29 BUITENLAND. De Oorlog. 7e JAARGANG No. 1868 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, mot GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering w het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bijonz» igenten li cent per week, f 1.4-5 per kwartaal Franco per post f 1.65 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2lf% cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent MAANDAG NOVEMBER. 1915. Dg ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van t—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Adverte'ntibn) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Een kleine herinnering aan onze lezers, m heden de bon in te zenden voor den jredetriid. Dinsdag wordt de bus gesloten. Voor Z. H. den Paus. Vorig bedrag l/Llfen. N. N. Alfen, N. N. f 764.69 10.— 0.50 Smokkelen. Van alle zijden wordt ach en wee geroe pen over den smokkelhandel aan de gren- ieni 't Is daar dan ook bar; men maakt er een formeel bedrijf vainl Dat smokkelen ia af te keurén in zich, maar ook af te keuren in zijn gevolgen.. Een smokkelaar wordt ontwend aan eerlijken arbeid, hij wordt duw en leugenachtig» hij voelt een bran denden gelddorst, en, om daaraan .te vol doen, ontziet hij zich niet zijn teven, het geluk van zijn "huisgezin, er aan tie wagen! Ala de oud-liberale (Haagsohe) Nieuwe Crt." den smokkelhandel dan ook immo reel, onzedelijk, noemt, en zegt, dat deze. dd menschem degenereert, verslechtert, dan onderstreepen, wij dat oordeel geheel en al. Maar.... 't stuit onis toch ©enigszins tegen de borst d i 4 blad zoo tegen die irrens bewoners te hoor en uitvaren, als het terhaaldelijk doet... In de dorpjes aan de grens leest men toch de ,,'N. Crt." niet. En re het daarom niet praotischer als het rijn kruit eens gebruikte om op de oneer- praotijken in eigen omgeving to schieten. Zeker, die grensbewoners ver rijken zich onrechtmatig! Maar, de deftige Speculanten, do consenten-handelaars, de oorlogswLnot-woekeraars is dat allee zoo in den haak?? We willen maar zeggen: We behoeven niet naar de 'grens te ziien om minder moois praotijken te kunnen constateer en en te gaan bestrijden. De gezanten der geallieerden hebben aan de Grieksche regeering een nieuwe collectieve nota ter hand gesteld. Van het Westelijk ooriogsterrein. Overzicht Van het front in Frankrijk en België woderom weinig nieuws. De Duitschers be letten, nadat zij een mijn hadden laten 6pringen» in de buurt van Neuville (tus- schen Atrecht en Lens), den ontstanen trechter en maakten daarbij eenige krijgs gevangenen. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Overzicht. De Times" meent, dat de hevige aan vallen, die op het Russische front langs de Styr worden ondernomen door de Duitsche en Oostenrijksche troepen, in verband staan met de mededeelingen over de con centratie van Russische troepen aan de Roemeensche grens. De Duitsche aanval len geschieden daar met groote beslistheid, niet alleen omdat de Duitschers zich wil len meester maken van den spoorweg naar Kief, maar vooral omdat zij hopen, door hunne aanvallen, de Russen te noodzaken troepen uit Bessarabië naar het Russische front te brengen en dus de poging om Ser vië te hulp te komen te beletten. In het geheelo gebied van den Njemen tot aan de Pripjet en de Styr heerscht rust. Ten noorden van den Njemen, vooral aan het front van Dunaburg en Riga wordt nog hevig gevochten. In den algemeenen toestand is evenwel ook hier geen verande ring ingetreden. Van het Zuidelijk oorlogsterrein. Overzicht. De Italianen zotten hun aanvallen tegen Görz voort. Volgens het Oostenrijksche le- gerbericht was de bertgop ten noordoosten van Oslavija korten tijd in handen van de Italianen. Na een hevig vuur van de Oos tenrijksche artillerie heroverden do Oosten rijksche troepen stormenderhand hun loop graven op dien top. Van het Zuidoostelijk oorlogsterrein. Overzicht. De actie der centrale legers wordt nog steeds mei dezelfde kracht voortgezet. Van Servië is niets anders overgebleven dan de bergstreek waar Prizrend ligt, ter wijl Monastir nog steeds buiten het be reik der Bulgaren is gebleven. In Monae- tir. waar volgens een Reu ter-telegram uit Salond'ki een paniek heerscht, zijin de Ser vische mini sterns van Oorlog en Landbouw aangekomen; zij verklaarden, volgens een Times''-ia'egram, dat do regeering be sloten is. dien strijd vpl te houden tot het ..bittere einde". Op Zee. Door vliegtuigen aangevallen. Het Engelse he stoomschip „Bulgownie", dat Zaterdagavond van Londen to Rotter dam is aangekomen, werd des middags te halfdrie bij het Noordhinder-lichtschip door drie Duitsche vliegmachines aangevallen en gedurende 20 minuten beschoten met geweren on machinegeweren, en bestookt mot bommen. Het stoomschip bleef onbe schadigd. De vliegmachines zijn in Zuide lijke richting verdwenen. 0p den Balkan. Een nieuwe nota van de geallieerden. De gezanten van do geallieerden) te Athene hebben, naar Reuter meldt, Za terdagochtend aan de Grieksche regeering een nieuwe collectieve nota ter hand ge steld, als vervolg op die welke haar drie dagen geleden is overhandigd. De nieuwe nota omschrijft de ma/terieele concessies, die de Enten te-mogend heden van de Grieksche regeering verwachten, in over eenstemming met hetgeen kortelings in overeengekomen, is. Nadat de eerste nota de basis heeft vastgesteld, ver onderstelt de Entente, dat Griekenland zich niet tegen do verwezenlijking zal verzetten, vooral na de welwillende maat regelen van de geallieerden ten opzichte van den Griekschen handel, die voortaan op faciliteiten kan rekenen. Na het bezoek der gezanten begaf Skoe- loedie zich naar den koning. Vervolgens had een ministerraad plaats. De correspondent van Reuter te Athene zegt met betrekking tot de nieuwe nota van *de Entente, dat het optimisme gewe ken js voor scoptimisme. Volgens oem Uoydsbericlit uiit Athene heeft de Entente zoo spoedig mogelijk ant woord gevraagd. Verscheidene ease hen zijn aannemelijk voor G rieken: amd, De toe stand wordt als ernstig beschouwd. Router's correspondent' te Athene meldt d.d. 27 November: Vanavond 5s er groote bedrijvigheid' in officieete kringen, maar in de kringen van regeering diplom a- tie zegt men, dat er gee.iv reden voor onge rustheid is. Als men «echts geen poging doet om Griekenland te nopen zijn onzij digheid prijs te geven, vertrouwt man een oplossing te vinden urn dB kwesties van mititairon aard. Do toestand is over het algemeen bemoedigend. De houding van Roemenië. Naar de ..Times" mededeelt, heeft een berichtgever van do „Roesskoje Slovo", die thans in Boecharest is^ aan zijn blad ge meld, dat de bevolking van Roemenië, met enkelo onbeteekenende uitzonderingen, ge heel aan de zijde der Entente staat, en be sloten is vroeger of later aan den strijd tegen, de Midden-Europeesche Staten deel te nemen. Een leidend journalist verklaar de, dat het behoud der neutraliteit van Roemenië, tot hot ©inde van den oorlog, niet tot het gebied der mogelijkheid be hoort. De kleine groep lanhangers van Duitschland, onder Marghiloman en Carp, komt niet op voor hiüp aan Duitschland, maar voor het behoud der neutraliteit. Alleen zij die blind zijn voor de feiten kun nen ontkennen, dat de liefde en sympathie in Roemenië voor Frankrijk is. Maar behalve om deze sympathie voor Frankrijk, meenon do Roemeniërs, dat het in hun belang is zich aan de zijde der En tente te scharen. Want Duitschland be looft wel Bessarabië aan Roemenië, maar men moet niet vergeten, dat daar een mil- dioen Roemeniërs wonen, tegen 5 millioen in de Boekowina, Transsylvanië en het Banaati Gaat dus om een provincie of drie, dam ia de keus van Roemenië duidelijk. Slechts het geloof in de overwinning der centrale mogendheden kan een vijandige houding tegen de Entente verwekken. Maar de groote massa in Roemenië is vast over tuigd van de eindelijke overwinning der De opening van het Roemeensche parlement. De gewone zitting vam het parlement is deer den koning in tegenwoordigheid van den kroonprins en de ministers geopend. De koning werd gehuldigd. Z. M. las de volgende boodschap voorr: Deze zitting wordt onder dezelfde zorgen geopend als de vorige. Do oorlog, die de wereld om ons heen met bloed bedekt, duurt met aangroeiende verbittering voort. Nieuwe staten treden het strijdperk bin nen en hebben het Europeesche conflict zich steeds verder doen uitbreiden. Do toestand legt ons nog meer den plicht op, onze bemoeiingen voor de verdediging van de groote belangen vam Roemenië te ver eenigen em ons alten met ons gemoed en onzen geest boven elke andeire zorg te ver heffen. In de heden geopende zitting zuLt gij u over verscheidene wetsontwerpen en kre- dietvoorstellen om aan de tegenwoordige moeilijke omstandigheden het hoofd te bieden hebben uit te spreken. Ik twijfel noch aan de wijsheid, waarmede gij ze zult onderzoeken, noch aan de verheven vaderlandsliefde, die u er toe leaden zal de regeering te ondersteunen. Vooral ben ik er van overtuigd, dat gij als voorheen tecgmoet zult komen aan de behoeften van ons dierbaar leger, dat zich steeds de liefde en het vertrouwen van het land heeft waardig betoond en waarop meer dan ooit'de positie gegrond i6, weke Roemenië toekomt. Vervuld van vertrouwen in de toekomst van ons ge'èefd Roemenië, bid ik God uw werkzaamheden te zegenen. Engeland. De opvolger van Winston Churchtf). Herbert Samuel is in do plaats van. Win ston Churchill benoemd tot kanselier voor het hertogdom Lancaster. Hij zal zijn func tie van postmeester-generaal blijven ver vullen en krijgt zitting in den minister raad. Het salaris van den kanselier voor het hertogdom Lancaster zal ten goede van de schatkist komen. Herbert Samuel is ai vroeger kanselier van het groothertog dom geweest en heeft ook zitting gehad in het kabinet, doch was afgetreden om dc vorming van een coalitiekabinet te verge makkelijken. Luxemburg. De levenamidde.'enkwestle. De Luxemburgsche correspondent van de „Tijd" schrijft d.d. 20 November: De levemsiniddelenkwestie stond in de laatste maand in Luxemburg in een sta dium. dat onder de bevolking overal on rust baarde, vooral, toen het feit bekend werd, dat Engeland en Frankrijk door be middeling van Zwitserland ophielden aan het groothertogdom levensmiddelen te zc-ndesn. voorgevende ontevreden te zijn met de houding der Luxemburgsche regee ring ten opzichte der Duitsche bezetting. Vrijdag deed het verblijdende bericht in de stad do ronde, dat na de langdurige onderhandelinigen dar Luxemburgsche re geering met de Duitsche autoriteiten, van uit Berlijn maandelijks eenige wagons meel, gerat en maïs naar Luxemburg zul len worden gezonden. Hoe lang dit duren zal. is niet bekend. Intusschen Is Luxem burg een tijd lang gered. Zweden. De Zweed8che officieren der Perzische gendarmerie. Volgons een ,,Exchange"-telegram ui' Kopenhagen, zijn al de Zweedsche officie ren, die eenige jaren geleden met goed vinden hunner rogeering het bevel over de gendarmerie in Perzië op zich hebben ge nomen, weder naar hun land teruggeroe pen en bij het Zweedsche leger ingelijfd. Zij, die thans nog aan het hoofd staan der Perzische gendarmerie, doen dit op eigen gelegenheid en hebben niets met de Zweedsche regeering uitstaande. Verschillende oorlogsberichten. Boter met water. In Pruisen heeft de overheid besloten bijzondere maatrege len te nemen tegen de vermenging van beter met water, welke als gevoig der hooge prijzen door verschillende hande laren wordt toegepast. Te Eupen is een handelaar aangehou den, die zijn boter met 60 pet. water had vermengd. Op de vaten'was dit zelfs in do Nederlandscho en Fransche taal vermeld. De vesting „Modlin". Op bevel van de Duitsche autoriteiten zal de vesting No- wo-Georgiewsk voortaan weer haar ouderP Poolschen naam Modlin" dragen. Een ondersohelding voor generaal Alexref. Do Fransche ministerraad heeft Donderdag besloten het groot-offi cierskruis van het Legioen van Eer aan generaal Alexief, het hoofd van den Russi- echen staf, toe te kennen. Generaal Pau zal naar Rusland reizen, om het onder- scheidingsteekon over te brengen. Onthouding van rookgenot. Na de beperking van het drank vort) rui-k in Em- gel and gaan daar stemmen op tegen tiet rooken. Daar de meeste tabak wordt inge voerd, zou, meenon ve'nn, onthouding' vam rookgenot aam het nationale vermogen ten goede komen. Het is eon onuitputtelijke stof voor schrijvers van ingezonden stuk ken. Wii Vermeulen. er hier ten van.: het te kort: ..Ik rook Jamaica-sigaren, waar van de winst naar do kolonie gaat een innig deel van het rijk en waarvami het .recht tem goedo komt aan do Engel- scho schatkist". Een jachtgeweer als wapen. In de „Terarvs" «stelt Cu nisset Carnot voor om de Fransche officieren in do loopgraven in plaats van sabel en revolver, te wape nen met oen jachtgeweer, desnoods mei bajonet. Met grown hagel konden zij dan bii een. onverhoedschen aanval of in hot handgemeen met elk schot twee of drie .wilde zwijmen, om geen ander woord te gebruiken". moervolen. In zijn stukje hoeflb de schrijver hot ook over onzen zege vlie renden. intocht te Straatsburg, Brussel en Berliin." Een Deensche graaf gesneuveld. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de Deein- scho graaf Ove A Frims, die drie jaar to Canada hooft vertoefd en bij het Canadee- sche contingent had dienst genomen, bij de gevochten in Vlaanderen is gesneuvelde Hij behoorde -tot een vun de meest aanziexir lijko Deensche families. Militaire schade in Italië. Volgens een Oostemriiksch bericht hoeft oen brand in hot militaire magazijn tie Alessandria ia Italië voor eon half millioe© lire schade veroorzaakt. De oproeping van de Russische lichting 1918. De „Times" vernoemt uit Poters- burg: De minister van Binnenlandsche Za ken heeft bekendgemaakt, dat er kans be staat, dat do rocruten, die in 1697 geboren zijn in liet begin van 1916 opgeroepen zul len worden. Deze lichting zou in gewone tijden in 1918 bij het leger zijn ingelijfd. FEUILLETON. MARGUERITE. „O, meiester," riep Jacques met innig heid uit, ,,wij zijn cr toch nog, om u te steunen!" ,,Gij zijt jong... het is uw ouderlijk erf deel, mijn dochter, dat wij moeten be schermen." ..We'mu." daar het vooral mijn beüangen Reldt, behoeven wij niet langer te aarze len. lik. zal duizend' francs* minder erven, dat to alles. Ik sta ze aan oom CazaLs af. Vindt u dat goed?" Het antwoord volgde mi«t aanstonds» Rodière en Ouradou keken elkander vluch tig aan. Marguerite sleepte hen mede in haar edelmoedige iLlusiën. Wie weet, of Cazals. het geleende ditmaal uit haire hand ontvangend, er niet een nuttiger ge bruik van zou maken? ..Uitstekend!" zuchtte Ouradou. „Ik buig voor je wil, Marguerite. God geve, dat wij er geen berouw over behoeven f» hebben 1" In de ruime zaal scheen op. dat oogen- bltk do zon intenser licht te verspreiden Wu schenen do vogels nog vroolijker te jjweelon. dan te voren. HOOFDSTUK IV. De kwellingen van Carrère. Cazals was vertrekken met het biljet van duizend francs aai zijn zak, zijn dank baarheid betuigend, en belovend, het gejd tenstandig te zullen besteden. Na een oaar weken vernam men. dot hij zich naai* -H Mad FLaueras, aan don anderen kant van den ..Col du Berthus", begeven had. Daar werden lotusboom en geplant, om de industrie van fransch Ca/ta£onië ito voe den. Zou hij niet pogen een fabriek in Spanje te vestigen, onder do Spaaiusche wet, waar hij aan zijn schutdeischers kon ontsnappen? Ouradou was er bedroefd over, niet wijl hij aan een gevaarlijke me dedinging geloofde, maar omdat Cazals blijk gaf zet'.fs geen vaderlandsliefde te be zitten, zoo hij, een paar schreden van de grens, het Fransche volk ging benadeelen. Eenskloos hoorde men. dat Cazals weer den ..Col du Porthus" was gepasseerd' en om Maureillas rondzwierf. Ouradou gaf in zijn kabinet Jacques daarover zijn vrees te kennen. ,.Mijn voorspoed heeft me naijverigen, vijanden, bezorgd," sprak hij. ,,Zij verge ven me niet. dat .ik door mijn voorbeeld, onder mijn gezag, en zonder dat ik mij de minste persoonlijke moeritte geef, een ge deelte der bevolking in de beoefening van ons oude geloof houd." ..Dat to waar, ja,"... mompelde Jacques langzaam. „Zoudt eii kunnen instaan voor de lovauteit van al onze werklieden? Denken niet ceniigen van hm eraan, hun patroon en zijn fortuin omver te werpen, of hem te vervangen?... O, mijn zoon! Het kwaad dezer eeuw, de nijd, richt zelfs bij ons hare verwoesting en aan...- Nog eens! Kunt eii instaan voor al onze mannen?" Verrast, dat de patroon op de werk plaats eenige inderdaad te vrcezen onbe trouwbaarheden vermoedde, aarza'.dc Jac crues te antwoorden. Hij kende verraders, en hield hen in het oog, alleen om zijn weldoenor verdriet te besparen, zou hij hen ©erst hebben aangeklaagd in de ure van heb gevaar. ..Ik doe. alsof ik het sfechte humeur van eenige laatdunkenden niet liob opge merkt." horniaim Ouradou, „want ik blijf steeds hopen, dat zij, hun belangen be grijpend, tot, hun .plicht zulten terugkee- ran. Maar zoo zij weten, dat Cazals bereid ds hen te steunen met zijn naam en mot wat hij nog bezit, dan zullen ze, ik wiedt' niet welke coöperatie verzinnen: zij zuMan ons loslaten en de fabriek zal, minstens voor een tijd, in het ongereede geraken... „Ik zeg niet..." Jacques keek peinzend1 beneden hem de werkplaats dn. naar de bezig zijnde arbei ders: de vrouwen rechts, en links de man nen, van weke eenige jeugdigden, meer op den achtergrond, bij de machines, van tijd tot tijd, met iets minachtends in hun blik, naar hem gluurden. Eensklaps zag bii. busschen de twee tafels der mannen, Carrère. vooruittreden, die uit de stook plaats kwam. Carrère hief zijn vaal gezicht op en doorstond tartend den b'dk van Jacques. Deze. om den wille van zijn patroon niet op zijn gemak, wLbdo heengaan, en zich omwendend, zag hij in de heldere oogen van Ouradou. die hot gevoel van Jacaues doorschouwend, hein vragend toevoegde: ..Je weet dus. dat de nijd hier aan het werk is?" „Nu ia. dat weet ik... De nijd is een ver gif, dat bij zwakke geesten gemakkelijk in gang vindt. Wij, die de eer en het geduch te voorrecht hebben over hen te gebieden, behando.cn wij hen alien met goedheid en goedertierenheid, dat is het eenige middel om hen van den nijd te genezen." ..Je tracht me te troosten, Jacques, cn ik ben ie dankbaar daarvoor... Maar zeg me eens, verdonk je niet an hot bijzonder iemand, die oproer aan het stoken is?" Opnieuw weifelde Jacques, en zijn be sluit was. Dieven* eon onwaarheid te zeg gen, dan zijn .patroon door de waarheid te verschrikken. ..Ik verdenk niemand," sprak hij. „Het is goed," zei Ouradou glimlachend. ..Ga aan dein arbeid." Jacaues daa'de af naar de werkplaats. Met de handen op zijn rug, ©enigszins ge bogen, liep hij tusschen de lange tafels door. Van een heftige matuur, welke hij door de rede in bedwang hield, wierp hij zonder een woord to zeggen, zijn werklie den fonkelende blikken toe. Vooral op de mannen scheen hij het te hebben gemunt. De meestan troffem hem door hun houding van weldoend1 modelijden, en zij waren liem te meer genegen, wijl zij, kennis «1 ra- erend van de aanmatigingen vam hun ka meraden, zijn gegronde ongerustheid ken den. Die kameraden, aan het einde van een tafel gegroepeerd, durfden Jacques niet in het gezicht zien, ofschoon. Co.rrèro 'hen door zijn aanwezigheid beschermde. Carrère !:iep inderdaad achter hen, op zijn werkliist note©rend, wat ieder den Vorigen dag had verricht Hij ondervroeg hen met gedempte stem, waarin zijn toe nemende a'echtgeluiindheid bromde Aan den laatste gekomen van degenen, die op zijn hand waren, posteerde hij zich tegen den muur. met gekruiste arm tl, ten einde goed te doen uitokmon, 'dat hij, anders hoe ijverig ook, niets verlangde uit to voe ren, zoolang1 Jacques daar zou blijven, om te sciomneerem. De hooghartigheid van den meesterkneclit verzwakte hot gezag van Jacques in de oogen van zijn werklieden, en vernederden 'hem in eigen oogan. Ver teerd door 'het verdriet, ging hij heen* maar zonder lucht te geven aan een klachi of een verwijt. Van dot oo^enblik af hield hij Carrèro schorp in het oog. Deze, correct, inet ijver «n bekwuan»held arbeidend, pasta in zijn achterdocht wol op, zich niet op eon fout - to iatcn betrappen. Ging hij bijgeval niet om met het plan, zich inet eenige von- nooten of wol Cazals te verstaan, om een concurreerendc fabriek op te richteai, en tot dat doel de boste werklieden van Oura dou te bewerken? Jacques wanhoop to ooit een bewijs van die kompiotten ia handen te zullem krijgen en ze te kunnein verijdelen, toen op oen avond Ouradou was naar Perplgnan gereisd Milhau hem geheel onverwacht in zrn kantoor kwam opzoeken. De goede Milhau gluur de rechts on links, kuchte en draaide onhandig zijn door zweet on ftof hard geworden hoed tusschen de vingers, blijk- baar verlegen over hetgeen hij hier kwam doen. „Wat is er gaande?" vroeg Jacques. „Ik hen gekomen, omdat u alleen zljfc... Dat zou mijnheer Ouradou te veel pijn doen." (Wordt ■Igd

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1