BINNENLAND. KRONIEK. 1914. 6 November. Engeland verklaart Cy prus voor ingelijfd. Perztë legt een neutraliteNBverklaring af. twee kapiteins en. een luitenant, alle drie in den strijd gesneuveld. De gebroeders Loring waren 43, 46 en 50 jaren oud, de broeders Bailley echter 21, 22 e<n 25 jaren. Lionel Walrond. t De Engelsche bla den brengen het doodsbericht van den hoer Lionel Walrond, lid van het Engel sche parlement. Hij had in de loopgraven gedurende den vorigen winter een zware kou gevat en is aan laryngitis overleden. Hij is het zevende parlementslid, dat im dezen oorlog den dood heeft gevonden. Een grappige vergissing. Dezer dagen sprak Lord Derby, de leiider der ïecrutee- rings-campagne te Londen, in een verga dering, die grootendeels door mannen bo ven den militairen leeftijd bezocht was. Lord De rib y zeide 'daar, dat de aanwezigen niet verbaasd moesten zijn, als zij een uit- noodiiging mochten ontvangen om dienst te nemen, want ten gevolge van de een of andere vergissing had.... lord Kitchener dezer dagen zulk een schrijven ontvangen. Voor de recruteering. De „Times" heeft gisteren een speciaal bijvoegsel be treffende do recruteeiing uitgegeven, met het doel om ook van haar zijide al heit mo gelijke te doen om het recruteeringsplan van lord Derby te doen s'.agen. Aft zijn we van oordeel zegt het blad, dat het eerlijk ste en beste stelsel hot stelsel van dienst plicht is, we hebben steeds alles gedaan om de recruteering te ondersteunen. Door dit epecia'ie (bijvoegsel hoopt de „Times" ou ook tot de (bevordering der recruteering bij te dragen. Bezuiniging. Volgens het „Nowoje iWremja", zullen te St. Petersburg, om electrische kracht te sparen, de winkels \9 avonds om 7 uur moeten sluiten, be halve de winkels die levensmiddelen ver- koopen om 8 uur. De groot© schouwbur gen moeten om 11.30 uur uit zijn, kleinere schouwburgen, bioscopen, enz., om 11 uur. De straatverlichting zal worden be perkt. Duitsche tooneelvoorstellingen In Kon. atantinopqb Volgens het „Berl. Tage- 8>1." zal de dramaturg Fritz Rebers, die tot dusverre de tooneelspialen, in het Westen leidde, bmnjenkort met een uitgezocht en semble naar Konstantinopeft vertrekken om daar eveneens voorstellingen voor de troepen der bondgenoot en te organiseeren. De dichter Paul Ernst zal daarbij als artistiek leider optreden. Veroordeeld. Ds. Heiman Fourie, die kommand an t van de rebellen in Zuid-Afri- ka is geweest, is veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf en 250 pd.sk boete. D9. Fou- Irie heeft, naar men weet, te Utrecht ge studeerd. Buitenlandsche berichten. Herstel van het Keizerrijk in China. China heeft Maandag geantwoord op de waarschuwing van Japan tegen het her stel van het keizerschap. Het antwoord houdt in dat de president Joenansjikai bij herhaling heeft getracht de beweging te stuien, maar dat hij machteloos Is tegen den volkswil, die het herstel van den ouden regeeringsvorm het best acht voor een zoo groot rijk, waar de volksontwikkeling nog op lagen trap staat. Voor onlusten is geen gevaar, mits aan den volkswil wordt tegemoet gekomen. De gouverneurs van alle provinciën hebben maatregelen genomen ter bescherming van vreemdelingen. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Peking seint verder dat de Duit- schers achter de beweging zitten. De Duitsche gezant heeft opdracht, den nieu wen keizer dadelijk te erkennen. Dat geeft aldus de corr. aan de zaak een ern stig intern at i on aa*l belang. Het Noorsche Storting. De uitslag van de verkiezing voor het Noorsche Storting is nu bekend. Het nieu we Storting zal bestaan uit 78 leden der radicale linkerzijde en arbeider-democra ten (tegen 76 in het oude), 21 leden der rechterzijde en vrijzinnigen (tegen 24), 20 socialisten (tegen 23) en 4 wilden. Nederland en de Oorlog. Het „uitvoerverbod van me.nsche n". Men meldt uit Oldenzaal aan de „Maas bode": Een te Berlijn wonend Hollandsch in genieur, vader van een Hollandsch vlieger te Soesterberg, had 5 dagen in Nederland doorgebracht, om een bezoek te brengen aan zijn zoon. Toen hij zich naar zijn woonplaats wilde terugbegeven, werd hij door de treincontróle alhier aangehouden, ingevolge de algemeene verordening van den minister van Oorlog, waarbij aan in genieurs enz. het verlaten van het land verboden is. De ingenieur heeft, zich telegrafisch met den minister in verbinding gesteld. De melkvoorziening te Amsterdam. De aanvoer van melk te Amsterdam was gisteren, naar het „Hbld." mededeelt, on geveer gelijk aan de laatste dagen. Ver schillende boeren blijven te>g weigeren hun melk voor 9 cent af té geven. Tot 10 uur (hebben sommigen gemarkt, en daar op is een gedeefit© van de m iet-Verkochte une'Jk naar een (kaasmakerij aan den Am- erteLdijk (gemeente Nieuwer-Amsted) ver boerd Van welke met de miinisterteeie aan schrijving strijdende handeling de burge meester natuurlijk in* kennis is gesteld. Moeilijkheden in den Engel se hen kolenhandel. Wederom doen zioh irnzake den handel in Engelsdhe kolen ernstige moeilijkheden voor, schrijft het „Handelsblad". Eigenlijk zijn de moeilijkheden tot dusver nog niet overwonnen geweest. Men zal zich herin neren, dat er een soort overeenkomst ge maakt was volgens welke de zoogenaamde „vrije kolemimporteurs" onbelemmerd (mochten «invoeren mits zij opgave deden van de bestemming der kolen, den prijs waarvoor zij waren gekocht, en/., kortom een opgave van het geheel© contract. De kolen zouden geconsigneerd worden aan de Nederland sc he Overzee Trus/tinaat- echappij. Nu hadden gaat het „Hhftd." voort de importeurs der Engefisdhe kolen geen bezwaar van hun contracten mede deeling te doen aan de N. O. T. maar zij verlang den, dat idaarvan geen opgave zou worden gedaan aan derden, dat wil in dit geval zeggen aan het Kolenibureau. Deze garan tie willde de N. O. T. niet geven' en het ge volg was, dat verschillende maften gewei gerd werd de kolen aan die N. O. T. te consigneeren. De exporteurs in Engelland konden daardoor dan ook niet verschepen, want om een „license" voor uitvoer te ver krijgen moesten zij overleggen de vergun ning dat de kolen aan de N. O. T. konden geconsigneerd worden. Dat wekte daar nogal wrelvel en het gevolg is geweest, dat op initiatief van een der exporteurs een vergadering is heflegd waar de grieven be sproken werden. De vergadering van Engei'ische expor teurs waarvan, hier sprake is, werd in middels gehouden en enkele dagen later kregen eenige „vrije importeurs" een uit nood! ging van het Engelsche gouverne ment om naar Enge/land over te steken en daar den stand van zakem uiteen te zetten. Deze importeurs bevinden ziich op dit oogenblik nog in Engeland. Inmiddels heb ben ook de hoeren prof. De Vooys, voor zitter *van het Kolenbureau, en Van' der Vorm, d:>e als importeur van Engelsche kalen wel bij het Kolenbureau is aange sloten -en daarin zitting heeft voor de Scheepvaart en Steenkolenrnaatschappij te Rotterdam, een uitnoodig.ing ontvan gen om hunnerzijds te Londen den juisten toestand uiteen te zetten. Beide heoren zijn nu eveneens naar En geland vertrokken om aan de conferentie dool te nemen. Reuter seint uit Londen: In het Lagerhuis vroeg Rees ten eerste naar de namen der directeuren van de Nederlandsche Overzee Trustmaatschap pij, en ten tweede, of er' reden bestond cm aan te nemen, dat door middel van het agentschap van een New-Yorksohe stoom vaartmaatschappij goederen Engeland be reikten van Rotterdam vsa New-YoTk. Na de namen te hebben opgegeven zeide Cecil, dat deze heeren toonaangevende mannen waren in handel en scheepvaart; het waren voor het grootste deel bestuurs leden of directeuren van de voornaamste NedeiOandsche scheepvaartlijnen en han delmaatschappijen. „Wat het tweede punt betreft, daarvan ben ik niet op de hoogte, maar ik zal zeker alle inlichtingen, die de heer Rees ons daaromtrent kan geven, in overdenking nemen". Het lid Markham vroeg, of Cecil - zich bewust was, dat het kolen-syndicaat van de N. O. T. geheel bestond uit bestuurs leden van het WestfaaLsche Kolensyndi- •kaat. Cecil' antwoordde: „Neen, daarvan ben ik mij niet bewust, maar ik houd mij aan bevolen voor verdere inrichtingen over dit onderwerp. Botervereeniging. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis van belang hebbenden, dat sedert 2 November j.l. het adres van de „Botervereeniging" is: Ka naalstraat 2, te 's-Gravenhage. (Tel. H. 1519.) Kaas. Men meldt ons, dat er voorloopig geen kaas van regeeringswege zal kunnen wor den verstrekt. Uitvoer van kroten. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft voor zoover betreft kroten van één pond en zwaardere en fijnere kro ten, bepaald: lo. dat te rekenen van 5 November 19Ï5 geen beschikbaarstelling en geen uitrei king van consenten voor den uitvoer van die groenten meer zal plaats hebben; 2o. dat exporteurs, die vóór 5 November 1915 hoeveelheden dier groenten hebben beschikbaar gesteld en van de hun als ge volg dier beschikbaarstelling verleende consenten voor uitvoer nog geen gebruik hebben gemaakt, het recht op dien uitvoer behouden. De Duitache onderzeeboot. Aan het departement van Marine is be richt ontvangen, dat de in Terschelling binnengebrachte Duitsche onderzeeboot, door het sturen van een foutieven koers op de Noordergronden, op ongeveer 1 zee mijl van de kust van Terschelling is ge strand waarbij genoemde onderzeeboot eenige averij opliep. De onderzoeër is de „C. 8". Ook uit Terschelling meldt men nog,, dat de aldaar binnengebrachte Duitsche onderzeeër „C 8" buiten de territoriale wateren averij heeft bekomen en daar door langzamerhand op het Slik binnen Nederlandscli territoriaal gebied is ge raakt. De onderzeeër gQi noodseinen, waarop do stoomreddingboot „De Bran- daris" zich met een torpedoboot naar de „C 8" begaf en deze binnensleepte. Britsche geïnterneerden. Over de Britsche geïnterneerden te Gro ningen geeft ee«n bijzondere correspondent yan de „Times" in 'n schrijven uit. Araster dam nog aardige bijzonderheden. Er zijn natuurlijk wel mopperaars en „slackers" zegt hij, maar die zullen er altijd wel zijn in een gezelschap van 1500 man en die schrijven brieven naar huis waarin zij vertellen van hun ellendigen toestand en hun onvoldoende voedsel. Deze brieven vinden hun weg in de pers en vervelen de anderen van het kamp zelfs nog meer dan de Nederlandsche overheid. Het voedsel is niet onvoldoende en de soldaten zijn over het algemeen beter af behalve dat zij zich bewust zijn gevangenen te zijn dan thans onze nieuwe soldaten op Salis- huryplain. Buiten het verzoek om bladen voor hun bibliotheek en leeszaal roepen zij hun landgenooten toe: „Bewaar uw geld om de soldaten in de vuurlinie te helpen. Wij maken het best!" De correspondent geeft dan een beschrij ving om te bewijzen, dat uit alles blijkt, dat de soldaten het goed hebben en prijst levendig „de vriendelijkheid van de Neder landers". Hij besluit met te verklaren, dat er een groot verschil is niet het begin van den vorigen winter, toen zij zich verveel den in hun eentonig leven. Natuurlijk is hun bestaan min of meer vervelend, zij moeten trachten te maken wat er te ma ken valt van een vervelenden toestand maar dat dit nog zoo goed is, dankt men z. i. aan de hulpvaardige vriendelijkheid van de zijde der overheid en van de Ne derlandsche bevolking. De geïnterneerden te Delft. Gistermiddag is door den opperbevel hebber van leger en vloot, generaal Snij ders, den Belgischen minister Poullet, den Belgisehen generaal Dossin en den gene- raal-majoor Onnen, chef van de intemee- ringskampen in ons land, het gebouw De Tent in het Agnetapark te Delft, waar ge ïnterneerden zijn ondergebracht, ge ïnspecteerd. Minister Poullet sprak woorden van dank tot de directie der Ned. Gist- en Spi ritusfabriek, voor alles wat zij in het be lang der geïnterneerden; had gedaan, waardoor het mogelijk was geworden dat de studeerende jongelui uit België hun studies weer konden vervolgen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester te Zeelst J. H. Ancion; tot burge meester te Oerle J. H. Ancion; tot burge meester te Hendrik-Ido-Ambacht F. R. van der Wedden, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der meente Brouwershaven; tot burgemeester te Beugen en Rijkevoort Th. A. Verdijk; tot burgemeester te Herpen H. W. C. V. van der Sip; is aan M. F. Hendricks, op zijn verzoek, met ingang van 6 dezer, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Kerkrade. Kieskringen. Aan de voorstellen tot Grondwetsher ziening zijn toegevoegd voorstellen tot wij ziging van ae additioneels artikelen der Grondwet, teneinde de Kieswet in overeen stemming te brengen' mot de Grondwet. Het volgende is bepaald betreffende de kieskringen voor de Tweede Kamer. Het aanital kieskringen voor de Tweede Kamer bedraagt 18. Onderstaande tabel geeft bij benadering aan het aanital inwoners van eiken kies kring op 1 Januari 1913, berekend naar de door bet Centraal Bureau voor cle Stati stiek uitgegeven cijfers: Kieskring 's Hertogenbosch 302.000 Tiftburg 347,000 Amfhem 360,500 Nijmegen 401,500 Rotterdam 546,897 Den Haag 29-1,693 Leiden 392,000 Dordrecht 336,000 Amsterdam 587,876 Haarlem 307,000 Dein Helder 261,500 Zodland 236,149 Uitrecht 298,367 Friesland 366,305 Overijsei 397,341 Groningen 336,741 Drentihio 181,501 Limburg 358,409 De invoering der Invaliditeitswet. In de gisteren verschenen Mem. van Antwoord betreffende de Ouderdomsren ten schrijft de minister van Financiën dat nu de omstandigheden zulk een onver wachte vertraging in den gewonen wet- gevenden arbeid hebben veroorzaakt, thans wel vaststaat, dat invoering van de Invaliditeitswet Taima voor December 1916 niet meer mogelijk zal zijn. Zooals men weet schrijft art. 411 van die wet voor dat haar volledige invoering van rechtswege zal plaats hebben drie jaren na de inwerkingstelling van artikel 369. Laatstgenoemd artikel nu is in werking getreden op 3 December 1913; de datum voor de geheele wet is dus 3 Dec. 1916. Art. 54 van het ontwerp Treub bepaalt dat het laatste lid van art. 411 Invalidi teitswet (de termijnhepaling) vervalt op het bij Kon. Besluit te bepalen tijdstip van inwerking treden der Ouderdomsrente-wet (met uitzondering van art. 1). Deze wet zal dus moeten zijn tot stand gekomen en in werking getreden vóór De cember 1916. Anders treedt de Invaliditeitswet op dat tijdstip van rechtswege in werking en volgens den Minister staat het thans vast dat dit onmogelijk zal zijn. De wetgever staat dus van nu af aan voor dit alternatief: óf afdoening van het ontwerp Ouder- d unsreoiite vóór December van het volgend jaar; óf verschuiving van den datum van art. 411 Inv.-wet door middel van een voor dien datum in te dienen en af te doen wetsontwerp. Gezant Regcut te Rome begraven. Mevrouw de weduwe L. W. H. Regout is gisteren uit Rome in Den Haag terug gekeerd. Zij deelde mede, dat het de wensch van den thans overleden gezant bij het Vati- caan was, te Rome te worden begraven en ook dat zijn. stoffelijk overschot daar zou blijven rusten. In verband met dien wensch heeft de bijzetting, die op het kerkhof te Rome heeft plaats gehad, slechts een tijdelijk karakter en zal het stoffelijk overschot ©enigen tijd later worden overgebracht naar het Campo Santo, waar ook dr. Schaepman begraven ligt. Mr. Regout's lijk zal daar worden ge plaatst naast de groeve, van den laatsten gezant, die Nederland bij het Vatic aan vertegenwoordigd heeft, n.J. dein graaf du Chattel. Mr. E. van de Velde. Te 's-Gravenhage is op 63-jarigen leeftijd overleden mr. E. van de Velde, oud-grif fier van den Hoogen Raad. De nu overledene werd in 1852 <e Ban- joemas geboren. Hij promoveerde in 1878 te Leiden, waar na hij in 1880 benoemd werd tot substi tuut-griffier bij de arrondissements-recht- bang te Amsterdam, waar hij in dienst bleef tot zijn bevordering in 1888 tot sub stituut-griffier bij het gerechtshof te Am sterdam. Vandaar kwam hij in 1907 als substituut-griffier bij den Hoogen Raad en in 1910 volgde hij mr. C. H. Q. van Strijen, nadat aan dezen op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag was verleend, op als griffier bij ons hoogste rechtscol lege. De Leidsche hoogleeraarsbenoeming. „De Fakkel" vrijz.-Liberaal' weekblad, schrijvend over de Leidsche hoogleeraare- benoeming, zegt o. m.: „Ware een. -leerstoel te bezetten, voor middenstands-organisatie of Duitsche katholieke sociologie, wij vermoeden dat zelfs de meest antd-papistische Leidsdhe hoogleeraar zonder aarze'ien mr. Aalberse No. 1 op de voordracht zou hebben willen doen plaatsen." Naar aanleiding van deze en andere hooghartige uitlatingen schrijft imen aan de „Tijd'" een en ander, waaraan het vol gende is ontleend: Wij willen eens verondersteClen, dat het „vermoeden" juist is. Toch zijn wij er niet zioo heeC zeker van,, immers, in academi sche kringen is men, waar het geldt Ka tholieken uit te sluiten, al bijzonder ver nuftig. Dat bewijst de statistiek, immers op pl.m. 250 hoog-leeraren aan Nederland sche Universiteiten en Technische Hooge- school (de kerkelijke hoogleeraren, die door do kerkgenootschappen benoemd wenden, er buiten gelaten) kunnen'wij geen half dozijn Katholieken, tenzij met „halfsleet- sche" of „afgedra.grn" jas vinden. Maar gesteld het „vermoeden" is juist, dan wil, jammer genoeg, het .„toeval", dat in Nederland noch in mid cl ernst, andsorga- nisatie" noch in „Duitsc-h-katholieke socio logie" leerstoelen" zijn. Maar voor de vakken, waar wel acade mische leerstoelen zijn, gaat men ons voorbij. Zoo nog in het jaar 1915 onder Cort van der Linden' voor den leerstoeG der Vaderlandsche Geschiedenis in de Faculteit der Letteren tte Groningen, voor dien in het Nederlandsch, en dien in de Oude Geschiedenis in dezelfde Faculteit te Utrecht. Van de libérale geleerde wereld dn Ne derland is geen a-echt voor de Kaltiholiekjen te verwachten. Immers, ofschoon er reeds in 1909 op gewezen werd in pers en Kamer, dat de Koninklijke Academie van -Weten schappen, (volgens hare statuiten: „een raadgevend lichaam voor de Regeering op het gebied der wetenschap" en ..een mid denpunt van samenwerking voor de be oefenaars der wetenschap in Nederland") op ihaar pl.m. 100 leden g'.echts 2 katho lieke leden telde, prof. Spronck en prof. de Groot bleef die toestand onveran derd en blijven de cijfers een schreeuwend onrecht verkondigen. \t Eenige wat ons gewerd, was de benoeming tot „Gorres- ronderit" van den betreurden dr. Gisb. Brom. Alleen de begroct'.ngspost, die in vijf jaar van f 26,000 tot f 56,000 steeg, toont groote wijziging. Welnu, ook die benoemingen vorderen de koninklijke goedkeuring, ook daarvoor is de Minister van Binnenland- scbe Zaken mede verantwjoordefijk. Wij hopen, dat bij de behandeling der begrooting van Binneniandsche ken op deze dingen 't volile licht vfblle cm op „recht vcor aftlien" worde aangedrongen. Armenraden. Woensdag is te Utrecht gehouden een vergadering van de Algemeene Armen- commissie met de voorzitters en secreta rissen der Armenraden. 29 Armenraden waren vertegenwoordigd. De voorzitter van de Algemeene Armen- commissie, jftir. mr. J. H. J. Quartos van Ufford, Seidde de vergadering. In den voormiddag werden verschillen de quaesties kort bespiroiken, uit de prak tijk der Armenraden opgekomen. Vervolgens werd besloten tot de samen stelling van een Algemeenen Gids voor Armbezoekers. Hiertoe werd een commis sie benoemd, bestaande uit de heeren J. R. Sn©eek Henkemans, lid der Algemeene Armencommissie, en de secretarissen van den Armenraad te Amsterdam, mr. Everts; te Rotterdam, mr. Overes; te Utrecht, dr. Adriani; te Dordrecht, de heer Van Wage- ningon; te Groningen, mej. Van Gilse. en te Maastricht, de he ei- Hei-mans. Na een korte bespreking van de wemsche- lijkiheid van vereenvoudiging der vragen, gesteld in 'de verschillend© tabellen voor de statistiek van het Armwezen en den meest geschikten weg om die vereenvou diging te bereiken, werd gepau9eerd. In de namiddag-bijeenkomst gaf mr. Events, secretaris van den Armenraad te Amsterdam, een inleiding over de vraag: „Wat zal de taak zijn van den Armenraad bij het beëindigen van de werkzaamheid van het Steuncomité?" Pestgevallen op Java. Regeeringstekram .betreffende' pestgc- vallen op Java van 8 t/m. 21 October: Ke'diri 45 nieuwe gevallen, 46 doodea; Paree, 80 nieuwe gevallen, 72 dooien] Soerakarta 115 nieuwe gevallen 104 doo. den; Malang 4( Bangtf 1, Toeloengagoeng 6, Berbek 3, Blitar 1, Madioen#l Soerabaja (stad) 3; Klaten 3 en Sragen *1 doodelijke gevallen. Hierbij wordt aangeteekend, dat de te. faalcijfers over bovenbedoeld tijdvak zijn; 263 gevallen, 245 dooden en dat zij over het nagenoeg overeenkomstige 14-daag. sche tijdvak van het vorige jaar (7 t/m 20 October 1914) bedroegen 781 gevallen en 699 dooden. Korte Kroniek. De Utrechtsche gemeenteraad heeft zonder hoofdelijke stemming een voorstel aangenomen van B. en W. om den gas- prijs van 6 op 6'/j cent te brengen. De begrooting voor 1916 werd gisteren door den Haagschen Raad z. h. st. goed gekeurd zonder belastingverhooging. SPORT. WIELRIJDEN. Jolin Stol. Het „Berl. Tageblatt" meldt 'dat onze be kende wielrenner John Stol niet meer rijden zal. Hij moet, volgens het blad, zich geas socieerd hebben met zijn broer, die in het bouwbedrijf zit. Herinnerd wordt er aan, dat Stol zoowel over den korten als den langen afstand reed en met Rütt samen in den zesdaagschen wed- strijd veel succes had. STADSNIEUWS. Examens Krankzinnigenverpleging. Deza examens zijn voortge|zeit met de candidaten van Endegeest en Rhijngeest te Oegstgeest, en Meer en Bosch te Heem- stede. De uitslag is als volgt: Eerste gedeelte. Endegeest en Rhijngeest 11 candidaten, afgewezen 3, geslaagd de zusters M. M. Boon, I. H. M. van Dam, E. HunekerBalean, E. van der Made, M. Meeldijk en A. Sollie en de broeders A. M. van Tongeren en A. G. Verboog. Tweede gedeelte: Endegeest en Rhijn geest, 15 candidaten, afgewezen 6, ge slaagd de Zusters G. Godhelp, J. H. van Groningen, T. Jes, J. v. Klaveren, P. M Sparrenburg, S. Velthuis, J. M. de Vries, en M. J. van Wageningen en broeder AV. J. de Küster. Dijrde gedeelte: Endegeest en Rhijn! geest, 13 candidaten, afgewezen 4, ge slaagd de Zusters C. Franssen, M. J. Gor. ren, E. M. Harteveld, A. M. J asperse, R Kuipers, E. van Ossenbruggën, H. Schreu- der, W. F. J. M. AVijting en D. M. van Zoest. Op Maandag 8 November a.s. wordt de reserve-officier van gezjomdheid le k'asse J. W. P. Fransen van het 31e bataljon landweer-infantenie ovengep(laatst bij het 4e regiment infanterie alhier, ter vervan ging van den, reserve-officier van gezond heid L. J. Loeb, d'ie van. genoemd regi ment bij het 31e bataljon landweer-ïnfaii- terie is overgeplaatst. Hedenmorgen ©mg o veer half negen brak een vrij zware brand uit in het bo venhuis Steènstraat 7- De slangenwagen van het Boerhaave Laboratorium was spoedig ter plaatse, de slangenwagen van de politie volgde onmiddellijk. Met eenige slangen op de waterleiding werd het vuur en de vlammen die naar alle kanten uit- sloegen onder water genomen en in be trekkelijk korten tijd was men don brand meester. Een kamertje uitgezonderd, zijn alle kamers uitgebrand. Verzekering dekt de schade, zoowel van huis als meubilair. Het bovenhuis werd bewoond door de fa milie C., die de Jtamers aan studenten verhuurd had. Vermoedelijk is de brand j ontstaan, doordat een gummislang van een gastoestel in brand geraakte en het \uw.. /-icuJ vu-ivuigeus aan behang en gor dijnen heeft medegedeeld. Het beneden huis, waarin het magazijn van reisartike len van de fa. D. v. Zanten gevestigd is, bekwam veel waterschade. Hedenmorgen omstreeks 9 uur schrok een paard bespannen voor een wagen op de Aalmarkt op de hoogte van het Waag gebouw. Het paard maakte een verkeer de zwenking met gevolg, dat (het dier en de wagen in het water terecht kwamen. De bestuurder, een zoon van den landbou-i wer De G. te Voorschoten, aan wien paard j en wagen toebehoorde, wist nog bijtijds van de bok te springen. Het paard even wel werd eenige oogenblikken later le venloos opgehaald en door de politie naar het Openbaar Slachthuis vervoerd. De wa gen was spoedig op den wal. Door de politie werd een man gearres teerd die óp de Mar© bedelde. Hij vroeg aan een winkelier eten of geld, en toen deze weigerde, sloeg hij den winkelruit i» stukken. Wegens bedelarij is hij heden morgen naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Uit de Omgeving, ALPHEN. Leverantie meflk. De burgemeester verzoekt den melkslijters om, indien zij •thans minder melk van een leveranciet ontvangen dan in het najaar van 19$ hiervan terstond aangifte te doen aan gemeentesecretarie, met vermelding van naam en adres van dezen leverancier van de hoeveelheid die zij in het najaaij 1914 en van de hoeveelheid die zij than^ ontvingen en de bestemming die de lev* vancier aan de minder geleverde hoeve* heid melk heeft gegeven- Gemeenteraad. In de gisteren gehoih den gemeenteraadszitting werd op vooft stel van B. en W. besloten tot het ricb»

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2