10,, Des namiddags van 5—? uur (hthoorefl. jjrdae: Gedachtenis van do installing jjet H. Sacrament des Altaars. De Mis te 8 uur, waaronder de H. Corn eal worden uitgereikt. Na de Mis processie en uitstelling van het l^rh-eiligste tot des avonds 7 uur. Als- gezamenlijke aanbidding, g: Gedenkdag .van 's Heer en lijden j.ood; te 8 uur de plechtigheden, jarondeir collecte voor het H. Land. jyonds !te 7 uur Kinriswegoefening idae: te 7 uur wijding van Doopvont paaschkaars; de -II. Mis te 8.30 uur. 3 3—9 uur ibiechthooren. FHJPWETER ING. arochie van de 11. Maria Geboorte. ij |ag: Heden Palmzondag, en ook 3de cdae van de maand; Volle Aflaat voor Broed, van den Lev. Rozenkrans; collecte voor de sieraden der kerk. jr de Hoogmis -wijding van palm en icessie; daarna, d. i. onder de Hoog- uitdeel ing van palm. 's Nam. te Di' Gatech., en te 2 uur Overweging liet Lijden des Heeren. lag en Dinsdag mag men éénmaal ;s vleesch en spek gebruiken, doch vma-I'Ccri daags gesmolten veit in is van 'boter; op de verdere dagen deze week mag men geen vleesch spek, en ook geen gesmolten vet in s van boter gebruiken, en boven- isop a.s. Vrijdag óók verboden het ni'ik van eieren en van zuivel, cf. i. melk. boter en kaas. idag en Dinsdag te 11 uur, en Dins- ook. te- 9 uur Catechismus, isdag: des morgens van 7—10 uur en middags -van 48 uur gelegenheid le biechten. irdag: genaamd Witte Donderdag, jchtcnisviering der instelling van Allerheiligste Sacrament des Altaars, p Aflaat voor de Aartsbroad. van het Hart met het Apost. des Gebeds en de Broed, van Ged. Aanb. Te half zal gelegenheid zijn om te Com- aice'firem; te 9 uur gezongen H. Mis, üöïiirletr eveneens de H. Communie werden uitgereikt. Terstond na de Migen H. Mis Processie, en vervol- bliift het H. Sacrament den gehee- dag ter aanbidding uitgesteld, rands -te 7 uur sluiting der aanbid- ipat eene korte overweging, lag, genaamd Goede Vrijdag, gedach- viering van het lijd'en en sterven Heerm. 's Morgens te 7 uur uitstel- heit Allerheiligste en te 9 uur plechtigheden, waaronder Sch aal- acte voor het II. Land; 's middags te mr oefening van den H. Kruisweg vere'eawng der relikwie van het H. lis. genaamd Paaschzaiterdag, des !©ns te halif 8 wijding van vuur, sebkaars en Doopvont, en da-airna .'reeks 9 uur de gezongen Paasch- TeirsCond na de Paaschmis tot 11 u, ïdcin middag van af 3 uur gelegen- om te biechten. Zondag het Hoogfeest van Paschen an de Verrijzenis des Heeren. Voile ut voor de Aartsbroed van hot H. met het Apost. des Gebeds en voor Broed, van den Lev. Rozenkrans, collecte tot onderhoud van kerk en brie. Terstond na de Hoogmis tot 12 gelegenheid om te biechten, alleen degenen, die het verste wonen en (ovens zeer moeilijk op een anderen kunnen komen. SASSENHEIM. Parochie van den H. Pancratius. ag: 6.30 uur uitreiking der H. Com mie; 7.30 uur H. D. en 10 uur gez. D,; 1.30 Catechismus en 6.30 uur ditatio en Lof. r en Dinsdag te 12 uur Gatechis- 'dag: 's avonds 7.30 uur Congregatie voor en na de H. Mis biecht en en 's namiddags van 3 uur af. lêrdae: te 8 uur de plechtigheden, 3 ran der de H. Communie wordt uit tikt. Aanbidding -tot 8 uur, alsdan 'met Mediffcat:©. lag: te 9 uur de plechtigheden en des Mis te 7 uur Kruisweg. Dien dag '■tele voor het H. Land. 'dag: te 6.30 uur begin der plechtig- fen en tegen 8 uur de H. Mis. 's Mor as biechthooren tot 12 uur en nam. 30 uur. week vasten en onthouding op Jjensdag, Donderdag, Vrijdag en Za- Vrijdag onthouding van zuivel tieren. STOMPWIJK. Jochie van den H. Laurentlu9. 'ag: de II. H. Missen te 7.30 en 10 u. uur de Catechismus. Te 2 uur de Citatie; 7 uur Congregatie. week de Catechismus voor de Meren, behalve de drie laatste dagen, drie eerste dagen voor de kleinen, "dag, Dinsdag en Woensdag de H. te 7 e<ri 8 uur. Jg- een> te zingen maanddiensx voor ^iaan van Leeuwen te 8 uur. •Jtilag: 's Middags biechthooren van uur. fcrdag: Een te zingen H. Mis te 8.30 daarna de processie en uitstelling m hel, Allea-h. Sacrament. Des avonds uur luide aanbidding. Des morgens ui ta tolling van het ton, Sacrament te 7 uur; te 8.30 uur plechtiighedan.; te 2 uur de oefening 5 fen H. Kruisweg. !rda«: 7 uur de plechtigheden van wijdingen, daarna «en te zingen '"jag: des middags gelegenheid om te *feu van 4 uur ai. V uunnuul jochie van den H. Bartholometic. G®S' half 8 uur Vroegmis; 10 uujr Hoog- 'half 2 Catechismus; half 3 Lof met l^niedUatie. Vóó,r de Hoogmis wijding en uitdeeüng van den Daim. In de week Catechismus naar gewoonte. Woensdag: 's morgens tot 10 uur en des middags van 5—8 uur biechthooren. Donderdag: om 7 uur, half 8 en vóór de Hoogmis van half 9 uitreiking der H. Communie; 's avonds te 8 uur een korte oefening tot sluiting van den aonbid- dingsdag. Vrijdag: Te 7 uur uitstelling van het Al lerheiligste Sacrament; half 9 de plechtig heden; half 3 oefening van den Kruisweg. Zaterdag: half 8 wijding van vuur en Paaschkaars en verdere plechtigheden; te 9 uur gezongen H. Mis; 's middags van af 4 uur biieehtheorem VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentiug, Zondag: half acht Vroegmis; 10 uur Hoog* mis; 's avonds 7 uur Lijdensmeditatie. AE© dagen de H. Missen te haJlf' 8 en 8 uur. Dinsdag: 8 uur de H. Mis ter eere van den H. Antondus. Woensdag: H. Missen 8 uur en 9 uur tot wering van de ziekte onder het vee. Van 's middags 3 uur af gelegenheid' om te biechten. Donderdag: Witte Donderdag, 's Morgens 8 uur de plechtig'liedein/; 's avonds halt 8 aanbidding. Vrijdag: Goede Vrijdag, 's Morgens 8 uur de plechtigheden, 's Middags half 3 de Kruisweg. Zaterdag: Paasehzaterdag. Ts Morgens 7 u. de plechtigheden. Half 9 de Paaschmis. 's Middags van 3 uur af gelegenheid om te biechten. WARMOND. Parochie van den H. Matthias. Zondag: Palmzondag. Vroegmis half acht; 10 u. Palm wij ding, daarna Hoogmis; van half één tot half 2 is de Bibliotheek open; half 2 Catechismus; 3 uur oefening v/d. H. Kruisweg met relikwievereering, eerst door de mannen, daarna door de vrouwen; 7 uur Lijdensmeditatie. Maandag: 7 uur H. Mis op de Kapel; 7 en 8 uur H. Mis dn die Kerk. In deze week Catechismus alleen Maan dag. Maandag en Dinsdag je vleesch- en vert- gebruik geoorloofd. Dinsdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. De vier laatste dagen der Goede Week is vlees-cb- en vetgehruik niet geoorloofd. Woensdag: de H.H. Missen ob 7 en 8 uur in de Kerk. Des voonniddags tot 10 uur, des namiddags van 58 uur gelegenheid om te biechten Donderdag: Witte Donderdag. De Hoog mis om 8 uur. Des avonds half acht oefening van aanbidding. Vrijdag: Goede Vrijdag. De plechtigheden om 8 uur. Des avonds half acht oefening van den H..Kru:jsweg. Zaterdag: 'Paasehzaterdag. De plechtighe den om half 8; Hoogmis om 9 uur. Des ypormiddags tot 11 uur en des (namid dag van 49 uur voor een ieder gele genheid om ite biechten aan drie biecht stoelen. WASSENAAR. Parochie van den H. Willibrordus. Zondag: 7 uur en half 9 gelezen H.H. Mis sen; 10 uur Hoogmis; 2 uur Catechis mus; 3 uur Kruisweg; 6 uur Congregatie voor de mannen. Maandag: slechts 2 H.H. Missen,, half 8 en 8 uur. Dinsdag en Woensdag de H.H. Mis sen te 7, half 8 en 8 Tiur. Donderdag: "Witte Donderdag; 7 uur ge- zo-n gen H. Mis. 's Avonds half 8 plechtige aanbidding. Vrijdag: Goede Vrijdag. 7 um- uitstelling van Ons Heer; 8 uur de plechtigheden; 3 uur Kruisweg; half .8 Lof met Lijdens- aieoTtatie. Zaterdag: Paasehzaterdag; 7 uur de plech tigheden; ongeveer 8 uur de gezongen H. Mis; 's avonds geen Lof. Deze week geen Catechismus; gelegen heid toifc biechten volgens gewoonte, bo vendien) Woensdag vóór den middag telt iedf uur, na den middag van 49 zoo ook Zaterdag, maar op Witte Don derdag en Goede Vrijdag wordt volstrekt geen biecht gehoord. ZEVENHOVEN. Parochie van de H. Joannes Geboorte. Zondag: 6.45 uur H. Communie; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis, waarvoor de PaiLmwijding; 2 uur Lof met Roöenli. Lieid 108 II. Maandag: om 7 uur H. Communie; om 8 uur H. Mis. Dinsdag: 7 uur H. Communie; 8 uur ge zongen Rouwmns. Woensdag: 7 uur H. Communie; 8 uur H. Mis. Donderdag: 7 uur H. Communie; 8 uur gezongen H. Mis; 's avonds 7.30 uur Overweging. Vrijdag: 7 uur Aanbidding; 8 uur de plechtigheden; 2 uur Kruisweg met ro'ji- k wie ver earing. Zaterdag: 7 uur plechtigheden; 8.30 uur gezongen Paaschmis. Biechthooren: Maandag, Dins dag en Woensdag vóór en na de H. Mis; Woensdagmiddag van 48 uur; Zater dag na de H. Mis en 's nam. van 39 u. ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannes Onthoofding. Zondag: 7.30 uur de Vroegmis; 10 uur de Hoogmis; 1 uur Catechismus; 2 uur Meditatie en Lof voor den wereldvrede; 6 uur Patronaat. In de week dagelijks Catechismus. Maandag, Dinsdag en Woensdag om 7 u. en om 8.15 uur do H. Missen. Donderdag: om half .9 gezongen H. Mis, waarna de Processie en uitstelling van het Allerheiligste. Des avonds half 7 plechtige aanbidding. Vrijdag: 7 uur uitstelling van het Aller heiligste; 8.30 uur de plechtigheden en collecte voor het H. Land; half 3 god vruchtige oefening van den Kruisweg. Zaterdag: des morgens om 7 uur de plech tigheden: om 8.30 uur die Paaschmis. Woensdag en Zaterdag geheel den dag gelegenheid om te biechten tot 's avonds 7 uur. behalve van 123. Van Woensdag af is het gebruik van vleesch en gesmolten vet in deze week verboden. Op Goeden Vrijdag ook het ge bruik van zuivel en ei-eren. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: de H. Missen half 8 en 10 uur; Catechismus; 3 uur Vespers en half 7 Lof. Maandag, Dinsdag en Woensdag half uitreiking jdtea- H. Communie; halt 9 de H. Mis. Dinsdag: half 8 Lof. Woensdag: 5 uur biechthooren. Donderdag: half 9 de H. Mis, waaronder de uitreiking dier H. Communie'; half 8 overweging en gebed. Vrijdag: hall'f 9 de plechtigheden; hailf 8 Meditatie; om 2 en 3 uur bi-echfhooren dier kinderen. Zaterdag: 7 uur die* plechtigheden; half 9 de H. Mis. Van 38 uur biechthooren. retraite voótaüig is, wordt zuliks in bladen aangegeven. AGENDA'S. St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Zondag is de zaal open van 12-/221/2 en van 57 u. voor de leerlingen, van 8—10 u. verpl. bijeenkomst voor de gezellen Maandag, Dinsdag en Donderdag is de zaal beschikbaar voor de Gezellen. "Woensdag, van 8-10 tot 10-10 repetitie Gym nastiek. Zaterdag, zitting spaarkas en bibliotheek op de gewone uren. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur; te kwartier voor 3 zangles voor de kleinste meisjes, van half 4 tot half 5 voor de overige meisjes. Van half vijf tot half zes uur^ Godsdienst onderricht voor alle meisjes van het Patronaat. Van half 6 tot half 7 Ontspan ning. Half 6 Spaarkas en bibliotheek. '6 Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuflr. en dienstboden. Maandag, 10 uur, Bestuursvergadering. Vacantie Patronaat tot 1 Mei a.s. Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Van 8 tot 10 gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuffrouwen. Woensdag-avond van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden. Spaarkas en bibliotheek van 89 uur, (ook niet-leden kunnen worden toegelaten.) Donderdagavond de zaal geopend voor dienstboden. Zaterdag-avond 8 uur repetitie. St. Liduina-Meisjes-Patronaat St. Petrus Parochie. Maaiidag, van 7 uur tot half 9 voor de lste afdeeling naailes, voor de 2e afd. naai en verstelles. Dinsdag,van 7 tot kwart voor S, voor de lste en 2de afd. Spaarkas en Godsdienst onderricht. Van kwart voor 8 tot half 9 voor de lste afd. Naailes. Voor de 2de afd. "Vers telles. Woensdag, geen Patronaat. Yrjjdag-avond van 7 tot half 9 voor de beide afdeelingen Herhalingsonderricht. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L. V. Hemelvaart (Mon Pére.) Vacantie tot 2 Mei. Rooster der .Retraiten Rooster der Retraiten van het St. Clemenshuis te Noordwtjkerhout. 27—30 April. Jongelingen van de hoogere klassen van H. B. S. en Gymnasia. (Verg. f 4.) 47 Mei. Mannen en Jongelingen. (Verg. f 4.) N.B. Men wordt verzocht zich voor deze Retraiten op te geven bij de Eerw. Gees telijkheid. Rooster der Retraiten van het Rctraitenhuls „De Thabor", Eendrachtsstraat, Rotterdam. 2427 April. Onderwijzeressen en. Jonge Dames (Verg. f6.Door een Pater der Missionarissen van het H. Hart. 14 Mei. Meisjes uit steden. Gewonen stand. (Verg. f 4.—) Door een Pater Car- meliet. 8—11 Mei. Meisjes uit dorpen. Gewonen stand. (Verg. f 4.Door een Pater Capu- ciin. 1518 Mei. Huismoeders. Gewonen stand. (Verg. f4.—) Door een Pater der Priesters van de H.H. Harten. 22—25 Mei. Dames Deftigen stand. (Verg. f 10.Door een Pater Augustijn. 2831 Mei. Gehuwde Dames, Midden stand. (Verg. f 6.—) Door een Pater Re demptorist. 47 Juni. Leden R.K. Vrouwenbond, Maria-vereentiging en andere Dames Mid denstand. (Verg. 16.—) Door een Pater Dominicaan. 7—10 Juni. Misjes-Patronaten en andere Meisjes onder 18 jaar. Gewone stand. (Verg. f 4.—) Door een Pater Franciscaan. 1215 Juni. Onderwijzeressen en Jonge Dames Middenstand. (Verg. f 6.Door een Pater Franciscaan. 1821 Juni. Leden R.K. Vrouwenbond, Maria-vereeniging en andere deelneem sters. Gewone stand. (Verg. f.4.Door een Pater Redemptorist. 25—28 Juni. Leden der Vereeniging van Eeuwigd. Aanbidding en tot ondersteu ning van behoeftige kerken en andere deel neemsters. Middenstand. (Verg. f 6.Door een Pater Jezuiet. N.B. Zij, die wenschen deel te nemen aan een retraite, behoeven met vooraf te schrijven aan den Gedelegeerde, maar worden verzocht aan een der Heeren Gees- teliiken te verzoeken, aan den Gedelegeer de een toegangskaart voor een retraite aan te vragen. Wie onverwachts geen gebruik van de reeds ontvangen toegangskaart kan maken, gelieve deze zoo spoedig mogelijk aan den Gedelegeerde terug te zenden. De Retraitanten worden des avond9 te. half 6 ure in het Retraifenhuis, Een drachtsstraat 93, verwacht. De sluiting is omstreeks 4 uur. Het Retraitcnlhuis is in gericht voor 40 Retraitanten. Wanneer een Van waar die koelbloedigheid? Tiidens den Krim-ooriog onitiving e»ein Fransche kolonel de opdracht zich meester te maken van ee»n vijandelijke verschan sing Als een leeuw stormt hij op den vijand in, gevolgd door zijn regiment, dat hij door zijn dapperheid aanvuurt. Te midden van de vijandelijke bajonet ten en hevig knetterend geweervuur blijft hij kalm en onverstoord, en weldra heeft hij zich meester gemaakt van de vijande lijke batterij. Vol bewondering roept daarna zijn ge neraal hem de woorden tee; „Kolonel, welk een koelbloedigheid! Hoe komt gij aan zulk een kalante in zoo dreigend oor logsgevaar?1' „Generaal", antwoordt die kolonel met verheven eenvoud, „ik ben van morgen tot de H. Tafel genaderd." De klokken. Op Witten Donderdag, nadat de koster van het dorp S. haastig aan het kiokke- touw had getrokken, want hij had het zoo bar druk, maakte de oude torenklok zich gereed voor de reis naar Rome. Ze ver heugde zich altijd maanden vooraf op dien jaarlijkschen tocht; maar als het oogeriblik daar was viel het haar zwaar afscheid te nemen.Ze keek mat weemoed naar het zijaltaar, dat de pastoor en kos ter met vier opgemaakte boeketten, twee echte palmen 'en een tiental potten met primula's en hiacynten opgesierd hadden en dat tot H. Graf zou dienen; ze ri^p in den geest al het oude en jonge volk in de kerk, voor wie ze geluid had bij het doo- pen en trouwen en wier begrafenis ze den kelijk ook zou begeleiden, den goêndag toe, keek met een zucht naar de vogels en het klimop, en maakte zich zachtjes lots uit den ijzeren bout, waaraan ze vriendschappelijk sedert eeuwen gehangen had. Ginder kwam de klok van B. lustig aangevlogen door de klare morgenlucht en wenkte haar haast te maken. ,»Ben je klaar?" zei de B'sche, „ik ben nogal vroeg; want ik had den wind van achteren.'' „Heb je N. miet meegebracht?" vroeg de oude klok bezorgd rondkijkend naar haar kleinste en, oudste vriendin. „Ze komt daarginder. Laat ons maar gaan, ze zal ons wel inhalen, ze is zoo vlug. Die van T. komt ook." Het volgende oogenblik zweefden de twee groote klokken over het dorp. Stemmig met de handen in de mouwen en de oogen neergeslagen als zedige begijntjes vlogen ze kalm en bedaard door de frissche, prik kelende lentelucht. Het luchtige klokje van N. daarentegen kwam holderdebolder, zon der zich om vormen te bekommeren, aan gehold, torwijl die van T., haar best deed om de statigheid der klokken van B. en S. na te volgen. D© menschen zaten allemaal in de kerk en zagen'niet hun klokken vertrekken. Al leen Betje en Trieneke van de weduwe Pasmans hadden tot haar groot verdriet dien morgen niet naar de Mis mogen gaan, ze moesten naar den molen om voor moe der een paar eieren te halen, en ze waren op het pad juist toen de klokken voorbij vlogen. „Betje, kijk eens!" riep naar de lucht wijzend Trieneke, de kleine en die daar om de paraplu dragen mocht, benevens het mandje met de drie eieren en het stuk krentenmik, dat de molenaarsvrouw als Paaschgift had meegegeven, en dat moeder op Paasclimorgen moest opeten, had de goed vrouw gezegd. ,,D© Paaschklokkenl" zei Betjej met een huivering van eerbied, „de Paaschklok- ken, die naar Rome gaan. Ik ben benieuwd of ze dit jaar ook eieren brengen. Die zou den moeder-erg goed doen, want Paasch- eieren smaken veel lekkerder dan 'gewone." Trieneke ble.ef van verbazing stokstijf staan en riep aldoor: „Daair! daar!" want nu vertoonden zich aan alle kanten klok ken. Daar waren die van M., die van O., die van P., die van R. Overal in de lucht zag men klokken, die zich haastten om iH Rome te komen. „We moesten bidden, dat ze ons veel eieren meebrachten, Betje", zei Trieneke. „Heel veel. Zooveel, dat moeder er heele- maal beter van wordt." „Wat zijn ze mooi", sprak het oudste zusje met bewonderende oogen starend naar de torenbewoners, die in. het zonlicht schitterden. Net engelen. Kijk eens. Och wat zijn ze mooil" „Als ze maar zeker terugkomen", meen de bezorgd Trieneke. Anders weet moeder nog niet meer, wanneer ze naar de kerk moet.'t" „Ze komen zeker terug", was Betjes antwoord. „Ze houden veel van de menschen, zegt moeder-." „Ik houd ook veel van haar", verklaarde Trieneke innig. Vooral als ze eieren mee brengen. En van die paarse eieren." „Ik heb eens een ei gezien, daar een lam metje op stond", vertelde Betje, toen er geen klokken meer- te zien waren en ze op den ste-enachtigen weg weer vooruit drib belden naar huis, waar moeder ziek lag. „Een lammetje zooals ze in de processie •ronddragen. Ik zou wel graag zoo'n ei heb ben. Maar nog liever eieren om moeder beter te maken." „Hadden wij er aan gedacht, dan had den we het aan de klokken gezegd", zei vol spijt" Trieneke, rondturend, of ze er geen meer zag. Maar de bronzen reizigers waren verdwenen; ze waren zoo vlug, ze hadden voorzeker al een goed eindje weg afgelegd. Aa.n den mooien, blauwen he mel was niets meer te zien dan hier en daar een zilverwit wolkje, dat hier den vorm had van een lammetje, ginder van een ei, een derde van een klok of kerkto ren. „Hoe dom van ons", zuchtte Trieneke, wie de groote paraplu ie zwaar begon te worden, en die ze daarom maar overreikte aan het geduldige Betje. „Ik ga van avond aan Onzen Lieven Heertje vragen, dat Hij het aan de klokken zegt" besloot bet kleine meisje na een poosje nadenken. Betje zei niet veel meer, ze was niet zoo praatziek als haar zusje, wier mondje kon gaan als een molenrad. Des te racer dacht ze na, vooral over moeder, die, se dert vader naar den hemel gegaan was, gedurig zuchtte en schreide. Bad Trieneke dien avond, na haar avondgebed, apart aan Onzen Lieven Heer om de klokken te zeggen een ei met een lammetje er op te brengen, Betje zei een vurig gebed, opdat de goede God moeder heipen zou. Op Góeden Vrijdag tuurde Trieneke ge durig naar de lucht of ze de klokken niet zag terugkomen,. Op het gezegde van haar ouder zusje, dat ze eerst Zaterdagsmor gens kwamen, gaf ze ten antwoord, dat het best kon zijn, dat de een of de andere vlugge vroeger bij de hand was; moeder kwam ook altijd vroeger thuis dan ze zei. Haar uitkijken was tevergeefs, wat best begrijpelijk is voor de menschen, die we ten, hoe ver Rome is. En dan krijgen de klokken zooveel boodschappen mee. Daar bij kijken ze even graag eens rond als de menschen. Wie wel kwam Vrijdag tegen deai avond dat was zusier Angeia, du schoolzuster van Betje: en toen de goede Zuster ver trokken was, glimlachte moeder en zei tot Betje, dat ze altijd heel braai moest zijn in schooi; want dat Zuster Angela een en gel van een zuster was. Trieneke had zich voorgenomen Zater- dagrooagen heel vroeg op te staan, want ze zou en moest de klokken zien terugko men en er bij zijn, als ze de eieren vallen lieten tusschen de struikjes palm en in" de meidoornheg achter het huis. Niette genstaande haar goed voornemen sliep ze nog als een roos, toen de groote klok in de toren met een juhiiend bam... bam... bam... aan de dorpelingen verkondigde, dat ze terug was van de lange reis. Trieneke wreef zich de oogjes uit en stapte verschrikt slaapdronken haar bedje uit, haar zusje aanstootend met de woor den: „Betje, de klokken." Betje had ze al gehoord "en stond glim lachend op; ze had toch zoo mooi gedroomd dat er een ei lag met allerlei kleuren be schilderd en dat moeder heeletnaal beter was. Treineke stak haar bloot© voetjes in de klompjes en liep naar buiten, gevolgd door Betje, terwijl moeder riep: „Goed zoeken kinderen; me dacht, dat ik eieireai hoorde vallen, toen de klokken daar straks over het huis ruischten." En ze vonden eieren. Niet minder dan zes, ieder drie; één paarse, één goudbruin, en éénmet een lammetje er op. „En di9 klokken hdbbeini voor mij de goede boodschap meegebracht", zei de we duwe, toen de kinderen juichend naar binnen kwamen geloopen, „dat zoolang ik ziek ben, ik alLe dagen twee kwartjes krijg van menneer pastoor, en al9 ik beter ben, krijg ik een koe van de mevrouw van het kasteel... Nu kindertjes, ga jullie op de knietjes zitten, dan bidden we drie wees gegroeten om Onzen Lieve Heer te be danken." En in alle huizen van S. was er dien morgen gejuich van de kinderen. Hoe de oude, stramme Mok het had klaar ge speeld om zelfs heel dunne chocolade-eieren mee te brengen in haar stijve jurk, was voor de goede menschen een raadsel. De kinderen begrepen het best, want kan zoo'n klok niet wat ze wil. Iedereen had ze tevreden gesteld, Gïjs van Gebnvggen vond een nesti© van een feiip en kuikentjes van cluocolade; Piet Vcirsfceirren, die graag vo- erelnesiten uithaal die. haalde in p'iaai'.s v.an kiiDieieren twee eteenm eieren, waar men mee knikkeren kom, van oinder een struik te voorschijn: de boerin van de Puthoeve herhaalde, dat ze zich veei' heter welde alleen door het zien van d© mooie zon enl de heerliike lentelucht, em d© vogelen moetsten ook re tenen l'o»t tevredenheid hebben, w-anfc ze zongen het hoogste lied; toen de klok na.ar h-aair oude plaats ging;- ze schetterden, kwetterden, kwinkeleerden, dat de metoor helt, daar benert'en iin. do kerk hoorde en nog driemaal zoo jubelend als anders zong: Alleluja, Alleluja, AUte- luja. Gekken of misdadigers? De „Kölnisch© Zeitung" ontleent aan de „Avanti" het hoofdblad der Italiaanscho socialisten, van 6 April eenige uitlatingen over den oorlog die ongelooflijk klinken. Maar de „Avanti" beweert ze woordelijk' uit de Italiaansche oorlogspers te hebben overgenomen. Ziehier wat de „Kolnische" Zeitung" er van vertaalt: „Er was ©en warm bad in zwart 'bloed noodig na zooveel vochtige lauwheid van moedermelk en broedertranen. Er was een flinke begieting met bloed noodig. Voor eerst zijn er teveel van ons. D© oorlog haalt een menigte menschen weg di© slechts leefden omdat zij waren gebnmn. Hoevelen zijn er onder de duizenden kren gen, woordeujK "carogne j, uiu ui ten uuud zijn vereenigd en zich nog slechts door de kleur der uniformen onderscheiden, over wie wij behoeven te weten, of die wij ons ook maar behoeven te herinneren? Ik ver wed er mijn hoofd onder, dat men om ze te tellen niet al zijn vingers en toonen noodig heeft. Men houd© ons niet om ons gemoed te roeren de tranen der moe ders voor! Waar dienen *ia een zekeren leeftijd de moeders nog anders voor dan om te huilen? De oorlog is bovendien nut tig voor den landbouw ©n den modernen tijd. De slagvelden geven vel© jaren lang een aanzienlijk hoogere opbrengst als wel ke andere bemesting dok. Wat een mo©ie kool zullen de FraJischen niet ©ten, waar de Duitsch© infanteristen zich ophoopen, en wat een dikke aardappels zal men in de eerste jaren in Galicië oogsten! Wij willen den oorlog liefhebben ©n hem als fijnproevers genieten, zoolang hij duurt." „Gekken of misdadigers?" schrijft met 1 recht de ,A,vanti" boven haar artikel.

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 9