Missie In Zuid-Uhansi geeft bemoedigen de cijfers; het aantal katholieken bedraagt 25040, dat der doopleerlingen 7790. De Se- rafijnsclie Kroniek, steeds duidelijker aan- itoonend, dat de Derde Orde;beweging snel toeneemt, vermeldt o. a. dat te Boven- carspel een Derde Orde, te Woerden een vereeniging tot steun van behoeftij kraamvrouwen opgericht en te Gouda een Vereeniging tot huisverzorging en ziekenverpleging in wording is. 1 Behalve 6 oorlogskiekjes heeft deze af levering een prachtigeplaat, welke Frans Loots, de bekende kunstschilder,, afstond. KERKNIEUWS. Kardinaal van Rossum. Men seint uit Rome, d.d. Maandag aan de „Msbd.": Z. E. kard. van Rossum nam met het ge bruikelijke ceremonieel bezit van zijn titel kerk, de basiliek van het „H. Kruis in Jeru zalem." De plechtigheid werd bijgewoond door den zaakgelastigde van N.ederland en den Belgischen gezant bij den H. Stoel en ver schillende kerkelijke waardigheidsbekleders. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft eervol ontslag verleend aan den Weleerw. pater J. C. J. Gilissen, O. F. M., als kapelaan te Gorcum, en heeft, benoemd tot kapelaan te Gorcum, den Weleerw. pater W. van - den Berk, O. F. M.tot kapelaan te Lichtenvoorde, den Weleerw. pater M. Th. Koevoet, O. F. M. tot assistent te Vordcn den Weleerw. pater H. J. J. Hol, O. F. M. Leger en Vloot. De minister van oorlog heeft het orgauisch Aantal vrijwillige sergeanten van een com pagnie infanterie, dat thans vier bedraagt, verhoogd tot zes sergeanten. Door deze wijziging is weder de Vredesor ganisatie gelijk aan die van vóór 1909. „Avp." ONDERWIJS. Onderwijzerssalarissen. Op de jaarvergadering van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers werd „liet volgende voorstel van het hoofdbestuur met algeineene stemmen aangenomen: Aan eiken onderwijzer wordt een vaste jaar wedde toegelegd. Die jaarwedde bedraagt ten minste: a. bij minder darrdrie dienst jaren f 1200; b. met drie en meer doch min der dan zes dienstjaren f 1450; c. met zes en meer doch ..minder dan negen dienst jaren f 1700; d. met ne|en en meer doch minder dan twaalf dienstjaren f 1950; e. met twaalf en meer doch minder dan vijf tien dienstjaren f2200; f. met vijftien en meer doch minder dan achttien dienstja ren f 2450; g. met meer dan achttien dienst jaren f2700. SPORT. Vlieger de Ram. Onze landgenoot, de vliegenier de Ram, die in Franschcn dienst is en reeds vroeger eer vol werd vermeld, heeft thans de'„medaille militaire" gekregen. Hij is sergeant en de daden waarvoor hij beloond werd worden aldus beschreven: „een uitstekend vliegenier door zijn. technische fotografieën, zijn vol harding en koelbloedigheid. Is verscheidene malen van fotografische verkenningsvluchten op geringe hoogte gemankt, niet zün zeer ernstig getroffen vliegtuig teruggekeerd. On 19 Augustus i915 heelt hij bijna ccn half uur lang met een Duitsch vliegtuig gestreden dat gedwongen was den strijd op te geven en keerde zelf met zijn zeer beschadigde vliegmachine terug. Op 20 Augustus viel liii opnieuw twee Duitselio vliegtuigen aan en (lwong een van hen snel te dalen, terwijl de ander op de vlucht ging." Yad." RECHTSZAKEN. Oneerlijke dienstbode. Voor de Haagsehe Rechtbank stond terecht de 25-jarige dienstbode G. S., wonende te Utrecht, beschuldigd van diefstal van een groot aantal effecten, gezamenlijk ter waarde van pl m f85.000, ten nadcele van een 85- jarig heer, zekeren J. Th. H., destijds wo nende op het Oranjeplein te 's-Gravenhage, sedert overleden. Bekl. werd bij den diefstal geholpen door de 58-jarigc werkvrouw A. B., weduwe van H. W., die wegens heling mede terechtstond en aan wie zij ecnigc effecten gaf tor waarde van ongeveer f5000. Dat geld zou zijn op gemaakt door den zoon van de tweede be klaagde. Deze, do monteur H. W., legde evenals de beide vrouwen, een volledige be kentenis af. Na een kort getuigenverhoor vorderde de oihcicr van justitie tegen hem 2 jaar gevan genisstraf. Tegen de beide vrouwen werd onderscheidclijk 3 jaar en 1 jaar gevangenis straf gecischt, voor beiden met aftrek van preventie!. Uitspraak 17 dezer.. De doodslag te Kamerik. liet O. M. bij den Hoog en Raad heeft gisteren conclste genomen in de zaaik van A. S., moten a ar sik n e ch t te Kamerik, door het bof te Amsterdam, met vernietiging, wegens vormgebrek, van een vonnis der rechtbank te Utrecht, veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf wegens doodslag op 3 Januari 1915 gepleegd uilt minnenijd op Jacob Maje door dezen met een vuurwa pen 'in den nig -te schieten tengevolge, .waarvan 'hij eeraige oogenblii'kken daarna is overtelden; zijn lijk werd laten- uit hélt water opgehaald. Aangevoerd waren tegen deze veroor- deelt-ng eenilge cassatiejnidde.ten den vorm betreffende. Advocaat-generaal mr. Besier achtte diie cassatieamiddeteni ongegrond eai conclu deerde clu's tot verwerping van het beroep. Uitspraak 31 dezer. Gemengde berichten. Een dievenbende te IJiunidcn. Met de aanhouding van tweepersonen, die zich had den schuldig gemaakt aan diefstallen van rijwielen, schijnt de recherche te IJmuiden een goeden slag geslagen te hebben. Zij is daardoor op het spoor gekomen van een die venbende, die zich onledig hield met nach telijke strooptochten te IJmuiden. In den laatsten tijd werd meermalen aan gifte gedaan van vermissingen uit stillig gende visschersvaartuigen, zonder dat men er in slaagde de daders op te sporen.- Bij de ondervraging over bovengenoemde rijwieldiefstallen, bekenden de aangehoude nen, met nog andere personen, die thans worden opgespoord, onlangs de inbraak in het schaftlokaal te hebben gepleegd, waarbij weer een ander persoon als heler optrad. Een veelbelovend knaapje. Een 15-jarige loopjongen te Vlissingen is door de politie aangehouden als verdacht gedurende drie maanden f180 van zijn patroon te hebben verduisterd. De jongen kocht voor het geld cigarettcn en snoepgoed, doch ook kleine pre senten voor zijnmeisje, met wie hij ook menigmaal de bioscoop bezocht. (N.Ct.) Huwclyk in iiitcrnccring. Te Tiel heeft de Belgische consul voor Gelderland, mr. J. J» Tilanus, het huwelijk voltrokken tusschen een Belgisch geïnterneerde te Harderwijk en een Belgische vluchtelinge. De consul, die de jonggehuwden treffend toesprak, weesop de buitengewone, treurige omstandigheden, waaronder het huwelijk (het eerste in zijn ressort) gesloten werd, de hoop uitspiekcnde op betere tijden voor het jonge paar, dat zijn nationaliteit getrouw wilde blijven. „Utr. Dagblad". Slecht drinkwater. Te Beesd (Geld.) heeft het gemeentebestuur door den heer Van Ledden Hulsenbosch, scheikundige te Amstexdam, een onderzoek laten instellen naar het pompwater. Van de zes gemeente- pompen zijn drie wegens de aanwezigheid van nitrieten naast ammoniak afgekeurd, terwijl de overige drie verdacht zijn bevonden. Thans is, volgens de „Am. Ct." assistentie verzocht van het centraal laboratorium van het Rijk te Utrecht, om ecu plaatselijk on derzoek te doen instellen naar de situatie en diepte der prise d'eau en-de grondgesteld- heid. Het ongeluk op het station te Arnhem. Omtrent het ongeluk op het station te Arnhem meldt men d.d. 3 Jan. nader: Gisteravond laat bevonden ziph in dc wachtkamer derde klasje .van het station eenigc soldaten, dip geschaard stonden om een Belgischen vluchteling uit het kamp te Ede, die met ontbloote armen allerlei toeren maakte. Opeens stond de Belg op, ging op een der militairen af en gaf hem een kus op zijn wang. Deze sol daat was daarvan begrijpelijkerwijs niet gediend en ging in een ander deel der wachtkamer zitten, ook het publiek keur- het optreden, van den Belg af, en daar hij onder den invloed van sterken drank verkeerde, werd hij uit de wachtkamer verwijderd. De Belg keerde echter spoedig weer terug en zocht den soldaat dien hij gekust hacl weer op. Deze, die geen onge noegen wilde hebben, hield den Belg op een afstand. Toen de trein werd afgeroepen waarmee de soldaat naar zijn garnizoen moest ver trekken, begaf hij zich in snellen gang naar het station, meeaiende dat het hoog tijd was. Hij zag toen den Belg eveneens hard loopemde, achter zich aankomen. Meenende dat hij hem achtervolgde, gaf hij toen den Belg een duw, tengevolge waarvan deze wankelde en van het per ron viel juist tusschen de machine en den tender van een passeerenden trein. De machinist stopte onmiddellijk, doch het stationspe.rsoneel kon slechts een lijk te >orschijn brengen. De soldaat was hevig ontsteld. Hij werd eerst voor den kolonel- stationscomman dant geleid en daarna aan de politie over gegeven. Er was evenwel met den man niets aan te vangen en hij werd daarom voor den nacht in het militaire hospitaal opgenoihen. De soldaat is heden ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. Dienstweigeraars. De politie te Arn hem heeft proces-verbaal opgemaakt tegen J. R., A. C. en G. R., allen aldaar woon achtig, wegens het verspreiden van het bekende manifest voor dienstweigering. Marktdtefstallen; Op aanwijzing van een burger zijn Maandagmiddag in de Boekhorststraat te Den Haag, juist op het oogenblik dat zij op de tram wilden stap pen om naar het Holl. Spoorstation te lij den, door de politie aangehouden twee Rotterdamsclie vrouwen, zusters, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het stelen van portemonnaics uit taschjes van marktbezoeksters. De aangehoudenen wier pen de schuld op een andere vrouw. Op een der aangehouden vrouwen werd echter o. a. een portemonnaie gevonden, welke door een dame, die Maandagmiddag bij de politie was komen klagen, dat haar op de Groote Markt een portemonnaie was ontrold, als haar eigendom werd herkend. Een viertal dames had aangifte gedaan bij de politie, dat haar Maandag op de Groote Markt een portemonnaie mei geld was ontrold. Idylle. Men schrijft aan de ,,Maasr bode": 't Gebeurde dezer dagen .in het schilderachtige villa"-dorp Rijswijk. Mevrouw had steenkolen besteld; de ko- lenmannen .gingen door de keuken met 'n half mud beladen, om hun vracht naar het k'olenihcik te brengen. Eensklaps begaf zich de vloed" onder hen en heide mannen verdwenen an, de diepte. Ze stonden toS de kin in 't moeras. Men. had vergeten den bodem aan te vul'enT balkjes onder den vloer had men oamooddg geoordeeld, 'n Keuken is immers niet berekend om t gewicht van twee mannen te torsen. Prima geldbelegging! Spionnenvrecs. Hoe gevaarlijk het is in Duitschland gesprekken aan te kno'open met soldaten, heeft dezer dagen een Am sterdammer ondervonden. Deze, de heer J. Stroeker, vertelde aan het „Hbl." het volgende; ,,Ik reisde den 3cn December voor zaken van Berlijn naar Zwitserland. In den trein tusschen Augsburg en Lindau geraakte ik in gesprek met een soldaat. Ik vroeg of hij aan het westelijk of aan het oostelijk front was geweest, hoe liet leven was in de loop graven, of men er niet spoedig rheumatiek kreeg of ziek werdIk kreeg slechts korte antwoorden en jn Lindau aangeko men waarschuwde de soldaat de politie. Deze bracht mij over naar de Kommandan- tur, waar ik aan een eerste, verhoor werd ondeworpen. Nog denzelfden dag werd ik naar München vervoerd en daar in een cel geworpen. Den volgenden dag werd ik op nieuw verhoord. De politie-commissaris verklaarde, dat hij volkomen aan mijn on schuld geloofde, doch desniettemin werd ik 21 dagen gevangengehouden. Ik mocht mij met niemand in verbinding stellen, zelfs niet met den Hollandsehen consul, mijn brieven werden achtergehouden.... ,,Landgenooten, die in Duitslicland rei zen, zullen goed doen om met personen die zij niet kennen geen gesprakken aan te knoopen." Uit de Pers. Het naaste gevaar. De heer C. K. Elou.t vestigt in een arti kel .in De Haagsehe P o s t de aan dacht op het groote gevaar voor Neder land van een eventuee!e overwinning der geallieerden. Dat „het DuitscQie gevaar" groot is, ont kent de schrijver niet. Maar groo'.er en zeker nader is het ge vaar, dat .ons bedreigt van de zijde van Be.'jgië, Engeland en Frankrijk: „Te oordeelen naar het verloop dat de oorlog tot nu toe heef.t en maar de uitin gen van oorlogvoerenden ten aanzien van Nederland, dreigt wns land, i/n de naaste toekomst, heel wat minder gevaar van Duitsche- dan van Fran-.he zijde. Zelfs de indirecte bedreiging van onze - onaf hankelijkheid, d'ie ongetwijfeld ons van Duitschen kant zou naderen in dien Duitschland België annexeer de, is zoo ndet verdwenen, dan toch zeer vei- weggeweken. Toen, e-cnigen tijd geite den., in Duitschland stemmen begonnen op te gaan ten gunste van'.zulk een an nexatie en in Nederland hier en daar werd gewezen op het ernstige gevaar dat daarin voor ions zou zijn gelegen, heeft de Duit sche pers van uit de W.ilhelnïstrasse een wenk gekregen om over die zaak verder te zwijgen. En udt de jongste Rijksdagrede van den Rijkskanselier blijkt waarlijk •niets van eeni'.g expansief annexatieplan ten opzichte van. België, eer van het tegen deel. Wel komt daarin een toespeling voor, die de.gedachte wekt ttan een par- t'iëele annexatie, n-1. van. een stuk Belgisch gebied tot en met de Maas'.inie, maar zulk een strategische giensverschuiving, die de souvereiniteit des lands onaangetast zou laten, ware, quali-tatief en quamtita- tief, van gamsch andere, orde dan die welke ook ons volk sbe sta am zou bedrei gen Uit die redevoering is, wat Duitsch- land's oorlogswemschen belangt, niets an- öe-is at' te lelden dan dat dit land tevreden zal zijn met een zoodanige wijziging van de kaart van Europa, als noodig zai wezen om -lie.t, in het Westen en in het Oosten,, beter dan tot nu toe te beveiligen tegen mogelijke on verhoed sche aanvallen. Eernge wezenlijke landhonger -spreekt er met ysjit. Van Fransche- en Engcllsche zijde daar entegen zijn, en wo-rdem mo-g, herhaaldelijk uitingen gehoord d'iie, in maximum, de ge dachte uitspreken eener ve-mietigórg van Duitschland en-, in minimum, een voor af- zienibaren tijd machteloos maken van dat land. Incluis een groote annexatie niet op slrate.gischen, maar op politieken grond slag. Nu kan men dat niisscli.ten nog als van weinig rechtstreeksch belang voor Ne-eter land beschouwen, al ben ik van meen.ing dat do oppermacht van Frank rijk op het vaste/land voor ons weinig minder gevaarlijk zou wezen dan die van Duitschland (mem schijnt te zi jnd vergeten dat Napoleon eem F.ranschman was.) Maai de Fransch-Engelsch-Russische machtsbe geerten zijn, gedurende dezen oorlog, ge- eomp-teeerd door het verrijzen van" een quaestie. waardoor die begeerten, wél rechtstreeks gevaar voor ons doen dreigen. Ik doel hiermede op de Belgische quaes tie. Elders heb ik wel eens geschreven dat, zoolang wij waakzaam blijven en sterk genoeg om een omveirihoedschen aanval af tie slaan, door den oorlog de integriteit van ons grondgebied misschien niet ern stig wordt bedreigd... Maar wel door den vrede. En waarlijk, ik vrees den vrede» Juist om die Belgische quaegtte. Om de vraag, wat er met België zal gebeuren, a's de 'Entente ver lies t... doch vooral: ars de Entente wint. Hadden .wij alleen met een Vlaamsch- België te doen, dan zou de quaestie voor ons alles, of nagenoeg alles, van haar dreigement verliezen. Maar iedereen weet d'at niet het Nederiandsch-Vlaanisohe element in België regeert. En nu moet men ziende blind wezen, om niet te heb ben waargenomen dat .de Belgische regee ring in 't bijzonder en de Belgische toon aangevende kringen in het algemeen tij dens den oorlog onder een veel sterker F ranse hem. invloed zijn gekt enen dan ooit le voren. Dit is waarlijk niet verwonder lijk, wanneer men bedenkt dat de oorlog P.eigië 1 eter lijkt in de armen van Frankrijk heeft gejaagd, zóó zelfs, dat de Belgische Regeeróng thans zetelt in een Fransche stad. De ontvankelijkheid voor Fransche inblazingen, die reeds vóór den oorlog onder het heerschende Waateeh-Franskil- joensche element zoo groot was (men den- ke aan het misbaar tegen heit VlÜssingsche fort, van Roland de Marès c.Si, opge zweept door de Fransche pers), is nu na tuurlijk ontzaglijk toegenomen. En tiaar de stemming in Frankrijk ons zeer on gunstig is, dank zij het eeuwige wantrou wen in -alles, dat daar altijd gereed staat, (dank zij ook het stoken hiier te lande te gen onze Regeering), behoeven wij ons van de gezindheid der Franscb-Be'gen jegens cms geen- -illusie te maken. Ik ben er van overtuigd, gezien dc uitingen van die zijde te onzen aanzien (die van Bel gische MjiiniiSters incluis) dat er bij de vre desonderhandelingen. weinig meer over eal zijn van eenige, meer dan platonische, Belgische dankbaarheid jegens Nederland. En dat de Belgische regeering, gesteund door de Fransch-Bc-1 giseho Regeerings- krin-gen en in he.t kielzog Amn.de Fran sche hostiliteit tegen ons, zoo mogelijk ons een deel van het Belgische gelag zal doen betalen. Uitingen als onlangs weer die van de.n heer Baie doem, ons zien, welk gevaar voor verlies van Limburg wij loo- pen a's de Entente wint en België mee- hap.t naar de brokken, -links en -rechts. Maar nog véél me-er gevaar C-oo^t ons bezit van Zeemvsch-Vlaanideren. Misschien óók als ide Centralen winnen, omdat met Zeeuwsch-Vlaanderen dan misschien iets anders verhandeld kan worden aan de Entente. Doch stellig al» de Entente winti. Want dan krijgen Frankrijk en Engeland de gelegenheid, om den Scheldemond aan Nederland te ontrukken; cm de barrière^ die wij (hans een naar Antwerpen opstoo- mende vloot voor den boeg moeten, leg gen, voor goed te verbreken. Ziedaar, om- dal een door de-Entente gedicteerden vrede te onzen aanzien zal worden be- heerscht, door een ongunstige stemming en door de heidiaa-ldelijk" geuite begeerte raar stukken van ons land, het gevaar dat ons .bedreigt bij he.t sluiten van zulk een vrede. En canda'j de vrede, hoe ver misschien ook, toch altijd veel dichter bij is dan c-n-ze annexatie door Duitschland, schijnt mij -het gevaar, dat ons van de zijde der Entente dreigt, wellicht kleiner, maar stellig nader dan dat van Duitsche zij-dei. Land en Tuinbouw. Hce kemt hel mond- en klauwzeer in ons land? lloe komt het, dat ondanks al de voor- zoigsmaatregelen liet mond- en klauw - zeei- toch soms uitbreekt? De Districts-vee- arts voor Friesland zocht, naar hij schrijft in de „Leeuw. Ct." naar de oorzaak daar van en meent die gevonden te hebben in de trekvogels, welke in het najaar op trek in ons land komen,hier blijven en rond vliegen of verder gaan, om in het voor gaar de reis naar het Noord-Oosten weer te aanvaarden. Bij navraag is hem her haaldelijk gebleken, dat juist dédr de ziekte zonder bekende oorzaak uitbrak, waar men Wilde ganzen vernomen had. Ook is het bekend, dat 's wiritej^ als het vee op stal staat, de ziekte het eerst wordt waargenomen bij de in het land looperdei schapen, wat ook op dezelfde oorzaak wijst, 's Winters, als het vee op stal staat, ordt de smetstof uit het land aan de klompen van de arbeiders, die er werken, en van andere personen,meegebracht naar den stal. In den nazomer zal men, zoolang het vee in de weide loopt, dus niet altijd kunnen verhoeden, dat de ziekte onder het beslag uitbreekt. Maar in den wintel* Avanneer het op stal is, staat men daarin veel sterker,, als men er maar voor zorgt, dat uit het land geen smetstof naar den stal kan worden gebracht. Dc lezer begrijpt natuurlijk, dat de schrijver alléén bedoelt de eerste gevallen der ziekte, welke zich voordoen en die, Avaarvan men vrij zeker mag aannemen, dat ze niet rechtstreeks door vee, voor werpen of menschen, als overbrengers der smetstof, zijn veroorzaakt. C. B. ALLERLEI. Uit den goeden ouden tijd. Thans, nlh alles zoo duur te. en men o.a, ook voor heft vee ongekend hoogc prij zen ontvangt, is he.t merkwaardig deze eens te vergelijken bij vroeger jaren-. Uit oude tbrieAen en aaniteekemin-gen is, ato1- gens het „Nws." gebleken, dat in het jaar 1822 voor 'beste scharige ossen Averd ont vangen... f 96 en voor de volgende tien f 80, terwijl, voor een vette koe slechts f 65 werd betaald (een kalf kdsit thans meer). Men kocht toen een a'eulen voor... f 15, een jarig veulen voor f 25 a f 50 en een 4-jari- gen ruin voor f 100. Tegemvoordii-g betaallb men voor sdhaniige ossen soms f 400 en voor een. halfkoe zelfs reeds f 525. Jgf n veulen -of een-jarfig paard van f300 f 400 is geen zeldzaamheid terwijj de prijs voor een vier-janig paard thans tot f 800 a f 1000 en zelfs nog hooger 'loopt, althans is be steed. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en -van 25 uren des middags. 1 Kantoorbedienden, 10 timmerlieden, 11 metselaars, 2 steenhouwers, 1 voeger, 15 opper lieden, 4 stucadoors, 38'schildeis, 1 behanger, 0 meubelmaker, 0 stoker, 0 grofbankwerker, 0 blikslager, 2 typografen, 0 kleermaker, 0 bakkers, 0 slagersknecht-, 0 kcllner, 1 huis knecht, 1 koetsier, 0 schipper, 17 gïoadwer- kers, 9 loopknechten, 0 loopjongen, 33 losse werklieden, 0 sigarenmaker, 0 war moezier, 0 bankjongen, 0 tuinman, 0 kis tenmaker, 0 broodbakkers, 2 bloemisten, 0 banketbakkersjongen, 0 smidsjongen, 0 ko perslager, 0 voorslaander, 0 nachtwaker, 0 be tonwerker, 1 lom pensor teerder, 1 reiziger, 0 wagenmaker, 1 incasseerder, Omach.hout- bew., 2 smeden, 1 electricien. 1 Duitsche Dienstbode, 5 werksters, 1 naaister, 2 waschvrouwen, 0 kinderjuffrouw, 0 jongste kantoorbediende (meisje), 1 breister, 0 buf- fetjuffr., U winkeljuffr., 1 dagmeisje, 3 aard appelschilstors. IngezondenMededeelingen a 30 cent per regel. Zoo lang gij gezond zijf, overwerkt- gij u allicht. Overwerk en zorgen leiden tot nöetsl goeds-. .Niemand kan de natuurwetten on gestraft overtreden. Wij allen hebben rust van onzen geest on ons lichaam, lichaamsoefening in de buitenlucht en acht uren slaap noodig om gezond te blij\'en. Wij moeten niet te veel eten of drinken. Alleen melk en Avater kunnen in ruime mate genuttigd word en. Verkeerde gewoonten overladen het bleed met urinezuur-vergiften. De nieren werken als veiligheidskleppen, filtreeven het bloed en verwijderen de vergiften, maar zijn geneigd om te verzwakken bij langdurige inspanning, en zoodra zij fa len,. veelt gij u dof, vermoeid en zenmv- acht-ig. Uw rug doet pijn, gij verliest aan gewicht, gij krijgt last van hoofdpijn-, duizeligheid en urine-stoonnissien. Om beterschap te kunnen verkrijgen moet gij vooreerst weder eenvoldige, ver standige gewoonten aannemen. Maar gij dient ook d-e nieren, te hulp te komen., Wat dat betreft kunt gij staat maken op Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel zal van groot nut. blij ken om do werkzaamheid der nieren te herstellen en haar te helpen om het over tollig urinezuur en de vloeibare, afge werkte stoffen af te voeren. Foster's Pil len zijn gegarandeerd vrij van schade lijke best-anddeelen. Zij werken alleen op de nieren en urineAvegen. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krul- singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen- straat 41 en Dó de Waai, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontv. v post wissel f 1.75 voor één, of f 10.voor' dooztjn. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, wefgert elke doos, die niet Marktberichten. PURMEREND, 4 Jan. Kaas. Aangevoerd 31 stapels kleine fabrieksbaas, f71,107 stapels kleine boerenkaas, f69,3 st. Comissie f 69, •1 st. middelbare Ï68l/2f'2 st. Goudsche f68. Handel levendig. Boter. Aangevoerd 848 K.G., fl.601.65 per K.G. Vee. -158 runderen, vet vee, f 0,80—1,05 per K.G.; 23 paarden 19 vette kalveren f 1,30, f 1.50 p. K.G. 184 nuchtere-, f 12-24, fok- f 14-30 p.stuk, 453 vette varkens, f 0,800,90 per K.G.29 magere id. f 25—35 per stuk; 172 biggen, f 12—20 per stuk1015 schapen en lammeren SCHIEDAM, 1 Jan. Moutwijn f29.—, Je never 1 33,Commissie f 26.Stemming prijsh. Spoeling f 2.20, Grannspiritus f 43. 153.Melasse Spiritus f40.00.Ruwo spiritus f2OV223.i/'> SN EEK, 4 "Jan. Boter. Aangevoerd 0/0 v. Fabrieksaanvoeren 2/3 en 11/6, f 92. Noteering van de commissie der vereenig. voor boter- en kaashandelaren in Friesland: lo soort f 92. Yee. Aangevoerd 70 koeien (5 vette), 0 kalveren, 000 nuchtere, f000, 139 schapen, 0— lammeren, 223 varkens en biggen. Prijzen van vet vee per Va K.G. Varkens 3-139c.; biggen voor Londene. Runderen (vette) "ac. Handel iu melk- en kall'koeicn en varkens kalm. Vette kneien prijhoudend. Overigens handel behoorlijk. Financieele Berichten. Amsterdamsche Beurs. Oflicieele Prijscourant. V.K. Ned. 1914 f 100—200. 5 dito f500—1000. 5 dito N. W. S. 31/a .dito dito 2Va Ned. Ind. 1915 f 100-500 5 dito dito f1000 5 Duitschland. Rijksleeriing 3 Oostenrijk Jan.-Juli. 4 dito Mei-Nov. 4' Rusland Hope G. R. 625 4 dito Geconsol. G. R. 625 4 dito Obl. Frs. 500 '06 5 dito 6e Emiss.G.R.625'94 -1 dito I\vang.Doinb.G.R.6254Va Brazilië, Fund. L. '98, 5 Mexico Doll. ÏOU-IOOO 5 Venezuela. Dipl. Sell. 1905. 3 Amsterdam 1915. 41/2 Haarlem 1915 Leiden 1914 dito 1911 Rotterdam 1915 5 dito 1914 41/2 Nederl. Bank Aand. N.-Wcst. ct Pac. HypóB. C. A. Am. Car. Foundry C. v. A. Bethlehem Steel O. v. A. Standard Milling Ct. C. v. A. U11. Stat. Steel. Corp. C.v. A. Ketahoen Mijnb. niij.gew. A. dito dito pr. A. Redjang Lebong Mijnb. A. Great Cobar. .A. Gee. Holl. Petr. Cert. v. A. Kon. Ned. Petr. flOUO A. Moeara Enim Petr. my. A. Sumatra Palemb. .A. Orion Petr. Mij. Lei 2000 A. Holl.-Am, lijn A. Int. Merc. Mar. Cy. afg. A. dito dito afg. pr. A. dito dito Obl. 4V2 dito dito C. v. O. Deli Maatschappij Cert. Holl. IJz. Spooimij. A. dito Obl. 1915 5. Mij. tot Expl. v. Staatsp.w. A. Atchison Topeka. C. v. A. Denv. Rio Gr. Erie Sp._ Mij. Kxns. City South, dito Miss. Kans. Tex. South. Pac. Cy. South. Rlw. Orig. Union Pac. Rr. C. Amsterdam f100 gew. A. gew. A._ pref. A. gew. A. gew. A. gew. A. 10815/16 Koers van bet gold Prolongatie 3 nQt, IO21/4 101 Vic 791/4 591/2 100'/3 431/2 43 551^/" 731/2 553/8 221/4 44«/o IOII/2 1011/., OSi/a 941/a IOIV4 953/4 2371/0 127Va 725/8 408 80 803/g 141/2 25 1121/2 OVic IS!3/., 510 2071/2 188i/4 3671/., 183/8" 69-Vs 833/4 474 102 85 102 141/16 401/4 295/8 581/ie 7'/l0 987/16 21'Vi6 M. K. 102-Vis lOlVis 791/4 593/16 lOOi/g 100 425/ 561/2 541/4 547/8 1011/2 2363/4 79!,/i6 5051/0 208 1891/a 3827, 18s/, 707,6 M»/i« 101% ■WVk 77, 957a

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 3