie Hageveld te Voorhout den WelEerw. heer W. W. vanLeeuwen; tot kapelaan te Poel dijk den Weleerw. heer F. P. JL Goossens tot kapelaan te Lutjebroek, den "Weleerw. heer A. J. S. van Dieren, tot kapelaan te Heemskerk den Weleer, heer H. N. P. J. Berkhout;- en tot kapelaan te Leimui- den den Weleerw. heer C. B. M. Wie- mers, die kapelaan was te Voorhout. Letteren en Kunst. Een Katholiek tooneelspeler. Tooneelspelers staan over 't algemeen bij de degelijke Hollan-dsche burgerij slecht in de kas. 't Zijn „komedianten", en met hen bren gen Vij alle wuftheid en lichtzin van ze den in verband. Vaak niiet ten onrechte, want vele artis- ten leven zoo, als wilden zij doen blijken dat de Tien Geboden voor hen, buitenge wone menschen, niet gelden Maar dat losheid van zeden en onge bondenheid niet noodzakelijk behoeven Ingezonden a 30 cent per regel. DENKT OM 10 MEUBELMAGAZIJN. HAARLEimiERSTR. 26. vast te zitten aan het métier als zoodanig, toont ons het leven van den pas overleden Amsterdamschen acteur, den heer v. Schoonhoven. Deze populaire Amsterdamsche artist werd verleden week vrij onverwachts door den dood verrast. 't Is daarom duhbel aandoenlijk in zijn uiterste wilsbeschikking de bepaling te lezen, dat zijn lijk niet langs den schouw burg mag gevoerd worden, dat bloemen zijn baai1 niet mogen sieren, en dat aaq zijn graf niet mocht gesproken worden. Wat een treffend Katholiek voorbeeld heeft de tooneelspeler Van Schoonhoven hier gesteld. De toorieeLspeler is uiteraard een man van de uiterlijkheid, van tl© vertooning, van den pronk en de praal. Men leest zelfs van v. Schoonhoven spe ciaal, dat hij als jongeman tot het tooneel werd aangelokt door den pronk van weid- sche kleeren en 't breede gebaar van het romantisme. Maar bij den dood, meent de eenvoudige vrome Katholiek, die v. Schoonhoven was, houdt alle tooneelspel op, dan mocht hij niet meer de gevierde tooneelspeler zijn, maar alleen de eenvoudige vrome Katho liek, die gestorven s. En waar voor velen eerst recht bij hun dood het komediespel begint, en velen zich laten omringen met praal en uiterlijkheid, en geërd worden om verdiensten, die hun niet toekomen, daar wijst de Katholiek v. Schoonhoven, die bij zijn levèn tooneelspe ler was, gedachtig de wenschen van Kerk en overheid, alle'eerbetoon van bloemen en gedachtenisreden af, en vraagt hij' al leen ootmoedig óns aller gebed. Dit treffend feit, ofschoon reeds vermeld in de courant, mag hier weieens extra on derstreept worden. Hoevele Katholieken, die dn het open baar leven een rol spelen, kunnen aan de ze nobele gestie van hem, die maar een tooneelspeler, een komediant was, een voorbeeld nemen. Ook bij den dood van zoovele vooraan staande Katholieken laat de moderne mon daniteit hare eischen gelden. Bloemen, speechen, huldebetoon. - Ook v. Schoonhoven had dit alles kunnen heb ben, had hij t niet als voorbeeldig Katho liek afgewezen. En juist, omdat hij dit deed, heeft hij zichzelf de schoonste hulde gebracht. Hij heeft getoond, dat in welken vang of stand of in welk beroep het leven ons plaatst, men steeds kan zijn „cathotóque avant tout», een Katholiek van de daad. En dat v. Schoonhoven dit heeft ge toond als tooneelspeler, in een yak, dat ons altijd de culminatie toeschijnt van wuftheid losheid ah ongebondenheid, dit strekt hein te meer tot een onsterfelijke glorié. „Msbd." 411e Staatsloterij. Trekking van gisteren. NIETEN. 41 45 132 147 177 191 226 232 263 291 312 391 440 448 551 552 583 601 734 761 813 842 848 871 915 916 1047 1061 ,1089 1185 1232 1240 1241 75 1281 1325 1340 1376 1382 1386 1387 1397 1443 1466 1493 1516 1520 1546 1608 1692 1731 1796 1804 1844 1862 1864 1925 1947 1977 1978 1981 2144 2343 2372 2415 2504 2518 2534 2541 2571 2589 2626 2704 2732 2810 2849 2954 2972 2975 2988 2995 3025 3066 3070 3095 3107 3184 3301 3327 3365 3436 3498 3504 3551 3606 3611 3620 3679 3702 3722 3726 3743 3757 3764 3845. 3856 3877 3909 3929 3941 39-44 3952 4022 4033 4063 4068 4074 4100 4114' 4117 4154 4163 4L75 4225 4250 4280 4292 4297 4301 4382 4393 4397 4401 4408 4458 4-479 4482 4504 4556 4597 4630 4709 4781 4803 4864 4895 4934 4986 4992 5013 5054 5074 5075 5081 5086 5107 5108 5142 5147 5197 5241 5263 5374 5396 5409 5411 5417 5453 5456 5488 5491 /5625 5717 5734 5838 5920 5938 5974 5987 5991 5993 5999 1 6031 6054 6059 6113 6115 6148 6196 6203 6249 6252 6268 6302 6327 6349 6358 6453 6455 6456 6482 6488 M 6519 6533 6551 6595 6610 6647 6671 6708 6746 6785 6789 6793 6820 t838 6909 6937 6945 7000 7014 7082 7083 7095 7096 7108 7131 7159 7209 7255 7287 7316 7329 7353 7365 7368 7422 7451 7493 7502 7564 7564 7576 7580 7628 7675 7702 7754 7800 7840 7841 7844 7860 7870 7906 7995 8063 8077 8102 8108 8252 8319 8336 8343 8370 8404 8424 8443 8462 8463 8491 m 8578 8628 8733 8807 8820 8991 «ai 9037 9058 9087 9096 9121 9138 [1234 9237 9238 9314 9354 9368 9374 9418 9509 9528 9555 9560 9574 9636 9752 9773 9776 9828 9830 9851 9885 MSI 10003 10015 10063 10107 10161 10183 19189 10228 10237 10251 10266 102?5 10290 10292 10296 10373 10401 10431 10449 10452 10497 10469 10523 10525 10543 10597 10607 1Ü6S7 10718- 10725 10742 10775 10800 10830 10849 11217 10993 11034 dl 071 11081 11115 11120 11232 11233 11241 11242 11273 11347 11372 11393 11417 11419 11427 11508 11562 11587 11629 11631 11642 11654 11688 11701 11704 11722 11841 11850 11861 11985 12002 12012 12022 12034 12078 12086 12097 12106 12122 12155 12208 12232 12243 12258 12304 12343 12358 12368 12381 12436 12453 12501 125s6 12621 12639 12651 12699 12798 12801 li 12833 12853 12930 12997 13035 13077

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2