ALBERT RIEL Uit de Omgeving. Bij verpakking to Delftsdh of Leadscffi fust van 20 K.G. kaai vorengenoemde/ prijs met 5 cent© pea- K.G. eai bij- verpakking £u Deiftech oF Leidsche fust van 10 K.G. met 6 ©ent pea- 'KG. verhoogd worden. Bovengenoemde prijzen zijn franco sta tion van afzending. De maximum-prij 9 voor boter verkocht aan veohruokea's zal gedurende de maand Februari 1916 f 1.85 per K.G. zijn. De verkoop aan verbruikers tegen detail prijzen kan geschieden onafhankelijk van de te leveren hoeveelheid. Voor boter bereid onder rabbinaal toe licht kan door de Rijkscommissie van toe zicht op de Botarvereemigteg, in overleg met de betrokken handelaren of boterbe- reiders, een verhoogde prijs worden toege ef? an. Ede r-c o n e m ito e ml De Minister van Landbouw, hpeft be paald, dat van 31 Jan. tot 5 Febr. door de Rijkscommissie van toezicht op de Eier- vereenjigaaig consenten kunnen worden af gegeven voor die kalk eieren, waarvan naar het oordeel van de Rijkscommissie voornoemd' dis gebleken, dat zij niet noodig zijn voor binneniandsdh verbruik. Rund- en schapenvlees ah. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gelet op zijne beschik ting van £8 October, houdende regeling van den uitvoer van rund- on schapenvleesch, heeft bepaald: I. de vierde periode, bedoeld in rrt. 5 van voornoemde beschikking zal loopen van 31 Januari tat en met 4 Maart, II. de prijs per K.G. slachtgewieht, be doeld in art. 7 van voornoemde beschik king, zal bedragen 70 cent; III. het geiwichtspiercentege, t'-doeld sin art. 8 van voornoemde beschikkiug, zal gedurende het tijdvak van 31 Januari tot 5 Februari bedragen voor rundvleesch 30, vcor schapenvleesch 25. C acaoboonen.] De ,,N. R. Ct." meldt: In verband met de omstandigheid, dat de Engelsche regeering verschillende la dingen cacaoboonen niet vrijlaat, zal de firma Groote© te Westzaan haar fabriek moeten stopzetten indien deze grondstof fen niet spoedig vrijgelaten worden. Koleninvoer. In de afgeloopen week werden door 4 stoomschepen 3,485,150 kilogrammen steenkolen uit Engelsche en Schotsche ha vens langs het Noordzeekanaal ingevoerd, tegen 1,885,900 kilogrammen door 3 stoom schepen in de week tevoren. T.en gevolge van de staking in Amster dam ging één binnengekomen stoomschip met steéaikoleni naar Roittelrdam om te lossen. Kamerverkiezing Apeldoorn. In d'e Vrijdagavond gehouden ergade- riing der plaatselijke Christ.-Hist. Kiesver- A pel doom 'is, naar de „Nederl.meldt, to de vacature-Van By landt met "Ige-nepne stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen de heer J. R,. Snoeck Hen- kemans te 's-Gravenhage. Men. schrijft aan de „N. R. Ct.": Het echijnt, dat de verkiezing ""oor de Tweede Kamer in het district Apeldoorn Mi ét zonder strijd zal af loopen. In Harder wijk en omgeving heerscht voor deze ver kiezing groote belangstelling. Van - rij- ztonige zijde wordt prof. Kohsstum, die des zomers op zijn buiten bij Harderwijk pleegt te wonen, reeds genoemd. Woens dag vergadert de centrale liberale kiesver- eenigtog te Apeldoorn. 50 jaar diplomaat. Heden is het een halve eeuw geleden, dat onze gezant te Parijst mr. A. L. E. Ridder de Stuers, zijn -intrede deed in den Nederlandschen diplomatieken dienst.. De jubilaris is op zijn tegen woordigen post reeds meer dam 30 jaren gevestigd, ml. sedert 1885, en diende zito land vóór dien tijd op verscheidene andere plaatsen. De regeering heeft de langdurige ver dienste van den heer De Stuers bij dort zeldzame diplomatieke jubileum willen erkennen door zijn benoeming tiot Staats raad in buitengewonen dienst. Korie Kroniek. Bij de S.S. bestaat het plan om in Maart as. "wederom een extra-weekloon aan haar personeel uit te koeren. Tengevolge van het zachte winterweer beginnen de bloembollen zich zoo buitenge woon vroeg te ontwikkelen, dat verschil lende kweekerijen reeds met toedekken zijn begonnen. De veiling van de warmoeztorsvereeaii- ging ,,De Delftsohe Groenfenveütog" heeft in 1915 voor een bedrag van f 890,806 aan groenten en fruit geveld {vorig jaar f 869.692). Gemengde berichten. DE WATERSNOOD. De toestand op Marker». Langzamerhand wordt de toestand op" bet eiland Marken -weer normaal en ver dwijnen de sporen van de groote ramp, die Marken 'trof. Op enkele plaatsen ziet men papier aangeplakt, waarop het vol gende staat vermeld': ,.De burgemeester van Marken noodigt togeaetenen uit om onverwijld over te gaan tot de noodzakelijke herstellingen hunner woningen en andere eigendom» mem, de rekening dienaangaande ten spoedigste hij hem ten Raadbuiae in te dienen, geschiedende deze bekendmaking fcn overleg met den (heer inspecteur van de Volksgezondheid, jhr. De Graeff." De Amerikaansc'he gezant, dr. Henry van Dyke, heeft Zondag een bezoek ge bracht aan Voleind ara, waar de bevolking druk to de weer was honderden opgevan gen eenden in kisten te bergen, die ter be waring naar Amersfoort worden gestuurd. De gezant bezocht daarna Marken. Een drietal (huizen op Marken werden reeds op, voorstel van de Gezondheidscom missie en den inspecteur van de Volksge zondheid onbewoonbaar verklaard. De toestand te Purmerend. De toestand' in d'e stad; blijft vrijwel de zelfde. Nu eens rijzing, dan weer daling van water, ook hij het mooie kalme weer. Aan de dammen word't hard gewerkt; de voer van verschillende materialen met stoom- en zeilschepen en de bewerking daarvan veroorzaken een ongemeene le vendigheid en bedrijvigheid Nog steeds komen amateursfotografen opnamen doen van verschillende overstroomde gedeelten der stad. In de Nieuwstraat., waar ook per ceel-en onder water staan, wordt door den bakker en zijn bedienden, met kaplaarzen aan, het noodige brood gebakken.. Het onderwijs dn school No. 1 is sinds ©enige dagen hervat. Doordat het kerkhof der Herv. Gemeente niet te bereiken is door het v-ele water, worden die - lijken in de Beemster begraven. Door het Roode Kruis zijn behalve matrassen- en deken© ook reeds 500 stuks nieuw boven- en ondergoed1 aan de noodlijdenden uitgereikt. Voorziening. Ter behandeling op do vergadering van 1 Februari a.s. zijn twee voorstellen door Ged* Staten van Noord-Holiland ingediend1. Het ©ene voorstel betreft een voorziening in verband met dm watersnood; het twee de ©ene verordening in geval van over- strooming of dijkbreuk. Wat heti eerste voorstel betreft, stellen God. Staten voor, om tot voorloopige be taling der kosten van maatregelen iter voorkoming of 'beperking van oversitroo- mingen in Noord-Holland f 500,000 te hun ner beschikking te stellen, onder voorbe houd van hun nadere voorstellen. Drinkwatergeibrek. In de dorpen benoorden het IJ zijn de regenbakken óf vol zeewater óf geheel om- hooggedreven, zoodat er gebrek aan drink water heerscht. Op aansporing van de ge zondheidscommissie te Edam zal thans zoetwater worden aangevoerd. Het verdronken ve©. Tot dusver zijn ongeveer 400 kadavers van verdronken koeden uit Waterland naar Amsterdam vervoerd, om na op het abat toir van de (huid ontdaan te zijn, door de stadsreiniging vernietigd te worden. ,Do dieren, die in hun stallen zijn omgekomen, worden door de soldaten uitgezaagd en Stock's -toe-stel is naar het overstroomde gebied vertrokken om de doode beesten uit te hijscheoL Geruchten, dat het vleesch voor de ooneumpti© zou gebruikt worden, zijn natuurlijk onwaar. Het do ode pluim gedierte gaat niet naar het abattoir, maar naar de Belt, waar het verbrand wordt. Steun uit het buitenland. In Afkan lie eft zich een commi ssie ge vormd, die zich ten doel heeft gesteld gif- óns land an te zamelen, om daardoor een bewijs van deetoemtog te geven. In de „Aachener Allgemeine Zedtung" is daartoe een „Aufruf" geplaatst. De „MAASDIJK". „Reuter" seint uit Londen - Een „Lloyds"bericht meldtHet ss. „Maas^ dijk" heeft een ongeluk gehad en is landwaarts gesleept. Twee der bemanning zijn gedood. Volgens een later bericht maakt bet ss. „Maasdijk" veel water en is zoo snel moge lijk aan den grond gezet. Men zal trachten het bij hoog water hooger op te brengen. Het ss. „Maasbode" is van Solleveld, Van der Meer en Van Hattum's Stoomvaartmaat- Bchappij te Rotterdam, en was op ieis van Rotterdam naar Portland-Meine. Het stoomschip was groot 2172 netto en 3556 bruto tons en werd in 1915 gebouwd. De reederij van het stoomschip deelt mee dat het schip op een mijn is geloopen. De 3e machinist E. J. Verbeeke en de Donkey man N. de Rot zijn gedood; de 2de machi nist Oerlemans en de tremmer Wolkering zijn lichtgewond. De machinekamer en de vuur plaat zijn opgeblazen, en de ruimen 3 en 4 staan vol water. Het schip is op strand ge zet bij Gerdler Bank. Aangehouden. Twee agenten van politie hebben gisternacht te Amsterdam vijf vrou wen aanghouden, verdacht van diefstal van f2500 ten nadeele van een persoon, met wien ze in gezelschap van andere mannen een ge deelte van den nacht hadden doorgebracht. Ontvreemd. Zaterdagavond is uit de toon banklade van een winkel aan de Haarlem merdijk te Amsterdam een geldkistje ont vreemd, inhoudende circa f900 aan bank papier. Branden. Zondagavond te elf uur is, vermoedelijk door het springen van stukjes brandende kool uit de kachel, brand uitge broken in het fotografisch atelier van den heer C. Leenheer Sz., gevestigd in de boven ste verdieping van het pand Utrechtschestraat 45 te Amsterdam. De derde en de vierde verdieping zijn gedeeltelijk uitgebrand. Alles was verzekerd. Te Limmen (N.-H.) is in de asch gelegd de molen van den Heer Werelenburg. Het onheil ontstond doordat de eigenaar struikel de terwijl hij een brandende lamp in de hand had en waarbij hij zich ernstig bezeerde. Te Baexem (Limb.) zijn Zondag huis, schuur en stalling van den molenaar J, Coenen afgebrand. Yerzkering dekt de schade. Boefjes. Te Delft is door de recherche een 8-tal knapen aangehouden van 9' tot 15 jaar oud, die een dievenbende vormde waar door de laatste weken die gemeente onveilig werd gemaakt. Zoo hebben zij o.a. ingebroken in het sport gebouw van de studenten en in het clubge bouw van de Voetbalvereeniging D.V,C. aan den Paralelweg en daarin als vandalen huis gehouden. Eerst hadden zij - de aanwezige ververschingen geconsumeerd en de ledige flesschen stukgegooid, daarna de waterleiding buizen afgebroken en voor zoover deze van lood waren verkocht. De verdere inventaris werd door hen vernield of beschadigd en de voetballen stuk gesneden. Ook hadden zij van particuliere woningen de afvoerbuizen afgerukt, platgeslagen en verkocht. De opbrengst van het gestoleuen was door hen omgezet in snoepery, bier en sigaretten. Inbraken te LJmniden. Door inklimming is in het kantoor van de stoomvisscherij IJs land te IJmuiden een inbraak gepleegd, waar bij een geldkist met inhoud ontvreemd werd De ledige kist is later teruggevonden. De commissaris van politie nam van de vingerafdrukken een fotografische opname. Door het uitsnijden van een ruil is by de Maatschappij Nordsee in de vischhal ook in gebroken. Hier zijn eenige voorwerpen van minder waarde ontvreemd. Goede vangst. De Groningsche politie heeft gisteren te Assen aangehouden een 29 jarigen schilder, afkomstig uit Winschoten, en een met hem samenwonende vrouw. Deze vrouw heeft in den laatsten tijd door valsche voorspiegelingen het medelijden opgewekt van verschillende Groningsche families, van wie zij geld wist los te krijgen. Toen de politie, dit niet vertrouwend, naar beiden zocht, waren zy niet te vinden. Een nader onderzoek bracht aan het licht dat men te doen had met de personen, die verdacht werden van den in Augustus 1915 te Rotterdam in per ceel Westersingel 42 gepleegden diefstal, waai de schilder had gewerkt, en van een aantal te Nijmegen gepleegde diefstallen van japon nen, bonten, ringen enz., terzake waarvan hunne aanhouding in Let politieblad was ge vraagd. De schilder ontkent den zilverdief stal te Rotterdam, doch de vrouw heeft be kend, dat hij in den nacht van 7 op 8 Au gustus met zilver thuis gekomen is, hetwelk zij te Amsterdam verkocht hebben. De schil der heeft de diefstallen te Nijmegen bekend. Beiden worden ter beschikking der Justitie gesteld. Redders beloond. De heer S. C. L. Re ij gersberg te IJmuiden heeft gisteren namens den consul van Denemarken te Amsterdam, den hee.r Jaoolb Bo«ot, uitge keerd: aan den schipper van den stoom- treilèr „Richard" f 150 en aan ieder der opvarenden f 25, als betooning voor het redden van drie Deemsdhe visschers, die met hun vaartuigje bij stormweer o-p 28 December- werden gered van hun zinkende scheepje, genaamd Solon", door de be manning Van genoemde treiler. De reederij van dat scheepje meldde, dat zij oprechte dankbaarheid voelt niet alleen vcor de redding van de manschappen, maar ook voor de bijzondere liefderijke wijze, waarop de hulp werd verleend; wenschte als een teeken van deze dank baarheid f 100 aan den gezagvoerder van de „Richard" en f 15 aan ieder der perso nen beboerende tot de bemanning ter hand te dom stellen. Het geld werd door den reeder bezorgd bij den Nedorlandscnen c-onsul te Fraderikshaven, den heer A. Cloos, die het doorzond met bijvoeging van hei volgende: Dat men mijn tusscheaikomst in deze zaak heeft ingeroepen, heeft als oorzaak, dat ik voorzitter hem van de on derlinge assurantiekas, waarin de „Solon" was verzekerd. Aangezien de „Richard" behalve de memscheoi, geen waarde gebOT- gen heeft, dus er niets vaoqlhet scheen je fs terecht gekomen, ligt het buiten het prin cipe van de kas om berglooh .uit te keer en, waar niets geborgen is, doch daar het mij een behoefte is, plersoonlijk deel te nemen to de betuiging van erkentelijkheid en lieden, die hun Deensche collega's zoo dapper hébben geschraagd, neem :k de vrijheid hierbij in te sluiten f fO yjor den schipper en f 10 voor ieder der opvarenden van den stoomtreiler, De uitgeleverde Jongens. De corres pondent van het „Bbld." te Enschede «schrijft: Omtrent het voorgevallene met de fcwee jongens, die hier van over de grens aan kwamen, deelt ons de commissaris van politie, de heer D. Beunder, het volgende mede: Op Woensdag 26 Januari, des namid dags tegen 4 uur werden vanwege den ka- piteto-mi'litair,-commandant te Enschede aan de politie overgegeven twee jongens, die door een sergeant der grenswacht te Glaneu-brug waren aangehouden en die zich voordeden als ontvlucht te zijn uit eeai kamp van' gevangen Belgen in Duiitsch- land. Aan de politie verklaarden zij. aanvan kelijk van geboorte Duitscheirs te zijn, evenals hunne ouders echter een1 paar maanden voor den oorlog in België te hebben gewoond en daar met hun ouders genaturaliseerd! ite zijn als Belgen en om streeks .midden 1915 met hun ouders door de Duitschers van uit België naar Duitsch- land te zijn gebracht, naar een kamp voor civiele gevangenen dn Münstea" i/W., waar de ouders gebleven waren wisten zij niet. Zij waren nu naar Holland gekomen om voortgeholpen te worden naar een Belgi schen consul. Aan de waarheid van dit verhaal werd door de portie getwijfeld, .omdat van jon gens, die dn België gewoond hebben, ver wacht mag worden, dat ze wel een weinig van de Hollandsche of de Fransche taal verstaan, wat met hen blijkbaar oiiet bat geval was; DuitsCh daarentegen spraken ze vloeiend Gewaagd naar de gemeente, waar ze to België hadden gewoond, noemden ze een. plaats op van naar hunne meening wel tien duizend inwoners. De naam van die plaats bleek echter op de kaart niet te vinden te zijn-. Legitimatiepapieren beza ten ze niet en aan geld' samen nog geen mark, Hun. vyerd inmiddels voeding en. onder dak voor' den nac'hti verstrekt en 'toen' ze den volgenden morgen opnieuw onder vraagd werden, gaven ze te kennen, dat hunne verhalen van den vorigen gag ge logen waren en dat van een Belgische na turalisatie, een verblijf to België of to een gevangenkamp to Duitschland geen- woord waar was, en ize dat maar hadden voor gewend om het medelijden op te wekken; maar dat aa Duitsdhars waren, bij hun ouders to Munster woonachtig en dat ze waren weg geloop en, omdat ze over een week of vier to militairen dienst moesten, waarin ze niet veel idee hadden. Of dat nu wel overeenkomstig de. waarheid was, dan wel of andere beweegredenen aan hun tocht ten grondslag.lagen, kon zoo dade lijk niet wordeni vasgesteld, In overeen stemming met hun den. vorigen dag ge daan verzoek om naar een Belgischen consul gebracht te worden, was het zeker niet. De commissaris van politie besliste toen, dat er tegen het toelaten vaai de jongens hier te lande, mits ze werk ztoc'hien, bij hem geen bezwaar bestond, doch (hun dn overweging moest worden gegeven eerst een bewijs van hun ouders te gaan vra gen, dat deze tegen hun verblijf to het bui tenland geen. bezwaar hebben en waaruit tevens hun identiteit zou kunnen blijken. Toen hun dat werd medegedeeld, gaven ze te keainen, direct naar Münster te wil ton gaan om papieren op| te halen en daar mede terug te zullen komen. Hun is ver volgens de weg naar de tram gewezen en zijn ze, zonder geleide, pea' tram naar Glanerbrug vertrokken. Om zekeiihedd te hebben, dat ze de grens overgingen, waarin zij overigens vrijgela ten warden, is een' politiebeambte in bur- garMeeding met dezelfde tram, doch van een andere halte, naar Glanerbrug gegaan en .deze constateerde, ö:at ze de grens overgingen. Naar we vernemen heeft het Kamerlid Alherda zich tot het ministerie van Justitie gewend met het verzoek om ingelicht te worden aangaande het gebeurde. St'achtoffer van onvoorzichtigheid. De 20-jarige militair R. van der Flier, van Zeist, werd Zondagavond van het bale cm van de tram DriebergenZeist geslagen, teen hij met zijn hoofd to aanraking kwam met een> 'langs- de lijn ©taanden 'lantaarn paal, Na zijn val, kwam hij nog een© to aanraking met de tram, waardoor zijn hand ernstig gekwetst werd. Na ergens te zijn binnengedragen, werd hij per bran card snaar de Zielkemairichting vervoerd. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zond onlangs aan Z. Em. kardinaal Merry del Yal 2800 lire, door „Sint Bavo" het vorig jaar ingezameld als bijdrage van het Haarlemsche diocees voor het monument, dat op last van Paus Benedictus XV in de St. Pieter te Rome zal worden opgericht voor zijn overleden voorganger. Van kardinaal Merry del Val, voorzitter der commissie van kardinalen, door Z. H. met de oprichting van het monument belast, beeft Mgr. Callier thans een warme dank betuiging ontvangen. Land-en Tuinbouw. De vereeniging tot het houden van Jaar- lijk6che Paaschtentoonstellingen van vee te Purmerend heeft in haar jaarlijksche alge- meene vergadering in De Doele gehouden, besloten op 11 April a. s. de jaarlijksche Faaschtentoonstelling te houden en den 25 d.a. v. de verloting. Echter werd aan het Bestuur machtiging yerleend een en ander te regelen naar omstandigheden. Ook werd met algemeene stemmen het Bestuur ge machtigd een bedrag uit te trekken voor de commissie voor den watersnood. Deze com missie ontving reeds eenige belangrijke be dragen van ingezetenen. Mond- en klauwzeer. Met ingang van 2 Febr. is verboden het vervoer van herkauwende dieren en varkens uit, naar of binnen een kring in de gem. 'Vrijenban, omvattende het gedeelte begrensd ten W. door den Zuideind scheen weg, met inbegrip van dien weg, ten Z. en ten O. door de gemeentegrens tusschen Pijnacker en Vrijen ban en ten N. door de Pynackersche Vaart. SPORT. SGHAKEN. De uitslag van den gisteravond te Zoeterwoude (Hoogen Rijndijk) in café „Ik leer nog" gehouden retourmatch tus schen „Palamedes" van Leiden en „De- J)tiae Nostra©" van Zoeterwoude is als volgt: Palemedes Delicia© Nostrae D. W. A. Blote 1/21/2 L. Ruijgrok H. de Nie 01 Th. de Bruijn J. Planjer 01 J. Berk J. Splinter 01 W. Hoogzaad L. Biermasz 01 H. v. d. Poel H. Rijnswou 1—0 L .v. Dijk R. v. d. Krogt 01 Q. Do es wijk J. W. Segaar 10 H. B. Stipdoook Woestenberg 10 D. v. Kempen 11/25 1/2 STADSNIEUWS. KATHOLIEKEN! DENK OM UW STEMRECHT! Geeft U zoo mogelijk nog voor 7 Febr. op bij den lsten Secretaris A. H. Boek raad, Apothekersdijk 30. Wij schreven Zaterdag, dat degenen, die nog geeai kiezer zijn zich zoo gauw moge lijk moeten «aanmelden op het gemeente huis. Voor Leiden maken wij op dezen raad een uitzondering. Hier bestaat een organisatorisch en krachtig werkende propagandaclub. Men geve zich op aan het bovengenoemde adres van den secre taris dan blijft er eenheid in het werk en wordt de arbeid van die club niet ver ward Gevonden voorwerpen. Zilveren kinderarmbandje; zilveren broche met lila steen; sleutels; blauwe ceintuur met dito strik; Protestantsch kerkboekje van Lena Mulder; R. K. Kerk boekje; kinderijsmuts; donkere heeren cape; kin dei* marinemuts; bill; portemon- naie met inhoud; koralen taschje; zwart lederen handtasch met inhoud; 2 stukken zink; zweep; zwart kinderschoentje; witte vrouwenzak met inhoud; zilveren schakel armband met balletje; .zilveren halsket tinkje mot R. K. medaille; nieuw wit kinderschortje; zwart fuweelen handtasch; melkbus; catalogus van 't Volkshuis; bril in étui; duimstok; mesje, schaartje en kwattapottoodje; roeibootje; haarkam, bruin glacé dameshandschoen' zwarte wollen sjaal; gouden dameshorloge ra polsriem; vulpenhouder; 1 puur nieuwe Ingezonden a 30 cent per regel. DENKT OM 40 MEUBELMAGAZIJN. HAARLEMERSTR.26. kinderlaarsjes; groen kinderhanrltaschje; achterband vaai een ove jas; bonden. Gevonden in het Postoartoor: 1 paar lichtgrijze wollen damesaandscliocnen; donkerbruin wollen linker-man ^hand schoen; bruin glacé reenter heerenhand- schoeoi. Gevondeai in de electrische tram: pakje, inhoudende een witte-borstrok; bruin glacé damshandschoen; zwarte reticule met in houd; damesparapluie. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag, behalve Don derdags en Vrijdags van één tot drie uur n.m. ten politiebureele alhier. Ernstig ongeluk. Hedenmorgen viel de 25-jarige H. M., knecht .aan de motten „de Valk" op de Lam mermarkt, die aldaar he/zig was graan te laten zakken, door (het breken van een touw, van 15 M. hoogte naar beneden. Zeer ernstig aan het. (hoofd verwond en buiten bewustzijn werd de jongeman to die molen foinnengedrageoi, waar dr. Timmerman© de eerste (hulp verleende. Per politóabraan- card werd de ongelukkige naar (het acade misch ziekenhuis overgebracht en daar opgenomen. Bij de Leiedsche Spaarbank is in de maand Januari ingelegd f 212.547.19 en terugbetaald f213.715,08, terwijl 113 nieu we inleggers zijn ingeschreven en 65 boek jes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 13955. inleggers bedroeg einde Januari f3.220.611,34, hierin be grepen de bijgeschreven rente over 1915 ad. f50.484,25. Gisteravond heeft in de collegezaal van prof. Janse in de Normesteeg prof. dr. J. F. van Remmelen uit Groningen op uit- noodiging van de philosophische faculteit der Leddsche studenten een voordracht gehouden over de beteekenis van de kleu- •ren-patronen hij de vlinders. Voor de Commissie tot ontwikkeling en ontspanning der gemohiliseerden alhier hield gisteravond prof. dr. L. van ItaRie een met lichtbeelden en demonstratie ver duidelijkte voordracht over „Natuurpro ducten en hunne vervanging". De R. K. Tooneelvereeniging „Fut-ura" {5©eft den 27sten Februari in „Zomerzorg" het Tooneelspel met "Zang „riauoe mw-r - Nadere bijzonderheden zullen worden me degedeeld to een advertentie. ALKEMADE. Gemeeneraad. -r- Bij de heden plaat© ge had hebbende verkiezing (candddaatstel- ltog) van een lid van den Gemeenteraad) zijn candidaat gesteld de (heeren P. C. G. van Dooren en J. Verweij. De stemming i© bepaald op 14 Februari a. s. GOUDA. Uitbreiding Electrische Centrale. Door B. en W. van Gouda wordt op advies van de commissie van bijstand in het beheer der gemeente-lichtfabrieken en onder overlegging van een rapport van den directeur dier fabrie ken aan den Raad voorgesteld over te gaan tot uitbreiding der Electrische Centrale, be staande in het bijplaatsen van een nieuwen ketel en in het vervangen van een turbine door een van grooter capaciteit, met daar mee in verband staande werken. Deze uit breidingswerken, welke bestemd zijn om in de jaren 1916 en 1917 te worden uitgevoerd, zullen volgens raming van den directeur op een totale uitgaaf van f 111,500 te staan komen, welk bedrag uit geldleening zal moeten worden gevonden. In zijn rapport stelt de directeur voor zoo wel de ketel- als de turbine-installatie te doen uitvoeren door de Machinefabriek Firma Gebr. Stork en Co. te Hengelo, in combinatie met de firma Willem Smit en Co. te Slikkerveer, terwijl hij de wijzigingen in de schakel-installatie wenscht te doen uit voeren door de Siemens Schuckertwerke, gevestigd te 's Gravenhage. NOORDWIJK. N. R.-K. Volksbond. Ion de zaal vair» dan heer P. H. v. d. Voort, hield de af dee- ling Noordwijk vaai' deaa Ned. R.-K. Vo'lks- bcaid gisteren (baar jaarvergadering, on der leading van. den voorzitter, den heer P. Krol. Uit het jaarverslag van den penning- meester bleek, dat de ontvangsten' to 1915 bedroegen f 957.41 en de uitgaven f 798.99', zor dat er op 31 December 1915 een batig saldo was van f 158.41'. De heeren Buijze en Alders werden aangewezen om de Rek. en Verantwoording van den Penningmees ter aia te zien. Ee penningmeester van de ziekenkas, de heer L. Does, bracht hierna het jaarver slag uit, waaruit bleek, dat er op 31 Dec. 191F een batig saJdo was van f 656.75'. Vervolgens werden een aantal nieuwe leden en adspirant-leden door den vootb. geïnstalleerd. Hierna deelde de voorz. mede, dat de heeren Panis en I. Does bericht hadden gezonden, dat zij reap, als voorzitter «a penningmeester van de Ziekenkas bedank ten. Uit het jaarverslag van het fonds „Hulp to Noodi" hoorden we, dat er op 20 verga deringen werd gecollecteerd. De Rek,, en Verantw. werd nagezien en in orde bevonden door de heeren Th. F.tman en Jer. Vink. Bii de rondwaair kwamen notr verschA

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2