ADVERTENTIEN. EEN STOKER BANKWERKER R.K.SIagersknecht Katholieken, TERSTOND IEMAND GEVRAAGD VERKOOPING een goed beklante Melkzaak. KATWIJK. De Leidsche Courant wordt gelezen in de volgende plas Gemengde berichten. Luitenant Ter Poorten. Blijkens een tilt Nederlandsch-Indië ortvangen telegram ïs de toestand van den bij het ongeval met een vliegmachine gewonden le-luitenant der artillerie H. ter Poorten uitstekend en zal deze officier binnen 14 dagen weder in staat zijn om dienst te doen. Poging tot diefstal. Een brutale poging tot diefstal heeft op het stationsemplacement te 's Hertogenbosch plaats gehad. Een drietal kerels waren bezig inbraak te plegen in een op het emplacement staanden goederenwagen. Een hunner beklom de wagen en '-erbralc het zegel, toen juist een spoorweg beambte hem in het oog kreeg en toesnelde. Het gelukte den beambte den dief te grijpen. De beide anderen, zich ontdekt ziende, Bprongen over het hek heen en vluchtten in dc richting van Deuteren. Ze namen den weg midden door het veld heen, dat blank staat van het water. Handlangers, idie in de omgeving op de loer hadden gestaan, begaven zich naar Deuteren, voorzien van droge kleeren. De beide gevluch- ten verwisselden te Deuteren van kleeren, daar ze doornat waren vanwege hun tocht door het water in het veld, en keerden toen naar de stad terug langs den Vlijmenschen weg De inmiddels gewaarschuwde politie hacl aan c^e.i overweg van het spoor aldaar post gevat en arresteerde ook de beide inbrekers, die gevlucht waren. Het bleken woonwagen bewoners te zijn, die nabij het plantsoen staan met hun wagens. Ze werden alle drie gear resteerd en geverbaliseerd. Ook in de stad hebben dergelijke lieden op verschillende plaatsen diefstallen gepleegd. Op eene plaats o.a., waar alleen het dochtertje thuis was, lichtten ze de toonbanklade, terwijl ze brutaalweg het dochtertje in een lioek duwden. Het publiek klaagt over.de brutaliteit van dit volkje, dat hier een herbergzaam oord vindt nu de weg daar het buitenland voor hen is afgesloten. Men wil echter dat het gemeente bestuur ze uit de buurt der stad zal verwijderen Jeugdige bandieten. Te Heinkenszand hadden reeds geruimen tijd belangrijke dief stallen plaats. Uit kippenhokken verdwenen de eieren, vrachtrijderskarren werden geplun derd en diefstal door inbraak bleef niet uit. Thans heeft de politie de hand gelegd op een paar 14-jarige jongens, die bekend heb ben een reeks van diefstallen in den laatsten tijd te hebben gepleegd eu tal van ontvreemde voorwerpen te hebben begraven. Typhus. Te Gorinchem komen thans 18 gevallen van typhus, uitsluitend bij de mili tairen in dat garnizoen voor, waarvan twee gevallen een kapitein der genie en een sergeant der infanterie met doodelijkea afloop. Men is aangevangen de militairen aldaar tegen typhus in te enten. Do inbraak te Zaaudam. Door deZaan- damsche politie zijn in verband met de Zon dagavond aldaar gepleegde inbraak aange houden twee mannen, onderscheidenlijk 19 en 21 jaar oud, beiden aldaar woonachtig. Een lucratieve betrekking. De Gemeen teraad van Aalten heeft twee omroepers be noemd op- een jaarlijksch salaris ieder van f 10 Gistermiddag is een derde deel van de sta kers weer aan den kistdam langs den Pur- mersteenweg aan het werk gegaan. De werk lieden die weer aangenomen zijn, zijn alle beroepsgrondwerkers die nu 40 cent per uur zullen verdienen. Alle timmerlieden en niet- beroepsgrondwerkers zijn ontslagen. Te aan nemers der andere kistdammen hebben be sloten geen stakers aan te nemen. Inbraken. Te Druten is gisternacht op 5 plaatsen ingebroken. De daders zijn niet be kend. Staking. Uit Purmerend wordt gemeld: Gisterenmorgen, toen het werkvolk, dat aan de kistdammen langs den Purmersteenweg op het werk kwam, weigerden zij aan het werk te gaan. De reden was, dat de arbeiders, die onder den aannemer Daalder aan de Neckerstvaat werken, 40 cent per uur ver dienen en zij, die onder de aannemers de Vries werken, 30 cent. Deze aannemers hebben 35 cent aangeboden, doch dit aanbod werd geweigerd, zoodat aan de stakers werd aan gezegd, dat ze het loon tot gisterenmorgen konden in ontvangst nemen en de aannemers zich van ander personeel zullen voorzien. Allen hebben hun loon in ontvangst genomen en het werk ligt voorloopig stil. Goeie harten. De „Zwoisciie Courant" vertelt als historisch: J an Hofman was .een Drent, een rasechte Drent.. Heb fforje», waar zijn wieg gestaan had en waar nu nog vrouw met een viertal spruiten woont, digt in heit hart van het Ellertsveid, te midden van uitge strekte heidievelden. Met zijn compagnie had hij maandenlang in een barak ge huisd in het noordelijk deel der Hcxll. Wa terlinie en zonder morren geduldig en trouw zijn plichten als tandveirdediger waargenomen,, maar zijn Drentsche hart trok naar huis, naar hot 'land van- hei en struiken, naar vrouwtje en kroost, en uit gelaten van vreugde trok hij dan ook vo- ritre week mot do anderen naar het Noor den, toen zijn lichting aan de (beurt was voor groot verlof. Groot was dus de verwondering van zijn 9Brgeanlt-majoor, itoen hij enkele dagen later Hofman met pak en zak en.... ham gende pootjes bij den troep zag terugko men en zich aanmelden voor voortzetting van. zijn dienstverband. De oorzaak? Och, -onze vrind had in heel zijn dorpje geen werk kunnen vinden geen der hoeren kon een werkkracht gebruiken, er was dus niets te verdienen. En daar na zijn thuis komst ook die tod'.age voor do vrouw op hield. stond al spoedig gebrek voor de deur. In die om&tahdighecteoi was goede raad niet duur geweest on sohoot er niets ander© over, dan den soldatenpak weer aan te gordern, het geweer over den schou der te hangen en langs dien door do sneeuwmassa ombegaanlbaren veldweg op ihet naaste spoorwegstation af ite marcheé- Te.n. Zoo kwam het, dat de man met han gend hoofd wear zijn plaatsje in d-en troep kwam Innemen, en zoo vond hem de ma joor in een, hoekje dar barak zitten, toen hi\ des avonds daar inspeotie kwam hou den. Maar opeens schoten een paar solda ten op „de moeder der kompaa" af en met glundere gezichten verbelden zij, dat hun arme kameraad weer naar zijn gezin "icon terugkeeren, wanlt bij onderling oveiheg hadden allen zich verbonden wekelijks een klein bedrag van hun soldij af te staan, dat dan geregeld naar Hofman zou woi'dèn overgemaakt. En in vroolijken optocht werd de kameraad den volgenden ochtend naar dien trein- gebracht, die onder een hoera! van de heele compagnie afreed en eetn, gelukkige meevoerde. Overbevolkt. Naai' men mededeelt is de gevangenis te Roermond zoo goed be volkt, dat personen drie zich aanmeldden voor het ondergaan van hechtenis niet toegelaten konden worden," doch dat him een uitstel zelfs tot vier weken moest wor den verleend. Inbraak. In den nacht van 1 op 2 Maart is te Druten op de kantoren van de he eren Fr ederiks, tabaks facto op, Schoen makers, leerfabrikant, en Jansen, scheeps bouwer. .in/braak gepleegd. Eenig geld, doch geen belangrijke bedragen zijn ont vreemd. Uit de manier, waarop de dieven zidh den toegang !tot de kantoren verschaft hebben, zou men. opmaken, dat zie met de plaatselijke gesteldheid op de hoogte wa ren. Een worst-gesehiedesvte. De handelaar in toebereide vieeschwaren, de heer A. Pieilage, ito Haarlem, had reeds langen tijd een feJieai strijd aangebonden tegen de slachiihpi skeuring, waardoor verschillen de moeilijkheden ontstonden tusschen - de directie van het slachthuis en den heer Piel age. Onlangs heeft hij een partij worst, die afgekeurd was, na twee dagen weer tea' keuring aan weten te bieden en toen is dezelfde partij goedgekeurd. Het raadslid Wemtfholt heeft aan B. en W. om r'lr.f iebtingen gevraagd, waarop de wethouder Modoo' uit een rapport van den directeur van het slachthuis meedeelde, dat bedoelde worst, afkomstig van de fir ma T. dè Meester te Wijhe, verva'scht was m-et 14V2 pCt. water, terwijl er in worst geen water mag voorkomen. Bij het roo- ken heeft 'it-water in de vleeschstoffen veranderingen to wee'g gebracht,- waar door de worst naar verstikt vleesch rook. Evenwel verdwijnt de lucht na eenige da gen. vandaar, dat er dan geen uiterlijke ken toeken en meer zijn, dat de worst niet onberispelijk as.. De heer Pielage heeft de worst weer ter keuring aan kunnen bie den. door misbruik van vertrouwen^ zegt de directeur, want hij heeft niet voldaan, aan de belofte, om de afgekeurde waar terug te zenden. Toen de worst weer tor keuring werd aangeboden, was de bood schap meegegeven, dat de worst zoo spoe dig mogelijk verkocht moest worden, een bewijs, dat da waar niet zoo geheel goed was. De vleeschwaren van den heler Pielage, die nu afgekeurd worden, worden bewaakt tot ze uit de gemeente verdwenen zijn. (Tel.) Baldadig. De 11-jarige E. Z., een meisie uit de Bloemstraat, is door D L., een jongenfit de Coolsehestraat te Roltter- clamk nabij de ouderlijke woning uit bal dadigheid met een stuk glas in het gelaat gegooid. Helt linkeroog van het meisje ie zoo -ernstig belcedigd, dat zij het licht ar vermoedelijk uit zal moeten missen. Een arme rijke. De 80-jarige vrouw B.. wonende in de St. Andriesstraat te Amersfoort, werd reeds eenige dagen ver mist. De buren hadden de polLtiie gewaar schuwd. Deze drong het huis binnen en vond haar na lang zoeken in dien kelder. Geheel verwaarloosd en vervuild- werd zij in het St. Ells ah e'th gasthui s opgenomen. N i haar gereinigd to hebben, stelde men haar do vraag, wat zij dn dien kelder moest deen. Zij antwoordde: geld halen. De politie heeft het huis onderzocht en vond een bedrag van f 1000, waarbij ook eenige briefjes van honderd gulden waren. De vrouw leefde van kerk- -en armbestuur. (Gantr.) Afgebrand. Gistermorgen is te Mill (N.-B.) de stoomk'.ompeufabriek N. V. de Klomp, firma Van Strijp en Lamers, groe tend eels afgebrand. Het ketelhuis, de ma chinekamer, bergplaats, timmerwinkel en werkplaats brandden geheel uit. Alleen' de afdeeling, waar de klompen de eerste be werking ondergaan, bleef gespaard. Faillissementen. Uitgesproken: L. van Amsterdam, aannemer, te Roe- lofsarendsveen, gem. Alkemade. cur. mr. W. P. Vis. Vernietigd: A. S. Slisser, zich noemende en schrij- vende B. Slesker, hoefsmid, te Amsterdam. Geëïn'digd: De Veree-niging voor Evangelisatie, liquidatie, te Boskoop. Het dienstweigeringsmanifest. Het gerechtshof te Leeuwarden ia gistf begonnen niet de behandeling van 5 za, tegen predikanten betreffende het dienst»! geringsmanifest. Allereerst stond terecht ds. J. Sevensl; die door de Rechtbank te Leeuwarden veroordeeld tot f75 boete of tenia. Het O.M., dat een maand had was van dit vonnis in hooger beroep gekonis De advocaat-generaal kon zich met de o gelegde straf niet vereenigen, nu bekl. alle; is veroordeeld voor het misdrijf genoemd art 131 Wetboek voor Strafrecht, terwijl hi eveneens dat in art 132 is ten laste gelej hij betoogde uitvoerig, dat hij zich eveneti aan de overtreding van het laatste artikel verspreiding heeft schuldig gemaakt. Vane, oorlogzuchtigen geest heeft spreker niets» nomen. Het doel is dienstweigeraars te ki» ken, een staatsgevaarlijk en verderfelijk^ Het ligt allerminst op den weg van pre, .j kanten hieraan mee te doen. Het O.M. requireerde vernietiging van! mi vonnisen veroordeeling wegens opruiing* verspreiding tot twee maanden vangenisstraf. De zaak vaii ds. Hugenholtz werd ui steld tot 23 Maart. Tegen ds. de Baan werd een m a a gevangenisstraf geëischt; dezelfde e werd ingesteld tegen ds. Van Dobben. Ds. Leenderts werd voorwaardelijk tot maand gevangenisstraf veroordeeld met proeftijd van één jair. Do rechtbank te 's-Gravenhage h gisteren C. J. B., kantoorbediende, J. L. T., huisvrouw van H. A. K., zoi beroep, S. C., fotograaf, J. W. M., 1 toorbediende .en C. B., boekbinder, a wonende te 's-Graverihage iter zake het deelnemen als oprichters aan verboden vereeniging, in casu de vere ging Dienstwegering, veroordeeld ieder 2 maanden gevangenisstraf. De eisch voor ieder een maand gevangenisstra Telegrafisch Weerbericht] volgens waarnemingen verricht in denmo van 3 Maart 1916, medegedeeld door 1 Kon. Ned. Meteorologisch Instituut I te De Bildt. Hoogste barometerstand 755.6 Haparandi Laagste barometerstand: 739.6 Maastricht Verwachting tot den avond ran 4 Maarll Zwakke tot matigen wind, aanvankelj uit Oostelijke richtingen Zwaarbewolkt i] betrokken, waarschijnlijk regenbuien ietski der vooral in het Noorden. Heden overleeclplotseling tot onze diepe droefheid onze ge liefde Echtgenoot, Vader, Be huwd en Grootvader, de Heer JOHANNES WILHELMUS VERSTEEGE, in den ouderdom van 77 jaren. Noord wijk, Wed. J. W. VERSTEEGE geb. Faas. Hillegom, Wed. Th. ELSTGEEST geb. versteege. N o o r d w ij k, P. W. VERSTEEGE. W. M. VERSTEEGE geb. Boonekamp 1238 cn Kleinkinderen. Noord wijk, 1 Maart 1916. Gevraagd in een drukke Koek- en Banketbakkerij een Winkeljuffrouw, van goede getuigen voorzien. Extern en 's Zondags vrij. Brieven bureau van „De Leidsche Courant" onder nr. 1237. Wegens huwelijk der tegenwoordige"' met Mei gevraagd een 1230 R.K. Boerendiensthode, liefst kunnende melken, bij A. J. EGBERTS, Noordstraat, Bodegraven* en een aankomend gevraagd door J. PRINS ZONEN, WASSENAAR. 1235 Gevraagd een of gevorderd leerling, fiink van per soon en van goede getuigen voorzien, bij W. P. VAN DER SALM, Vleesch- houwer, Roelofarendsveen. 1193 koopt niet in winkels waar onzedelijke artikelen worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan stations-boeken kasten of kiosken alleen die lectuur, welke zeker geen gevaar oplevert. om eenige lichte werkzaamheden te verrichten. Vereischtenaangesloten aan hef telefoonnet te Leiden en den geheelen dag tot zijne beschikking hebbende. -I Brieven franco onder nr. 1239 bureau „Leidsche Crt." Gevraagd tegen 1 Mei een R.K. Boerendienstbode, bij B. v. d. VELDEN, Aerdenhöut bij Haarlem.1233 Vrijwillige in het notarishuis aan' den Burcht te Leiden, bij opbod ZATERDAG 4 Maart 1916, bij afslag ZATERDAG 11 Maart 1916, des avonds te zeven uur, ten overstaan van Mr. H. M. A. COE- BERGH, Notaris te Leiden, van 1. Het HUIS met VOOR- en ACHTERTUINTJE, aan den Haar lemmerweg te. Leiden, No. 30, groot 95 centiaren, bevattendeGang, Par ketvloer, Voor- en Binnenkamer, Keu ken, geplaveide Plaats en Zolder. De kamers zijn behangen en voorzien van Kasten,'Stookplaatsen en verdere ge makken. Vorhuurd p. week voor f 2.40 2. Het HUIS en ERFmetVOOR- en ACHTERTUINTJE, gelegen en ingericht als het vorige. No. 31, groot 89 centiaren. Verhuurd per week voor f2.40. De perceelen hebben duinwater- Leiding. Te zien ln de weken van veiling en afslag op Dinsdag en Donderdag van 2—4 uur. Aanvaarding en betaling 10 April 1916. Meerdere inlichtingen ziin te beko men ten kantore van voornoemden Notaris, alwaar tusschen de veiling en den afslag op alle werkdagen van Iff2 uur verhoogingen kunnen wor den gedaan tegen] genot van één vijfde der verhoogsom. 1015 VRAAG UWEN WINKELIER HONIG'S MAÏZENA Nedcrlandsch fabrikaat van onovertroffen kwaliteit. Mocht Uwe winkelier U ons merk niet kunnen leveren, wees dan zoo goed ons Uw en zijn adres op te geven. Wij geven U dan een adres in Uwe nabijheid waar U HONIG'S MAÏZENA kunt koopen en vergoeden U het porto van uwen brief. Fabriek „DE BIJENKORF" voorheen M. K, HONIG. Kooo A/D ZAAW. 1231 TE KOOP AANGEBODEN: iD ©en plaats tusschen Haarlem en Leiden en gelegen in de kom der gemeente met melkhuis, voorzien van gas motor voor karn en centrifuges, paard, karren enz. enz. Dagelijks te bezichtigen. Brieven onder nr. 1220 bur. „Leidsche Crt." 'm De Redenaar behoudt steeds door het gebruik van Wybcrt-ia- i ,Hü bietten een heldere cn j onvermoeide stem. Zy smaken aangenaam en j verfrlsschend en lesschen i j==l den dorst* 1232 Er biedt zich aan voor direct een R.K. Boerendiensthode, goed kunnende melken en met boe renwerk bekend. Brieven bureau van „De Leidsche Courant" onder nr. 1229. H.H. UienteBers. Extra best uienzaad lë koop tegen f 16.per kilogram bij G. VAN DER HOORN, Roelofarendsveen. 1192 Abonnementen en Adverten- tiën voor dit blad werden aan genomen door: JAC. MEIJES? JQH.zn. VROUWENKIESRECHT. Zie „De Roskam" van deze week. Verlcrijgb. bij alle R.K. Boekh. hier ter stede en b. d. vert.v. Leiden en omstr- J. v. d, STEEN, Maredijk 22, Leiden. Morgenavond straatcolportage! 1236 TE KOOP: 2 zware iepen boomen, bij S. VAN REIN, Opwegen, Woubrugge. Aan hetzelfde adres gevraagd een Boerenarbeider, huis disponibel. 1234 DE KAAG. Abonnementen en Adveffö tien voor dit blad worden aai genomen door: Jac. Groen in 'f Aarlanderveen Abbenes Achteveld Alphen Amersfoort Amstelveen Amsterdam Beemster Benschop Benthuizen Berkel Bleiswijk Bloemendaal Bodegraven Bodegraven Meije Boskoop Breda Bussum Coxdorp Cuijk a. d. Maas De Bilt Diemen Driebergen Egmond-binnen Geesteren Goorn Gorinchem Gouda 's-Gravenhage Haarlem Haarlemmerliede Harderwijk Hazerswoude Heemstede Hem en Venhuizen 's-Hertogenbosch Hillegom Hilversum Hof van Delft Hoofddorp Hoogmade Huissen de Kaag Kalfslagen gemeente Aalsmeer Katwijk Katwijk aan Zee Kethel Klundert Korteraar Koudekerk Kudelstaart Langeraar Leiden Leiderdorp Leidschendam Leimuiden Lexmond Lisse Loosduinen Medemblik Meije-Zegveld Middelburg Moergestel Monster Montfoort Moordrecht Mijdrecht Nibbixwoud Nieuwe Wetering Nieuwer Amstel Nieuwerbrug Nieuwersluis Nieuwkoop Nieuwveen Nieuw Vennip Noorden Noordwijk Noordwijk aan Zee Noordwijkerhout Nootdorp Oegstgeest Oud-Ade Gude-Schild Oude-Tonge Ouderkerk a. d. Amstel Oude-Wetering Oudshoorn Overveen Purmerend Pijnacker Quintsheul Reeuwijk Roelofarendsveen Roermond Rotterdam Rijnsaterwoude Rijnsburg Rijpwetering Rijswijk Sassenheim Scheyeningen Schipluiden Schoorl Schoten Stompwijk Tempel Ter Aar Tilburg Uithoorn Urmond Utrecht Valkenburg Veur Vlierden Voorburg Voorhout Voorschoten Vriezen veen Waddingsveen Warmond Wassenaar Wateringen Wieringen Woensdrecht Woubrugge IJsselstein Zegveld Zegwaart Zevenhoven Zevenhuizen Zoetermeer Zoeterwoude Zwammerdam

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 4