MAANDAG 13 MAART. I9I6. BUITENLAND. 3 o Oorloi Buiteniandsche berichten. Nederland en de Oorlog. verkeerde omgeving. jaargang No. 1955 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. BIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DA6, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden II cent per week, fl.45 per kwartaal; bijonze ten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaal. Franco per post f f.80 per kwartaal Afzorderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van t-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent Niet achtergebleven. erkenning deir buitengewone opof- ;5gezindh eid van de kinderen der olieke Kerk, ligt ook een bewijs voor aarheid dier Kerk. In geen genoot- zijn zoovele duizenden, die, met lading van alles, wat den iageren ch streelt, zich wijden aan den item. dienst der waarachtig© naasten- als in de Katholieke Kerk. Dit feit in zulke lichtende duidelijkheid, Iemand er da oogeox voor kan sluiten et-kathöliëken' moeten het erkennen, Hen zij het niet in verband brengen do heiligheid der Katholieke Kerk. lezen we b.v. dn „Het Handelsblad" Zaterdagavond: Roomsch-Katliolieke nonnen zijn, ie er voor opgeleid zijn, uitstekende legsters, dat is -bekend. Tijdens de- oorlog zijn zij bij de neutrale ver- ters niet achtergebleven. Uit een sta- hlijkt, dat achter het Dultsche front hot Dultsche etappengebied sedert itbreken van den oorlog 1054 Katho- usters werkzaam waren. In het land jn 11.502 nonnen'als verpleegsters in ire hospitalen! werkzaam." »t achtergebleven bij de neutrale egsters" 't is wel erg zwak ge- Wij willen niet in 't minst ontken- lat ook onder de „neutrale verpleeg- meerdere personen worden aan- fen met bc-wonderenswaardigen moed stadige toewijding, doch het aantal ken blijft toch ver, zèèr ver beneden >r Katholieken! Katholieke .liefde-zusters blijven in ir hst vervullen van haai' liefde-taak wijs voor de heiligheid, welke alleen inden in de Katholieke Kerk. etsche hulpkruiser gezonken. - Rus- torpedoboot gezonken. - Een schip dor Entente getorpedeerd. ikboot- en tnijnoorlog. -- Portugal log. - Brazilië cn de oorlog tusschen hland tn Portugal. .- De Skandi- ;he ministerconferentie. --Lichting in Bulgarije opgeroepen. - Het the leger. - De Vereenigde Staten xio. Van de Gorlogsterreinen. Overzicht. ongste berichten van liet Westelijk ster rein geven ons dan indruk, dat iksche offensief itegen Verdun geheel taan is gebracht en dat dei vesting volkomen veilig is. De strijd bepaalt ïans weer tot mijnontploffingen en ranat enge vecht en, afgewisseld door ar til 1 er ie bes ch i elingen. Duilsehe. legerbaricht meldt, dajt de even getallen van gevangenen en Ctn den tijd -sedert het begin der ge- issem jn het Maasgebied, thans zijn 'tot 430 officieren ën 26,042 man onde gevangenen, 189 kanonnen, waaronder 41 zware, en 232 machinege weren. Een Russdsch legerbericht meldt, dat Russische verkenners in Galicië aan den Dj es tr een aanval hebben gedaan op het dorp Latasj en ondanks het hevige vuur vaa don. tegenstander diens loopgraven zijn binnengedrongen. Zoowel het Dultsche als het Oosienrijksche tegenbericht melden evenwel, dat er niets van belang is ge*- beurd. Op het Italiaansch-Oostenrijksche oor- ■logsterrein verhoogde actie der Italiaan- sche artillerie, -terwijl op den Balkan de toestand ongewijzigd is. Uit Konstaniinopel wordt gemeld, dat de vijand in den sl.ag oip d-eai sector van Felahieh verliezen geleden heeft, die op ten minst* 5000 man worden geschat. Zestig gevangenen, o. w. 2 officieren, zijn in Turksch© handen gevallen. Overigens valt niets bijzonders te ver melden. 0p Zee. -Engelsche hulpkruiser gezonken. Do Engelsche admiraliteit deelt mede, dat de in een hulpkrui-ser veranderde koopvaarder „Fauvette" op de oostkust op een mijn is geloopen en gezonken. Tien officieren en 12 man zijn omgekomen. (De „Fauvette" mat 2644 iton en beltoor- de aan de General St. Nav. Co te Londen Red.r Russische torpedoboot gezonken. Officieel wordt uit. Sofia gemeld: Vrijdag is de Russische torpedoboot „Luitenant Poetsjin" ten Zuiden van Warna op een mijn geloopen en gezonken. Vijf officieren en -olf man zijn door Bulgaarsche solda ten gered. Een officieel Russisch bericht meldt, dat do torpedoboot bij verkenning aan de kust bij- Warna door een duikboot is op geblazen, en dat een gedeelte der beman ning door een andere t&mertfthoAf Een vrachtschip der Entente getorpedeerd. Volgens de „Köln. Ztg." is het, niette genstaande de buitengewone maatregelen die de viervoudige entente getroffen heeft om Saloniki van de zeezijde te beveiligen, aan een Duitsche duikboot gelukt een groot vrachtschip bij Katherina te torpe- deeren. Het schip is gestrand, waarbij het vee, dat aan boord was, en waar schijnlijk ook een deel der ingescheepte troepen, zijn omgekomen. Een schip met Amerikanen aan boord getorpedeerd. De Amerikaansche consul te Havre meldt, dat van -de Noorsche bark „Sinus", die den 9en 'dezer zonder voorafgaande waarschuwing is getorpedeerd 7 Amerika- .ïien zijn gered. Ambtenaren van het ministerie van bui- itenlandsche zaken te Washington achten, naar ..Reuter" meldt, den aanval op de „Sirius'1 e&n ernstig feit. Men wacht vol ledige gegevens omtrent het gebeurde af. Indien de „Sirius" onder de gemelde om- standigheden is getorpedeerd, zou dat in- -druischen -tegen de beloften der centrale mogendheden aan de Ver. Staten. Minister Lansing heeft aan den Amerl- kaanschen consul te Havre geseind zich schriftelijke, beëedigde verklaringen van Amerikaa-nsch© overVevenden van de „Si rius" te verzekeren, ten ©inde vasit te stel len of heit schip getorpedeerd is of op een mijn geloopen. Het Engelsche stoomschip „Herma- trize" as, volgens de Matin", diclit bij de haven van Boulogne door een duikboo-t in den grond geboord. Van de 44 opvaren den zijn 40 gered. De „.Hermatr.ize" was oorspronkelijk een Duitsche mailboot, die door de Engelschen was genomen en nu op Amerika voer. De „P-rogres" meldt, dat een Fransch stoomschip met 18 leden der bemanning van het Engelsche stoomschip „Ke-tty" de haven van Marseille is birenengeloopen. De „Ketty" was getorpedeerd en gezonken. Frankrijk. Oproeping der richting 1888. De regeering overweegt de lichtingrl888, mannen van 48 jaar, op "te roepen, om de soldaten, die nu voor munitiewerk tijdelijk van het front zijn teruggeroepen, te ver vangen. Servië. Het Servisohe leger. De Servische troepen op Korfoe zullen, naar „Reuter" meldt, binnenkort- naar Saloniki gezonden worden. Vermoedelijk zal de Servische -troonopvolger het bevel voeren. Bulgarije. invoering van de Gregoriaanscho ka'lemter. De regeering heeft bij het Sobranje een wetsontwerp ingediend tot invoering van de Gregoriaansche kalender mat ingang van 1 April 1916. Oproeping der lichting 1816. 1916 tegen 18 Maart opgeroepen. In tegenstelling met de meeste oorlog voerende staten wordt deze lichting in Bulgarije op het gewone tijdstip opgeroe pen. Portugal. Portugal in oorlog. De minister van buitenlaindsche zaken lieieffc Zaterdag in het parlement verklaard dat het in -beslag nemen van de Duitsche schepen door Portugal -ten volle gerecht vaardigd was. De maatregel as niet geno men zonder medeweten van Engeland, dat vertoogen had gehouden^ gegrond' op de voorwaard-en van het Enge-lsch-Portu- geesch verbond. „Reuter" meldt uit Beira (Mozambique), dat alle Duitschers geïnterneerd en de Duitsche schepen en sleepbooten opge vorderd zijn. Roemenië. Het opperbevel van Roemenië. „Der Tag" verneemt uib Boedapest, dat met ingang van 14 April -a.s. generaal Averescu als bevelhebber van het earst-ei, Gptescu van het tweede en Pre san van het derdë legercorps zullen optreden. Denemarken. De Skandinaafsche ministerconferentie. De besprekingen der Noordsche ministers Donderdag begonnen, zijn Zaterdag ge ëindigd. Zo zijn ingeleid met een alge- meene beschouwing van de vraagstukken, die in' den loop van den oorlog en met name na de samenkomst der Skandinaaf sche koningen te Malmö (Dec. 1914) zijn gerezen. In dit verband is omtrent ver scheidene vraagstukken van het grootste belang, die zich in het verloopen tijdvak hebben voorgedaan, grondig overleg ge pleegd. In verscheidene -vraagstukken van praktisch belang is overeenstemming be reikt, gedeeltelijk ten aanzien van een voorzetting der getroffen gemeenschappe lijke maatregelen, gedeeltelijk ten behoeve van nieuwe maatregelen in het belang der drie landen. De onderhandelingen, die de goede ver standhouding tusschen de drie rijken nog hebben bevestigd, hebben opnieuw blijk gegeven van den wensch om een loyale onpartijdige onzijdigheid te handhaven. Van alle zijden is het verlangen uitge sproken dat de to-tdusver bereikte samen werking ook voor den vervolge zal wor den voortgezet en dat te harer bevorde ring samenkomsten van leden of verte genwoordigers der drie regceringen zul len plaats vinden wanneer de omstandig heden het wenschelijk maken. Brazilië. Brazilië en de oorlog fcussohen Duitschland en Portugal. „Reuter" meldt u-lb Rio de Janeiro: De oorlogsverklaring van Duitschland aan Portugal houdt de openbare meening sterk bezig en versterkt do sympathie voor de entente-mogendheden ten zeerste. Al de dagbladen, zelfs die, welke Dui'tschgezind waren, zijn in de onweerstaanbare bewe ging meegenomen. digheidsdekreel zegt: Wij zijn niet onzij dig. Wij koesteren de vuilste vcnschen voor de overwinning van Portugal en de bondgenooten ën opdat die werkelijkheid worde zal de meerderheid der Brazilanen alles doen, zoowel in geestelijk als mate rieel opzipht. In don avond zijn er op straat betoogingen gehouden; De volkslie deren van de bondgenooten der entente zijn met geestdrift gezongen. Het huwelijk van prins Joachim van Pruisen. In het paleis Bellevue bij Berlijn 'is het oorlogshuwelijk van prins Joacitim van Pruisen, met Marie Augusta van An halt voltrokken in-tegenwoordigheid van de kei zerin -en het hertogelijk paar van Anhalt. De verdere naaste verwanten en ook de keizer waren door liun verblijf to velde verhinderd tegenwoordig te zijn. Tramongeiuk te Berlijn. Vrijdagavond heeft te Berlijn (Schöne- berg) een botsing van twee tramwagens plaats gehad, waarbij 23 personen of min der ernstig gewond werden. Dö Vereenigde Sraten en Mexico. De New-Yorksche nieuwsbladen melden, dat de strafexpeditie naar Mexico gister ochtend begonnen is. Het departement van oorlog heeft geen aankondiging ges -daan, maar terstond drie regimenten ca valerie naar de grens gezonden. De minis ter van oorlog kenschetst de expeditie naar Mexico als van verdedigenden, aard. BINNENLAND. De Zaandijk op een mijn geloopen. Het stoomschip „Colchester", dat Zon dagochtend te lloek van Holland is bin nengekomen, heeft gemeld, dat liet Za terdag hulp verleend aan het stoomschip „Zaandijk" van de Holland- Amerikalijn (dat op een mijn was geloopen) en. dit ge durende eehigeii tijd gesleept, intussche-n draadloos seinende om sleepbooten. Nadat de sleeptros gebroken was en andere sche pen, o.a. een Noorsch schip, in de nabij heid waren gekomen om hulp te verleenen, heeft de „Colchester" de reis voortgezet. Van de „Colchester" zijn de bolders go- broken. Volgens een bericht van het gistermor gen to Rotterdam binnengekomen s.s. „Westcrdijk", is het s-s. „Zaandijk" nabij Kentish-Knock op oen mijn geloopen. Naar vernomen wordt, bestaat geen vrees voor verlies van menschenlevens. Do Itotterdamsche berichtgever van het „llbld." seint nog: De „ColchesklJ' ,is giister(Zondag)mid- dag hier voor den wal gekomen. Alles wol. Hieruit blijkt dat het bericht, als zou dit stoomschip bij het Kentish-Ivuock- stoomschip in zinkenden staat zijn' ver keerd, onjuist is geweest. De kapitein van de „Colchester" deelde mede, dat hij in de eerste plaats opemt- tish-vuurschip, waar he-t stoomschip „Zaandijk" der Holland-Amerika lijn werd aangetroffen met het voorschip vol water vermoedelijk door het stoot en op een mijn. Do „Colchester" nam de Zaandijk" op sleeptouw, doch kon, na hot breken van den sleeptros, geen verdere hulp verlee nen. Op een s©in van de „Colchéster" kwamen toen Engelsche patrouitle-vaar- tuigen te hulp en zette do „Colchester de -reis voort. Do kapitein van de „Colchester" was overtuigd dat het genoemde-n schepen gelukt .zou zijn de „Zaandijk" behouden over de Theems, te brengen. (Do „Zaandijk" is een vrachtstoomschip van bruto 4188 ton, dat in 189z werd ge bouwd.) Duu-rtefcoeslag. Het .Comité -der samenwerkende Rijks ambtenaren en Beambten Organisaties, te Rotterdam een conferentie gehouden met de bij dat Gomi-té aangesloten vereeni- gingen ter bespreking van lre.t wetsont werp betreffende den duurtetoeslag voor do rijksambtenaren -en beambten. Vertegenwoordigd waren 15 vereenigin- gen. Na besprekingen waarbij groote teleur stelling over dat wetsontwerp werd uitge sproken, werd met a'gemeene stemmen besloten aan de regeering te verzoeken: lo. dat de in het wetsontwerp belichaam- FEUILLETON. was, al die -lange maanden de 1 ie versmoren, welke in mij sprak weide en maanden sedert den nacht Geertrui mij verliet, met zich dra- mijn harde woorden, die 2iaar arm widen verpletterd. Hoe -kon. ik ver- n> dat zij om mijnentwil dien gods- verloochende, dien ak mu zelf be dien ik van nu af .toebehoor, hetzij ui blijve -leye, of -dat ze ste-rve... Bern te hard gestraft, dat ak eerst nu Hrot-s erken, nu, terwijl ik de roede ■ie mij treft, nu ik het licht niet meer tan kan, dat mij beschijnt?" r de demon van den -trots verhief j0'» eenen laatster),, een. geweldigen is onmogelijk!" fluisterde hij, „hoe 6'J. Stanley Graham, uw verstand 6611 'godsdienst doem buigen, dien gij veracht hebt? Hoe zoudt gij het verduren, wareneer de wereld u lt 611 hoont de wereld', welke gij sve-r vleideit, en wier verachting gij 'Hoe kunt gij, fiere), steeds zelf- 86 man, aan de voeten, van een. an- gaan nederknielen, hem uwe jkenn en en u door hem laten bek Qri den biechtstoel, dien gij zoo hebt uitgekreten als eene der «istelLingen, weüke er bestaan? 'l S'j ooit gehoorzamen en onder en-^if"slechts faoerscben heerschen wildot over haar, 'Oo anaiLgi1 „En waarom zoudt gij het doen? Wat voor nut heeft het? Kan Ihe't Geertrui ge zond maken? Zij 'ligt reeds te sterven, gij kunt haar immers opzoeken en haar om vergiffenis vragen voor het haar aange dane leed, ook zonder -tc't haar godsdienst over te gaan. Wanneer gij, voor hare sponde -knielend, haar vergeving vraagt, zal zij niet weigeren, .omdat gij niet ge- Cooft als zij. Zou zelfs haar vader, hoe ver bitterd hij ook zijn moge, iets verhinde ren, wat zijn stervend kind -troost berei den kan? \Vanreeer ze bleef -leven, o, dan ware (het aets anders. Maar ge zult. zonder haar al dat gezwets en gehoon moeten verdragen, dat u levenslang vervolgen zal, gezwets van liedein, -die in alles beneden u staan." Stanley richtte zich snel o-p. Met groote schreden de kamer doorkruisend en zijn zwarte lokken somwijlen snel terugwer pend. sprak hij langzaam tot zich zeiven: „God of... de hel! Ik moet tusschen bei don kiezen." Hij hield een oogenblik stil. Dan vervolgde hij: „Er -is geen -tusschen- weg, met -of zonder mijn wil wellicht door haar gebed, erken ik heden alles. Wijs -ik de genade weer terug, dan doe ik het met open -oogen niet meer in ve-r- bLinding, zooals dk het zoo lang gedaan heb. De strijd, dien. ik eens mijne' welbe minde opdrong, komt nu over mij zeiven. Maar niet de liefde doet mij de bekoring aan neen, de trots. Zou ik dan datgene verwerpen, waarvoor zij weet ta sterven? Kan ak God terugwijzen,, -die zich plotse ling duidelijker aan mij vertoont door (haar voorbeeld en door 'inwendig licht dan jaren van onderricht mij getoond kon den hebben? Zal Hij mij niet voorgoed ver laten, wanneer -ik heden wederom legen- streef? Ik heb Zijne genade niet verdiend', Ik dank die slechts aan Zijne barmhartig heid en aan haar gebed." Dan, als dn ©en- anderen X aver lus, steeg voor hem het beeld van den dood op, den dood, die zoo z'eker bij hem komen zou ais bij den ellendigst en worm, en de woorden •kwamen hem voor den geest: „Wat baat het den ruensch, wanneer hij de geheel© wereld heeft overwonnen en schade lijdt aan zijne ziel?" En hij knielde aan de tafel neder, en biddend degde hij het hoofd in de handen: ,,0„ mijn God, hoe 'heb ik uwe genade verdiend, daar ik niei al-leen mijn eigen z-iel Sn heb verderf wilde storten, maar ook die van mijn geliefde bruid!" En zoo knielde hij en ook zijn ziel lag als tér neder gestrekt voor God, en do verootmoedigde man nam he.t vreugdeloo ss leven aan, dat hem wachtte, zonder haar, die het hem zoet en aangenaam zoude gemaakt hebben. En ook de eer zucht offerde hij op, de eerzucht van^vroe- gere dagen: om door li oogen rang en groo. -tere -rijkdom in do rijen van de eersten zijns vaderlands uit ia schitteren. Want een" volgeling van de ware Kerk Gods moest een andere eerzucht bezitten: osne die door de wereld wordt uitgelachen maar medelijden heeft met fle wereld, d,© eerzucht om de zonden van het verleden goed te maken en zich met hart en ziel en goed aan God en Zijnen heiligen godsdienst toe te wijden. En na-dat hij zoo lang in gebed was ver zonken gew-eest stond hij op, nam pein en •inkt en begon den volgenden briof te schrij ven. „Geertrui, bij. de lief-tle, welke wij elkan der hebben toegedragen, veroorloof mij, u nog eenmaal ilastig ite vallen. Men heeft gezegd, dat gij doodziek zijt, em ik, die een -gevoel over mij heb, als haddei ik u ver moord, -ik, voor wien iedere gedachte aan aardsche vreugde voorbij is, ik smeek u aan uwe zijde te mogen komen cn u op mijne knieën vergiffenis te mogen vragen. O, 'Geertrui, op mijne knieën wensch ik ieder woord terug te nemen, dajt ik in dat uur van afscheid sprak, ieder hard en ruw woord, ook die, na welke gij mij ver liet. Ieder -woord, waarmede ik u trachtte te bewegen -tot atval en waarmee ik, ak erken -het reu, u in 't eeuwig verderf zou gestort hebben, ieder woord neem ik terug. Wat toenmaals uw mild woord en edel voorbeeld niet vermochte-n, dat heeft he den de slag, gedaan, dien mij de tijding uwer doodelijke Ziekte bracht.- Ik ben Ka tholiek, Geertrui, van heden af. Of gij mij ontvangt of niet, van nu af aan zal mijn leven evenzoo aan de verheerlijking als vroeger aan de beschimping van Gods heilige Kerk gewijd zijn. Sedert den nacht onzer scheiding, Geertrui, vervolgde mij Gods genado met die zoete macht van uw voorbeeld. Zonder -boek, prediking of on derricht ofschoon ik vroeger vee.l over het Katholicisme las en zeer dikwijls uit nieuwsgierigheid naar de kerk ging heeft God mij aan Zijno voeten neder- worpen, tik weet zelf nauwelijks hoe. Ik ben -nu Katholiek met hart en geloof en, als God inij helpfv spoedig met de daad. „Ik durf u niet vermoeien niet uit vragen, opdat ik ih-ët gevaar, waaraan ik nauwelijks geiooven kon, niet venneer- dere. Geertrui, alleen, vraag ik u voor het -laatst u nog maals te mogen bezoeken. „In Engeland wacht ik uw -antwoord-, Den kleinen ring, die een-maai onze verlo vingsring was, sluit -ik hierbij in. opdat, wanneer gij mij vergiffenis schenkt en mij aan uwe zijde roept, jk hem aan uw hand vinde als een pand, dat ik u de mijne noe men mag in dood als in -leven. Ik hoop, dat men u dit alles op de best mogelijke manier overhandigt, en u nogmaals op mij-u knieën om vergeving smeekend, ver blijf ik in kommer en angstige afwachting Uw STANLEY GRAIIAM. Parijs, 18 Aug. 18 Dan vouwde hij den brief dicht, degde den-ring er in, zegelde den brief en voegde er het voJgende schrijven voor lady Hun- ter bij. ..Waarde lady Hunter ik kan u schrif telijk niet genoegzaam danken voor uwe tijding. Wilt gij zoo goed zijn te zorgen, da-t het bijliggende voorzichtig aan uwe aiicht gegeven -vvordq, of wilt ge het haar. voor-lezen, oudat het haar minder zal aan-» grijpen? „Bij voorbaat dankzeggende STANLEY GRAIIAM." Dan voegde hij er zijn. Londensch adred nog bij. Lady Hunter zat- juist bij mr. Marme ring, dien zij alleen er t-oo kon bewegen het noodigo voedsel te gebruiken tioea do aan haar gerichte bri-elf van Sta-reb^i kwam. ÏWordt vervolgd^

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 1