Dagelijks wordt om 7 uur de H. Com munie uitgereiklt. Dinsdag: 9 uur gezangen! Jaargetijde. Vrdijag: feestdag van de H. Elisabeth van Thuringe. Zaterdag: Biechthooren vaji 1012 en na den middag van 49 uur. HAZERSWOUDE. Parochie van don H. Michaël. Zondag: 6.30 u. uitreiking der H. Comi munie; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 2 uur Vespers. Maandag: 7.30 uur H. Mis bij de Eerw. Zusters. Dinsdag: 8.15 uur II. Mis» Woensdag: 8.15 urn- H. Mis. 11.30 u. Cat. Donderdag: 8.15 uur gezongen H. Mis voor de zielenrust van hen, die op ons Kerkhof zijn begraven. Cat. 9 uur em 11 30. Vrijdag: 8.15 H. Mis. Cat. *s nam. 8.30— 4.30. Zaterdag,: 8.15 H. Mis; biechthoorm 's mm. van 4—8 uur. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Parochie van den H. Bernardus. Zondag: om hailf 8 eerst© H. Mis; om 10 uur Hoogmis; om (half 3 Vespers en Lof. Maandag en de overige dagen de eerste H. Mis om 7 uur; de tweede om kwart over 8. HOOGMADE. Parochie van de H. Maria Geboorte. Kondag: H. Mis te 7.30 uur. 10 uur Hoog mis; 2.30 uur Vespers. I.30 uur Catechismus. Maandag: en volgende dagen do H.H. Mis «en 8 uur en 8.30. KATWIJK. Parochie van den H. Joannes Geboorte. Zondag; de H.H. Missen te 7 en 10 uur; te kwant vóór 6 uur Rozenhoedje; te 6 uur Lof. Door de week de H. Mis te 8 uur. Deze week de Catechismus naar ge woonte. Dinsdag en Woensdag: 's Avonds te half 8 Lof teir ©ere van H. Anitonius en van H. Jozef. Zaterdag: 'e Middags van 59 u. gelegen heid om te biechten. LANGERAAR. Parochie van den H. Adrlanus. Zondag: H. Mis 7 en 10 uur. Na de Hoog mis Catechismus. 2 uur Vespers. Door de week de H.H. Missen om 8 en 9 uur. Door de week Catechismus naar ge woonte. Donderdag: 3.30 tot 4.30 uur gelegenheid om te biechten. Zaterdag: 6 uur Lof en van 3—4 en 5—8 uur gedegenheid om te biechten. LEI DSC HEN DAM. Parochie van den H. Petrus en Paulus. Zondag: 3 uur Vespers; 7 uut Lof. Dinsdag: 9.30 uur Veni Creator en gezon gen H. Mis voor Bruidegom en Bruid. Woensdag: 9.30 ,uur Vend Creator en ge zongen H.Mi9 voor Bruidegom en Bruid. Donderdag: van 1012 nar zitting van het Kerkbestuur tot het ontvangen deer plaatsengel den. 6.30 uur Lof. Zaterdag: 6.30 uur Lof Biechthooren van 48 uur< LEIMUIDEN. Parochie van den H. Joannes de Dooper. Zondag: 7 uur Vroegmis; 9.30 uur Hoog mis. Na den middag 1.30 uur Catechis mus; 2.30 uur Vespers. In de week de H.II. Missen om 7 uur en 8.30. Dinsdag: 7 uur de H. Mis in het Gesticht. Woensdag: 9 uur gezongen Jaargetijdej voor de overleden leden der Rijnland- sche Processie naar Kevelaer. Vrijdag: Feestdag van de H. Elisabeth. Zaterdag: na de 2de H. Mis en des nam. van half 4 af gelegenheid om te biechten. LISSE. Parochie van de H. Agatha. (Zondag: H.H. Missen te 7 uur, half 9 en te 10 uur de Plechtige Hoogmis; te half 2 Catechismus; te half 3 de .Vespers; 's avonds te 7 iuur Plechtig Lof met preek. Maandag: Geen H. Mis te half tien. Dinsdag: te half 10 gezongen Maandstond voor den Z.Eerw. heer BT Klekamp. Te half vier ■voorbereiding' voor de kin deren; te 7 uur Lof. Donderdag: te 7 uur Lof. Zaterdag: van 3—half tien uur bdcoht- hooren. Te 7 uur Lof. MEIJE EN ZEGVELD. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: 7 uur vroegmis; 9 uur Catechis mus; 10 üur Hoogmis; 2 uur Lof. Maandag: 8 uur H. Mis; 12. uur Cat. Dinsdag: 8 uur H. Mis; 12 uur Catechismus Woensdag: 8 uur de H. Mis; 12 uur Cate chismus. Donderdag: 8 uur II. Mis; 12 uur Catechis mus. Vrijdag: 8 uur H. Mis. Zaterdag: 8 uur do H. Mis. Na de H. Mis gelegenheid om te biech ten en des namiddags van 3.30—8 uur. NIEUWKOOP. Paroohie van de H. Maria Hemelvaart. Zondag: 7.30 uur iH. Mis; 10 uur Hoogmis voor de Par.1.30 uur Catechismus; 2.30 uur H. Fam. en Lof. Maandag: 7 en 8 uur H. Missen. Dinsdag: 7 en 8 uur H. Missen. Woensdag: 7 en 8 uur H. Mis. Donderdag: 7 uur H. Mis; 8 uur gez. H. Mis; 4 uur Lof. Eerste) H. Commuiïio der kleine kin- derm. Vrijdag: 7 en 8 uur H. Mie. Zaterdag: 7 en 8 uur H. Mis. NIEUWVEEN. Parochie van den H. Nicolaas. Zondag: half acht de Vroegmis; tien uur de Hoogmis; ha'.f drie het Lof. Vrijdag: 7 uur Lof met Preek en Veni- Creator tot opening van het Veertig urengebed. Zaterdag: 7 uur Lof met Rozenhoedje. Gelegenheid om te Biechten: 's morgens van half acht tot 12 uur, 's namiddags van half 4 tot 9 uur. NOORDEN. Parochie van den H. Martinus. Zondag: 7 uur stille H. Mis; 10 uur Hoog mis; 2 uur Lof. Woensdag: om half negen gez. H. Mis. - Overige dagen om 8 uur. Woensdag, Donderdag en Vrijdag: Cate chismus. Zaterdag: Biechthooren van halt vijf tot zes uur. NOORDWIJK. Parochie van den H. Jeroen. Zondag: heden de H. Missen te 7, 8.30 en 10 uur; 1.30 uur Catechismus; 2.30 uur Vespers; 6.30 uur Lof v. St. Jeroen met vereering v. de Reliquien on gebeden. Maandag en volgende daggen de H. Mis sen te 6, 7 en 8 uur. Donderdag: te 7.30 uur Lof v. Allierh. Sacrament. NOORDWIJKERHOUT. Parochie van den H. Victor. Zondag: 7 uur en half 9 atilUe H.H. Missen met onderrichting; 10 uur Hoogmis met predikatie; 's namiddags 2 u'ir Lef. '6 Avonds 6 uur Recollectie. NOOTDORP. Parochie van den H. Bartholoineus. Zondag: de H.H. Missen te 7 em ie 10 uur; te 1.30 uur Catechismus; te 2.30 uur Vespers. In deze week de H.H. Missen en de Catechismus alls naar gewoonte. OEGSTGEEST. Parochie van den H. Willibrordu9. Zondag: H.H. Missen 7 en 10 uur. Cate chismus 1.30 uur; Vespers 2.30 uur; Lol 6.30 uur. Maandag en volgende dagen de H.H. Mis sen 7 en 8 uur. Dinsdag: 6.30 uur Lof voor den vrede. Donderdag: 6.30 uur Lof voor den vrede. Zaterdag: Biechthooren 's morgens na de H. Mis; 's nam. 5—9 uur. Catechismus naar gewoonte. OUDE WETERING. Parochie van den H. Jacobus. Zondag: de H.H. Missen 7 en 10 uur; 2 uur Catechismus; 3 uur Lof. Na het Lof bi bliotheek open tot hall vijf. Half zeven Rozenkransgebed1 voor Catharina Wal raven. Maandag: uitreiking deir H. Communie te half 7 en 7 uur. Te 9 uur zingende Rozenkransgebed in de kerk voor Catha rina Walraven. In deze week wórdt door 2 missionaris sen uit het klooster te Woerden de ver nieuwing der H. Missie gepredikt. Maandagavond1 kwartier over zeven opening der H. Missie, alsdan zal door de Paters de regeling der kerkelijke diensten en oefeningen worden bekend gemaakt. lederen avond In het Lof collect© tot bestrijding van de kosten dei- missie. A.s. Zondag sluiting der H. Missie. ROELOFARENDSVEEN. Parochie van de H. Petrus-banden. Zondag: H. Missen 7, 8.30 en 10.30 uur; 2 uur Catechismus; 3 uur Vespers. Maandag, en volgende dagen de H. Missen te 7, 7.30 en 9 uur. Donderdag: 9 uur gez. H. Mis voor de leden van de Broederschap der Ged. Aanb. Zaterdag: 4—8 uur gelegenheid om te biechten. RÏJPWETER ING. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: heden 2de Collecte voor de ar men. Na den middag te 1 uur Catech., en te 2 uur Vespers. In deze week dagelijks, behalve Vrijdag, te 11 uur Catech., en Diinsdag ook te 9 uur voor de knnderen, die voor hun 1ste H. Communie leeren. Dinsdag en Woensdag: te 8 uur gezongen Rouw-Mis. Donderdag: te half negen de H. Mis voor den vrede met de Litanie van Alle Heili gen; daarna gelegenheid' om te biechten. Vrijdag: feest van de H. Elisabeth. Zaterdag: 's morgens van af 7 uur tolt na de H. Mis van half negen, en Da <3©^ middag van 48 uur gedegenheid om te biechten. A.s. Zondag feest van Maria's Opdracht in den tempel, ert tevens 3de Zondag van de maand: volle Aflaat voor de Broed, v. d. lev. Rozenkrans en voor de Vereaniging „Voor Eer en Deugd". Onder de H.H. Missen schaalcoliede voor tie St. Elieabeth-Vereeniging. 6TOMPWIJK. Parochie van den H. La\irentiu9. Zondag: 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; t© 1 uur de Catechismus; te 2 uur de Vespers; te 7 uur de Congregatie. Deze week de H. Missen te 7 en 8 uur. Alle dagen de Catechismus behalve Vrij dag en Zaterdag. Vrijdag: Biechthooren voor de meisjes. Zaterdag: De eerste H. Mis in het Ge sticht. Biechthooren van 4 uur af. VOORHOUT. Parochie van den H. Bartholomeue. Zondag: half 8 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; half 2 Catechismus; half 3 Lof met Rozenhoedje. In de week Catechismus naar gewoonte. VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentiu9. Zondag: de le H. Mis te half 8; te 10 uur de Hoogmis. Daarna Bibliotheek. Te ha'.f 2 Catechismus; te 6 uur vergade ring van St Aloysius; te 7 uur Lof met gebed voor den vrede. Woensdag: le H. Mis te 8 uur. Te 9 uur de H. Mis tot 'afwering van ziekte onder het vee. Op de andere dagen de H. Missen te half 8 en te 8 uur. Deze week is er geen Catechismus bij den pastoor. Vrijdag: 's middags na schooltijd biecht hooren voor dé kinderen. Zaterdag: onder do H. Mis van 8 uur ai- gemeene H. Communie der kinderen. Des middags van 3 uur af gelegenheid om te biechten. Zondag as. des avonds te 7 «uur instal latie van den Z.E. Pastoor door den Z.E. Deken van Leiden. WARMOND. Parochie van den H. Matthias. Zondag: half acht Vroegmis; 10 uur Hoog mis; half twee Catechismus; 3 uur Oefe ning v. d. H. Kruisweg; 6 uur Congre gatie van het Geestelijk Verbond afd. mannen. Maandag: <1© H.H. Missen om 7 en 8 uur. In deze week Catechismus volgens ge woonte. Dinsdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Woensdag: 7 u. H. Mis op de Kapel; half 8 uitreiking der H. Communie. 8 uur H. Mis. Donderdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. 8 uur gezongen H. Mis. Vrijdag: Feest v. d. H. Elisabeth, weduwe, de H.H. Missen om 7 en 8 uur; na de H. Mis van 8 uur generale 'absolutie aan de tertiarissen. Zaterdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur; voorm. tot 10 uur, des namiddags van 45 uur voor de kinderen, vervolgens tot 9 uur gelegenheid om te biechten. WASSENAAR. Parochie van den H. Willibrordus. Zondag: de H.H. Missen: gelezen te 7 uur en half negen; Hoogmis 10 uur; 2 uur Catechismus; 3 uur Kruisweg voor de geloovige zielen; 6 uur Congregatie voor de mannen. Maandag: sllechts 2 H.H. Missen te 7 en 8 uur. Dinsdag en volgende dagen 3 H.H. Missen 7 uur, (half 8 en 8 uur. Zaterdag: 's avonds 7 uur Lof. In deze week Catechismus volgens ge woonte; ook gel. tot biechten volgens ge woonte, Zaterdag van 5 uur tot half 9. ZEVENHOVEN, Parochie van de H. Joannes Geboorte. Zondag: 6.45 uur H. Communie; 7.30 uui Vroegmis; 10 uur Hoogmis met preek 2 uur Lof met Roz. en gebed voor den vrede. Lied 33. Maandag: 8.15 uur Communie-uitreiken; 8.30 uur Rozenkrans; 9 uur gezongen Uitvaartdienst voor Cornelia van den JJssel, gevolgd door de begrafenis. Dinsdag en overige dagen 7 uur H. Com munie en 8 uur H. Mis. Woensdag: 8 uur gezongen Rouwmïs voor de overi. op ons kerkhof begraven. Zaterdag: 8 uur H. Mis met uitstelling van het A'llerh. Aannemen dei* kleinen en Algemeen© Communie der sehoolkMir deren. Deze week het biechthooren voCgens ge woonte. ZOETERMEER. Parochie van den H. Nicotauë. Zondag: de H. Missen om 7 uur en om 10 uur. Na de Hoogmis Bibliotheek; half twee Catechismus; half drie Lof; zeven uur H. Familie. Eiken dag om 12 uur Catechismus. De H. Missen om zeven uur en kwart over achten. Dinsdag: 7 uur Vincentius-Conferentie. Vrijdag: half zeven Lof. Voorzien van de laatste H. Sacramen ten: Johannes Buitendijk; Cornelia van DijkOpdam, Theodarus Rietkerk; Adrianus Smit. ZOETERWOUOE. Parochie van den H. Joannes Onthoofding. Zondag: 7.30 en 10 uur de H.H. Missen. 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers, waar na onmiddellijk Lof voor den wereld vrede; 6 uur Patronaat. In de week de H.H. Missen 7 en 8.15 uur. Dinsdag de H. Mis van 7 uur in het ge sticht; Zaterdag de 2de H. Mis om haJLf negen. Zaterdag: Na de 2e H. Mis en 's namid dags van 3 tot 5 en van 67 uur gelegen heid om te biechten. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: kwart voor 7 uur uitreiking dei H. Communie. De H. Missen om half 8 en 10 uur. Catechismus. 3 uur Vespers en half 7 Lof. Maandag en de voigende dagen uitreiking van de H. Communie half 8. De H. Mis half 9. Dinsdag: (half 8 Lof. Vrijdag: half 8 Lof; half 4 en half 5 biecht hooren voor de kinderen. Zaterdag: Vanaf 5 uur biechthooren. Rooster der Retraiten Rooster der Retraiten van het St. Clemenshuis te Noordwijkerhout. 21—24 Nov. Kerkzangers uit steden (f 6.) 27—30 Nov. Jongelingen (f 4.) 25 Dec. II. H. Middenstanders en Bloemistpatroons (f 6.) 710 Dec. Kerkzangers uit dorpen (f 4.) 1215 Dec. H. II. Vincentianen (f6.) 23—26 Dec. St. Jozefgezellen Vereeniging (jongel.) (14.) 28—31 Dec. Jongelingen uit den Midden stand (f 6.) N.B. Men wordt verzocht zich voor deze Retraiten op te geven bij de Eerw. Gees telijkheid. Rooster der Retraiten van het Retraitenhuis „De Thabor", Eendrachtsstraat, Rotterdam. 1518 Nov. Ongehuwde Dames. Midden stand. (Verg. f 6.Door een Pater Je- zuiet. 2225 Nov. Gehuwde Dames. Midden stand. (Verg. f 6.Door een Pater Domi nicaan. 29 Nov.2 Dec. Meisjes uit de steden. Gewonen stand. (Verg. f 4.Door een Pater Carmeliet. 710 Dec. Meisjes van den gewonen stand. (Verg. f 4.Door een Pater Ca- pucijn. 1114 Dec. Meisjes uit dorpen. Gewonen stand. (Verg. f 4.Door een Pater der H.H. Harten. 17—23 Dec. Open. Voor eventueel aan te vragen retraiten. 24—27 Dec. Werkmeisjes. Gewonen stand. (Verg. f 4.Door een Pater Ca- pucijn. N.B. Zij, die wenschen deel te nemen aan eene retraite, behoeven niet vooraf te schrijven aan den Gedelegeerde, maar worden verzocht aan een der Heeren Gees telijken te verzoeken, aan den Gedelegeer de een toegangskaart voor een retraite aan te vragen. Wie onverwachts geen gebruik van de reeds ontvangen toegangskaart kan maken, gelieve deze zoo spoedig mogelijk aan den Gedelegeerde terug te zenden. De Retraitanten worden des avonds tegen half 6 ure in het Retraitenhuis, Eendrachts straat 93, venvacht. De sluiting is cm- streeks 4 uur. Het Retraitenhuis is ii-ge- richt voor 40 Retraitanten. Wanneer een retraite voltallig is, wordt zulks in de dagbladen aangegeven. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Zondag, 14 Nov. 1 uur. Bidatond op he® Kerkhof. Maandag, 15 Nov. 9 u. „Hulp in Nood". 9 uur Brandstoffencommissie (Hoogl. Kerk- graoht 40.) Vrijdag, 19 Nov. 9 u. Bestuursvergadering. Vrijdag-avond, halfnegen repetitie van de Harmonie St. Gregorius in het St. Jozefs zaaltje. Tevens aanneming van nieuwe leden, Zaterdag, 20 Nov. 910 u. zitting Spaar- en Voorschotbank. (Hoogl. Kerkgracht 40.) St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Zaterdag, van 89 plaatsbespreking, en van 910 Zitting Spaarkas. Zaal en biblio theek gesloten. Zondag, ten half 7 u. Gezongen H. Mis met generale IL Com.; de leden worden ver- zooht hun Insignes te dragen, ten 1 uur uit reiken van de prijzen van de kegelclub „Klein maar Dapper", de zaal is open als gewoon, ten kwart voor negen kegelclub „Hout of Fout". Maandag, Dinsdag cn Donderdag is de zaal beschikbaar voor de Gezellen. Maandag, van 89 uur plaatsbespreken voor Dinsdag 16 Nov. Dinsdag, ten half 8 precies 2de Uitvoering voor Donateus en de nog aangewezen Leden. Woensdag, kegelclub Afd. Geh. Gezellen „Alle negen." Zaterdag, van 89 plaatsbespreken voor de Afd. Geh. Eezellen; -Van 910 uur Zit ting Spaarkas en Bibliotheek. Zondag, 21 Nov. 's avpnds ten half 8 uur, 3de uitvoering voor de Afd. Geh. Gezellen. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur. Van half 4 tot halfvijf Zangles. Van half 5 tot half zes Godsdienstonderricht voor alle meisjes van het Patronaat. Van half 6 tot half 7 Out- spanning. Half 6 Spaarkas en bibliotheek. Zangles voor de kleinste, kwart voor 3, de overige meisjes van half 4 tot half 5, 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst hi de lokalen der winkeljuf!!-, en dienstboden. Maandag-avond van half 8 tot 9 uur Her- halingsouderwijs (groot Patronaat). Van half 8 tot 9 uur handwerken (klein Patronaat.) 10 uur van Bestuursvergadering. 10V2 uur v.m. Vergadering afd. Ziekenhuis. Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Van balfacht tot 9 uur Her- halingsonderwijs (klein Patronaat.) Van half 8 tot 9 uur Handwerken (groot Patronaat). Van half 8half 10 Kookles al'deeling Clubavond. Van half 8 tot half 10 Kookles Patronaat. Woensdag-avond van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden; van half8 tot 10 uur les in het verstellen, voor meisjes boven de 15 jaar. Spaarkas en bibliotheek van 8—9 uur, (ook niet-leden kunnen wor den toegelaten.) Donderdagavond de zaal geopend voor de dienstboden. Van 8 tot half 10 Costuumcursus. Yrijdag-avond. Van half 8half 10 gezel lige bijeenkomst van meisjes. Afdeeling Clubavond. Van halfacht tot 9 uur les in het verstellen voor meisjes van 12—15 jaar. Van 8—9 uur Arbeidsbeurs. Van 8 tot tot half 10 uur Knipcursus. Zaterdag-avond van 8—10 uur Repetitie Tooneelolub. St. Luduina-Meisjes-Patronaat St. Petrus Parochie. Maandag-avond van 7 uur tot jkwart voor 9 voor de lste afdeeling naailes; voor de 2de afdeeling naai- en verstelles. Dinsdag-avond van 7 uur tot kwart voor 9 voor beide afdeelingen Spaarkas en Gods dienstonderricht. Woensdag-avond van 7 uur tot kwart voor 9, voor de beide afdeelingen Breiles en Zangles. Vrijdag-ftvond van tot kwart voor 9, voor de beide afdeelingen Herhalingsonder- richt. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L. V. Hemelvaart (Mon Pére.) Maandag, van half 8 tot 9 uur; lste leerjaar: Herhalingsonderwijs, 2de leerjaar Naaicursus. Dinsdag, van half 8tot9uur lste Leerjaar) Naaicursus. Woensdag, van 8 tot 9 uur. lste en 2de leerjaar: Spaarkas, Godsdienstonderricht en Zang. Donderdag, van halfacht tot 9 uur, lste leerjaar: Naaicursus. Vrijdag, van half acht, tot 9 uur, 2de leer jaar: Na&ioursua. Uit de Pers. Stemplicht. V De Haagsche hoefijzercorrespoaA van Het Handelsblad is er best over te spreken, dat aan het slot het voorgestelde artikel 80 .wordt go* „De verplichting om van het kieans i gebruik te maken, kan door de wet 4 den opgelegd", waardoor de mogelijk!* der invoering van stemplicht haar 1 trede doet. „Hetgeen dus wil zeggen aldus correspondent de mogelijkheid tl naast den velerlei dwang, die alig meer, aan den staatsburger wordt oj 2 legd, ook nog deze komt: te worden dwongen om zich naar de stembus a geven, ook dan wanneer men onder candidaten niemand van zijn gad* vindt, ook dan wanneer men het met g« der strijdende partijen eens is, ja zei dan wanneer men niets weet van dei tueele politieke quaesties, omdat mea nu eenmaal geen. hoold voor heeft of 1 omdat men meer en meer afkeerig is i 51 worden van alle politieke gedoe. Zulke menschen zal men, bij het invt 1 ren van stemplicht (wat de Regeeri, mogelijk wil maken) naar de stemt 1 jagen op straffe b.v. van geldboete, als België. Men zou zoo zeggen dat een dergelij dwang in Nederland toch nog niet ii zóó gewoons is dat het openen van t vooruitzicht erop zelfs geen woord v motiveering noodig heeft. En toch vindt men van zulk een mol veering in de M. v. T. geen woord, (j blz. 7 staat dit zinnetje: „Ten slotte verklaart het laatste lid t allen overvloede den wetgever bevoej stemplicht in te voeren." Meer niet. Een bloote kennisgeving i weer. Tenzij men als motiveering van sta plicht zou moeten nemen wat op blr (doch in ander *«rband) als „politi axioma" wordt gedecreteerd: „De uitoefening van het kiesrecht gemeenschapsplicht." Waarbij dan echter allicht de vraag rij hoe men het een eeuw lang heeft kuiim stellen zonder verwezenlijking van i „axioma". De Regeering beschouwt trouwe naar het schijnt, het al of niet invoen van stemplicht waarachtig nog h« iets anders dan verzekeringsdwang waa over toch tamelijk wat is gestreden a zulk een bijkomstigheid dat het zelfs c-: der de bestaande Grondwet wel had ka nen geschieden. Immers, het laatste van Art. 80 wordt door haar slechts „l overvloede" voorgesteld. Ons wil het tó ter voorkomen, dat alleen indien Art blanco ware, te denken kon zijn aan reeds bestaande mogelijkheid der iri ring van stemplicht. Of behooren zul kleinigheden eigenlijk niet in de Groi wet? Wij zullen thans op de stèmplichiquffl tie niet diep ingaan; er zal later allia gelegenheid voor zijn. Thans bepalen n ons tot de verklaring dat wij, schoc eenige voordeelen van stemplicht ni miskennend, nochtans zoo stellig mog lijk van meet af ons verzetten tegen eS voorbereiding van de invoering ervan (e een uitdrukkelijk openen der mogelijkhe in de Grondwet is dat!), voornamelijk o de volgende redenen: le. Stemplicht is een ongeoorloofde i schromelijke belemmering van de in vidueel© vrijheid, zonder dat deze woi geboden door een overwegend Staat*! land; 2e. stemplicht drijft een groot aant niet-belangstellende, deels onwetend deels onverschillige, deels onwillige afkeerige kiezers naar de stembus brengt dus een in poitieken zin gesprok? ondeugdelijk element in werking; 3e. stemplicht is onvereenigbaar m een kiesrecht dat alleen beperkt wor door aangifte, welk kiesstelsel allicht h( eenig ietwat aannemelijke zal blijken! zake vrouwenkiesrecht, wanneer men 4 niet aanstonds algemeen wil maken; 4e. stemplicht is een conservatief o rectief tegen de werking van algemei stemrecht, omdat het de onverschillig? en afkeerigen ter stembus drijft, die va 't meerendeel tegenwoordig onder conservatief-gezinden worden gevonden Kiesrecht voor gemeenteraden. De hoefijzer-redacteur van Het Ha) delsblad spreekt er zijn verbazi over uit dat de Regeering bij haar vow stel tot Grondwetsherziening 2011(11 eenige nadere motiveering aanbeveelt dl eisch dat de kiezers voor de gemeen» raden in elk geval eenige belasting I* ten betalen om bevoegd te zijn, te la» vervallen. Dit had wel een verklaring I hoefd, schrijft hij: „Want de extra-eisch voor Raadskie» is zeer redelijk te moüveeren. Hij is meïijk gegrond op deze overweging, 4 Kamer en Staten controleerende en m de-wetgevende colleges zijn, de Raad ter een regeerend en alleen-we tg evd college is. Zonder medewerking van regeoring des Rijks of des Gewest is, do de Staten-Generaal ot door de Provincil Staten, geen aanslag op de zakken burgers uit te voeren. Maar de Raad zelf regeering. „Aan het hoofd der I meent© staat een raad", zegt art. 1 der Grondwet en kan, zij het dan binnen wettelijke grenzen, de belastij schroef zooveel aandraaien als hij Wat dat betoekent, ondervindt men 1,1 en daar reeds onder het bestaande k« recht en met den exponent van den sus-eisch er op. Nu gaat men het kiesr« nog wat, uitbreiden (naar beneden, 1 wil zeggen in de richting van steeds n dor scrap dies tegenover aanslagen 1 meer gevulde zakken) en bovendien men er dien exponent nog af. Is dat zoo logisch? En had men niet ten minst© w

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 6