Dinsdag: <ïe H.H. Mlader* om 7, 8 em 9 uur. 7 uur Lof, pmee-k en proceesie. Woensdag, Donderdag on Vrijdag: de 11.H. Missen om 8 en 9 uur. Donderdag: 3.30 tot 4.30 uur gelegenheid om te biechten. Zaterdag^ de H. Mis om 8 uur, de andeme in toet gesticht. Van 34 en 58 biecht- hooren; 6 uur Lof. LEIDSCHENDAM. Parochie van den H. Petrus en Paulus. Zondag: 3 uur Vespers; 7 uur Lof. Donderdag: 6.30 uur Lof; van 48 biecht- hooren. Vrijdag, Zaterdag en Zondag: Veertig urengebed. Vrijdag. 7 uur IL Mis; 10 uur Hoogmis; 7.30 uur Lof. Van 48 bicchthooren. Zaterdag; 7 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis; 7.30 uur Lof. Van 49 uur biechthooren. LEIMUIDEN. Parochie van den H. Joannes de Doopsr. Zohrfag: 7 uur Vroegmis; 9.30 uur Hoog mis. Na den middag 130 uur Catechis mus; 2.30 uur Vespers. In de week de H.H. Missen om 7 uur en 8.30. Dinsdag: 7 uur de H. Mis i/n het Gesticht. V/oensdag: gebóden Vasten- en On-thou- d Lnesdag, Donderdag: na do 2de H. Mis gelegenheid om te biechten. Vrijdag: geboden Vasten- cn OnUhoudings- dag; eerste Vrijdag der maand, toege wijd aan de vereering van heti H. Hart van .Teams: half 9 gezongen H. Mis» met uitstelling. Zaterdag: na de 2de H. Mis en des nam. van 'half 4 af gelegenheid om te biechten. LISSE. Parochie van de H. Agatha. Zondag: H.H. Missen te 7 uur, half 9 en te 10 uur de Hoogmis; te half 2 Cate chismus; te half 3 de Vespers met Regen hoed ie; 7 uur Lof met Advenrtspreek. 1 Maandag: Geen H. Mis te half tien. Dinsdag: te 7 uur Lof. Donderdag: van 57 uur biechthooren. Vrijdag.: Ie Vrijdag; des avonds te 7 uur Lof. Zaterdag: van 3half tien uur biecht hooren. Te 7 uur Lof. Woensdag en. Vrijdag zijn geboden Vastendagen. MEI JE EN ZEGVELD. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: 7.30 uur Vroegmis; 9 uur Cate chismus: 10.15 uur Hoogmis; 2 ih Lof. Maandag: 8.30 uur H. Mis; 12 uur Cat. Dinsdag: 8 30 uur H. Mis; 12 uur Cat. V/nensdae: 8.30 uur II. Mis; 12 uur Cat. Donderdag; 8,30 uur H, Mis; 12 uur Cat. Vrijdag: 8.30 uur H. Mia Za.erdag: 8.30 uur de H. Mis. Na de H. Mis gelegenheid om te biech ten en des namiddags van 3.308 uur. NIEUWKOOP. Parochie van de H. Maria Hemelvaart. Zondag: 7.30 uur H Mis; 10 uur Iloogmis- 1.30 uur Catechismus; 2.30 uur Vespers. Maandag: 7 en 8 uur H. Missen. Dinsdag: 7 en 8 uur H. Missen. Woenodag: 7 en 8 uur II. Missen. Donderdag: 7 uur H. Mis; 8 uur gez. H. Mis; 4 uur Lof. Vrijdag: 7 en 8 uur H. Mie. Zaterdag: 7 en 8 uur H. Mis. NIEUWVEEN. Parochie van den H. Nicolaas. Zondag: half acht de Vroegmis; tien uur de Hoogmis; half drie het Lof. D© H. Communie wordt uitgereikt onder de Vroegmis, alsook kwart na 9 uur. Donderdag: 's nam. van 67 gelegenheid om te biechten. Vrijdag: 8 uur gezongen H. Mis. Zaterdag: 7 uur Marialof; 'e nam. van 46 en van ha'f 8 tot half 9 gelegenheid om te Biechten. NOORDEN. Parochie van den H. Martinua. Zondag: 7 uur still© H. Mis; 10 uur Hoog mis; 2 uur Lof. Wonesdag en Vrijdag: om half negen gez. H. Mis: overige dagen om 8 uur. Woensdag, Donderdag en Vrijdag: Cate chismus. Zaterdag: Biechthooren van vier tot zes uur. NOORDWIJIC. Parochie van den H. Jeroen. Zondag: heden de H. Missen te 7, 8.30 en 10 uur; 1.30 uur Catechismus; 2.30 uur Vespers. Maandag en volgende dagen de H. Mis sen te half zeven, kwart over zeven en te acht uur. Woensdag: geboden Vasten- «n On/thou- dingsdaar. Donderdag: 57 uur gelegenheid om te biechten. Vrijdag: geboden Vastendag. Eerste Vrij dag, toegewijd aan de vereering v. H. Hart; 8 uur gezongen H. Mds; 7.30 uur Lof v. H. Hart meit Litanie en akte v. toewijding. NOORDWIJKERHOUT. Parochie van den H. Vlotor. Zondag: 7 uur en half 9 stille H.H. Missen met onderrichting; 10 uur Hoogmis met predik aide; 's namiddags 2 unr Lof. Dinsdag: 9 gezongen, Uitvaartdienst van Elisabeth van Leeuwen wed. Joannes Duiveiüvooaxlenj NOOTDORP. Parochie van den H. Bartholomeus, Zondag: de H.H. Missen te 7 eai te 10 uur; te 1.30 uur Catechismus; te 2.30 uur Vespers. In deze week de H.H. Missen en de Catechismus ais naar gewoonte. Donderdag: van 5 tot 7 uur gelegenheid om te biechten Vrijdag: lste Vrijdag der maand. To 8 u. Riezongen H. Mis; avonds te 6.80 uur Lof. ROELOFARENDSVEEN. Parochie van de H. Petrus-banden. Zondag: H. Missen 7, 8.30 en 10.30 uur; dee avonds 7.30 uur Lof. Maandag: te 7 uur uitstelling van het H. Sacrament; des avonds te 7.30 uur Lof. Maandag, en volgende dagern de H. Missen te 7, 7.30 e<n 9 uur. Din6dae: 's avonds te 7 uur Lof en pro cessie Woensdag: geboden Vastendag wegens den Advent. Vrijdag: geboden Vastendag wegens den Advent. Zaterdag: 48 uur gelegenheid om te biechten. RIJPWETERING. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: heden 1ste Zondag van den Ad vent., begin van het Kerkelijk jaar; volle Aflaat voor de Broed. v. Gedurige A auto. Heden begint ook weer de „Be et oten Tiki", weke tot en met het feest van Drie-Koningen duurt. 2de Collecte voor de armen. Vóór de Hoogmis de maandeliiksche Doodceèl. Na den mid dag t» 1 uur Catech., en te 2 uur Ves pers In de<ze week dagelijks, behalve Vrijdag, te 11 uur Catech., en Dinsdag ook te 9 uur. Dinsdag: feest van den H. Apostel Andreas, dag van devotie: te 8 uur gezongen H. Mi«k Woensdag en Vrijdag zijn geboden Vas tendagen. Woensdag: te half negen de H. Mis voor den vrede met de Litanie van Alle Hei- li cat. Donderdag: te 8 uur gezongen II. Mis met Uitstelling; daarna, alsmede na de H. Mis van. half negen, gelegenheid om te biechten. Vrijdag: lste Vrijdag der maand, toege- wiid aan d# vereering van het Godd. Hart. Op dien dag of op den voegenden Zondag volle Aflaai voor de Aartsbr. van het H. Hart met het Apo^ti des Geb. Te 8 uur gezongen H. Mis met Uitst. Zaterdag: 's morgens van af 7 uur tot na de H. Mis van half negen, en na den middag van 48 uur gedegenheid om te biechten. A.s. Zondag 1ste Zondag der maand: volle Aflaat. 2die Collecte voor de siera den dei- kerk. 8T0MPWIJK. Parochie van den H. Laurentlu9. Zondag: 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis: 1 uur de Catechismus; 2 uur Ves pers en preek; 7 uur de Congregatie. Woensdag en Vrijdag: geboden Vasten- en Onth oud ingsdagen. De geheel week Catech. voor de grootere kinderen behalve Zaterdag. De drie eerste dagen voor de kleine kinderen. Vrijdag: Biechthooren voor de kinderen. Zaterdag: De eerste H. Mis in het Ge sticht. Biechthooren van 4 uur af. SASSENHEIM. Parochie van den H. Pancratlus. Zondag: 6.30 uur uitreiking der H. Com munie; 7.30 uur 1ste H. Mis; 10 uur Hoogmis» Onder de H. Missen collecte voor Z. H. den Paus. Na den middag te I.30 uur Catechismus en 2.30 uur Kruis weg voor de geloovige zielen en Lof. Maandag: 's avonds 7 uur Congregatie voor mannen, militairen en jongelin gen Woensdag: Geboden Vasten en Onthou ding! Te 7 uur conferentie voor de leden van den R. K. Volksbond. Van 8 toten met 11 December oefeningen voor de beide Congregaties onder lei ding van een weleerw. Pater Jezuïet. VOORHOUT. Parochie van den K. Bartholomew. Zondag: half 8 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; ha f 2 Catechismus; half 3 Lof met Rozenhoedje voor den Virede. 6 uur Reco.lectie. Woensdag: geboden Vasten- en Onthou ding sd-ae. Vrijdag: geboden Vasten- en Onthoudlngs- daer. VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentius. Zondag: half acht Vroegmis; 10 uur Hoog mis; half twee Catechismus; 3 uur Lof en medicatie. Alle dagen de H. Missen te half acht en 8 uur. Vrijdag: 8 uuir gezi. H. Mis voor de leven de en overleden leden van de Broeder- scbaD van "het H. Hart. Vrijdagmiddag na schooltijd biechthoo- iren van kinderen. Zaterdag: Algcmeene H. Communie der kinderen. WARMOND. Parochie van den H. Matthias. Zondag: half aeht Vroegmis; 10 uur Hoog mis; half 2 Catechoismus; 3 uur Vespers met Rozenhoedje. Maandag; de H.H. Missen om 7en 8 uur. In deze week Catechismus volgens ge woonte. Dinsdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Woensdag: 7 u. H. Mds op de Kapel; half 8 uitreiking der H. Communie. 8 uur H. Mis. Geboden te vasten en rich te onthouden van vleesch en vetspijzen. Donderdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. 8 uur gezongen H. Mis. Voormiddag tot 10 uur en des namid dags vaai 46 uur gelegenheid om (e biechten» Vrijdag: 1ste Vrijdag der rnaand. De H.H. Missen om 7 en 8 uur. 8 uur gezongen II. Mis. 's Avonds 7 uur Lof ter eero v. h. II. Hurt v. Jezus» Rozenh. en Litanie. Geboden te vasten en zich te onthouden van vleesch en vetspijzen. Zaterdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur; voorm. lot 10 uur, des namïddagi van 3—5 uur voor do kinderen, vervolgens tot 9 uur gelegenheid om te biechten. WASSENAAR. Parochie van den H. Willibrordus. Zondag: de H.H. Missen: gelezen te 7 uur en half negen; Hoogmis 10 uur; 2 uur Catechismus; 3 uur Kruisweg voor de geloovige zielen; 6 uur Congregatie voor de mannen. Maandag: Slechte 2 H.H. Missen, 7 en 8 uur. Dinsdag en volgende dagen 3 H.H. Missen, 7 uur, half 8 en 8 uur. Vrijdag: le Vrijdag der maand. 7 uur ge zongen H. Mis; 's avonds 7 uur Lof. Zaterdag: 's avonds 7 uur Lof. In deze week Catechismus volgens ge woonte; ook gel. tot biechten volgens ge woonte. Bovendien Donderdag van 6 8.30 uur; Zaterdag van 48.30 uur. A.s. Zondag le Zondag der maand. ZEVENHOVEN. Parochie van de H. Joannes Geboorte. Zondag: 6.45 uur H. Communie; 7.30 uui Vroegmis; 10 uur Hoogmis met preek 2 uur Lof met Roz. en gebed voor den vrede. Lied 1. Maandag: 7.15 uut H. Communie; 8.15 u. H. Mis. Dinsdag: 7.15 uur H. Communie; 8.15 uur H. Mis. Woensdag: 7.15 uur H. Communie; 8 uur gezongen Rouwmis. Donderdag: 7.15 uur II. Communie; 8.15 u. H. Mis. Vrijdag: 7.J5 uur H. Communie; 8 uur gezongen II. Mis; 7 uur Lof ter eere van het H. Hart. Lied 46. Zaterdag: 7.15 uur H. Communie; 8.15 u. H. Mis. Deze week het biechthooren volgens ge woonte; Zaterdagmiddag ook om 5 uur. ZOETERMEER. Parochie van den H. Nicolaue. Zondag: Eerste Zondag v. d.Advent. De H. Missen om 7 uur en om 10 uur. Na de Hoogmis Bibliotheek; half twee Catechismus; half drie Lof; zeven uur H. Famile. Eiken dag om 12 uur Catechismus. De H. Missen om zeven uur en kwart over achten. Dinsdag: 7 uur Vincentius-Conferentie. Woensdag en Vrijdag zijn Vastendagen. Vrijdag: Eerste Vrijdag der maand. Zeven uur gezongen H. Mi©; kwant over acht de tweede H. Mis; half zeven Lof. Voorzien van de laatste H. Sacramen ten: Johannes Buitendijk; Cornelia van DijkOpdam, Theodoras Bietkerk; Adrianus Smit; Jacobus Heemskerk. ZOET^ERWOUDE. Parochie van den H. Joannes Onthoofding. Zondag: 7.30 en 10 uur de H.H. Missen. 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers, waar na onmiddellijk Lof voor den wereld vrede; 6 uur Patronaat; onder beide H.H. Miissen Collecte voor de armen der parochie. In de week de H.H. Missen 7 en 8.15 uur. Dinsdag de H. Mis van 7 uur in het ge sticht; Zaterdag de 2de H. Mis om half negen- Maandag en overige dagen der week om 8 uur v.m. Catechismus. Woensdag en Vrijdag geboden Vasten- daceTi Zaterdag: Na de 2e H. Mis en 's namid dags van 3 tot 5 en van 67 uur gelegen heid om te biechten. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: kwart voor 7 uur uitreiking dei H. Communie. De H. Missen om hali 8 en 10 uur. Catechismus. 3 uur Vespers en half 7 Lof. Maandag en vo'gende dagen behalve Vrij dag uitreiking van de H. Communie hali 8. De H. Mi© half 9. Maandag begint de Novene van O. L. Vr. Onb. Ontv. (8 Dec.) Dinsdag: half 8 Lof. Donderdag: van 45 uur biechthooren. Vrijdag: 6 en 7 uur uitreiking der I-I. Com munie; 8 uur de gezongen H. Mis; half 8 Lof: half 4 en half 5 kinderen biecht hooren. Zaterdag: Vanaf 5 uur biechthooren. Rooster der Retraiten Rooster der Retraiten van het St. Clemenshuis te Noordwijkerhout. 25 Dec. H. H. Middenstanders en Bloemistpatroons (f 6.) 7—10 Dec. Kerkzangers uit dorpen (f 4.) 12—15 Dec. H. H. Vincentianen (f 6.) 2326 Dec. St. Jozefgezellen Vereeniging (jongel.) (f4.) 28—31 Dec. Jongelingen, uit den Midden stand (f6.) N.B. Men wordt verzocht zich voor deze Retraiten op te geven bij de Eerw. Gees telijkheid. Rooster der Retraiten van het Retraitenhuis „De Thabor", Eendrachtsstraat, Rotterdam. 29 Nov.2 Dec. Meisjes uit de 6teden. Gewonen stand. (Verg. f 4.—). Door een Pater Carmeliet 710 Dec. Meisjes van den gewonen stand. (Verg. f 4.—). Door een -Pater Ca- pücijn. 1114 Dec. Meisjes uit dorpen. Gewonen stand. (Verg. f 4.Door een Pater der H.H. Harten. 1723 Dec. Open. Voor eventueel aan te vragen retraiten. 2427 Dec. Werkmeisjes. Gewonen stand^ (Verg. f 4.Door een Pater Cn- pucijn. N.B; Zij, die wenschen deel te nemen aan eene retraite, behoeven niet vooraf te schrijven aan den Gedelegeerde, maar worden verzocht aan een der Heeren Gees- teliiken te verzoeken, aan den Gedelegeer de een toegangskaart voor een retraite aan te vragen. Wie onverwachts geen gebruik van de reeds ontvangen toegangskaart kan maken, gelieve deze zoo spoedig mogelijk aan den Gedelegeerde terug te zenden. De Retraitanten worden des avonds tegen half 6 ure in het Retraitenhuis, Eendrachts straat 93, verwacht. De sluiting is rm- streeks 4 uur. Het Retraitenhuis is ii ge richt voor 40 Retraitanten. Wanneer een retraite voltallig is, wordt zulks in de dagbladen aangegeven. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Zondag, 28 Nov. 1 uur. Bidstond op liet Kerkhof. Vry<lag-avond, halfnegen repetitie van de Harmonie St. Grégorius in het St. Jozefs- zaaltje. Tevens aanneming van nieuwe leden, Zaterdag, 4 Dcc. 910 u. zitting Spaar- en Voorschotbank. (Hoogl. Kerkgracbt 40.) Des Zaterdags van 910 uur 's avonds zullen in het lokaal Hooglandsche Kerk- gracht 40, één of meer bestuursleden van het Ondersteuningsfonds voor belanghebben den te spreken zijn. Zondag, 12 Dec. half 1 Jaarvergadering in Zomerzorg. Jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester. Vaestelling Begrooting en Contributie. St. Jozefsgezollen-Vereeniging. Zondag, is de zaal open van 121/22V2 en van 57 uur voor oe leerlingen; ten kwart ▼oor 1 onderricht voor de leerlingen, uie van de leering zijn ontslagen, Van 810 uur verpl. bijeenkomst voor de Gezellen; ten 5 uur Kegelclub „Klein maar Dapper"; ten kwart |voor 9 kegelclub „Hout of Fout." Maandag, Dinsdag en Donderdag is de zaal beschikbaar voor de Gezellen. Donderdag, half 9 kegelclub Afd. Gel). Ge zellen „Alle negen." Zaterdag, Zitting Spaarkas en Bibliotheek op de gewone uren. N. B. Zondag, 5 Dec. ten 5 uur Sjoelbak concours voor de leerlingen om St. Nicolaas- prjjzen. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur; te kwart voor 3 nur Zangles voor de kleinste meisjes, van half 4 tot half. 5 uur voor de overige meisjes; Van half 5 tot half zes uur Gods dienstonderricht voor alle meisjes van het Patronaat. Van half 6 tot half 7 Ontspan ning. Half 6 Spaarkas en bibliotheek. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljufl'r. en dienstboden. Maandag-avond van half 8,tot 9 uur Her- halingsouderwijs (groot Patronaat). Van half 8 tot 9 uur handwerken (klein Patronaat.) Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Van halfacht tot 9 uur Her- halingsonderwijs (klein Patronaat.) Van hnlf 8 tot 9 uur Handwerken (groot Patronaat)- Van half 8 tot hall 10 Kookles voor het Patronaat. Van 810 uur bijeenkomst voor de jvinkeljufl'rouwen. Woensdag-avond van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden; van half8 tot 10 uur les in het verstellen voor meisjes boven de 15 jaar. Spaarkas en bibliotheek' van 89 uur, (ook niet-ieden kunnen wor den toegelaten.) Donderdagavond? de zaal geopend voor de dienstboden. Van 8 tot half 10 Costuumcursus. Yrjjdag-avond. Van hali acht tot 9 uur les in het verstellen voor meisjes van 1215 aar. Van hall" 8half 10 gezellige bijeen komst van meisjes. Aldeeling Retraiteionds. Van 8 tot half 10 uur Knipcursus. Van 8 9 uur Arbeidsbeurs. y Zaterdag-avond van 810 uur Repetitie Tooneelclub. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L. V. Hemelvaart (Mon Pére.) Maandag, van half 8 tot 9 uur; lste leerjaar: HerhaUngsondenvys, 2de leerjaar Naaicursus. Dinsdag, van naü 8tot9uur lste Leerjaar) Naaicursus. Woensdag, van 8 tot 9 uur. lste en 2do leerjaar: Spaarkas, Godsdienstonderricht en Zang. Donderdag, van halfacht tot 9 uur, lete leerjaar: Naaicursus. Vrijdag, van half acht, tot 9 uur, 2de leer jaar: Naaicursus. St. Liduina-Meisjes-Patronaat St. Petrus Parochie. Maandag-avond geen patronaat. Dinsdag-avond van 7 uur tot kwart voor 9 voor de lste afdeeling naailes, voor de 2e afd. naai- en verstelles. Woensdag-avond van 7 uur tot kwart voor 9, voor de beide afdeelingen Breiles en Zaugles. Vrjj dog-avond van 7 tot kwart voor 9j- voor de beide afdeelingen Herhalingsonder- richt. Ce Verklaring van het Evan gelie vindt de lezer in ons tweede blad. Belgische Heldendaden. Aam het verhaal, dat de Belgische Leger- bode onder het opschrift Roemrijke Blad zijden voortzet van „eenige heldendaden van het 2e Belgische regiment jagers te voet", ontleenen wij het volgende: De weinige levensmiddelen, die men rich aldus hier en daar wist te verschaf fen, waren helaas! slechts een mager kos tje voor de verscheidene honderden jagers die daar in hun loopgraven gedoken zaten, en waarvan al de zenuwen steeds gespan nen waren door de hevigheid van het voortdurende bombardement en het wree- de schouwspel van de dooden en gewon den, die overal rondom lagen uitgestrekt. Bovenmemschelijkc pogingen waren door Lefèvre en zijn moedige adjuncten aange wend, om in dit gebrek aan levensmidde len te voorzien. Men had eenige ravitail- leeringsvoertuigen tot in Dixmuiden kun nen brengen. Maar de bespanningen la gen neergeschoten op den grond; de voer tuigen waren aan splinters geschoten en versperden de straten. Anderzijds vaagde een stormvlaag schroot voortdurend het terrein schoon, dat begrepen was tusschen de stad en de bezette stellingen. Ook wa ren er echte wonderen van wilskracht en opoffering noodlg om eenige blikken &ru serven of eenige beschuiten tot aan d« loopgraven te brengen. Dat was alles wat de uitgeputte jagers te verorberen kregen,1 Daardoor o#-deele men over de stoïeki houding van onze jagers, die ondanks cfo folteringen van den honger, onwrikbaar! in deze hel bleven, gereed om de steeds dreigende aanvallen van den vijand af t« slaan. Maar nog meer dan den honger ver- oorzaakte de dorst onuitstaanbare folte. ringen aan onze manschappen. Een wrange en stikkende atmosfeer, vol vaa den rook der granaatontploffingen, ver droogde de kelen en schroeide de longen.! In deze niet in te ademen lucht gevoelden de soldaten soms den indruk van een langzame verstikking, en men zag jagers, die beproefden hun dorst te lesschen aan de kleine modderplasjes, die -op den bo- dem van de loopgraven stonden, of zelfs het stilstaande en bedorven water van de naburige slooten te drinken. Noch de ontberingen, noch de kou ver. mochten het hun moed te doen zakken. Om, zooveel; -mogelijk, alle nachtelijks verrassingen, die in de gewoonte van den vijand lagen, te vermijden, nam men den 22en October bij het vallen van den avond, het besluit de talrijke stroomijten in brand te steken, die daar nog in het midden van het veld stonden, op 300, 400 e.n zelfs 500 meters afstand van onze liniën. De onderneming was gevaarlijk; com mandant Dupuis vroeg eenige vrijwilli. gors om ze tot een goed einde te brengen; tienmaal meer dan hij noodig had, stelden zich voor. En zoo er, bij de gekozen man nen, -ook enkelen nooit van dien tocht terugkwamen, weldra zag men, de een na de andere, de reusachtige toortsen kn den nacht flakkeren, die heel het omge vende terrein met hun akeligen gloed be schenen. Acnter onze jagers had het schouwspel van den brand van Dixmuiden een tra gische grootheid, met niets te vergelijken. De brand had zich over de geheeie stad voortgezet; nieuwe brandstapels voegden ieder oogenblik hun nieuwe klaarten bij die van den naburigen vuurgloed; en van overal stegen, te midden van de stom- wolken zwarten rook, die schitterden van de opflakkerende gensters, de reuze» vlammetn naar den hemel, bij wier licht de verminkte overblijfsels van oude pronk juweel en, hei stadhuis en de kerk van Dixmuiden, zich scherp op den roodta hemel aiteekenden, gelijk bloedige stom pen, die genade afsmeekten. Dank aan de voorzorgen, die men geno men had, om alle verrassingen te voorko men, ging do nacht betrekkeijk kalm voorbij. Het bombardement zweeg, stil; van tijd tot tijd slechts vloog een granaal voorbij met het zware gedonder, dat ia de halve stilte van den nacht nog akelil ger klonk en die, met een nieuwen mok»I siag, nog eenige waggelende muren heel ging neerslaan in dt» in ftsch gelegde stad. Daarop volgde weer een tijd s pln-ts onderbroken door net, generen van een razend geweervuur, gericht op IA een of ander objectief, dat men plots heeft waargenomen. Het was in het begin van dezen akeligen nacht, dat een groep Duitschers, door een trouwelooze list, die gelukkiglijk werd verijdeld, er in geluk! was de loopgraven van de 2e compagnie te naderen. Men bemerkte er enkele, die, met lantaarns voorzien, onbeschut vooruil kwamen, al roepend: „Belgen, schid niet, heb medelijden met de gewonden, dk wij komen oprapen." De onzen echter, die op hun hoede waren, kregen achterdocht Het kwam hun goed te staan, want ploti verbrak het goed onderhouden vuur vap een machinegeweer de nachtelijke stilte Het goed gemikte antwoord van onze ja gers legde hun weldra het zwijgen op. Tegen 11 uur '9 avonds werd een poging tot" aanval insgelijks onmiddellijk ver ijdeld door ons doodelijk vuur. De vijand hield niet verder aan.; zijn troepen gaven zichtbare teekens van vermoeienis. Maar de kruisweg van de jagers \vaJ nog niet ten einde. Versteven van koudt meer en meer lijdend van honger en dorst haddeal zij den ochtend van den 23en Octo ber zien aanbreken, terwijl zij zich ang stig moesten afvragen, wat deze nieuwj dag him brengen ging. Zij zouden hs spoedig vernemen.. Vanaf 8 uur deed W kanonvuur, waarvan de hevigheid weldfl tot het uiterste steeg, geheel de omgevin| daveren onder haar geweld. En bij hoff derden, gelijk een ware stortvlaag, kwarafil de granaten vam allerlei kaliber opnieuv neer op de loopgraven van Het bataijoi Dupuis, met een schrikwekkende juist beid. D? aan stukken geschoten borst weringen brokkelden uiteen of stortten elkaar, gelijk door een aardbeving. 0 projectieion, midden in de loopgravfl zelve ontploffend velden gansche troef* mannen neer, terwijl zij stuk geretd lichamen in de verte slingerden; lijkei die men den vorigen dag ter aarde h«f besteld, werden door de hevigheid ontploffingen ontgraven en kwamen t« rug neervallen te midden van de.overl» venden, die door afgrijzen waren aang» grepen. De verschrikkelijke toestand ziend* waarin zijn uitgeputte mannen zich te vonden, had majoor Lefèvre moeten vrt gen, dat men ze zonder aarzelen zou te men aflossen. In afwachting, om 1>"! moed wat op te beuren, begaf hij rid persoonlijk naar de loopgraven; het» toen. dat hij door een granaatscherf c' troffen werd, terwijl hij over den naar Essen kwam. Gekwetst gelijk hij was op een zoo hacM lijk oogenblik. had de dappere overs* slechts één bekommering: ,.Als ze ma* houden!" Gelukkiglijk voerde hij be* over mannen, die hem waardig waren, zijn bewonderenswaardige jagerkens b* den ook stand, ondanks al het lijden al de verliezen, gedurende heel den nog van 23an October. Want het kanonvuur nam eerst gen het vallen van de duisternis en eef^t werd het. m<xr*diik v^or de linie daten van de brigade Meiser om de V*

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 8