Botermarkt 26. "tM Advertentiën. Oproeping Houtverkooping. Houtverkooping. Esschen- en Elzenhakhout, HoutSassenheim Houtverkooping, Wilge-Boomen, De rijk geïllustreerde St. Nicolaas-Prijs courant van de firma J. N. GEIJEÏ heeft U zeker al ontvangen? Zoo niet, wees dan zoo goed er dadelijk een aan te vragen H. J. DIEBEN, TURFMARKT 8 te Leiden. ineente als werkgeefster haar werklieden he'p^n en tegemoetkomen in de duurte, dun moest zij op de eerste plaats zoeken naar de oorzaak van de duurte in de ge- xinnen en dan koii zij er niet aan ontko men, dat verschillende loane® en salaris sen in gezinnen niet meer toereikend wa nen, omdat een groot gedeelte van het verdiende geld moest aangewend worden voor middelen en artikelen, die meer dan 30 pCt. in prijs waren gestegen, ten bate van de kinderen. Ieder weldenkend mensch kan er dan ook niets op tegen hebben, dat" B. en W. xich op het standpunt plaatsten, dat, wan neer geholpen moest worden, aan de ge zinnen moest gedacht worden, waar. kin deren waren. Dit eenmaal aangenomen, viel er te re deneeren, of een duurtetoeslag van f 0.40 per kind wel voldoende was. Wij willen .wel zeggen, dat wij van moening zijn dat dit niet zoo is. Zoovele artikelen zijn zoo in prijs gestegen, zoovele levensmiddelen zijn zoo duur, dat de veertig centen per kind en per week zoo heel spoedig door de handen van moeder de vrouw glijden en zij den zucht slaakt, wat heb ik nu eigenlijk gehad. De helft van de leden van den raad heeft eveneens zoo gedacht. De heer Vergouwen en anderen hebben van de gedachte de daad gemaakt en een amendement ingediend om de menschen met een salaris beneden de f 800 een kin dertoeslag van f 2.40 te geven, dus van 10.60. Een ieder zal het toegeven dat de menschen met loonen van f 15 en daar onder het 't zwaarst te verantwoorden hebben; en de meeste loonen draaien om do f 15, verschillende zijn er onder. Tot onzen spijt staakten over dit amendement de stemmen. Wij hadden gehoopt, dat het met groote meerderheid zou zijn aan genomen geworden. Wij vertrouwen, dat er nog wel raadsleden zullen zijn, die *ich bedenken en dat het amendement niet verworpen zal worden. We hopen, dat wanneer weder normale tijden zijn aangebroken, de heerem Ver touwen o.s. een voorstel zullen doen oxh de Joonen van werklieden en beambten itn dienst van de gemeente tie herzien. Verklaring van het Evangelie. Zooals de H. Kerk haar eigen jaarkring eindigt., zóó begint zij dien ook. Niet zooals de wereld en do wereldling doet gaat zij haar nieuwe jaar aangevangen in lichtzin nige scherts of uitgelaten vreugde, doch met gepaste waardigheid en heiligen ernst, en levens ook op een toon van gerecht vaardigde blijdschap. Dat zien wij zoo wondermooi en -treffend in het evangelie .van den eersten Advent-Zondag, tevens de eerste Zondag van het kerkelijk jaar. We derom laat de H. Kerk ons een blik slaan 4n de verre toekomst en wijst zij ons met waardigheid en ernst op die overweldigen de gebeurtenis, welke een einde zal maken aan wereld en tijd, aan al het aardsche en tijdelijke en waarbij beslist zal worden over ons eeuwig geluk of ongeluk naar ziel en lichaam: het Godsoordeel over alle menschelijk doen en laten. Verleden week hoorden wij de schrik wekkende voorteekenen van die geweldige gebeurtenis ons voorzeggen door den mond van deai evangelist Mattheus. Thans is het Et- Lucas die ons even schokkend de angst wekkende gebeurtenissen van die bange dagen afschildert in schrille kleuren. Ver leden week werd ons hart ook met angst vervuld door de herinnering aan het god delijk wraakgericht over de ondankbare stad des vredes, Jerusalem, over het on- geloovige volk der Joden, dat zoo ijselijk is gestraft om zijn goddeloozen Godsmoord. Geheel de inhoud van dat evangelie was als een donker-dreigende, drukkend-zwoele ooiweerslucht, somber en onheilspellend; want de H. Kerk wilde de beteekenis van dien gewicJ/lgen oordeelsdag onB do$ii gevoelen in al haar ernst., in geheel haar omvang en strekking. Vandaag echter worden wij alleen herinnerd aan den groo- ten dag des oordeels, waarvan de schrik wekkende voorteekenen ook thans ons worden aangekondigd in even ernstige, bijna angstwekkende woorden, doordat zelfs nog nauwkeuriger wordt voorzegd, hoe groot een schrik en verbijstering als dan het menschdom zal aangrijpen. Maar nu zien wij door die donkere wolken van verschrikking vriendelijk doorbreken de eerste 6tralen van hoop en vertrouwen, van blijde verwachting en heilige blijd schap over onze naderende verlossing: ,,Als nu deze dingen beginnen te" geschieden, blikt dan omhoog en heft uwe hoofden op waarts, omdat uwe verlossing nadert." Zeker, zoo wil de H. Kurk met lozus' woer den ons toeroepen, onzegbare vrees on schrik zal er dan zijn ond«r de volkeren, wanneer de Zoon des Menschen komen gaat om te oordeelen. Doch die angst zal alleen bestaan bij hen. die God en Zijn Zoon Jezus hebben miskend en veracht in hun loven. Want voor ons, dio tijdens ons kortstondig bestaan Jezus trouw hebban gediend, die met Hem gelaten ons kruis hebben gedragen, voor ons zal die tijd van verschrikking zijn een tijd van hoop volle vreugde. Wij wéten immers, dat Jezu9 dan zal komen als rechtvaardig Rechter, Die voor ons tevens zal zijn een Zalig maker, een Verlosser, Die ons bevrijden en verlossen zal van alle banden, welke naar lichaam en ziel ons nog binden aan de aarde en aan het stoffelijke. Jezus, Dien wij in ons leven zooveel mogelijk hebben nagevolgd door versterving en zelfverloo chening, zal dan over on9 uitspreken het oordeel der verheerlijking, waardoor Hij ons lichaam zal omvormen en gelijkvormig maken aan Zijn verheerlijkt lichaam, waardoor wij zullen deelen in Zijn eeuwige gelukzaligheid. Die gedachte zal ons blij, zal ons overgelukkig doen zijn zelfs bij de ijselijkste verschrikkingen, welke de be roering in de stoffelijke wereld ons zal kunnen aanjagen. Wijl de inhoud van dit evangelie nage noeg gelijkluidend is met dien van den vorigen Zondag, kunnen wij nu volstaan met den vromen lezer te verwijzen naar onze uitvoerige evangelie-verklaring van verleden week. Alleen willen wij hier nog wijzen op de beteekenis van dit evangelie op den eersten Advents-Zondag volgens de duidelijke bedoeling der H. Kerk. Deze is n.l. geen andere, dan dat de gedachte aan het laatste oordeel Jezus' tweede komst op aarde, ons moet aansporen tot een waardige voorbereiding, door berouw en boete, op de feestyiering der gedachtenis van Jezus' eerste komst op aarde. Willen wij eenmaal onbevreesd Jezus als onzen Rechter tegemoet zien, zorgen wij dan nu reeds1 door een vurig geloof, ware deugd en echten godsdienstzin ons hart te maken tot een welgevallig verblijf voor onzen Ver losser en Zeligmaker. CHR. S. DESSING, Hello, Kapelaan. Zwitserland. De positie van Zwitserland in den wereld oorlog. De positie van Zwitserland in den we reldoorlog komt in vele opzichten overeen met die van Nederland. Daarom is ook voor ons belangrijk het interview, dat president Motta toestond aan een verte genwoordiger van de Matin". Daaruit blijkt allereerst nogmaals de eigenaardige overeenkomst in de moeilijk heden, welke Zwitserland en wij hadden. Politiek neutraal en in dit opzicht door geen der oorlogvoerenden verdacht, oeco- momisch ook neutraal, maar door Entente en Centralen met scheele en vaak wan trouwende oogen aangekeken. I De corore9pondent maakte deze algemee- ne diagnose ook, waarop president Motta antwoordde: Ik begrijp volkómen, dat zich misver standen konden voordoen. Allereerst zijn er in alle naties elementen, die trachten te ontsnappen en zekeren tijd ook werkelijk ontsnappen, aan de costróle. Aan den an- ren kant is de publieke opinie in oorlog voerende landen uit den aard der zaak wat nerveus. En eindelijk onderzoekt men niet altijd zekere statistieken onder hun ware licht Uit het feit b.v. dat wij uit Frankrijk veel grootere voorraden granen invoerden dan voor den oorlog heeft men kunnen af leiden, dat de Zwitsersche kooplieden den doorvoer naar de Centrale mogendheden begunstigden. Men vergat echter rekening te houden met de omstandigheid, dat Zwitserland de groote voorraden granen miste, welke ons anders oyer den Rijn be reiken. Daar Duitschland al wat het kon opsloeg, was het duidelijk, dat de Fran- sche invoerstatistiek moest toenemen. Duitschland heeft ons overigens zijn kri tiek niet gespaard en wel in die mate, dat ons kolen geweigerd zijn en 45 fabrieken met sluiting bedreigd werden. Bewijzen deze aanvallen van twee kan ten tegelijk niet het best, dat onze hou ding onberispelijk is? Eenigen schijnen uit het oog te verliezen, dat Zwitserland een in hooge mate industrieel land is. en dat meer dan een derde der bevolking uitsluitend daarvan leeft Onze behoefte aan uitvoer is dus dringend. Aan den anderen kant verschaft de Zwitsersche landbouw slechts een vierde van ons noodzakelijk levensonderhoud. Vandaar de noodzakelijkheid, rijst, koren, maïs enz. in te voeren. Voeg daarbij de stremming van een onzer voornaamste bedrijven, het hotel- bedrijf. Te Montreux constateerde ik, dat twee-derde, deel der hotels gesloten zijn. Wij ondervinden dus volop de tegensla gen van den vérschrikkelijksten aller oorlogen, welke ona bovendien nog tot een langdurige en kostbare mobilisatie dwingt. Het zou zeer onbillijk zijn, ons ten otervloede ook nog te verdenken! Niettemin, vervolgde de Bondspresident, brengen alle mogendheden ons hulde voor de moeiten, welke wij ons getroosten, om volkomen en strikt onze plichten van neu tralen te vervullen. Zij kennen de moei lijkheden, waarmee onze autoriteiten hun delicate taak vervullen. Tot dusver hadden wij maar een orga nisme voor den uitvoer, zonder welks vol macht zekere producten den grenzen niet over konden. Wij hebben, op verzoek der Geallieerden, een nieuwe instelling in het leven geroepen: ,,Société suisse de sur veillance économique", welke men hier al „Trust économique" noemt, omdat zij de verwerkelijking van een trust van zekere levensmiddelen meebrengt. Binnenkort iro<vH 7,ii in werking- Zij zal van zeer nabij de inkomende graauvuyi'^ac, koper, olie enz. c'ontroleéren, alsmede hoé deze worden aangewejrar' Aan het hoofd vanfiet organisme zijn de aanzienlijke personen uit de Duitsche, Fransche, Italiaarïsche cantons geplaatst. Elke koopman, die een levensmiddel, voor komend^ op de in overeenstemming met de Geallieerden opgestelde lijst, wil invoe ren. zal zich moeten wenden tot S. E., welke hem een waarborgsom doet storten, en 't gebruik van de ingevoerde waar doet controleeren. Een zusje of broertje van onze N. O. T. dus. (Vad.) België. Koningin Elisabeth. Het weekblad ,,Vrij België" bevat op de eerste pagina' een portret van koningin Elisabeth der Belgen. Dr. Frans Cauwe- laert schrijnt bij het beeld o. m.: Zij is gekomen op een oogenblik, dat ons volk behoefte ging krijgen aan liefde van en voor zijn vorstenhuis. Met één glimlach heeft zij het hart van ons volk verteederd, en een groote verwachting was opeens geboren: wij zouden eenmaal aan het hoofd van ons volksgezin opnieuw een Koninklijke moeder zi,exi! Zij overstelpte ons niet met ongekende schittering van weelde. Zij hield de aan dacht van het volk niet bezig met open baar vertoon, noch luidruchtigheid. Zij verleefde ij£i allen eenvoud en innigheid in het bescheiden paleis van de. Regentie- straat haar heerlijke uren van jonge moe der, naast een man, die zich met heiligen ernst door studie en inwendige concentra tie voorbereidde op de -grootsche taak, welke hem was opgelegd. De innige ken nismaking van ons volk met zijn aan staande Koningin gebeurde in de. steegjes van de volksellende. Haar naam Elisa beth en haar afkomst als dochter van een grooten merischenvriend getrouw, zocht zij en vond de koninklijke grootheid in zalven en weldoen... En langzaam groeide uit het volk, het armste eerst, door alle lagen van onze maatschappe lijke samenstelling eenzelfde, één groote liefde voor haar, die was geworden de troost en de trots van ons landl Met bewondering hebben alle oogen en harten onze Vorstin gevolgd door alle da gen van onze groote volkstragedie van Brussel naar Antwerpen en van hier naar het geheiligde uithoekje van Vlaanderen, waar zij nu verblijft. Echte moeders versagen niet in den nood.... En tienduizenden van moeders, die in ons verdrukt land het martelaar schap lijden van Rachel, die vruchteloos haar kinderen zocht, zij versagen niet, sterk door haar voorbeeld, in liefde en iB trouw. Maar de nood zal verdwijnen, Koningin en Uw volk zal verrijzen! En wanneer gij terug zult keex-en langs de puinen en de kerkhoven van Vlaanderen naar Uw hoofdstad, dan zult gij terugvinden vol nieuwen luister en voor de eeuwen geves tigd: den troon van Uw huis, gevestigd op het beste, dat Uw volk U geven kan: zijn liefde en zijn leven! Faillissementen. Uitgesproken: J. Bosch, reiziger, Den Haag; cur. mr. G. L. P. Bouman. J. A. C. Hoelen, Den Haag; cui\ mr. H. A. H.. Canter Cremers. P. J. G. Nell, Den Haag; cur. mr. A. Rueb. J. F. Nuijens, Den Haag; cur. mr. P. H. Fromberg. F. Lodewijkx, brooddepóthouder, te Utrecht; cur. mr. H. J. van Noppen ,Jr., te Utrecht. J. van Heyningen, winkelier en koop man, te woerueii; cm. «m-. s. wjbM, Utrecht. N. Zwaluw, fabrikant van confectiegoe- derên, te Amsterdam; cur. mej. mr. Ada Goudsmit. Schaakrubriek. Oplossing van Probleem 255 rs Pc2. Correcte oplossingen ontvangen van: J. van Stein, M. van Stein, Zoeterwoude; A van Hameren, Veutr; E. de Ruiter, Oegstgeest; H. v. d. Poel, Zoeterwoude ;(H.R.): II. Schrama, Warmond; J. G. B. te S.J. Berk, Katwijk aan Zee; Schaak- lust te Z.: Mobilisatie-Schaakclub, R. Pau- l'ides,Leiden; J. Brugman, Th.. Smits, Ha- zerswoude; J. Heemskerk Pz., Róelof- arendsveetn. Ingezonden mededeelingeii 4 30 cont per regel Herinnert gij u uw jeugd? Gij wordt nooit vermoeid, -at goed eai sliept good. Waarom nu niet? Herinnert gij u welk een eetlust gij hadj in uw jeugd, hoe gij der» gaheeJen da$ bezig kondt zijn? Hoe gij avond# ra tegenzin naai- K gingt? 16 het doordat gij oudotr wordt, dat au een maaltijd geen genot meer voor u dat gij u altijd vermoeid en zenuwachtig gevoelt? Neen. want de krachtigste menschen ziin volwassenen, die veel sterker zijn dan jeugdige personen. Het de, omdat gij van gewoonten verai dei-d' zijt. Want ate kind iiept gij den he*, lien dag en waart gij voortdurend Neemt nu meer lichaamsoefening, als de alleen in iLoopen bestaat. Misschien over werkt gij u, eet gij te veel vleesch, slaapi gij te weinig. Slechte gewoonten, zijn oorzaak urinezuur in het bloed achten'blijft, ver. zwakken de mieren en veroorzaken rug pijn, rheumatische pijnen, waterstoornis, sen en een dof, slaperig gevoel. Wekt de nieren op door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, laat de slechte gewoonten een tijd en gij zuK ondervinden hoe gij vooruitgaat.- Pei-sonen op meer gevorderden leeftdjil dienen nauwkeurig te letten op verschijn, se'.en van nier- en blaaszwaktev want dooi het -spoedig behandelen der eerste ver- schiinselen van nieraandoening worden vele kwalen van den ouden dag voorko men Voor oudere menschen. zullen Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen een waardevol geneesmiddel blijken.' Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krul singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen- straat 41 en D. de Waai, Mare 56. Toezending geschiedt J%. franco na ontv. v post dissel f.1.75 vooi één, of f 10.voor 1 doozen. Eischt de echt Foster's Rugpijn Ni» ren Pillen, weigert elke doos, die niel «S^isXllS* s° voorzien is van venst. -handelsmerk. 5793 Correspondentie. R. P. te L. Dank voor uwe attentie later komen wij er wel eens op terug, (e vens houiden wij ons aanbevolen* De B. te L. Problemen in dank oni vaneen. Eindspel 258 van MENDHEIM. ZWART. WIT. Stand der stukken: Wit; Kfl. Pe5. Zwart: Khl, pionnen e6, f4, g5, h3.. Wit begint en geeft in negen zetten mal Oplossingen worden ingewacht tot Zi iter dag 11 December onder motto „Schaal aan het Bureau van de „Leidsche Courant' Leiden. van allo bekende en onbekende eehuldedschers om op 7 December 1915, des morgens te tden uur te verschijnen voor Mr. H. M. A. COEBERGH, Notaris te Leiden, te zijnen kantore aan de Mooi Japik- fcteeg, teneinde aldaar aan te hoo- ren de Rekening en Verantwoor ding van het beheer door den erf genaam in de beneficiair aanvaar de nalatenschap van wijlen Mejuf frouw SUSANNA PASANT, We duwe van den Heer JOHANNES MATTHIJS WOLTERS, gewoond hebbende en overlieden, te Leiden 27 Augustus 1915, en hunne schuld vorderingen, "voor zooverre het bedrag der nalatenschap toerei kende zal zijn, dn ontvangst te nemen. 5661 Leiden, 20 November 1915. Gemeentelijke Bank van Leening te LEIDEN. De panden, beleend in de maanden Maart, April en Mel 1915, zullen voor zoover dan nog niet gelost, publiek ten verkoop worden aangeboden op Woensdag 8 December a.s. des voorm. te 9 uren. Kijkdag daags te voren van I0--2 uren. Laatste dag van lossing of rente betaling voor Goud, Zilver e. d. 2 December a. s. Op de kijk- en verkoopdaaen Is het Hoofdkantoor voor beleening en lossing gesloten. 5597 Voor de St. Nicolaas. Heden ontvangen een groote voor raad kistjes sigaren, tegen concurrce- rende prijzen. Ook voorhanden aller lei kinderspeelgoed, prentenboeken enz. Beleefd aanbevelend Firma W. J. KOOT, Zoeterwoude. 5824 De Notaris C. J. BOOM, te Voor- schoten, zal op WOENSDAG 15 DECEMBER 1915 's voormiddags te 10 uren, in het Café-Restaurant „Het Nieuwe Huis Deii Dcjjl" te Wassenaar, in het openbaar verkoopen Een belangrijke partij Eiken-, Esschen-, Elzen- en Berkenhakhout, benevens eensge Eiken-én Denneboomen wassende op (le Landgoederen „Ter Horst", „Raaphorst", „Eikenhorst", „Duijnrell" en Rijksdorp" onder Voor schoten en Wassenaar. Yeilingsnotitiën verkrijgbaar bij den boschbaas HOOGTEYLING op „Ei kenhorst" en bij den boschbaas YAN BARNEVELD op „Duynrell. 10 dagen bevorens te bezichtigen, be halve 13 December. 5797 De Notaris C. J. A. BOOM te Voor schoten zal op DINSDAG 14 DECEMBER 1915 voorm. 10 uur iu het Hotel „Dcurloo" te Voorschoten in het Openbaar verkoopen: eene aanzienlijke partij Wilgenhout, geschikt v. klompmakershottf en eenige zware Populieren, alles op en nabij „Duivenvoorde", jjRoozenburg", „Kaagwijk", en „Zand horst". 6798 Notities verkrijgbaar bij den tuin baas GUSSEKLOO op „Duivenvoordo" en ten kantoore van Notaris BOOM. Notaris G. TEN BRUGGENCATE, te Sasscnheim, zal aldaar op WOENS DAG 15 Dec. 1915, 's morgens 10 unr, op de Buitenplaats „TER LEEDE" en op „TEIJLINGEN", publiek ver koopen: een flinke partij Esschen- Eiken-, en Elzenhakhout, aldaar op stam staande, en Brandhout. Alles gemakkelijk te land en te water te vervoeien. Betaaldag 25 Juli 1916. 5819 op de binniemplaais van de Hof stede „Zuijdwijk", aan den Mid denweg en in. den Laanhook, alles onder Wassenaar. Ten overstaan van den te Was senaar standplaats hebbende- No taris C. MUNNICH.zullen op DON DERDAG den 9den DECEMBER 1915, des morgens te 10 uur, in het Café-Restaurant „Het Nieuwe Huis Den Deijl" te Wassenaar, in het openbaar worden verkocht: eenige zware benevens eene aanzienlijke partij Eiken- Esschen-, Elzen- en Berkenhakhout. Dagelijks, met uitzondering van die Zondagen, te bezichtigen van Donderdag 25 November 1915 af, op aanwijzing, voor Zuijdwijk, van den Tuinbaas J. Geijtenbeek en voor ai het overige van den Bosch- baas Versteeg. (5644) Betaling der" kooppenningen: vóór het vervoer-, ten kantore van genoemden Notaris, altwaar tevens inlichtingen worden verstrekt. Verschenen: 5598 De Heilige Ignatius van Loyola, door FRANCIS THOMPSON. In het Nederlandsch bewerkt door: H. KOOYMAN S.J. Met een afbeelding van den H. Ignatius van TOOROP. 1.50 in linnen 12.- Maarsmanssteeg 9, LEIDEN. Tc Koop gevraagd, een 5820 jonge Trekhond, schouderhoogte circa 55 c.M.. door S. VAN SCHAGEN, Agent Leidsche Courant, te Zoeterwoude, Noordbuurt. Bijkantoor van de Nederl. Coöperatieve SPAAR- en CREDIETBANK van Ambtenaren en Beambten. Hoofdkantoor: SPUI 23-27, AMSTERDAM, neemt van IEDEREEN spaargelden in ontvangst tegen een rentevergoeding voor 1915 van 3,6 °/o en verstrekt Credieten aan Leden der Bank (Amb tenaren en Beambten, w. o. Officieren, Rijks- en Gemeente-Ambtenaren en Beambten) op gemakkelijke en billijke voorwaarden. 20 °/0 van de winst der Bank komen ten bate van de deposanten (spaarders). Kantoor geopend6881 Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond van 1 tot 9 oor.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2