(e 7, 7.30 en 9 uur, beftialve Vrijdag en Zaterdag. I [rijdag: H. Missen 7 em 9 uur. 's Namid dags 48 uur bajechithooreii. j aterdag: Feest van 's Heerem Besnijdenis, (o vieren als Zondag; vóór de Hoogmis Veoii Creator; 's namiddags te 3 uur- Vespers. Geen biechthooren. RtJPW ETER ING. Parochie van de H. Maria Geboorte, ondag: Hedeoi feest van den H. Stepha- nusj eersten Ghristen-M artelaar. 2de Collecte voor de armen. Na den middag geen Catechismus; te 2 uur Vespers me-t den Lofzang „Te Deum" tot godsdien stige sluiting van het bijna afgeloopen jaar. Op de gewone dagen dezer week wegens de sehool-vacantie ook geen Catechismus laandag: Feest van den H. Apostel en Evangelist Joannes, dag van devotie; te 8 uur- gezongen H. Mis. linsdag: Feest van de H.H. Onnoozele Kinderen, dag van devotie; te 8 uur ge zongen H. Mis voor den vrede, londerdag: na de H. Mas van half negen gelegenheid om te biechten, frijdag- 's morgens van af 7 tot 10 u. en na den middag van 45 uur gelegenheid om te biechten. [aterdag: Feest van de Besnijdenis des Heeren en Octaaf-dag van Kerstmis; ge boden te vieren als Zondag. Volle Aflaat voor de Broed, van den Lev. Rozenkrans. 2de Collecte tot onderhoud van kerk en pastorie. Vóór de Hoogmis zal de „Vend Creator" worden gezangen om Gods ze gen over het nieuwe jaar af te smeeiken. Na den middag te 2 uur Vespers met het Rozenhoedje en daarna gelegenheid cm te- biechten- zoolang er .achtereeniviolL- gens geregeld biechtelingen zijn. A.-s. Zondag lste Zondag dea* maand; te verdienen- Volle Aflaat. 2de Collecte voor de sileraden der kerk. SASSENHEtM. Parochie van den H. Pancratiua. [ondag: 6.30 uur uitreiking der H. Com munie. De H. Missen zijn te 7 uur en de Hoogmis te 10 uur. 's Namiddags te 1.30 u. Catechismus en to 2.30 u. de Vespers. Dagelijks te 12 uur Catechismus, laandag: 's avonds 7 uur Congregatie daarna vergadering der Raaddheer'en. Woensdag: 's avonds te 7 uur Cursus v. den Volksbond. Krijdag: te 4 uur biechthooren; te 7 uur Lof, predicatie en Te Deum. laterdag: Feestdag van 's Heeren Besnij denis, Nlieaiwjaar. Voor de Hoogmis de Lofzang „Venii Creator"; 's namiddags te 3 uur de Vespers. STOMPWIJK, Parochie van den H. LaurentSus. Zondag: Te 7 uur H. Mis en' generale Com munie voor die leden der H. Familie. Te IC uur Hoogmis; 1 uur de Catechismus; 2 uur de Vespers en ten 7 uur Lof voor de leden dea- H. Famdlde en aanneming van nieuwe leden. Maandag en volgende dagen de H. Mis sen te zeven en acht uur. Alle dagen de Catechismus voor de groo- lere, behalve Zaterdag. De drie eerste dagen voor de kleinen. Dinsdag: te 8 uur de H. Mis van de Kinds heid, Koekbedeehng en den zegen over de kinderen. Vrijdag: Gelegenheid oim 1e biechten van 4—7 uur. Zaterdag: Nieuwjaarsdag. De H. Missen te 7.30 en 10 uur. Des middags de Ves pers te 3 uur. Daarna gelegenheid om te biechten. VOORHOUT. Parochie van den H. Bartholomew;. 'Zondag: half 8 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; ha'.f 2 Catechismus; half 3 fcof met Rozenhoedje voor den vrede. 6 uur Recollectie. In de weelk Catechismus naar gewoonte. Vrijdag: 's Avonds van 68 gelegenheid om te biechten. Zaterdag: Feestdag van de Besnijdenis onaes Heeren. Te vieren als Zondag. Half 8 Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 3 uur Lof. VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentius. Zondag: half acht Vroegmis; 10 uur Hoog mis; half twee Catechismus; half 3 Vespers. Alle dagen de H. Missen te*8 uur en half 9. Woensdag: 9 uur H. Mis tot wering van ziekte onder het vee. Vrijdag: 's avonds 7 uur lof en predicatie, voor en na het Lof gelegenheid om te hiechteni Zaterdag: Feestdag van 's Heeren Besnij denis; half 8 Vroegmliis; 10 uur Hoogmis; 's middags half 3 Vespers. WARMOND. Parochie van den H. Matthias. Zondag: Tweede Kerstdag. Feest van den H. .Stephanus. De H.H. Missen: 7 uur Vroegmis, vervelens om half negen en wn 10 uur de Hoogmis; van half 1 (tot half 2 is de Bibliotheek geopend; 3 uur Vespers met Rozenhoedje; 's avonds 7 uur Lof met predilkatie. Maandag: Feest van den H. Joanne^, Apostel en Evangelist, dag van devotie. II.H. Missen om 7 en 8 uur. Tijdens de schoolvacamtie geen Cate chismus. Dinsdag: Feest van de H.H. Onnoozele Kinderen; de H.H. Missen om 7 en 8 u. Na .do H. Mis van achten Kinderzegen. Woensdag: 7 uur op do Kapel. H. Mis half acht Communie-uitreiken; 8 uur H. Mis in de Kerk. Donderdag: de H.H. Missen onf 7 en 8 uur. 8 uur gezongen H. Mis. Vrijdag: Feest van den H. Silvester, laat ste dag van het jaar; de H.H. Missen om 7 en 8 uur; des voorm. tot 10 uur, des namiddags van 67 uur gelegenheid om te biechten, 's Avonds 7 uur Lof mal.Te Deum. Zaterdag: Feest van 's Heeren Besnijde nis, te vieren als Zondag: Vroegmis half acht; Hoogmis 10 uur; half viea- Vespers met Rozenhoedje; 's af onds 67 uur ge legenheid om te biechten. WASSENAAR. Parochie van den H. Wiilibrordu9. Zondag: de H.H. Missen: gelezen te 7 uur en half negen; Hoogmis 10 uur; 2 uur Catechismus; 3 uur Kruisweg; geen Con gregatie; na den middag geen gelegen heid tot biechthooren. Maandag: Slechts 2 H.H. Missen, 8 en 9 uur; de overige dagen 3 H.H. Missen te 7, 8 en 9 uur. Vrijdag: 's Avonds 7 uur Lof met Predi katie. Zaterdag: Nieuwjaarsdag, Feest der Be snijdenis van O. H. J. C., ie vieren als Zondag; de H.H. Missen als op Zondag; 7 uur en half negen gelezen; 10 uur de Hoogmis; 's middags 3 uur Vespers; 's avonds geen Lof. Deze week Catechismus en gelegenheid tot biechten volgens gewoonte; bovendien gelegenheid tolt biechten Vrijdag van- 5 9 uur; Zaterdag van 49 uur. A. s. Zondag, le Zondag van 'de maand. ZEVENHOVEN. Parochie van de H. Joannes Geboorte. Zondag: 6.15 uur H. Communie; 7.30 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis; 2 u. Lof en Rozenkr. met. gebed voor den vrede. Lied II bL 321. Maandag, Woensdag, Donderdag en Vrij dag 7.15 u. H.Communie; 8.15 u. H.Mis. Dinsdag: 7.15 uur H. Communie; 8.30 uur gezongen Mis. Vrijdag: 's avonds 7 uur Lof met „Te Deum". Zaterdag: als Zondag. Na 't Lof Lied 13. Biechthooren volgens gewoonte; Vrijdag om 5 en 6 uur en na het Lof; Zaterdag middag na het Lof. ZOETERMEER. Parochie van den H. Nicolaua. Zondag: de H. Missen om 7 uur, half 9 en de Hoogmis om 10 uur. Ondier die H. Mis van half 9 zullen eenige kindei-en hun eerste H. Communie doen. Half 3 IjoI Om 7 uur plechtige vergadering van de H. Familie. In c»e week de H.H. Missen om 7 uur en kwart over acht. Zaterdag: Nieuwjaarsdag. Feest van de Besnijdenis des Heeren. De H. Missen om 7 en om 10 uur. ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannes Onthoofding. Zondag: Feestdag van den II. Stephanas, eersten Martelaar. 7.30 en 8 u. de stille H. Missen en 10 uur de plechtige Hoog- •mis; 2 uur Vespers en Lof met Rozen krans voor dien nood van Kerk en Paus. 6 uur Patronaat. Maandag en de overige dagen de Cate chismus naar gewoonte. Maandag de feestdag van St. Joannes, Apostel en Evangelist, dag van devotie: om 8.15 uur gezongen H. Mis. Dinsdag: de feestdag van onnoozele of on schuldige kinderen, dag van devotie. Vrijdag: 's avonds 6.30 uur Lof, preek en Te Deum tot Godvruchtig sluiten van het burgerlijk jaar. Vrijdag biechthoo ren 's morgens en van 3—5 en 67 uur. Zaterdag: die feestdag van 's Heeren Dek enij demi9, te vieren als des Zondags: de H. Missen 7.30 en 10 uur; 2 uur Vespers en Rozenkrans voor den nood van Kerk en'Paus; na de Vespers tot,4 uur gede genheid om te biechten. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: kwart voor 7 uur uitreiking der H. Communie. De H. Missen om hall .8 en 10 uur. Catechismus. 3 uur Vespers en half 7 Lof. Maandag en volgende dagen behalve Dinsdag en Woensdag de H. Missen om half 8 en half 9. Dinsdag: geen. Lof. Vrijdag: half 8 het Lof om het jaar gods dienstig te eindigen; 3 uur kinderen biechthooren; 5 uur anderen. Zaterdag: als op Zondag. Rooster der Retraiten Rooster der Retraiten van het St. Clemenshuis te NoordwijkerhouL 2831 Dec. Jongelingen uit den Midden stand (f 6.) 14 Jan. Mannen uit Lisste en Noord- wijketrhout- voltallig). 69 Mannen en Jongelingen uit VóïÉndam (voltallig). 1114 m Boomkweekers uit Boskoop (voltallig). 1619 Jongelingen uit Roelof- arendsvoen (voltallig). 2225 Mannen en Jongelingen uit Sasseniheim (voltallig). 2730 Mannen en Jongelingen (f 4.—) (voltallig). 36 Fehr. Mannen- uit Li&se en Noord- wijkerhout (voltallig). 1013 Mannen en Jongelingen uit Voorhout (f 4. 1518 Jongelingen, uit Lisse (f 4. N.B. Men wordt verzocht zich voor deze Retraiten op te geven bij de Eerw. Gees telijkheid. Rooster der Retraiten van het Retraitenhuis „De Thabor", Eendrachtsstraat, Rotterdam. 310 Januari. Open voor eventueel aan te vragen retraiten. 10—13 Januari. Meisjes uit Berkel en andere plaatsen. Gewonen stand. (Verg. 14.—) Door een Pater Augustijn. 1720 Januari. Ongehuwde Dames van den Middenstand uit dorpen. (Verg. f 6.—) Door een pater Dominicaan. 2-427 Januari. Huismoeders van Schie dam en andere plaatsen. Gewonen stand. (Verg. f 4.—) Door een Pater Capucijn. 31 Januari—3 Februari. Gehuwde Dames. Middenstand. (Verg. f 6.Door een Pa ter Redemptorist. 710 Februari. Jonge Dames. Midden stand. (Verg. f 6.Door een Pater Car- meliet. 2124 Februari. Meisjes Patronaten. (Verg. f 4.Door een Pater Capucijn. 28 Februari2 Maart. Leden der Ver- eenigng van Eeuwigd. Aanbidding en tot ondersteuning van behoeftige kerken en andere deelneemsters. Deftigen stand. (Verg. f 10.Door een Pater Jezuiet. 6^-9 Maart. Meisjes van den gewonen stand. (Verg. f 4.—) Door een Pater Augus tijn. 1316 Maart. Leden der Derde Orde der Pater Minderbroeders. Deftigen stand. I/Verg. f 10.Door een Pater Minder broeder. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Vrijdag, 24 Dec. 89 uur Spaar- en Voor schotbank in Prediker. Janvossensteeg. Maandag, 27 Dec. 9 uur Sociale cursus door den Weleer\v. Pater Zuidgeest, in ge bouw Prediker, Janvossensteeg Onderwerp: Het Sociale Vraagstuk. Donderdag, 9 uur Bestuursvergadering. Vrijdag, 31 Dec. 89 u. zitting Spaar- en Voorschotbank in Prediker, Janvossensteeg. Bibliotheek. Niet Zaterdag 25, maar Vrij dag 24 Dec. zitting bibliotheek van 89 uur. Tevens ge legenheid tot medenemen van boeken voor 2 weken, daar Zaterdag 1 Jan. geen zitting plaats zal hebben. (Zaaltje naast de Harte- brugslcerk). St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Zondag, is de zaal open van -12y221/2 en van 57 uur voor de leerlingen; ten kwart voor 1 onderricht voor de leerlingen, die van de leering zijn ontslagen, ten 5 uur voort zetting Sjoelbakconcours, van 810 uur verpl. bijeenkomst voor de Gezellen; ten kwart voor 9 kegelclub „Hoi^t of Fout." ten 9 uur voort zetting van het Biljartconcours. Maandag, Dinsdag en Donderdag is de zaal beschikbaar voor de Gezellen. Donderdag, kegelclub Afd. Geh. Gezellen „Alle negen." Deze week geen Spaarkas en Bibliotheek. Zaterdag, Nieuwjaarsdag de zaal geopend als op Zondag. Zita-Vereeniging. Zondag, 2de Kerstdag geopend vanaf 12 uur, 3 uur Zangles voor alle meisjes, groote en kleine. Geen patronaat, 's Avonds om 8 uur Kerstfeestviering, afd. dienstboden. Ge zellige bijeenkomst in de zalen der winkel juffrouwen. Maandag, 10V2 uur v.m. vergadering, afd. ziekenhuis. Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen, 's Avonds om 8 uur Kerstfeest viering, afd. Patronaat en meisjes, afd. Retraitefonds. Woensdag-avond van S tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden. Spaarkas en bibliotheek van 89 uur, (ook niet-leden kunnen worden toegelaten.) Donderdagavond de zaal geopend voor dé dienstboden. Van 8 tot half 10 Costuumcursus. Zaterdag, Nieuwjaarsdag. De zaal geopend als op Zondag. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L. V. Hemelvaart (Mon Pére.) baandag, van half 8 tot 9 uur, le leer jaar: Herhalingsonderwijs, 2de leerjaar Naai cursus. Dinsdag, van half 8tot9uur lste Leerjaar) Naaicursus. Woensdag, van 8 tot 9 uur. lste en 2de leerjaar: Spaarkas, en Godsdienstonderricht. Donderdag, van halfacht tot 9 uur, lste leerjaar: Naaicursus. Vrjjdag, geen les. Vrijdag, alle lessen cn bijeenkomsten ver vallen. Yacantio tot 2 Januari. St. Liduina-Meisjes-Patronaat St. Petrus Parochie. Deze week Vacant ie. KERSTMIS 1915. Kerstnacht!Een hooglied uit eng'lenstem schalt over de velden van Betlehem. In hemelsche accoorden ruischt 't blij door den nacht: „De Vrede de vreê zij der Wereld gébracht" ^Gloria in exelsis! De God van 't heelal ligt neèr op een kribbe, in scliamelen stal" En herders en Wijzen gaan op tot het Kind dat zóó zich. aan wereld en menschen verbindt Weer Kerstnacht!En wéér klinkt dat Vrede-lied! Maar de .wereld moordt verder! Zij hoort het niet. CORNELIS VAN ÖYEN. Het Kerstfeest van een zakenman. De heer Berger zat i- allerbeliage- lijkste af ter-dinner-stemming gemakkelijk in een causeuse gezonken nog wat vooit zich uit te soezen, z'n beenen lang-uit en met langzame trekjes zijn panatella roo- kend, de blauwe rookkrïngels naoogend. Het was er zoo intiem-prettig in de ka mer, waar een geurig-warme nalucht nog hing van het eten en het lamplicht zoo frisch glansde op het nog gedekte tafelblad en weerkaatste in de enkele zilveren din getjes, die er nog op lagen: een paar le pels en messenleggers en een visehschep, terwijl de haard door mica-deurtjes een soezelig-rooden gloed straalde Hij had -maar weer 'n besten zakendag gehad vandaag, zoo vlak voor de stille Kerstdagen, en met trage geel ach tot jes zat hij nu nog 't een ep ander z;oo uit te re kenen. Do Steels toch maar weer gerezen èn mooio vooruitzichten, dat ze verder om hoog zouden gaan, en de Rockies zoo lek ker willig! Dat maakte: een 1/8 pCt., laat eens zien, al zooveel. En net dat hij nu toch tegen de inzichten van z'n boekhouder iin ze aan 'm oudèn klant gerecommandeerd had. Dat was een pure reclame voor je zaak. Terwijl hij toch den vorigen dag met 't verkoopen van die paar andere stukjes zoo vlak voor ze vandaag tuimelden, een echte bof had gehad Met 'n enkel tikje kwam zacht z'n jonge compagnon, met wien hij al erg vertrou welijk was en die dikwijls zoo maar even in kwam wippen, de kamer binnen om nog wat. te vragen over 'n enkel oninge vuld postje. En toen met 'n luchtig ,,wel kerel, wat ben je alleen", bleef hij nog even, mot z'n elleboog op 't buffet, 'n praatje maken. „Ja, ze zijn allemaal naar de kerk om te biechten voor morgen met Kerstmis". Met 'n tikje dédain, of de zaak eigenlijk 't vertellen niet meer waard was, ging hij voort: „Je weet 't wel hè, m'n vrouw is nogal aan den fijnen kant, en vanavond heeft ze Jan en Lize ook meegenomen. Ik zit als 'n weduwnaar nu hier alléén..." „Tja", gaf z'n compagnon, die zich niet graag met de diepere huiselijke aangele genheden inlet, maar ten antwoord, „zoo gaat het." En gezelligjes bleven ze dan babbelen tot met een vlaag van frissche lucht de kinde ren onstuimig de warme kamer kwamen binnenstormen, mama rustig, haai-gezicht onder de voile roodgeprikkeld van de winterlucht, lachend achteraan. 't Was een oogenblik een uitbundig ge- dartel met den speejgragen compagnon, die de kinderen zoo maar aangekleed aan zijn hals hangenliet. Ze hadden hem nog mee willen lokken naar buiten om sneeuw ballen te gooien; want de Kerstsneeuw was nu wezenlijk in dikke vlokken aan 't neerdonzen. Maar mama joeg ze gauw naar boven en naar bed, want ze moesten er immers vroeg weer uit voor de Nacht mis. En gebeden hadden ze al in de kerk... „Was 't er vol van avond?" vroeg hij, om wat te zeggen, toen zij weer beneden kwam en de compagnon was heengegaan. „Och, êat ds het altijd met zoo'n feest dag, hê", zei ze wat vaag, als dacht ze aan wat anders. En met 'n blij lachje en 'n tinteling in haar goedig-blauwe oogen, als dacht ze aan het geluk, wanneer dó.t eens mocht gebeuren, vroeg ze, of hij nu morgenochtend eens mee zou willen jjaan met de anderen n^ar de Nachtmis en te gelijk dan te Communie. Morgenochtend kon hij nog best té biechten Maar daar wilde hij niet van hooren. Al les goed en wel, maar voor zoo iets had hij geen tijd en geen gelegenheid, hoor. Ze moest maar eens begrijpen, hoe druk hij het had mat z'n zaken en allerlei dingen, die hij aan het hoofd had. En dat alles ging toch vóór. Neen, hij zou wel naar een half twaalf-uurs Misje gaan, dan had hij een paar mooie dagen om een heeleboel af te werken, 's Avonds zou hij zorgen dan een paar uurtjes vrij te hebben om bij den Kerstboom te wezen. En dan hij had toch pas z'n Paschen immers gehouden. Aan 'n altijd stille berusting gewend, alles maar hopend van haai' gebed, drong ze niet overder aan en luisterde het ver dere van den avond met belangstelling naar hetgeen hij berekende van de bui tenkansjes, die hij in de laatste dagen had weten te behalen, zooveel voor den spaar pot der kinderen, zooveel voor hun eigen belegging.... Door de dichte gordijnen van de slaap kamer glansde des nachts de bleeke klaar te van den weerschijn der sneeuw op straat en het getemperde licht van de volle maan, zoodat er een zacht-wit waas in de kamer hing, waarin donker-geheimzinnig meubelen stonden, met alleen 'n lichte streep van een spiegel of van 't maimer van de waschtafel. Daar straks had hij zijn vrouw stil zich hooreh aankleeden en heel zacht de kin deren helpen om hem niet wakker te ma ken, zoo hij toch niet meeging naar de kerk. Toen had hij ze nog wat beneden hooien loopen en praten en eindelijk had hij met 'n dreun de voordeur dicht hooren halen. Nu lag hij alleen in de kille stilte die er in het huis hing; op den schoorsteenman tel tikte zachtjes alleen het wekkertje. Hij draaide zich om in de doezelige warmte van het bed en maakte zich blij nog zoo lang te kunnen rusten en slapen... Maar als hij zoo stil lag te rusten en te kijken in de klaarte der kamer, begon 't toch langzaam ook op te lichten in zijn hoofd. Wat had hij straks niet allemaal te doen! Als hij- over 'n tijdje was opge staan en. hij had ontbeten, dan zou hij maar dadelijk beginnen aan te pakken zijn boeken bij te werken en zijn corres pondentie, die hij expres maar had laten liggen, in te halen, met zijn balans begin nen en dan ook, daar moest hij toch vooral om denken, nog even telefoneé- ren met zijn agent in Amsterdam. Het was maar heerlijk, zoo een lange Kerstdag... Kerstdag... o ja... nu was het immers in den stillen Kerstnacht. „Stille nacht, heilige xiacht", begon 't opeens vreemd als 'n verre herinnering in zip* hoofd te neuriën. Wat een plechtigheid maken ze al niet van zoo'n nacht! Het flitste nu opeens door zijn hoofd met scherpe kleur-helle beelden. Een kerk vol heerlijk licht langs de hooge blanke beuken, een altaar schitterend met bloe men en hooge palmen en rozigen kaarsen- gloed, een Kerstkindje lief in zijn kribje met zijn armpjes wijduit en groen er om heen met kaarsen!icht, priesters in hun gouden plechtgewaden met het wierook vat, de rookkolom hoog opkringelend. ju belende Kerstliederen door jongensstem men uitgekweeld blij en begeesterend om de komst van het Kindje, dicht-zwarte menschendronunen'irt de banken en lange rijen naar.de Communiebank. 1-Iè, waar lag hij nu aan te denken? Kreeg hij last van*'vizioenen? Wat 'n dwaze sentimentaliteit, hij, man van za ken., moest zich niet zoo laten meesleepen. Kom, hij moest gaan slapen, anders zou hij vandaag niet in orde wezen om zijn zaken af te doen. Nog eens zien wat hij al nirt. te doen had Maar onweerstaanbaar drongen weer de beelden zich op scherper nog en ia heldere kleuren. |Iij sloeg zijn handen voor zijn oogen om niet meer te zien, maar voor zijn verbeelding bleven ze maar op leven in snelle afwisseling, als de projectie van ©en lange bpnte cinema-film. Dan zag hij zich weer als jongen in zijn eigen kleine kamertje te huis, dat hij allang wakker lag in den Kerstnacht van louter spanning dat zijn moeder hem roepen zou om mee te gaan naar de Nachtmis. Dat hij dan meit haar meeging in zijn mooie pakje, in de trots van zijn jónge jaren, zoo vroeg over de straat te mogen. Hoe hij daar in de kerk dan zitten kon en zoo innig zijn aangedaan van al het wonder lijks dat hij zag en dat in zijn jonge ziel onbestemd etn feitelijk onbewust voort leefde. En ook later nog, in de eerste jaren van zijn trouwen, hoe hij dan samen ging met zijn jonge vrouw, vol zorg of de nacht niet te koud voor haar wezen zou en of de nacht,tucht haar geean kwaad zou doen. Maar in de kerk was hij die zorgen dan vergeten in de vreugde van zijn ziel om het mooie Kerstfeest en in de geestelijke blijheid als hij met haar naar de Com muniebank ging. Maai' later was de groote zakendrukte gekomen, had de sleur van het zakenleven alles in hem neergeworpen en vervlakt wat er vroeger toch zoo mooi en innig in hem was geweest. Toen had hij geen tijd meer gehad en geen zin meer en was hij ieder jaar meer onverschillig geworden en kil. Toen was 't in zijn ziel leeg geworden en hol en hij had er niet meer om gegeven en er niet meer om gedacht in de alleen hem bezig houdende jacht naar zaken en geld. En nu lag hij hier alleen te slapen om straks weer te gaan jachten en voor.t te jakkeren in zijn slaven-bedrijf. Tea1 wijl zijn vrouw en zijn kinderen Het gloeide in zijn lioofd -en de gedach ten waren nu niet meer als kleurige beel den, maar als hamertjes, .dio van binnen in zijn hoofd tikten en klopten in benau wende warreling Toen opeens begon buiten de kerkklok te luiden, met feestelijk-plechtig gebeier, zoo jubelend klinkend in den stillen nacht. Nu was hij zich zelf niet meester in den onweerstaanbaren drang, dien hij in zich voelde. Koortsig stond hij op en kleedde zich aan. Hij haastte zich voort langs de straten, de koude nachtlucht opsnuivend, die zijn opwinding kalmeer en deed, maar niet kon verkillen de groote vreugde, die hij in zich voelde aanzwellen om hetgeen hij ging doen. Toen hij de kerk binnen kwam en het warme licht zag en het hooge altaar en het kribje, toen overmeesterde hem een geweldige sensatie alsof er iets kouds in hem brak en of hij doortintcld werd van een alles doordringende en, alles door gloeiende warmte; een gevoel van weelde en met weer te geven geluk doorbeefde hem, dat hij even staan moest blijven om zich meester te zijn. Het was of een nieuw leven hem door stroomde, of al de honger en dorst van zijn ziel naar wat hoogers en naar wat beters, die hij al die jaren maar in zich had laten voortbestaan, opeens tot volle üiting kwam en tegelijk met een alles-oVerweldigend gevoel van geluk werd verzadigd. Vol aandoening ging hij bij een der biechtstoelen knielen tot het zijn beurt was. Maar toen hij naar de communie bank ging, zag zijn vrouw hem. en zijn bleek gezicht en zijn houding zelden haar alles. Zacht snikte zij achter haar handen haar aandoening uitHet uur van ge-^ nade was dus gekomen! 't Was dien dag een heerlijk Kerstfeest in 't huis van den zakenman. („K. I.") F. v. St. Vrede en verzoening. Ze waren getweeën de wijde wereld in getrokken, na den dood van vader. Ensarnen zouden ze, in liet industrie- rijke Belgische land ^en groote industrieel© onderneming exploiteCran. Maarzooals het zoovelen is gegaan, ging het ook hun: het geld en de voorspoed brachten den hoogmoed, en de verbittering en afgunst, en met haast moorddadige gevoelens in het hart scheidden ze als gezworen vij anden Dat was nu tien jaar her, en Piet, de jongste, was in het vaderland terugge keerd, waar hij een eervolle positie had gevonden. Van Bernard had hij nooit meer willen hooren. En nu was het Kerstmis, de Nachtmis was uit, en de tweede Mis begon. Onder de stille heilige Missen zong het) zangkoor die roerende oude Kerstliede ren, die altijd nieuw zijn en altijd treffen, en Piet, die een goed zanger was, zong met de warmte van zijn Kerststemming, dat het feestelijk schalde langs de bogen van de propvolle kerk dat roerende liedfl „O Kindje zoet, zijt nu gegroet, in deze schoone dagen" Treffend en indrukwekkend zweefden de blijde, hooge tooncn door de volte, en me nigeen voelde een traan uit het oog rollen van ontroering... Terzijde, in een der hoeken van het kerkgebouw, zat een onbekende man. 't Was Bernard, die voor zaken was over gekomen naar zijn geboorteplaats, maar het huis zijns broeders had gemeden met den jarenouden wrok nog in' het hart. Die stem... hij herkende ze: het was zijn broer... En nog steeds golfden de eenvou dige woorden van het oude Kerstliedje, dat zoo roerend zingt van liefde en van vrede en van verzoening over zijn hoofd. Oude herinneringen uit vroeger dagen kwamen weer in zijn geheugen terupj, en nu hij den blik richtte op het altaar, zag hij plotseling in, hoezeer de stemming van het, Kerstfeest hem vreemd was, hoe zeer de haat en de broedernijd hom had verblind, hoever hii verwijderd was door eigen zonde van dien vrede en de rust des gemoeds, die het Christuskindje heeft gebracht voor hen „die van goeden wille zijn"En zijn hoofd zonk in de handen. Straks, ja straks zou hij tot zijn broeder gaan, en hem om vergiffenis vragen....

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 7