H. M. PIERROT Dames-Handtasch. Aanbestedingen. Advertentiën. Firma VAN NOORT - Hoogewoerd 31. Omlijsten van Plaatwerk [G. J. VISSER Eikenh. Kapstokken, Parapluie-Standaards, m >ve>n vaci eetn ijsfeest «in het bestuur hier- i verder vrij te laten; Ned. R.-K. Volksbond. Op die Spaar- ank „H.. Antoaiiius van Padua" 19 gedu- fudo de maand September ingelegd 173.85 en terugbetaald f 224. Heti laatst (gegeven boekje is nummer 444. VEUR. Gemeenteraad. De heer J. M. de Ruy- ir, sedert -tal vaoi jaren lid van den- raad ezer gemeente, is gisteren plotseling («rieden, in den ouderdom van 74 jaar. SASSENHE.IM. Hanze. Dinsdagavond ten 7 uur, ield de afdeeling Sassenheim van De lailie een ledenvergadering. De Voorzit- •r, de heer Bisschops, opende de vergade rt den Christel, groet en heette de aan eggen, in het bijzonder den Eerw. Ad- jseiir, hartelijk welkom. De. notulen worden na voorlezing on- eranderd goedgekeurd. De voorzitter deelde mee, dat aan den &me>enteraad een adres was gezonden, ui te komen tot wettelijke 9-uur-sluiting. De voorzitter spoorde de besturen der aderafdeelingoni aan hare taak flink op vatten, en te werken voor de belangen au de leden, veel moet hier nog verbeterd orden, als beperking van het rediet geven enz. Vele leden kochten het oekje van den heer Wijdeman, ,,Boek- iuding en beheer." Aan de hand van dit hoekje zette de erw. Adviseur uiteen, hoe noodzakelijk et voor den middenstander is goed boek te ouden. Besloten werd een debatingclub op te ichten en daaraan te verbinden een boek- oudcursus. Inmiddels was het acht uur geworden kwam de heer Kamerbeek van Haar- ffi, ter vergadering om eein propaganda ede te houden voor onze middenstanders.^ De voorzitter, de heer Bisschops heette en heer Kamerbeek welkom, het betreu- 311de, dat zoovele niet leden middenstan- ers op deze propagandavergaderimg ihi'tterdon door afwezigheid. De heer Kamerbeek had tot onderwerp ekozen Middenstandsactie." In het eerste deel zijner gloedvol en van wrtuiging sprekende rede zette spreker itóen, dat alleen door collegiaal en broe derlijk samenwerken, de middenstand an in stand gehouden worden. Aange- iond werd dat de vakgenooten in den üddenstand, willen zij hun doel bereiken andrachtig moeten samenwerken, dat, rillen zij het groot kapitaal en de arbei- ersooope ratio's het hoofd bieden zij een- rachtig moeten zijn en alle concur- mlLehaat opzij moeten zetten. In het tweede deel zijner rede zette de preker uiteen de noodzakelijkheid van akorganisatie. Aangetoond werd, dat de liddenstander liefde moet gevoelen, voor ijn vak, dat hij niet moet voortgaan, in den >ur, dat hij, door met zijn vakgenooten amen te werken, het vak tot hooger bloei an brengen. De geachte spreker zette iüteen, welke iiddelon er moeten aangewend worden, m de verschillendie vakken tot bloei te nengen en om de macht van het groot apitaal te weerstaan. De Voorzitter was zeker de tolk der aan wezigen, toen hij den heer Kamerbeek dank zegde voor zijn schoone en leerrijke rede. ZEGWAARD. Landweer. De landweer-plichAigen dezer gemeente, P. Gouweleeuw, A. Wens- veen en J. van den Bulk, der lichting 1908 zijn met klein verlof naar hunne haard steden teruggekeerd. BLEISWIJK. Te water. De melkboer C. H. had het ongeluk, terwijl hij bezig was met stroo varen van de schuit te vallien. Door zijn zoon en. zijn broeder, die ook o.p de schuit waren werd hij uit het water getrokken. Met een frissche ondoerdompeling en een hevigen schrik kwam hij er af. Academienieuws. LEIDEN, Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de hoeren F. J. Bre vet, G. E. F. Manuël (beiden Den Ha£g) en P. van Doorne (Drumpt b/Tiel.) Candi-, daatsexamen in de rechten de heer H. L. M. Muller (Utrecht). Na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „Immunitie en com plementbindingen bij vaccine" werd heden bevorderd tot doctor in de geneeskunde de /heer Reinier Pieter van de Kasteele, ge vroren te Hoorn, wonende te Leiden. Aarianderveen. Bij de aanbesteding door do Bouwvereendgtag Volksbelang" alhier voor het bouwen van 12 woonhuizen in de Bloemhof:iaat aldaar, waren laagste inschrijvers als volgt: timmerwerk f 10470, Gebrs. van Zwieten ite Oudshoorn; metsel werk f 9147, Lek ie Oudshoorn; schilders- werk f 2420, Scheer te Bodegraven; smids- we.rk f 444.60, J. Oudejaais te Alphen; ioodgiete.rswenk f 1685, J. Ponsdoen te Alphen; aan wie het werk is gegund. Leger en Vloot. Inlijving lichting 1916. In het tijdvak van 1620 Januari 1916 zullen worden ingelijfd de dienstplichti gen der Lichting 1916, toegewezen aari het korps pontonniers en bestemd voor het eerst én ito lijven gedeelte Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dót geval ook studi-efbelan- gen kunnen worden gerekend ikan asn deze in te lijven dienstplichtigen uitstel van eerste-oefeni.ug worden verleend, in dien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (ongezegeld) verzoek schrift aan den minister van oorlog (ie kenneai geven, met oveviegging van een deugdelijk bewijsstuk omti-ent het werke lijk bestaan van de reden der aanvrage. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodi'a de omstandigheden daartoe aanleiding moch ten geven. Reserveofficierefi van de lichting 1916. De minister van oorlog brengt ter ken- iric van belanghbbenden, dat van de Lich ting 1916 geen miliciens zullen worden aangewezen voor de opleiding tot reserve- officier, herkomstig uit de militie. ALLERLEI. Heti bliksemgevaar bij boomen. Reeds in de oudheid merkte men op, dat do eik het meest getroffen werd. Ook de populier heeft een zeer groote trefkans. Voorts is de t.rèfkans groot bij naaldboo- men. De berk. olm, wilg, esch en acacia worden ook nog betrekkelijk dikwijls door den bliksem geraakt, maar zelden slaat hij in els, kastanje of ahorn. De beuk heeft echter altijd het record geslagen van vei ligheid en hij, die voor het onweer wil schuilen, zalgoed doen, een beuk op te zoeken. De adelaar en de dubbele adelaar. In de oudste tijden werd de adelaar Steeds als éénkoppig voorgesteld, zoowel 01'vaandels als op veld teek en en. De ade laar. die van ouds.gegolden had. als sym bool der macht, sterkte, eer, roem en over winning, was reeds bij de Perzen en Egyptienaren a's veldteeken, en bij de Ro meinen -als legioen steek en in gebruik. Bij dezen werd hij ten Slotte geheel u;t goud veivaardigd, terwijl hem ook goddelijke vereerèng beloond werd1. Napoleon I en Napoleon III hadden eveneens den ade laar als veldteeken en men vindt hem ook op de vaandels der Oostenrijksche, Prui sische. Russische en Servisch© legers. De zwarte adelaar zou als teeken van heft Duitsohe rijk van de Romeinen zijn over genomen. Feitelijk bevindt hij zich op den gevel van het paleis van Karei den Groote, en op het rijksvaandel reeds onder Otitio den tweede (977). Het was echter nog steeds de éénkoppig© adelaar. Deze werd voorgesteld met een roode tong, en gou den snavel, kroon en klauwen. Als dub bele adelaar dus met twee koppen waarmede blijkbaar het Oost- en West- Russische rijk moeten worden aangeduid, verscheen hij voor het eerst op het rijks vaandel sedert 1312. Lateer b.v. in het jaar 1346» werd hij onder Karei IV tin het zegel gevoerd, onder Wenceslaus als majesteits zegel maar eerst onder keizer Sigus- mund werd hij van af het jaar 1433 voort- éénkoppige daarentegen als dat van den Duitschen koning. Nadat het Duitsche rijk was opgelost, behield de Oostenrijksche durend gevoerd als teeken des keizers. De monarchie den zwarten dubbelkoppiigen adelaar als rijkslteeken. Het Duitsche rijk. heeft weder een ouden éénkoppiigen ade laar dn gebruik. Deze heeft den kop naar 1 echts gebogen, snaveltong em klauwen zijn rood en op de Lorst draagt hij het Pruisische wapen schild, waarom zich de keten van de orde var den adelaar slingert, waarop de nieuwe Dudts'che keizerskroon op een gou den' schild, rust. De Chirurige In den oorlog. Door den invloed van de grootsche stichting van Henri Dumant, het „Roode Kruis", is men aan de chirurgie te velde zeer groot© aandacht gaan schenken. Vroe ger was de soldaat, die eenmaal getroffen was, zoo oged als verloren. Hij was veelal egdoemd te midden zijner doodelijk getrof fen makkers te sterven van honger en ontbering. Thans is goddank dit schrik beeld verdwenen. Hot is dan ook aanmoe digend en eenigszins troostend, wanneer men de ijverig bijgehouden statistieken ziet over de verhouding tusschen dooden, gewonden en herstelden. Zelfs tijdens den oorlog is de oorlogs- chirurgie dermate verbeterd, dat men van de "Duitsche hospi-taalpaüënten in het be gin van den oorlog 22.4 pCL als volkomen hersteld en .dus goedgekeurd voor den dieanst kon laten vertrekken. In Januari vain dit jaar was dit percentage verhoogd tot 64 en in April was het niet minder dan 86. Tevens meldde een Engelsch me disch tijdschrift dat in het Britsche leger de verhouding tusschen gesneuvelden of aan wonden overledenen en de verwonden tot nu toe 1 tot 3.5 bedraagt. In den oor log van 1870/71 was deze verhouding aan Duitsche zijde 1 tot 3.6. In den Boeren oorlog aan Engelsche zijde 1 tot 3.9. In don Russisch-Japansehen oorlog aan Japarii sche zijde 1 tot 3.6 en aan Russische zijde 1 tot 5.5. Op de 15 gevallen manschappen komt in het Engelsche leger een' officier. Voor Gallipoli was dit cijfer 1 tot 14. Rechtzaken. KRIJGSRAAD. De Krijgsraad te 's-Gravenhage veroor deelde: Th. J. van G.,, milicien dor Infanterie,, afkomstig uit Katwijk aan Zee ter zake van 2e desertie tót 10 weken militaire detentie dn te gaan 21 October. Vrijgesproken werden: J. J. S., A. W., en J. Th. G. K., miliciens der Infanterie, af komstig uit Leiden, die terecht stonden ter zake van dienstweigering. Laatste berichten. Minister Pleyte. De Minister van Koloniën, Mr. Pleyte, die ook nog een paar dagen te Epe door brengt, wordt Donderdagnamiddag te 's-Gravenhage terugverwacht. Oorlogscredieten. Aanvragen voor nieuwe buitengewone oorlogeer edietenr waarvan, naar wij nader vernamen, een nog voor 1915 en de andere in 1916 zal Strekken, zijn thans bij den Raad van State in behandeling. Ontploffing. WILMINGTON, (Staa/t Delaware, V. St., 30 November. In een kruitmolen van de- munitiefabrieken van Dupont de Nemours heeft een ontzettend© ontploffing plaats gevonden, waarbij 30 menechen zijn ge dood. De lijken waren tot onherkenbaar- wordens toe verminkt. Men vermoedt, dat de ramp veroorzaakt werd doordat er zand door het kruit ge mengd was al weet men niet hoe dat ©r I11 kwam en dat daardoor vonken wa ren ontstaan. Onderscheidingen. WEENEN, 1 December. Keizer Frans Jo zef heeft een eigenhandig geschreven Lricf aan Mackensen gericht, waarin hij hem wegens het op den Balkan behaalde succes d© briljanten bij het kruis voor militaire verdienste eerste klas met oorlogsdecora tie toekent en aan de leiders van de onder hem staande legers Gallwitz en Koevess et kruis voor militaire verdiensten eerste klas met de decoratie verleent. Veranderingen In het Oostenrijkecho ministerie. WEENEN, 1 December. De Wiener Zed. itung" bevat een keizerlijk reaori.pt, waar bij <Ie Keizer ba.ron Heinold, den mini-slee* den minister van koophandel, en baron van bimnenlandsche zaken, von Schuster, Ergel, dein minister van financiën, op hun verzoek van hun ambt ontheft, onder voor behoud dat de Keizer hen icn andere amb ten zal gebruiken. Baron HelnoltJ en ba ron Engel worden tegelijkertijd tot leden van het Heerenhuis benoemd. Von Schus ter is vrij van kosten in den baronnen- stand verheven. In een min zomen brief betuigt de keizer den aftredendein ministers zijn dank en waardeering voor hun onder moeilijk© omstandigheden met toewijding cn 6ucces verrichte werkzaamheid. Tegelijkertijd benoemt de Keizer pritt© Hohenlohe-Schillingsfürst, den president van de rekenkamer, tot mini-ster van bln- nenlandsche zaken, (ridder von Lcth, den directeur van het bureau van de post spaarbank -tot minister van financiën en von Spitzmüliler, den directe-ur van d© Oestenreichiisehe Kreditanstalt, tot minde- ter van koophandel. Marktberichten. AMSTERDAM, 1 Dec. Vee. Aangevoerd 170 vette kalvereD, le qua!, f0.98 d fl.02, 2e qual. f0.95 a f0.3e qual f0.90 afO. per kilo; 46 nuchtere kalveren f 12.af 16. 321 vette varkens. In vette varkens geen handel. WOERDEN, 1 Dec. Kaasmarkt. De aan voer bedroeg heden 265 partijen. Betaald werd voor Goudsche lste soort f72 a f74, 2e soort f69 a f71, zwaardere f73 a f77, Rijksmerk f71 a f75, alles met condities. Handel matig. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 1 Dec. 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut tc De Bilnt. Hoogste barometerstand 768.6 Ilaparanda. Laagste barometerstand 746.2 Skudcsnues. Verwachting tot den avond van 2 Dec. Meest matige Zuidwestelijke tot Zuidelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, met tijde lijke opklaringen, waarschijnlijk regenbuien Dezelfde temperatuur. Heden overleed tot onz^diepe droefheid, na een langdurig en geduldig lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Sterven den, onze geliefde Dochter, Zus ter en Behuwdzuster Mcj. AGNES VAN LEEUWEN, in den ouderdom van 51 jaar. Uit aller naam, 5897 G. VAN LEEUWEN Gbz. Leimuiden, 29 November 1915. Tegen Januari gevraagd een nette R. K. Dienstbode bij C. VAN WERKHOVEN te Voorhout. 5709 Er wordt gevraagd, direct een R.K. Dienstbode #f Dagmeisje, en een tweede meisje, boven de 16 jaar. Zich te vervoegen: HOOQLANDSCHE KERKGRACHT 5914 Terstond gevraagd een R.K. Boerendienstbode, ?oed kunnende melken bij E. ZWA NENBURG, te Nienwerbrug. 5876 Gevraagd toor dadelijk een fatsoenlykdagmeisje leeftijd 1517 jaar. Zich te vervoegen öude Rijn 68a. 5899 Door een Weduwnaar met een klein gt/.in, gevraagd eene R.K. Huishoudster leeftijd 25 tot 30 jaar. Brieven Bur. Leidsche Courant onder no., 5859. Tegen Kerstmis Gevraagd, een tweede, flinke broodbakkersknecht zelfstandig kunnende werken, bet (leegmaken gaat electriscli. Brv. toet veflangd loon, en waar informa ties te bekomen zijn, aan M. ZUID- frUK, te Zoeterwoude. 5900 Gevraagd zoo spoedig mogelijk een Boerenknecht, UK., goed kunnende melken en «Wen bij P. ALKEMADE, Haagkant, Voorhoeve, Wassenaar. 5907 Twee Heeren uit den Burger stand zouden gaarne inlichtin gen verstrekt hebben vooreen R.K. Dansclub. Brieven bur. Leidsche Cour. onder no. 5908. Agent 5738 Een oude eerste wijnhandel, zoekt een agent voor Leiden en Omstreken, met prima refe rentiën. Br. motto Agent Boekh. H. J. DIEBEN, hóaarsmansstg.9. Te huur of te koop een net burgerwoonhuis met erf, voor zien van gas en waterleiding en ver dere gemakken, in de omstreken van Leiden, langs den Rijksstraatweg. Hpf. f2.60 p. w., kp. f1800. Br. br. v. d. blad. 5853 f 15.000 Hypotheek gevraagd voor een pand metvoldoendeoverwaarde Br. fr. onder No. 5898, Bu reau „De Leidsche Courant." Land gevraagd. Te koop of te huur 4 H.A. teelgrond, aan groot vaarwater, liefst te Katwijk Binnen of Katwijk a/Zee. Br. onder No. 5852, bur. van „De Leidsche Courant". De Afdeeling Leiden en Om streken der Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst maakt bekend, dat door haar bemiddeling thans de gelegen heid bestaat voor gezinnen met een maximnm inkomen van f2000. per jaar, bfj enkele Maatschappijen zich te verzekeren tegen de kosten van geneeskundige behandeling in den ruimsten zin (ook ziekenhnisverple- giug, operaties enz.) Do geneeskun digen hebben voor deze gezinnen het volgende tarief vastgesteld. Huisartsen Bezoek aan huis van den patient fl.Consult ten huize van den arts fO.75 Voor oen eersten onderzoek kan dubbel tarief worden gerekend. Specialisten Bezoek aan huis van den patient 1.50 tot f2.Consult ten huize v. d. specialist f 1.tot fl.50 Consult met den huisarts f3.— Chirurgische operaties door chirnrg, gynaecoloog, oor, neus en keelarts, of oogarts, maximum f75. 5842 Surprises - Aardigheden - Rijmpjes en alle Feestartikelen. 5925 „ERAT0" LEIDEN. De Commissie voor Werkver schaffing aan werkelooze kleer makers te Leiden, maakt bekend dat gegadigden, die in aanmerking wenschen te komen voor het maken van militairen-jassen en -broeken, zich kunnen aanmelden bij onderge- teekend© op Donderdag 2 December e.k. des avonds tnsseheu 8 cu 10 uur. 6920 Namens de Commissie, Mr. W. de CLERCQ Plantsoen 83. Secretaris. Klerk. Op het kantoor van het Openbaar Slachthuis kan gedurende de maand December worden geplaatst een Klerk, tegen een belooning van f8.— per week. Gegadigden gelieven zich zoo spoedig mogelijk aan te melden. 5933 Afslag Spek. VET SPEK f2.60 GESMOLTEN VET f2.50, per 5 pond. G. VAN LEEUWEN, Noordeinde 37 5923 Onze gesorteerde Vesters laten zich als lichte Kleiaard appelen van voortreffelijken smaak, op iedere tafel doen gelden. 5932 Aanbeveling van Wed. M. VAN DER BENT, Telefoon 729. Te koop aangeboden een splinter nieuwe NAAIMACHINE. Te bevragen DRIE-OGTOBER- STRAAT No. 27. 5849 Bericht van Inzet. Zaterdag, 4 December 1915, te zeven uur, in bet Notarishuis aan den Burcht te Leiden, ten overstaan van Mr. H. M. A. COEBERGH, Notaris te Leiden, afslag van de navolgende huizen te Leiden, in bod gebracht als 1. Het Winkelhuis, Haar lemmerstraat 270, opf8300, 2. Het Pakhuis, Koestraat 7, opf2300,— 8. Het Winkelhuis, Haar lemmerstraat 272, op. f4650. Ten kantore van voornoemden No taris worden tot en met Zaterdag e.k. van 102 uur verhoogingen aange nomen tegen genot van 7ö der ver- hoogsom. 5869 ER IS WEER eene. hoewel niet groote partij echle R. K. Premier Sigarenaanstekers inge voerd en bij de verkoopers (Sigaren- en Byouteriezaken) a f 1.75 (met een Jaar garantie) verkrijgbaar gesteld. Men lette echter vooral op het roode R K Garantiezegel en stempel premi'er Ook bij het koopen van Barnsteen en Meerschuim pijpen, houten pijpen en andere artikelen voor Rookers, doet men verstandig altijd mork R. K. Premier te verlangen. Men is dan secuur, waar voor zijn geld te bekomen. 5918 R.K. PREMIER WaSfbOFg kwaliteit Voor Engros bij de Importeurs C.DE RIJK &Z0GN, Amsterdam St. Nicclaas-pak, Tooneel-costumcs. Boorden, Pruiken enz. te huur bij Feestartikele Costuumhuis Korenbrugsteeg 7, Tel. 889, 5925 Apothekersdjjk 15, Tel. 1356, Leiden. Deze week hebben we geëtaleerd een mooie Collectie zelfbinders en strikjes in de nieuwste dessins. - - - -HEERENHANDSCHOENEN EN MANCHETKN00PEN- Als altijd een groote sorteering stijve en slappe Hoeden, Heeren- en Jon genspetten, Kindermutsen enz., in de nieuwste modellen. .....■■.in EKiiM—mmm—KW D. VAN EGMOND Jr. HOOGEWOERD 84. Haarl.straat 151, recht over de Janvossensteeg Groote keuze: Theetafels, HC?" Speciale prijzen. Rieten Stoelen, I Fijne Lederwaren, Portenionnaies, Sigai enkokers, 31 Portefeuilles. ICelluloid-ArtikelenE Lage prijzen. H.H. Landbouwers. Van af heden weer geregeld voor handen prima Voobrood, hetwelk uit degelijke grondstoffen i8 samenge steld. H. VAN RIJN, bakker, 6552Rijp we tering. St.-Nicolaas. Te koop kleine Hoort hondjes enz. Aan hetzelfde adres een lief kinder fietsje. eerste klas, merk „Brennabor", bij Wed. J. p. KLEINEvanWebbn, Nicuwsteeg No. 30. Geracubilecrdo voorkamer te huur. 5919 Maarsmanssteeg 14. Teleph. No. 1293. Een zeer gewild St. NICOLA AS-CADEAU is een Onze sorieering HANDTASSCHEN is ongeëvenaard, keuze uit meer dan 150 modellen. Portemonnaies. Portefeuilles. Sigarenkokers. Sigarettenkokers. tgn

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 5