ALBERT RIEL treffende de inhechtenisneming enz. van den heer Schroder. De strekking daarvan is, naar wij ver nemen, om te vragen: lo of de voorioopige inhechtenisneming, van den hoofdredac teur van „De Telegraaf' door het Open baar Ministerie is gevorderd geworden op Jast van den Minister van Justitie; 2o. in dien ja, op welke gronden die last is ge geven. De in beslag genomen brie venmalen. Zooals wij mededeelden,, heeft de Ne- derlandsche Regeering er tegen geprotes teerd, dat de Britsche schepen vervoerd, in beslag hebben genomen. Het „Hbl." heeft getracht te weten te komen, hoever de Engelsche Regeering bij de inbeslagne ming gegaan is. Naar het blad verneemt, zou nu van de „Noordam" en de „Rot terdam", uitgaande schepen, de Holland- fcho mail zijn meegenomen. Van de directie der posterijen vernam bet blad naar aanleiding van deze inbe- slagneminge dat het voor haar moeilijk is aanstonds te weten hoeveel en welk deel van de mail is in beslag genomen. Dat moet eerst onderzocht worden. De direc teur-generaal begreep echter ook, dat be langhebbenden dit gaarne zoo spoedig mogelijk weten en beloofde, mocht het weer voorkomen, spoedige publicatie zoo veel doenlijk te zullen bevorderen. Middenstandscrediet In de Middenstandspers zijn in den laatsten tijd hier en daar in den vorm van „Ingezonden stukken" ^nz., mede- deelingen voorgekomen omtr^t de hulp die' door bemiddeling der Regeeringscom- missie im. zake het Middenstandscrediet verleend wordt. De klacht werd geuit, dat de voorge spiegelde hulp inderdaad achterwege bleef en op verzoeken om de staatsgaran tie op het verlangde voorschot afwijzend ,we»rd beschikt. Het zou uiteraard als overbodig kunnen beschouwd worden aan deze klachten verder aandacht te wijden, ware het niet, dat hett gevaar zou ontstaan dat kleine Middenstanders die wèl voor de bemidde ling der Regeerings-commissie in, aan merking komen en daardoor staande ge houden, op een dwaalspoor worden ge bracht en ten onrechte vreezen de toch niet geholpen te zullen worden, de noodige stappen daartoe, tot hun eigen schade, zouden achterwege laten. Het is daarom van nut te vermelden dat door bemiddeling der Regeeringscommis- sie reeds tal van voorschotten, in alle deelen des lands en in allerlei Midden- standskringen zijn verleend, waaruit blijkt dat die Middenstanders, wier moei lijkheden inderdaad voortvloeiden uit de tegenwoordige oorlogscrisisi, en waarvan met redelijkheid kan verwacht worden, dat zij door dezen steun voldoende gebaat <zijn om zich in afwachting van betere" tijdon ot<k<vn<l<v- io- txoudon, inilnrdaaJ noV geholpen worden. Uiteraard heeft de commissie zich bij de beoordeeling der aanvragen te houden aan de bepalingen, die daartoe zijn ge maakt en zal zij zich moeten onthouden van steun aan hen, 'die reeds vóór den oor log in moeilijkheden verkeerden, of wier zaak geen levensvatbaarheid blijkt te bezitten. Voor dergelijke doeleinden toch, is deze commissie niet in het leven geroepen. De wet-Talma. Men schrijft aan de ,„Maasb.": Overeenkomstig de wet-Talma werd aan de 70-jariigem <Me daarvoor ini aan merking kwamen, een ouderdomsrente toegediend van 104 of 78 gulden pe.r jaar. Daar echter .de rente iedere week wordt uitbetaald en een jaar meer dan 364 da gen telt, zijn er in elk jaar een bepiaa'd aantal rentetrekkers di'e 106, re,sp. 79.50 gld. ontvangen. Een rentetrekker nl. die steeds op Vrijdag 'het hein toekomende in ontvangst neemt, ontvangt dl jaar 53 maal 2 gulden resp. 53 maal 1.50 gulden. Het volgende jaar zal bedelfde geval zich voordoen ten opzichte van degenen, die op Zaterdag hunne rente innen. Verkeer met Engeland. In verband met het Kerstfeest zal Zater dag en Zondag geen mailboot van Vlissingen en Zondag en Maandag geen van Engeland vei trekken. Belasting op pleiziervaartuigen. Naar de „N. Ct." verneemt, hadden de voor zitter en de secretaris van het Watersport- oongres, Jhr. W. Six en de heer P. L. Lucas- Ben, gisteren een onderhoud met den Mi nister van Financiën in verband met de voorgestelde belasting op pleiziervaartuigen. Het resultaat van dit onderhoud was, dat de Min. den heeren verzocht een memorie te willen indienen tot regeling dezer belas ting in den door hen gewenschten geest. Perronkaarten S.S. Met ingang van 1 Januari 1916 worden door de S.S. 2 soorten perronkaarten van f5 in gevoerd en welModel A. voor het persoonlijk gebruik van den kooper en Model B. voor niet met name genoemde bedienden van firma's of leden van vereenigingen, enz. De kaarten Model A. moeten door den hou der, die Model B. door den kooper (firma vereeniging enz.) onderteekend worden. „Het Meisjespatronaat". Van, wege het „Centraal Comité tot be vordering van de belangen van R. K. Meisjes p atronaten in Nederland" is om der bovenstaanden titel een tijdschrift opge richt dat voorloopig om de twee maanden zal verschijnen em bedoelt aan de bestaan de en nog op te richten meisjespatronaten voorlichting en lei-ding te gov en. De redactie is afs volgt saamgesteld: Hoofdredacteur: D. Huurdeman, kapelaan te Arnhem. Red-actie-leden: voor het aartsbisdom Utrecht: mej. Chr. Rednhart te Groningen en mej. A. Thote te Bussaim; voor het bisdom Haarlem pater R. C. H. Bouters te Leiden en mej. B. Son der - meijer te Rotterdam; voor het bisdom 'e-Hei*togaribooehrector M. Nabuurs te VBosch em Jonkvr. A. de vam der Schue- ren te Beek bij Nijxnegen,' voor het bisdom Breda: P. M. Hack, kapelaan te Breïla en mevr. A. JanizenAmelink te Breda. Het administratie-adres is: mej. C. Ot- tem, Steenstraat 111, Arnhem. j Het eerste nummer is zeer lezenswaar dig, belooft veel voor de toekomst, ziet er keurig verzorgd uit. Na een frisecho redactie-verklaring volgt een overzicht der R. K. Meisjespatronaten in Nederland, artilceuen over de eerste .pa- tnonaatstaak, kookscholen op het platte land, practisdh handwerkonderwijs, de beteek enis van het patronaat enz. Het tijdschrift moet zijn weg vinden naar zeer vele huisgezinnen met dochters! „Vrouwenader*. De vereeniging „Vrouwenader', welke zich ten doel stelt, de christelijke beginse len betreffende de vrouwelijke kleeding in beoefening te brengen en bij anderen té verspreiden, heeft gemeend, op een voor haar doel zeer belangrijk punt de aan- dac]Tt te mogen vestigen. Het betreft de velerlei onzedige prent/ en plaatwerken, wóardoor het streven der vereeniging en in het algemeen elke po ging, om de goede zeden in eere te her stellen, zeer bemoeilijkt wordt. Reeds eenigen tijd geleden is door .„Vrouwenadel'' te Tilburg een actie ge voerd togen onzedige photo's, reclame platen en. prentbriefkaarten. Ongetwijfeld is „Vrouwenadel" èn ge rechtigd èn verplicht naar best vermogen daartegen te ijveren. Niemand kan ontkennen, dat zeer veel reclameplaten, die in winkels e®, elders de aandacht trekken en de meeste illu straties, die de huisgezinnen binnen ko men, figuren en voorstellingen te zien ge ven, die op ergerlijke wijze met de chris telijke zedigheid in strijd zijn. In 't bijzonder geldt dit van zeer veel prentbriefkaarten, die z^Jfs voor volwas senen aanstootelijk en zeker voor kinde ren en jeugdige personen uitermate ge vaarlijk zijn. In menigte worden ze ge kocht en verzonden, ontvangen en in al bums bewaard, kaarten en geheele series van kaarten, die de verbeelding bezoede len, het schaamtegevoel afstompen en de zielen verderven. Vooral, nu de Nieuwjaarsdag aanstaan de is, zullen dergelijke kaarten weer in alle richtingen verspreid worden en over al haar heilloos werk verrichten. Ingevolge besluit van de laatstgehou den ledenvergadering, richt het bestuur van „Vrouwenadel" in *t bijzonder tot ouders en overheden, het dringend ver zoek met alle zorg toe te zien op de prent briefkaarten, welke hun kinderen of on- derhoorigen verzenden of ontvangen. Namens de vereeniging „Vrouwenadel" fe Nijmegen, Mej. A. Lloyd van Laethum, presidente. Mevr. J. de van der Schuerenvan Lams- weerde, vice-presidente. Mevr. J. Lohuisvan Tongeren. Mevr. L. scirraaer««uveimaJis, Mej. D. van Blaricum. Mej. E. van Genk, secretaresse. Korte Kroniek. De Fransche regeering benoemde den heer Louis Raemakers tot ridder in het Legioen van Eer. Met de Ned. Ambulance naar Duitsch- land zullen., naar de „Ned." meedeelt, ook twee dochters van dr. A. Kuyper meegaan, verder o. a. zuster freule Six en van het Haarlemsche Diaconessenlhuis de zusters Bronsveld en W. van Kempen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. De motie om voorloopig het z.g. afmaak- systeem niet door te voeren is aangenomen. Verscheidene afgevaardigden sloten zich aan bij het betoog van den heer Teen- stra (V. D.); vooral de afgevaardigde van Wijk (bij Duurstede, de beer DeWyc. ke r slooth (R.K.), toonde met het af- maaksysteem niet zeer ingenomen te zijn; hij was de mede-onderteekenaar van de motie. De heer Van Wichen (R.K.) meent, dat de maatregel van het immuun maken van het vee veel te weinig is be sproken. Hoe weinig het afmaken helpt, is spr. gebleken in een stal, waar reeds 4 maal het vee is afgemaakt. Ook met af zondering en opsluiting zou althans eens een ernstige proef kunnen worden geno men. Vaak blijkt later, dat vee ten onrechte is afgemaakt. Ook is niet aangetoond^ dat de meerderheid van de belanghebbenden zou zijn voor afmaking. Spreker acht het denkbeeld onjuist, de kosten voor de bestrijding van de ziekte te verhalen op de belanghebbenden. Spr. is het niet eens met den heer Duy- maer van Twist, dat men perse de afma king moet afkeuren, ook voor het vervolg. Men vrage bij motie slechts, thans het afmaakstelsel niet door te voeren. Hij is dus voor de motie-Teenstra. De motie-Teenstra is dan met 35 te gen 30 stemmen aangenomen. In die mo tie geeft de Kamer als haar meening te kennen ,,dat de bestrijding van het mond en klauwzeer door het zoogenaamd af- maaksysteem thans geen aanbeveling verdient." De Kamer kan aan deze motie kracht bijzetten door de onthouding van aangevraagde gelden, zoodat de minister van landbouw haar waarschijnlijk niet zoo maar naast zich kan neerleggen. Im mers, in 1915 kostte het afmaaksysteem ons land (met inbegrip van de vergoeding van bedrijfsschade) p.m. 8 millioen; voor 1916 zijn bij de landbouwbegrooting daar entegen slechts f 175,000 toegestaan. Daar mede kan minister Posthuma het natuur lijk niet ver brengen, zelfs al zou hij maar tot Maart (wanneer de staltijd langzamer hand een einde neemt) zijn paardenmidde len op zieke en verdachte koeien toepas sen. De meeste Jedem rechts, ben evens' de so cialisten Ter Laan (Den Haag) en Ger hard, de vrijzinnig-democraten Teenstra en Koster, do Unie-liberalen Rink, Lief- tinck en Goeman Borgesius, en de vrije liberalen Knobel en De Beaufort gaven aan de motie hun stem. De heer.V an Foreest (U.L.), Voor zitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, was de eenige spreker, die den minister onvoorwaardelijk steun gaf. Hij heeft geconstateerd, dat op vele plaatsen, waar de epizootic zich vertoon de, deze in (Jen aanvang werd gestuit. Na onderzoek heeft het dagelijkse!) bestuur van de Maatschappij van Landbouw een advies uitgebracht, dat spr. voorleest. Het is beslist ten gunste van het afmaken Door de buitengewone omstandigheden heeft het dogelijksch bestuur en niet het heele hoofdbestuur het advies uitgebracht, ma'ar ook het hoofdbestuur is het daar mee eens. In een vergadering van het (hoofdbestuur, düe gisteren nog voort duurde, 'had men beslotan. aan de Kamer te verzoeken, niet de motie-Teenstra aan te nemen. Spri stelde een motie voor van dezen inhoud: De Kamer, van oordeel, dat onder de gegeven omstandigheden het afmaakstel sel voorloopig moet worden gehandhaafd en dat, bij verandering van stelsels in elk geval vóór het begin van den weidetijd een nieuwe beslissing moet worden genomen, gaat over tot de orde vam den dag. Door de aanneming van de motie-Teen stra was deze motie verworpen. Tegen de rijksgarantie ten gunste van een ontworpen organisatie ter verleven diging van den kleinen diamanthandel (het „bureau voor den in- en verkoop van diamant") bleek in de avondzitting achter af beschouwd toch niet veel bezwaar te bestaan. Het betreffende wetsontwerp kwam er zonder slag of stoot door. Aangenomen is eon wetsontwerp ter be strijding van de smokkelhandel; het gi^S er zonder stemming door. De indiening van dit wetsontwerp je, het welk bedoelt te voorkomen, dat goederen anders dan op regelmatige wjjze worden uitgevoerd verdient toejuiching, al zullen de krasse bepalingen inzake huiszoeking •in-bes!ag-nemimg, verbeurdverkflarimg enz: met doorzicht en beleid moeten' worden toegepast. Gemengde berichten. Een dappere kleine. Het 5-jarig klein dochtertje van den landbouwer C. B. te Schore stak spelenderwijs haar handje in den ros molen waarin veevoeder werd gesneden. Onmiddelijk trachtten de grootvader en een der knechts het handje, dat vastge grepen werd, te bevrijden, doch draaiden in hun zenuwachtigheid den molen verkeerd. Heel kalm gaf de kleine aanwijzingen hoe de molen teruggedraaid moest worden. Zij schreide niet, evenmin toen even later bleek, dat. tiaar handje totaal iu utakkon yrao go- knepen. Mishandeling. Te Kleindijk (Dr) is de arbeider G. Idema vreeselijlc mishandeld. Hij werd zoodanig met een mes in de buik ver wond dat men voor zijn leven vreest. Hij is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. De politie is den dader op het spoor. Branden en ongelukken. Een hevige brand heeft gewoed op de „Kinderstichting" te Barneveld, waardoor de eerst dit jaar ge opende school met onderwijzerswoning totaal in vlammen is opgegaan. De directeur ds. Vogelaar, was in het schoolgebouw juist bezig aan zijn meisjes-leerlingen catechetisch on derwijs te geven, toen hij op den zolder een verdacht geluid meende te hooren. Hoewel hij eerst aan een hevige hagelbui dacht, ging hij toch naar boven en zag toen, dat daar alles reeds in lichte laaie stond. Aan stonds werd nu de school ontruimd en het' schoolhoofd gewaarschuwd, wiens inboedel nog voor het grootste gedeelte gered kon worden. Omtrent de oorzaak van den brand, valt niets te zeggen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Te Musselkanaal is het café van den heer E. Agter tot den grond toe afgebrand. Niets werd gered. De schade wordt door ver zekering gedekt. Omstreeks 2 uur gistermiddag brak een hevige brand uit in het pakhuispand Arend, aan de Scheepmakershaven te Rotterdam, waarin de engros-zaak in petroleum eu gas- artikelen vau A. M. Cornelis de Groot is gevestigd. Daar het vuur hoofdzakelijk ge voed wordt door embalage van hooi en strooi, ziet men slechts dikke rookwolken. Twee drijvende en een rjjdende stoomspuit en vijf handspuiten bestrijden den brand. f60.000 vermist. Aan boord van het stoomschip „Tubantia" werd gedurende de laatste reis van Falmouth naar Buenos-Aires een kist vermist, inhoudende i'60.000 aan Engelsch goud Een uitgebreid onderzoek heeft geen resultaat opgeleverd. De weg van een kogel. Betreffende het ongeluk, den heer Van Dijk te Tete- ringén overkomen, toen hij in een auto van Etten naar Breda reed en een schild wacht een. schot loste, waardoor hij en zijn reisgenoot, kapelaan Melsen, gewond werden, deelt het „D. v. Nbr." nog eenige bijzonderheden mede. De heer Van Dijk en zijn chauffeur hoorden nl. wel, dat er niet gewaarschuwd is, althans niet door een lichtsein, terwijl de wacht verzekert wel te hebben geseind. De heer Van Dijk is uit het gasthuis, waarin hij tea- verple ging werd opgenomen, vertrokken; de kapelaan ligt er nog in. De plaats, waar bij heim de kogel zit, is gevonden. .„Men staat er van verbaasd, dat gezien den weg, dien de kogel genomen heeft, de eerw. heer er zoo goed van afgekomen is. Zooals men weet is de kogel van even on der het linkel sleutelbeen het lichaam binnengedrongen. Hij moet toen bijna dwars door het lichaam zijn gegaan tot tegen den binnenkant van het schoudc blad. Dat heeft blijkbaar zeer sterken tegenstand geboden en dientengevolge i? de kogel van richting veranderd, meer zijwaarts gegaan naar den wervelkolom en tegen den vijfden wervel is hij blijven steken. Daar zit hij thans nog. Zeer waarschijnlijk in het midden der volgen de week zal getracht worden den onge- wenschten indringer te verwijderen." Tegenover de verklaring des heeren Van Dijk wordt anderzijds volgehouden, dat er wel met licht_geseind is, maar dat dit door het felle Hein van den autolantaarn in den mist wel niet gezien kan zijn. In een „Ingezonden Stuk" deelt de heer Van Dijk mede, dat de militaire autori teiten de zaak nog niet onderzocht heb ben, maar dat hij niet zal rusten, voor de schade is vergoed en de schuldigen zijn gestraft. Op dc volksschool. 't Ib doodstil in de klas. Plotseling ^er. pijnlijk gekreun. Juffr.Wat scheelt je Kobus! Kobus: O, juffrouw ik heit een klein fluitje doorgeslikt. Jüffr. (zeer ontsteld): Maar jongen, hoe kom je zoo dom. Ga direct naar huis, hier heb je geld. Je moeder moet terstond een groote koek voor je halen en dan. Kobus: Ik zal 't teuge me moeder zegge. K. af. Volgenden ochtend. Juffr.: Maar Kobus, heb je nu weer een nieuw fluitje? Kobus: Nei, juffrouw me moeder heit ge- doan wat u sée enne... nou heb ik't fluitje weer feruggehad van me moeder. „Hbld." Aanbestedingen. Sassenheim. Door den heer A. L. Ver hoog, architect alhier, is heden aanibesteed het bouwetn van een bloemboltenschuur met kantoren enz. aan de Kerkllaan voor rekening van den heer W. van Deursen. De udtslag is ais volgt: P. van der Geer ite Voorhout f 14,874; S. Tromp te Zaan dam f 13,533; J. van Itersom Jr. te Rijns- burg f 12,000; J. P. Oudishoorm te Sassen heim f 11,795; Th. Reeuwijk tie Sassenheim f11,710; S. den Boer en Joh. Seysener te Hillieigoim f 11,650; J. Dijkstra te Sassen heim f 11,598; Joh. Möhringer te Haarlem f 11,595; C. J. Kiebêri te Sassenheim f 11,582; W. A. fhilappio en Zn. te HdJle- gom f 11,569; P. P. Vreeken te Warmond f11,495; P. d'e Wolf en J. Warinaar te Leiden f 10,925. STADSNIEUWS. Bezoek van H. M. de Koningin. De audiëntie, die II. M. gisteren aan de reeds genoemde personen heeft verleend, heeft betrekkelijk lang geduurd, n.l. van kwart voor vier tot ongeveer vijf uur. H. M. ontving hen in de Kamer van B. en W. te zamen kwamen de rector mag nificus aan de Universiteit en de secreta ris van den Academisch en Senaat, deVoor- zdtteT van de gemeentelijke arbeidsbeurs en de Voorzitter van het '•gemeentelijk we rk 1 o o zen.f cxnd sdie andere gemoodJiigdem werden ieder afzonderlijk ontvangen. Staande onderhield zich H. M. met elk deir genoodigden, vol belangstelling in formeerend naar d« oeconomische toe standen hiier ter stede. H. M. toonde daarbij van elk der genomen maatregelen inzake voeding enz. tot in alle bijzonder heden op de hoogt* te zijn. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. In „Zornerzorg" vergaderde gisteravond de afdeeling Leiden en O. van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw. Na opening door den voorzitter, Mr. A. J. Fokker, werden de notulen der vorige vergadering vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van het hoofdbestuur van de Maatschappij, waarin mededeeling werd/gedaan, dat de Regee ring een beperkte hoeveelheied La-Plata- maïs aan het centraal-distributïebureau disponibel had, tegen den prijs van f220 per 2000 K.G. De afdeeling kon, wanneer er aan deze maïs behoefte bestond, opgave doen van de verlangde hoeveelheid aan het bijkantoor te Rotterdam. Het schrijven werd voor kennisgeving aangenomen, aangezien de prijs niet veel verschilde met den gewonen handelsprijs. De heer Los bracht vervolgens verslag uit van de algemeene vergadering te-'s-Gra- venhage. Hierna werd mededeel in g gedaan dooi de commissie tot bevordering van de kunst van het melken, dat in de bladen een ad vertentie zal geplaatst worden, waarin deelnemers zullen worefcn gevraagd voor een te houden cursus en het uitschrijven van een wedstrijd in het melken. Bij ge noegzame deelneming zal de heer v. d. Burg, leeraar aan de Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wageningen, dezen cursus leiden. Aan de commissie werd voor het voorbereiden van dit plan een crediet verstrekt van f 25. Vervolgens was aan de orde de verkie zing van 3 bestuursleden; aftredende wa ren de heeren jhr. A. J. B. Six, T. Rijns burger en A. Vromeoteijn. Van jhr. Six was een schrijven ingekomen, waarin hij mededeelde niet meer voor een herbenoe ming in aanmerking te willen komen, omdat in de algemeene vergadering af keurend was gesproken over het feit, dat personen, niet tot den landbouwenden stand behoorend, zitting hadden in het bestuur. Gekozen worden de heeren Vromesteijn, Verkley en Los. De heer Verkley neemt zijn benoeming niet aan; in diens plaats wordt benoemd dr. J. Roos, die, naar aan leiding van het schrijven van jhr. Six zijn benoeming in beraad wenschte te houden. Na sluiting der huishoudelijke vergade ring gaf dr. H. E. Th. van Sillevoldt, di recteur van het Rijkszuivelstation te Lei den, een lezing over: „Boter- en Kaas- contróle". Weinig menschen, aldus spreker, zijn nog op de hoogte van onzen landbouw. Onze landboóuwproducten betrekken we alle van eigen bodem, in tegenstelling b.v. met margarine, waarvan de grondstoffen uit Amerika komen en waar dus ook een groot deel van de winst heengaat. Boter en kaas zijn dan ook echte vaderlandsche producten. De waarde der jaarlijksche boterprodi' - tie bedraagt jaarlijks f 673,050,000; van dit Ingezonden iededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN. HAARLESMERSTR. 26. bedrag moet worden afgetrokken voor kunstmest en krachtvoer f 118,000, zoodat overblijft f 555,050,000. De waarde van de dierlijke productie wordt als volgt ver deeld: rundvee f227,250,000, varkens f60,000,000, schapen f42,400,000, pluimvee f33,000,000 totaal 1384,000,000. Van de runderen komt een bedrag van f 170,000,000 voor melk. Uit deze melk worden de twee voorname producten gemaakt: boter en kaas. In het begin van deze eeuw stond de boter in het buitenland in een kwade reuk. Dit was te wijten,, zegt spreker, aan de knoeierijen, die plaats hadden in Bra bant. Door den kwaden naam, die onze boter in het buitenland kreeg, daalde de prijs der boter en dit wil wat zeggen, wan neer men bedenkt, dat in 1912 werden uitgevoerd 39,149,000 K.G. boter. Wanneer de boter per K.G. f 0.10 daalde, ontstond daardoor een schade van bijna» 4 mill 1 oen guMen. Om aan de knoeierijen eetn, einde te maken weTd in 1901 door de Friesche maatschappij van Landbouw een botercontrole-station opgericht en in het zelfde jaar door de Hollandsche Maat schappij van Landbouw óe Leiden. Deze comt.rolestations beoogden aan hun afne mers garantie te' geven voor de zuiverheid!" dier boter. De Regeering moedigde dezö controle-stations aaix, maar plaatste zich! op hèt standpunt, dat deze stations op par ticulier initiatief moesten worden opge richt. Geldelijk steunde de regeering door op eenige begrootingen f 42,000 uilt te trek ken voor de stations. De Staat heeft in 1904 aan de stations gegeven een rijks- merk, waardoor men dn het buitenland kon zien, dat de boter stond onder con trole van den Staat. Zoo slecht was toen» nog de naam der Hollandsche boter, dat op een internationaal congres in 1913 te Brussel gehouden de Nederlandsche afge vaardigden grof werden beleedigd, dia toen van het congres heengingen. Nog hadden daarna congressen plaats te Pa rijs en Scheven'!ngen (1907). In 1909 werd op het internationaal congres te Buda pest aan het Nederlandse!) systeem boter- controle de hoogste onderscheiding ver- ileend,het diploma d'hotnmeur. De prijs liep toen naar boven, waardoor ongeveer 7 millioen gulden jaarlijks meer' in het land kwam. Verschillende landen hebben daarna hun botercontrole ingericht volgens het NecLerlarudsehe systeem, Q.a. Rusland voor de Siberische boter. De boeren hebbent echter wednr'g bijgedragen tot de vooruit gang van onze beter-industrie. Op de fa brieken weid in 1912 geproduceerd 50.323,00! K.G. bij de boeren 16,884,400 K.G. Dit is evenwel met de kaasproductie anders: de boeren maakten in 1912 38,450,000 K.G. kaas tegen de fabrieken 1,931,000 KG. Wan neer dan ook de kaascontrole niet slaagt-, zegt spreker, is dit de schuld van do kaas boeren. Ook met de kaas wordt geknoeid, niet hier, maar in het buitenland, waar; men op de markt magere voor volvette kaas verkoopt.. De kaascontrolestationd zijij gekomen om hieraan een einde te maken. De stations verstrekken merkjes van kaasstof waarop staat „Nederlandsche Kaascontrole onder Rijkstoezich't, 45.%".; Elk merkje heeft een afzonderlijk merk., Op de buitenland sche -markt zal men du si in het vervofg gemakkelijk de volvette kaas kunnen onderscheiden van de magere kaas. In hef le jaar der boterconltrole werden uitgegeven 3 millioen merkjes, verleden jaar 9 1/2 millioen en in de laat ste 10 jaar 81 mlLlLioenr In 1914 werden, voor de kaas 1 1/2 millfiioen merkje® ver strekt, dit is ongeveer 1/20 van de geheele volvette kaasproductie. Hier was spr. aan het eind van zijn Ié* zing gekomen, waarvoor de voorzitter hem hartelijk dank zegde. Na een aangenaam débat over het onderwerp werd hierna de vergadering gesloten. Ontwikkelingsclub van „De Hanze". In de gisteravond gehouden vergadering) van d'e Omtwikkelingsclub van de Hanze heeft de heer P. J. J. Reuser in een scherp en zakelijk gesteM betoog de volgende stellingen verdedigd: De handeldrijvende en industrieefle Mid denstand wordt uitgemaakt door de win keliers, de industrieel e Middenstand door ambachtstoazen en fabrikanten met een beperkt aantal werknemers. Waar de Hanze in heit leven is geroepen- voor dei» Handeldrijvenden en Imdustrieeletn, Mid denstand. kunnen alleen tot de Hanze be- hcoren zij, die den Handeldrijvenden ent Industrieelen Middenstand uitmaken. Door de Hanze afi'een kan de Midden stand zijn toestand niet verbeteren; vak organisatie is beslist noodzakelijk. De belangen van den Middenstand kun nen in het Parlement em de Staten, em Ge meenteraden. niet volkomen behartigd worden; dat is alleen mogelijk in Midden- stamBfrskamers. Er volgde een aangename em langdurige! discussie. Aan het einde der vergadering bracht do voorzitter van „De Hanze" den heer Reuser dank voor de belangstelling, die hij steeds als verslaggever van „De Leid* sche Courant" had getoond voor ,,De Hanze". Hij hooft blijk gegeven met de vereeniging mee te leven. Spr. wenscht den heer Reuser namens de afd. Leiden van „De Hanze" alle goeds in zijn nieuws woonplaats (applaus). Jubileum. Onder zeer veel belangstelling heeft he den de heer P. H. van Th tel zijn 25-jarig

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2