#1H aan do familie, indien fleïo rfet vfctèg, jzou kunnoai medegedeeld worden. Daarna gaven de aalmoezeniers verslag van hun hervin dingen. Er Werden -slechits twee ge vallen genoemd, waarin een stervende of ficier de genademiddelen der H. Kerk had geweigerd. De gewone soldaten gaan zon der uitzondering met de hulpmiddeflen van den .godsdienst den strijd teigemoett? Zij bereiden zich te voren rouwmoedig op den dood voor. Mgr. Bartoiloanasi heefit een .roerende episode uit de eerset dagen van den strijd verhaald. Een regiment cavalerie moest de Isonzo overtrekken. Het was 3ë eerste maal, dat het in het vuur zou gaan. Hei oogenblik was plechtig. De kapitein ver zamelde zijn officieren om zich heen en wees hen op de groote moeilijkheden, waaraan men het hoofd zou moeten bie den. Dan wees hij op den regiments-aal- moezenrjer en zeide: Hier .staat onze ziel zorger! Wat mij betreft, ik wül hem om 'de H. Absolutie vragen. Doet evenzoo, ate gij wilt! Allien knielden neer. En de pries ter verhief zijn handen en sprak de sacra menteel e woorden onder het geweldig ka nongebulder uit. Op den Balkan. Schendt Griekenland zijn onzijdigheid? Onwillekeurig schrijft Staatsraad mr. dir. Struycikem in „Van Onzen Tijd" dringt zich de vergelijiking op tusscihen den inval der Duntsohe troepen in België en de landing der Franse.he em Engelscihe troepen lin G riek eaulamd. De vraag is ge- etie'jd, of de geallieerden die zeggen te strij den voor de zelfstandigheid der kleine sta ten, tihans niet metterdaad hebben ge toond, voor die zelfstandigheid al even weinig eerbied te gevoelen als Duitsclh- ïand. Men zij niet te snel in zijn oordeel in den een of anderen zin; zeker is. dat wat in Sa'oniiki gebeurt een gettieel ander karakter draagt dan wat .in Be'igië heeft plaats geihad, maar men mist nog de ge gevens ofln het ten voile te kunnen beoor- deelen. Waren de betrekkingen tussolien Duitscliland en Beigië vojkcanreohtelijk vai- ■komeai duidelijk, de houding van Be'ig.ië bovendien van den eereten dag af even ondubbelzinnig als kradhti-g, omtrent de volkenrechtelijke betrekkingen tu.sscthen Seivië eni Griekenland is ons geenszins alles bekend, terwijl bovendien de hou ding van Grieken)! and op den buitenstaan- der den indruk wekt van onklaarheid en halfheid. Heeft er reeds schending van de Griek se he neutraliteit plaats gehad? Het wordt betwijfeld. In ieder geval, of Griekenland tem. op- Bichte van Servië en zijn bondgenooten krachtens vroeger tractaat verpliicht iis, den dooiitocht toe te laten, dan wel tihans uitdrukkelijk of stilzwijgend daarin toe- tetemt, zulks kan alleen van belang zijn voor de beantwoording der vraag, of Grie kenland zelf ten Offzichte der oori.ogvoe- renden zijm plichten als neutraal vol brengt. Als neutrale staat is Griekenland evenmin bevoegd, dien doortocht toe to ©taan als België de Duotsdhe troepen anocht doorialen; wat meea- zegt, het is, wü het zijn p'fichten als neutraal nako men, verplicht, dien doortocht met alle ten dienste staande middelen te verhinderen. Het recht van z.g. onschuldiger! doortocht door -neutraal gebied, tot het einde der achttiende eeuw etrkend is in do negentien de eeuw -uit het volkenrecht verdwenen. Tn de tweede Vredesconferentie is dam ook uitdrukkeCijk bepaald, eenereijds, dat liet grondgebied der onzijdige Mogendheden onschendbaar is, zoodat het den. oorlog voerenden is verboden het door troepen of konvooien, munitie of krijgsvoorraden te doen doortrekken, anderzijds, dat een on zijdige Mogendheid zoodanige hanclei'ïn- gen op haar gromdgebiëcT €ok niiet mag dulden, en. ze zelfs moet straffen. Verhindert dus Griekenland den door tocht niet, clan schendt het zelf zijn. neu traliteit. Of het hierom an den oorlog zal worden betrekken, staat niet vast; dit zal afhangen van Gri-ekeonland zeüf en van de Verbondenen-. Tot zoover de rechtskundige zijde de.r zaak, voor zoover thans de gegevens be kend' zijn. Over de moreel-e en poutneke bete eken i-s kan tihans nog geen oordeel worden geveld. Het groeten in Turkije. Er wordt wel eens beweeerd, dat de mi litaire groet zooals Nederlandsche militai ren dien brengen en welke gelijk is aan den Duitschen groet, ook ongeveer aan den Franschen de Engelsche militaire groet wordt met vlakke hand recht voor dem petrand gebracht afkomstig zou zijn uit... Turkije. Uit Konstant.inopel wordt deze bewering echter tegengesproken. De Turksche begroeting heeft voor den vieemde'iimg iets zeer eigenaardigs. Ge woonlijk neemt de Turit behoorlijk den tijd om zijn beleefdheidsgroet tie brengen; Slechts zelden groet hij haastig en slordig, liet achtelooze groetje, zo oafs hier en el ders, met het even opwippen van den hoed hij draagt Jfhmers nooit een hoed maar eeoi fez kent men daar uit dem aard der zaak niet. Groet de Turk minder plechtig dan zijn natuurlijke beleefdheid bet hem leerde, dam vormt zijn Oostersche groet toch -steeds ee-n sierlijk wuivend ge baar, met het voor het gelaat brengen van de rechterhand om die vervolgens zij waarts te waaien. Gewoonlijk gebruikt de Turk echter bei de handen; ook buigt hij den romp diep voorover, zoodot) zijn gestrekte handen bijna den bodem raken. Dan heft hij den romp weer recht, brengt beide handen met eenzelfde gebaar naar het. hart, strijkt ze langs den mond, beweegt ze over het voorhoofd, en spreidt ze dan achter zich zijwaarts. Aan deze vrij i/ngewikkelde begroeting is eern beteekenfs verbanden van volstrekte hoffelijkheid en quasi-onderworp^nheid, Do bedoeling van het gebaar is deze: „Ik wrijf mijn voorhoofd met het stof inij- ïicr voeten", terwijl de tweede gedachte khtte kt; tlAl .wat mijn jiaxt gevcriütA wat mijn mond ook Spreke,, en al hetgeön ik deilk, dit a Meg is ter uwer eere!'1 In de praktijk van. het groeten, bijvoor beeld in KonstanMnopeL op straat-, ziet men natuurlijk de vijfledigheid van dit gebaar zoo duidelijk niet; dan gaat het eerder mee één samengesteld wuif-gebaar der twee handen, van dem eenen beken-de maar den anderen. KERKNIEUWS. Z. D. H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, bis schop van Roermond, heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de Weleerw. hecren P. Janssen als pastoor te Montfort, en J. A. Geurts als pastoor te Ossersum, en heeft benoemd tot pastoor te Montfort den Weleerw. heer- J. M. A. van de Venne, te Brunssum den Weleerw. heer L. W. P. Savelberg, te Ottersum den Weleerw. heer N. IT. Heijman6, en te Herkenbosch den Weleerw. heer H. J. H. Kreijelmans. Z. D. IT. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den Weleerw. heer F. J. Boeselaar op diens verzoek eervol ontslag verleend als pastoor te Dronrijp, en heeft benoemd tot pastoor te Dronrijp den Weleerw. heer G. B. ten Hooi, tot pastoor te Vollcnhoven den Weleerw. heer J. H. B. M. Elskamp. Z. D. H. Mgr. W. van de Yen, bisschop in 's-Bosch, heeft benoemd tot tweeden kapelaan te Boxtel (IT. Hart) dén Eerw. heer H.F. M. Goossens, priester van het seminarie. Nieuwe Uitgaven. De Sobriëtas-Almanak. De Sobriëtas-Almanak, die het vorig jaar niet is verschenen maar wat is toen niet weggebleven! is thans weer uitgekomen met zijn uitvoerig vereeni- gingsmateriaal, ook ten aanzien van de niet-katholieke drankbestrijdersvereeni- glngen. Ziehier de eindcijfers onzer Roomsehe drankweer: Kruisverbonden in 1911: 35.228 leden, Mariavereenigingen 45.679, jon gensbonden 4859, meisjesbonden 5623, to taal 90.379. SI Annavereenigingen zijn. er 213 met 23.512 gezinnen en 71.088 leden. De Almanak bevat verder allerlei lec tuur, waartoe pater Rijken, pater Ermann pater Ildefonsus, rector van Mulukom, kapelaan De Jong, Heeroom Paulus en anderen hebben bijgedragen. Eem portret van den grooten kardinaal Mercier, van den Sobriëtas-redacteur pa te Lamers O. F. M. en van den secretaris van „Sobriëtas", den heer H. Perry, ver- hoogen de aantrekkelijkheid van het boekske, dat wij in duizenden handen en niet alleen in de boekenkast van duizen den wenschen. Gemengde berichten. Smokkelaar aangeschoten. Gistermorgen heeft de grenswacht te Losser een smokke laar in de beenen geschoten en aangehouden. Brand. Gisteravond is te Goes brand uitgebroken in het gebouw van de korten tijd geleden nieuw ingerichte openbare lees zaal. Een groot, deel van het gebouw is uit gebrand, terwijl de onaangetaste vertrekken belangrijke waterschade beliepen. De meeste boeken en het meubilair konden gered worden. Talsclihoid in geschrifte. Gisteravond is te Arnhem gearresteerd de meubelmaker T., verdacht van valschheid in geschrifte en verduistering ten nadeele van het gemeen telijk weikloozenfonds. De uitkeeringen door dit fonds geschieden op een staat, vermeldende de namen van de werklooze leden der organisatie, geteekend door een gemachtigde, die belast is met het ontvangen der gelden, en den voorzitter dei- organisatie. T. die gemachtigde was van het R. K. meubelmakers-gilde St. Paulus, onderafdee- liug van den R. K. Volksbond, had in den loop van 1915 verschillende namen op de lijsten vermeld van leden der organisatie, die werk loos zouden zijn en daarvoor de uitkeering in ontvangst genomen, terwijl die leden niet werkloos waren. Verschillende staten waren valschelijk met den naam van den voorzitter der organisatie onderteekend. De verdachte heeft volledig bekend. Brandstichting. Men meldt uit Den Bosch, dato 25 Oct.: Heden werd door de marechaussee te Grave gevankelijk naar hier overgebracht J. B., koopman te Grave, ver dacht van opzettelijke brandstiehtirg in zijn woning op Zaterdag j.l. De justitie aihier heeft een onderzoek ter plaatse ingesteld. De brand verwoestte dc ijzerwarenbaznr van Van Zanten Co., terwijl een der twee firmanten thuis was en de ander op reis. De winkelgoederen waren verzekerd op beurs- polis voor 111.060. Door den biand was er groot gevaar voor de belendende gebouwen, aie door liet kor daat optreden der brandweer gespaard zijn gebleven. De electrisehe drand. Men meldt uit Temeuzen Maandagavond zijn nabij Overslag twee soldaten der grenswacht, afkomstig uit Hen gelo, zekere Smit, gehuwd en vader van twee kindeven, en -Seesinck, met den electriscben dia ui in aanraking gekomen en gedood. De electrisclie draad is hier ongeveer 10 meter van de grenslijn. Waarschijnlijk zijn de solda ei, door de duisternis misleid, op Belgisch grondgebied geraakt en is de voorste, tegen den beech ttenden draad loopende, half v orover gevallen, daarbij onbewust den gevaarlijken draad vastgrijpende en heeft zijn kameraad hem willen redden door hem aan het onderbe n achteruit te trekken. Toen de doode soldaten werden gevonden, stond de eene nog overeind, terwijl de andere op den grond lag, niet de hand aan het been van den eerste. De mannen wa.en een paar uur te voren vroolijk zingende van post gegaan op pa trouille. Beiden stonden bekend als opj as sende mannen. Door een treiu aangereden. Gisteren werd te Windesheim, nabij de stopplaais Wijnvoorde, door den personentrein, welke te 10.51 te Zwolle moet aankomen, een niet paard bespannen kar aangereden, waarop zich tv e-• personen bevonden. Het paard werd ge- doodt terwijl een der personen daaibij een l wontic aan het been bekwagj, ten ramp voor de vee-boeren. Men schrijft uit Staphorst d.d. 24 Oct. aail ligt ,,Nws. v. d. Dae": De gemeente Staphorst is door een ramp getroffen. In de afgeloopen week brak daar in lievige mate liet mond- en klauw zeer onder het rundvee uit. De landbouwer J. Harke was de eerste die op 18 Oct. aan gifte deed, dat hij zijn vee van de gevrees de ziekte verdacht. Het veeartsenijkundig onderzoek bevestigde dit vermoeden en ai spoedig hoorde men van meer gevallen. Geen wonder, dat velen de angst om liet hart sloeg. Staphorst bezit over 't alge meen een be9ten veestapel. Weliswaar is hier nog geen fokvereeniging werkzaam, zooals in naburige plaatsen als te De Wijk, doch een daar ter plaatse bestaan de stierenvereeniging kan reeds op goede resultaten van hare bemoeiingen naar ver betering van het rundvee wijzen. Vooral wilden velen gaarne liet ge vreesde afmaken van liet vee voorkomen. De heer Timmerman, lid van den Ge meenteraad, wendde zich daarom met een telegrafisch verzoek tot den minister van Landbouw, enz. Het antwoord luidde echter ongunstig en het vee moest woraen afgemaakt. Aangezien de maatregelen te Staphorst met zijn eigenaardig volkskarakter wel eens op tegenstand konden stuiten, namen de autoriteiten uitgebreide voorzorgsmaat regelen. Uit Groningen kwamen negen slagers aan om het vee te dooden en uit Zwolle ontbood men de benoodigde arbei ders om kuilen te graven, waarin de doo de dieren begraven moesten worden. Dezi* zijn* echter allen onverrichterzake vertroKkéh. Vrijdag kwam de heer P. van Hoek, directeur-generaal van den landbouw, en hield met de landbouwers een bijeen komst, om te trachten, door overreding, hen tot beter inzicht te brengen. Velen zien evenwel liet noodzakelijke van het aJmaaksysteem nog niet in. Zaterdag nu zijn de militairen van een naburigen bewakingspost gekomen. Een gedeelte van hen zette de wegen en de be smette boerderijen af, anderen werden aangewezen om kuilen te graven en nog anderen werden aan het (looden gezet, van het vee. Een lugubere arbeid! Van twee- stallen was Zaterdag al het vee afgemaakt. Met twee anderen kon men vóór 't vallen van den avond niet gereed komen. Zondagmorgen zou dit werk worden hervat. Zondag waren dertig gevallen aangege ven. Er is dus helaas nog heel wat te doen, en waar is 't einde nog? Dat de ziekte zich in weinige dagen zoo snel heeft uitgebreid, wordt algemeen toegeschreven aan eenige kleine boterfa- brieken, die de ondermelk, welke de boe ren als veevoeder terugkrijgen, niet pas- teuriseeren. Wij hoorden méér dan één landbouwer de weiischelijkheid uitspre ken, dat de regeering in deze zaak maat regelen zal nemen en het pasteuriseeren van de ondermelk, die dikwijls de draag ster is van ziektekiemen, wettelijk ver plicht stelle. Aan de „Zwolsche Ct." is uit Staphorst gemeld, dat daar Zaterdag alles rustig is gebleven. Den geheelen dag'waren daar de herbergen gesloten, te Rouveen van ze ven uur af. Naar men zegt, zijn sommige dieren te dicht bij huis begraven en wenschen de betrokken veehouders, dat de autoriteiten de lijken zullen opgraven, opdat het water op de boerderij niet verontreinigd wQrde. Aan den rijksveearts S. A. v. d. Mast is een stalOnderzoek opgedragen. Land en Tuinbouw. Pulp afs veevoeder. Onze landbouwers zijn er op udt om zooveel mogelijk voordeel te halen uit hun stal. Daarvoor ds het noodig en noodza kelijk, dat goed en krachtig wordt gevoerd, ook dn den wintertijd. Groenvoer 3.s er dan weinig of geen te krijgen, maar heit ont brekende kan dan voor ëen belangrijk deel worden aangevuld met pulp. Nu de campagne aan de suikerfabrieken is be gonnen, wordt .d.it afvalproduct der sui- kerfabricage in groote hoeveelheid ver zonden. En wie eenmaal gewoon as ge raakt aan de voedering met pulp, zou dit voedenmiddeil niet gaarne ontiberen. We willen hiermede niet zeggen, dat pulp moet beschouwd worden als een krachtvoer, dat meel en koek kan vervan gen, verre van daar, pulp is niets anders dan een waterrijkruwvoer met ongeveer 7 pet. droge stof, maar de prijs as ook in den regel niet zeer hoog. Voor verzending over heel groote afstanden ri.s versche pulp minder goed geschikt, dan worden de transportkosten wellicht te hoog. Maan- wie ver van de sutekrf abri eken woont,, kan dit voedermiddeil in gedroogden toe stand betrekken, dan kan het gemakkelijk droog bewaard worden en voor liet ge bruik weder vochtig worden gemaakt, In den naasten omtrek der fabrieken wordt d© pulp meest verrsch gehaald en dan in gekuild. Men heeft ze daardoor den hee- len winter tetr beschikking en kan er van blijven voeren tot in het voorjaar er we der volop groenvoer voorhanden is. Pulp bevat veel ruwvezel, dat is waar, maar dit is niet hard en verfhout niet, zooals het geval is in st-roo en te laat gewonnen hooi. In' voedende werking staat pulp niet ach ter bij mangelfwimtels, maar zal in veel ge vallen die van voederbieten overtreffen. Voor werkpaarden, die zeer zwaren ar beid moeten verrichten, zouden wij ver sche en ook ingekuilde pulp niet durven aanbevelen, imaar in den winter, als onze trekdieren haast geregeld op s'ta.l staan., kan men hun gerust kleine hoeveelhedt») toedienen. Mestrunderen daarentegen vin den in, pulp' een, uitstekend ruwvoer, die ontvangen vaak tot 60 Kg. per 1000 Kg. teventf gewicht. Die dieren blijven er vol komen gezond bij, heit, kV acht voer wordt gemakkelijker verteerd en de vieeseh- en vetaanze.ttirisc wordsü door bevorderd* Men heeft ook proeven genomen om pulp aan varkens te voeren en ook deze bees ten eten "ze graag en tieren er wel bij, als het Jioodige krachtvoer hun niet wordt onthouden. Melkvee kan men met pulp op goede productie houden, maar meer dan 30 Kg. en pea- 1000 Kg. levend ge wicht zouden we aan melkgevende run deren niet toedienen, anders zouden inelk en boter weleenis een minder aangenamen smaak er van kunnen krijgen. Voor groeiend on dragend vee is pulp in groo te hoeveelheid verstrekt, minder aan te be velen. De groei wordt er wel niet door be lemmerd! integendeel, maar pulp bevat te weinig phosphorzure kalk, en daarom zul len de beenderen slap blijven. Wil men aan groeiend en dragend vee toch volop pulp voeren,, dan moet men met kalkrijk krachtvoer het tekort aanvullen» Een nieuwe meststof. Men schrijft uit Bovenkarspel aan de ,Tijd": Zaterdagavond werd hier door den heer Kroon, landbouwkundige te Nijmegen, een verhandeling gehouden, over normaalanest. Hierbij verkondigde hij beginselen, die, in botsing komen met onze tot nu gevolgde bemestingsleer. Zoo o.a. nemen wij aan, dat de werkzame bestanddeelen der mest ziin de bekende vier: stikstof, kali, phos- phorzuur en kalk. De heer Kroon n.u nieemt aan, dat deze slechts bijzaken en een viertal andere elementen juist hoofd zaak zijn. In Eiigeland en Amerüka kent men reeds 7 of 8 bestanddeelen als onmis baar voor het plantenleven en onze teer is verouderd. De uitvinder van normaal- mest, de heer Bezemer, heeft al die stof fen (welke is voor 'n dee'i .zijn geheim, dat door verschillende analyses aan de proef stations niet opgehelderd kon worden) in zijn norma alm est opgenomen. Spr. heeft zelfs ails landbouwkundige op Java zeer ongeloovig tegenover het nieuwe procédé gestaan doch moest zich wel ge wonnen verklaren, toen hij zag, welken gun.nt.igen invloed een hem toegezonden mönstèr had uitgeoefend op e.en slecht stuk suikerrietveld. Ook proeven, op schra len zandgrond in Limburg genomen, had den tot verrassende resultaten geleid. On danks den drogen voorzomer was dit jaar 65 70 pet. der proeven zeer goed en het overige matig gelukt. De bemesting van den dorren bodem kostte sl'echts f 50 per II.A. (bij ons de tegenwoordige kunstbe mesting ongeveer f 300) en de producten, welke spr. toonde, o.a. aardappels, man- gelwortelen en boonen, waren van beslist prima kwaliteit. Voorts wekte hij zijn gehoor op, om hem niet. voetstoots te gel-ooven, doch wel herhaaldelijk proeven te nemen. Van de gelegenheid tot het steiien van vragen maakte o.a. gebruik de heer Boot, Rijkstuinbomvleeraav te Hoorn. Deze merkte o.a. op, hoe het te rijmen was, dat eem meet ar tike! met zoo miniem gehalte aan voedende stoffen 3 op de 100 K.G. zooveel zou kunnen kosten. Genoemde heer was in 't bezit eener analyse van nor- maalmesti, welke gaf 0.15 pet. stikstof, 2.8 pet. phosphorzuu.r en sléchts 0.1 pet. kali. Alzoo waarde ongeveer f 1. Zoo zou dus f 2 ongeveer de waarde zijn van het geheim?? Ook. werd geconstateerd 25 pCt. water! Dit laatste werd door den inleider abso luut tegengesproken a's onwaar. De an dere cijfers wiilde hij niet ontkennen., doch daarop had hij reeds in zijn inleiding ge wezen. De oude methode moest op zij ge zet worden. De ^ndere stoffen zijn juist hoofd- en de 4 bekende bijzaak. De heer Boot kan rich er zeer goed mede vereenigen, dat men met normaalmest proeven neemt. Het is milt tegen te spre ken, dat elk nieuw product 'aanvankelijk tegenspraak heeft. In verband hiermede ■herinnerde hij aan de geschiedenis der ■thans zoo druk gebruikte kunstmeststoffen. Eerst met krachtige hulp der Regeering'en vele proeven is men er in geslaagd ze zoo goed a'is overal ingang te doen vinden. Is werkelijk de normaalanest een geschikt hulpmiddel voor den land- en tuinbouw, dan. zal liet met hem evenzoo gaan. Nog tijdens de bijeenkomst werd door meerdere bouwers besloten, tot een proef neming over te gaan. Zeker zal in onze tuanbouwkringen de uitkomst daarvan met beiangstelliing wor den tegemoet gezien. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Wander, z. van G. Was- sink en J. Philippo. Sara Sus-jrma, d. van B. Kok en E. J. Stikkelorum. Mat- thijs, z. van M. van der Sluis en J. Singer- ling. Jacoba, d. van H. van Leeuwen en J, Ouwerkerk. Leendert, z. van J. Hou wer en C. Ravensbergen. Lambertus Jo hannes, z. van A. van der Sanden en G. van Rijk. Maria Gerar^, d. van H. Faneman en G. Overes. Wilhelmus, z. van H. van Tongeren en J. M. Oostróm. Johannes Godert Frederik, z. van G. Volbeda en H. Spaargaren. Andreas Jacobus, z. van C. Scheffers en M, M. van dei* Kwartel. Elisabeth Helena, d. van C. W. van Heel en H. E. C. Trel. Wil liam Jacobus Hendrik, z. van A. Lasscliuijt en G. Langeveld. Oeke Gerritse, d. van L. Rhijnsburger en J. M. Bertram. Ja coba, d. van J. Vincourt en J. van Hooven. Susanna, d. van B. Pijnakker en L. Ciere. Adriana Divertje, d. van L. J. van der Veer en E. van van der Henst. Pieter, z. van H. F. W. van Aken en C. Brugman. Pieter, z. van D. J. van den Berg en S. Slingerland. Petronella Cor nelia, d. van C. de Geus en P. -de Ruijter. Overledem S. J. Ie Poole, m. 53 j. C. van der Laken weduwe .T. Keereweer 70 j^G. A. Visser wede. J. F. van der Sloot Clement 86 j. W. E. van Hofe m. 64 j. Levenl. kind van A. Schlagwein en E. H. Cliaudron. J. J. Verhoog z. 11 m. M. Nieuwenburg d. 17 j. B. van Houten m. 27 j. J. van der Velden geb. Van der Velden 43 j. Levenl. kind van D. .van Rossen en J* J* D. Dubbeldam* Ingezonden 30 cent per regel. Dank uw nieren. Dank uw nieren voor uw goede gezond heid. Zij zijn de veiligheidskleppein, the het bloed fiLtreeren- en de vergiften eruit verwijderen. Opwekkende dranken als bier, alcohol, thee en koffie verzwaren het regelmatig filtreerende werk der nieren.. Evenzoo te veel eten1, voornamelijk van vleesch. En ook overspanning, zorgen eni gebrek aan lichaamsoefening. Als de nie ren verzwakken, kom haar dan onmiddel lijk te hulp. Rugpijn, waterstoornissen, duizeligheid, zenuwachtigheid of verlies aan gewicht toonen, dat urimaire vergiften, zich ophoo- pen en dat gij ru9t moet nemen en de nie ren verzorgen, anders loopt gij gevaar rheumatiek, niersteen, waterzucht1 of mis schien chronische nderontsteking te K-rij- gen. Verminder zoo mogelijk uw werk. Neem dagelijks eenvoudige lichaamsoefening wandeling), gebruik minder zwaar voed sel .of geestrijke dranken, rust en slaap meer, en versterk de nieren- met Foster's Rugpijn Nieren "Pillen. Urinaire en nierstoornissen zijn een bepaalde ziekte- en behandeling dient 'be paaldelijk op dezie organen gericht te zijn.. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen al leen voor de nieren en urinewegen, en voor niets anders. Wanneer met dit geneesmid del wordt begonnen voor de nieren eins tig aangetast zijn-, zullen goede resultaten volgen, maar het ds niet verstandig om uw nieren lang te verwaarloozen. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krub singa, N. Rijn 33. Reijst en Krak, Steen straat 41 en D. de Waai, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontv. v post-' «vlssel f 1.75 voor één, of f 10.— voor 6 doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert" elke doos, die niefc voorzien is van ne- venst.. handelsmerk. 5J42 H. Weijmans m. 79 j. H. van Rooijen z. 13 j. C. J. Verbiest w. 89 j. VOORSCHOTEN. Geboren: Jacobus Johannes Hendri- kus, z. van H. W. Prenen en C. J. van Spronsen. Leendert Arie, z. van J. P« j Haan en H. Scheltes. TER-AAR. G e b o r en: Andreas Cornelis Agatha, d. van A. A. Duppen en H. M. Valentijns. Pieter, z. van D. W. van Harten en A. i J. Mulder. Gehuwd: N. de Jong en A. M. KeU dei-. O r Ije d en: H.; G.. 'KouwenhoveoD 3 mnd. ZOETERWOUDE. Geboren: Margje, d. v. J. de Jong en M. Bosman. Joannes Nicolaas, z. v.L. J. Bosman en J. M. van den Akker. Cornelia Maria d. v. C. Oogendijk en C. van Seggelen. Jacobus Theodorus z. v. L. J. van der Kl^jj en A. C. van Haaste ren. Jacobus z. v. J. van Veen en v. G. G. Lamaker. Maria Anna d. v. J- Versteegen en M. G. Belt. Ondertrouwd: Petrus Jacobus v. Putten 18 j. en Jacoba Catharina Blanke- stein 17 j.- Financieele Berichten. Amsterdamscbe Beurs. Officieele Prijscourant. V.K. Ned. 1914 f 100-200. 5 102u/16 dito f500—1000. 5 101»/16 dito N. W. S. 31/2 8213/ic dito dito 2V2 627/3 Ned. Ind. 1915 f 100-500 5 101V4 dito dito I'IOOO 5 lOO'/s DuitsehJand. Rijksleening 3 583/4 Oostenrijk Jan.-Juli. 4 52 dito Mei-Nov. 4 52V4 Rusland Hope G. R. 625 4 62Vi6 dito Geconsol. G. R. 625 4 dito Obl. Frs. 500 '06 5 dito 6e Emiss.G.R.625'94 4 dito Iwang.Domb.G.R.625 4V2 Brazilië, Fund. L. '98, 5 Mexico Doll. 100-1000 5 Venezuela. Dipl. Sch. 1905. 3 Amsterdam 1915. Haarlem 19155 Leiden 1914 41/2 dito 1911 4 Rotterdam 1915 5 dito 1914 41/2 Nederl. Bank Aand. N.-West. Pac. Hyp. B. C. A. Am. Car. Foundry C. v. A. Bethlehem Steel C. v. A. Standard Milling Ct. C. v. A. Un. Stat. Steel. Corp. C.v.A. Ketahoen Mijnb. mij.gew. A. dito dito - pr. A. Redjang Lebong Mijnb. A. I2OV2 Great CobarA. 67/8 Gee. Holl. Petr. Cert. v. A. 140 Kon. Ned. Petr. f1000 .A. 513V2 Moearb Enim Petr. mij. A. 207 Sumatra Palemb. .A. 188Vs Orion Petr. Mij. Lei 2000 A. 551/; Ned. Am. Stoomv. Mij. A. 336V2 Int. Merc. Mar. Cy. afg. A. 93/10 dito dito afg. pr. A. 39V4 dito dito Obl. Al/2 78 dito dito C. v. O. 755/ie Deli Maatschappij Cert. 460y2 Holl. IJz. Spoormii. A. dito Obl. 1915 5. 102 Mij. tot Expl. v. Staatsp.w. A. 873/4 Atchison Topcka C. v. A. 106Vs Denv. Rio Gr. C. v.A. 11V2 Eric Sp. Mij. Gew. A. 34l3/lc Kans. City South. Gew. A. 27Vs dito pref. A. 593/16 Miss. Kans. Tex. O. v. A. 77/16 Rock Island. C. v. gew. A, South. Pac. Cy. gew. A. yb<y4 South. Rlw. Vot. Tr. gew. A. 217/16 Union Pac. Rr. C. v. gew. A. 134V4 Amsterdam3. 1019/16 Koers van het geld. Prolongatie 3l/4 pCfc. Ex, dividend, 781/2 623/lc 691/2 923/4 263/ao 491/2 1013/4 101'/4 98'/o 94Vs 102 977/8 244'/2 1351/4 907/ie 565 795/8 853/a 38V8 M.K. 1027/u 1015/8 821/2 62y/l« 100'5/u 621/2 621/4 773/4 613/4 69VIG 267/tó 1013/4 89»/i« 555 77 851/g 171/2 271/2 63/4 1391/2 5051/a 344 9"/# 751/4 459 106 li®/, 38 27»/, 58V«# 7*U 963/u 217/ü 184

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2