15 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. JAARGANG No_ 1850 DeÊcidódleSou^ont BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, metGRATIS POLIS Ongevallen-verzekering lel GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; b{jonze iten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post fl.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent MAANDAG NOVEMBER. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groots letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent tor bommen uit een Oostenrijksch jtnig op Verona geworpen, zijn 30 schen gedood, en 48 gewond. rchill zal Woensdag naar Frankrijk takken om zich bij zijn regiment te - Smuts zal een contingent in Jth-Oost-Afrika aanvoeren. het Westelijk oorlogsterrein. Overzicht he>t front in Frankrijk en BetLgië is iatóte dagen niets van belang voorge- Het ongunstige jaargetijde, do Idurande regens met hunne gevolgen, jarige onbegaanbare wegen, over doende riviertjes, maken de troepen- ijing moeilijk. Koning Albert ziek. Belgische oorlogscorrespondent van Tijd" seint: Het harde krijgsmansle de gTooto vermoeienissen en ontbe- ftn, de ernstige slagen, die België en vorstenhuis troffen, hebben het gestel koning Albert niet onaangetast gela- Lang b'.eef de fiere vorst de ongekmak. cobusgzame, statdge figuur, zooals die bewonderde. Maar ón de laatste n was het voor zijn omgeving geen m meer, dat de koning lijdende was. i hebben de ziekte-verschijnselen zich iijk geopenbaard en blijkt de koning 'jon aan een hardnekkige maagziekte, lem veel pijn veroorzaakt, hem gere- b voedsel toename verhindert en 'i ge- oDderrniint. De toestand is echter gfr ig niet zorgwekkend en alsnog niet *ig. De géneesheerem hopen op 6poe- algëheel herstel. in het Oostelijk oorlogsterrein. Overzicht. Tsartorysk zijn de Duitsch-Odsten- khe troepen in de Russische stellingen ilan en hebben daarbij, volgens de sche berichten, 1500 man gevangen men on vier machinegeweren ver- Verder is op dit oorlogsterrein niets ïgevallen, dati den) Lfgemeenen toe- ïi heeft kunnen veranderen. het Zuidelijk oorlogsterrein. Overzicht. rer het geheele' front blijven de Iialia- nog steeds aanvallen, evenwel zonder ogrijke vorderingen te maken. Over Col di Lana blijft de tegenstrijdigheid Ie berichten bestaan; de Italianen zeg- dat zij den top in handen hebben, de tarijkers hetzelfde. tatenrijksche vliegeniers hebben eon tl gedaan op Verona. Een Italiaansch rnniqué meldt hierover: tie Oostenrijksche vliegers deden gis- 'htend een aanval op Verona. Zij liéten »mmen, grootendeels ontploffende, op :hillende gedeelten van de stad vallen, maar Ln het bijzonder op de Piazza Derbe, het hoofdpein, waar de markt wordt ge houden. Door de bommen werden 30 men- schen gedood en 48 gewond. De materieele schade heeft niet veel te beteekenen. Van het Zuidoostelijk oorlogsterrein. Overzicht De Bulgaren zijn thans over het lieele front de Morawa overgetrokken, zoodat de groote spoorweg, op wellicht enkele kleine sectoren na, in hun handen zal we zen. Het bezit daarvan mag voor de cen- tralen echter eerst dan als volkomen zeker worden beschouwd, indien zij ook het dal van de Toplitsa beheerschen, welker dal van Nisj naar het Westen voert. Daarom is de mededeeling van belang, dat von Gallwitz de kammen van het Jastrebats- gebergte nadert (1560 meter is de hoogste top), daar dit gebergte zich ten Westen van Nisj van Oost naar West uitstrekken de, het dal van dc Toplitsa beheerscht. 0p Zee. De duikboot- en mijnoorlog. Lloyds meldt dat het Engelsche stoomschip „Sir Richard Awdry" is ge zonken. Lloyds bureau meldt, dat het Engel sche stoomschip „Hen of Crombie" in den grond is geboord. De bemanning is gered. Lloyds verneemt uit Grimsby: Men „vreest, dat de treiler „Rosedale" op een mijn is geloopen en gezonken en de tien opvarenden zijn omgekomen. Lloyds verneemt, dat de Engelsche stoomboot „Moorside" is gezonken. Een man van de opvarenden-is gered. Reuter meldt, dat het Italiaansche stoomschip „Fireuze", bestemd voor Port Said, is gezonken. Van de passagiers en de bemanning zijn 123 gered, 21 worden vermist. Volgens een Lloyds-bericht is het Noorsche stoomschip „Waeousta" gezon ken. De bemanning is gered. Naar Reuter méldt, is het Italiaansche stoomschip „Bosnia" in den grond ge boord door een onderzeeër, die de Oosten rijksche" vlag voerde. De bemanning en de passagiers zijn grootendeels gered. Van één boot echter met 12 man van d© equi page en zeven passagiers heeft men nog niets vernomen. België.s Een dagbladcorrespondent gevangen. In Hesse! bij Lier hebben de Duitsche militaire spionnen de hand gelegd op een- vermoedelijk En gel schen, correspondent van een dagblad. Op hem werden berich ten bevonden, welke hij aan een slagers knecht te- Lier had aangeboden over de grens te brengen voor een bedrag van 10 francd. De gearresteerde is naar Brus sel gebracht. Luxemburg. Journalist Prüm. De bisschop van Luxemburg heeft den Paus telegrafisch verzocht te willen me dewerken tot vrijlating van den Luxem- burgschen journalist en politicus, Emili Prüm. Engeland. Het aftreden van Minister Churchill. Gelijk onze lezers weten, heeft thans ook Minister Winston Churchill zijn ontslag uit het Engelsohe ministerie genomen. Na zijn ongelukkig optreden met betrek king tot de verdediging van Antwerpen en de DardaneHen-expeditiie, was het ver trouwen der regeering, zoowel als dat van het Britsche volk m Churchill's beleid ernstig geschokt. Bij de laatste reconstruc tie van het Kaïbineb trad hij als hoofd der admiraliteit af en aanvaardde het weinig zeggende ambt van kanselier van het her togdom Lancaster. Toen echter Asquith bij het samenstellen van zijn oorlogsraad hem passeerde en Balfour, Bonar Law, Ms. Henna en Lloyd George aanzocht, achtte hij het raadzaam cm zijn ontslag te nemen. 't Is een weinig glorieus einde van de zen eens zeer populairen staatsman. Churchill is den 30sten November 1874 geboren, trad in 1895 in dienst van het leger, nam in 1898 deel aan de Nijl-expe- ditie en maakte den slag van Khartoem mee. In 1899/1900 was hij correspondent van de „Morning Post" in den Zuid-Afri- kaanschen oorlog, werd gevangen geno men, maar wist te ontsnappen, waarna lui verder in dein Boerenoorlog a's lsto luitenant meestreed. Ilij schreef verschik lende werken o.a.: „The story of the Ma- lahand", „London to Ladysmith via Pre toria", „My African Journey" e.a. Van 190G—1908 was hij onder-secretaris van koloniën, van 1910—1911 secretaris van biwnenlandscho zaken, waarna hij in laatstgenoemd jaar benoemd werd tot mi nister van marine. Do „Weekly Dispatch" bericht, dat Churchill Woensdag a. s. naar zijn regi ment in Frankrijk vertrekt. Een nieuwe Engelsche kolonie. Eergisteren is een „order in council" verschenen, waarbij de Gilbert- en Ellice- cilanden tot eene Engelsche kolonie wor den verklaard onder den naam van „Gil bert and EUice Isands Colony" en onder de juridictie van den hoogen commissaris voor den Westelijken Stillen Oceaan ge steld. De annexatie heeft plaats gehad op ver zoek van de inlandsche hoofden der be volking van die eilanden, die Maleisch- Polynesisch is en uit ongeveer 30.000 per sonen bestaat. Het voornaamste uitvoer-artikel dezer Koraaleilanden is coprah. (De Gilbert en Ellice eilanden vormen twee groepen eilandjes, die tusschen de Marshall- en de Fidji-eilanden zijn gele- gen). Italië. De „Ancona". Volgens een Turijnsch telegram deelt de „Stampa" mede, dat de Italiaansche autoriteiten een onderzoek hebben gelafst naar de nationaliteit van de duikboot, die de „Ancona" tot zinken heeft gebracht. Men wil weten, of het een Duitsche of Oostenrijksche is geweest. Blijkt uit het onderzoek, dat het een Duitsche duikboot is geweest, dan zal Italië den oorlog aan Duitschland verklaren, voegt liet telegram er bij. Van het Vaticaan. De H. Stoei en de Armeniërs. De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seint:" Het schrijven, door Z. II. den Paus aan den Sultan van Turkije over de Armeni sche gruwelen gericht, en de instructies door den II. Stoel betreffende de katho lieke Armeniërs gezonden aan Mgr. DoCci, apostolisch dedegaat te Konstantinopel, hebben .reeds vruchten gedragen, De Turksche Minister van Binnenland- sche Zaken heeft aan Mgr. Dolci ver klaard, dat Turkije slechts maatregelen heeft genomen,, om te vei'hinderen, dat de Armeniërs doo-r oproer de veiligheid van het Turksche rijk in gevaar brengen. Ter wijl echter de regeering der-Hooge Porte haar eerbied jegens den Opperpriester te Rome tie kennen geeft, besloot zij voldoe ning te geven aan zijn verzoek, om de Ar meniërs, die niet reeds uit hun woonplaat sen waren weggevoerd, naar elders over te brengen. Voorts heeft de Turksche Regeering aan den II. Stoel bericht gezonden, dat onver wijld maatregelen worden genomen tot het verschaffen van levensm id delen aan de noodlijdende Armeniërs, dat aanslagen op hun leven door Turksche ambtenaren of soldaten streng worden gestraft enz. Deze toezeggingen der Ottomaanse he rfr- georing om het harde Jot der Armeniërs •ie verzachten, hebben hier groote voldoe ning verschaft. Zuid-Afrika. Zuid Afrikaansche troepen voor Duit8ch-Oo9t-Afrika. In een. door de regeering uilgeschreven recruteerings-conferentie zeide minister Smuts, dat tienduizend man Zuid-Afri- Kaansche Troepen naar Duitsch Oost-Afri- ka zullen worden gezonden. „De geallieer den hebben de handen vol," zeide hij, „en men kan niet verwachten, dat Groot-Brit- tannië mannen zou kunnen zenden voor alle veldtochten over de geheele wereld." Verschillende oorlogsberichten. Het smelten van kerkkklokken. Naar gens de „Münchener Neueste Nachrichten" heeft het Duitsche leger zwaar geleden bij den marsch naar Krugajewats. De verliezen van de DuVt9chers. Vol de Duitsche bladen melden, gaat men ge regeld voort met het smelten van kerk klokken; thans heeft de Luthersche ge meente te Dresden haar oude klokken voor dat doel aangeboden. De spoorwegen mi Servië. Te Belgrado is een maatschappij opgericht, die de Servische spoorwegen zal exploiteeren. De ambtenaren zullen bestaan uit Duitschers, Oostenrijkers en Hongaren. De koperjacht. Volgens de „Vossische Zeitung" is in alle Servische plaatsen, die door de Duitsch-Oostenrijksche troepen zijn bezet, de koper-jacht begonnen. Generaal majoor Montanari. f De Italiaansche generaal Montanari, com mandant van de Forlï-brigade, is aan de bij Plawa bekomen verwondingen over leden. Het hooger onderwijs te Warschau. Naar de „Lokal Anzeiger" meldt, zuilen de universiteit en technische hoogoschool te Warschau, onder Duitsch beheer, half November geopend worden. Een soldatenfamiile Volgens een „Reuter'-bericht uit Parijs zijn uit één enkel gezin, dat van den werkman Ber nard Guichard, in het departement Seino ct Oise, zestien zonen gemobiliseerd, ter wijl de zeventiende binnenkort zal opge roepen worden voor de lichting 1917. Buitenlandsche berichten. Amerika verkrijgt het protectoraat over Haiti. Ilet congres van Haïti heeft het verdrag mot de Vereenigde Staten, waardoor dezen in werkelijkheid het proteotoraat over Haïti vorkrijgen bekrachtigd. De vulkaan Stromboli in werking. De seismografische inrichting te Romo maakt een telegram bekend, dat Zaterdag ochtend is verzonden door het observato rium te Catana en waarin gemeld wordt, dat de vulkaan Stromboli ora kwart over negen een zeer krachtige uitbarsting heeft ondergaan. Er werden groote blokken steen en hoeveelheden asch uitgeslingerd. Het hcele eiland Stromboli is met lava be dekt. üp enkele plaatsen is brand uitge broken. Te Lipari zijn hevige schokken ge voeld. Nederland en de Oorlog. D o „VI i s t r o o m" aango- lioudon. Men. meldt aan de „Tol." u-lt IJmuiden d.d. 13 Nov.: Het s.s. „V'iiestroom" ia Vrij dagavond met twee dagen vertraging vain Lei-lb alhier aangekomen, omdat het te Lebth was vastgehouden. Wij vernemen daaromtrent, dat het stoomschip ma ver trek van Leith, door den mist misleid, dicht onder de Engelsclie kust raakte en daar door ©er} patrouillevaartuig werd aangetroffen en naar Leith opgebracht. Zonder opgave van -redenen werd de „Vliestroom" daarna twee dagen vastge houden, waarna verlof tot vertrek werd gegeven. Een ballon gedaald bij 's-Gravenh age. Op den Waalsdorperweg is door twee personen gevonden een Luchtballon waar aan een zak verbonden was. In dezen zak bevond zich een kaartje waarop stond het verzoek, om den ballon terug te willen zenden aan P. A. K. Schule, Kapellen- strasse 95 4e Ostende. Vermoedelijk was "het een Duitsche oefe il ings-b all on. „N. v. d. D." Uitvoer rund-, schapen- en v arkensvleesch. Door den minister van Landbouw is in verband met de regeling van den uitvoer van rund-, schapen- on varkensvlee6cli, voor de week van 14 tot en met 20 Novem ber liet percentage voor ruridvleesch op 75, voor sciiapenvleesoh op 100, voor worst FEUILLETON. De noodlottige erfenis. Genoeg gepraat nu, sprak Berton- wiens agenten Berthenay .tusschen 1 in namen, 'brengt h&m naar de pre- uur, mannen .en van daar kan hij naar preventieve gevangenis gaan. Wat hij V te vertellen heeft, moet hij maar dan onderzoeksrechter zeggen. Nu is teiirt aan dat dametje daar. Aan'mij? riep Liane angstig. Ik heb gedaan. Waarvan beschuldigt men Het kind van de eehle mevrouw "'«ret .gestolen, en het voor uw eigen d te hebben doen doorgaan. - Dat heb ik niet gedaan, hij heeft zoo uitgedacht. Bovendien, ik zal fcnd teruggeven. - Niet noodig, wij zullen wel zoo vrij het zonder uw toelating te halen en de moeder terug te geven. En dan, jammerde zij, ben Ik nog genoeg gestraft, de vrouw te zijn van een misdadiger? - Maak u daar niet bezorgd over, Swift haar. Dat 'huwelijk, geslo- °P valsche papieren, is gemakkelijk Inbreken. Wanneer gij uit de gevange- \Lttnt, zult ge zoó vrij zijn alsof er W can man was geweest, die zich voor w d'ALleret had uitgegeven en onder naam getrouwd was. - Do gevangenis! kormdo zij, ik wij naar de gevangenis. 'Daar zal toch niet veel aan te zijn. Genade, medelijden, smeekte zij, wanneer gij mij spaart zal ik alles zeg gen. Ik zal precies ver teilen hoe het ge beurd is. Zwijg, ellendige! brulde Berthenay haar toe, terwijl hij in machtelooze woede aan zijn boeien rukte. Bertonne.au daarentegen zeide: Ge zult zeer verstandig doen, met alles te vertellen, maar niet Ihier. Ga nu met mij mee en verzet u niet, want het zou mij tegen de borst stuiten ais ik bij een. vrouw geweld gebruiken moest. Gedwee liet zij zicli "door den inspecteur wegbrengen. Men liet Berthenay in zijn eigen auto mobiel stappen, waarvan de chauffeur niet weinig verbaasd was, zijn heer te zien met geboeide handen, tusschen twee mannen die blijkbaar stille dienders wa ren, en die hem bevalen naar de prefec tuur te rijden. Behalve de automobiel stond er nog een rijtuig voor de deur van het hotel, waarin Bertccnneau met zijn agenten was geko men en waarin de inspecteur thans met Liane denzetfderf weg opreed als de auto mobiel. XII. VERGELDING. Terwijl de gevangenen naar de prefec tuur van politie en van daar, na door Bcr tonne au een eerste verhoor te hebben ondergaan, naar de conciengerie gebracht werden, begaven de beide zusters Lizzie en Rosle, zich naar het hotel aan den bou levard Hausmann Na het pijnlijke tooneel dor aanhou ding, dat Lizzie zonder een woord te spre ken had bijgewoond, hoopte zij thans haar belooning te ontvangen voor al het leed, dat zij had doorslaan. De jonge moeder trilde van. vreugde, toen zij voor het hotel De Courtevron uit het rijtuig stapte, gevolgd door Rosie, die bij den portier van het hole] reeds bekend was, zoodat hij haar zonder bedenking binnenliet en er geen aanmerking op durfde maken, dat nog een dame, wier gelaat door een dichten sluier was bedekt, haar volgde. Rosie kende den weg in het hotei vol doende om te weten dat de bibliotheek waar de vaisohe graaf d'Alleret haar beide ma'en, dat zij hier kwam, ontvan gen had, aan de kinderkamer grensde en daarheen ge'eidde zij haar zuster. Met een sprong was Lizzie bij de wieg, nam het kind er uit, drukte het aan haar hart en overdekte het blozende gezichtje met kussen. Mijn lieveling, mijn engel, mompelde zij vol verrukking, terwijl haar tranen do wangen van- de kleine bevochtigden. Verstomd van verbazing, met de oogen wijd opengesperd, stond Ag'.aé Dumont, de trouwe min, die het kind dag noch nacht verliet, dit schouwspel aan te sta ren. Wie was de dame, die liicr zoo als een stormwind kwam binnenvallen cn het kind met liefkoozingen overstelpte? De min herinnen)© zich dat vroeger eens, in het park van het kasteel Courte vron, iets dergelijks was gebeurd. Nu herkende zij ook de dame en een angstkreet klonk van haar lippen. Is het Gods mogelijk! riep zij uft Mevrouw, hoe komt gij hier? O! als mo- rouw de gravin thuiskomende hoort wat hier gebeurd is, dan zitt er wat voor mij op. Eil ik kan het toch niet helpen! Stel u gerust, goede vróuw, sprak Rosie op een toon van gezag, gij hebt niets te vreezen, want zij zal niet terugkomen. Niet terugkomen? herhaalde Aglaé, wier verbazing ten toppunt steeg. Dat ia ook wat schoons. En waarom zou zij niet terugkomen? Omdat het uur gekomen is, waarop zij, die gij ten onrechte mevrouw de gra vin, noemt, en die slechts een avonturier ster is, aan de justitie rekenschap zal moeten afleggen. Dit kind is niet van haar, het behoort ons toe en binnenkort zullen de ambtenaren der politie, die ons volgen, het ons teruggeven De ware moe der is hier. Al wat zij geleden had, was in dit oogenblik voor haar vergeten Met nog een laatste schaduw van wan trouwen, vroeg de min: Dus... zij is n.ietkrankzinnig? Krankzinnig! riep Rosie uit. Maar deze krankzinnigheid was slechts oen voorwendsel voor de ellendelingen, die mijn zuster hinderden, om zich van haar te ontdoen. Hoe schandelijk! barstte dc min vol verontwaardiging irit. En rnet iets vertrouwelijks in haar toon liet zij er op voCgen: Nu, om u de gulle waarheid te zeg gen, ik heb er altijd aan getwijfeld. Lizzie, die van haar eerste vervoering bekomen was,, mengde zich hier in het gesprek door te zeggen: Ik zal nooit vergeten dat gij de eenige zijt geweest, die zioh hier edelmoedig en medelijdend tegenover mij getoond heeft. Welnu, al ben ik maar een eenvou dige boerin, daarom heb ik toch een, hart, Een moederhart, dat zegt alles. Daar om zal ik u ook niet van mijn. kleine schei, den, tenzij ge dat zelf zoudt wi-lem? Ik? Ik zóu het vreeselijk vinden wan neer ik hem moest missen. Ilij is zoo'n schatje en, ik houd zooveel van hem alsof hij vah mjjzelf was. Dan neem ik u mee en wij zullen hem verder te zamen verzorgen. Zoo js 't goed en daar zal de kleine bij winnen, want die andere liici'd niet van hem. Och ja, als er vreemde men- schen bij waren, dan deed zij wei alsof zij van het kind hield, rnaar als zij alleen was keek ze hem niet aan en er gingen wel dagen voorbij dat ze niet eens bij hem kwam. Er werd aan de deur geklopt. James Swift kwam zeggen, dat Agflaê Dumcxnt door den onderzoeksrechter in verhoor moest worden genomen. liet denkbeeld, voor een rechter te zul len verschijnen had iets angstwekkends voor de boerin en jammerend riep zij uit: Maar ik heb niets gedaan, mijnheer, ik w.ist er niets van. Wat moot die rech ter vari mij? Lachend zeide James: Wees maarniet bang, vrouw Dumont, wij weten wel dat gij aan niets schuldig zijt en trouw uw plicht gedaan hebt. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1