Jb je ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden II cent per week, f 1.45 per kwartaal; bijt)nz& 112 cent per week, f 1.60 per kwartaal Franco per post fl.80 per kwartaal Ifzonderlijke nummers 2Va cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cenl 23 )e Oorlog. BUITENLAND. BINNENLAND. JAARGANG No. 1964 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Jnterc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKËN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DONDERDAG MAART. 1916. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cenl Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedera regel meer 5 cent De Invaliditeitswet. wakkere Kamerlid voör Hilversum, meer Rutgers, 'had, zoo als bekend, 9L schriftelijke vragen .ingediend be- ide de Invaliditeitswet, waarvan wel lgende de voornaamste was: de Minister, aan wien bij Koninklijk vaun 12 Februari 1916 de zorg voor tvoering van de Invaliditeitswet is ragen, van oordeel, {dat op hem de ebting rust om zooveel hem moge- i( tijdig de maatregelen te nemen noodzakelijk zijn met het oog op krachtens het derde lid van art. 411 enoemde wet met 3 December 1916 rking treden van de bepalingen dier ie dan nog niet in werking mochten en zijn?" jk men weet, heeft de minister een ïlwerp ingediend, strekkende om atum van het inwerking treden der ïiteitswet nog drie jaar uit te'srtel- P< r vóór de aanneming van diit wets- rp, heeft de minister toch niet het om op z'n «eigen verantwoording te alsof het reeds aangenomen ware, J\| >en voorbereidende maatregelen te teneinde het mogelijk te maken, Invaliditeitswet op 3 Deo. a.s. 'm ig zou kunnen treden. En zoo ït de minister! Er wordt letterlijk 'Sl gedaan aan de voorbereiding der te iiteitswet ze treedt 'toch niet an fcg, denkt men blijkbaar. vraag van den iheer Rutgers heeft lister zich, zooals man eiders lezen ,1 heel gemakkelijk afgemaakt. Hij >r geen tijd meer voor... Men zou ;gen, dat een bewindsman alles op |(j- en snaren moest zetten om aan de lilting van de wet te kunnen vol- maar, neen, de minister zegt heel le tijd ontbreekt me. ivordt er we mogen wel zeggen: et de wetgeving van Talrna en... slangen van de arbeiders! >>i I8ch stoomschip getorpedeerd, redesbemiddeling. - Uit den Duit- Rijksdag. - De vliegeraanval op an de oorlogsterreinen. Overzicht, de bezetting van het bosch van rt is de Duitsche frontlijn weder- hter bij Verdun gebracht. De Fran- dienen er daarom voor te 'waken, bedreiging der linie Chattancourt zéville en van den westelijken ves- 'del van Verdun wordt afgewend. ïeriijn wordt gemeld,' dat bij de op' aval van 20 Maart ten noordoosten focourt gevolgde opruiming van het tsterrein en de bezetting van nieu- jWe vijandelijke loopgraven buiten het boschland, het aantal daar gemaakte ongekwetste gevangenen tot 53 officieren en 2914 man gestegen. Bij Obersept zouden, volgens het Duit- sch legerbericht, de Franschen aanvallen hebben gedaan op de Duitsche stellingen, doch met aanmerkelijke verliezen zijn te ruggeslagen. In het Fransche legerbericht wordt hiervan echter geen melding ge maakt. Verder melden beide legerberichten, dat de artillerie strijd aan de Maas met hevigheid wordt voortgezet. Het Duitschne bericht meldt nog, dat drie vijandelijke vliegtuigen ten noorden van Verdun in luchtgevechten buiten ge vecht zijn gesteld; twee zijn ten noordoos ten van Samogneux achter het Duitsche front neergekomen, het derde i« brandend achter de vijandelijke linie gevallen. Luite nant Böike heeft daarmede zijn dertiende luitenant Parschau zijn vierde vijandelijke vliegtuig geveld. Uit Berlijn wordt over den strijd in Rus land officieel het volgende gemeld: De groo'te offensieve ondernemingen van de Russen zijn nog omvangrijker ge worden. De punten van aanval zijn tal rijker geworden en de aanvallen zelf op de verschillende plaatsen elkaar dag en nacht onafgebroken opgevolgd. De krach tigste aanval was weder gericht op- het front ten noordwesten van Postawy. Hier waren de vijandelijke verliezen zelfs voor Russische massale aanvallen buitenge woon" hoog. Bij een geslaagden tegenaan val op een plaats, waar een kleine door braak was geschied, hebben wij elf Russi sche officieren ©n 573 man gevangen ge nomen. Maar ook in vele andere gevech ten (ten zuiden en zuidoosten van Riga, bij Friedrichstadt, ten westen en zuid westen van Jacobstadt, tep zuiden van Dunaburg, ten noorden van Widzy, tus- schen het Narocz- en Wisnieczmeer) heb ben onze dappere "troepen den vijand met zware verliezen teruggeslagen en hem bij tegenaanvallen nog ruim 600 krijgsgevan genen afgenomen. Op geen enkel punt is het den Russen gelukt ©enig succes te be halen. Onze verliezen zijn over het ^ge meen gering. Ook op het O. II. gedeelte van het Ooste lijk oorlogsterrein is de bedrijvigheid van de Russen toegenomen. Aan de Strypa zouden afdeeling.en Russische infanterie uitvallen hebben gedaan, doch overal zijn teruggeworpen, waarbij aan Russische zijde groote verliezen werden geleden. Van de overige oorlogsterreinen valt niets bijzonders te melden. 0p Zee. Deensch stoomschip getorpedeerd. Uit Kopenhagen \vordt aan „lTnforma- tion" gemeld, dat de gezagvoerder van het ^>eensohe stoomschip „S'kadsberg"' sein de, dat zijn schip Zondagavond was ge torpedeerd, terwijl het voor anker lag. Een machinist en twee stokers worden ver mist; de tweede officieT en een Russische matroos werden ernstig gekwetst. De Deensche regeering zal krachtig te Ber lijn protesteeren wanneer alle bijzonder heden bekend zullen zijn. De vilegeraanval op zeabrugge. Een der grenscorrespondenten van de ,,Tijd" bericht: Ofschoon de Duitschers een diep stil zwijgen bewaren over de uitwerking van den laatsten vliegersaanval op Zeebrugge ben ik niettemin in staat u betrouwbare inlichtingen te doen toekomen: Groote schade werd door de vliegerbommen on der jde strandbatterijen aangericht. Vele stuiken daarvan werden vernield, meer dan ~2ÓÖ artillerie- en marinesoldaten moeten gedood zijn. Ook het aantal ge wonden moet zeer groot zijn; een trein, die van Zeebrugge vol gewonden Gent passeerde, bevatte 350 gekwetsten. Ook eenige vliegtuigen werden vernield. Éen van de Duitsche vliegtuigen, dat met een Fransche aeroplane in gevecht geraakte, viel naar beneden; de inzitten de Duitsche officieren werden slechts licht gewond. Prof. Pirenne en Fredericq gevangen. Men. deelt aan de ,,N. R. Ct." mede, dat professor Pirenne en professor Fréde- ricq, van de Gentsche hoogeschool, op 18 dezer door de Duitsche militaire overheid in België zijn gevangen genomen en naar Duitschland. gevoerd. Duitschland. Uit den Rijksdag. Gisteren is in den Rijksdag de eerste lezing van de begrooting en van de belas- tingontwerpen voortgezet. President Kampt deelde mede dat in- gevolgen een afspraak tusschen de voor mannen der partijgroepen het duik- bootvr aagstuk van de eerste le zing der begrooting wordt afgescheiden, totdat oen»ander besluit zal zijn geveld. Hetduikbootvraagstuk wordt behandeld in de begrootingseornrhissie, die aanstaan de week samenkomt. Frankrijk. Prins Alexander van Servië te Parijs. Prins Alexander van Servië dejeuneer de gistermiddag op het Elysee. Aan het dej eunor namen deel de voorzitters van Kamer en Senaat, alle leden der regeering en alle vertegenwoordigers der verbonden mogendheden. President Poincaré hield een 'toespraak, waarop de Prins ant woordde. Vereenigde Staten. Geen vredesbemiddeling. „Reuter" meldt d.d. 22 Maart uit Wash ington: Vele bladen meldden vanmorgen dat de Amerikaanscbe gezant,, Gerard, te Berlijn zijn vacamti-e uitstelde in afwach ting van Duitsche vredesvoorstellen. Pre sident Wilson publiceert nu een verkla ring, waarin wordt gezegd dat d'e gevolg trekking onjuist is. Het ministerie van buitenlandsohe zaken ontkent eenig ver zoek, noch formeel noch jmformeel, te heb ben gekregen van Duitschland, dat de Vereenigde Starten .als bemiddelaar zouden optreden of de zaak met andere mogend heden in handen nemen. De ambtenaren van het "departement verklaren dart als er eenig vooruitzicht of bemiddeling was, zulik een algemeene publicatie hert succes onwaarschijnlijk zou malven. Haïti. De revolutionaire beweging. „Havas" meldt uit Port au Prince: Een naar aanleiding van de revolutionaire be weging in het begin van Januari ingesteld onderzoek tooncle,dat «act grootste deel van heit geld waarover de telders dor be weging beschikten afkomstig was van de Duitsche kolonie in Haïti. Verschillende oorlogsberichten. Een botercentrale.-" Te Brussel zal éen botercentrale worden gesticht, die zal zor gen voor eén billijke verdeeiing van den boter onder de Belgische bevolking, voor de zuivere samenstelling van de boter en voor een uniformen prijs. Armoede. Het aantal ondersteunde gezinnen te Gent bedroeg op einde Febr. 12079 op een totale bevolking van 42250. Vereenvoudigingen in de spijskaarten. Volgens Duitsche couranten zullen bin nenkort in alle openbare restaurants van Duitschland vereenvoudigingen in de spijskaarten worden ingevoerd. Nog slechts twee soorten vlecsch zullen voortaan voor de gasten te verkrijgen zijn. Vleeschkaarten in Duitechfland. De Beiersche kamer van landbouw heeft zich uit beginsel verklaard tegen de invoering van vleeschkaarten. Opctjschen van wijnvoorraden. In Savoje en Opper-Savojo hebben de Duit sche militaire autoriteiten een aanvang gemaakt met het opeAseheir van Wijnvoor raden, welke voor liet léger en de verbrui kers in Frankrijk bestemd' zijn. Een papiercentrale. Op een té Wee- nen gehouden vergadering van 150 uitge vers van couranten, is besloten een pa piercentrale op té richten. Ook drong inen aan op een door da overheid vast ie stellen maximum-omvang der bladen. Beroepsopleiding voor de jeugd. De Fransche minister van onderwijs, Paim- tové, zal binnenkort een wetsontwerp be treffende de beroepsopleiding van de jeugd indienen. Daarin zal verplicht wor den gesteld het' voortgezette onderwijs voor kinderen van 13 en 14 jaar nadat zij de school hebben verlaten. De duisternis te Londen. Door de ge dwongen duisternis van Londen, is het aantal ongelukken zeer toegenomen. In de gewone jaarstatistiek 40.000 ongeval len met 2000 doodelijke, voor 1914 waren deze cijfers reeds 61.670 en 2330, terwijl 1915 62.203 en 3014 geeft. Engelsche munitiefabrieken. In En geland zijn weer 26 werkplaatsen tot Tijksmunitiefabrieken verklaard. Er zijn er, sedert Juli 1915, nu 3078. Paaschbrooden. Het Joodseke Wel- dadigheidscomité te New-York heeft per stoomboot „Sterling" 60.000 pond Paasch brooden ten behoeve der arme Joodsche bevoilkiing in Palestina verzonden'. Buitenlandsohe berichten. Groote brand. Een telegram uit Paris (Texas) meldt, dat dertig aldaar gevestigde zaken zijn verbrand. De schade beloopt twee tot drie milüoen dollars. Oorzaak onbekend. Amerika en Mexico. Ten gevolge van een gebrek aan de draadlooze telegrafie en het afsnijden op 28 plaatsen van de militaire telegraaflij nen, is de verbinding met de Amerikaan scbe troepen, die Villa vervolgen, onmoge lijk. Twee vliegtuigen, behoorende tot het eskader, dat naar Mexico is gezonden, zijn niet te Casa Grande aangekomen en zijn waarschijnlijk verloren gegaan. De vliegers hebben voor drie dagen voedsel en twee kleine veldflejsschen water bij zich. Nederland en de Oorlog. Aanslagen op de Neder- landsche Koopvaardijvloot. De „Tubantia". De Berlijnsche medewerker van het „Ilbld." meldt: In verband raat de Duitsche verklaring, dat de Duitsche marine geen schuld heeft aan den ondergang van hert s.s. „Tuban tia", kan ik meedeelen, dat deze verkla ring eerst afgelegd is, nadat alle Duitsche duikbootem die voor de torpedeering in aanmerking kwamen, na haar terugkeer {Zaterdagavond g(/-iuigddn onschuldig te zijn. Verder verneem ik, dat de Duitsche regeering, ofschoon niet officieel, tegen over de Nederlandsche regeering de wen- schelijklieid uitgesproken heeft van een onderzoek van het wrak der „Tubantia". Richard Schilling, de consul van Gua temala (te Stuttgart, -passagier van de „Tubantia", heeft opnieuw de meeningi verkondigd, ditmaal «tegenover een verte genwoordiger vam de Schwabische Merkur, d«at hert stoomschip door eeri drijvende mijn en niet door een torpedo is getroffen. Hij verklaarde tijden® den oorlog al meer een mijnonrtploffing te hebben bijgewoond: en zedde een gezichtsbedrog mogelijk to achten doordat het schip opzij zoeklichten' had, waarvan een straal voori de bellen- baan van een torpedo kon zijn aangezien. De (officieuse) „Norddeutsche Aligeinei- ne Zerttung" schrijft, dat aan Schilling's verklaring dubbele'waarde valt te h(teh- ten, wanneer men in aanmerking neemt dat hij als Amerikaansch staatsburger bij (torpedeering kans had op schadevergoe ding, doch iwert wanneer het schip dooc een mijn werd getroffen. De scheepvaart op Engeland door Duitschland belet? Reuter seint uit Londen, dat groote beroering in Engeland is teweeggebracht it FEUILLETON. e bakkersjongen. ren morgen om acht uur opent een J meisje, als werd het door een uilt den slaapgeroepen, de oogje®, rste woord dat der kleine over de komt ds „moeder"; een woord', dat ■eeröti stamelde toen zij begon te en. dat zij, naar wij hopen, immer, zelfde teederlie.id zal blijven uit- 1 zoolang zij leeft. 'oeder o.pent de vensters en de lieve rpt haar warme stralen tiaar binnen heit zachte Meibloempje heft het het hoofdje van de donzige peluw wrijft' zich de oogen uit, springt a'' bod je en omarmt moeder, die at duizend kussen goeden morgen Vie de heit mooiste kindje? vraagt r' wijl zij da kleine laan het hart fln nu vertelt de kleuter, terwijl zij aangekleed pn gewasschen', ovier a zij gedroomd heeft. Nu eens la 611 haar pop, dan óver den kanarie14 ertl Weer een andere keer over den teoht, die met heesche s't'em de uren Ook is heit wel ©ens over den lom- f1 de miet-lieve kinderen par- zijm grootten zak stopt. toch niet, zegt móeder, jou"niet, ui je. want ze houden allemaal even- Hkloppen, dat is hij! Toe, moe, laat mij' gaan en ik zal hem gauw openmaken. En de kleine wringt zich ïos uit haar annen en ijlt weg om haar goeden vriend binnen rte dart en Zij had zich niet vergist. Hert was inderdaad d'e bakkersjongen, een blonde jongen met een bleek, treurig ge zicht, gehuld dn eenarmzalig blaüwge- streept buisje en met half gescheurde slof fen aan de hloote voeten. Hij is echter nog zoo klein, dat hij den zwaren korf met brood niet de trap op kan krijgen, die naar de tweede verdieping leidt en hij zet hem ne.er, neemt twee brooden er uit om ze naar de woning van zijn vriendinnetje te brengen. Spoedig had het meisje de deur geopend. Met van vreugde c-tralende ge zichten staan beide kinderen tegenover elkander, zij inbaar wit kleedje, met zorg vuldig gekamde donkere lokken, hij in zijn (afgedragen plunje met verwarde blon de haren en met s'tof overdekt; het kind van weelde tegenover he,t kind van ar moede. 't Was sedert kort, dat zij elkander ken den; doch van den eersten dag, dat zij elkander gezien hadden, had naar het scheen een hairpelijke vriendschap zich van hen meester gemaakt. Zij gaf hem speelgoed, suikerwerk enz. en hij bezat niets en was «sreflukkis:. wanneer hij haar de ,in het veld geplukte bloempjes kon ge ven. Heb je ook nog den bal; dien ik je gisteren heb gegeven? -vroeg de kleine. Kijk, hier is hij, antwoordde de bak kersjongen en trok hem uit zijn zak. Doch behalve dat trok hij er ook nog iets an ders uit, een groot stuk koek, zorgvuldig in een papier gewikkeld, dat hij zijn mees ter voor haar gevraagd had en ook ge makkelijk kreeg, wijl deze wiist, voor welk rijk kind hert bestemd was. Daarvan moet ook hert kanarievogel- it-je hebben, juichte het kind. Wil je? En lachend trok zij hem de kamer binnen, welke hij vroeger nog nooit betreden had. Kijk eens, hoe mooi en tam hij is. Toe neem ook een stukje, jij van dien kant en ik van den anderen kant. De beide kinderen geleken bloemen, waar tusschen de kanarievogel als een gele vlinder zweefde. Daarop bracht 'het jonge meisje den ar men, blooden knaap naar haar kamer, waar een schat van speelgoed zich voor zijn verbaasde oogen vertoonde en zoo dikwijls hij ziclï wilde verwijderen, hield zij hem tagen om hem nog mooiere don gen «te laten zien. Kijk, riep zij, in het volle geluk be zitster te zijn van al aart moois, kijk, deze prentjes kreeg ik van vader, toen ik ziek was en deze keuken van moet toen ik jarig ben geweekt, en dn dezen wagen lieb ik rond gereden (toen ik heel klein was, weet je. Nu heb ik hem niet meer noodig. Vindt je mij niet groot? Koopen je vader en moeder jou ook zulke mooie dingen? Een waas van droefheid over loog plot seling het gezicht van den armen kleinen jongen. Hij, schudde met het hoofd. Heb je geen vader en moe? vroeg de kleine medd. Neet Wie koopt je dan speelgoed? Niemand. En brengt Sinterklaas je ook niets? Niets, fluisterde de knaap. Wanneer zij nog verder zou hebben ge vraagd, had de knaap in tranen losgebar sten. Een nog jonger kind deed hem voor het eerst zijn jammervol lort begrijpen; bij het licht van haar geluk scheen de scha duw, welke over zijn jong leven hing, nog duist^der. Hij was een vondeling. Zijn ouders had hij nooit gekend en nooit dart zoete woord „moeder" kunnen uitspreken. Een boerin had hem gevonden en opgevoied en hem, itoen hij groot-er en ouder geworden was, bij een bakker in dienst «gedaan, die 'hem niet te bes&t behandelde, hem nie't meer dan het noodige voedsel voorzette... hij was immers maar een vondeling! Kinderen echter gelijken in hun ge- moedsstemmingen op de dagen der maand April. Weenen en lachen, regen en zon neschijn, volgen elkander in de meest snelle afwAssertin op. Weldra maakte de schuchterheid van den bakkersjongen plaats voor ongedwongenheid. Zoo als heden had hij zich nog nooit ge voeld en hij speelde met al de mooie din gen, welke hij 'eerst onbereikbaar waan de en uit de verte bewonderde; de tijd ging voorbij, ach! te snel! Hij" vergat zijn plicht, zijn korf met brood, zijn lastigs baas; alles, lalde® vergat hij, want hij speelde voor het. eerst in zijn leven. Einde lijk ontwaakt© hij als uiit een wonderlijken droom.. Snel sprong hij op en zonder zijn vriendinnetje goeden dag te zeggen, storm de hij de trappen af een gil ontsnapte zijn bcvrat, want zijn korf imet brood' was verdwenen. Een bedelaar had hem onbe waakt en onbeheerd zien staan en als go«- den buit meegenomen'. De arme jongen stond als versteend. Met angstige blikken zag hij rond, doch nergens vond hij het geen hij zocht, totdat hij eindelijk zijn ge laat in de handen verborg en bitter schreide. Wat zou er met hem gebeuren ien wat zou de baas zeggen? O! hoe rneedoogeloos zou hij hem afranselen, wellicht achter slcit en grendel laten opsluiten en hij kerm de: „moeder, moeder!" Maar er was geen moeder, die hem hoorde. De lieden, die voorbijgingen, sloegen geen acht op het weenende kind. Wat ging hun ook dat kind aan! Er zijn zooveeil kinderen dia schreden. Een nog «armoediger gekleedo knaap dan hij maakte van de gelegenheid gebruik en nam hem zijn mooien bal af «en liep «er spotlachend mee weg. Eindelijk ging de arme kniaap heen en zwierf den ganschen dag rond, zonder te weten waar naar toe en zonk des avonds in het open veld neer. De knaap durfde den ongemakkelij'ken baas niet ondei- de oogen te komen. Den volgenden morgen wachtte het kleine meisje «te vergeefs de komst van dea bakkersjongen. Geen bellen noch kloppen werd ondier aan de «deur géhoord. Waar zou hij toch wezen, vroeg het kind zich beangst af; wanneer hij komt, zal ak erg boos op hem zijn. Maar hij kwam niet. In zijn plaats ver scheen een breedgeschouderde jongen en leverde het brood af. Zoo ook geschiedde de volgende dagen. Nu, waar blijft dat kleine bakkers- ventje? vroeg éindelijk bet vijfjarig meis je, waarom komt hij miert meer? Hij zal heelemaal niet meer komen, was bet antwoo«rd. O ja, hij zal wel komen, hij heeft het mij beloofd en ak hou zooveel van hem, hij zou mij koek meebrengen. Wil je koek hebben? Nu, morgen zal ik je er meebrengen, is dat goed£ Heerlijk! jubelde het kind enlcLch half tusschen de «deur plaatsend,, riep zij den kanarievogel toe: Morgen krijg je weer koek! De arme vondeling was dood en ver geten.

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 1