Uit de Omgeving, Ulster wei kan worden gekozen cm dat dan de prijs der'melk op 9 cent zou die nen te worden gesteld. Overigens werd nog besloten om met don commissaris der Koningin in nader overleg te treden omtrent de samenstel ling der commissie. Voor een nadere bijeenkomst werd nog geen dag bepaald. Do Rijkscommissie van toezicht op de vereeniging van Fabrieken en Melkpro ducten brengt ter kennis van belangheb benden, dat het bureau dier commissie voorloopig is gevestigd te 's-Gravenbage, Lange Voorhout 88. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van den Bond van Melkvee houders, waar ongeveer 200 veehouders aanwezig waren, werd met algemeene «temmen besloten don huidigen strijd tot het einde toe vol te houden. Afdeelingen van den Bond, die feitelijk buiten den strijd staan, daar zij geen melk naar Amsterdam leveren, hebben besloten zich met hare strijdend^ medeleden soli dair te verklaren. De boeren houden dus vast aan den door de arbitragecommissie vastgestelden prijs van 10 cent per L. Die opkoopers, die zich vooi S maanden tot dezen prijs willen verbinden, kunnen vol op melk bekomen; zoo niet, dan wordt de melk vastgehouden. M eikvoorziening in Fries land. Do Minister van Landbouw, .Nijverheid en Handel heeft zich vereenigd met het resultaat betreffende de melkvoorziening voor de provincie Friesland, dat in een bijeenkomst van burgemeesters was be reikt, te weten dat voor de getieelo pro- vin oio do m eikvoorziening voor particulie ren ten platteland© voop 9 centen, in de steden voor 10 centen was verzekerd, mits deze prijzen niet overschreden de door den Minister aangenomen verhooginig van 1V3 cent, 2 cent voor zoetboeren, boven den winter,prijs 19141915. Kaasv oorziening. De Rijkscommissie van toezicht op de Kaasvereenigimg brengt ter kenis van be langhebbenden, dat het bureau dier com missie is gevestigd te 's-Gravenhage, Pr. Hendrikplein no. 11. Eieren. Niettegenstaande het verbod van uitvoer van eieren en den even tfrooten aanvoer als vorige week, is de tfi koopiers prijs der eieren op de Tielsche markt van Maandag gestegen van f 7.20 tot f 9.20 f 9.60 per 100 stuks. De particuliere markt steeg 20 c per 26. Botervoorzieni n'g. De Rijkscommissie van toezicht op de Botervereeniging brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het bureau dier commissie is gevestigd te 's-Gravenhage, Prins Hendrikplein no. 11. Van verschillende zijden werden in de laatste dagen opmerkingen gemaakt, dat de peulvruchten, die door de Regeering beschikbaar zullen worden gesteld over jarige zouden zijn. De burgemeester van Deventer heeft zich fa verband hiermede tot de Regeering ge wend, en thans antwoord ontvangen, waarbij hij gemachtigd wordt, bovenbe doelde opmerkingen met de meeste be- «listheid tegen te spreken. Saatscommissce regeling pensioenrecht burgerlijke ambtenaren, enz. Bij Kon. besluit van 8 dezer is: lo. ingesteld een Staatscommissie, met opdracht om een regeling te ontwerpen van het pensioenrecht der burgerlijke ambtenaren en der andere groepen van niet-militaire pensioengerechtigden als mede van dat hunner weduwen en weezen. welke de verschillende thans geldende re gelingen zooveel mogelijk samenvat, ge lijkvormig maakt en vereenvoudigt; 2o. bepaald, dat daarbij de bestaande pensioenaanspraken, voor zooveel de recht hebbenden betreft, in het oog zullen wor den gehouden en verder zal worden nage gaan, welke maatregelen behooren te wor den genomen om te voorkomen, dat de last der ten koste van den Staat komende pen sioenen op de toekomst wordt-geschoven; 3o. aan de commissie de bevoegdheid verleend zich door deskundigen, te doen voorlichten en deze als adviseerend lid tot hare vergaderingen toe te laten; 4o. bepaald, dat do commissie hare ver gaderingen zal houden te 's-Gravcnhage, ter plaatse door den voorzitter aan ie wijzen, en dat zij zoodanige personen kan hooren, als zij in hot belang harer werk zaamheid wenschelijk zal achten; 5o. bepaald, dat hot uit te. brengen ad vies zal worden vastgesteld bij meerder heid van stemmen, met dien verstande, dat ieder lid het recht heeft zijn gevoelen, Indien het van de meerderheid afwijkt, in een afzonderlijk advies kenbaar te maken; 6o. benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie, mr. Th. H. de'Meester, voorzitter van' den Burgerlijken Pensioenraad en den Pen sioenraad voor de gemeente-ambtenaren, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal tot leden: .T. N. Elenbaas, lid van Gede puteerde Staten van Zeeland, te Krnbben- dijke; dr. Th. G. den Houter, hoofdinspec teur van de Volksgezondheid te 's-Graven hage; J. C. Mulder, directeur van het Weduwen- en Weezenfonds voor burger lijke ambtenaren en van het Pensioenfonds voor do gemeente-ambtenaren; mr. J. ph. Suyling, hoogleeraar te Utrecht; mr. N. G. van Taack Tra Kranen, secretaris van don Burgerlijken Pensioenraad en den Pensioenraad voor de gemeente-ambtena ren; mr. L. J. A. Trip, referendaris bij hot departement van Financiën; dr. B. Tnrksma, chef van het pensioenhureau dcT gemeente Amsterdam; jhr. mr. G. C. ▼on Weiier, administrateur bij het depar tement van Financiën; W. P. Zeilmaker, oud-voorzitter van de Pensloenvereeniging van burgerlijke ambtenaren, directeur van het telegraafkantoor te 's-Gravenhage; tot lid en secretaris: mr. A. L. Scholtens, referendaris bij het departement van Fi nanciën. Korte Kroniek. Bij den gemeenteraad van Deventer is ingekomen een voorstel van B. en W. dezer gemeente om uit de gemeentelijke gasfabriek cokes tegen verminderden prijs beschikbaar te stellen voor alle ingezete nen die minder dan f 700 inkomen genie ten. Op voorstel van B. en W. besloot do gemeenteraad van Dolft om de hoeveel heid cokes voor on- en minvermogenden te brengen van 15.000 H.L. op 30.000. Ook de instellingen van weldadigheid zullen die cokes kunnen verkrijgen. Do burgemeester van Bui'en heeft we gens gezondheidsredenen ontslag aange vraagd. STADSNIEUWS. R.K. Stud. Ver. „St. Augustinus". Nadat de voorzitter de vergadering ge opend had en de notulen waren goedge>- keurd, kreeg de heer II. J. A. M. Steim, Docent a. d. R.K. Leergangen te Rotter dam, oud-lid dor Vereeniging, 't woord voor zijn lezing: Edmond Rostand. Edmond Rostand werd geiboren 1 Mei 1863, bracht een zeer gelukkige jeugd dooi en ging studeeren in de rechten te Parijs, maar wo'xlra bleek 't hem, dat niet in de rechten, maar in de letteren zijn toekomst lag; en met de energie, die men van hem verwachten kan, veranderde hij van rich- tring. De rijke, knappe, begaafde, elegante jonge man bleef niet lang ongehuwd; de kleindochter van een der helden van Na poleon werd zijn uitverkorene. Zij kregen 2 kinderen: Maurice, naar zijn overgroot vader den maalschalk genaamd, en Jean. Op 33-jarigen leeftijd werd bij Ridder van het Legioen van Eer; een jaar later voor zijn Cyrano Üd der Academie Fran- caise. Edmond Rostand is niet godsdienstig, maar een sterk medegevoel voor zijn on gelukkige medemenschen toont zich in al zijn werken. Zijn eerste leermeester was een kromme schele gymnasiumleeraar, 't voortdurend mikpunt van de plagerijen der studenten. Rostand wijdt hem zijn eerste werk des Musardires. Als knaap ontmoette hij veel een kolonel, oud-strij der van '70; vandaar de militaire figuren in zijn werken. NTen slotte, Edmond Rostand is idealist; hij geeft weer het veuhevene, het groot- sche, het ideale. Veel heeft hij niet ge schreven, slechts 6 tooneelsLukken in 15 jaar, maar daarvan /rijn 3 meesterwerken. De oorzaak van zijn succes moét~behaivo in de volmaaktheid van zim va net 't publiek, zoolang door vreem de, psychologische, sociale en voor al onzedelijke stukken overstroomd, eindelijk een verademing was, de frissche, buitengewone, echt Fransche stukken van Rostand te kunnen begroeten. Iri 1894 ging de première van La Roma nesque, een uitwerking van Romeo en Julia en genoot ongekende bijval. In 1895 volgde La Princesse Lointaine, een ©tuk uit) de Middeleeuwen, eveneens met groot succes. Op Aschwoensdag 1897 werd le tout Paris verrast met de première van La Samaritaan©, wederom met Sarah Bernardt in de hoofdrol. Daar zoo ate ge zegd Rostand ongeloovig is, bevredigt ons zijn Christusfiguur in 't geheel niet. In de nu volgende jaren verschenen Rostand's meesterwerken, Cyrano de Bergerac, l'Aigkxn en Chantecler. Cyrano heeft een succes gehad, zooals nooit is voorgeko men; de geheele wereld juichte 't verschij nen toe; 28 Dec. 1897 ging de première met do oude Coquetin in de titelrol'. Willem Kloos leverde een vertaling, waarna* v. Hamel in de Gids schreef: „Rostand had dit moeten voorzien en vertalingen ver bieden!" De clou van de wereldtentoonstelling ie Parijs- op tooneelgebied was de première van l'Aiglon, liistolre d'un pauvre enfant, door Rostand voorgesteld als een soort Hamlet. 't Laatste groote stuk van Rostand was Chantecler, zijn meest geprezen maar ook meest misprezen werk. Zeven jaar hield zijn verschijnen de wereld in spanning en bij zijn komst werd het begroet met over weldigend enthusiasme on krenkende min achting. pit i.s volgens spr. omrechtvaar- dig, Chantecler is óok een meesterstuk, dat echter ook zijn fouten heeft. Hoe ech ter de „Telegraaf" destijds van een mid delmatig, zoo niet stèdht stu-k kon spreken, is spr. een raadsel Er is soms te weinig actie, er wordt soms te veel geëischt van de fantaisie, maar er zijn verzen, stukken zelfs, die alles overtreffen, wat tot nu ge schreven is. 't Derde bedrijf ig soms wat vervelend; maar is 't misschien door Ros tand zoo bedoeld, waar hij immers een „jour" wilde schilderen? Neen, ook dit werk is een meesterstuk. Zien we nu nog even terug, zoo eindigde de heer Stein, op wat ik zoo even heb ver teld. De romancier staat man tegenover man, de tooneei'.schri j ver tegenover dui zenden, waarvan misschien honderden, die hem niet begrijpen. Te midden van realisme, naturalisme, prostitutie, staan de werken van Rostand; hij houdt de vrouw staande op een voetstuk en 't volk kwam tot verademing en jubelde het heer lijke idealisme toe, dat Rostand gaf in heerlijke verzen. En wanneer ook wij ten slotte een les willen trekken uit Rostand's werken, laten we dan altijd meevoeren als Cyrano onze Panache en altijd fier op staan als Chantecler na een beproeving. Een langdurig en hartelijk applaus be wees hoe de lezing van den heer Stein in den smaak was gevallen eïi de voorzitter bracht dit in eenige hoffelijke woorden over. R.-K. en Chr. Fabriek-, Haven en Transportarbeidersbond. Bovengenoemde bonden hadden gister avond een vergadering belegd in het ge bouw van den Chr. Nat. Werkmansbond, ten einde propaganda te maken onder de R.-K. en Christelijke arbeiders om toe te treden tot de organisatie. De vergadering werd geleid door den heer Strijbis, die na het doel van deze ge combineerd© vergadering uiteen gezet te hebben het woord gaf aan den bekenden propagandist en volksman den heer Mooi- man. Na de geschiedenis" van het vakvereni gingsleven in het algemeen te hebben uit een' gezet kwam spreker tot zijn eigenlijk Onderaverp: waarom organjsatie in hei\ algemeen noodig is en waarom Katholie ke en Christelijke arbeiders in een R.-K. organisatie tehuis behooren. Wij zullen den heer Mooiman in zijn eerste gedeelte niet volgen, omdat nu toch wel voor een ieder zoo langzamer hand duidelijk zal zijn waarom organi satie noodig is en wat deze vermag. De moderne vakbeweging voornamelijk beli chaamd in het N. V. V. staat op socialis tisch standpunt, al trachten ook de leiders het tegenovergestelde te beweren. Het N. V. V. volgt het strijdprogram van de 'S. D. A. P. en staat op het stand punt van den klassenstrijd en huldigt de- zon. Daarenboven va'gt het N. V. V. het program der politieke actie der S.D.A.P. Zij wil de productie der goederen brengen in handen der gemeenschap. In een organisatie welk© een dergelijk Standpunt inneemt kan1 voor een Christe- lijken en R.-K. arbeider geen plaats zijn, tot een dergelijke organisatie mogen zij niet (toetreden. In de moderne vakbeweging wordt geen andere toon aangeslagen, dan die van het stoffelijk voordeel. En ofschoon het' pro gram van den Chr. Nat. Werkmansbond en Patrimonium en R.-K. Volksbond op dit gebied gerust aan- dajt van de z.g. mo derne vakbonden kaai getoetst worden, houden deze ook terdege rekening met de geestelijke belangen van de arbeiders en stellen zij voorop, dat er nog iets anders is dan stoffelijke voordeelert, nl de chris telijke rechtvaardigheid. Met de stoffelijke welvaart willen wij bouwen aan onze geestelijke. Spreker gaat vervoTgens het program van actie na en vraagt, wat komt er niet in voor wat op geestelijk en stoffelijk ge- bied den arbeider voordee'iiig is. Vijf en twintig, dertig jaren geleden voor er spra ke was van een z.g. moderne vakorgani satie hadden de Christelijke en R.K. Bon den him pro,gram van actie en in het we zen daarvan hebben zij niets behoeven te wijzigen. De Christelijke en R.-K. arbeider vindt alles in zijn organisatie, waardoor hij zijn toestand geestelijk en stoffelijk verbeteren kan. x Wa^£ ej^riog duizenden christelijke en Qwt «preker ëeTTTi^ëPfttrfbCdlP0' aanwezige arbeiders om alles dn he,t werk te stellen, dat die ronddoienden lid wor den van de organisatie tot heft van' hen zelf en toit dat van de medearbeiders. Van de 83,000 fabrieksarbeiders zijn er 77,000 ongeorganiseerd en hoeveel zouden daar van bijzijn in Leiden, een. fabrieksstad, waar op gebied van organisatie, verbete ring van loon en arbeidsvoorwaarden nog zoo ontzettend veel te doen is. Tn Leiden moet gewerkt worden, hard gewerkt worden/, zullen verschillende toe standen anders worden., alleen door orga nisatie kan dit verkregen worden. Spreker eindigde zijn boeiende rede met een beroep op de aanwezigen om de orga nisaties zoo sterk 'mogelijk te maken. (Applaus.) De heer Strijbis zag wegens het late uur van heit woord af, maar dikte in het kort het gesprokene van den heer Mooi man nog eens flink aan. Na een leerzaam debat over de plichten van den patroon "en den arbeider en het recht van staken werd deze uitstekend geslaagde vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Door do Textielajrbeidêrsorganisatie's, „De Eendracht", „Sint Bavo" en „Unitas" is een schrijven gezonden aan patroons in de textielindustrie alhier, met het verzoek hun pet-soneel een toeslag op het loon te geven, met het oog op de dua© tijdsom standigheden. ALPHEN. Station Alphen-Oudshoorn. Verschenen is een wetsontwerp tot goed keuring van een met de gemeente Alphen gesloten overeenkomst tot afstand van een strook water en berm met de zich daarop bevindende ophaalbrug over het veTbin- dinigskanaa/l /tusschen. den Rijn en de spoorweghaven op het station Alphen- Oudshoorm, In de Memorie van Toelichting wordt medegedeeld, dat bij den afstand van per- ceelen, noodig voor -den aanleg van den spoorweg LeidenWoerden door belang hebbenden c. werd bedongen, dat ten behoeve van uitweg van overblijvende perceel en over het Veibindingskanaal tusschen den Rijn en de spoorweghaven op het station Alphen-Oudshoorn door en op kosten van de spoorwegmaatschappij zou worden aangelegd een brug met op ritten, en dat die brug door de maat schappij zou moeten worden bewaakt en onderhouden. Nadat in 1892 door de gemeenten Alphen Aarlanderveen en Oudshoorn in de nabij heid van de spoorweghaven een gasfa briek was gebouwd en ten behoeve daar van o. a. vergunning was verleend tot het gebruik maken van het Verbindingska naal «n de spoorweghaven, groeide we gens aanvoer van steenkolen te water de scheepvaart door de brug gaandeweg zeer aan, terwijl ook het verkeer ovör de brug toenam. Sedert bleek het wenschelijk den eigen dom der brug niet meer bij den staat en het onderhoud niet meer bij de maat schappij te doen berusten, doch een en ander op de gemeente Alphen te doen overgaan. Tusschen de maatschappij en de gemeente is de overeenkomst aange gaan d.d. 2 Juli 1915. Na den overgang zal een door de gemeente voorgenomen verbreeding van bet kanaal en de brug tot uitvoering komen. Tegen den afstand in eigendom van de brug en de bijbehoorende st-i ok water en grond bestaat bij de ministers van Water» staat en Financiën geen bezrwaar. BODEGRAVEN. Feestviering in het St. Jozefsgesticht. Zondag en Maandag 1.1. bood het St. Jo- eefgesücht den Zeereerw. Heer Pastoor F. A. Keet, een feestavond aan, ter gele genheid van zijn onlangs gevierd zilve ren Priesterfeest. Wijl de eigenlijke feest dag in den vacantietijd viel, gebeurde deze plechtigheid eerst heden. En hoewel men ons op deze uitvoering wel wat lang heeft liaten wachten, wat wij deze twee dagen gehoord en gezien hebben ging onze ver wachting te boven. Het hoofdnummer vormde het tooneelstuk „De twee Moe ders", vervaardigd naar een vrome legen de uit de 13e eeuw. De rollen waren bij de pensionnaires en kweekelingen goed inge studeerd. De schitterende tooneeldecors en mooie costumes waren' voor het gesticht een groot succes. Trouwens, dit bleek ook, wel uit het applaus der talrijke aanwezi gen. De cantaLe „Jesus der Kinderfreund werd goed gezonden, de Picknick was een ^aardig intermezzo, kortom wij hebben werkelijk genoten. Meikvoorziening. In een door den burgemeester belegde bijeenkomst van landbouwers in deze gemeente, is beslo ten, dat de last van de meik voorziening door alle landbouwers gezamenlijk zal worden gedragen, zoodat de last van melk!evering niet alleen zal drukken op hen, die in het vorige winterseizoen gele verd hebben. BOSKOOP. De Hanze. Maandag is alhier gehou den de vergadering van „De Hanze" onder voorzitterschap van den heer C. Klyn. De voorzitter deelt mede, dat er door de alhier opgerichte credietbank voor den door de mobilisatie noodlijdenden midden stand reeds vier personen zijn geholpen. De voorzitter merkt op, dat de leden wel in het Bondsblad zullen gelezen hebben/ dat er een commissie is gevormd van drie leden, om de import van verschillende artikelen uit het .Buitenland voor de leden te vergemakkelijken, zoodat zij zich tot deze kunnen wenden. Tevens maakt spr. bekend, dat met December a. s. de offi- cieele opening plaats van een Bijbank der C. C. M. C. B., gevestigd te Delft. De heer H A. Boekraad, welke reeds als corres- eens nauwkeurig verklaard, wat de voor- deelen zijn van deze instelling, waaruit blijkt, dat, zij voor den middenstand een krachtige steun is. Wij twijfelen dan ook niet, of er zal nog een drukker gebruik van gemaakt worden, als tot heden reeds het geval was, getuige het stichten van een Bijbank. Aan de orde was het verkiezen van af gevaardigden voor de vergadering van den Gentralen Raad op 10 Nov. Gekozen werden de hoeren II. A. Boekraad en L. van Lint, welke zich deze benoeming lieten welge vallen. Vier nieuwe leden werden aangenomen en een hospitantlid. De Voorzitter zegt, dat er reeds veel geld bijeen is gebracht voor Z. H. den Paus er is echter nog veel meer noodig; en spr. stelt het bestuur voor f 10.vanuit de kas voor dit goede doel beschikbaar te stellen, walg onder daverend applaus werd aange nomen. Ook werd nog medegedeeld dat er door den heer Joh. C. Wydeman een boekje over tpcractislche boekhouding is uitgegeven, voor elkeen te beigrijpen en nuttig. Onge veer 25 stuks werden reeds ter vergade ring besteld. De heer B. Lunneman wilde gaarne eenige inlichtingen omtrent de R. K. Tuindersverzekering te Delft. De voorzit ter zegt dat deze zaak in behandeling is bij het hoofdbestuur, en zal er in deze wel spoedig meer worden bekend gemaakt. De heer A. Brand dringt er op aan, dat het Bondsblad in grooter formaat zal ver schijnen. De R. K. Boomkweekersvereeni- ging kan bijv. geen plaats vinden voor wat zij in het Bondsblad zou willen schrij ven. De Voorzitter zegt, dat alle pogingen worden aangewend om het Bondsblad te doen vooruitgaan. Daar verder niemand meer het woord verlangt, dankt de v- zitter de leden voor hun opkomst en sluit na een krachtig woord ter opwekking te half elf de vergadering met den christelij- ken groet. LEIMUIDEN. Arbeidersorganisatie. Alhier is gis teravond een vergadering gehouden om te komen tot die oprichting van een afdee- ïing van den R. K. Bloemist-, Tuin- en Landarbeidersbond. De heer Loerakker, van Hillegom, (hield een duidelijk en gloedvol betoog, waarin hij aantoonde: eerstens de noodzakelijkheid van de ar beidersorganisatie en vervolgens den plicht om zich te organiseeren op Katho lieken grondslag. Een dertigtal aanwezigen gaven zich daarna als 1M op. Over eenige dagen zal wederom een vergadering worden gehouden, waarin een bestuur zal worden gekozen, statuten zullen worden goedgekeurd enz. teneinde tot een definitieve oprichting te komen. Te water. In de z.g. dijkslooct alhier geraakte paard en tilbury van den heer Noordam, van Woubrugge, te water. Met groote moeite mocht het gelukken de In zittenden te redden; vooral was de red- Ingezonden Mededeelingen i 30 cent per regel. Wordt gij te spoedig oud? Waakzaamheid kan jaren aan ons le. ven toevoegen. Sommigen zijn ou/* op zes tigjarigen leeftijd, anderen jong als zjj tachtig zijn. Uw leefwijze maakt dat gij gezonde of zwakke nieren hebt goed of slecht bloed want zwakke nieren zijn oorzaak, dat urinezuur zich in uw bloed ophoopt en uw gezondheid verwoest. Zorgt dat uw nieren altijd goed «wer ken en vooral na den middelbaren leef tijd. Dit voorkomt rheumatische, zenuw^ en watersitoornissen, stijve en ver lamde gewrichten, verzwakking van het gehoor en gezicht, en verharding der bloedvaten. Houdt uw nieren in rust door overwerking, zorgen en het gebruik van sterken drank te vermijden, door regelma tige gewoonten, dagelijksche wandeling, door niet te zware voeding en voldoenden slaap. En gebruikt bij het eerste teeken van rugpijn, rheumatische pijnen en wa- terstoomissen Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn <ien speciaal niergenees middel, dat de nieren helpt om uit het bloed het overtollige urinezuur te filtree- ren, hetwelk rugpijn, spit, watert walen waterzucht, rheumatiek en niergruis of -steen veroorzaakt. Gij zoudt weten hoe goed zij werken, als gij spraakt met men- schen, die Foster's Pillen gebruikt hebben. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krul- singa, N. Rijn 33. Reijst en Krak, Steen- straat 41 en D. de Waai, Mare 56. Toezending geschiedt tw franco na ontv. v post- wissel f 1.75 voor A&één, of f 10.voor 6 doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie- ren Pillen» weigert elke doos, die niet Post' voorzien is van ne- ven9t. handelsmerk. 5414 ding van mej. N. zeer moeilijk, daar zij tengevolge van het vastzitten van het voe ten kleed nie>t uit de tilbury kon komen, Nadat haar een touw was toegeworpen, kon ook zij uit haar benarde positie wor den gered. Paard en tilbury wist men ook behou den aan wal te brengen. OEGSTGEEST. De Hanze. Gisteravond hield de Han ze een vergadering in de Par. School al hier. De voorzitter, de "heer II. W. Rubea- kanyp, opende de vergadering en deelde mede, dat de geest, adviseur en de pen ningmeester verhinderd waren de verga dering bij >te wonen. Omtrent de aanvraag door de Hanze ge daan om verlof van in dienst zijnde mid denstanders, deelde het bestuur mede, dat c matig- succes had gehad. MedecTeeCAng werd gedaan van een schrijven van het hoofdbestuur betreffen de de wet op de oneerlijke mededinging. Voor den bouw van een altaar ter eere van het Allerheiligst Hart in de St. Bavo werd een collecte gehouden en zal bij de afwezige leden om een bijdrage worden verzocht. Een schrijven was ingekomen van de N. O. T.-commissie van de Hanze om op gave der ledenlijst. Tot afgevaardigde naar de Centrale Vergadering in Den Haag werd benoemd de heer L. J. v. Douveren. Bij de rondvraag werd door de leden aangedrongen om meer vergadering to houden. Daarop werd besloten om do twee maanden te vergaderen. Ook werd gespro- keth over het maken van propaganda om meer leden te werven. Nadat nog eenige kleine zaken waren afgehandeld sluit de voorzitter onder dankzegging met den Ghrristelijkea groet de vergadering. De Hanze1 telt op heden 23 leden en 1 donateur. NIEUWKOOP. Raadsverkiezing. In eene Maandag avond gehouden vergadering van het'be stuur der R. K. Kiesvereeniging werd met algemeene ©temmen besloten bij de aan staande verkiezingen voor den gemeente raad geen katholiek candidaat te stellen. SASSENHI'IM. TooneeC. Maandagavond werd in de zaal van den -heer Schipper het feest ge vierd van den patroonheilige van den R.K. Volksbond, den H. Willibrordus. Te ruim 7 uur opende de voorzitter om- zer afdeeling, de heer A. Weyers, deze feestvergadoring met gebed. Na het zin gen van het bondslied, wérd aan de too- neelvereeniging overgelaten, den avond zoo genoeglijk mogelijk voor de aanwezi gen te maken en zooals wij van haar go- woon zijn, heeft zij dit weder op uitste kende wijze volbracht. Voor de pauz'e word opgevoerd het tooneelspel in 6 tafreelen „De vadervloek of misdaad en wroeging"-. Na de pauze kregen we de komische scène: Eringeloopen, of een boer bij de spiritisten. Alle medespelenden hebben hunne rollen uitstekend weergegeven', zij hebben weder blijk gegeven, dat zij zich geen moeite» gespaard hebben om den eer sten feestavond uitstekend te doen slagen Een 20-tal jongedames hebben ons ver gast op een drietal liederen uit het bekende boekje „Kun je zingen, zing dan mee", welke liederen zeer 'in den smaak van do aanwezigen1 vielen Ook mogen we een woord van hulde niet. onthouden aan den heer Q. Elikhui»- zen, die zoo welwillend was den hoer J- Querel, pianist, met vioolspel te begelei den. De heer Eikhuizen gaf blijk dat hij een goe'd violist is. Deze avond is dan ook uitstekend ge slaagd en het applaus, zoowel den toe- neelisten, als den dames der zangvereerd- ging ten deel gevallen, was dan ook tea volle verdiend.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2