KRONIEK. 1916. 4 Januari. De Ruisen verslaan de Turken bij Sarykamysj. 'der uitdrukkelijke "toestemming van de Kaasvereeniging in het binnenland aan winkeliers kunnen leveren. Sardines voor D aitschland. Te IJmuiden iö aangekomen, heit rivier- stoomscht.'p „Rheiiua No. 30", lhuishehoo- remde te Frankfort a/d Maim!, oan van een lie IJmuidan gevesltigd© Duiiitsehe firma in 2eevisch een lading sardines voor Duitsch- larad iru te laden. Het heiaden van het schip dis echter door de autoriteiten) ge- weigerd, totdat men orders van hooger hand heeft. Heit stoomschip heeft in af wachting op het te bekomen verlof, lig plaats genomen bónnen de oude sluizen. (Tijd.) Drooglegging van de Zuiderzee. Naar wij vernemen, .is het ontwerp be treffende de drooglegging van de Zuider zee nog steeds bij den Raad van State in behandelingv Bestrijding van het mond- en klauwzeer. Het Odd van de Tweede Kamer de heer Duymaar van Twist heeft d'.cL 29 Decem ber de volgende vraag ingezonden. Is het juist, dat de minister van land bouw, nijverheid en handel van den 23sten Deeeoniber j.L, toen de Kamer zich dn meer derheid verklaarde tegen het door den minister toegepaste systeem van bestrij den van het mond- en kLauwzeer, voort gaat dÊlt systeem toe te passen? De minister van landbouw, nijverheid en handed heeft daarop d.d. 31 December bet volgende antwoord ingezonden Het antwxwwd op de vraag poude kun nen liuiden: „ja, d'at is juist." Do minister stelt er echter prijs op te verklaren, dat hij om de redenen, ont vouwd' iin de memorie van toelichting van het wetsontwerp tot verhooging en wijzi ging van het tiende hoofdstuk der dtoats- begroeting voor het dienstjaar 1916 (kos ten van de maatregelen ter bestrijding van mond- en klauwzeer) zich n/iJet verant woord acht, onverwijld de wijae van be strijding geheel te veranderen. Elke wijziging van gedragslijn zal tolt noodzakelijk gevolg hebben, dat de vee houders een veel groo ter aandeel jn de be strijding voor hun rekening moeten ne men, dan tot nog toe heit geval was, en daarom zal hun een termijn van voorbe reiding moeten worden gegeven. Het Nederlandlsch Landbouw Comiité werd den 24sten December door den mi nd ster uitgenoodfgd de noodóge sitappen daartoe te doen. Intussclhen is de algemeerae machtiging aan de dristrictsveieartsen om tot afmaking van ziek en verdacht vee ite advieeéren, ingetrokken. Thans wordt in elk bijzora- d)er geval, waarin door Beo deze maatre gel noodüg wordt geacht, een met redenen omkleed voorstel daartoe ingediend, waar op door den minister wordt beslisiti Op de ■overweging, dat een behoorlijke isola tie niet mogelijk was, 'werd de machtliga'rag car heit afmaken van vee te advisee ren, tot op heden, steeds verleend1. In één geval, waar het een groot© boer derij betrof, werd op een verzoek vara^den burgemeester om isolatie vin plaats van afmaking toe te passen, de volgende mach tiging verleend: „Kunt gij gedurende vier weken of z>ooLang de districtaveeartis dat noodljg acht, de hoeve mot voldoend be trouwbaar personeel zoodanig afsluiten, dat noch mensdh, noch dier, incluis hond, kat of pluimvee, noch eeraig voorwerp de hoeve verlaat; zoo «iel}, geef dan gevolg aan advies disttrictsveiearts." Waarop het volgende bericht kwam: Refertera uw telegram gisterenavond heb ik besloten tot afmaking vee. De burgemeester De min/aster meent in dezen te hefbben gehandeld in den geest van de voorstellers der motie, die toch. zooals bij de gevoer de discussie duidelijk in het tócht werd gesteld, allerminst bedoelden de bestrij ding van het mond- en klauwzeer te laten rustten. Van deze gelegenheid' maakte de minis ter gebruik er nogmaals met nadruk op te wijzen, dat de stand van het mond- en klauwzeer in ons land zoowel als over onze grenzen geen aanleöding kan zijn, thans .pfextseMmg een ernstige bestrijding van het mond- en klauwzeer te staken. Gemengde berichten. be trambotsiiig te Yoorbnrg. Aan het eh\de der gisteren gehouden Raads vergadering te 's-Gravenhage interpelleerde de heer Vas Dias over het ongeluk op de IJsel- stoomtramlijn en beval B. en W. het nemen van veiligheidsmaatregelen aan en. het daar toe plegen van overleg met andere gemeente besturen. De wethouder van Openbare Werken en de burgemeester meenden, dat dit niet veel baten zou, aangezien de gemeente hier geen bevoegdheid heeft, ressorteerende krachtens de wet op de spoorwegen met beperkte snel heid, het toezicht en het voorschrijven van verordeningen op die spoorwegen uitsluitend bij den minister van Waterstaat. 't Is mogelijk, dat er van gemeentewege niets aan té doen valt, hoewel dan ook de geheele concessie, voor zooveel de gemeente 's-Gravenhage betreft met al haar voorschrif ten voor de veiligheid, onwettig zou zijn. Maar hoe het ook zij, de interpellatie heeft weer eens de aandacht gevestigd op den duldeloozcn toe stand die verholpen moet worden door wkn dan ook. Dat op spoorwegen met enkelvoudige rails ongelukken als nu herhaaldelijk op het "Voorburgschc lijntje zijn voorgevallen, voor komen kunnen worden, bewijst de deugde Een tram-,,ongeluk". Men bericht uit Hilversum aan „De Tijd": "Zondagmiddag tegen twaalven liep over den I.aarderweg te Hilversum een jonge vrouw, met een kind op 'de arm. De Gooi- ficlie Stoomtram op weg naar Laren, na derde. Toen sprong de vrouw op het hooge itaiud naast den weg, legde het kind neer tusschen het hakhout, en wierp zich voor de locomotief, die inmiddels luid schellen de in volle vaart tot op eenige meters af stand was gekomen. De machine was niet moer te houden.... Nabij wonenden wier pen een laken en een deken over het deer lijk verminkte lijk. Slechts eenige weken te voren had zich een spoorwegbeambte, toen een trein Hil versum binnenstoomde, op gelijke wijze van het leven beroofd in een aanval van zwaarmoedigheid zei men, wegens moei lijkheden in den dienst. God zij hun armen zielen genadig! Maar waar moet het heen, als de zelfmoorden, gelijk de statistieken uitwijzen, steeds toe nemen, i als meerderen zij 't dan in in zwaar verdriet of onberaden en dol zinnig of met koude hopeloosheid, zoo stoutmoedig Gods rechten zich "aanmatigen en eigen eeuwigheid in 't gruwelijkste ge vaar stellen! Men is begonnen in ongeloo- vige hoogere standen den zelfmoord als een recht van den mensch te gaan beschou wen, nu volgen de man en. de Vrouw uit het volk. Moord. Te OldenDiever is op Nieuw jaarsdag Berend Winters doodgestoken. De vermoedelijke dader, zekere v. H., werd te Asten binnengebracht. Moord. Op Nieuwjaarsavond is te Erp (Noordbrabant) J. V. D. E. doodgestoken bij een woordenwisseling, Hij was gehuwd en vader van zeven kinderen. De dader is ge arresteerd. Inbraak. Te Zaandam is tusschen Oude jaarsavond en gistermorgen ingebroken in de machinekamer van de houtzagerij „Czaar Peter", van de Firma Pieter de Lange Cz. Eenige metalen voorwerpen, ter gezamelijke zwaarte van 30 Kilo. worden vermist. Het opgemaakte spaarpotje. Werklie den van de gasfabriek tie Grondingen had den sedert eenige jaren de gewoonte om iedere week een dribbeltje of meer in heit spaarpotje te doen, dat een hunner kame raads voor hen bewaarde. Zulks met de bedoeling om voor het opgepotte geld te gen de Kerstdagen spek voor dien winter in te slaan. Altijd werd het potje door den schatbe waarder eerlijk beheerd, zoodat hij ieders vertrouwen had'. Het getal inleggers nam jaar op jaar toe en ddt jaar waren er niet minder dan 70 gezinnen, dfte bij decern gasfabriek-bankier waren aangesloten. Jammer genoeg voor de inleggers, zijn des bankiers zaken fout gegaan. Toen zij den dag voor het Kerstfeest kwamen, werd hun medegedeeld door dm ontrouwen kassier, dat de kas leeg was. Waar het geld gebleven was kon hij niet vertelen, maar hij kon geen eent teruggeven. Een» bedrag van f 450 is weg. De bedro genen hebben die zaak .in handen der p'p- 0itie gegeven, boen ook de man bónnen den hem ges telden termijn van vóer dagen nti'et met het geld over de brug kwam. Men zegt, dat hij al eenlige jaren te wei nig in kas had, maar iteïlken jare het gat wiist te stoppen door te ieenen van iemand, dde nu weigerde weer bij te staan. (Prav. Gr. CL) In he'/ kamp van Zeist. Omtrent de ongeregeldheden in het kamp van Zeist, waar Belgen geïnterneerd zijn, meldt men van officieel© zijde aan de „Tel.": Den 28en November werden drie Belgi sche soldaten voorloopig in hechtenis ge steld, wegens dronkenschap en het ver oorzaken van ruzie ©n opstootjes in de can tine. Bij hun arrestatie was het verzet van de omstanders zoo hevig, dat de dienstdoende sergeant genoodzaakt was van zijn wa pens gebruik te maken. Na het lossen van een schot was de toestand wel ©enigszins geVvijzigd, maar hij vond het toch nood zakelijk een patrouille van de wacht, wel ke inmiddels gewaarschuwd was, nog eenigen tijd te laten surveilleeren. Terwijl genoemde sergeant intusschen zijn revolver opborg en zich omdraaide, werd er naar hem geworpén met een bier glas, dat op zeer korten afstand langs- hem heen vloog. Zich direct omkeeren.de, kon hij er den dader niet uit ontdekken, daar hij zich te midden van eenige hon derden Belgen bevond, die daar waren saamgeschoold. Deze heeft hij daarna uit eengejaagd, waarna het nog wel rumoerig bleef, maar voor een oogenblik de toestand toch een kalmer aanzien had, tot om half negen n.m. allen weer samenstroomden, om welke oorzaak is hem onbekend. Op dit oogenblik trad juist de wachtmeester der marechaussees, vergezeld van 6 mare chaussees de cantine binnen, waarop ge zamenlijk het gebouw ontruimd werd. Daarna werd den Belgen bevolen hun barakken binnen te gaan en konden de sergeant en zijn manschappen inrukken op, last van den wachtmeester der marechaus sees en de orde was hersteld. Onrustbarend. Zooals is gemeld, heb ben 3 heeren uit Schiedam concessie aange vraagd tot het ontginnen van zoutlagen in de gemeenten. Haaksbergen en Lonnekèr. Dat feit heeft Tondag te Schiedam tot eenige consternatie aanleiding gegeven. De ,/Sch. Crt." meldt daaromtrent: De wet van 21 April 1810, waaronder de ontginning van zoutmijnen valt, bevat o. m. de bepaling, dat een desbetreffende kennisgeving ook moet worden voorgelezen aan de burgerij, bij 't verlaten van de kerken. Dientengevolge stond Zondag voor 9 kerken te Schiedam een agent van poli tiet die, toen de kerkgangers het kerkge bouw vèrlieten, op straat die kennisgeving ging voorleden. Dit verwekte eenige consternatie. Een kennisgeving voorgelezen voor de kerken! en dan nog over mijnen!... Ja, de menschen wisten het wel, we zouden wel niet van den oorlog vrij blijven! En nu in eens al die mijnen; stellig waren die door de ge heele Maas gelegd! Wat zou het land nu te wachten hebben? Gelukkig werden de angstigen spoedig gerust gesteld. (N. R. Ct.) Branden en ongelukken. Men maakt zich te IJmuiden ernstig ongerust over het lot van den stoomtreiler „Neeltje Catha- rina" IJM. 170,. van de ZeevisScherij-Maat- schappij Verwachting, welke trailer over tijd en niet gepraaid is. Nabij Gorredijk is gisternamiddag de gehuwde milicien S. M. uit Jubbega, door een stoomtram overreden en gedood. Gisternacht is te Westkapelle weer ge poogd brand te stichten in een schuur. De beide daders; L. genaamd, zijn op heeter- daad betrapt. Mcj. G. de G. te Steenwijk, onderwij zeres aan de o. 1. school te Wapserveen (Dr.), is Nieuwjaarsdag spoorloos verdwe nen .Men vermoedt, dat haar bij den storm een ongeluk is overkomen. Zondagavond is een ruim 2-jarig dochtertje van den tolgaarder Boersen, te Barneveld, in een sloot verdronken. Een paar kleine kinderen hebben, naar de „St. Ct." meldt, Zondag hij Lex- mond het lijk van mevrouw S. uit Utrecht! opgevischt. Branden en Ongelnkken. Tengevolge vau den geweldigen Zuid-Westerstorm in den nacht van Zaterdag op Zondag is onder Pa- terswolde (nabij Groningen) een waterkee- ringsdijk onder *den drang van het opstu wende water op drie plaatsen bezweken en een enorme uitgestrektheid wei- en bouwland onder die gemeente onder water geloopen.- Op tal van plaatsen staat bet water aan de dorpels der woningen. Zondagavond is de kolentremmer Th. D- wonende te Sliedrecht, terwijl hij met de veerboot „Heen en weer" overvoer op de rivier de Maas, overboord geslagen en ver dronken. Zijn lijk is nog niet gevonden.. 75 jaar koster- Te Tilburg is, naar de „N. Tilb. Ct." meldt, Zondag op bijna 101- jarigen leeftijd overleden, de heer Jos. de Kanter, die gedurende driekwart eeuw koster* in de parochie 'sGoirke is geweest. In gevecht met een koningstijger. Uit Solok verneemt de „Sum. Bode", dat dezer dagen een Maleier uit een dorp in Selajo zijn trekstier op de weide nabij een boscbje had vastgebonden. In zijn woning vernam hij kort daarna een angstig geloei van het dier en ter plaatse gekomen zag hij, dat een groote koningstijger zijn stier had neergeveld. Woe dend op den roover, snelde de Maleier naar zijn woning en haalde daar een vlijmscherpeu Daarmede gewapend begaf hij zich weder naar de plaats, waar de tijger nog bezig was met het verscheuren van den stier. Stil trachtte hij het vreeselijk roofdier van achte ren te naderen, doch dit bemerkte hem en sprong op hem toe. De man was echter op zijn hoede en bracht den tijger dadelijk een flinken slag in den hals toe en sloeg nu verder als een bezetene erop los, totdat de woud-koning dood aan zijn voeten lag. De man had echter ook eenige wonden bekomen, want tijdens het gevecht had de tijger hem met een zijner vreeselyke klauwen eventjes geaaid. Een kranige kerel, die Maleier KERKNIEUWS. Nieuwe aflaat. Z. H. Paus Be«edictus XV heeft voor hen, die onderstaand gebed met een rouwmoedig hart zullen bidden, iedere maal een aflaat toegestaan van honderd dagen (toepasselijk op de zielen in bet Vagevuur): Gebed tot het H. Hart van Jesus. O allerheiligst Hart van Jesus, o Bron van alle goed, ik aanbid U, ik betreur mijne zonden diep, ik offer U dit mijn arme hart. Maak het nederig, geduldig, zuiver en in alles gelijk vormig aan Uwe verlangens. Maak, o goede Jesus, dat ik in U en door U leve. Bescherm mij in gevaren, troost mij in droefenis, schenk mij de gezondheid des lichaams, hulp in mijne tijdelijke nooden, Uw zegen over al mijne werken en de genade van een heiligen dood. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN, Op de rol staan 64 Openbare- en 16 Kinderzaken. Waarnemend griffier Mr. Hoogstra. In- den raaohit van 8 December hebben die Studenten F, S. en H. de peentjes op geschept in de Kloksteeg. Het noodzake lijk gevolg was burengerucht.. Een agent van politie kwam ter plaatse, vermaande tevergeefs, maakte procesveubaal op tcit tevredenheid van !hen, die zoo .wreed in hun slaap gestoord waren. Eisch f 3 of 2 dagen. Op 29 November kozen A. v. d. B. en P. d. R. bat buitengoed van Mej. J. v. D. on der Noordwijkeih out unit om ko nd jmtjets te schieten. Een verpleegster, twee meisjes en mej. v. D. hoorden de schotten. Do verpleegster was niet van vandaag of gisteren. Manmoedig versperde zij de jon gens den weg en wilde hen duidelijk ma ken. dat het nlitót geoorloofd was binnen te dringen op een andermans goed en ko nijnen te schieten. Als antwoord kreeg zij het bloedend konijn dat P. de R. gescho ten had «n haar gezicht. Zij gaf het nog niet op en vorderde in Leder geval hei. ko nijn op. Onze jagers iachtten en ver kochten het konijn aan een derde. Onze verpleegster beduidde deze juffrouw, dat het niet geoorloofd was gestolen goed te koopem. Oök deze juffrouw Jachtte. De verpleegster en de twee meisjes hadden evenwel de jagers zoolang hij dlkander gehouden, dat do politie op tijd verscheen en procesverbaal kon opmaker. Eisch f 6 of 3 dagen, met verbeurdver klaring van het geweer. Vervolgens stond terecht. Th. de B., koopman to Leide n. Hij rijdt met. een hondenkar. Op een '/.okeren dag was hij in de handen van de politie gevallen. Zijn hond werd gemeten en wais juist 2 o M. onder de maat. Procesverbaal volgde. On ze koopman was ter zitting er heel em aal niet over gesticht. Hij had zuüko prach tige hónden, of de eerwaarde heeren ze eens zien wilden hij had op de tentoon- Stelling zooveel prijzen behaald. De kan tonrechter vroeg of juist was hetgeen hem ten las:© was gelegd. Eerw. heer ik ben bij de veeartsen geweest en de veeartsen hebben gezegd, ik moest maar met de houden en de politie bij hein komen, dan konden de bondon (gemeten worden^ zij hadden de maat'. Hij kon heeTemaal niet .begrijpen, dat de politie zoo kon hande len, het waren toch zulke mooie honden, of hjj ze miert, eeras mocht laiten zien on of ze rafelt hier gemeten mochten wtorden. De ambtenaar vond raoodig de hooiden tie zien, De koopman kwam eenige oogera- Hikken later met twee prachthonden. De grijze hond behoefde niet gemeten te wor den, De giete werkte zijn baas ndet juist in de hand. Het düier deed al het mogelijke ■om te duiken. Eindelijk had de veldwach ter de maat, 58 c.M., ziende de kanton rechter, juist 2 c.M. te weinig, Dat wist ilk, dat wist. ik, eerwaarde, zeide onze koopman. Maar waarom dan al de last vroeg de kantonrechter? Maar het zijn zulke mooie honden en moet ik diiie hond doodschieten dan komt eir eien van 55 c.M. en moet alk dien doodschieten van 48 c.M. Niet zoo somber bij liet began van het jaar, zeide de kantonrechter. Eisch f 2 of 2 dagen. Botsing van twee stoomtrammen. Gisteren heeft voor de rechtbank te 's Gra- venhage terecht gestaan de 23-jarige machi nist J. J. P., van de IJsselstoomsram-maat- schappij, wonende te Voorburg, door wieus schuld op 18 September j.l. in de nabijheid van het Huis te Werre een botsing ontstond tusschen twee stoomtram treinen, met eenige materiëele schade tot gevolg. De .man beweerde, dat hij zich niets her innerde, noch van fluitseinen van den con ducteur, noch van het aankomen van een anderen trein; ook van de botsing,die heeft plaats gehad, .herinnert hij zich niets. Toen hij weer tot bewustzijn kwam, lag hij in de ziekeninrichting Antonius Hove. Verschillende getuigen werden gehoord. De officier van justitie, mr. Bijnen, meent uit verschillende verklaringen te mogen opmaken, dat bekl.'s verweer, dat hij versuft was, onaannemelijk is. Bekl.'s schuld bewezen achtend aan het veroorzaken van gevaar voor het verkeer door stoomvermogen, vordert hij 6 weken hechtenis. Uitspraak 17 dezer. Yalschlieid in geschrifte. Het O.M. en de rechtbank te 's-Graven hage heeft 5 dagen geëischt ter zake van valschheid in geschrifte tegen den handels agent W. S. uit Leiden, die aan zijn firma te Amsterdam een ongefrankeerde briefkaart schreef en het daarbij deed voorkomen, of de kaart afkomstig was van een militair, die recht heeft op portvrije verzending -van zijn correspondentie. Uitspraak 10 dezer. Gemeentelijke Aankondigingen. MAXIMUM-PRIJZEN. De Burgemeester der gemeente Leiden uitvoering gevende aan de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 31 December 1915, brengt ter algerneene kennis, dat voor de maand Januari, behoudens vroegere vervanging, de navolgende maximumprijzen zijn vast gesteld: Groothandelprijzen. Tarwebloem (geb. inl. p. 100 KG. f 19.25 Tarwemeel (ongeb.) p- 100 KG. f 16.50 Boter (bij verpakking in wit fust van 50 KG.) p. K.G. f 1,50 Boter (bij verpakking in wit fust van 25 KG.) p. KG. f 1.51 Boter (bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 KG.) p. K.G. f 1,55 Boter (bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 KG. p. KG. f 1,56 Rijst (Grofmiddel Bassein of Rangoon) le hand- cond. P» 50 KG. f 10.50 Rijst (Voorloop Bassein of Rongoon) le hand- cond. p. $0 KG. 111,25 Rijst (Grof voorloop Bas- sain of Rangoon) le handcond. p- 50 KG. f 11.75 Havermout p. 100 KG. f 22.50 Suiker (witte geraff.) p. 100 KG. f 51. Peekoffie p. 100 KG. f 31. Cichorei p. 100 KG. f 26. 'Raapolie p. 100 KG. f 57,50 Kleine schelvisch p. 50 KG. f 9. Wijting p- 50 KG. f 7.50 Kleine gul P- 50 KG. f 12. Kleine poon of pieterman p. 50 KG. f 8— Horsmakreel p. 50 KG. f 6. Kleine schol p. 50 KG. f 12. Grossiersprijzen. Kleine schelvisch per KG. f 0,22 Wijting per KG. f 0,19 Kleine gul Per KG. f 0,28 Kleine poon of pieterman per KG. f 0,20 Horsmakreel per KG. f 0.16 Kleine schol per KG. f 0.28 Suiker (witte geraff.) f 0.27^ Koffie (Santos) f 0.62^ Peekoffie (Santos) f Peekoffie (in pakjes) t 0,1 KG. f 0.04 Cichorei 1 0.03^ Raapolie per L. f 0.65 Zout per KG- 0 09 Petroleum per L. f 0.11 Kleine schelvisch per KG. f 0.30 Wijting per KG. f 0.27 Kleine gul 0.36 Kleine poon of pieterman f 0.28 Horsmakreel f 0.24 Kleine schol f 0.36 Kleinhandelprijzen. Tarwebloem (geb. inl.) per KG. f 0,25 Tarwemeel (ongeb.) por KG. f 0,21 Boter Vj KG. f 0.85 Rijst (grofmiddel Bas- sein en/of Rangoon f 0.12 Idem (voorloop) f 0.13 Idem (grof voorloop) f 0.14 Havermout (inlandsch) f 0.14 Regeeringsgroenten: Dubbele princesseboonen per K.G. 18 cent zuurkool i» 10 cent andijvie (gesneden) 12 cent roode kool 0 cent (schaafloon 1 cent per K.G.) geel© kool 0 cent, uien 8 cent peen cent knolrapen 4 cent Ingezonden a-30 cent per regel. A la Gorsertiière Ramend t, BreesTnaat 34., Telefoon 1425. CORSETS ira alle pirijeea en maten .steedis voorhanden (38), Regeeringspeulvruchten. Bruine boonen per Kg. 20 ct. (p. pond 10 ct.)' groene erwten p. Kg. 21 ct. (p. pond 11 ct.) Regeeringsbrood per K.G. 12 cent. Regeeringsrundvet per K.G. 70 cent (7 cent per ons). Gemeente-spijsvet per K.G. 90 cent (per! ons 9 cent). De maximum-prijzen voor brood en kaas! zijn reeds erder bekend gemaakt. Klachten over niet inachtneming vari bovenvermelde maximum-prijzen, alsmede wenschen om voor bepaalde niet op de lijst voorkomende artikelen - maxima vast te stellen, of wel om, met het oog op plaatselijke omstandigheden wijziging in de maxima te brengen, behooren te worden gericht tot den Burgemeester, Raadhuis, kamer no. 10, of tot den directeur van den gemeenelijken keuringsdienst, Hugo de Grootstraat 32. Door B. en W. is vergunning verleend aan M. J. Lafeber Jr., tot het oprichten van eene kuiperij, in het perceel Oude Vest- no. 79, Sectie H no. 119S en van eené zagerij in het perceel Oude Vest no. 77. Door B. en W. van Leiden is besloten! aan de bij hun besluit van den 5 Septem ber 1912 aan J. B. Bouwer verleende ver gunning tot oprichting van een meubelfa briek in het perceel Gerrit Doustraat No. 52, de volgende nieuwe voorwaarde "tó verbinden: „dat op of in den schoorsteen van de inrichting een goed en doelmatig werkende roet- en vonk eravanger wordt aangebracht." 410e Staatsloterij. Trekking van Dinsdag 4 Januari. 4e Klasse 2e Lijsft. Hooge prijzen. Nrs. 5199 19947 ieder f 1500. Nrs. 14007 16971 19323 deder f 1000. Nrs. 2845 10108 11040 deder f 400. Nrs. 5234 16827 ieder f 200. Nrs. 168 1981 3318 4000 9881 17826 iedettf f 100. Prijzen van f 65. 83 111 122 139 171 230 273 299 365 437 445 475 525 527 541 617 628 674 757 771 796 824 940 984 1020 1065 1066 1188 1137 1182 1229 1274 1299 1344 1353 1411 1616 1636 1671 1713 1751 1755 1794 1830 1918 1920 1946 2044 2078 2217 2220 2254 2263 2290 2324 2331 2387 2388 2390 2415 2460 2496 2563 2565 2593 2602 2625 2647 2651 2739 2762 2797 2862 2884 2936 3020 3085 3091 3106 3110 3176 3200 3230 3316 3327 3362 3367 3395 3547 3555 3558 3630 3649 3659 3670 3675 3845 3884 3901 3902 3935 3986 4031 4090 4173 4194 4220 4234 4284 4285 4312 4373 4377 4530 4540 4622 665 4774 4779 4801 4814 4990 4992 5009 5113 5115 5142 5165 5199 5259 5313 5418 5421 5449 5490 5512 5513 5551 5612 5626 5699 5700 5734 5758 5806 5842 5863 5981 5983 6012 6028 6091 6142 6166 6228 6240 6291 6316 6319 6408 6426 6450 6474 6515 6704 6721 6788 6890 6916 6968 7056 7072 7087 7126 7132 7141 7150 7176 7312 7420 7437 7444 7505 7615 7623 7719 7821 7852 7886 7906 7957 8071 8112 8206 8238 8298 8360 8366 8425 8504 8509 8553 8559 8624 8635 8666 8683 8687 8720 8865 8867 8919 9045 9083 9162 9201 9270 9345 9389 9433 9447 9467 9473 9477 9532 9589 9640 9649 9663 9081 9717 9739 9786 9793 9800 9808 9820 9887 9895 9954 10005 10091 10178 10182 10187 10206 10224 .10267 10394 10498 10614 10644 10704 10754 10762 10854 10944 10951 10980 10989 11042 11111 11138 11152 11258 11376 11377 11382 11492 11591 11636 11694 11732 11740 11835 11860 11967 11968 12145 12178 12252 12255 12277 12478 12531 12622 12647 12671 12705 12825 12868 12918 12956 12998 13047 13051 13139 13191 13306 13323 13506 13522 13525 13570 13603 13650 13655 13689 13701 13749 13762 13770 13790 14011 14013 14115 14214 14259 14370 14400 14437 14496 14531 14572 14576 14581 14622 14642 14701 14768 14825 14843 14893 14906 14958 14989 15037 15045 15124 15134 15179 15190 15273 15288 15321 15339 15434 15438 15479 1557Ö 15688 15737 15790 157% 15797 15807 15820 15824 15898 15911 15921 15948 15994 16024 16036 16037 16073 16090 16100 16210 16238 16273 16302 16340 16389 16423 16439 16470 16535 16580 16654 16675 16696 16706 16708 16726 16801 16924 16964 16969 16990 17055 17065 17122 17163 17238 17293 17317 17321 17326 17333 17444 17452 17453 17491 17492 17493 17512 17526 17647 17756 17758 17761 17787 17801 17861 17898 17909 17960 17971 18010 18022 18032 18050 18066 18153 18257 18306 18329 18339 18361 18399 18445 18484 18909 18517 18565 18568 18623 18653 18739 18792 18812 18947 18957 19027 19044 19124 19173 19224 19268 19284 19354 19394 19436 19486 19604 19612 19640 19850 19908 19913 19936 19942 19973 19991 20049 20078 20119 20263 20329 20330 20359 20412 20441 20489 20620 20651 20677 20717 20823 20901 20911 20944 20986 4e Klasse le Lijst-. 17903 m.z. 17910. STADSNIEUWS. Bij de Leidsche Spaarbank in de maand December ingelegd f 203,591.99 en terugbetaald f 179,205.05, terwijl 98 nieu we inleggers zijn ingeschreven en 54 boek jes geheel werden uitbetaald. liet tegoed der 13907 inleggers bedroeg einde December f 3,141,287.56, waarbij .nog komt do rente over het jaar 1915.

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2