BINNENLAND. ALBERT RIEL KRONIEK. 1014. November. De Duftscha kruiser „Emden" wordt nabij de Kokos-eilanden door den Austra'.ischen kruiser „Sydney" vernietigd. De Duitsehe kruiser „Kö- nig9berg" wordt In een rivier in Oost- Afrika opgesloten; de „Geier" te Honoloe- loe geïnterneerd. 2 zwaar en 5 licht gewond. Dc lijken en do gerwonden zijn alle gevonden. Verder gevaar voor de mijn is afgewend. Nederland en de Oorlog. „Holland past op jezakken." Reeds eenige weken wordt de aan dacht van financiers en speculanten ge trokken door de enorme stijging van de Amerikaansche markt. Thans schrijft M. H. in de „N. Rott. Crt.": „Fondsen, welke Augustus 1914 onge veer, waardeloos waren, zijn de laatste we ken op een niveau gekomen, dat groote verbazing wekt. Is de exploitatie der Den vers, Eries, Southern Rails, Missouri es, om maar eenige te noemen, thans zoo winstgevend, dat er tot zulk een rijzing aanleiding bestaat, terwijl deze spoorweg maatschappijen vroeger nauwelijks of in het geheel niet hun bedrijfskosten konden dekken? Bestaat er reden circa 85 pCt. voor Steels te betalen, terwijl deze Mij. de dividend-betaling gestaakt heeft en er geen uizicht bestaat op hervatting daar van? Zijn er aannemelijke motieven, wel ke er toe hebben geleid een pCt. Mari- nebond plus minus 80 pOt. te noteeren, terwijl de coupons eenige keer en onbe taald gebleven zijn en van een hernieuw de rentebetaling, afgezien nog van beta ling der achterstallige rente, geen sprake is? Op deze vragen is maar één antwoord: „Neen". Mijns inziens is de reden een ge heel andere. Zooals in verscheidene bladen reeds tot uiting is gekomen, is ons nationaal ver mogen sedert het begin van den oorlog door verschillende oorzaken met circa twee milliard vermeerderd. Dito nu weten de Amerikaansche geldkoningen evengoed ale wij, en zij zouden gaarne zien, dat dit geld naar Amerika verhuisde. Wat is nu eenvoudiger dan de argelooze goedmoedi ge Hollander, die al zoo vaak heeft ge bloed en te hardléerscli schijnt te zijn, weer opnieuw uit te knijpen? Wat gemak kelijker voor de Yankees om de in Hol land „geliefde'' Amerikaansche sporen op te zetten, om, als Holland er genoeg kapi taal in heeft gestoken, de markt naar be neden te gooien? Hollandsche speculan ten, zijt gij de dagen van 1907 vergeten? Moet ons landje, nu het tot heden voor Oen grooten oorlogsbrand is gespaard ge bleken, door een dergelijke ramp geteis terd worden? Thans is het nog tijd om dit dreigend onheil te voorkomen. Onze jongens staan reeds 15 maanden klaar om, wanneer onverhoopt het onge-, lukkig oogenblik'mocht komen, het vader land te verdedigen. Voor u bankiers en commissionairs in effecten, die van dienst plicht vrij zijt gebleven,, is er thans een mooie gelegenheid om uw vaderland op een andore manier te dienen. Wijst uwe cliënten wanneer zij uw advies omtrent „Amerikaantjes" inwinnen', op hei ge vaarlijke en verraderlijke er van. Advi seert hen goede Hollandsche beleggiags- papieren. Gij bereikt hiermede een twee ledig doel: 1. steunt gij eigen industrie en instel lingen; 2. blijft het kapitaal binnen de grenzen, zonder kans voorgoed verloren te gaan." De melkvoorziening. Minister Posthuma heeft Zaterdagmid dag aan de zuivelfabrieken, kaasmake- fen en kaas-exporteurs een circulaire ge- nden, met begeleidend schrijven. In dat schrijven wordt ter kennis dier belanghebbenden gebracht, dat alleen zij als exporteurs van zuiveiproducten in aanmerking kunnen komen, die uiterlijk gisteren, 8 Nov., de in de circulaire opgenomen verklaring geteekend aan het ministerie van landbouw hadden inge zonden: Die verklaring luidt aldus: Ondergeteekende verklaart, dat in de door hem beheerd wordende zuivelfabriek of kaasmakerij geen melk tot eenig zui velproduct, welk dan ook, wordt verwerkt die in andere jaren in de wintermaanden voor oonsumptie-melk zou zijn bestemd geweest. Voor zoover hij handelt in zuivelproduc ten, verklaart hij geen zuivelproduct, welk dan ook, te koopen, of te doen koopen of te verhandelen, gemaakt van melk, welke In vorige jaren in de wintermaanden niet tot eenig zuivelproduct zou zijn verwerkt. Het is ondergeteekende bekend, dat, wan neer mocht blijken, dat hij handelt in strijd met hetgeen in deze verklaring voor afgaat, aan hem voor geen melkproduct, welk dan ook, consent zal worden ver leend. (Tel). De mei k-q uaestie te Amsterdam. De toestand bij de melkinrichtingen te Amsterdam was gistermorgen nog onge veer dezelfde als de vorige week. Gisteren moest bij den Minister door de melkinrich tingen een opgave gedaan worden van de boeren,, die het vorig winterseizoen melk aan hen loverden en daarbij moet aonge- teekend worden of zij thans ook leveren, of dat zij weigerachtig zijn en waarom. Er was gisteren voldoende melk aan de markt om in de behoefte te voorzien. Textielindustrie. Do firma Gerhard Jannink.en Zonen te Enschede heeft zich bereid verklaard, na dat te dezer zake nog eenige regelingen •uilen zijn getroffen, voorloopig een deel der in Duitschland geheel werkloos gewor den arbeiders in de textielindustrie, woon achtig te Glanerbrug, in een tweede ploeg gedurende 35 uur per week op hare fabrie ken te Enschede aan het werk te stellen, om daarmede, zoo mogelijk, vervolgens met andere categorieën voort te gaan. Verbod „uitvoer van technisch personeel. Men meldt aan de „Tel.'' d.d. 7 Nov. uit Oldenzaal: In verband met den maatregel, dat me taalbewerkers e. d. zonder toestemming het land niet mogen verlaten, worden zoo nu ©n dan door de controle van rijkswege reizigers aangehouden; De vorige week werd o. a. een ingenieur de verdere reis naar Duitschland ontzegd, niettegenstaande hij aldaar reeds eenige jaren werkzaam en woonachtig was. Deze reiziger wendde zich telegrafisch tot den minister en kon van deze. nog tijdig een gunstig antwoord ontvangen, dat hij nog denzelfden dag verder kon reizen. Gistermorgen werden 2 reizigers aange houden, die zich voor metaalbewerkers hadden aangemeld. Een daarvan werd uit den trein verwijderd. De ander was plot seling in een onbewaakt oogenblik ver dwenen en had zich vermoedelijk ver- 'stopt; hij kon althans niet gevonden wor den en zal wel in Duitschland zijn aan geland. Nederland sche spionnen. De „Toekomst" verneemt „uit volkomen betrouwbare bron": Er zijn, onder de in Engeland als spion .terechtgestelde personen, in het geheel -twee Nederlanders geweest. Beiden waren mannen. Hunne, namen zijn ons medege deeld. Onze Regeering is daarin gekend en zij heeft den indruk, dat de procedures correct zijn geweest. De heer Maas, onze consul-generaal te Londen, heeft do zaken geheel kunnen volgen en hij heeft gerap porteerd, dat het onderzoek, tot in bij zonderheden ingesteld, het overtuigend bewijs van de schuld der beklaagden heeft geleverd. Hun is een der beste advocaten der Londensche balie toegevoegd gewor den. Nederlandsch sch;ip op den Rijn aangehouden. Te Orsoy (Rijnprov.) werd Zaterdag een groote Hollandsche vrachtboot aangehou den, omdat de kapitein de „Sperre" bij Xanten zender vergunning passeerde en op gegeven haltsignaal niet stopte, doch met vermeerderde snelheid verder voer, waarop het vaartuig werd beschoten, doch zonder succes. De inmiddels telefonisch gewaarschuw de bezetting van Rheinberg dwong te Orsoy den kapitein te landen, waarna deze gearresteerd en de boot onder militaire bewaking werd gesteld. (Tel.) Prijsverhoog'ing voor tabak en Sigaren. Een medewerker van het „Patroonsbiad" vraagt, verwijzende naar een verhooging dor prijzen voor tabak en sigaren door de Bedersehe .tabaksfabrikanten, of ook de sigarenfabrikanten hier te lande niet tot prijsverhooging kunnen komen. De redactie van het „Patroonsblad" tee kent hierbij aan, dat hiermee een brandend vraagstuk naai- voren is gebracht. „Inderdaad wordt er door de georgani seerde sigarenfabrikanten ernstig aan prijsverhooging gedacht. Binnenkort zullen zij daarover ongetwijfeld eene beslissing te nemen hebben. Het ijzer is dan ook smedensheet. De grondstoffen angstwekkend hoog en somtijds niet meer te verkrijgen. De onkosten aanzienlijk verhoogd. Zoo ooit, dan wordt thans de klemmen-, de toestand door allen gevoeld, en bestaat er dus kans, dat allen willen meedoen." Het grootste bezwaar tegen prijsverhoo ging is intusschen de dreigende concur rentie der ongeorganiseerden, die de po ging tot prijsverhooging kunnen doen mis lukken. Misschien is er één uitweg, meent hr' „Patroonsblad": overleg te plegen met de georganiseerde werklieden en de sigaren winkeliers, voor wie van een prijsverhoo ging een winstje kan afvallen. Vooral voor de winkeliers zal dat wel noodig zijn, daar velen hunner, komt de tabaksbelas ting vermindering van omzet moeten vree-zén en dus hun winstpercentage om hoog moet, wat zonder prijsverhooging niet gaat. Korte Kroniek. De Alg. Ned. Bond van Meubelma^ kers, Behangers en aanverwante vakge- nootem heeft een bondswerkteo zenfonds opgericht. B. en W. van Dolft stéllen voor een, duurtetoeslag te geven aan alle gemeente werklieden. De gemeenteraad van Zutphen heeft met 9 tegen 8 stemmen besloten, den gas- prijs op 7l/, cent te brengen. De zuivere winst der gasfabriek werd geraamd op f 10,602. Uit de Pers. Grondwetsherziening. Uit Het Centrum: -"Met betrekking tot de voorgenomen Grondwetsherziening dient onder meer ook deze zaak wel in t oog te worden ge houden, dat een andere kiesrechtregeling geenszins inbost tegen de politiek en de wenschen der partijen van Rechts. Aan het bestaande artikel 80 en de daar op gebouwde kieswet van 1896, zijn wij in in U geheel niet gebonden. Ons belang vordert zdlks ook niet. Ook dezerzijds wil men het grondwets artikel ruimer en verlangt men hartelijk naar een minder gebrekkige en willekeu rig werkende wet, dan die, waaronder wij nu bijna twintig jaren leven. Hot ware daarom onjuist, de tegenstel ling aldus te maken: Rechts wil alléén een nieuwe onderwijsregeling, Linkë alléén een beter en breeder kiesrecht. Rechts wil én het een, en het ander; zij wil het tezamen, en dat de ingediende her- zieningsvoorstellen niet aan dien eisch be antwoorden, déérin ligt haar groote grief. Het is noodig, hierop van meet af aan den nadruk te leggen, opdat geen onjuiste opvattingen zich vastzetten, of aan min- nauwgezette tegenstanders een voor wendsel aan de hand worde gedaan, om de Rechtsche groepen als een onhandelba re en aartsconservatieve massa af tel schilderen. De grenslijn tusschen voor- en tegen standers van een ver uitgebreid en ook van een algemeen kiesrecht loopt volstrekt niet tusschen Links en Rechts. Zoowel ter eene als ter andere zijde gaan over het electorale vraagstuk de meeningen sterk uiteen, en men kan er wel zeker van zijn, dat aan de overzijde de geestdrift voor een-^rde-ro uitzetting der kiesrecht-grenzen laj§ niet algemeen is. Het is derhalve voor 'het tot-standkomen eener nieuwe kiesrecht-regeling noodig, dat daartoe de gansche Kamer meewerke en kunne meewerken. Wil de Regeering haar grondwets-her- ziening doen slagen, dan zal zij den steun der Rechterzijde niet kunnen ontberen en met de daar bestaade wenschen hebben re kening te houden. Dat men Rechts tegen een fin,ale Kies rechtregeling niet is gekant, bleek reeds uit de herzienings-voorstellen van het vorig Kabinet, welke naar het getuige nis van het „Vaderland" het algemeen kiesrecht zouden hebben ingevoerd onder een anderen vorm en naam." D-* vrijzinnige bladen toonen zich lang nie- alle bijster ingenomen met de inge- d lende gron,rl wetsh erziening. Het Handelsblad (lib.) schrijft over de uitwerking van het algemeen kiesrecht in de voorstellen der regeering en gelooft niet, dat den samenstellers van het concentratiemanifest van 1912 een zoo ultra-radicale uitwerking van het beginsel van algemeen kiesrecht voor den geest heeft gezweefd als thans door de regeering wordt voorgesteld. De Fakkel (v. 1.) merkt op, dat de stap, dien minister Cort van der Linden in de voorstellen tot Grondwetsherziening doet, een eind over de streep gaat, door de geconcentreerde vrijzinnige partijen in haar program getrokken. „Het algemeen mannenkiesrecht voor de Staten zal wel niet veel tegenstand ont moeten; dat voor den gemeenteraad kan licht op bezwaren stuiten. De bevoegdheid van den Gemeenteraad is een veel grootere dan die van de Kamer. In landen waar men voor verkiezingen van het parlement den census liet vallen, heeft men dien toch veelal behouden voor dp aanwijzing van de gemeenteraden. Ook het %v.egnemen van vele uitsluitin gen kan bedenkingen ontmoeten, ofschoon men moet toegeven dat in den gedachten- gang van den Minister eene uitsluiting van bedeelden, faillieten en wanbetalers geen plaats meer vindt. De grondwettelijke verplichting tot wettelijke invoering van het vrouwenkies recht zal zeker aan vrijzinnige zijde niet onvriendelijk worden, aangezien, al reikt zij dan ook over het concentratie-program heen. Voor de rechterzijde zal zij de grond wetsherziening intusschen minder aanne melijk maken, omdat zij den eigenlijken strijd over het vrouwenkiesrecht reeds bij de behandeling der Grondwetsherziening tot eene beslissing brengt. De verplichting eenmaal aangenomen, is. latere tegenstand tamelijk vruchteloos. Wordt in de Grond wet alleen de gelegenheid tot invoering opengesteld, dan kan de beslissing over die invoering zelve later vallen. Minister Cort van der Linden heeft zich zijne taak dus niet gemakkelijk gemaakt, veel moeilijker zelfs dan de verkiezingen eisch,ten. Wat óns betreft, wij hebben er niet zooveel bezwaar tegen mits de linkerzijde dat alles niet heeft te betalen met al te bedenkelijke concessies op on derwijsgebied. De houding van de recht sche pers doet daaromtrent niet zoo heel gerust zijn." HetUtrechtsch Dagblad (v.l.) besluit een artikel: Wij scharen ons aan de zijde van hen, die over de ingediende voorstellen tot Grondwetsherziening teleurgesteld zijn. Teleurgesteld wat den omvang der her ziening betreft; teleurgesteld óók, wat de wijze aangaat, waarop, op het beperkte terrein van het kiesrecht-probleem, de zaken geregeld worden. Do eigenlijke moei lijkheden: het Vrouwenkiesrecht, de Stem plicht en de wijze, waarop de Eerste Ka mer gekozen zullen worden, blijven onop gelost; de beslissing déérover wordt over- gelaten aan den gewonen wetgever. En wat het Algemeen Kiesrecht betreft de regeering meet het Nederlandsche volk de maat ten volle toe; méér' dan, zeker in rechtsche, maar óók in enkele kringen der linkerzijde, zal zijn verwacht. Dat noch tans deze voorstellen groote kans van sla gen maken ligt enkel en alleen aan het feit, dat de tijden rijp zijn voor de invoe ring van het Algemeen Kiesrecht en de meer 'democratische partijen waarschijn lijk niet al te kieschkeurig zullen zijn ten opzichte van de wijze, waarop ten slotte het Algemeen Kiesrecht werkelijkheid wordt. Voor hen domineert het feit, dat het ingevoerd wordt; hoe het toegekend wordt laat hen vermoedelijk koud. De tijden zijn voor het Algemeen Kies recht rijp om te oogsten. Msear zoo er ter rechter of ter linkerzijde nog politici ge vonden mochten worden, die dat niet in- aien de Memorie van Toelichting zou hen allerminst nóch van de wenschelijk- heid, nóch van do noodzakelijkheid van de invoering ervan hebben' overtuigd. Gemengde berichten. Militair eerherstel. In een onzer tijde lijke garnizoensplaatsen hadden eenige maan den geleden ongeregeldheden plaats, waar van o. a. het gevolg was, dat een korporaal (een „mobilisatie-vrijwilliger") door den regi ments-commandant werd gedegradeerd, om dat hij bij het plegen dier ongeregeldheden niet krachtdadig genoeg was opgetreden, om aan die wanordelijkheden een einde te maken en bij het onderzoek, blijkbaar uit vrees voor de minderen, voorgaf, geen namen van de daders te kunnen noemen. Alzoo luidde on geveer de reden der opgelegde 6traf. De gedegradeerde diende een reclame in over deze straf bij het Hoog Militair Gerechts hof, dat dezer dagen uitspraak deed. Deze uitspraak luidde, dat de korporaal niet tot de positie van soldaat moest worden terug gebracht, doch gestraft met 14 dagen provoost, onder bepaling, dat laatstgenoemde straf nog moest worden ondergaan. Het gevolg van deze uitspraak ia nu, dat deze vrijwilliger weder in zijn rang wordt hersteld, van den dag zijner degredatie af, dus de mindere soldij per dag 10 cent welke hij heeft genoten, ook krijgt uitbetaald. Daartegenover 6taat, dat hij de schande eener degredatie heeft ondergaan, bijna vier maanden alle diensten en corveeën als sol daat heeft moeten verrichten en nu, als „schadeloosstelling" daarvoor, nog veertien dagen de provoost in gaat. Wettelijk is op deze uitspraak misschien niets aan te merkeu, doch zou de toeloop van „mobilisatie-vrijwilligers" wel bevorderd worden door dergelyke voorvallen? „Avp." Brutnlo inbraak. Men schrijft uit Middel burg: Zaterdagavond te halfzeven heeft alhier een brutale inbraak plaats gehad in een woning aan den Seissingel, wier eigenaar des winters in de stad woont. Eeu der buren hoorde leven en waarschuwde den man die toezicht op het huis houdt en stelde een onderzoek in. Toen men bewijzen van braak zag, werd de politie geroepen, die direct een onderzoek instelde, waaruit bleek, dat de daders, vermoedelijk twee personen, door het dak op den keukenzolder zijn gekomen en van daar in de keuken. Hier werd alles door elkaar gegooid. Zij konden niet verder en gingen langs denzelfden weg terug, maar begonnen toon te pogen een paneel uit een serre te snijden; hierin zijn ze vermoedelijk gestoord door de komst van den opzichter en den buurman. Er wordt niets vermist. Smokkelaar. Zondagnacht is te Enschedé een zekere V. aangehouden wegens poging tot uitvoer naar Duitschland van ruim 12UU pond vet. Het vet werd in beslag genomen, alsmede paard en wagen voor liet vervoer gebezigd. Cliché in besöag genomen.,Het Am sterdam, waarin het hoofdkwartier van den stelliaigcommandant is gevestigd, mag met gefotografeerd worden, daar het een plaats is, voor oorlogsdoeleinden in ge bruik. Daarom is dezer dagen door de po litie bij een fotograaf te Amsterdam een cliché in beslag genomen van een fotogra fische reproductie van genoemd hotel. Sabotage'. De Telegraaf schrijft: Een onze groote persen, staande in onze drukkerij aan de St. Nicolaasstraat te Amsterdam, is Zondagnacht op onver klaarbare wijze stukgeloopen. Wannloo- pers werden er niet bevonden. Wij hebben politie-assistentie gevraagd, ter bewaking van ons gebouw. De gezonken schipbrug. Met behulp, van de drijvende kraan de Adelaar, uit Rotterdam, is het gisteren gelukt de ge zonken schipbrug te Arnhem te lichten. Een der brugschepen is ter reparatie naar de Arnhemsche stoomsleephelling gesleept. De andere gezonken schepen hadden geen lekkage. Men is, terwijl het brugdek bLeef opgetakeld, met het herstellen van den onderbouw der brug begonnen. Ontvlucht. Te Wellerlooi (Noord-Lim burg) zijn Zondagmorgen twee Fran sche krijgsgevangenen uit het kamp te Frie- drichsfeld over de grens gekomen. Zij hadden in munitiefabrieken gewerkt. On der militair geleide werden zij per tram naar Nijmegen en verder naar Rotterdam getransporteerd. (Tel.) Ontsnapt. Naar de „Avp." meldt, is de geïnterneerde Engelsche officier (vlie genier), die sinds enkele maanden in die Oranje-kazerne te Den Haag streng be waakt werd, ontsnapt en nog niet gevat. Hij had zijn eerewoord niet gegeven. Nader wordt nog aan de „Avp." gemeld, dat de gevluchte Engelsche officier-vliege nier uit de Oranje-kazerne dezelfde is, die uit Groningen, Schiermonnikoog en van het eiland Urk wist te ontsnappen. Hij heeft van laatstgenoemd eiland door 2 uur te zwemmen zijn bewakingstroepen, weten te misleiden en is toen opgenomen door een jacht, dat later is aangehouden. Hij werd hier streng bewaakt, omdat hij zijn ee re woord niet gaf; alleen wanneer hij uitging tee'kendo hij een verklaring, dat h\, zijn eerewoord niet zou schenden voor dien tijd, doch het Laatste formulier dat hij achterliet, luidde: dat hij niet zijn eerewoord gaf. De sergeant, die waarschijnlijk geen Engelsch kende, heeft dit niet gezien, en zoodoende toon hij vrij uitgaan. Hij moet het laatst met een Neder landsch officier in Central hebben geze ten, toen verlof hebben gevraagd zich even te mogen verwijderen, is blootshoofds weggegaan en niet weer teruggekeerd. Den anderen dag zond hij een telegram uit Londen, dat hij goed was aangeko men. Moord. Te 's Heerenberg is Zondag avond, bij een twist tusschen smokkelaars omtrent de wimstverdeeing, de negentien jarige P. Roozendaal doodgestoken. De dader, de twintigjarige Ebbing uit Stok- kuirr, ds gearresteerd. Een goed man. Een landbouwer te Echtenerbrug schonk aan zijn vaste en ook aan zijn losse arbeiders elk een be drag van f 50 voor dezen winter. „Ik heb een goed jaar", zei hij1, „Het kon er nu wél af." De laatste Metalen-Kruisridder. Za terdag is din den leeftijd van 104 jaar, 1 maand en 2 dagen to Briello overleden de heer Corstiaan Hagers, de laatst over gebleven ridder van het Metalen Kruis. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN HAARLEIVSMERSTR. 26. Hij kreeg op zijn lOOsten verjaardag de gouden inedaiMle der Oranje-Nassau-orde, terwijl in 1914 prins Hendrik dezen oud- strijder in zijn eenvoudige woning in den Briel opzocht. Branden en ongelukken. Op het"bë. kende kruispunt van de Weteringschana en Vijzelgracht te Amsterdam, op dezelfde plaats waar ongeveer vier jaar geleden ook een noodlottige trambotsing heeft plaats gehad, zijp Zondagavond weder twee trams in elkaar gereden. De wagen van lijn 10 die uit de richting van het Pa leis voor Volksvlijt kwam, reed met twee volgwagens betrekkelijk langzaam in de richting van het Leidscheplein toen van de zijde van de Vijzelstraat een wagen van lijn 4 aankwam. Hoe -het te gebeurd, schrijft het „Hbld.", valt nog niet te zeg- gen de daar geposteerde verkeersagent was juist om 11 uur door een collega af gelost doch de wagen van lijn 4 reed door, dwars in den achtersten volg wagen 1 die vél zat met huiswaartskeerende man- nen, vrouwen en kinderen. De botsing gaf een vreeselijken slag en alle ruiten van den ingereden volgwagen vlogen in scherven. Een angstig noodgeschrei ver- vulde de 'liuoht; de menschcn lagen op een kluwen tegen den grond, een paar kinde ren waren onder de bank geschoten. Een tweetal vrouwen viélen dn zwijm en wer den bij omwonenden ingedragen. Wonder boven wonder bleek, det nie mand eenig letsel van be teekenis had op- geloopen, Na bij kennis gebracht te zijn konden de vrouwen huiswaarts keeren. Ook de -andere passagiers kwamen mei den schrik vrij. De aangereden wagens werden natuur lijk buiten dienst gesteld. Door den trein van-7.33 nm. uit Zwolle •is Zondagavond nabij Heerenveen een man oven-reden en gedood. Bij Kollum kwamen Zaterdagochtend omstreekszes -uur vier wielrijders, twee metselaars en twee arbeiders met elkaar in botsing, ten gevolge waarvan de aibei* dors die uit Buitenpost naar hun werk gingen, in de vaart geraakten. Zij werden op het droge gebracht, maar een hunner, een vader van vier kinderen, overleed eenige uren later. Slechts één der rijwie- len had licht op, mef.di de „Leeuw. Crt." De passagiers van de tram, die Zo» dagochtend te ongeveer 11 u. van Den Haag vertrok, zijn aan eon groot gevaar ont snapt. Deze tram, die even voorbij het station Voorburg moet wissellen, reed door, zonder te wachten op de tram uit L e dl d e m. Als men nu weet, dat de lijn tusschen V o o r b u r gL eidschend amen- kele ,sterke bochten maakt, is het een wonder dat alles goed is afg^loopen. Ge lukkig ontmoetten de trams elkaar op een- lang, recht gedeelte, waar men elkaar reeds van verre kon zicin en werd tijdig gestopt. Te Dinteloord, in den Prinslandschen polder, is de groote landbouwschuu-r van den heer C. Hopmans met den geheelen oogst -totaal afgebrand. Het vee werd ge red. Van de ©puit was geen der slangen in orde, zoodat deze geen dienst konden doen. STADSNIEUWS. MELK-COMMISSIE. De Commissaris in de provincie Zuid- Holland heeft uitvoerig geven aan de uit- mpodiging van den minister van Laudi bouw, Handel en Nijverheid om in-Zuid- Halland commissies in te stellen, bestaan de uit producenten en consumenten, die -tot taak zullen hebben na te gaan, of de ■tot het district behoorende gemeenten be hoorlijk van melk worden voorzien. Er is n.l. voor het district Leiden, omvattende Leiden, Leiderdorp, Zotjter- woude, Voorschoten, Valken burg, Oegstgeest en Warmond een dergelijke commissie ingesteld, waar van tot voorzitter is benoemd de heer mr. P. A. Pijnacker Hordijk, dijkgraaf van Rijnland, tot leden dr. J. J. v. Eek, dir. v. d. gemeentelijken keuringsdienst, mr. A. J. Fokker, lid van den gemeente raad, G. F. Noordam, directeur van dd melkinrichting „De Landbouw", A. H. Bakker, landbouwer Oegstgeest, N. Ver berg, roelksiijter Leiden, J. Voorsluis, landbouwer Leiden. De Commissie beeft de bevoegdheid om, zoo noodig, zich in verbinding te stellen, met gemeentebesturen, melkfabrikanten ol melkveehouders. Apologetische cursus. In het gebouw van den Verhuurders- bond zette gisteravond de We'-eerw. Pater C. Zuddgeest voor de leden van den Ned. R.K. Volksbond den veer tiend a agscheo Apologetisohen cursus voort. De heer Nij- huie, penningmeester van den Volksbond, opende, bij afwezigheid van den voorzit ter, de vergadering met den Ghristelijken groet en gaf na een opwekking tot betere opkomst, het wóórd aan den Eerw. spre ker. De Eerw. Inleider déél de, na een vraag, betrekking hebbende op de vorige lezing, te hebben beantwoord, mede, dat hij na dezen avond zal behan delen „Het Geweten" en daarna iets over Sociologie. Hierna ving Zij(nEerw. aan met het onderwerp „de Vrijdonkerij." Tegenover den geloovigc staat de z. g- vrijdenker, die zegt met het geloof te heb-

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2