Uit de Omgeving. KRONIEK. 1914. 28 November. In den Bosporus stoot eon Turkache mljnlegger op oen mijn en tinkt. De Sjeóotvul lelam richt een pro- otamatie tot de Mohammedanen, om l>en tot den heiligen oorlog op te roepen. teend bij het ontvluchten van eenige in het fcntemeeringsdepót Vlissingen verblijven de Belgieche soldaten. Een drietal dezer ontvluchten zijn inmiddels weer aange houden. Grove verdienste. In een der Gefldersche grensplaatsen verontschuldigde een 12-jarige knaap welke in de school een dag was weggeb'e- ven zich hiermede dat hij dien dag 50 Mark met smokkejen had verdiend. Te gen het smokkelen. Men meldt uit Enschedé: Gisteravond zijn hier weder 180 man infanterie uit Zutfen .gearriveerd, zoodat nu een militai re sterkte van ongeveer 600 man aanwezig is. Door het kantongerecht werden gisteren ruim 150 gevallen behandeld, alle bétrek king hebbende op smokkelen. Regeeringsgroe nt e n. Naar gebleken is verkeeren de meeste groen ten! audeiaren in de meening, dat zij, wanneer zij de hun toegezonden verkla ring onder teek enen, daardoor verplicht zuilen zijn behalve de bestelde vatgroen- ten ook stapelgroenten door tusschen- komst van de gemeente te betrekken. In verband hiermede hebben zij tot dusver na gelaten de verklaring" onderteekend in te zenden en is door hen van de heden ge boden gelegenheid tot het in ontvangst ne men van een deel der vatgroenten geern gebruik gemaakt. De aandacht wordt erop gevestigd, dat deze opvatting geheel onjuist is. Zij, die de verklaring" hebben onderteekend, zijn daarom in het geheel nog niet verplicht atapelgroenten te besteilen. Kaas. De Kaasvereeniging deelt mede, dat alle binnenlandsche grossiers in kaas, die door bemiddeling van de Kaasvereeniging kaas zouden willen betrekken, zich als grossier moeten laten inschrijven. Ook zij 'die als kaasexporteurs wenscheo te worden ingescheven, doch daarnaast een binnenlandschen handel in kaas drij ven moeten aanvragen als grossier te wor den ingeschreven. Voor inschrijving komen slechts zjj in aanmerking, die vroeger ook een binnen landschen kaashandel -hadden en geen kaaswinkel drijven. Na ontvangst der aanvragen zullen aan belanghebbenden nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. Aanvragen voor inschrijving zijn te rich ten aan de Kaasvereeniging, Afdeeling F., K fe^ and et a ren en producenten welke na heropening der grenzen kaas wenschen uit te voeren of handel willen drijven in kaas die geëxporteerd zal mogen worden, moeten aanvragen om als exporteurs te worden ingeschreven. Daar exporteurs in het vervolg slechts kaas zullen mogen koo- pen van producenten en van andere inge schreven exporteurs, zullen ook zij die tot nu toe als zoogenaamd tusschen-handelaar optreden inschrijving als exporteur moe ten aanvragen. Na ontvangst der aanvragen zullen aan belanghebbenden nadere bijzonderheden worden hekend gemaakt. Aanvragen voor inschrijving zijn te rich ten aan de Kaasvereeniging Afdeeling E., Kanaalstraat 2. Uitvoer van zaailijnza'ad. Do minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald dat aan erkende exporteurs en telers van in Nederland ge teeld zaailijnzaad vergunning zal worden gegeven tot uitvoer van een beperkte hoe- veolheid van bedoeld zaad. Tot het verkrij gen van de benoodigde verklaringen kun nen belanghebbenden zich wenden tot den burgemeester van Rotterdam. Uitvoer van slachtafvallen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat uitvoer van versche en geconserveerde afvallen alleen mag geschieden op vertoon van consen ten, afgegeven door de Rijkscommissie v. Toezicht op de Varkensvleeschvereenigiing. Tabak. Mem schrijft mirt. Eindhoven aan het Dat thans obk Zuid- Amerikaaaische ta bakken, zonder beperkende bepalingen, aan die markt zullen komen heeft groote voldoening in de kringen der sigaren- industrie gegeven. Reeds had men den Minister van ver schillende zijden medegedeeld, dat dn af- «ienibaren tiid het Java-binmengoed zou ontbreken, daar de Duitschens bij gebrek aan Brazieltabak, het Javaproduct tegen zeer hooge prijzen wegkochten. Thans zal er voldoende BrazieRabak aan de markt komen, om in de Duitsche behoeften te voorzien, waardoor het Java-biinnemgoed weer onder het bereik der Nederlandse he industrie zal kunnen komen, en tegen min der overdreven prijzen zal worden ge kocht. waardoor een loonende fabricage wordt herkregen. In ieder geval is het bange vooruitzicht verdwenen, dat vele fabrieken, wegens aanstaand gebrek aan Java vutaiafeTataali, geheel of gedeeltelijk met fabrioeeren had den moeten ophouden. Gebrek aan soda. Namens de Commissie, voor aaneenslui- tinc van sodaverbruikers in Nederland is Maandag j.l een tweede vergadering ge houden ie Amsterdam van de voornaam ste belanghebbenden bij de eodaroansump- tie. Het bleek ter vergadering wol dra, dat As behoefte door Aetn stopgezeten fa voer in enkele takken van bedrijf zéér drin gend is geworden, zoodat, indien niet bin* nen zéér korten tijd een oplossing gevon den wordt, tailooze fabrieken als was- Bcherljem, glasfabrieken, zeepfabrieken, kristalsod af abrieken, enz. geheel etopge zet zullen moeten worden. Deze industrie- en omvatten tezamen vele tienduizenden arbeidei-s, welk*} dus ernstig in hun be staan worden bedreigd. Het blijkt, dat op Tïel oogenblik nog 6lecht>s onderweg en te verwachten is, een zeer beperkte hoeveelheid soda, nauwe- liiks vo.doende om de behoefte voor zes weken te dekken. Dreigend gebrek aan zeeppoeder. Door de Vereeniging van Stoomwassche- riien te Amsterdam en aangronzende ge meenten -is. naar het „Hbld meldt, aan de ministère van Binnen- en Buitenland- sche Zaken en van Landbouw een adres gezonden, waarin wordt gewezen op het dreigend gebrek aan zeeppoeder, als ge volg van het 'in Engeland uiigevaardig- 00 uitvoerverbod van Sel de Soudé^ en waarin, wordt aangedrongen op het ne men van maatregelen door de Regeer ing om don invoer van Sel de Soude in ons land te bevorderen. De meese zeepfabrieken hebben thans reeds de afleveiuig van. zeeppoeder moe ten staken en dientengevo'g zullen bin nenkort verschil -ende etoom wasscheri jen haar bedrijf reeds moetan stopzetten Alleen te Amsterdam oefent een 16-tal stoom wasscheri jen haar bedrijf uit. Deze inrichtingen verschaffen aan honderden arbeiders en arbeidsters werk en ver bruiken te zamen eenige tienduizenden K.G. zeeppoeder per week. Uit deze cijfers kan men eenigszims bij benadering opma ken do ontzettende schade, die de 'huid.ige toestand in het geheele land zal veroor zaken.. Verkiezing Eerste Kamer. De Staten van Noord-Brabant hebben gekozen tot -Itid van de Eerste Kamer (var caturo mr. Regout) den heer R. J. A. Die pen (R.K,). industrieel, Statenl id te Til burg. niet -44 van. de 57 stemmen. Auteurswet. St.Ct. no. 277 bevat een Kon. besluit waarbij is goedgevonden en verstaan: lo. In te stel en de oommissie van ad vies, bedoeld bij de artikelen obd, 50e en 50f der Auteurswet 1912, gewijzigd bij de wet van 29 October 1915 (Staatsblad no. 446): 2o. In deze commissie van advies te be neem en: tot lid ecu voorzitter: dr. H. U Druoker. lid van de Eerste Kamer der StatenrGeneraal te 's-Gravenhage; tot te- den en, plaatsvervangende voorzitters: mr. P. J. M. Aaberse, lid' van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, te Leiden, en mr. A. E. Bles, raad-advi<c>ur bij bet De- 1 artenient van Justitie, te 's-Gravenhage. Tül 1M a henoornrl A W -er l. *s i a e n 3o. Aan deze commissie van advies toe te voegen, als secretaris: mr. J. van Kuyk. en ais vervangend secretaris mr. L. A. Niipels. -beiden advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Rapporteurs Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs: <^e heeren Van Vuuren, Drion, Dolk, Ketelaar en Vis ser van IJzendoorn, over het wetsontwerp betreffende goedkeuring van een overeen komst moet de gemeente Alphen (Z.-H.) tot afstand van een strook water en berm met een zich daarop bevindende ophaal brug. Het tijdelijk gezantschap bij den Paus. Naar wij met zekerheid vernemen, kan de benoeming van jhr. mr. O. F. A. M van Nisnen tot Sevenaer, lid van de Tweede Kamer, tolt gezant in tijdeidjke en bijzondere zending bij don Pauselijken Stoel binnen zeer korten tijd' worden tege moet gezien. Omtrent den levensloop van jbr. Van Nisoen tot Sevenaer valt het voegende te vermelden: Od 2 October 1867 te Arnhem geboren, bezocht hij het gymnasium te Nijmegen, promoveerde op 19 December 1892 in de rechtswetenschap aan de rijksuniversi teit te Leiden en vestigde zich spoedig daarna als advocaat en prooureur te Arnhem. In Juni 1901 werd hij gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Nijmegen, welk district hij sedert dien onafgebroken, vertegenwoor digde. Vooral vraagstukken van juridischen en staatsrechtelijken. aard trokken zijn aandacht, maar meer in het bijzonder voelde hij zich aangetrokken tot de bui- tenlandsche po'jftiek, waaromtrent hij menige doorwrochte redevoering ten beste gaf. Tijdens het presidium van den heer Van Bylandlt tot ondervoorzitter der Kamer gekozen, werd hij na diens aftre den benoemd tot voorzitter en wist hij ook in woelige en rumoerige parlementaire episoden de Kamer te leiden nfet vaste hand en op een wijze, die algemeen werd geroemd. In 1913 toen mr. Goeman Bor- gesius ails voorzitter optbrad, werd hij met mr. Troelstra a's onder-voorzitter be noemd. welke functie hij is blijven ver vullen tot het thans ingetreden zitting jaar, toen hij den wensch te kennen gaf voor een herbenoeming niet in aanmer king te willen komen. Reeds toen er voor het eerst sprake was van een aanstelling van een tijde'.ijken en buitengewoner gezhn/t bij den Pause* lilken Stoel, werd in de pers zijn naam genoemd onder degenen, die voor diit ambt het meest in aanmerking kwamen. De hAor Van Nispen tot Sevenaer heeft zitting gehad in een aantal parlemen taire en staatscommissiën, o. m. maakte hii deel uit van de in 1910 ingestelde staatscommissie* voor Grondwetsherzie ning tijdens het ministerie Heemskerk. In verband mot zijn bemoeiingen tot aan sluiting van Nederland bij de Bomer Conventie welke door de totstandkoming der Auteurswet met succes bekroond wer den, werd hij benoemd tot lid van de staatscommissie, welke onder leading van mr. Druoker zich met de herziening van de overgangsbepalingen dier wet heeft beziggehouden. Bekend is voorts het be langrijke aandeel hetwelk hij alls lid van de commissie van rapporteurs heeft ge had in de totstandkoming van de wet op het arbeidscontract. Zijn verdansten in dit ODzicht werdon toen van regeerings- v/eere erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Nadat hij gedurende een jaar het voor- zfltterschA» der Tweede Kamer had ver vuld, werd hij bevorderd tot Comman deur in die orde. De nieuwe burgemeester van Tilburg. De Staatscourant van gisterenavond be vatte de benoeming van den heer mr, dr. Vonk do Both tot burgemeester der ge meente Tilburg. Loonbeweging In de meubelindustrie. Door den R.K. Meubelmakers, Beeld houwers-, Behangers- en Stoffeerders- bond ..St. An ton hi s van Padua" is beslo ten met den Pret. Christelijken en Alge- meenenri Moube lm akersbon d een a'gemee- ne landelijke -loonbeweging te begimv-n. Reeds is een schrijven *an den Bond van Meubefabrikanten in Nederland verzon den. waarin 3 oenrt. verhooging van het uurloon wordt gevraagd. In alle plaatse lijke afdeelingen wordt, begonnen met he»t bewerken der Patroonsvereenigingeai en afzonderlijke patroons, terwijl de Haar- lemsche af dee'ing Vrijdag a.s. een .'eden- vergadering houdt, ook toegankelijk voor de ongeorganiseerde R.K. gezellen. Korte Kroniek. In de vergadering van den Gemeen teraad van Delft werd aangenomen het voorstel tot heffing eener straatbelasting. Verder werd aangenomen de verordening op de heffing eener belasting op de pu blieke vermakelijkheden. Het voorstel tot verkoop der ethnogra- phische verzameling van de voormalige Indische Instelling werd tot de volgende vergadering aangehouden. De directie der zuivelfabriek te Biijs (Fr.) heeft aan haar melkleveranciers be richt, dat zij geen melk meer aan particu lieren mogen leveren. De huismoeders zitten nu opeens zonder melk. Gemengde berichten. Branden en Ongelukken. De koopman M. J., wonende op den Oostzeedijk te Rot terdam, is gisteravond op de Willems brug aldaar ovérredetn door een automo biel van den etappedienst. Met een ge- KiwV^vn .inlr^rrKpp-n, om oani.oir» VnAn/intTCn Do locaalsppor ZevenaarDoetln- chem is glsternamiddag bij Didam ont spoord'. Van Doetinchem werd er hulp ge zonden Een meisje, dat verleden week in de tricotagefabriek te Nieruwer-Amstel in hrand is .geraakt, is in het O. L. Vr. gast huis te Amsterdam aan de bekomen ver wondingen overleden. Te Loosduinen -Is gistermorgen in de buurt Grenhoven het lijk van vrouw M., een bei aarde vrouw uit de breede polder vaart achter haar woning opgehaald. Zij had waschgoed willen spoelen en was toen voorover geschoten. Te Grijpskerk (Gr.) js gisteren het lijk opgehaald van dén ongehuwden S. Gans, die nabij zijn woning is verdronken. STADSNIEUWS. G0EDK00PE GROENTEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat op Maan dag 29 November aanstaande een aan vang zal worden gemaakt met den ver koop van goedkoope groenten, voorloopig alleen roode en ge'je kool, peen, kn<xlrapen en uien. De prijzen dezer groenten bedragen ten hoogste: roode kool 5 et. per K.G. (schaaf- loon 1 ct. per K.G.; gel© kool 5 cent por K.G.peen 5 ct. ,pfer K.G.; knolrapen 4 ct. per K.G.uien 8 ot. per K.G. Alles aan huis bezorgd. De verkoopers zijn verplicht door het distrdbutiebureau gewaarmerkte lijsten de zier prijzen in hunne winkels en aan hunne wagens op te hangen en opgehan gen te houden, deze lijst op eerste aan vrage aan hunne klanten ter controle te laten lezen en hen, desver fang d de groen ten voor te wegen. Verkoopers der z.g. regeeringsgroenten, mogen geen andere, duurdere groenten van dezelfde soort verkoopen, ten-verkoop of in voorraad hebben. G roenten verkoop ere, die reeds vroeger hebben te kennen gegeven, zich. met den verkoop der regeeringsgroenten te wilen belasten, kunnen deze vanaf 27 November verkrijgen aan de Stadshulpwerf, des Dinsdags. Donderdags en Zaterdags van 1 tot 5 uur 's namiddags, tegen afgifte van bons, die op de hen bekende voor waarden verkrijgbaar zijn aan het Bu reau Vischmarkt 18, dagelijks van 9 tot 1 en van 2 tet 5 uur. Nader zal worden aangekondigd, wan neer met. den verkoop dier overige regee ringsgroenten zal worden begonnen,. R. K. Studenten vereen ïging „Augustinus". Maandag vierde St. Augustinus" haar Inauguratiefeest. De Voorzitter mr. Nic. Beckers, heette de verschillende gasten welkom en hield, nadat de inaugurandi waren binnengeleid, zijn inaugurale rede. waaraan het volgende is ontleend. In „St. Augustinus" leeft een sterk ge meenschapsgevoel; innerlijke verdeeldlu d is er onbekend. Zoo moet 't ook blijven, nu zulk een groot aantal nieuwe leden zich hebben aangemeld. Die pas-aangekomenen zult ge in uw vriendenkring opnemen, want nimmer was het gewoonte ze aan hun lot over to laten. Ge zult hun vertrou wen weten te winnen en door uw goed voorbeeld hun den ernst zoowel als de vreugde des levens toonen. Zich nu wen dend tot de nieuw aangekomenen, zeide de Voorzitter: Bij het afscheid van het ouderlijk huis hebt ge wijze lessen meege kregen. De traditie verlangt van den inau gureerenden voorzitter een wpord van ver maan. ,,St. Augustinus" dient als onmis bare aanvulling der profane wetenschap pen; deze zijn noodzakelijk voor uw exa mens, maar de Katholieke opvattingen moet ge elders halen. En hei, doel der Vereerniging is juist bevordering dei- Katlv wetenschap onder de leden. Moet hier dan nog gewezen worden op 't gewicht van de Congregatie? In nauw verband met het doel staat ook het Annuarium, het jaar boek der R. K. Studenten Vereenigingen in Nederland, het worde in uw aandacht aanbevolen evenals het Roomsch Studen ten Blad. Ziedaar wat ik U hedenavond wilde zeggen. In 't kort samengevat: On derhoud de geboden van. uw Katholieken Godsdienst en maak verder pret zoolang ge jong zijt! Na de rede van den Voorzitter, welke luide werd toegejuicht, hield ook Prof. Groenen, de Moderator der Vereeniging, zijn welkomstgroet tot de nieuwe leden: Ge zijt dit jaar in een getal, grooter ban ooit te voren, lid geworden van St. Augus tinus. Ge hebt u daarmee met een zware taak belast. De tijden zijn voorbij, dat de katholieken als minderwaardig werden beschouwd, neen, voor meerderwaardig houdt men ze en die meerderwaardigheid zult ge moeten beseffen en die zult ge ook moeten toonen. Denk er aan, dat de grootste ergernis niet wordt gegeven door de mis slagen van slechte katholieken, maar dooi' de fouten van goedn katholieken. Ge zult uzelf moeten cultiveeren; maar dit i9 al léén moge'ijk door zelfbedwang en de hulpmiddelen daartoe zult ge vinden ir St. Augustinus en in de Congregatie. - Welnu. Estote fortes et viriliter agïte, weest sterk en handelt als mannen, nu gij officieel onder de studenten zijt opgeno men! Met een inauguratiesouper werd het feest besloten. Voedingsmiddelen commissie. Naar wij vernemen beeft de heer J. Bosch, die kort geleden als lid van den gemeenteraad bedankt heeft, ook het voorzitterschap van de voedingsmiddelen-, commissie aeergefiegd. Pogingen door de oommissie aangewend om den heer Bosch als voorzitter te behouden, mochten geen suces hebben. Ook de heer A. H. Dros, heelt zich door drukke werkzaamheden In zijn zaait, genoodzaakt gezien voor het lid maatschap te bedanken. Door den Burgemeester is thans tot lid der commissie benoemd de heer J. P. Ver- eeveiïs'n.wJid „x&m den ^Gemeenteraad, die ningmeester op te treden, in de plaats van Mr. G. W. v. d. Pot, die in de laatst ge houden zitting der commissie tot voorzit ter is benoemd. Bij Kon. Besluit van 24 dezer is volgens de pensioenwet aan J. de Groot, brug wachter 2de klasse alhier, een pensioen verleend van f 348 met intrekking van het bij Kon. Besluit d.d. 19 Januari 1915 toege kend pensioen van f 336 's jaars. Bij Kon. Besluit van 24 dezer is volgens de pensioenwet aan D. v. Venetiën geb. Hartendorp dienstbode in de bewaarschool aan de Groenesteeg een pensioen verleend van f 26. BODEGRAVEN. Uitvoering. Dinsdag en Donderdag avond gaf onze Zang- en Tooneelvereeni- ging „St. Genesius" voor de eerste maal in het patronaatsgebouw een uitvoering. Het was een groot genoegen voor de werkende leden om hun eerste uitvoering in zulk een gebouw en op zulk een tooneel te kun nen geven. Precies te zeven uur sprak de WelEerw. Heer A. de Wildt, geestelijk adviseur en regisseur der vereeniging, een kort openingswoord, waarna hij in enkele woorden den inhoud uiteenzette van hét drama Garcia Moreno. Wij kunnen hier, zeide spreker, altijd met een gerust geweten komen, want de stukken die op gevoerd worden kunnen alle den toets doorstaan wat bij andere tooneelvereeni- ginjgem niet altijd het geval is. Zijneerw. deelde verder mede, dat de Vereeniging thans met 37 leden i£ vooruitgegaan zoo dat ze 127 leden telt. Met den wensch dat deze uitvoering z6ude strekken tot heil van ziel en lichaam sloot Zijneerw. zijn rede. Thans ging het doek omhoog en het treurspel „Don Garcia Moreno" nam een aanvang. Wat was dat mooi, hoorde men eenstemmig, en wat heeft men mooi, ja zelfs schitterend gespeeld. Wat waren do rollen en vooral de hoofdrollen in goede handen. Het voert natuurlijk te ver alles afzonderlijk te behandelen, laat het ge noeg zijn, te verzekeren, dat er slechts een roep ging: „alle tot de kleinste jollen toe zijn uitstekend vertolkt." Nb. de pauze kregen we nog twee leuke blijspelen, waarbij hartelijk en herhaalde lijk werd gelachen. Een woord van dank is hier zeker niet misplaatst, vooreerst aan den Weleerw. heer Kapelaan voor zijn onafgebroken zorgen en moeite aan deze uitvoering besteed, vervolgens aan ieder werkend lid. Ook mag hier een woord van waardee ring niet ontbreken aan hem die liet prachtige decoratief leverde, namelijk den heer Lucien Manceau, van War mond. Wat een natuurlijk aanzien is aan alles gegeven. Genoemde lieer schilderde twee boschtooneelen, een «alonEamér, kq paleis mek zuilen gaanderij, twet gewone kamers en een gevangenis, terwijl het veranderen van tooneel zee® doelmatig geschiedde ook volgens ontwerp van den heer Manceau. Zijn werk mag ge< zien worden. HAARLEMMERMEER. Geslaagd. Voor examen Vrije én Or. deoefeningen is te Amsterdam geslaagd mej. M. Dekker. HAZER8W0UDE. A. W. Straathof, f Op 64-jarigem leeftijd is gisteren alhier na .een ziekbed van eenige maanden over- leden den heer A. W. Straathof, lid van. den gemeenteraad, lid van het R.K., Armbestuur, hoogheemraad van Rijnland, enz. Dit bericht vernemen wij met oprecht leedwezen. De heer A. W. Straathof behoorde tot de Katholieken, die, aTkeerig van ijdel woorden-gepronk, zich laten leiden door hun bélder-zienden blik en warm-voelend hart en de Katholieke zaak steunen door de daad. Katholiek, en. ook niet-batho- liek Hazerswoude, zal met vereering en dankbaarheid1 dit oordeeii ondemstireepenl De overledene was ook commissaris van. de N. V. de Leidsche Courant en wij ge. voelen het een plicht om hier openlijk le getuitren. dat. waar velen in schoone woorden weten te praten over de goede zaak en de Roomsche pers, hij weinig sprak, maar veel deed. Den heer A. W. Straathof hebben wij leeren kennen en beeren hoogachten als een edel mensch, iemand. op wiens daadwerkefijken steun en krachtige hulo men nooit tevergeefs een beroep deed! Als Katholiek in roerg en been, Katho»' liek in hart en ziel, was de oprechte be scheidenheid, de ware nederigheid zijn aard. zoo dat elk streven naar edgen roem en eigen verheerlijking bij al zijn daden volkomen was burtengesloten Do hooge voreerine', die wij den overledene nu brengen, zou hij tijdens zijn leven met beslistheid hebben afgewezen... Maar, zooals wij zeiden, de plicht gefciedt one, nu de groote deugden van den overle dene met dankbaarheid te gedenken... wat'moge strekken tot troost voor de na bestaanden, wat anderen moge opwekken tot navolging van dit schoone Katholieke voorbeeld.... God schenke den overledene Zijn rijke zegeningen voor zulk een daadwerkelijk Katholiek Leven..... R. I. P. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. De Liberale Kiesver» eenigtng heeft den heer G Zwart Candi da at gesteld voor den gemeenteraad. JfJEUWVEKN^ renwegen bespannen met 2 paarden (vol gens zeggen waren hot paarden die nog nimmer op den weg waren geweest) en ge laden met paardeboonen, een ongeluk ge beurd. Bij het afrijden van de Kattenbreg kon de bestuurder de paarden niet meer houden engingen deze er van door. Nadat zij een honderd meter waren doorgehold, viel de wagen om en viel de last met burry en al te water. Vervolgens holden de paar den door naar het dorp, alleen nog met liet onderstel van den wagen. Onderweg re den zij een jongen van 8 jaar, genaamd C. W. aan, die deerlijk werd gewond aan het hoofd. Hij werd door dokter Nout verbonden en naar huis gebracht. In'.ii- schen waren de paarden op den hoek van de Kerkstraat tegen den driedubbelden lan taarnpaal gei'eden, van de lantaarns wa ren enkele glazen en lampen stuk; hierna werden zij gegrepen door I. H. De be stuurder kwam er goed af, hij viel vlak naast de wielen. UITHOORN. Spoorweg. De opening van den locaal- spoorweg UithoornNieuwersluis is thans bepaald op 1 December a.s. WARMOND. Gesloten Retraite. In een. der verga- derimren van den R.K. Volksbond werd eenige maanden ge eden voorgesteld dat voor de leden van den Volksbond een spreker zou optreden met het onderwerp ..Gesloten Retraite". Gisterenavond is zulks gebeurd. Ala I spreker trad: op de Zeeroem. Directeur yan bet Noordwijkerhoutsche Sint-C!»- menshuis. Pater Philippona. Jammer im- derdaad, dat het slechte weer zoovcén heeft thuis gehouden, want op de meeat afdoende wijze werden, door den Eerw. spreker de vele bezwaren weerlegd, die tegen het retraite-houden nog zoo vaak worden aangevoerd. Het hoogst nuttige en heilzame van een geestelijke afzondering werd klaar be toogd. en. men zou haast zeggen, als nood zakelijk voorgesteld voor een mensch, di^ zonder ophouden bezig met de bestornme ringen van het Jeven. nooit tijd vindt om eens geheel in zichzelven te treden. Als resultaat van deze lezing werd een; retraite-fonds opgericht, waartoe men voor een dubbeltje contributie 's weeki kan toetreden. Od de driemaandeir^sche vergadering, die mede dezen avond wetfd gehouden, werd biina uitsluitend behandeld het ver- slag van den penningmeester. Deze fftekjd een batig slot vast van f25.87. Gevciegil1 bij het vorige saltjo van f 133.68, is he kasbedrae thans f 159.55. WASSENAAR. R. K. Kiesvereeniging. Onder leiding van den heer C. van Ser Kroft hield de Kath. Kiesvereeniging gisteravond een I vergadering in 't Patronaatsgebouw. Doel was 't stellen van een candidaat vtfor den Raad. Ingekomen was een schrijven va0 de Chr. Hist. Kiesver. houdende mod* deeling, dat tot candidaat gesteld was Jb&

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2