Ingezonden stukken. is1 ederl am-tfere ia Indië wel niet, als vreem delingen beschouwen) en deze dwaasheid overlaten aan <Le familie dn heilig Patria." W. C. J. Pastoors t Met groot leedwezen zal.alom i» Katho liek Nederland worden vernomen het overlijden van den heer W. G. J- Passtoors burgemeester van Ginniken. Deze nobele persoonlijkheid heeft zich door zijn stagen, eerlijken arbeid vooral voor de belan gen der arbeiders de achting en sym pathie van allfc-n verworven. Passtoors won* een man van karakter, een Katholiek in denken en doen! Zaterdagnamiddag is de heer Pastoors na een langdurige ongesteldheid, die plotseling in hevigheid toenam, .te Ginni ken overleden. De overledene werd geboren te Zundert dn Noord-Brabant in 1856, ontving zijn eerste opleiding te Capelle-au-Bois, in België; en. in het Instituut St. Louis te Oudenbosch, vestigde zich te Amsterdam in het behangers- later in het tabaksvak. In 1888 was hij de ziel der oprichters van den ,,Ned. R. K. Volksbond", onder warme begunstiging van Z. D. H. Mgr. C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haar lem en met krachtige medewerking van Mgr. L. C. L. Eijgenraam, den eersten geestelijken adviseur van den Bond. In het jaar 1901 werd hij voor het eerst gekozen tot lid der Tweede Kamer in het district Beverwijk. De Katholieken hadden daar vroeger reeds vaak met uitnemende" candid aten vergeefschen strijd gevoerd, en zoo kwam het, maar slechts voor kor ten tijd, onmiddellijk vóór de uitbreiding van liet kiesrecht in 1897, in handen van mr. Th. Borrel. Voor de katholieke partij is het eerst in Letterlijken zin veroverd door Pas- etoors, nadat zijn afgevaardigde, de oud minister ma-. J. P. A. Tak van Poort vliet, nhar de Eerste Kamer was overge gaan. Bij de stemming van 21 Februari 1901 werd hij met 164 stemmen op de 6000 gekozen tegen den oud-minister J. T. C rem er. Hij heeft zich spoedig daarna te 's-Gravehhage gevestigd. Bij. de periodieke verkiezing, die in het zelfde jaar volgde, won hij opnieuw met slechts 71 stemmen; ook in 1905 en 1909. In 1913, bij de periodieke aftreding, heeft hij zijn Kamerzetel verloren. In de Kamer nam de heer Passtoors ijverig deel aan de discussiën over de so ciale wetgeving, met name onmiddellijk na zijn intrede in Maar.t 1901 aan de behan deling der Woningwet. Hij was daar, ook voor zijn politieke tegenstanders, een sympathieke figuur. Onder het ministerie-Heemskerk, den 22en Juni 1908, werd de hee.r Passtoors benoemd, tot burgemeester van Girmeken, waar hij bij alle ingezetenen zeer populair pas. Na ruim twintig jaren Centraal-presi- dent van den ,,Ned. R. K. Volksbond" te zijn geweest-®*»-"»-— wp,-n terug, en werd hij als Cen- traal-president opgevolgd door dcca heer J. W. Smit, die steeds als trouw wapen makker hem heeft ter zijde gestaan. Van „De Volksbanier", orgaan van den Bond, dien hij in 1890 oprichtte, is hij tot zijn dood hoofdredacteur gebleven. Brochures van zijn hand verschenen over minimum-loon en maximum-arbeids duur, over Kamers van Arbeid, benev ris eenige propaganda-geschriftjes over vak- oiganisatie. Van verscheiden commissiën was hij lid o. a. van de Staatscommissie inzake pen- aionneermg van ou-den van dagen. Tijdens den oorlog maakte hij deel uit van de Commissie voor de distributie van levensmiddelen in de Belgische grensge meenten, die hij geregeld bezocht, zoadat hij vrije toegang had in België. Een en an der wat hij daar zag en ondervond, heeft hij in ,,De Volksbanier" gepubliceerd. Z. H. de Paus beloonde zijn verdiensten door hem tot Kamerheer di cappae spada te verheffen en H. M. de Koningin benoem de hem tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Dr. D. Bosf Zaterdagavond is het Tweede Kamerlid Dr. D. Bos, leider dei* Vrijzinnig-demo cratische partij, in den ouderdom van 53 jaar in hotel ,,de Witte Brug" te Scheve- ningen overleden. N Dr. Dirk Bos, werd geboren te Gronin gen, studeerde aan de universiteit aldaar en werd, in 1888, bevorderd tot doctor in de wis- en nauurkunde, op proefschrift Volume-veranderingen van Diëlectrica. Hij' was van 1883—1893 leeraar aan het gymnasium te Winschoten; van 189-4—1895 redacteur van de Winschoter Courant; van 18951901 schoolopziener in het ar rondissement Winschoten en sedert 1901 lid der Tweede Kamer voor Winschoten. Na de algemeene verkiezingen in 1913 is di'. Bos door del Koningin uitgenoodigd geworden, een nieuw kabinet te vormen. Men weet, dat hij aan de S. D. A. P. daar in zetels heeft aangeboden, welke door die partij werden geweigerd. Daarop heeft hij voor de opdracht tot formatie van een Kabinet bedankt en is het Kabinet-Cort van der Linden gekomen. In de crisisdagen van 1914- werd hij be last met de regeling van het middenstand s- crediet. Heel wat vooroordeelen zijn te overwinnen geweest voordat de Midden- fctands-Credietbank op pooten stond, maar geen-moeite was hern to zwaar om bezwa ren tegen deze instelling te ontzenuwen. .Van de Staatscommissie voor de Oorlogs winstbelasting was hij voorzitter. Hij was een der groote drijfkrachten in het in 1914 opgerichte Comité tot steun en ontspan ning van militairen. Zijn voorzitterschap van de Bevredigingscommissie is bekend. Hij was president-curator van de Han- /óf^hoogesehoo1!! te Rotterdam. Verschil lende industrieele ondernemingen telden hem onder haar commissarissen; ook was ïiij mede-oprichter van de Nederlandsche Hypotheekbank to .Veendam. Dr. Bos toonde zich tegenover zrjn poli tieke tegenstanders steeds een eerlijk man en had daardoor in breede kringen veel sympathie verworven. 08 Statenverkiezingen. De d istrLcts-kiesvereeniging der Chr. Hist. Unie lie Al-phea a. <L R ij n heeft candidaat gesteld het aftr. lid den heer W. Los en besloten de candidaat der R.K. dB heer F. H. v. Wicheai te steunen. Wat zijn ze liberaal! De „Controleur" wijdt een artikel aan het rapport dei' Bevred-igingscommassie. De schrijver van het artikel wil over het algemeen wel' accoord gaan met dit ,/rac- taat voor den. vrede". Vooruit dan maar met de wetsvoorstellen. „Alleen.... -bii de Katholieken ie meer toezicht moo- dig, omdat zij duidelijk inzien, dat onder wijs de vijand is van de benauwde kerk leer"! Voor de Katholieken, behoort dus... een uitzonderingswet te worden gemaakt! „Tijd"., Uit de sigarenindustrie. Te Utrecht heeft verleden week een confe rentae plaats gehad van de vertegenwoor digers der organisaties van patroons en arbeiders in de sigaren-industrie over den itcnstandaard. Naar ,,IIet Volk" verneemt, hebben de patroons daar een bepaald aan bod gedaan tot verhooging van de loonen. De vakvereeoigingen zullen dat aanbod nu in overweging nemen. In de te Utrecht gehouden vergadering vai het Verbond van Vereenigingen van 1 Sicarenfabri-kanten in Nederland hebben de noordelijke en zuidelijke fabrikanten besloten, met ingang van 6 Mei de prijzen van de sigaren te verhooigen. Omtrent de verhooging van de sigaren- prijzen deelt men .uit vakkringen aan het Hbld1." mede: De buitensporig hooge tabakprijz'en die bijvoorbeeld voor Java- cn Sumatra-om- blad 200 voor Braziel tabak 300 voor Java binnengoed 400 en voor Java- en Sumatradek ook enorm gestegen zijn, ais- ra ede de loonen der werklieden, waarvoor eene aanzienlijke verhooging is vastge steld. zulle®. die .fabrikanten, welke de kat uit den boom kijken, wei noodzaken spoe dig mede te verhoogen. Wat de tabakprijzen aangaat zoo is, zoo als reeds is vermeld', op 4 dezer ten kan tore der Ned. Handelmaatschappij eene vergadering gehouden van tabak-impor teurs-, fabrikanten- en werk'Le den-afge vaardigden, om plannen te beramen goed- kcoper Javu-binnengoed, Java-omblad en Sumatra-omblad te verkrijgen. Echter, ook wanneer deze plannen sla gen. zal. door de duurte van de vele an dere tabaksoorten, den hoogen prijs der materialen en de verhoogde arbeidsloonen de verhooging van den sigaren-prijs niet af-Ao wendATi .'rijft, tusschen do vooraan de aioarcjxinuarsrmeT"oen handel en de N. O T. Zaterdag tot een gunstig resultaat hebben geleid. De importeurs hebben een offer gebracht ten behoeve van de wering der werkloosheid, met het gevolg, dat er is gesloten, een hoeveelheid tabak ter be schikking te houden van de Nederland sche sigarenindustrie. Er is een commissie van aankoop be- benoemd, bestaande uit de heeren: Van Leeuwen Boomkamp, B. H. Manus, Del Baere, allen te Amsterdam, en den heer Hamers te Oosten-wijk. Voorts is er een distrihutieconirnissie benoemd, bestaande- uit de heeren W. B. Dre-sselhuijs (Culom- borg), F. Lieftinck J.Hzn., en P. Schrik- ker, te Amsterdam en de heer Kok, te Eindhoven (president van de werklieden- organisaties). Korfe Kroniek. Er is opgericht eon handelsvereenl- ging van Nederlandsche m et aa'in d u s tri- eelen. met het doel de algemeene han delsbelangen der werkgevers te bevorde ren zoowel in verband met den inkoop van grondstoffen als met den verkoop van fa brikaten, de leveringsvoorwaarden, de be- talingsconditiën, enz. Te Breda is overleden jhr. mr. A. J. J. Sasse van Yssefjt. De overledene be kleedde tijdens zijn leven verschillende functies in rechterlijke colleges. Te Roermond is overleden de heer J. J. Küppers, voorzitter van den Lim- burgschen Zouavenbond. Men mef.dt aan- de -,N. Cri", dat de gezondheidstoestand van ds. A. S. Talma te Bcnnebtroek van dien aard is., dat hem een absolute rust van eenige maanden is voorgeschreven., Gemengde berichten. Omnibus te water. Door een noodlottig toeval geraakte Zaterdagmiddag de omnibus van 't hotel Flothuis te Hoogeveen in do Hoogeveensche vaart. Als passagier zat er in de heer W. uit Hoogeveen met zijn kindje, alsmede zijn schoonouders. Gelukkig werden allen gered. Behalve een paar schrammen, kwam het viertal wonder boven wonder er goed af. De eerste Bredasclie De eerste Brcda- sche aardbeiëen werden 6 Mei door de Wed. A. Voezenek op dc veiling der Baroniesche Tuinbouwvereeniging te Breda aangevoerd. Diefstal van f 60.000. Ten nadeele van den heer Yan der Groot te Sondel is een be langrijk bedrag aan geld gestolen; ongeveer zestigduizend gulden wordt vermist. De jus titie van Heerenveen is derwaarts vertrokken om eef! onderzoek in loco in te stellen. Brand. Te Halsteren is afgebrand de landbouwschuur van C. Kruft. Drie koeien kwamen om. Smokkelende kunstenaars. Toen, Za terdagmorgen te Zevonaar do trein, waar mede de Eiber f elder Opera naar Duitsch- land terugkeerde, gevisiteerd werd. bleek, dat dö. waggont waarin de requisieten yei> 1 voerd werden, een groote hoevoeUïead .smokkelwaar, voforral meal en vet, bevatte. Ook vette 'leden v-an, het gezel-schap hadden smokkelwaar onder de kleeren verhangen. De waggon met (requisieten werd uit den trein gehaakt en moest te Zevenaar ach terblijven. Ook zij, die smokkelwaar bij zicji hadden, mochten hun reis niet ver volgen!. De melkcrïsis te Utrecht. Nadat Vrij dagmorgen een conferentie met den burge meester heeft plaats gehad, hebben Zaterdag avond de bestuurders van den Prov. Bond van melkveehouders met de vertegenwoor digers van de afdeelingen eén vergadering gehouden om opnieuw over de melkquaestie te beraadslagen. Het resultaat was dat de boeren niet toegeven. Zij wenschen den pro ductieprijs op 10 cent gebracht te zien en andersmelkstaking. Besloten werd een brief te richten tot den burgemeester, waarin hun standpunt nader wordt uiteengezet, ter wijl hedenmorgen een van de bestuurders opnieuw'n conferentie met den burgemeester heeft-, om dat schrijven nader toe te lichten en te trachten den burgemeester te overtuigen van bet goed recht der melkboeren. Het „U. D." vernam dat als de burgemees ter vasthoudt aan zijn eisck en niet inwilligt, hetgeen de boeren vragen, een melkstaking onherroepelijk is. De boeren zijn niet van zins ook maar in eenig opzicht bakzeil te halen. Zij wenschen de zaak thans tot het uiterste door te zetten. Het eenige woord, dat dé zaak tot een vredige oplossing kan brengen, moet volgens hen door den burgemeester gespro ken worden. Hun besluit is onherroepelijk. Wanneer tot staking wordt overgegaan,wordt zorgvuldig geheim gehouden. Buitengewone warmte. Aan een mede- deeling van het Kon. Met. lust. te De Bildt is het volgende ontleend: Vrijdag, den 5den Mei, steeg de thermo meter te Vlissingen tot omstreeks 29 gr., onge veer 1 gr. hooger clan sinds 1881 daar in Mei is voorgekomen. Elders kwamen nog hooger temperaturen voor. Groningen 31 gr., De Bildt 30 gr. maar ofschoon deze zoo yroeg in de maand buitengewoon genoemd moeten worden bleven zij even beneden de hoogste vroeger in Mei waargenomen temperaturen 32 gr. in 1907 en 1S92 Blijkens vliegeroplatingen moet de oorzaak van deze buitengewone warmte vooral in een föhnwiud tusschen 500 en 2500 hoogte worden gezocht; op 1000 meter hoogte was de luchttemperatuur niet minder dan 23 gr. bij slechts 27 pCt, vochtigheid, tegen 6.5 gr. en 80 pCt. normaal. Militaire rechercheurs. Naar de „Tel." meldt, worden aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam acht militairen ouder wezen in dc geheimen van den recherchedienst De opleiding heeft plaats in verband met de herhaaldelijk voorkomende diefstallen in kazernes en op kleine plaatsen, waar het politioneel onderzoek meestal door. mare chaussees geleid wordt. Zijn de militairen afgericht, dan komen weer anderen hun plaatsen vervullen. De opleiding van militairen als rechercheurs is een uitvloeisel van een conference, die gehouden werd^ tusschen den hoofdcommis saris, den heer Th. M. Roest van Limburg, en militaire autoriteiten. Klavercnvroüwkc. Uit Roozendaal seint men aan het „Vad.": De beruchte Brabantsche strooper „Kla- verenvrouwke" is, toen hij in de uniform o o j j pi- dW. wfwot awftihiiih'ihHAdfi'p hulpcommies van de wacht bij Jagersrust, gemeente Eucfen (N.-B.J doodgeschoten. Op zijn aanhouding was een belangrijke premie gesteld. Een spion gearresteerd. Te Vlissingen is gearresteerd een als lieer gekleede Belg, verdacht van spionnage. Hij is naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. Bij fouilleering werd een bedrag van 47.000 francs op hem bevonden. Ontredderd vliegtuig. Zaterdagmorgen, ongeveer hall'acht bewoog zich vrij laag over Havelte in de richting. Zuid-Noord een vlieg tuig, veel overeenkomst hebbende met een ontredderd luchtschip. Het eene deel van den ballon, ongeveer de helft, was nog gespannen, 't andere deel hing slap naar beneden. Ycrdronken. Zaterdagmiddag is in de Liede bij het fort de landweersoldaat uit 's Graven hag e H. Budding bij het zwemmen (buiten de daarvoor aangewezen plaats) ver dronken; het lijk is opgehaald; de man heeft een talrijk gezin. Zatevdag is te Dordrecht verdronken de 64-jarige kapitein van de sleepboot „Bruiu- visch", P. G. Kunst. Men vermoed, dat Kunst, die zich om half vijf naar zijn boot begeven had, bij het aan boord gaan in het water gevallen is. „Dordr. Ct." Treurig ongeluk. Zaterdag had te IJzerheide hij Gulpen een treurig ongeluk plaats. Een. landbouwer werd plotseling krankziinniig en bracht zijn moeder, die bij j hem inwoonde, tal van messteken toe; de vrouw vluchtte bloedend naar buiten. Weldra waren twee marechaussees en twee onbezoldigde veldwachters aanwezig en toen dezen het huis naderden, greep de krankzinnige .een geweer van zijn broeder, die Land weersoldaat is. Het geweer was geladen ctn de waanzinnige, die aan de deur stond, dreigde iedereen, die hem zou naderen, neer te schieten. De poditie, geen kans ziende hem Jn handen te krijgen, 1( ste een revolverschot, waardoor het been van den man getroffén en de slagader doorgesneden, werd. De ontboden genees heer constateerde dm dood ten gevolge van verbloeding, „Hbld." Overleden. In het academisch zieken huis te Groningen is Zaterdag overleden de 22-jarige arbeider K. S. van Nieuwe Pekela, die dezer dagen aldaar in den buik is gestoken. Gezonken. De Scheveningsche trawl- logger „Edam" -te door bekende oorzaak dn de visschershaven te IJmuiden gezon ken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Inbraak. Iaii de sigarenfabriek der firma Gebrs. Vervaart te Apeldoorn is in gebroken. De dieven hebben zich toegang tot het kantoor van d<en boekhouder ver schaft door uitsnijding vtan een ruü, die netjes .tegen, den muur geplaatst werd. De kanteren en het. privé-kantoor werden doorzocht, waarbij alle kasten en lesse naars zijn opengebroken. Te vergeefs ie getracht een brandkast te forceeren. Buil zijn de inbrekers daar dan ook niet mach tig geworden. Uit de fabriek hebben zij fichter een in eetn experdit^okaa) yoor yen zending gereedstaande partij van 1600 sigaren meegenomen, die zij vervoerd hebben od een fiets met bagagedrager van een der firmanten. Kabelballon neergekomen. Tusschen OostwoCde en Do Leek is, naar de „N. Prov. Gr. Ct." meldt, Zaterdagmorgen een kabelballon neergekomen. De ballen was bijna geheel stuk geschoten. De mili tair. due er in zat, kon zich moeilijk ver staanbaar maken. Ballon en- inhoud wer den naar het cemeentehuis in De Leek vervoerd. Mogeiïik as hot een der losgeslagen F ranse he kabelballons geweest. Onkruid tusschen de tarwe gezaaid. Te Culemborg heeft zekere N. v. W. over een paar stukken land, toebehoorende aan iemand, waarmede hij op niet al te besten voet stond, onkruid gezaaid. De gebruiker van dien grond bad deze braak gelegd ter voorbereiding voor den nieuwen oogst, doch des nachts kwam zijn vijand en zaaide over ieder perceel on geveer 2V2 liter herikzaad. Dit herikzaad is een zeer kwaad onkruid, die zich in vele jaren en wellicht nimmer weer uit het land laat verwijderen. De eigenaar van dat land heeft daarover een klacht ingediend, doch de Rechtbank te Tiel weigerde aanvan kelijk een vervolging te gelasten. De officier van justitie voorzag zich echter tegen die weigering in hooger beroep en thans heeft het Gerechtshof te Arnhem alsnog een ver volging bevolen en de zaak naar de openbare terechtzitting der Tielsche Rechtbank ver wezen. Staters-Generaal. TWEEDE KAMER. Staatsbedrijf der artii lerie-inrichüngen. Een wetsontwerp is ingediend tot ver hooging der Artillerie-Inrichtingen voor 1916 met een bedrag van 10 millioen gld. De minister van Oorlog schrijft ter toe- Mcliing, -dat, to "ai de ontwerp-beg.rooting voor 1916 bij zijn departement werd sa mengesteld, daarbij rekening werd gehou den met de gelden die voor dat bedrijf in gewone tijden zouden noodig zijn. Nu echter de buitengewone toestand, waarin ons land verkeert nog steeds voort duurt, zijn sedert bedoeld tijdstip aan voor meld bedrijf, boven en behalve de voor dit jaar in uitzicht geste de, alsnog velerlei opdrachten tot levering van materiaal voor het departement van Oorlog ver strekt moeten worden, als gevolg waarvan reeds thans met zekerheid hekend is, dat de op verschillende aTÜkelen der be grooting van uitgaven toegestane bedra gen ontoereikend zij om daaruit de ten laste duarvan te brengen uitgaven te be strijden. Leger en Vloot. Luitenant Hofstee. De vliegenier-luitenant Hofstee, die eenige iraanden geleden het bekende ernstige vlieg ongeval! heeft gehad en langen tjjd in het te 's Gravenhage. Hij heeft een operatie onder gaan en zal vermoedelijk binnenkort nogmaals geopereerd moeten worden. „Avp." Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U mij eenige plaats ruimte toe te sti£an in uw 'veelgelezen Dagblad. Bij voorbaat mijn dank. Blijkens eene advertentie voorkomende in het nummer van Zaterdag zal a. s. Donderdag des avonds te 8 uur een ver gadering plaats hebben in Hotel „Deurloo" in verband met den aanleg van de Elec- trische ti amverbinding Den Haag—Ledden Verschillende inwoners, ofschoon dank baar, dat een dergelijke verbinding tot stand zal komen, hebben groote bezwaren tegen den aanleg van het dubbele spoor langs den achterweg. Deze vergadering wordt gehouden om deze bezwaren te be spreken en ter bevoegder plaatse een peti- tionement in te zenden in de hoop, dat mat deze bezwaren door de verschillende bestuurslichamen rekening zal worden gehouden. Alle belangstellenden en belanghebben den worden uitgenoodigd deze vergade ring bij te wonen. Namens de Commissie, JOH. A. MENS. VERKOOPINGEN. Leiden. Gehouden verkoopimg in het Notarishuis aan den Burcht te Leidein, op Vrijdag 5 Meti 1916, ten overstaan van mr. L M. J. H. Kerstens, notaris ie Leiden'. Vier arbeiderswoningen en tuin, gelegen •te -Zoeterwoude samen groot ongeveer 12 aren 3 centiaren, In bod f3100. Koopers de heeren Gebrs. Van Beveren te Zoeter woude. Welland, aldaar, groot ongeveer 1,25,14 hectaren. In bod f6050. Kooper do heer S. van dei- Werf te „Zoeterw-oude q.q. Weiland met klei bezet, aldaar, groot 1.41.40 hectaren. In bod' f6000. Kooper de heer M. P. Splinter te Leiden q.q. voor f6300. Weiland, aldaar, groot 36 aren, 75 centiaren. In bod f 1600. Kooper de heer G do Kier te Zoeterwoude. Tuin, aldaar, groot 72 aren. 90 centiaren. In bod f 2700. Kroner do heer Th. Bergers te Leiden. Weiland, aldaar, groot 1,55 hectaren. In bed f 4400. Kooper de heer L. P. van IIaa- tevelt te Zoeterwoude voor f 4600. STADSNIEUWS. Intronïsatie in de Zita-Vereenigfng. In tegenwoordigheid van bestuur en le den der Zita-Veremiginig, alsmede van de •meisjes, die aan do verschillende afdee- hngen der vereeniging zijn verbonden, had Zondagmiddag 3 uur in het gebouw dei- vereentgifllg do plechtige introndsatie plaats vaa het H. Hart.. Op. gebeeldhouwd voetstuk prijkt, in vestibule van het gebouw, een prachtig, levensgroot beeld van het H. I-Iort, door groen etn Moémen omgeven. Nadat Pater Bouters, do geestelijke adviseur, de aan wezigen had welkom geheeten en een dankwoord had gesproken voor de buiten, gewoon groote opkomst, werd door het zangkoor der vereenigitng, onder de hoogst, verdienstelijke Leading der dames A. de Graaf en. F. v. d. Wolk in een heeaüjfej meerstemmig, toepasselijk lied huilde ge- bracht aan het Goddel irk Hart, dat in de vereenigi'ng ziin wooimlaats nemen zou. Na de wijding van het beeld en de ge. zamenlijke geloofsbelijdenis werd door den geestelijken adviseur in eetnkorte (toe spraak uiting gegeven aan zijn groote vreugde, nu een zijner diea-baarste wen schen vervuld en het Koningschap van Je. zus II. Hart in deze woning plechtig zou wonden erkend. Z.Eerw. zette uiteen' de beteekemis vam de heerflii'ke devotie der intronisatie cq vertrouwde, dat de rijkswet van het evaoi. gelie steeds op bijzondere wijze zou wor den onderhouden in het huis der vereemi- giin. waar steeds zooveJen te zamen komen en wij dien zegen van boven zoo noodig hebben. Gewezen werd op de gebeurtenis van den Palmzondag, toen de goddelijke Hei land als Koming binnen kwam in de stra ten van Jeiuazlem en door het volk mei bliide hosanna's ward gegroet-; a'sook op de verandering der gezindheid na verloop van slechts weinige dagen, toen duizende vloekkneten de lucht deden trillen. Spreker -wenschte vurig,- dat de goeds gezindheid zou blijven heemschen, dat liefde, vrede en ware godsdienstzin steeds in de vereenigiimg zouden .toenemen, dat in het gebouw der vea-eeniging nimmer iets zou plaats vinden, wat niet tot eer zou strekken van Hem, Dien, wij plechtig a's Koning hebben, erkend, tot Koning hebben uiteer oenen. Men heeft, zoo vervolgde spreker, de op merking gemaakt, dat die vestibule ni-et. de eereplaats as van het huis en dus minder1 geschikt voor de intromisatie lean worden gekozen. En toch stelde Z.Eerw. er paijs op. dat op deze ".plaats de inhuldiging zou geschieden. In de verschillende lokalen der vereeoi- ging toch komen diagelijks zoovellen te za men en wii willen- het Koningschap van Jezus' Hart niet slechts over een of andere -afdeel-ing der vereeniging. maar over al len, die, op wo'ke wijze dan ook, aan de vereeniging ziin verbonden. Welnu, door de vestibule gaat men. naar de versehilteo- de lokalen, steeds zal men gaan langs hei beeld van Jezus Haat." Spreker noodigde allen -uit, nooit lamgs hei beeld te gaan, zonder door een kort schietgebed eea'biedig hulde ie brengen aan Hem, Diern wij heden plechtig tot Koning gekozen hebben. Als na de acte van toewijding het beeld was onthuld, zong het verdienstelijke koor wederom een heerlijke hymne den grooten Kciuing ter eere en werd het ceremonieel ^léirherri-ïtóónilg^fekeaüf'ïëcsilied wer de waariiik indrukwekkende pfechtighcai gesloten. Pater Bouters dankte de aanwezigen i voor de betoonde deelneming, waarna Z.Eerw. door mejuffrouw Th. L. E'shof, presidente der vereeniging, werd gelukge- wenscht met do groote gebeurtenis van dezen dag. Hierna werden de meisjes dier vereent gmg getracteerd en bleef men nog eenigen tijd gezeEig bijeen. Vertrek militairen. Zooals wij reeds hebben gemeld, zullen twee balalions infanterie onze stad verla ten. Een bataljon vertrok hedenmorgen; morgen gaat het andere op marsch. At'ö bijzondere etn ouen,bare scholen komen nu Leeg, behalve de ooenbare Lagere school in -de Van der Werf straat-, waar ge'egerd ia liet zieken depót van het depótbataljon der IVe infanterie-brigade. Steuncomité. In de afgeloopen week meldden zich om steun aan 2 Maakt met 't totaal der vorige week 2839 2811 Hiervan werden direct afgewezen 302 Tot 6 Mei werden behandeld 2536 In de afgeloopen week kwamen in behandeling 1 2537 Thans worden ondersteund 80 personen. Bij beschikking van. den minister van staat, mtiniiflter van binnenlandse he za ken. is: lo. op zijn verzoek, eea*vol ontslag ver leend aan A. ten BakkotHuinink, als as sistent-voor de kindergeneeskunde aan. de Rijksuniversiteit, alhier, eai 2o. voot het tijdvak van 6 Mei—31 De cember als zoodanig, builen bezwaar van 's Rijks schatkist-, benoemd: J. H. Sraidt van Gelder, arts alhier. De eerste-luitenant van he.t Ned.-Indi sche leger K. Brevet, thans gedetacheerd bii heit denot der IVe infanterie-brigade, is bevorderd tot kapitein. Het. tweede detachement militairen, die met de Paaschdagen. een „slippertje" heb ben gemaakt, zal morgen vertrekken, om naar de grens -te march eeren. Door de alhier verblijvende Belgisch® vluchtelingen ongeveer een honderdtal zal aan de encycliekmeeting te War mond op Zondag a.s. worden deelgeno men. Zij zullen dn afzonderlijke groep naar het t/errein van de meeting trekken.. Bij het alhier gehouden examen voor anothekers-assistente zijn gesilaagd de da mes A. H. de Blécourt (Hees bij Nijmegen); M. J. L. van Beneden (Maastricht); J- S. van de Pol (Beuningen, Geld.) en Wü A. Smit (Oud-Beierland)..

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2