9 BUITENLAND. De Oorlog. re JAARGANG No. 1851 e £aid^eW0oii^atit BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DA6, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering ihet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze ijenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vs cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DINSDAG NOVEMBER. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen yan 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cenL Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geeo Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Voor Z. H. den Paus. Vorig bed/rag f 176.95 IN. 17* y N., opdat vrede Spoedig .intrede 0.50 jtdeeling Wassenaar van den Xed. H- K. Volksbond 15. N. te Leiden 10.— t 203.45 In dezen tijd, welke van dén Paus dage- jj-lss de zwaarste zorgen vraagt, zal )jet Hem een troost zijn, dat de Katholieken, in let van de oorlogsrampen gevrijwaarde Nederland toonen te beseffen, hoe de Hei- U^e Vader hunnen steun noodig heeft. Het bestuur van een zóó uitgebreide ge meenschap als de H. Kerk kost natuuiflijk «el, heel veel geld. Sinds op ongerechte in 1870 de inkomsten van den Paus nór 't mee ren deel zijn weggenomen; wer- fea de geldelijke behoeften van den H. Steel voor een groot deel gedragen door ten 8t. Pieterspenning, waartoe alle ge- liodgen bijdragen. Sedert de oorlog-woedt 'B die bron echter grootendeels verstopt. Ct de oorlogvoerende landen kan thans [oo goed als niets verwacht worden en Zijne Heiligheid verifaert daardoor in aooi Te erger thans, nu bijkans de heele oole wereld in elöende verkeert en men iwar dan anders het oog op den H. Stoel gericht houdt om steun. Dat dan de Katholieken van Nederland bl ij v e n offeren, b il ij v e n uitschitteren ir. hun oude trouw aan den Apostolischen stoel. Het penningske der weduwe heeft ook in deze zijne bijzondere verdienste. ','Aliet naar wensch. Misschien mocht de een of ander den- ira, dat de voorgestelde grond wetsher- itooiag 'inzake a'gemeen kiesrecht zoo ge heel en al naar den wensch is der vrijzin nige partijen. Deze laatste zijn er echter Kif heel vlug bij om in hun persorganen mik een voorstelling tegen te spreken. En dat is voor een deeL te begrijpen. Met z'n toelating van bedeelden en slechte belas ting-betalers gaat de minister verder, dan te vrijzinnige partijen ooot in een van hun programma's hebban geschreven. voor het grootste deel schijnt echter hun crit'iek op 's ministers voorstel wel tak erg ongemotiveerd te zijn. Het begin- el van het algemeen kiesrecht, dat in het concentrate e-p rogram stond neergeschre ien, is er immers nu! Moest dit voor hen reden zijn voor ondubbelzinnige feugde en voor luide toejuichingen? 't Ia echter heel anders, zooals we zeiden. En yaarom? Vooreerst schijnt het, dat sommigen, roorail de conservatieve elementen jn heit TrijztnnLge. kamp, nu de haren ten berge welen rijzen, nu zij staan zoo dicht bij te verwezenlijking van het als theorie zoo vreedzaam klinkende allemanskiesrecht. Vervolgens en dat is heel merkwaar dig! schijnt er in die1 crit'iek op het al gemeen kiesreïcht een zekere tactiek te Een der liberale organen heeft m! reeds geschreven: De rechtsche partijen moeten niet denken, dat wij uit blijdschap Wor het algemeen kiesrecht hun nu de gelijkstelling van op/enbaar en bijzonder onderwijs zullen gevenl Wij zijn immers z e il f heelemaal niet voor het algemeen kiesrecht, zooals de regearing dat voor stelt!! Deze tactiek is echter te doorzich tig. Hoe men ook piraten moge: het begin sel van algemeen kiesrecht, dat een der hoofdpunten vormde van het ccmoenbratie- program, zien de vrijzinnigen nu toch ten minste vastgelegd in de voorgestelde grondwetsherziening. Als zij bang zijn voor de verwerkefl ij king hunner eigen theoriën dat kunnen wij niet helpen! De Duitsch-Oostenrijksche legers hebben in Servië de stad Kroesewatsj bezet. -- Tijdens een patrouille-vaart ten Zuiden van de Zweedsche kust is de kleine Duitsche kruiser „Undine" ge torpedeerd. Van het Westelijk oorlogsterrein. Overzicht In Frankrijk en België wordt de laat ste dagen weinig gevochten; de legerbe- richtem weten dan ook geen enkel belang rijk feit te vermelden. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Overzicht Ook van dit oorlogsterrein valt geen enkele gebeurtenis van belang t© vermel den. Bij Dunaburg en Riga wordt nog steeds hevig gevochten en zijn het thans, voornamelijk de Russen die aanvallen. Volgens de Duitsche legerberichtcn wer den de Russen steeds met groote verliezen teruggeslagen. Van het Zuidelijk oorlogsterrein. Overzicht. Op dit oorlogsterrein is na de hevige Italiaansche aanvallen een tijdperk van rust ingetreden. Dit wil evenwel niet zeg gen, dat elke actie gestaakt is, integendeel er wordt over het geheele front nog ver woed gestreden, al blijft deze strijd slechts beperkt tot artillerie- en loopgravenge- yechten. Van het Zuidoostelijk oorlogsterrein. Overzicht. Uit de legerberichten blijkt steeds meer en meer, dat de weerstandskracht der Serviërs sterk aan het verminderen is. Het noordelijk deel van Servië van de Bosnische tot de Roemeensche grenzen ia reeds door de Duitsch-Oostenrijksche troe pen bezet, in het oosten vorderen de Bul garen in de laatste dagen met steeds grootere snelheid, zoodat, nu ook Kroese watsj, ten zuidwesten van Paratun en ten noordwesten van Nisj, door de Duitsch- Oostenrijksche legers is genomen, de cen trale mogendheden met hun Bulgaarschen bondgenoot nog slechts een klein gebied hébben te zuiveren, om in het volledig be zit te zijn van den spoorweg, die Bulgarije met Oostenrijk en Duitschland verbindt. Geleidelijk en, zooals we zeiden, in de laatste dagen met grooteren spoed, wor den de Serviërs teruggedrongen in het westelijke bergland aan de zijde van Mon tenegro en Albanië, waar ook reeds Alba- neesche benden de benarde troepen ver ontrusten. Het voornaamste doel van de Duitschers is dan bereikt. De actie van de te Salomiki gelande Fransche en Britsche troepen, die ver in het zuiden, aan de Stroemniitza pogen den druk op de Serviërs te verlichten, heeft de bereiking van dat doel niet kunnen beletten en de waar schijnlijkheid is dus groot, dat men zal trachten, hetzij door een inval in Bulga rije, 'hetzij door een invasie in Thracië, het Duitsch-Turksche gevaar af te wenden, nu Servië zelf door een rechtstreeksche hulp toch niet meer te redden schijnt. 0p den Balkan. Frankrijk en Griekenland. Aan de ,,Star" wordt uit Xthene geseind: De ,,Hestia" bericht, dat de Fransche regeering zich bereid heeft verklaard om aan Griekenland een bedrag van 40 mil- lioen fres. te leanen en 20,000 ton meel te zenden.'' Op Zee. Een Duitsche kruiser getorpedeerd. Officieel wordt door dein Duitschen ma rinestaf medegedeeld, dat den 7den No vember, des namiddags, de kleine krui ser Undine" tijdens oen patrouille-vaart ten Zuiden van de Zweedsche kust door een duikboot met twee torpedoschoten tot zinken is ge brac hl Bijna de geheele be manning is gered. De „Undine" was gebouwd in 1902. Het schip had een waterverplaatsing van 2715 ton, terwijl de bemanning 264 koppen tel- de. na hftwftnftning heston.-. 10.0 e.M. kanonnen, tien één-ponders en twee torpedo-lanceerbuizen. De „Turquoise" als „Achmed" in Turkschen dienst Men herinnert zich, dat de Fransche onderzeeër „Turquoise" gestrand is en de bemanning door de Turken gevangenge nomen werd. De „Frankfurter Zeitung" verneemt thans uit KonsUantinopeL, dat het schip door de Turken gelicht en in dienst der Turksche marine gesteld is. De sultan heeft het schip echter omgedoopt en wel den naam gegeven van den Turk schen kanonnier Achmed, die door een welgericht schot de periscoop van den onderzeeër verbrijzelde, waardoor het schip het stuur verloor en aan den grond raakte. De „Tara" getorpedeerd. De Britsche Admiraliteit bericht d.d. 5 Nov.: „Het gewapende stoomschip „Tara" is in heit oostelijk deel van de Midclelland- sche Zee aangevallen door twee vijande lijke onderdeeërs en in den grond geboord. Vier-en-dertig man van de equipage wor den als vermist opgegeven. De duikboot- en mijnoorlog. Lloyds meldt, dat de stoomboot „Woolwich" van Londen gezonken is. De bemanning is gered. (Het s.s. „Woolwich", groot 2936 bruto tons, behoorde aan de Hants Steam Nav. Cy. Ltd. Red.) Reuter meldt, dat} de Enge!| lu^ trawler „King William'' is gezonken; zeven man zijn gered. De kapitein en één man van de equipage worden vermist. Een aanslag te Antwerpen. De „Temps" van 25 October bevatte het bericht, dat te Antwerpen een aanslag zou zijn gepleegd op een huis, waarin Duit sche officieren verblijf hielden. De ,,Köln. ZeLtung" bevestigt, dat op 9 September, 's avonds elf uur, in het aan gewezen huis een ontploffing plaats had, waardoor een keldervenster beschadigd werd. De aanslag was blijkbaar gericht tegen stafofficieren, die in een naburig huis ondergebracht waren. Niemand werd gekwetst Luxemburg. Een proces. De Luxemburger oud-afgevaardigde Prüm, burgemeester van Clerf, had in zijn blad „Fortschritt" scherpe artikelen gepu bliceerd tegen het Duitsche oentrum en vooral tegen den centrumsleider Erzber- ger. Deze had Prüm een civiel proces aan gedaan en eischte van hem een schadever goeding van 5000 frs. en publicatie van Prüm's veroordeeling in drie Luxemburg- sche en drie Duitsche bladen. Het geding, op zich zelf van onderge schikt belang, was voor de rechtbank te Diekirch begonnen, doch is plotseling ge schorst door het ingrijpen der militaire overheid. De militaire commandant meldt de Luxemburgsche berichtgever van „De Tijd" heeft een huiszoeking in de "wo ning van L'ruui -JLtMMx. .in tiivfftn. zelf door landstoriusoldaten in de werk plaats van een timmerman te Clerf ge arresteerd. Terwijl Prüm in een naburig hotel werd bewaakt, nam men te zijnen huize eenige geschriften in beslag en exemplaren van de brochure, waarin de artikelen* waren verzameld, die hij tegen Erzberger had gepubliceerd. De arrestatie heeft in Luxemburg, waar de heer Prüm zeer populair is, veel opzien gebaard; men vreest dan ook, dat zijn aanhouding nieuwe stof tot agitatie zal geven. Engeland. Lord Kitchener. De „Petit Parisian" medd-t, dat lord Kitchener na zijn overleg met de Fran sche regeering vertrekken zal naar de Dardanellen, Egypte, Macedonië en Grie kenland. Hij zal de verschillende fronten bezoeken waar gevochten wordt of waar strijd te verwachten is. Hij zal omtrent zijn bevindingen te Parijs en Londen ver slag uitbrengen, dat naar men hoopt tot volledige samenwerking in de actie der geallieerden zal voeren en wellicht tot thans nog onvoorziene plannen zal leiden. Verschillende oorlogsberichten. Voor den vrede. Z. D. H. de Bisschop van. Gent heeft een gedurige aanbidding voor den vrede vastgesteld op 8, 15, 22 en 29 November en 6, 13 en 20 December in de St. Jacobskerk, St. Martinuskerk. St. Pieterskerd, St. Annakerk, St. Bavokerk en St. Michielskerk, aldaar. Prijsverlaging op de veemarkt te Ber lijn. De vaststelling in Duitschland van maximumprijzen voor varkens heeft reeds resultaten gehad. Op de veemarkt te Ber lijn stonden Zaterdag 11,483 varkens ten verkoop. De slagers namen oen afwach tende houding aan, daar zij niet wisten, of zij duur ingekocht vleesch nog van de hand zouden kunnen zetten voor de bepa lingen op de maximum-prijzen van kracht werden. Het gevolg was, dat de prijzen gemiddeld 40 M. per centenaar levend ge wicht daalden. Zeppelin-vrees. De „Manchester Guardian" meldt, dat het gewone diner in de Guildhall in Londen, ter eere van den nieuwen lord mayor, dit jaar niet zal plaats hebben, maar dat er een déjeuner zal gegeven worden. De reden is, dat men zooveel mogelijk extra-drukte in de Lon- densche, straten na zonsondergang zoekt te vermijden. Het blad schrijft, dat dit in zicht zóó juist is, dat het wel navolging verdient. In het bijzonder zou het door de Londensche theaters kunnen worden na gevolgd, die in plaats van avondvoorstel lingen zooveel mogelijk matiné's zouden kunnen geven. Verder zouden zakenliedeij in het algemeen verstandig doen, indien zij, om onnoodige drukte te vermijden, zich nog bij daglicht huiswaarts begaven. Buitenlandsche berichten. Een aanslag. In een straat te Boecharest ontplofte gistervoormiddag een helsche machine. Zij was goed verpakt aan oen pakjesdrager hnn.l irmfrlrl i hat .ynlr. kot, welks inhoud aan den pakjesdrager onbekend was, bij Jancullscu, leeraar aan een seminarie, te bestellen. Op weg daar heen liet de besteller het pakje bij ongeluk vallein. Er ontstond toen een ontploffing; door welke de pakjesdrager zwaar en een jongmensch, dat juist voorbij ging, licht werden gewond. Zondag reeds was bij genoemden leoraar een pakjesdrager gekomen mot een pakje, en oen brief, die don leeraar waarschuw de het pakje niet te openen, daar hij an ders verloren zou zijn. De leeraar gaf den brenger het pakje dan ook weer inedo. Men veronderstelt, dat hier sprake is van een persoonlijke wraakneming. De autoriteiten zijn onmiddellijk een on derzoek begonnen. Brand op een Franschen mailboot. Reuter meldt uit New-York: De Fran sche mailboot „Rochambeau" heeft brand aan boord, doch verkeert niet in gevaar, daar het vuur reeds onder bedwang is. Het schip koerst naar Halifax. (De „Rochambeau" is een schip van 12,678 "ton van de Cie Générale Transat- lantique te Havre. Red.) Mijnontploffing. In een mijnschacht van de naamlooze vennootschap „Deutscher Kaiser" te Ham- bom zijn gistermiddag door oen ontplof fing van mijngas 19 mijnwerkers gedood, FEUILLETON. De noodlottige erfenis. IN) Ik bracM hein naar den trein «n hij mam zeer vriendelijk afscheid van mij en bedoofde, dab hij mij, zoodira hij te Parijs was, zou schrijven, maar ik heb oouit meer iets van hem gehoord. Plotse- fog zijn .alle betrekkingen, tusschen ons gebroken en ik kan u niet zeggen, hoe wel verdriet mij dat deed want ik hield wel van mijn overste. Misschien heeft zijn plotseling ver kregen rijkdom hemtrots gemaakt en wixw hij daarna geen kennismaking meer aanhouden met mensehen uit zijn vroeger teven. O! -neein, d-at zal ik nooit van hem ge- teoven, daarvoor ken ik zijn eidel karakter tegoed, maar dat .lis het juist, wat mij zijn Ptetsalsng stilzwijgen nog meer onverklaar baar maakt. Hebt gij dan ook niet vernomen, dat *ijn broeder an Amerika overleden is? he secretaris üeeik zijn bezoeker met groote oogan aan en riep: Is mijnheer Bernard dood? Wist gij dat niet? Ik hoor het nu pas voor 't eerst. Gij hebt mijnheer Bernard d'Alleret kfr zeker niet gekend? Persoonlijk niet, maar ik héb veel hem hooren spieken. Mr. Hector "teid .innig veeft van zijn broeder, dit sterf geval moet voor hem een zware slag ge- ^st zijn en misschien ligt. hierin de oor- l4ak dat hij mij in het geheel niet meer geschreven heeft. Door zijn verdriet zal hij al het overige vergeten hébben. Het zou wel kunnen, dat dit verdriet niet zoo erg is geweest als gij wel denkt Wareneer zijn broeder wa3 blijven, leven, had hij met hem de erfenis moeten doelen, terwijl hij, bij diens dood, eenig erfge naam van de mitlioemen bleef. Oblousky sprong bij deze verdachtma nende woorden op en riep imeb veront waardiging uit: Ik zJ.e wék. dab gij mijnheer Hector d" Alle ret niet kent. Zijn broeder was het liefste wat hij op de wereld bezat en alle schatten der aarde zouden hem niet in dat ver'.tes hebben kunnen troosten. Gij hadt hem moeten hooren met hoeveel warmte en innigheid hij over hem sprak. Steeds had hij het portret van zijn broe der bij zich, dat hij in een gouden medail lon om zijn hals droeg. GLever James spitste zijn ooren. Ee-n portret in medaillon? herhaalde hij. Ja. Hebt gij dat portret wel eens gezien? Meermalen. Zoudt gij het herkennen? Ongetwijfeld, maar waarom vraagt gij dat? Zonder te antwoorden haalde Swift een dagblad uit zijn zak, de Nouvelliste Vau- dois, waarin het vinden van het lijk op den Finsteraarhorn uitschreven was met eenige illustraties en portretten toegelicht. Hij vouwde hel blad zoo, dat het me daillon-portret boven 'kwam en hield dit aan Oblousky voor. Nog voor James den ffjd had gehad iets te vragen, riep de Rus: Dat is hijl Mijnheer Barnard? Ja zieker, en dit is zelfs genomen naar hetzelfde medaillonportret dat ik zoo dikwijls van mijnheer Hector heb ge zien. Daar zijt gij dus volkomen zeker van? Ik zou er een eed op; durven doen. Maar hoe kamt dat portret in die courant afgedrukt? Dat zal ilk u dadelijk zeggen, maar eerst moet gij nog iets anders zien. James varvouwde de courant, zoo dat nu een ander portret bovenkwam, namelijk een portret dat de Zwitsersche politie had laten maken van den onbekenden doode en dat zij eveneens aan de dagbladen had rondgezonden, met verzoek het af te druk ken. Kent ge hem? vroeg hij, terwijl hij ook dit portret onder de oogen van Oblousky bracht. Weer antwoordde deze zonder aar zeling: Dat is mijnheer Hector zelf. Hij bekeek niettemin het portret wat nauwkeuriger, zoodat Swift vroeg: Vergist ge u niet? Die vraag bleef onbeantwoord. Oblous ky scheen ze niet gehoord te hebben. Zijn oogen bleven strak op het portret gericht en een uitdrukking van schrik en ontsteltenis teekerede zich meer en meer op zijn gelaat af. Hij ds 't, o! geen twijfel mogelijk, mompelde hij, meer voor zichzelf dan te gen den detective, die hem met aandacht gadesloeg, maïtr welk een zonderling por tret is dat. Zijn gelaat is zoo vermagerd en ingevallen, het lijkt wel versteend en zijn oogen staan zoo strak. Nu zag hij den detective aan en zeide: Het is, alsof dit portret ndet van een levende is genomen. Dat ie het ook niét. Van... van oen lijk? Ja. Oblousky slaakte een kreet van smart, viel met «zijn hoofd voorover op zijn schrijf tafel en barstte in krampachtig snikken uit. Clever James wachtte geduldig, totdat deze eerste aanval van smart een weinig gestild zou zijn. Hij was in het geheel niet verbaasd. Reeds lang, zonder dat hij er met iemand over gesproken had, vermoedde hij, dat die man .te Parijs zich ten on rechte voor graïaf d'Alleret uitgaf en het geen hij hier in Rusland omtrent het ka rakter van Hector vernam, had süechts ge-strekt om dit vermoeden te bevestigen. Na geruimen tijd hief Oblousky het hoofd weer op en, met nog door de tranen half versmoorde 6bem zeide hij, op een .toon van zacht verwijt tegen zijn bezoe ker: Waarom hebt ge mij niet dadelijk gezegd dat hij dood was? Omdat ik het zelf niet wist. En dit portret dan? Ik wist dat dit portret van een doode is. maar niet, dat die doode mijnheer Hector d'Alleret is. Wat beteekent dat? Het portret is genomen van een lijk, dat in een rotsWloof van oen der Zwitser- sche bergen werd gevonden. Men weet alleen, dat het van een reiziger is, die daar ruim anderhalf jaar gé'.eden varon- lukte. Dat het lijk zoo gaaf en goed her kenbaar is gebleven komt, doordat het al dien tijd onder ijs en sneeuw gelegen heeft. Maar wat heeft dat medaillon-por tret met dien doode te maken en hoe komt het dat het, naast het portret van den doode. in dit blad is afgedrukt? Dat is zeer eenvoudig Men heeft op het lijk niets gevonden, geen papieren of aan wijzingen waaraan men do indentiteit kon vaststellen. Alleen droeg de doode een gouden medaillon om den hale waarin zich dit portret bevond en om nu de her kenning mogelijk te maken heeft men dit portret, naasi da van den doode, ire de bladen laten afdrukken. Een aanwijzing te meer. Wanneer ik er nog aan twijfelde of mijn arme overste dood was, dan zou dit portret mijn laatste aarzeling wegnemen, want zooals ik u reeds zeide, ik héb het meer dan eens iim zijn bezit gezien en ik wéét dat hij het aan een zijden koord om zijn hals droeg in een gouden medaillon. Daar zijt gij dus zeker van? Als van mijn eigen bestaan. Maar nu moet ik u nog iets meedee- len. Te Parijs woont op dit oogenhlik een man die beweert de graaf Hector d'AMe- ret te zijn, geweizen mijn-ingenieur te Toe* la in Rusland, broeder van Bernard d'Al- •leret en erfgenaam van de milllioenen;wat meer zegt, die man is -in het bezit van alle papleren, om zijn aanspraken te bewijzen. Een bedrieger! riep Oblousky met volle overtuiging uit, een bedrieger... zoo niet erger. [Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1