2 BUITENLAND. De Oorlog. It JAARGANG No, 1848 Bte S^icboHeSou/tarit BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN Oe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, metGRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden I0 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonze igenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal Franco per post f 1.65 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 2Va cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DINSDAG NOVEMBER. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regele f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bi] contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent. Iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Voor Z. H. den Paus. Vorig bedrag f 152.50 J,L. S., Rijpweterimg 2.— 0, N, Opdat vrede spoedig intrede 0.50 De Gondwetswijziging. I. Ons voorbehoudend op ieder der onder zien nader terug te komen, willen wij in het kort aangeven hoe van Katholiek jtendpunt o. i. de voorgestelde grondwets wijziging moet worden beoordeeld. Algemeen kiesrecht. Onder da Katholieken zijn voor- en tegenstanders (an algemeen kiesrecht. Onze voorkeur is Steeds meer uitgegaan naar het gezins hoofden-kiesrecht (in welk stelsel het kiesrecht wordt gegjeven aan gezinshoof den en aan hen, die buiten het gezin le- iend, met gezinshoofden zijn gelijk te stollen) dan naar het algemeen kiesrecht, omdat het eerste rust op een organisato rische staatsopvatting (waarbij do staat jrordit beschouwd als bestaande uit orga nen), het tweede op een individualistische (waarbij de staat wordt beschouwd als Waande uit individuen). Het gezinshoof den-kiesrecht past dus o. i. meer in de Katholieke staatsidee, terwijl het alge meen kiesrecht een logisch gevolg is van de .liberale staatsleer, hoewel het dit zeggen wij er uitdrukkelijk bij niet in positieven strijd mag worden geacht met de Kathodieke beginselen. Wij moeiten, dat de Katholieken, wanneer zij wek voor algemeen kiesrecht verklaren, eea concessie doen aan de liberale par tij», een concessie, welke evenwel, zooals wij reeds opmerkten, geoorloofd is, omdat Zli m'ftt. in liinrAyht/>n otrija ig rr»ot I/" thölieke opvatting. Dat een einde wordt gemaakt aan hét - tot zooveel willekeurigheden leidende - bestaande kiesrecht, zal een ieder moe- ton Wenschen en toejuichen. Vrouwenkiesrecht. In de voor gestelde Grondwetswijziging wordt de mogelijkheid geopend voor een actief wouwenkiesrecht .(waarbij de vrouwen kunnen kiezen), wat bij een afzonder lijke wet nader kan worden geregeld, ter wijl reeds wordt gegeven het passief wonwenkiesrecht (waarbij da vrouwen kunnen worden gekoze n). Over vrouwenkiesrecht schrijven we na tuurlijk in deze korte samenvatting nog niet het laatste woord. Doch willen wij reeds dit ééne aanstippen: Naar onze mee ning moeit in ieder geval in de -Grondwet worden vastgelegd, dat aan de gehuw de vrouw noch actief, noch passief kies recht wordt gegeven. Dat deze beperking van het vrouwenkiesrecht met onontwijk bare noodzakelijkheid, met logische con- Isequentie wordt geëischt door de Katho lieke leer, durven wij niet beweren. Wel echter aarzelen wij geen oogenblik als «nze meeming uit te spreken, dat, door kiesrecht (zoowel actief als passief) aan 'de gehuwde vrouw te verleenen, ernstig gevaar dreigt om de toch reeds ondermijn de Christelijke idee van het huwelijksleven l« verzwakken. In het gezin behoort te zijn een éénheid en de man moet als hoofd van het gezin die eenheid naar bui ten vertegenwoordigen. Wij moeten met voorzichtigheid alles vermijden wat die waarheid uit het maatschappelijk leven zou kunnen verbannen. De vesting Kragoejewatsj is door de Duit8ch-0ostenrijksche legers genomen. De vroegere BulgaarschegezanttePeters burg, Madjarof, is bij zijn terugkeer in Bulgarije gearresteerd. -- De Koning van Engeland is Maandagavond te Londen aangekomen. Van het Westelijk oorlogsterrein. Overzicht De berichten van dit oorlogsterrein heb ben nog steeds weinig te beteekenen. De Duitsche troepen hebben een krachtigen aanval ondernomen bij Tahure waarvan eon hevig gevecht het gevolg was. De Duitsche troepen veroverden de Butte de Tahure, hoogte 192, waarbij zij 20 Fran- sche officieren en 1215 man gevangen namen. Een Fransche tegenaanval op deze 6telling werd afgeslagen. Op andere punten in Champagne wer den eveneens hevige gevechten geleverd, waarin de Franschen een loopgraaf ten N. van Le Mesnil veroverden. Bij Neuville veroverden de Beiersche troepen een Fransche stelling, waarvan zij de bezetting gevangen namen en waar in zij zich konden vastzetten. Het bericht van Sir John French, waar bij Tahure werd afgeslagen, is in strijd met het Fransche legerbericht, waarin erkend wordt, dat de Duitschers de Butte de Tahure wisten te nemen. Van het Oostelijk oorlogsterren. Overzicht. In het Noorden van Rusland wordt nog steeds met groote hevigheid gestreden. Ongetwijfeld is het optreden der Russen belangrijk verbeterd door de toeneming der munitie, welke uit Japan schijnt te worden aangevoerd. De strijd om Riga en Dunaburg is als eb en vloed; nu eens dringen de Duitschers hardnekkig voor waarts, dan weer worden zij door de Russen teruggedreven. Na de verovering vam Illuxt, dat op korten afstand ten Noorden van Dunaburg is gelegen, tracht ten de Duitschers hun offensief voort te zetten, doch - zij werden door den tegen stand der Russen hierin belet. Een ge deelte der Duitsche troepen had reeds de Duna overschreden, maar moest terugkee- ren onder het vijandelijk vuur. Ook ten Zuiden van Dunaburg, bij Nowo Alexan- drowsk, was het den Duitschers niet mo gelijk verder voort te dringen.' Niettemin wordt Dunaburg meer en meer door de Duitsche strijdkrachten benaderd en is de verdediging der stad een steeds moeilijker taak. In het centrum hebben gevechten plaats bij Tzartorysk, ten Oosten van Kowel. De Oostenrijkers drongen hier een Russische stelling binnen, waar zij blijkbaar weder om werden uitgezet. Van het Zuidelijk oorlogsterrein. Overzicht. Over het geheele front blijven de Italia nen onvermoeid aanvallen. Zij melden op nieuw enkele successen, die evenwel door de Oostenrijkers worden tegengesproken. Van het Zuidoostelijk oorlogsterrein. Overzicht. In Servië hebben thans de Duitsch- Oostanrijksche legers Kragoejewatsj ge nomen. De ligging van deze stad is zeer sterk, zoodat hier wel een hevige strijd is geleverd. Kragoejewatsj is het Servische ammunitie-depöt en arsenaal, en nu deze plaats in Duitsche handen is gevallen, zal daardoor de ammuntie-voorziening van het Russische leger zeer ernstig worden benadeeld. In het oostelijk deel van Servië is, zoo als de lezer weet, de verbinding tusschen de beide legers, het Duitsch-Oostenrijksche en het Bulgaarsche, tot stand gebracht. Daardoor wordt het doel, het bereiken van den spoorweg, die van Tsjaribrod door Bulgarije naar Konsantinopel loopt, zeer in de hand gewerkt. Door de bezetting van Zajecar, Knajzewatsj en Pirot door de Bulgaren is de positie van Nisj ernstig be dreigd en daardoor tevens de spoorweg verbinding BelgradoNisjPirotSofia. Wanneer de EngelschrFransche troepen naar Servië zullen komen om dit te belet ten, dan moeten zij zich zeker haasten. Is eenmaal die spoorwegverbinding in Duitsch-Bulgaarsche handen, dan zal het zeer moeilijk zijn haar weder aan de verbonden legers te ontrukken, daar deze iiejc-oergiana ten zuiuen van rwaj oen prachtige gelegenheid vinden, om zich te gen offensief optreden der geallieerden uit het zuiden te verzetten. Temeer daar elke verbinding met het zuiden is afgesneden, nu de Bulgaren Veles, Ueskjoeb en Wranja hebben bezet en meester zijn van den spoorweg. T Op den Balkan. Madjarof gearresteerd De Bulgaarsche gezant te Petersburg, Madjarof, die protesteerde tegen de de- ioyauteit van Radoslawof, is bij zijn terug keer in Bulgarije onmiddellijk gearres teerd en in de gevangenis gezet. 0p Zee. Fransche duikboot In den grond geboord. Wolff" meldt uit Konstontinopel: Aan de kust bij de Dardianellen is de Fransche onderzeeboot Turquoise" in den grond geboord. De bemanning, uit 26 koppen be staande, is gevangen genomen. Engeische mijnveger gezonken. De Britsche Admiraliteit deelt mede, dat de hulp- m mijnveger „Hythe" Don derdagnacht bij het schiereiland GalOjpoli gezonken iis na een botsing met een ander oorlogsschip. Van de bemanning van 250 koppen, worden 2 officieren en 153 man vermist. België. Veroordeelingen en executies te Gent. De Brusselsche correspondent van het „Hbld.' meldt d.d. 30 October: De heden aangekomen Gentsche bladen brengen het bericht dat de gemeente Meire door het legeroppeubevel met 5000 mark is gestraft omdat op haar grondge bied een telefoondraad, door 't Duitsche leger in gebruik genomen, op een lengte van 500 meters afgesneden werd en ver vreemd. Het tweede bericht, dat dezelfde bladen geven, is van ernstiger aard nog. Het luidt als volgt: ,Bij vonnis van 23 October zijn door het veldgerecht der Kommandantur te Gent de volgende Belgische personen wegens ver spieding veroordeeld: Ter dood: Graaf Jozef de Hemptinne, 1 opperwachtmeester der gendarmerie, 1 makelaar. Tot tuchthuisstraffen van 3 tot 15 jaar; 2 koffiehuishouders, 1 koffiehuishoudster, 1 chauffeur, "2 spoorwegbedienden, 1 dienstdoend officier. Veroordeering en executies. De correspondent van het ,,Hbld." te Brussel meldt d.d. 29 October: Bij aanplakbiljet zijn heden weer de veroordeeling en de executie van twee Belgen aangekondigd. Een vonnis van 26 October van den Veldkrijgsraad te Brussel, heeft den agent van politie Pi eter Poels en den handelsreiziger Jan Jozef van der Cammen, beiden te Brussel, ter dood veroordeeld wegens ,,oorlogsverraad is verspieding in tijd van oorlog", zooals het bericht luidt. De vrouw van Poels werd vrijgesproken. De beide mannen echter zijn reeds doodgeschoten. Naar aanleiding dsr vredesgeruchten. In het Lagerhuis heeft de "heer Bryce gevraagd of er door verantwoordelijke per sonen te Londen en Berlijn rechtstreeks of indirect gedachtenwisse'iimg had plaats gehad over een wedeeshiifcing; of in ver band met hetzielfede doel door officieele vertegenwoordigers van eenrtigen neutralen staat do regeerinigen gepolst zijn en ein delijk of de eerste minister niog steeds vast hield aan hetgeen hij iin zijn Gui ldhall rede verklaarde, n.l. ,,dat we nimmer H zwaard zouden opsteken, eer België alles wat het offerde en meer dan dat had teruggekre gen, Frankrijk tegen de bedreiging met agressie was gewaarborgd, de rechten der kleine naties in Europa waren verzekerd en de militaire overheersdbing van Pruisen was vernietigd". Minister Lloyd George verklaarde, bij afwezigheid van den heer Asquith, dat de woorden van don eersten minister nog steeds van kracht zijn. ,,Wij denken er niet aan, vredesonderhandelingen te aan vaarden dan gemeenschappelijk met onze bcmdgenoaterii, volgens de overeenkomst van 5 September 1914. Dit is steeds duide lijk gezegd en i>k begrijp niet waarop1 de vraag van den geachten afgevaardigde doelt. Dc heer Bryce: De minister van munitie heeft niiet het eerste dee-1 van mijn vraag beantwoord. Lloyd George: Zeker niet. De beer Bryce: Mag ik dam vragen of de regeering van plan is zulke onderhande lingen, indien zo hangend zijn, niet aan te moedigen? Hierop word geen antwoord gegeven. Een nieuwe generale staf. De parlementaire medewerker van Daily News" beweert, dat de regeeri-ng gedurende do laatste twee maanden bezig is geweest met de vorming van een. nieu wen generalen staf, welke nu gereed is. Rusland. Het Russische mini9terio. Reuter meidt uit Petersburg: Naar men verneemt, is Go-remykin benoemd tob Rijks kanselier. De „Petersburgscho Bourscourant" deelt mede, dat hij belast zal word-em met do op perste leiding van bultenlandsche zaken, daarbij gesteund door Shebeko, oud-am bassadeur te Woenan. Verder wordt bericht, dat de Tsaar do ontslagaanvrage van de ministers Saso- nof, Kharibonof en Krawosjen heeft aan vaard en dat Kwostoff minister-president wordt. Verschillende oorlogsberichten. De schaarschte aan levensmiddelen In Duitschland. Do Keulsohe Kamer vam Koophandel heeft telegrafisch tob het Mi nisterie van Binnenlandse he Zaken em aam het plaatsvervangende gemeraa 1 -comman- do van het zevende legerkorps het verzoek gerioht, om voor alle voor voeding van belang zijnde levensmiddelen maximum prijzen vast to steLlcn, daar do Kamer in de voortdurende stijging der levensmidde- Lcnprijzen het grootste gevaar voor do volksvoeding ziet. Om aan koper Ge komen. Reuter'a agent te Kopenhagen seint, dat do ge- vïanrnn cïëh tfatndte11«L en de buitenwijken stop wiil zetten 'en dó ko peren geleiddraden voor Ooiiogsd-oeleinr den zal afstaan, I-n drie Straten is dit reeds geschied, maar men zal ook nog verder in andere stadswijken hiermee doorgaan. Waarschijnlijk zal diit voorbeald bin nenkort ook in amdere Duitsche steden worden gevolgd. Zorg voor levensmiddelen. liet Hon gaarse he Staatsblad bevat een verorde ning der regeering over de regeling van alle voorraden graan en peulvruchten, die nie t vrijwillig aan de regeerings-Maat- schappij voor oorlogsproducten zijn afge staan. Deze voorraden zullen na 25 Decem ber niet voor de maximum-prijzen, doch 4 kronen beneden de vastgestelde maximum prijzen per 100 K.G. door de regeering worden overgenomen. De maatschappij voor oorlogsproducten is belast met de verdeeling van de aan wezige voorraden tegen de door de regee ring vastgestlde maximum-prijzen. De koning van Engeland te Londen terug. De koning van Engeland is gis teravond naar Londen teruggekeerd. Ontvlucht. De gezagvoerder van de Engeische duikboot ,,E. 13" luitenant Lay- ton, welk vaartuig bij het eiland Salt- holm (in de Sond) aan den grond raakte in de territoriale wateren van Denemar- FEUILLETON. De noodlottige erfenis. 98) Op welke wijze? Door dem graaf en de gravin. d'Alleret te gaan zeggen, dat Lizzte teruggevon den is. 13 daar zooveel haast bij? Zeker, want zij zijn doodelijk beangst tedert mijn zust-er is verdwenen. Gelooft gij dat? Ik weet het zeker, want ik ben bij ken. geweest en. heb mij er van overtuigd. 'Angst en verdriet waren o-p hun gelaat te tezen. Die brave menschen. Wij hebben elkaar wederkeerig een belofte gedaan en het verheugt mij dat ik •de eerste zijn kan, die deze belofte kan na komen. Mag fik ook weten wat dat voor een belofte is? Er bestaat geen enkele reden om er geheim van te maken. Wij zijn overeen gekomen van alles elkaar wederkeerig o.p hoogte te houden van all-eis wat mijn ïuste.r betreft, of wat ook maar zou kun- ®en dienen om haar spoor terug te vinden. Dus gij acht u daartoe verpf richt? Stellig, ik heb mijn eerewoord gege- IWji. 8 Clever James Wet nu eensklaps zijn spot- teQden toon varen en zeide met ernst en ®&öruk: Miss Walton, ik moet u dringend ver weken, ditmaal uw belofte niiet gestand doen; Zij keek hem ontsteld aan en vroeg: Waarom niet? -Omdat gij u niet gebonden kunt ach ten door een belofte, die u onder mislei ding is afgedwongen. Misleiding? En omdat men zijn eerewoord niet behoeft te houden, wanneer me-n dat ge geven heeft aan een schurk. De graaf d'Alleret....! Is een doortrapte schurk en zijn lief tallige echtgenoot© is van hetzelfde kaliber. Mijnheer! Ik heb daarvan de zedelijke overtui ging, maar geen tastbare bewijzen en ik zou mij 6t dan ook weil voor wachten, hem dat in het gezicht te zeggen. U wi'L ik ech ter wel zeggen, waarop mijn overtuiging berust en ik twijfel er dan ook niet aan of gij zult haar deelen. Daarop,'vertelde Clever James alles, wat hij omtrent de schurkenstreken van het echtpaar d'Alleret had vernomen, bene vens de uitslagen van het onderzoek, dat hij «zelf reeds had. ingesteld. Roste hoorde hem met klimmende ont stel tenis aan. Groote God! riep zij uit, in welke han den is mijn arme zuster dan gevallen? In die van een schurk, zooals ik reeds de eer had u te zeggen, van een behendi- gen schurk, die haar had weten te mislei den, zooals hij het u ook gedaan heeft. Rosie herinnerde zich dat die Hector d'Alleret bij -de eerste ontmoeting, die zij met hem had te Chicago, reeds een zeer ongunstigen indruk op haar had gemaakt, een indruk, die weliswaar bij haar laatste onderhoud met hem verdwenen was, doch dte nu met volle kracht terugkeerde. Tooh mompelde zij nog": Is 't mogelijk, de broeder van Ber nard, dien iik als zoo goed, zoo edel, zoo oprecht heb loeren kennen. Wie weet welke zonderlinge ontdek kingen wij omtrent die beweerde broeder schap nog TJullen doen! riep James uit. Wat bedoelt ge? Voorloopig nog niets, want ik heb daaromtrent zoo vage vermoedens, dat ik mij zelfs i-n vertrouwelijk gesprek err raiet over durf uit te laten. Voor het oogenblik hebben we ons echter slechts met de kwes tie van het kind bezig te houden. Kan ik, miss Walton, daarvoor op uw hulp neke- nen? Onvoorwaardelijk! Ik dank u. Wat moet ilk doen? Voor het oogenbl-ik nog mets. Ik ga nu daar in het hotel aan den boulevard Hausmarm het terrein verkennen en zal u van alles wat ik verneem op de hoogte houden. Belooft gij mij van uw kant, dat gij niets zult doen-, zonder mij er over ge raadpleegd te hebben. Dat beloof dk u. Zij drukte hem de hand. Het bondgenootschap was gesloten. VIII. IN HET VIJANDIGE KAMP. Den avond van den dag, waarop Clever James zijn bezoek aan mi-ss Walton had gebracht, zag men hem 's avonds over don boulevard Hausmanm slenteren. Hij was eenvoudig gekleed, doch niet vermomd, had een lange j-as aan, hoed op en bulldog-pijip'je fin den mond. "^oals vanzelf spreekt was al zijn be langstelling voor het hotel Courtevron, of schoon hij schijnbaar aan dat hotel mi et meer aandacht schonk dan aan de overige huizen. Het hotel stond -op den, hoek van een smalle straat. Na een paar malen den boulevard op en meer geloop en te hebben, ging James drie zijstraat din en nam mu ook den zij- m achtergevel waar. Een kleine deur dn die straat verleende mede toegang tot heb hotel. Uit die deur zag James een bediende komen, die de straat overwipte en eem café binnenging. Aha, mompelde hij, dril is waarschijn lijk de toegang voor het dienstpersoneel en daar hebben de heeren hun c-afé. Even later trad ook James dit café bin nen. Er zaten eenige bedienden vroolijk on der een glaasje bijeen. James mengde zich in hun gesprek en toen hij voor de heeren een fijne flesch be stelde was hij spoedig frère et compagnon met hen. Een hunner scheen bijzonder in den smaak van den detective t-è vallen, name lijk nadat deze in de,n 'loop van het ge sprek had vernomen, dat hij de kamerdie naar van den graaf was. Toen de anderen naar het hotel terug gekeerd waren bleef de kamerdienaar met zijn niieuwe kennis nog wat zitten en ver telde Ihem, dat hij dien avond vrij was, want de graaf en de gravin waren naar de Opera. James noodigde hem daarop uit, met hem naar Montmartre te gaan om em variété-theater te bezoekenen de kamer dienaar 'had daar wel ooren naar. Hij ging maar het hotel terug, verwis selde zijn livrei 'tegen gewone kleederm en met James, die in het café op hem had zitten wachten, begaf hij zich op weg. De ondergrondsche spoor bracht hen maar de Montmart,re-wijk en hier bezoch ten -zij een theater om, na afloop van do voorstelling, in een restaurant te gaan soupeeren. Onder het praten had de kamerdienaar aan James zijn geheele levenftgeschiede.nis verteld, onder andere dat hij uit Auvergno kwam en niets 'lie-ver wensohte, dan naar zijn land terug te koeren. Als ge wilt, zieide James eensklaps, kunt gij er morgen reeds zijn. De kamerdienaar keek hem verbaasd aan. Ik meen het in ernst, ging James voort. Zoudt gij er bezwaar tegen hebben, uw meester plotseling in den «beek te ia- tpn? Dat zou niet fatsoenlijk zijn. Houdt gij van hem? O! neen, hij ris ruw en opvliegend, een lastig heer om te bedienen, Welnu, ik geef uv 1000 fr., op voor waarde, dat gij.niet naar het hotel terug keert. Wij blijven dan de>n nacht vroolijk doorbrengen en met den eersten trein ver trekt gij naar Auvergno. ik breng u maar het station en betaal, boven die 1000 fr. nog uw reis. De kamerdienaar weifelde. W'ilt ge? 't Kan u geen ernst zijn. Zie maar. (Wordt vervolgd. I

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1