WETENSWAARDIG: 86. Plrtws^imeog. Na die Hoóigmtó worden de Zelatricen van den School penning aan. de 'pastorie verwacht, ten einde hare offertjes af te dragen, pok de ZeJatrdcen van de Broederschap van den H. Rozenkrans worden verzocht alsdan aan de .pastorie te komen. Na den middag 1.30 uur Catechismus; 2.30 uur Vespers. In de week de H.H. Missen 7 uur en 8.30 uur. Dinsdag: 7 uur de H. Mis in het Gesticht. Zaterdag: na de H. Mis en des nam. van 8.30 uur gelegenheid om te biechten. LISSE. Parochie van de H. Agatha. Zondag: H.H. Missen te 7 uur, half 9 en te 10 uur de Hoogmis. Te half 2 CaJte- chismus in de Jongensschool voor al de jongens van het eerste en ook van het tweede jaar; in de meisjesschool voor al de meisjes van het eerste en ook van het itweede jaar. Half 3 Vespers met Ro zenhoedje. Maandag: geen H. Mis te half 10. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag: des avonds te 7 uur het Lof. Zaterdag: 's middags na schooltijd biecht hooren voor de meisjes, die nog niet op de leering zijn bij den pastoor; van 34 uur bdec litho oren voor kinderen (jon gens en meisjes) die op de leering zijn hij den pastoor; van 4 uur tot half 10 biechtlhooren voor oudere kinderen en volwassenen. In de week zijn ook al do leering en op de scholen. MEIJE EN ZEGVELD. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zendag; 7,30 uur Vroegmis; 9 uur Cate chismus; 10.15 uur Hoogmis; 2 uur Lof. Maandag: 8.3Ö uur H. Mis; 12 uur G&u.- Dinsdag: 8.30 uur H. Mis; 12 uur Cat. Woensdag: 8.30 uur H. Mis; 12 uur Cal Donderdag.: 8.30 uur H. Mis; 12 £Ur Cat. Vrijdag: 8.30 uur H. Mis". Zaterdag: 8.30 uur H. Mis^ gelegenheid1 om te biechten des namiddags van 3.30 7.30 uur. NïEUWVEEN. Parofchle van den H. Nicolaas. *<Vndag: half acht de Vroegmis; tien uur de Hoogmis; kwart vóór 2 de Catechis mus; half 3 het Lof. De H. Communie wordt uitgereikt onder de Vroegmis, alsook kwart na 9 uur. Zaterdag: van 46 en van na het Lof tot half 9 gelegenheid om te biechten. 7 uur het Lof. NIEUWKOOP. Parochie van de H. Maria Hemelvaart. Zondag: 7.30 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis 2.30 uur F ami/Lie. Maandag: 7 en 8 uur H. Mis. Whëiiboag? i cfl 8' truP nT'iu. Donderdag: 7 uur H. Mis en 8 uur gez. H. Mis, 4 uur Lof. Donderdagavond begin van het Triduum. voor* de Gezellenvereeniging en Patro naat; 8 uur Lof. Vrijdag; 7 en 8 uur H. Mis. Zaterdag: 7 en 8 uur H. Missen., NOORDWIJK. Parochie van den H. Jeroen. Zondag: heden de H. Missen te 7, 8.30 en 10 uur; 1.30 uur Catechismus; 2.30 uur Vespers. Maandag en volgende dagen de H. Mis sen te half zeven, kwart over zeven en te acht uur. Donderdag: 7.30 uur Lof v. het Allerh. Sacrament. NÖO ROW IJKER HOUT. Parochie van den H. Victor. Zondag: 7 uur en half 9 stille H.H. Missen met onderrichting; 10 uur Hoogmis met predikatie; 's namiddags 2 uw Lof. NOOTDORP. Parochie van den H. Bartholomeus, Zondag: te 6.30 uur uit-reikitag der H. Communie; de H.H. Missen te 7 en 10 uur; 1.30 uur Catechismus; 2.30 uur Vespers. In deze week dagelijks de gewone Cate chismus OUDE WETERING. Parochie van den H. Jacobus. Zondag: H.H. Missen 7 en 10 uiur. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de sieraden; 2 uur Catechismus; 3 ,uur Lof en oefeningen ter eere der H.H. Marte laren van Gorkum. Maandag: II. Mis 7.30 uur. Dinsdag: II. Mis 7.15 uur; 8 uur Catechis mus. Woensdag: II. Mis 7.15 uur; 8 uur Catechis mus. Donderdag: H. Mis 7.30 uur. Vrijdag: H. Mis 7.15 uur. 8 uur Cat. Feest der H. Agnes, maagd en marte lares, beschermster der zuiverheid. Zaterdag: biechthooren van half 6—9 tl; de kinderen in den morgen. In de week uUtreiking der II. Communie 6.80, 7 uur en vóór en onder de Mis. ROELOFARENDSVEEN. Parochie van de H. Petrus-banden. Zondag: H. Missen 7, 7.30, 8.30 en 10.30 uur. 2 uur Catechismus; 3 uur Vespers. Te 5 uur Congregatie. Maandag en volgende dagen de H. Missen 7, 7.30 en 9 uur. Zaterdag: biechtlhooren 48 uur. RUPWETER ING. Parochie van de K. Maria Coboorte. Zondag; (heden 3de Zondag van de maand: volle Aflaat voor de Broed. v. d. lev. Ro zenkrans. 2de Collecte voor de sieraden dof keik. Na den middag te 1 uur Cat.; te 2 uur Oefening van, den H. Knaisweg met vereering der ReiTik-wie van het H. Kruis, en daarna een zeer kont Lof. In flte-ze week' dagelijks, behalve Vrijdag, te 11 uur, en Dinsdag ook te 9 uur Cate chismus. Dinsdag: feest van St. Petrus' Stoel te Rome; op diLem dag of op den volenden Zondag volle Aflaat voor het Aarts- broed. van den St. Pieterspenning. Woensdag: te 8 uur gezongen Rouwmts. Donderdag: te 8 uur gezongen Ht Mis met Uitsi.; ite h-ailf negen de H. Mils voor den vrede, en - daarna gelegenheid om te biechten. Zaterdag: 's morgens van af 7 uur tot na de H. Mis van half 9 en na den middag van 48 uur gelegenheid om te biechten. A.s. Zondag' 2de Collecte voor den St. Pieterspenning, welke coillecte aan uwe kinderlijke liefde voor den Paus bij zonder wordt aanbevolen, SASSENHEIM. Parochie van den H. Pancratius. Zondag: 6.30 uur uitreiking der H. Com munie; 1.30 uur Catechismus en 2.30 uur de Vespers. Dagelijks te 12 uur Catechismus voor de plechtige communie. In het vervolg zuiden de leden van het Apostolaat voor de jeugd onder de H. Diensten toezicht houden. Maandag: 's avonds 7 uur Congregatie. Dinsdag: te 9 uur gezongen Maandstond voor -JSliisajbetlh v. d. Meer, hniisvr. van Cerardus WesseLing. Woensdag: te 7 uur cursus v. d. R.-K. Volksbond. Zaterdag: 3 uur bdechthooren en 7 uur- Lof ter eere der H. Maagd. 8TOMPWIJK, Parocrif® van derj H. LaAiren.t'.ug, Zondag: de H.H. Missen te 7.30 en 10 u. Te 1 uur de Catechismus. Te 2 uur do Ve$p|Grs. Te 7 uur de Congregatie. Deze week de Catechismus voor de grooteren, behalve Zaterdag. De drie eerste dagen voor de kleinen. De H.H. Missen te 7 en 8 uur. Vrijdag: 's morgens biechtlhooren voor de jongens. Zaterdag: dee middags gelegenheid om te biechten van 4 uur af. De eerste H. Mis in het Gesticht, VOORHOUT. Parochie van den K, Barthoiömeuo. Zondag: half 8 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; half 2 Catechismus; half 3 Lof met Rozenhoedje voor den vrede. In de week Catechismus naar gewoonte. VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentius. Zondag: half acht Vroegmis; 10 uur Hoog mis; half twee Catechismus; half 3 Lof. Alle dagen de H. Missen te 8 uur en half 9. Woensdag; 9 uur H. Mis tot wering van ziekte onder het vee, hooren voor de kinderen. Zaterdag: 8 uur Algemeen© Communie der kinderen. Van 3 uur af gelegenheid om te biechten. WARMOND. Parochie van den H. Matthias. Zondag: Vroegmis half acht; Hoogmis 10 uur; van half één tot half twee is de Bibliotheek open; half twee Catechis mus; 3 uur Vespers met Rozenhoedje; half 7 Congregatie v. h. Geestelijk Ver bond met plechtige opdracht van nieuwe leden. Maandag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. In deze week Catechismus volgens ge woonte. Dinsdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur in de Kerk; half 7 H. Mis op de Kapel. Woensdag: de H.TI. Missen om 7 en 8 u. Donderdag: de H.H. Missen#om 7 en 8 uur; 8 uur gezongen. Vrijdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Zaterdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. des voorm. tot 10 uur, des namiddags van 35 voor de kinderen, vervolgens tot 8 uur gelegenheid o-m te biechten. V/ASSENAAR. Parochie van den H. Wiilibrordue. Zondag: 7 uur en half 9 geüeoem H.H. Mis sen; 10 uur Hoogmis; 2 uur Catechis mus; 3 uur Vespers; half 6 Congregatie voor de mannen. Maandag: Slechts 2 H.H. Missen, 8 en 9 uur. Dinsdag en overige dagen drie H.H. Mis sen., 7, 8 en 9 uur. Zaterdag: 's Avonds 7 uur Lof. Deze week Catechismus en gelegenheid tot biechten volgens gewoonte; Zaterdag gedegenheid! tolt biechten van 5half 9. ZEVENHOVEN. Parochie van de H. Joannes Geboorte. Zondag: 6.15 uur H. Communie; 7.30 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis; 2 u. Lof en Rozenkr. voor den Vrede. Lilt. v. 9t. Jozef. Lied 74. Maandag en volgende dagen 7.15 uur H. Communie; 8.15 uur H. Mis. Deze week het biechthooren voflgems ge woonte. ZOETERMEER. Parochie van den H. Nicolaus. Zondag: de H. Missen om 7 en 10 uur; half 2 Catechismus; half 3 Lof; 7 uur H. Familie. Jn de week de H.H. Missen om 7 uur en kwart over acht. Eiken dag om 12 uur CatechismuSi Dinsdag: 's avonds 7 uur Conferentie van de Vincentiusvereeniging. Vrijdag: 's avonds half zeven Lof. Voorzien van de laatste H. Sacramen ten: Adrianus Smits, Jacobus Heems kerk, Cornelia van DijkOpdam, Jo hannes Buitendijk, Jacobus v. d. Helden. ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannes Onthoofdrn*. Zondag: de H.H. Missen 7.33 en 10 uuj-j 1 uur 'Catechismus; 2 uur Vespers en Lof voor den vrede. Maandag eai die overige dagen de Cate chismus naar gewoonte. De H.H. Missetn om 7 en 8.15 uur. Dinsdag, en Woensdag: geen R Mis om 8.15 uur, maar om 9 uur gezongen Mis voor Bruid' en Bruidegom. Zaterdag: Biechthooren na de H. Mis van 8.30 uur en nam. van 35 en 6—7 uur. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: kwart voor 7 uur uitreiking dei H. Communie. De H. Missen om halJ 8 en 10 uur. Catechismus. 3 uur Vespers en half- 7 Lof. Maandag en volgende dagen: half 8 uit- reiking der'' H. Comunie; half 9 de H. Mis. Dinsdag: half 8 Lof. Vrijdag: half 4 kinderen biechhooren; Lof half 8. Zaterdag: 5 uur biechthooren. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Zaterdag, 15 Jan. half 9 vergadering van de Sigarenmakers-afdeeling in Prediker, Jan: vossensteeg. Maandag, 17 Jan. half 9 vergadering van de Metaal bewerkers-afdeeling ïn Prediker, Janvossensteeg. Dinsdag, 18 Jan. half 9, vergadering Vatt de Timmerlieden-afdeeling, in het lokaal bij Mei. Wed. van den jterg, Beestenmarkt. Don<]0rjftg, 20 Jan. half 9, in dê groote Zaal van Prediker, Janvossensteeg, BONDS VERGADERING. Spreker de heer P. J. S. Serarens, lid van het Centraal Bestuur, over: Ontstaan en Roof van de Kerkelijke Staten. Vrfldag-avond half 9 repetitie van de Har monie „St. Gregorius" in het Sfe. Jozefszaal tje. Tevens aanneming van nieuwe leden. Zaterdag, 22 Jan. 89 u. zitting Spaar- en Voorschotbank in Prediker, Janvossensteeg. Zaterdag, 22 Jan., van 8 tot 9 uur, Biblio theek in het zaaltje naast de Hartebrugskerk. St. Jozefdgezellen-Vereeniging. Zondag, is de zaal open van l21/22i/2 en va'h 57 uur voor de leerlingen; ten kwart voor 1 onderricht voor de leerlingen, die van de leering zijn ontslagen, van 8lOuurverpl. byeenkomst voor de Gezellen; ten kwart voor 9 kegelclub ,,Hout of Fout." voortzetting van het Biljart- en Sjoelbakconcours. Maandag, Dinsdag en Douderdag is de zaal beschikbaar voor de Gezellen. Donderdag. Kegelclub Afd. Geh. Gezellen „Alle negen. Zaterdag, zitting Spaarkas en Bibliotheek op de gewone uren. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur; te kwart voor 3 uur Zangles voor de kleinste meisjes, van half 4 tot half 5 uur voor de overige meisjes; Van half 5 tot half zes uur Gods dienstonderricht voor alle meisjes van het Patronaat. Van half 6 tot half 7 Ontspan ning. ,Hnl£- G__Spaarkas en bibliotheek. 8 Avonds tot ib nixr^rr -r do -vrci—franceljunr.enpienstboden. Maandag-avond van half 8 tót 9 uur Her halingsonderwijs (groot Patronaat). Van half 8 tot 9 uur handwerken (klein Patronaat.) 10 uur Bestuursvergadering. Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Van halfacht tot 9 uur Herha- lingsonderwijs (klein Patronaat.) Van half 8 tot 9 uur Handwerken (groot Patronaat). Van half 8 tot 9J/2 uur Kookles voor meisjes van het Retraitefonds. Woensdag-avond van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden. Spaarkas en bibliotheek van 89 uur, (ook niet-leden kunuen worden toegelaten.) Van half 8 tot 9 uur cursus in het verstellen voor meisjes boven de 15 jaar. Donderdagavond de zaal geopend voor dienstboden; van 8 tot half 10 costuumcursus. Yrjj dag-a vond van half 8 tot 9 uur ver stellen voor de meisjes-wan 1215 jaar. Van half 8 tot half 10 gezellige bijeenkomst voor meisjes. Afdeeling Retraitefonds. Van 8 tot half 10 uur Knipcursus. Van 89 Arbeids beurs. Zaterdag-avond van 810 uur. Repetitie Tooneelclub. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L. V Hemelvaart (Mon Pére.) Maandag, van half 8 tot 9 uur, le leer jaar: Herhalingsonderwijs, 2de leerjaar Naai cursus. Dinsdag, van half 8tot9uur 1ste Leerjaar) Naaicursus. Woensdag, van 8 tot 9 uur. 1ste en 2de leerjaar: Spaarkas en Zangles, late leerjaar geen les. Dóndordng, van half 8 ftol 9 uur late leer jaar Naaicursus. Yrydag, geen les in de school, maar zang les voor beide leerjaren in het St. Joseph- zaaltje. St. Liduina-Meisjes-Patronaat St. Petrus Parochie. Maandag, van 7 uur tot half 9 voor de late afdeeling naailes, voor de 2e afd. naai en verstelles. Dinsdag, van 7 tot kwart voor 8, voor de 1ste afd. Spaarkas 'en Godsdienstonder richt; 2de afd. Naai- en Verstelles. Van kwart voor 8 tot half 9 late afd. Naailes. 2de afd. Spaarkas- en'Godsdienstonderricht. Woensdag, van 7 uur tot half 9, voor de beide afdeelingen Breiles en Zangles. Yrjjdag, van 7 tot half 9 voor de late en 2de afdeeling Herhalingsonderwijs. Rooster der Retraiten Rooster der Retraiten van het St. ClemenBhuis te Noordwijkerhout. 1619 Jongelingen dit Roelof- arendsveen (voltallig). 2225 Mannen, en Jongelingen uit Sassenheim (voltallig). 2730 Mannen en Jongelingen (f4.—) (voltallig). 3—6 Fehr. Mannen uit lis-se en Noord wijkerhout (voltallig). 1013 Mannen en Jongelingen uit Voorhouft (f4. 15—18 Jongelingen uit Liese (f 4. N.B. Men wordt verzocht zich voor deze Retraiten op te geven bij de Eerw. Gees telijkheid. Rooster der Retraiten van het Retraitenhuls „De Thabor", Eendrachtsstraat, Rotterdam. 17—20 Januari. Ongehuwde Dames van den Middenstand uit dorpen. (Verg. f 6. Door een pater Dominicaan. 2427 Januari. Huismoeders van Schie dam en andere plaatsen. Gewonen stand. (Verg. f 4.Door een Pater Capucijn. 31 Januari3 Februari. Gehuwde Dames. Middenstand. (Verg. f 6.Door een Pa ter Redemptorist. 36 Februari. Jonge Dames, Midden stand.. (Verg., f 6.iDoor een Fate* Dominicaan. 710 Februari. Jonge Dames. Midden stand. (Verg. f 6.Door een Pater Car- meliet. (voltallig). 21—24 Februari. Meisjes Patronaten. (Verg. f 4.Door een Pater Capucijn. 28 Februari—2 Maart. Leden der Ver- eenigng van Eeuwigd. Aanbidding en tot ondersteuning van behoeftige kerken cn andere deelneemsters. Deftigen stand. (Verg. f 10.—) Door een Pater Jezuiet. 69 Maart. Meisjes van dén gewonen stand. (Verg. f 4.Door een Pater Augus tijn. 13—16 Maart. Leden der Derde Orde der Pater Minderbroeders. Deftigen stand. ((Verg. f 10.Door een Pater Minder broeder. Suiker volksvoedsel? In. zijn boek over' „Meelvergiftiging", 6chirijft dr. E. van Dieren o.a. het vol gende: „In de laatste jaren is ook de suiker door tal van laboratoriumgeleerden aan geprezen als volksvoedsel. Met de oude ervaring, dat zoetekouwen nooit flinke menschen worden, hielden zij geen reke ning en evenmin met de uitspraak van Salomo, den menschenkenner bij uitstek: „veel honig is niet goed". Zij hadden im mers geconstateerd, dat suiker „brand stof is voor de spieren! De industrieelen hebben van die labo ratoriumwijsheid een handig gebruik we ten te maken, en 't is zelfs zóó ver geko men, dat onze Regeering het voornemen heeft de belasting op de suiker, die voor velen, gelukkig, een beletsel is om dit genotmiddel te misbruiken, af te schaffen. Ik zou het ten zeerste betréuren, indien dit plan tot uitvoering kwam; men ver- gete niet, dat suiker prikkelend werkt op de zenuwen en te groote excitatie tot uit putting leidt. Ook bedenke men; dat de suiker, als zij in ruime hoeveelheid ge nuttigd w_ordt,i slechts langzaam ver brandt, zoodat er zich voorloopig oxaal zuur vormt, dat een vergift is voor het lichaam." Grootste elektriciteitsfabriek. De grootste electriciteitfabriek der we reld is zeker diè der „Comm an wealth" Edi- maximum vermogen van 306,200 kilowath, d. i. mfier dan 400,000 p.k. In 1914 lever de zij 1114 millioen kilowath uren, de gemiddelde belastingsfactor was 43.6 pi Heeft moed iets te maken met zenuwen? "Wie is moedig? Dr. Alois Czepa beant woordt in de „TJmschau" deze vraag op grond van rijn ondervindingen in dezen oorlog opgedaan met den zin: Wie goede zenuwen heeft. Dr. Czepa heeft in talloo- ze gevallen tijdens zijn werkzaamheid als officier van gezondheid te velde waarge nomen, dat soldaten en officieren, die bij het begin van den oorlog met de grootste ^doodsverachting de ongehoordsta waag stukken volbrachten, in het hevigste vuur waaniemingen deden, berekeningen maakten, later hun uiterlijke kalmte al- nog maar konden bewaren niet de groot ste krachts- en -wilsinspanning. Zij zijn „zenuwachtig" geworden. Hun zenuwsy steem reageert veel scherper op aanval len van buiten. Zeer sterk is deze veran dering waar te nemen bij personen, in wier nabijheid een granaat ontplofte, waardoor zij een zoogenaamden zenuw schok kregen. Zulke menschen zijn dik wijls langen tijd bewusteloos. Zij verkee- ren dan.' in een toestand van ontzetende Vpwinding, kunnen niet spreken, niet hun gedachten concentreeren, krijgen huilbuien. Wie zoo'n schok gekregen heeft zal later, ook wanneer hij tot zijn verhaal komt, zelden rijn koudbloedigheid terugkrijgen. Hij trilt voor het gevaar, zal het trotseeren kunnen alleen door heel sterken wil en een sterk plichtsgevoel, terwijl hij vroeger het gevaar lachend tegemoet ging. Ook van vliegers weet men, dat zij inte gendeel, na het doorstaan van ernstige gevaren, hun kalme zekerheid verliezen, zooQat de meeaten hunner hoe meer en hoe dapperder zij gevlogen heben, des te eerder hun vliegerij opgeven. Gemengde berichten. STORM EN HOOG WATER. Do Zuiderzeedijk doorgebroken. Wij ontleenen aan de „N. R. Ct.": Van verschillende zijden bereikten ons gisterochtend berichten, dat tengevolge van den hevigen Noordwesterstorm gis ternacht de Zuiderzeedijk op verscheidene plaatsen is doorgebroken. Zoo bij Naar- den, en ook tusschen Edam en Monniken dam. Te Naarden, zoo werd ons mede- g.edeel'/iV, stonden de straten blank en verder in Noord-Hollancl waren groote op pervlakten land overstroomd, zoodat de bewoners het veege lijf hadden moeten bergen op zolders en. daken of in schuiten en ook het vee in allerijl in veiligheid hadden, moeten brengen, en veel vee reeds verdronken was. Onze verslaggevers hebben gisteren per auto bezoeken gebracht aan het Gooi en aan Noord-Heiland benoorden het IJ. Onze verslaggever, die Noord-Holland bezocht, meldt ons: Het eerst ging de tocht naar Broek faj IWaterland.i Pas was ik door Buiksloot heen, of reeds ontmoette ik de eerste tee- kenen van de ramp, die in den vroegen morgen dit land getroffen heeft. Het wO. ren groote troepen angstig loeiende koeien en verbijsterd blatende schapen, die den voortgedreven langs de smalle wegen, buiten het bereik van het in de velden aanstroomende water. Wij beleefden eenige moeilijke oogenblikken met de drlj» vers, want deze menschen waren haast nog meer ontzind dan hun levende have, en toen. een wild geworden koe te water was gesprongen, "weten zij dit aan onzen motor en trachtten zij de banden stuk té snijden en andere gewelddadigheden te plegen. Gelukkig wisten wij hen spoedig te kalmeeren. Trouwens, het was geen wonder, dat het landvolk buiten zichzelf was. Den geheelen nacht, zoo vertelde ons iemand onder Broek in Waterland, wa ren de heemraden op den Zuiderzeedijk geweest, in verband met het dreigende ge vaar; toen zij om 6 uur vanmorgen thuis kwamen, hield de dijk het echter nog. Öm 7 uur werd van een van de kerktorens te Broek de noodklok geluid, ten, teekegX. dat de zeedijk was doorg^ïfiken. ïn de hoog gelegen^ p-yid&Ts was het toen een „sauve" qül peut", maar het was onmogelijk, met een alle vee in veiligheid te brengen. Veel is er verdronken. Zoo is dezen gou den tijd van de boeren plotseling in een rouwtijd verkeerd. Gelukkig, dat er, al thans voor zoover wij konden nagaan, gekn menschenlevens te betreuren rijn. Nog altijd kwam er meer water opzet ten. Toen wij den weg langs het zijkanaal naar Broek volgden, stroomde het water van het kanaal, dat wijd buiten zijn oevers was getreden, ons voorbij, met de woede van een bergstroom meesleep end allerlei wrakhout: kippenhokken, hekwerk en. dergelijke, en nu en dan ook een dood schaap. De Noordpolder, ter linkerzijde van den weg naar Brófek, stond voor een groot gedeelte blank; de buurtplaatsen langs het kanaal lagen als eilanden in den vloed. Maar veel erger was, wat wij zagen te* rechterzijde van den weg in het verschiet van den z.g. Broekermeerpolder. De meest Oostelijke dijk was geheel overzil- verd. Eerst dachten wij aan een hagel- dek, dat vannacht door den storm was neergesmeten, maar al spoedig bleek ons, dat het een cascade was, een cascade van het den polder binnenstroomende zee water. Vlak bij Broek konden wij niet verder. Hier stroomde het water over den weg, juist in den knik ervan. Bruischend storfto het zich omlaag in den polder, als een dier op zijn prooi. En in hetmidden van dien wilden vloed stond heel zonderling, als een rotsblok in- een waterval, een zorgvul dig geschilderd boerenhuis, dat natuur lijk verlaten was. Het was een naargeestig tooneel, en de indruk werd versterkt,door het ake- rxyrgcip.la ESH water ingesloten dorp Broek in Water land, waai' honderden stuks vee waren bijeengedreven op het hooge gedeelte om de kerk en ook in het kerkgebouw. Maar hoe lang het daar nog veilig zou zijn, wist niemand. Het water bleef maar was sen. jLangs het zijkanaal maakten steeds meer menschen zich op om met have en goed, voor zoover het draagbaar was, te vluchten. Door de ramen der huizen zag men in de schielijk ontruimde vertrekken, soms de kast boven op de tafel liggen, om haar voor wegspoelen te beveiligeai. Sjee- zen en fietsen reden heen en weer en ook ontmoette men telkens een boer te paard, die als een soort van renbode af en aan draafde en overal stonden de menschen aan de deur om aan degenen, die van bo ven af kwamen, te vragen, hoe het er mee stond. „Alles gaat eraan", zoo klaagden zij, en ze wezen ons, hoe achter hun huis in den Broekermeerpolder het water spoor slags vooruitschoof en hoe het achterge laten vee hier en daar op enkele hoogere punten bijeenschoolde om den kop boven water te houden. Ook op onzen terugrit naar Buiksloot, van waaruit ik deze eerste indrukken te lefoneer, moest onze auto zich telkens iweer moeizaam heenworstelen door on eindige kudden hoornvee, paarden en schapen, die door mannen, vrouwen en knapen, oud en jong, alles wat maar een stok kon voeren, werden voortgedreven in de richting van Amsterdam. In het Noordhollandsch Kanaal kwapi ons de Amsterdamsche politieboot tege moet, die door den hoofdcommissaris, den heer Roest van Limburg, was gezonden om zoo noödig hulp en bijstand te bieden in het overstroomde gebied. De dienst van de Noordhollandsche tram staat natuur lijk stil. Het stoomlbootveikeer met Friesland ondervond veel belemmering. De veerboot „Van Hasselt" kwam een (hall uur te laat •binnen te Enkhuizen en de C. Bosman'* kjwaim 1.30 <t© laat im Stavoren. Eerstge noemde kon den dienst van 8.46 niet ver vullen, daar ze. de (haven niet kon verla ten. Alzoo moesten de reizigers voor Fries land hier blijven. Zelfs de ewaTe stoom- pont, eenmaal in zee, kon niet verder ko- ment doch moest achterwaarts stoomende» terugkeeren. Tegen 12 uur kreeg de storm vat opi de werkloods van de werf „Vooruit" aan de Paktiiinen. Het géheele gevaarte woei on derstboven en beslaat met zijn ruïne de geheele straatbreedte. Eenige boompjee beschutten de huizen, waarvan enkele ruiten, ingedrukt werden. Na-der meldt men: De hoogste stand1 van de zee in dezen n-apht. wpp 27 dM. AP. Men herinnert zich gedurende vele jaren zulk een^hoo- gen stand niet. Op verschillende plaatsen werden die dijken bedreigd, o.a. te Andijk, gelukkig zonder doorbraken te veroorza ken. Eenige buitenipolders liepen onder en •aan de touatenglooiingen, o.a van den Wierdijk, werd schade aangericht. Than»

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 6