VRIJDAG 12 NOVEMBER. I9I5. oor Z. H. den Paus. De Oorlog. JAARGANG No. 1854 ^e£cl€bclve(Soti^amt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering I GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal Wonderlijke nummers 2>/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 ceot ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cenL Aanbiodingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent ig bedrag f 2-4120 bie Oude-Wétering 30.— Slechte lectuur. pijl wij z&em, dat een gedeelte der hheid, zich er vaal bewust, dat de een straf van Gods gramschap, worden beschouwd, tot een wezen- jdsdierustiger teven terugkeert/, grijpt, een andir gedeelte der menscheai 'lijd aan om Ihun zondige verlaw- le kunnen uitvieren of om hun god- te theoriën te piro page-eren. ral diit laatste doet' ons ontstellen gewetenloosheid, waarin veile hen zijn verzonken. Hier toch is sprake van een bedroevende zwak- doch kan alleen worden gesproken, ui opzettelijk-gewilde boosheid! werd ons dezer dagen toegezonden la bene: ter recensie! een boekje of loohure, waarin (reeds bij een vluch- oïhladeren was die strekking duide- lerkbaar) een beroep wordt gedaan oorlogstoestanden om nu en in het Ig de heiligheid van het huwelijk te schenen, den huwelijksband te bre- m. a. w. terug te keeren in de ze- èei'd van het barbarendom.... een geschrift in dezen lijd, a Gods gramschap over de zonden rereld moet worden verzoend! diep-bedroevend! boevender is nog, dat de uitgever van fraais, rekenend op de ongezonde en (nieuwsgierigheid van het publiek, jeen geld bespaart, om voor zulk reclame te maken; en de uitgevers bladen, die lalleen hebben ie letten belangen van hun portemonnaie s voor zulk een geschrift een adver- plaatsen. Onder een aanlokkelijken erd hel dezer dagen ook geamiffi jn het „neutral e" dagblad hier lede! waarschuwing om zich toch niet dergelijke aankondigingen te laten iden is misschien niet heel en al >?dig! BUITENLAND. :rd Derby kondigt aan, dat tegen- gezonde, ongetrouwde jonge mannen, inwillig zijn om dienst te nemen, igmaatregelen zullen worden ge in, als zich op 30 November a.s. voldoend aantal aangemeld heeft, i gravin De Belleville, Mile De iiz en Louis Severin zijn door den ithen keizer begenadigd. i het Westelijk oorlogsterrein. Overzicht. iFrankrijk is de toestand nog steeds Mderd. Van beide zijden worden) pogingen gedaan tot het offensief over te gaan en blijft de strijd steeds be perkt tot de dagelijks terugkeerende artil lerie-actie. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Overzicht. Bij Riga zijn de Duit9che troepen ge noodzaakt geweest een eind terug te trek ken. Het Duitsche bericht zegt hierover, dat de Duitschers des nachts volgens plan en ongestoord door den vijand uit het fboscbterredin ten westen en zuidwesten, van Schleok zijn teruggetrokken, daar het terrein door de regens der laatste dagen in een moeras was veranderd. Het Rus sische legerberioht zegt integendeel, dat bij een verrassenden Russischen aanval op Kemmern de Duitsche troepen werden genoopt Sn wanorde achter de Koerland- sche Aa terug te gaan, en Jat meer zuide lijk door tegenslagen, die de Duitschers ondervonden' hij Sa'lay en Oaly, zij ge noopt waren op Mittau terug te trekken. Dientengevolge zullen, volgens die berich ten. de Duitschers genoodzaakt worden in de streek van Mittau en Toèkoem nieu we verdedigingslinies te zoeken, die hunne' verbindingen en hunne terugtochtswegen verzekeren, wijl door de bezetting van Kehimern de spoorwegverbinding tusschen Toekoem en Mittau wordt bedreigd. Meer naar het zfuiden is de toestand on gewijzigd. En zelfs wordt' uit Weenen gameid, dat aan het Strypafront» de toe stand onveranderd is en dat ten" W. van Rafalöwka de Russen aan den Styr wer den teruggeworpen, waarbij 7 officieren, 200 man en 8 mitrailleurs in Oostienrijk- sche handen vielen. Van het Zuidoostelijk oorlogsterrein. Overzicht. In Servië wordt nog steeds krachtig ge streden en zetten de Duitsch-Oostenrijksch- Bulgaarsche troepen hun opmarsch voort. Door de aankomst der Engelsche t roopen schijnt de toestand voor de geallieerden iets verbeterd te zijn, wier optreden ten doel heeft de Servische troepen in den Bahoena-pas bij <te staan. Voor de vierde maal wordt thans niet officieel gemeld, dat de Franschen de stad Veles (Köprulu) aan de Bulgaren hebben ont nomen. De berichtgever van de „Daily Mail"' te Saloniki sèint over deze herove ring: „De werkelijke toedracht van de zaak is dat Fransche ruiterij in de rich ting van Veles aan 't verkennen was. Toen de Bulgaarsche bezetting ze in het oog kreeg, vluchtte ze in paniek. De Franschen reden daarop Veles binnen, staken de mu nitie- en provianddep&ts in brand en reden toen weer weg." Of het nu werkelijk zoo gebeurd is Van het Zuidelijk oorlogsterrein. Overzicht. Zoowel Oostenrijkers als Italianen hou den nog steeds vol, dat zij den Col di Lana in bezit hebben. Er moet dus noodzakelijk int de berichtgeving een vergissing zijn, die echter hier moeilijk valt te beoordee- len, maar die bewijst hoe lastig het is, een juist denkbeeld van den toestand te ver krijgen. De Italianen 'trachten thans Gürz te ne men. Het Oostenrijksche legerbericht meldt hierover: „Na den derden* Isonzo- slag hadden zij reserve- en andere troepen samengetrokken in de omgeving van Görz. Woepsdag zetten zij na een hevige artille- ris-tisehe voorbereiding op het geheele front van Plava tot den Monte dei Sei Eusi een krachtigen aanval in. Wederom sloegen onze troepen alle stormaanvallen af, ge deeltelijk door hun vuur, gzdgelteüjk met de blanke wapens, waarbij de vijand zwa re verliezen leed." Op Zee. DE „ANCONA". Verklaringen van den kapitein der „Ancona". Reuter meldt uit Tunis; De kapitein van de „Ancona" meldt, dat eau duikboot de booten beschoot, die op het punt waren in zee te steken. Vele gewonden en gedoo- den, die nabij de duikboot dreven, zouden onder toejuichingen zijn weggedreven. De duikboot gaf geen signaal. Het eerste signaal werd gegeven toen een granaat de „Ancona" trof, die onmiddellijk stopte. (Wij geven dit bericht slechts onder alle voorbehoud. Red.) Het verhaal van een overlevende. Reuter verneemt van Malta: Woensdag viel hier een Engelsch stoomschip binnen met eenige overlevenden van de „Ancona". Wij interviewden een Engelsch onderdaan, die het volgende vertelde. Aan boord waren zoowel Grieksche als Italiaansche emigranten. De meeste op varenden waren kinderen, terwijl er ook vele vrouwen aan boord waren. Maandag middag kregen we een duikboot op grooten afstand in zicht. Het vaartuig kwam aan de oppeirvlakte en naderde met grooten spoed in onze richting, terwijl het een schot voor den boeg zond. Wij beschouw den dit als een bevel om onmiddellijk bij te draaien. Er ontstond een geweldige paniek aan boord. On ze zegsman w i s t niet te v e r t e 11 e n. o he t s c~h ip stopte ha he teerste schot. Intusschen bleef de duikboot ons beschieten, voortdurend snel op ons win nende. De duikboot, die wij nu duidelijk konden waarnemen, was een Oostenrijksch vaartuig. De onderzeeër kwam langszij en toen hoorden wij den commandant spreken met onzen gezagvoerder. Men deelde ons mede, dat de Oostenrij ker vijf minuten tijd had gegeven aan passagiers en bemanning om het schip te verlaten. Geen oogenblik werd verloren om de noodige toebereidselen te treffen. Maar het bleek dat alle passagiers het hoofd kwijt waren. De duikboot bleef rondom het schip vuur afgeven. Iedereen snelde naar dea sloepen, welke werden gestreken. De passagiers gingen in de booten, maar in de verwarring waren deze nog niet alle van de davids losgemaakt; zij sloegen door den zwaren last om en de inzittenden vie len te water. Wij zagen hoe velen worstel den in de golven tot zij in de diepte ver dwenen. Het gegil van vrouwen en kin deren vervulde de lucht, maar er bleek geen hulp mogelijk te zijn gedurende dit onbeschrijfelijke en hartroerende tooneel. De duikboot gaf schot na schot af. Het optreden van den Oostenrijker was daar om zoo onbegrijpelijk, omdat geen en kei projectiel op de „Ancona" werd afge vuurd; de vijand plaatste zijn schoten alle rondom het schip alsof hij zoo veel moge lijk vrees wilde verwekken. Eenigen tijd, nadat wij waren weggeroeid, vertelde de EngeLschman ten slotte, hadden wij vier achtereenvolgende schoten gehoord. De „Ancona" was in de lucht gevlogen. Wij bleven den geheelen nacht in de sloep, totdat wij door het Engelsche stoomschip werden opgepikt. Het transportschip „Southland" getor pedeerd. Officieel wordt gemeld, dat het Engol- 6che transportschip „Southland", op weg naar Alexandrië, in de tweede helft van September getorpedeerd is in de Aegeische Zee, maar Mudros op eigen stoom bereikte. Denzelfden avond werden de troepen over gebracht op andere transportschepen. Ne gen man werden gedood, twee gekwetst; 22 man werden vermist, vermoedelijk zijn zij verdronken. Een geheimzinnig schip. Reuter meldt uit Washington: De Ame- rikaansche consul te Progresso in Mexico meldt, dat Britsche marmebeainbien aan boord zijn gegaan van het stoomschip „Zealandia", dat daar de vorige we>ak in de haven was gaan liggen en dat zij er een onderzoek hebben ingesteld. Toen de „Zealandia" uit Pensaccla vertrok, moet zij, naai' een gerucht gaat, hoofdzakelijk bemand zijn geweest met Duitschers en ook de Duitsche vlag hebben gevoerd, zoo dra zij buiten de grens van drie mijlen was. Later legde zij aan te Carnpeche, waai-, volgens een bericht, ontdekt is, dat zij een aanzienlijke hoeveelheid hars aan boord had, alsook koper. Er is geen bij zondere vraag naar hars, maar de Duit schers zouden het, als zij het hadden, kunnen gebruiken voor de vervaardiging van ontploffingsmiddelen. Vo|lgens een ander bericht, zou de „Zealandia" ver scheidene Duitsche officieren en matrozen hebben opgepikt, die hun parool hadden gebreken, toen zij te Newport News ge in ter noord waren. De consul kon niet melden wat er aan boord van de „Zealan dia" gevonden was, maar zei wel, dat een Britsch oorlogsschip voor de haven ligt, hetgeen schijnt aan te duiden, dat wat gevonden is, inbeslagneming vol doende rechtvaardigt, indien de boot mocht trachten uit te varen. Een geheimzinnige motorboot. „Berlinske Tidende" verneemt uit Mal- mö: Een geheimzinnige Engelsche motor boot, die den naam „Dentic" voert, wekt de algemeene belangstelling. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de motorboot niet alleen den Engelschen duikbootcomman dant Layton bij de vlucht heeft geholpen, maar ook Engelschen duikbooten huLp verleend heeft om 's nacht door de Soïit te varen. Er is vastgesteld, dat de motorboot in den tijd, toen de duikbooten de Sont kunnen zijn doorgekomen, eiken avond de haven van Malmö verliet en buitengaats voor anker ging. Buitendien kan als ta melijk zeker worden aangenomen, dat het vaartuig een handelspolitieke contróle uitoefende. De duikboot- en mijnoorlog. „Reuter" meldt, dat de Britsche stoomboot „Caria" is gezonken. De be manning is gered. „Havas" bericht, dat het s.3. „France" van de „Compagnie des transport mariti- mes" tot zinken is gebracht, door een Duitschen onderzeeër tusschen Mudros en Malta. Een zestigtal schepelingen, uit zee opge- vischt, zijn te Cagliari aangekomen. België. De Duitsche Keizer bewijst gratie Aan de „Tijd" wordt uit oen grens plaats geseind: In België is officieel het volgende bekend gemaakt: „Z. M. de Keizer heeft de genade ge had, de bij vonnis van den Krijgsraad op 9 October j.f. uitgesproken doodstraf tegen de gravin Johanna van Belleville, de leerares Louiza Thuliez, en den apothe ker Louis Severin in levenslange tucht huisstraf te veranderen. Men weet, dat de Paus en de Koning van Spanje zich om gratie voor deze ver oordeelden hadden gewend tot den Duit schen Keizer, die daarop persoonlijk de dossiers der rechterlijke procedure aan vroeg en bestudeerde. Men verwacht, dat de veroordeelden bij het sluiten van den vrede in vrijheid worden gesteld. Veroordeeld. Op verzoek van de Etappen-Komman- datuur te Gent. is naar aan do „Tel." wordt gemeld, door de»n krijgsraad van het gouvernement te Keulen de wagenma ker Jozef Joppard, uit Etterbeek, wegens bespieding ter dood veroordeeld. Het vonnis werd den 22sten October 1915 voltrokken. Engeland. Lord Derby en de recruteering. Lord Derby, de Director of Recruiting, maakt bekend', dat hij door Asquith ge machtigd is definitief mede te (loeten, dat tenzij zich een voldoend aantal jonge, ge zonde, ongetrouwde mannen, rlie niet on misbaar zjjn voor oenig werk, waarmee het nationaal LeTang 15 gemoeid, aanmel den vóór 30 November 1915, er andere en zelfs dwangmaatregelen zullen worden getroffen, voordat de getrouwde mannen, die zich onder het systeem van Lord Der by hebben aangemeld, zullen worden op geroepen voor den workei ijken dienst. Rusland. Het aftreden van minister Roechlof. Aan de „Times" wordt uit Petersburg gemeld, dat het aftreden van Roechlof, dem minister van Verkeerswezen, veel on rust heeft weggenomen en de hoop heeft gewekt, dat er verbetering zal komen in het Russische epoorwegbeheer. Een ministerie van Landbouw ingesteld. Kiriwosohen. is op eigen verzoek wegens gezondheidsredenen ontslagen als direc teur van het r egeeringsb ure au van den landbouw. De Tsaar heeft hem, naar de „Kölnische Zeitung" verneemt, de SU Alexander-Neuskyoii'de verleend. Een kei zerlijk bevel heeft bepaald, het regeorings- buroau door een ministerie van Land bouw te vervangen, daar de werkzaam heden zich voortdurend uitbreiden. Volgens een Petersburgschen correspon dent van de „Times" beteekont hot aftre den van den Russischen minister Krivos- jeura een groot verlies -voor de af deeluig FEUILLETON. i noodlottige erfenis. stilzwijgen scheen den valschen d'Alleret een gunstig voorteeken toe. toneer miss Walton eenig spoor van zuster gevonden had', zou zij, gelijk ihaar onnoozelheid beloofd had, niet tn nagelaten, daarvan kennis te ge- wn de familie, van wie zij dacht dat »o in mg gehecht aan Lizzie was. zekeren morgen echter, het echtpaar •Met was juist van het eerste ontbijt «aan, werd miss Walton aange- I Mlor verbleekte en gaf het visLte- tfje aan Liane, die beefde toen zij er blik op geworpen had. gaf bevel de bezoekster in de biblio- te laten en begaf zich toen alleen rtieen. ^ds had (hij zijn ontsteltenis weer be- :ngen en zijn toon klonk vriendelijk Mj zeide: Miss Walton,, dab Is een verrassing, schenkt ons zeer zelden het genoegen zten, en dat spijt ons, mijn vrouw ral. Misschien dat wij elkaar in het ver wal wat meer zullen zien, mijnheer jraaf, antwoordde het meisje, dat zich dd moest aandoen om vriendelijk te 'tegen den man, van wien zij nu wist i ten ellendeling hij was. Wij hadden afgesproken, dat wij elkaar we- 'terig zouden waarschuwen als een tijding van Lizzie had? Dat ia zoo. Welnu, ik had tot dusverre nog niets van haar vernomen. Uw bezoek zou ons ook zonder dat zeer welkom zijn geweest. Roste zweeg even. Moet 'Ik dus nu vemvachterv ging Hector voort, iets nieuws van u te zullen vernemen? Zoo is 't, mijnheer de graaf. Ik heb gisterenavond tijding ontvangen, dat mijn zuster is teruggevonden. Een rilling voer den, misdadiger door de leden, hij kneep zijn vuisten krampachtig samen, maar toch gelukte het hem nog een uiterlijke kalmte te bewaren. Rosie vervolgde: Gij kunt u begrijpen hoe verheugd ik was. Daarom heb ik mij van morgen ge haast, u dit goede nieuws te komen mee- deelen Wanneer uw vreugde' maar niet door een teleurstelling wordt gevolgd. Daar is geen gevaar voor. De inlich tingen, die ik kreeg, waren van zeer ver trouwbare zijde. Van wien dan? Van een dokter, die aan Lizzie zijn hulp verleend heeft. Ondanks zijn groote zelfbeheersclring schokte nu de stem van Hector d'Alleret even, toen hij zeide: Dus... zij leeft? Gelukkig ja. Hoe komt het dan, dat zij ons met een teeken van leven gaf? Gij vergeet in welken geestestoestand zij verkeert. De graaf herademde. Waarneer Rosie zelf haai' zuster voor krankzinnig hield, dan was er voor hem geen onmiddellijk gevaar. Onder welke omstandigheden, vroeg hij op veel rustiger toon, vond de dokter uw zuster. Zij dwaalde doelloos en zonden eenige middel-en d-oor Parijs, totdat zij, door ver- moeinis en ontbering uitgeput, ineentzeeg, juiat voor 'het huis van dien dokter. Men droeg haar bij hem binnen, hij verleende haar zijn hulp en heeft haajr al dien tijd bij zich gehouden. Brave man. Gij weet, dat ik ta Parijs ben voor mijtn geneeskundige studie. Zoodoende kwam ik toevallig met dien dokter in aan raking en van hem vernam ik, waar mijn zuster was. Zij had hem namelijk gezegd, dat zij Lizzie Walton heette. Zelfs den naam van haar echtgenoot schijnt zij door haar geesteskrankheid vergeten to hebben. Ditmaal brilde Hector van vreugde. Alle gevaar was geweken! Gij begrijpt, ging Rosie voort, dait ik haar niet langer bij dien dokter wiLde Ja- ten, ofschoon ik liem zeer dankbaar ben voor alles wat hij voor mijn ongelukkige zuster heeft gedaan. Ik wil ook wel, dat hij -nog Langer zijn kundige zorgen aan haar zal wijden, maar ik meende, dait zij in onze familie, in den schoot van uw gezin,, verpleegd moest worden. Zijt gij dat niet met mij eens. mijnheer de graaf. Zeker. Daarover kwam ik dus met u beraad slagen. Waar is uw zuster nu? Ln het Hotel des Mathurins, waar zij met haar dokter wacht op onze beslissing Zij moet onmiddellijk weer hier in huis komen en "als het kan, zullen wij haar nu niet meer naar een gesticht zen den, doch haar hier verplegen. Ik zal haar zelf gaan afhalen. Dat wilde lik u juist verzoeken en wanneer de gravin ook wT.de meegaan, dan zou zij mij daarmee veel genoegen doen. Ik zal het -aan Liane -gaan vragen en -ik twijfel er niet aan of ook zij zal dat gaarne willen. Een oogenblik, als ik u verzoeken mag. De graaf verwijderde zich met vlugge schreden. Toen hij in de kamer ityam, waar Lia ne buiten zichzelhre van angst, op hem wachtte, riep hij zegevierend uit: Victorie, alle vrees is geweken. Wij hebben van Lizzie niets meer te duchten. Liane, die in grooten angst op den te rugkeer van haar echtgenoot had ge wacht, vroeg nu: Dood? Zoo goed als. Zij is nog levend terug gevonden, maar zoo krankzinnig, dat zij zich niet eensden naain van haar echt genoot meer 'herinnert. Een pak van mijn hart. Ja, wij hebben niets meer van haar te vreezen en, om nog veiliger te zijn, zullen wij haar weer hier in huis nemen. Een tweede maal zal zij ons niet ontsnap pen, laat dat maar aan mij over. Die on- noozele Amerikaansche kwam mij zelf verzoeken haar weer bij ons te nemen. H ah aha! Het kostte mij niet veel moeite dat verzoek toe ite staan. Kleed u nu spoe dig aan, dan gaan we haar hafón. Liane belde haar kamenier, om haar bij bet kleeden behulpzaam te zijn, ter wijl Hector beva;1, dat men de automobiel zou doen voorkomen. Een half uur later 'keerde Ilector naar rpis3 Walton terug en bood haar zijn arm om haar naar de automobiel ite ge'.ei don. In de vestibule trof zij Liane aan, tot uitgaan gereed. De gravin drukte hartelijk de hand van Rosie. Onze arme Lizzie leeft dus nog, zeide zij, o! het is mij een troost dat <e weten, ofschoon zij in deerniswaardiger* toestand verkeert. Uw liefdevolle zorgen, mevrouw do gravin, sprak de AmeriftKansche, zullen haar misschien nog eenmaal doen her stellen. Ik hoop het van ganscher harte en zal er mijn uiterste best voor doen. Hector hielp de dames instappen en, na den chauffeur het adrfcp van het hotel des Mathurins te hebben opgegeven, zette hij zich naast haar. De automobiel tufte met veel snelheid voort. Voor het hotel Des Mathurins stapten de graaf, de gravin en Rosie uit, terwijl de chauffeur orde' kreeg, te wachten "p den terugkeer van zijn meester. Binnen, gekomen liet het echtpaar zich door de jonge Amerikaansche geleiden. Zij voerde hen naar een salon, waar, tot verbazing van Hector, een groot gezet- schap bijeen was; oen verbazing, die wel dra dn vrees veranderde, toen hij het ge zelschap rondkeek. (Wordt vervolgd

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1