Land en Tuinbouw. SPORT. Ingezonden Mededeeiin; ALBERT RIE Maison „LUXE" Breestr, GOUDEN ZECElRIKNra ONDERWUS. dag 1.1. geheel Nederland in rep en roer bracht, in hoofdzaak opgelost zijn. Alle maatregelen die genomen zijn, alle gewichtige militaire besprekingen, die ge houden zijn, waren niet het gevolg van een minder goede verstandhouding tot ecnige naburige mogendheid, doch wer den uitsluitend genomen en gehouden, omdat men vreesde voor militaire opera ties dicht bij onze grenzen. Nu behoeft men waarlijk geen groot strateeg, geen ervaren militair-deskundi ge te zijn om te weten, dat een snelle ver- tegging van het westelijke oorlogsfront tot dicht bij onze grenzen volkomen uitge sloten is. Zelfs een volkomen geslaagde doorbraak van de Engelsche en Fransche leg-ers, gevolgd door een overhaasten te rugtocht der Duitsche armeën, zou nog nde1 in enkele dagen de vijandelijkheden in de onmiddellijke nabijheid onzer grenzen brengen. Wij weiten uit de gevechten van Augustus en begin September van de haastig terugtrekkende Engelsche en Fransche legers, van den terugtocht der Duitsche legers tijdens de gevechten bij de Marne, hoe lang over den afstand van een paar honderd K. M. tot onze Bra- bantsche en Limburgsche grenzen zou wor den gedaan. Hoe moeten dan de strijdende legers, wier mogelijke nabijheid in Nederland zooveel onrust heeft gebracht, met snelheid bij onze grenzen komen? Of beter, hoe moet een leger der geallieerden nabij die zuidelijke grenzen komen, waar de centra le mogendheden reeds zijn? Er is maar één antwoord mogelijk: door een landing. Wij zien waarlijk niet in, hoe anders dan door een landing aan de Belgische kust, of... ergens daar in de buurt, in de nabij heid van onze grenzen strijd zou kunnen ontstaan. Het kost ons zeer veel moeite aan de mogelijkheid of waarschijnlijkheid daar van te gelooven. Als iets in dezen oorlog gebleken is, dan is het wel, hoe moeilijk een aanval op goed verschanste troepen is, hoe moeilijk juist een landing, een aanval van uit zee fcegey ^bed verdedigde stollingen is. En dan een aanval op de Belgische kust... wij kunnen nauwelijks aan de mogelijkheid gelooven. Uit den aard en richting der troepenbe wegingen mogen wij niet afleiden nabij welke grenzen vijandelijkheden gevreesd worden: de hier te lande wonende buiten landers zouden immers van die bewegin gen uit mededeelingen in de dagbladen kunnen hooren. Toch moet onze regeering inlichtingen ontvangen hebben, die haar ernstig op haar hoede doen zijn. In de ,,N. R. Ct." juist dien merkwaar- digen Vrijdag, stond een geheimzinnige mededeeling over „wederwaardigheden" van de „Breda" op de Noordzee „van zoo ingrijpenden en gewichtigen aard, dat zij in dezen tijd voor publicatie niet vatbaar" waren. Hebben die wederwaardigheden, vragen wij ons af, wellicht de regeering aanleiding gegeven, aan zulk een aanval op de Belgische kust te gelooven? Of heeft zich soms wellicht reeds iets als het geval voorgedaan door den oud-minis ter Colijn in de „Stemmen des Tijds" ge schetst? „Als zij (de Duitschers) dat verdedigings vermogen nu eens onvoldoende achten en tegelijk van meening zijn, dat een En- geische inval door Nederland in Duitsch- land to duchten is..." Wij gelooven echter niet, dat al deze onrust gewekt is, omdat één der strijdende partijen onze regeering opzweepte of prik kelde om in het bijzonder tegen de andere strijdende partijen op onze hoede te zijn. Onze regeering kan zelve weten en be grijpen, welk gevaar er in het algemet voor zulk een aanval op onze kust bestaat en heeft van den aanvang van den oorlog af hare maatregelen genomen om dat ge vaar te koeren. Hoe en wat die maatrege len zijn, kan en mag geen nabuurstaat be kend zijn en onder pressie van zulk een nabuurstaat zullen zeker niet die maatre gelen gewijzigd worden. Zooals wij zeiden, het raadsel van Vrij dag is gedeeltelijk opgelost. Maar wat ter wereld onze regeering heeft doen denken, dat weder vijandelijkheden nabij onze grenzen zouden kunnen plaats vinden., is ons nog volkomen onbegrijpelijk. Wij blijven het dan ook zeer betreuren, dat de regeering gemeend heeft, niet dui delijker te kunnen spreken. De „Tubantia". Het departement va© Marine deelt me.de, dat het onderzoek ma air beft wak van de „Tubantia", waarvoor aanvankelijk door de Koninklijke Hollandscho Lloyd maat regelen waren getroffen, door do Regeo- ring is overgenomen. Tengevolge van het ongunstige weder kan unlet vóór de afge- ioopen week met het onderzoek wot den betgonnen. Het is gisteren gelukt de juiste plaats van bat wrak te bepalen en met het stoomschip „Wodan" een eerste» on derzoek door duikers te laten instellen. Hedenmorgen, zou het duiken worden voortgezet. Er ward evenwel bericht ont- vamgm dat het wieder daarvoor nog te ongunst ig was. Een Nederlandsche schoener getorpedeerd. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht, is de Nederlandsche schoener „Elzima Helena" gisteren namid dag 3 uur tan die Noordzee getorpedeerd. De bemanning ie met een eloqp op het Kchtschfp Noor d-H kuier" aangebracht m gisterenavond door het reddingschip „Atlas" overgenomen, van waar eaj heden fworrdt afgehaald. Bij aankomst zal een nader onderzoek worden ingesteld. Kan. Ned. Stoomboot maatschappij. Ciöterrnidd'ög zijn drie booten va© do Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, de „Luna" (bestemming West-Indië), do „Jan van Nassau" (bestemming Noord-Ameri ka) en do „Tellus" (bestemming Spanje en Portugal) uit Amsterdam vertrokken. De schepen zullen gezamenlijk varen en vermoede.ijk tusschen de Noord-Hinder en de Engelsche wateren voorafgegaan wor den door de beide sleepbooten, welke de regeering daarvoor ter beschikking heeft De vaart op Engeland. De mailboot „Prins Hendrik" van de Zeeland, die gisteren te Vlissingen bin nenkwam, heeft op de heenreis Zaterdag in één uur 13 mijnen gezien; daarentegen op den terugweg geen.. De boot bracht Zondag slechts 25 pas sagiers mede, hetgeen vermoedelijk een gevolg is van het stopzetten van de vaart over het Kanaal, waardoor van Frank rijk geen passagiers kometn. Aangehouden mails. Zooals eerst -thans is gebleken, hebben de stoomschepen „Zaandijk" en „Veen- dijk", re-ap. 23 Januari en 12 Maart van Rotterdam naar New-York vertrokken, op hun uitreis de post in Engeland moeiten lossen. Ook de „Tambora", die 10 Februari van Batavia naai* Nederland vertrok, heeft de mail in Engeland moeten ontschepen. Een militaire maatregel. Naar wij vernemen, hebben gisteren dp militaire autoriteiten in de provincie Zee land last gegeven, dat geen aardappelen uit die provincie mogen vervoerd worden. De schippers die geladen hadden mochten niet vertrekken. Wat de aanleiding is geweest tot het ne men van dezen maatregel is tot dusver niet bekend geworden. Regeeiringszink. Door bemiddeling van de Nijverheids^ commissie is het bladzink uitsluitend ten behoeve van het bouwbedrijf en voor de maand April, alsmede voor de maand Mei in beperkte hoeveelheid beschikbaar ge steld tegen den prijs van f 76 de 100 K.G. Spionnage.» Een correspondent van de „Msbd." meldt: De faatste sneltrein MaastrichtAm sterdam, werd Zondagavond nabij de Roermondsehe spoorbrug staande gehou den. Twee Duif sch-sprekende personen, in den trein gezeten, werden van spionnage verdacht door ee medereiziger, een mili tair n politiek, van buitenlandsch verlof terugkeerend. Op verzoek van dezen werd een gewapende korporaal van do brug- wacht uitgenoodigd nabij de verdachte personen .plaats te nemen. Toen do trein het station Eindhoven binnenstoomde, was aldaar het geheele perron door mili tairen afgezet en mocht niemand de coupé's verlaten. Do beide verdachten werden door de militaire wacht in hechte nis genomen.. De trein ondervond een kwartier vertraging. „Menier de raster". „De Nieuwe Courant" plaatst een schrijven van zijn Aardenbur^schen correspondent over het werk der katholieke geestelijken in Vlaan deren in deze benarde tijden. Zij hebben natuurlijk niet den durf en ook niet de vrijheid om zich in het openbaar te gédragen zooals Kardinaal Mercier, maar op weinig uitzonde ringen na verrichten zij in dc-n oorlogstijd wonder veel. De schrijver wil de protestant- sche predikanten niet als minder ijverig beschouwen, maar hun aantal is niet van veel beteekenis in het katholieke Vlaanderen. Hij schrijft: „Ieder weet, dat in Vlaanderen de protestan ten een klein hoopke slechts zijn. En voor de overgroote massa van plaatsen bestaat alleen de Roomsch-Katholiekc Kerk. In veel van de dorpen heb ik gezworven. Bij vele eenvoudige lieden ben ik binnen gegaan. En vele pastoors en kapelaans heb ik gesproken of heb ik van terzijde bezig gezien. Als er in een dorpje wat gebeuren moet, of raad moet geschaft worden dan is „menier de paster" al de eerste, aan wien wordt gedacht. En bij kleinere zaken „de onderpaster". „Zal het kind worden medege geven?" zoo was de vraag, die verwanten menigmaal zich 6telden, als een afgezant van de in den vreemde verblijvende ouders achtergelaten spruiten opzoeken kwam. „Menier de Pastei-" moest worden geconsul teerd. En dan klonk het: „Menier de paster het gezeit" en daar bleef het dan bij. Een ding moet mij nu eens van 't hart, nu ik aan al die brave geestelijken denk, die daar wonen tusschen het lijdende en gebonden volk van VlaanderenWat is het een zegen dat die mannen op hun post gebleven zijn Van notarissen hoorden we, die waren weg- geloopen, en nu nog veilig zitten in Engeland of elders. Notabelen van allerlei slag en soort Ook onder degenen, die als leiders van be drijven of beheerdex-8 van instellingen moei lijk lang gemist konden worden in hun va derland. Burgemeesters zelfs zijn weggevlucht en weggebleven. Doch van de pastoors en kapelaans, zoo geloof ik, mist er in Vlaan deren niet een. Over het al of niet heilzame van den groo- ten invloed der Katholieke Kerk in Vlaande ren valt te twisten. Na den oorlog komt de cultuurstrijd tusschen katholiek, liberaal en socialist in Vlaanderen wellicht weer aan de orde. Maar ook de grootste tegenstander zal toegeven, dat als het Vlaamsche volk in dezen oppersten nood nog niet gansch den moed verloren heeft, dit mee te danken is aan de opbeuring en den hartelijken steun, van zijn herders ondervonden. De Belgische roomsche geestelijkheid, in dezen oorlog, „a bien mé rité de sa patriel" „De Tijd" teekent hierbij aan Het vooruitzicht, waarvan de schrijver dezer correspondentie gewaagt, n.L dat er na den oorlog weer over het heilzame van den grooten invloed der Katholieke Kerk zal getwist wor den met liberalen en socialisten is ook „me nier den paster" èn den „onder paster" be kend. Eigenlijk is het toch schandelijk, dat zoo iels maar openlijk kan gezegd worden. Maar het is'de waarheid. De katholieke priesters kunnen hun vaderland en hun volk trouw dienen en toch verwachten, dat het later in Vlaanderen weer zal huilen„Van 't onge- diert der papen, verlos ons vaderland." „Menier de paster" doet er niet minder zijn plicht om! Statenverkiezing Leiderdorp. De heer R. Ouwehand, te K a t w ij k aan Zee, heeft aan de antïr. kiesver- eeniging in het district Leiderdorp' ken nis gegeven, dat hij bij periodieke verkie zing niet weer in aanmerking wenscht te komen. Nederlandsche R. K. vereeniging van Gemeente-Ambtenaren. Ter voldoening aan den wensch van het Doorluchtig Episcopaat, werd 25 Maart te Utrecht opgericht de Nederlandsche R. K. Vereeniging van gemeenteambtenaren. De vereeniging stelt zich ten doel: a. het bevorderen van de godsdienstige en geestelijke, en voor zoover noodig stof felijke belangen van hare leden. b. behandeling van onderwerpen van meer wetenschappelijke en actueelen aard op het gebied van het administratief recht. c. d© stichting van nuttige instellingen ten behoeve van de leden. d. do studie van de social© vraagstuk ken of gemeentelijk politiek en admini stratief terrein. Zij tracht ddt doel te bereiken door: a. het houden o. m. van gesloten re traites. b. het propageeren van de R. K. pers en het weren van slechte lectuur. c. het houden van congressen, vergade ringen, lezingen en voordrachten. d. hét inrichten van cursussen. e. het uitgeven van mededeelingen en het verspreiden van geschriften. f. het formen van een kapitaal voor de vorming en instandhouding van nuttige instellingen. g. de oprichting van een ,bureau van voorlichting. Tijdens de vergadering werd het volgen de telegram verzonden aan Z. D. H. den Aartsbisschop: R. K. Gemeente-ambtenaren, vergaderd in Hotel Noord-Brabant te Utrecht be sloten tot oprichting van een R. K. Bond; zij bieden Uwe D. H. oprechte gevoelens van eerbied aan. Hierop werd het volgende telegrafische antwoord van Z. D. H. den Aartsbisschop terug ontvangen: Onder dankbetuiging voor de oprechte gevoelens van eerbied der vergaderde R. 1?. Gem dent.e-» ambten aren, verheugt zich over het genomen besluit. Dat alle katho lieke gemeente-ambtenaren, toettreden tot den bond en deze diene tot versterking van heit katholieke leven, is d© vurige wensch en bede van Aartsbisschop. Sobriëtas-bloem. Het Nationaal Comité voor den Bloemendag ten bate van het dr. Ariënfonds bericht, dat de bloemendae, die in 1916 niet doorgingen ook in 19-15 niqt gehouden kon worden, thans bepaald is op 24 December 1916, feestdag van O. L. Vrouw tot -Verlossing der Slaven. De opbrengst zal geheel strekken tot red ding vandrankzuchtigen n.l. tot oprichting van een Sanatorium voor viouwen en van een Re- classeeringsgestipht. Gemengde, berichten. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag is voor de tweede maal ingebroken in het Inlichtingen-Bureau van het Belgbch Consulaat nabij het station te Vlissingen. De ruiten zijn uitgesneden en de kassen gefor ceerd. Vermoedelijk is niets ontvreemd. Een paar jonge mannen, die onder verdenking stonden, "zijn weder op vrije voeten' gesteld. Dat is in den tijd van 3 maanden de tiende inbraak. Van de daders evenwel geen spoor. Tnsschen de buffers. Zondagmiddag werd naar het R. K. Ziekenhuis te Tiel over gebracht, de gehuwde wisselwachter H., uit Kesteren, die aldaar Zóndaemorgen het onge luk had tusschen de buffels van een trein te geraken, waardoor zijn borstkas werd inge drukt. Zijn toestand is zorgwekkend. Nekkramp. In het hospitaal te Harder wijk is een 19-jarige milicien aan nekkramp overleden. Staking. Te. Gemert hebben 45 werk lieden van de firma J. Groeneweg, stoom- kuiperij en houtzagerij, het werk neergelegd. De stakers zijn aangesloten bij den Ned. R. K. Houtbewerkersbond. Het conflict ont stond over het recht van vereeniging. De overige niet aangesloten 25 werklieden bleven aan den arbeid. Gebrek aan torf in Friesland. In Fries land met zijne hooge en lage venen begint het gebrek aan turf grootere proporties aan te nemen. In de veenderijen is geen turfje meer voorradigalle turf is tegen hooge prij zen verkocht. De schippers en slijters buiten de veenderijen zijn hier en daar al totaal uit verkocht. In de gemeente Engwierum trok een schare huismoeders in optocht naar het gemeente huis, waar zij den burgemeester haar nood klaagden. Sommigen deelden mede in geen 3 dagen warm eten te hebben kunnen berei- reiden uit gebrek aan turf. Zij vroegen daarin voorziening van gemeentewege, wat de bur gemeester toezegde. Te Surhuisterveen en omgeving is ook het gebrek groot. Toen 'men hoorde, dat een schip met lange turf in aantocht was, reed men het met boerenwagens tegemoet om in den nood te voorzien. De schipper besloot van deze gelegenheid te profiteeren en vroeg voor 100 turven een prijs van f 1.70terwijl in andere dorpen deze turf voor f 0.90 verkocht wordt. Die specula tie was het publiek te machtig, het liet den schipper met zijn turf zitten, hoe groot het gebrek daaraan ook is. Moord. Zondagavond heeft te Deventer een bewoner van een woonwagen bij een twist een bewoner van een anderen woon wagen verradelijk doodgeschoten, door hem van achteren te treffen. De dader is voort vluchtig. Boschbrand. Zondagmiddag omstreeks drie uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de uit akermaalshout bestaande beplanting van den z.g. Berkenbeuvel bij den Apeldoornschen weg te Arnhem, waar het monument van generaal Karei van der Hey- den staat. Het vuur kon met zand gebluscht worden. Een oppervlakte van ongeveer 1000 M2 is verbrand. Diefstal. Te Rotterdam is door de ri vierpolitie 'aam-gehouden de geheel© be manning vam .de elevator 12, in gebruik hij de Relief Cotmjnissiie, in totaal 16 perso nen, als verdacht van medeplichtig aan diefstal van eesi groote partij schoenen, een baal meel, een stuk flanel enz., op verschillende plaatsen aan board'van deze elevator in slaapplaatsen, onder vloeren, enz. vest-opt gevonden. Al deze goederen, gelost uit het in -die St. Jobshaven te Rot terdam liggende stoomschip „Linde©- hall", zijn bestemd vooir d'e Belgen en ui-t Amerika verzonden aan de Commission for relied in Belgium. branden. Zondagavond is te Ede de boerderij van de wed. P. Davelaar, be woond door Luttikhuizen, totaal afgebrand; ook de hooiberg werd door de vlammen verwoest. Huis en inboedel waren verze kerd; de hooiberg niet. Van den inboedel kon een groot gedeelte gered worden. liet vuur is in den schoorsteen ontstaan. De woning van A. Vergeer te Reeuwijk is afgebrand. De schuur werd behouden. De oorzaak is onbekend. Assurantie dekt de schade. Bloembollen. Op de bloembollenvelden is de algemeene bloei ingetreden. Behalve de tulpen, die eerstdaags beginnen, is alles nu open. Wie belang stelt in den bloei, doet het beste te gaan kijken midden dezer week. Inbraak. Toen gisterochtend het typo- grafen-personeel met den chef der drukke*- rij het bureau van het te Watergraafsmeer verschijnend Weekblad „De Meerbod- wilde binnengaan, bleek dat de deur niet gesloten was. Toen het personeel binnen trad, zag het, dat in het achter den boek winkel gelegen kantoor de brandkast open stond. Onmiddellijk werd toen de eigenaar der zaak, de heer K. Wille, gewaarschuwd, die niet aan de drukkerij, doch op den Linnaeusparkweg woont. Nadat deze zich overtuigd had, dat or f 191 uit de brandkast ontvreemd was, be nevens een spaarbankboekje (groot f 175), werd allereerst de politie gewaarschuwd Sn de administratie der posterijen verwit- tigd'van het ontvreemde spaarbankboekje. Het eigenaardige bij deze inbraak is de omstandigheid dat nóch aan de buitendeur nóch aan de brandkast eenige sporen van braak aanwezig zijn. De dader moet dus op de een of andere manier in de gelegen heid zijn geweest, de op genoemde sloten passende sleutels te laten namaken. Dc „Oceaan I". In visscherskringen wordt de stoomtreiler Oceaan I, uit IJmuiden, welke circa drie weken geleden vertrok en van welken men nadien niets meer hóórde, als vermist verklaard. Nekkramp. In het fort Vechten te Utrecht is een geval van nekkramp voorgekomen. Het geneele fort is geisoleerd. I'ijk opgehaald. Te Sprang, bij Waalwijk, is gisteren het lijk van de 24-jarige ongehuwde A. V. uit een regenput opgehaald. Bij het scheppen van water is zij daarin gevallen Mond- en klauwzeer. Het vee van den veehouder P. Duynisveld te Wateringen is door den district-veearts te Leiden verdacht verklaard van mond- en klauwzeer. Een Ned. Bond van Veehandelaren. Door eenige veehandelaren uit Zuid-Hol land was gisterenmiddag in den Doelen te Rotterdam een vergadering belegd van vee handelaren, welke druk bezocht was. De voorzitter, de heer H. Voorspuy, uit Groot Ammers,zeide.dat het doel van de vergadering was te- overwegen of men niet moest komen tot de oprichting van een Nederlandschen Bond van Veehandelaren. Reeds is door den Frieschen, den Groning- schen en den Zuid-Limburgschen Bond een vergadering op a.s. Zaterdag te Utrecht uit geschreven ora daartoe te geraken, omdat men inzag, dat van de provinciale bonden op zichzelf niet genoeg kracht kan uitgaan voor de behartiging van de belangen van den veehandel in het algemeen. De heer Emmerik, secretaris, van den Frie schen Bond lichtte dit nader toe. Hij om schreef het nut dat de provinciale bonden ieder op zichzelf kuDnen stichten doch ten laatste moet het toch tot een algemeenen bond komen. Het bleek nu in de vergadering, dat in ver schillende provinciën nog geen bonden be staan het dus gewenscht moet worden geacht dat in elke provincie provinciale bonden wor den opgericht om daardoor te komen tot een Nationale Bond, waarin al die provinciale bonden zich vereenigen. Na langdurige besprekingen betuigden 74 der aanwezigen hun sympathie met het denk beeld om te komen tot de oprichting van Nationalen bond, waartoe dan de eerste stap zou zijn te vormen een Provincialen Bond voor Zuid-Holland, terwijl de aanwezigen uit andere provinciën, waar nog geen bonden bestaan, werden uitgenoodigd ten hunnent eveneens propaganda te maken. Besloten werd de contributie voorloopig op f2 te bepalen. Vervolgens werd een voorloopig bestuur gekozen dat zich met voorbereidende werk zaamheden belasten zal. Daartoe werden gekozen de heeren H. Voorspuy uit Groot-AmmersM. Hollander M. Molenaar uit Nieuwerkerk a. d. IJselN. 6. Frenk, Rotterdam; J.Kleiukramer, Strijen; G. Luchtigheid, Delft; J.J. Schaapberg, Poor- tugaal; en M. de Haas, Sommelsdijk. CRICKET. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Gisteravond heeft het bestuur van den N C. B. in den Haag vergaderd. In de eerste plaats kwam ter sprake een voorstel van Haarlem om de 1ste klas com petitie in twee afdeelingen te splitsen: A. Rood en Wit, V. R. A., 's-Gr. C. C. 'en Hermes. B. Hilversum, Haarlem, Ajax (Leiden), V. V. V. en V. O. C. Besloten wordt dit voorstel aan de e. k. al gemeene vergadering, die 6 Mei te 's-Graven- hage gehouden zal worden, voor te leggen. Nogmaals zullen er pogiDgen aangewend worden om het bestuur van den N. V. B. te bewegen het voetbalseizoen eerder dan ge woonlijk te beëindigen. In verband met een ingekomen schrijven van het N. O. C. wordt besloten het bestuur van dit lichaam te verzoeken tijdens de Na tionale Olympische spelen te Amsterdam, Zondag 3 September, te reserveeren voor een propagandawedstrijd van 1ste klas spelers. a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJt HAARLEKRSTRJ Byouieriën. Een Bisschops-prijs. Als een bijzonder blijk van belangst* in het werk van, den R. K. "Voetbal beeft Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, Bias van Breda, een bronzen statue beschik gesteld als wisselprijs voor de hoogst deelLng van dien bond in bet diocees da. Het meer dan 20 centimeter 1 beeld stelt voor Jeanne d'Arc te vot volle wapenrusting met een vaandel hand, waarop de woorden: Jezus, M '•t Is een kunstvoorwerp van zeer voort uitvoering en hooge waarde. Niet goedgekeurd onts Het bestuur van de St. Vinca school te Amsterdam had twee zijn® derwijzers, die voor den landstorm de wapenen waren geroepen, eervol slag verleend. Dit ontslag was, naa „Hbld." meldt, gebaseerd op een cl-a in de acte van aanstelling der gene onderwijzers, welke aldus luidt: „De onderwijzer, die ter vervullid zijn militieplicht voor de eerste ma werkelijke© dienst moet komen, wordt het schoolbestuur -eervol ontslagen, beeft na volbrachten diensttijd het i bij de eerste ontstane vacature we worden geplaatst. Komen twee of onderwijzers tegelijk uit den dienst I dan zal bij het ontstaan van een worden geloot; des echter, dat dit die elders reeds een betrekking heefi zal meeloten. Bij buitengewc-ne op of herhalingsoefeningen krijgt de - wijzer tijdelijk verlof en blijft hij volle genot zij-ner jaarwedde." De beide onderwijzers voelden zie# de beslissing bezwaard en kwama hooger beroep bij de commissie van 1 ft voor de dekenaten Amsterdam en H kerk a/d. Amstel, en deze heeft het g« ft ontslag vernietigd. STADSNIEUW^; Di Onbestelbaar. Binnen la nd Brieven Adm. Leidsch Dagblad, Leiden Mej. E. Bakker, Den Haag. W. v. Ba Woerden. L. de Burger, Scheven Mej. M. van Geuns, Den Haag. Heemskerk, Den Haag. W. J. Hull t Bosch. Mej. C. van der Hoorn, Oudslot Krocht, Leiden. Matroos op H. M. v. Hellevoetsduis. K. J. Mechelse, z. j: best. P. Meijer, Monnikendam, Katwijk aan Zee. E. Schreder, R Slewe, Hillegom. Souvrier, Leiden, h Stuipzand, Den Haag. Mad.elle d< Laren. Mej. H. E. van Zutphen, ningen. Binnenland Briefkaa J. Beunk, Nijmegen. Rookeman, dam. A. van Boven, Amsterdam, renhof, Rotterdam. JongejufSr. M. Den Haag. P. Schoelitz, Amsterdamf-y: naam onleesbaar Rotterdam; vijf zonder adres. Buitenland. Bri M. Denekamp Brussel. F. Duburg, mont, L. L. de Komwek, Liege. mermans, Hoboken. NOTA. Aan de afzenders wordt volen, hun adres op de stukken melden, opdat deze bij onbestelbi U|J aan hen kannen worden teruggegei Gevonden voorwerpen. Handschoenen; halskettinkje mei medaille; mes in een scheede; zakui a penhouder merk „Swan"; kind schoen; gouden oorbelletje met bril >g< jasbeschermer van een rijwiel; scüi van een weefmachine; courantenfl riem; barnsteenen sigarenpijpje; rood koralen halsketting met goud» ting; broche met drie steentjes; with mof; ring met sleutels; gouden rif met portretje; zilveren armband; eet van pl.m. 3 Kg.; duimstok; gouden armband; koralen beursje met doublé collier met aanhanger; zwal lrr; tuur; portemonnaie met eenig geli der dan f 1); teekencahier van Chr. man; notitieboekje; motorpomp; met steentje; deksel van een me' gouden zegelring met steen; blauwe knoop; honden; gouden broche met stee©. Gevonden in Februari in het Tc) j» kantoor: Vulpenhouder; een paf schoenen. Terug te bekomen en inlichtingen krijgen eiken werkdag, behalve 1 dags en Vrijdags van één -tot drie m ten politiebureele alhier. Zondag diende Z. D. II. Mgr. L men in de Kloosterkerk te Weert li-ge Wijding van het Diaconaat de© Weleerw. frater Gilbert us L® va© het Subdiaconaat aa© de V fraters Gnespimamus van der Cunibertus Sloots, alle© O. F. M- Bij Kon. besluit is aan. den J81 plichitigen eerste-luitenant A» on voo ":':V

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2