SM en Omgeving. jmr, zoodat B. na zwaar bloed den enkele minuien dood ncer- dader is nog niet bekend, doch bairen op wie verdenking rust, ijDgcji genomen. lailje °P h®* kerkhof. Op het is men in Amsterdam vol van een •ebeurtepis. De vorige week namelijk Hie-n ge voorbijgangers op de oude «aalplaats, aan de Mauritskade en straat gelegen, een witte waas, wat voor een geest werd aangezien, lerzoek der politie wees uit, dat op oedeelte van dit oud-kerkhof een jtje stond. De volle maan scheen hoomeu op dit paaltje, welk schijnsel igeest gehouden werd. Ondcrtusschen gedeelte van de Linnaeusstraat, ir de geestverschijning te zien is, avond zwart van Amsterdammers. e gebeurtenis worden natuurlijk alle onmogelijke veronderstellingen ide' Oosterbegraafplaats is al sinds o niet meer in gebruik. Door de g der stad licht dit kerkhof nu j een groot en dicht bevolkt stads- In het begin van dit jaar heeft grootste gedeelte dezer begraafplaats en is men thans bezig daar het j Museum neer te zetten. ntrulming Schoolgebouwen. K. Parochiaal Schoolbestuur Oct. 1.1. opnieuw een request aan ister van Oorlog, waarin de omt- gevraagd wordt van de Roomsch ke School voor M. IJ. L. O. aan jenburg. jen jaar werd eenzelfde yerzoek- eerst «en maand later met een ig beantwoord. Moge het nu an- D. Het geduld raakt ten einde, Vereeniging van den Volkszang, deeling Leiden van de R. K. Ver van den Volkszang hield gister- Éen ledenvergadering in de boven in den Vergulden Turk", egang tot >,Den Turk" was niet gelijk eenige weken geleden voor lorg". Maar er was nu ook geen geen gelegenheid, (jai teens' uit te gaan, en pret te maken mst was bedroevend, den dezer vereeniging denken een en keer eens anders. Het bestuur een iets tot stand brengen, wan- et medewerking van de leden in het bestuur ziet gaarne, dat leden zelf nieuwe gezichtspunten worden. Daarom leden van de jVereenigiüg van den Volkszang» werkelijk voelt voor den Volks- iijft niet weg van de Ledenverga- is noodig, noodiger zelf dan itvoering voor den Volkszang ook. lening door den voorzitter den leiidel, las de secretaris, de heer Horenberg de notulen der vorige ring, welke onveranderd vastge- erden. Vervolgens werden Statuten ihoudelijk reglement behandeld en teld# zooals voorgesteld, torzitter deelde mede, dat mej. vegens drukke werkzaamheden be- lad als bestuurslid en bracht haar loor hetgeen zij in den korten tijd bestaan der vereeniging tot stand nacht. In haar plaats werd tot slid gekozen de heer Th. v. Oyen. lestuur bestaat uit minstens 7 le- toekomst zal het bestuur aan- worden. Getracht zal dan worden ;te candid aten te vinden uit de Ilende vereenigingen, opdat deze laganda ter hand nemen, oote lijnen heeft de voorzitter nog hetgeen het bestuur van den van plan is te doen en daarvoor de [ing van de vergadering ge- tullen zangavonden georganiseerd van kinderen tot 14 jaren, en ouden voor ouderen. Er zullen uit gegeven worden voor 'jong en met medewerking van jong en et bestuur zal verder trachten voe* krijgen met de verschillende zang- jingen en kerkkoren in de stad een volkszangavond te organi- Ziedaar in groote lijnen de plan- lor de wintercampagne. Het be- iverweegt nog andere plannen, wij echtèr maar niet vooruitloopen. ecretaris deelde nog mede, dat „De de Zanger" voor de leden f 0.50 beval het blad me*t warmte aan. zich abonneeren willen, kunnen '®den tot den secretaris. Vervol gd de vergadering op de gebruike- fijze gesloten. Apologetische cursus. ravond is in hfifc gebouw van den Nprsbond de eerste les van den otischen cursus voor de leden van Leiden vae den Ned. R. K. Volks- tongevangen. Bij afwezigheid van oorzitter, opende de vicé-voorzitter, Van der Staak, de vergadering Christelijken .groeten zette het doel en noodzakelijkheid: van den n. De cursus zal, evenals het jaar, om de veertien dagen gehou- orden. Op Maandag precies te half Vr&gen over het verhandelde kun- deling en schriftelijk gesteld wor- worden dan in de eerstvolgende iomst behandeld. geestelijke adviseur van den Bond, e^erw. Pater Zuidgeest, de leider cursus, krijgt daarna bet woord dat hij op dezen eersten cursus- spreken zal over „Het geloof als en bovennatuurlijke deugd." frelcl wordt verdeeld in twee kam os geloovigen en de ongeloovigeh. ea in godsdienstigen zin beteekeait ^heid aannemen op gezag van een «en kan iets als waarheid aanne- Vanneer men het zelf ziet of wan- een betrouwbaar persoon het ons k De ongeloovigen zeggen nietg aan te nemen, wat zij niet zien. Alle weten- scahap rust echter in beginsel op gelooven; gelooven is dus niet iets doms, integendeel het is zeer verstandig. Wij zijn echter niet onredelijk, wanneer wij ons van iets reken schap geven, alvorens het te gelooven. Een mensch kan niet alles met zijn zintuigen waarnemen; er zijn ook waarheden, die boven ons begrip gaan. In het menschelijk leven is alles slechts beperkt; een plant kan minder dan een dier, een dier minder dan een mensch en een mensch minder dan een Wezen, dat boven ons staat. Waar wij nu weten, dat dit wezen God is, Die ons op oneindige wijze overtreft, voelen wij terstond, dat er bovennatuurlijke krachten zijn, die wij niet kunnen achterhalen, en er dus noodzakelijk in God geheimen moe ten zijn, die wij niet kunnen begrijpen. Wij kunnen dus uit eigen kracht niet al les kennen en weten en daarom is het ge loof voor-de kennis van Gods waarheden noodzakelijk. In onzen tijd wordt meestal verkondigd, dat het geloof lijnrecht staat tegenover de wetenschap. Dat is niet zoo; het geloof reikt gaarne de hand aan de ware we tenschap, omdat beide van God komen en beide de waarheid leeren. De ware weten schap kan dus nooit in strijd zijn met liet geloof. We hebben dus nu dit te beantwoorden: Wat, waaraan en waarvoor gelooven we. Strikt genomen gelooven we datgene, wat wij uit eigen kennis of verstand niet we ten. We gelooven wat God ons geopen baard heeft en ons door de H. Kerk te ge looven voorstelt. We gelooven in God, Die ons een waarheid geopenbaard heeft. «Heit is noodzakelijk^ dat( jlie wjaqrheii'd ons wordt medegedeeld door iemand, die wezenlijk te vertrouwen is. Als wij dat hebben erkend, volgt niet altijd het geloof. Het is een feit, dat men onder invloed van andere din gen kan twijfelen. Wij, Katholieken, zeg gen: God heeft ons deze waarheid geopen baard, maar, om ons daarvan te doordrin gen, moeten we vele moeilijkheden over winnen. In het dagelijksch leven staat n.l. ons verstand min of meer onder den in vloed van onzen wil. De invloed van den wil op 't verstand kan daarom den onge- loovige afhouden te gelooven. Zoo gauw als 'de waarheid een klein beetje ingewik keld wordt, gelooft de ongeloovige niet meer, omdat het hem te moeilijk is. Het geloof is dus een vrije handeling, een vrijwillig genomen besluit uit "weten schappelijk vaststaande gegevens., NS, nog in het kort de behandelde stof te hebben saamgevat, eindigde de Eervv. spreker zijn leerzaam en duidelijk betoog. De heer Van der Staak dankte den Eerw. spreker en spoorde de aanwezigen aan de bijeenkomsten trouw te volgen. De reserve-sergeant A. G. Spreij van, het 15e, J. L. Westhoeve van het 11e en B. J. van Tuil van het 4e regiment infan terie, zijn allen bij ministerieel© beschik king benoemd tot vaandrig' bij laatstge noemd regiment. Men deelt ons mede dat er aan het bouwwerk van de bcrnwvereeniging ,,De Goede Woning" geen sprake is van werk staking. De heer Kalleween heeft verschil lende metselaars ontslagen, toen zij wei gerden aan het werk te gaan. Deze weigering berustte hierop, dat de aannemer evenais de week er voor geen f22 maar f 19 had uitbetaald. Volgens overeenkomst behoefde de aannemer niet meer uit te betalen dan f 19. Toen de met selaars een week eens flink opgeschoten waren, heeft hij uit eigen beweging over sold en wel tot f 22 gegeven. De week er on kon men echter op het werk merken, dat de (mensehen «vergeld gehad hadden. Er werd mlimder wenk verricht, er werd verzuimd enz. Toen de aannemer Zaterdag hot overeengekomen loon uitbetaalde, vroegen de metselaars evenals de week er voor f 22. De aannemer wees naaf de overeenkomst en naar bet werk van de week. De werklieden weigerden toen door te werken. De aannemer gaf hun vijf mi nuten om den steiger te beklimmen en we der .aan het werk te gaan. Zij gingen ech ter niet aan het werk, waarop de aanne mer hen ontsloeg. Gistermorgen wilden de werklieden we der naar binnen,, maar de aannemer bracht hen aan het verstand, dat -zij ont slagen waren. Zij konden zich weer aan melden om werk, .het stond hem vrij te nemen wie hij wilde. De werklieden na men hiermede geen genoegen en gingen heen en bleven In, troepjes voor het werk. Een achttal metselaars, die aan het werk waren gebleven werden op de steigers met steenen gegooid en moesten deze verla tten. Zij gingen nu binnen aan 't werk. Toen een der acht buiten kwam werd hij door de buitenstaanders lastig gevallen. Om buiten het werk geen last te onder vinden hebben de overige metselaars voortoopig van het werk afgezien. Het metselwerk lag hedenmorgen nog stil. Van aribeiderszijde wordt ook erkend dat de aannemer volkomen in zijn recht is, daar hij zich stiipt aan de overeen komst heeft gehouden. De aannemer verwachtte dat het met selwerk spoedig zou hervat worden, zij het dan ook met andere krachten. KATWIJK. Logger vergaan. Bij den reeder Meer burg te Katwijk is bericht ingekomen van den Nederlandschen consul te Lowestoft, dat de tot zijn reederij behoorende logger K.W. 10 is vergaaD, vermoedelijk door het loopen op een mijn. De bemanning is gered. LEIMUIDEN. Land- en Tuinbouwbond. Maandag morgen vergaderde in het café van den heer J. Keijzar de onlangs voorloopdg op gerichte afdeef.Lng van den R.K. Dioce- eanen land- en tuinbouwbond, teneinde tot een definitieve oprichting te geraken. Door den Wedeerw. heer Kapelaan werd de vergadering geopend. Het bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter de heer Tb. G. Noordman; vice-voorz. de heer A. Kiebert; secretaris de heer G. D. van Leeuwen; 2de secretaris de heer H. Visser en penningmeester de heer J. van Beijerem. Als afgevaardigde naar de aflgemeene bondsvergadering werd gekozen de heer Th. G. Noordman en aflis plaatsvervanger de heer Jac. v. Bei jaren. Het beet uur zou zich met den taak belasten, d© niet aan wezige landbouwers te bezoeken, om ook bun lidmaatschap te verwerven. Door den wcleerw. heer Kapelaan werd er nogmaals op gewezen, dat deze bond zich niet uit sluitend ten doel' stelt de tijdeflijke zaken <t© behartigen, maar voornamelijk ook om de geestelijke belangen te bevorderen; te vens sprak Zijneerw. den wemsdh uit, dat deze nog jonge vereeniging in groet en bloed moge toenemen. Hierna werd de ver gadering gesloten. NIEUWVEEN. Boekhoudcursus, Gisteravond is al hier door de afd. Nieuwveen en Zevenho ven van ,,De Hanze" de Boekhoudcursus geopend met een 24-tal deelnemers, 'het welk een mooi begin mag worden ge noemd. De cursus wordt gehouden in de R. K. School. Deelnemers kunnen zich nog bij het bestuur aanmelden. WASSENAAR. C. Burger. Gistermiddag omstreeks een uur had de begrafenis plaats van wij len den heer C. Burger, in leven lid van den Raad dezer gemeente en lid van den Kerkeraad. Beide CoTeges waren aan de groeve om den overledene de laatste eer te bewijzen. De burgemeester herdacht in een keurige toespraak wat de overledene voor de gemeente was geweest en legde namens den Raad eein f ra alien krans op het graf. Een zoon van den overledene dankte namens de familie de aanwezigen voor de eer haar vader aangedaan. R.K. Land- en Tuinbouwbopd. Gis teravond vergaderde de R.K. Land- en Tuinbouwbond patrocmsvereeruigümg)De heer J. v. di. Huist heette allen welkom en deelde mede, dat de eerw. heer J. Spigt door Z. D. H. benoemd is tot adviseur van den Bond. De eerw. adviseur verheugde zich er in, dat Z. D. H. hem ook tot advi seur van deze vereeniging heeft benoemd. Aan de bestaande maatschappij hapert iets, zoowel aan de zijde van de patroons al9 aan die der arbeiders. En om die maatschappij te hervormen zijn de Bon den opgericht. De kerk is zioh met de sociaile quaestae gaan bemoeien omdat 't een zedelijk-godtsdfienstlge quaesflite is. Deze Bond telt nog geen groot aantal le den, maar alle beginsel Is moeilijk. Sommige zeggen ,,Er komt niets van", andere vragen „Wedk voordeeC hebben wij er bij". De arbeider® hebben door hun vereenigingen reeds groote macht verkre gen en daaruit valt te lieer en, wat „ver eeniging" vermag. -De eerw. adlv. zette nogmaals 't doel van den Bond uiteen. De patroons dienen ook samen te wer ken. Doen ze dat, dan kan ook In Wasse naar een bloeiende vereeniging tot stand komen. Ook noemde hij de middelen, die kunnen strekken tot bloei der afd. Ten Slotte verklaarde hij, dat hij zijn uiterste ka-achten zal anspamen om de vereeniging tot hoogen blocii te brengen. Behandeld werd 't Huishoudelijk Regl. Eén der aleden vond, dat de bepaling, dat alleen 't bestuur het recht heeft leden te ontslaan, wel wat te veel macht aan 't bestuur geeft. Liever zag hij, dat beroep op de alg. verg. werd toegestaan. Tot afgevaardigde voor den Cenitrafen Raad werd gekozen de heer A. J. van Noort, die de benoeming aannam. Bij de rondvraag werd gespróken over 't nut van, een cursus in 't boekhouden en 't houden van een propaganda-avond. Deze laatste zal worden gehouden en we twijfelen niet of er komt nog dezen winter een cursus. WOUBRUGGE. De Post. De Directeur-Generaal der posterij heeft besloten dat de morgenbe- 8telling één uur latei' zal aanvangen, waardoor men uit de richting Utrecht en Leiden des morgens nog de post kan afwachten, die anders eerst met de mid dagpost besteld kon worden. Deze mid- dagbestelling vervalt nu. ZOETERWOUDE. R .K. Bouwvak vereeniging. In het zaaltje van den heer Van Leeuwen op het dorp kwamen gisteravond 15 bouw vakarbeiders, timmerlieden, metselaars, schilders en opperlieden bijeen met het doel alhier een afd. van de R. K. Bouw- vakarbeidersvereeniging op te richten. De vergadering werd bijgewoond door den wel Eerw. beer kapelaan A. J. Boin die de bijeenkomst met gebed opende. Door den heer Smulders, voorzitter van den N. R. K. Timmerliedenhond, werd op duidelijke wijze het nut van een R. K. Bouwvakvereeniging uiteengezet. De heer G. van Slingerland leidde de ver gadering. Tot een definitieve oprichting is men nog niet gekomen. Steuncomité. 't Was gisteravond ver gadering van het Steuncomité. Van de vele gereserveerde zetels aan de lange groene tafel ijl de Raadzaal waren er een half uur na begintijd maar tien bezet. Toen werd de vergadering geopend door den voorzitter, den Edelacbtb. heer A. A. van Gils, burgemeester. Van het administra tief beheer van den vertrokken penning meester brengt de voorzitter verslag uit. Het totaal der ontvangsten is f 2017.£>, zijnde opbrengst collecten, giften en een subsidie van f276 uit de gemeentekas. De uitgaven zijn: uitkeeringen in geld, aan den Haagweg f 855.12aan den Hoogen Rijndijk f 561.95. op het Dorp ene. f 130.54, bedoeling erwten en boonen f 333, met andere uitgaven totaal f2006 69, zoo- dat het kassaldo f 10.56 bedraagt. Dé voorzitter dost vervolgens mededee- linig van den stand van zaken in het comité. Na 26 April j.'l. zijn, behoudens een enkel geval, geen urt keering en meer gedaan. De voorzitter brengt ter kennis van de aanwezigen, dat van de vereenigrimg „Steunt Ellkaar" een schrijven is ingeko men, hetwelk door den secretaris wordt voorgelezen, waarin door genoemde ver eeniging wordt aangedrongen, voor den werkman, wieme loon ntet is gestegen, ter wijl -de levensstandaard 35 je gerezen, dde maatregelen te treffen dat voor goed koop-ere prijaen steenlcolem, vet, spek enz. verkrijgbaar zullen zijn. De voorzitter acht 'het echter noodzake lijk de vergadering voorop de vraag te stellen: zaïl het Steuncomité al dan niet ontbonden worden. De heer Stadhouder zou het jammer vinden als het comité de zeiflten ging strij ken en breekt een lans voor het adres van de vereeniging „Steunt Elkaar". Er wordt nog ©enigen tijd over dit adres gediscusieerd. Algemeen 'is men het er over eens, dat het adres niets onbillijks bevat, integen deel, dat het noodig is steun door codilec- ttievem aankoop of iets dergelijks te ver- ïeenen. Een voorstel- van den heer Los om nA het comité te doen blijven bestaan wordt met aflgemeene stemmen aangenomen. Met. de wekelijksche uitkeeringen zal worden geëindigd omdat, waar geen wer keloosheid m eer bestaat in deze gemeen te, het comité op het terrein van armen zorg komt, Tot penningmeester wordt bij acclamatie od voorstel van den heer Stadhouder ge kozen de weCeerw. heer Boin, kapelaan par. ZuXdbuurt. Bi j stemming wordt een distributie- commissie aan het bestuur toegevoegd, bestaande uit de heer en Los, Stadhouder en Kompier, waarvan de voorzitter een prettige samenwerking hoopt in het be lang van het besproken doel. Besloten wordt in de week van 18—23 October een collecte te houden Bangs de -hulzen der ingezetenen, waarna deze ver gadering wordt gesloten. (Ongecorrigeerd. Gemeentelijke Aankondigingen! Afsluiting- passage Watersteeg. De Wat er steeg, zal wegens het verrich ten van werkzaamheden aan de gasleiding, op Woensdag 13 October a.s. tot des namiddags 12 uur, voor het verkeer met rij- en voertuigen zijn afgesloten. Rechtzaken. De militaire relletjes te Apeldoorn. De Arnhemeche Krijgsraad heeft den mili cien-soldaat bij het le reg. inf. H. N., gede tineerd te Arnhem, ter zake van feitelijke insubordinatie veroordeeld tot een militaire gevangenisstraf van 6 maanden, met "vrij spraak van de ter laste gelegde vernieling. Bekl. heeft_ tijdens de relletjes te Apeldoorn op 8 Juli j.l. aldaar eenige glasruiten van een fabriek stukgeslagen en een reserve luitenant met een geweer bedreigd. Opruiing. Voor het Gerechtshof te Arnhem is behan deld de zaak tegen den letterzetter W. uit Apeldoorn, beschuldigd van opruiing. Bekl. had voor de Rechtbank te Zutphen terecht gestaan wegens het verspreiden van opruiende biljetten onder de militairen te Apeldoorn. In deze biljetten, onderteekend door „de gemobiliseerde soldaten," werd met oproer gedreigd indien geen demobili satie en betere behandeling werd beloofd door de superieuren. De Rechtbank te Zutphen had bekl. vrij gesproken, oordeelende dat, hoewel het bil jet wel een dreigement aan het adres der Regeering bevatte, van opruiing geen sprake was. Met dit vonnis vereenigde het Hof te Arnhem zich. Diefstal van postzakken. De Utrechtsche rechtbank heeft gisteren den 37-jarigen brievenbesteller F. J. J. S. te Utrecht, wegens diefstal van postzakken, ver oordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf. De eisch was 1 jaar en 6 maanden. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad heef gisteren uitspraak gedaan betreffende het vergaan van het stoomschip „Koningin Emma". De ondergang van de „Koningin Emma" moet, naar 's Raads meening, toegeschreven worded aan een ontploffing, welke buiten en onder het schip heeft plaats gehad, waardoor zulk een lek in het voorschip is ontstaan, dat de „Koningin Emma" dientengevolge is gezonken. Op het oogenblik van de ramp bevond zich het schip in een vaarwater dat den gezagvoerder niet als onveilig was aan gegeven, terwijl deze de aanwijzingen, hem door den loods gegeven, heeft opgevolgd. De Raad stelt vast, dat de gezagvoerder de noodige maatregelen heeft genomen voor de veiligheid der opvarenden, en waardeert zyn beleidvol optreden tijdens de ramp, waarin hij op waardige wyze werd bijgestaan door de stuurlieden, de machinisten en het voor naamste deel der bemanning. HOOGE RAAD. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het niet door cassatiemiddelen gesteunde beroep van: S. N., slager te Leidschendam, door het hof te 's-Gravenhage veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf wegens het op rund- vleesch aanbrengen van valsche goedkeu- ringsmerken van het Haagselie abattoir. Faillissementen. Uitgesproken: W. L. Struving, fourngehandelaar te Nek, gemeente Wijde Wormer, cur. mr. A. A Stheeman. F. A. Andreob, reiziger Den Haag, cur. mr. H. A. H. Canter Cremers. J. Vreug- denhil, rijwielhandelaar te Monster, cur. mr. B. Spier. N. D. Smits, gasfitter te Leiden, cur. mr. P. J. M. Aalberse. J. Warmhovcn Cazn., bloembollenexpediteur te Noordwijk, cur. T. Breedveld. Opgeheven: J. de Bruijn en H. Ivits, beidon in Den Haag. W. H. van Wouw, te Voorhout. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor -het le natuur kundig examen de heer W. E. Fürstner (den Haag; Propaedeutisch examen geneeskunde Mej. L. Jansen (den Haag); Kandidaats-examen in de rechten de heer H. C. C. Staring (Nijmegen). le natuurkundig examen de heeren P. A Kranenburg (Rotterdam, Charlois) en J. A. de Lange Boom (den Haag. Doctoraal exa men geneeskunde Mej. W. A. Vos (Dordrecht). VERK00PINGEN. Oegstgeest. Bij de hedearmo-rgm (en overstaan van Notaris Mr. L. M. J. H. Kensteons gehouden afslag- van een perceed bouwterrein of botfeniland, met driq hui zen, gelegen onder deze gemeente, werd kooper de heer W. C. Mulder q.q. voo-r de soon van f 5225. Laatste berichten. Oorlogswinsten. Omtrent een gisteren op het Departement van Financiën gehouden bijeenkomst ter behandeling van het vraagstuk der belasting op oorlogswinsten vernemen wij, dat dit niet eene bijeenkomst was van den Staatscom missie in pleno, maar van de subcommissie uit de Staattcommissic, belast met de uit werking van een voorontwerp. Stoomvaartberichten. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. AMBON (thuisreis) arriv. 10 Qct. te Suez REMBRANDT (uitreis) pass. 9 Oct. Kaap il Armi. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INSULIN DE (uitreis) pass. 9 October Bevezicr en 10 Oct. Quessant. MALANG (uitreis) pass. 9 Oct. Dungeness en 10 Oct. Lizard. OPHIR (thuisreis) vertrok 9 Oct. van Padang. HOLLAND-AMERIKA LIJN. RIJNDAM, van Rotterdam naar New-York, is 9 Oct. 8 u. voorm. op 435 mijl West van Scilly gesignaleerd. KON. HOLL. LLOYD. DELFLAND (uitreis) pass. 30 c t. Fo ke- stone. NORFOLK (thuisreis) verlro; 10 O t. vau Vigo. RIJNLAND (thuisreis) p. te. 1 Oct. Folkestone. TUBANTIA (thuisreis, ass4 10 Oct. ZAANLAND (thuisreis) pass. lo ct St. Vincent. KON. WEST-IND. MAILDIENST. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisreis) arriv. 10 Oct. té Lissabon. KON. PAKETVAART-MIJ. HOUTMAN arriv. 10 Oct. vau Sydney te Marktberichten. LEIDEN, 12 Oct. Yctte Yarkensmnrkt. Aan gevoerd 90 stuks, prys van 10.94 tot f0.95 per K.G. Licht soort van f 0.tot f 0.— Handel matig. BODEGRAVEN, 12 Oct. Kaas. Aange voerd 225 partyen kaas, conlrolokaaa f70. a f 731/21 le soort Goudsche f70.a f72. 2e soort f67.a f69.le soort Derby f a f2e soort fa fle soort Edammer fa f2e soort fa fZwaardere Goudscho f71.a f74. Alles met conditie. Handel vlug. HAZERSWOUDE. 11 October. H.E. Veiling. —- Aangevoerd 926 kipeieren, f8.50—9.00 per 100. ROTTERDAM, 12 Oct. Vee. Aanvoer Paarden 99, Veulens 1, Ezels 1, magere run deren 2123, vette runderen 837, vette kalve ren 280, Nuchtere kalveren 295, groskalvcren 988, schapen 1, varkens 0, Biggen 359, Bok ken of geiten 7. Prijzen per i/2 Kilo: Koeien en ossen 39-45-50stieren 36-40-44, kalveren 37i/2-45-50schapen 00-00-00, varkens 00-00, ex. varkens 00-00. Prijzen per stuk van mager veeMelkkoeien 200-375, kalfkoeien 225-400, stieren 120-420, pinken 100-150, graskalveren 50-80, -vaarzen 150200, alles mager veebiggen 1522, slacht- paarden 100200, paarden 200400, hitten 200300, Fok Nuch. kalv. 22-32, slacht uuch, kalv. 9-14, biggen p. week 2.20-2.50 Boter. Aanvoer 46/8 12/16 vaten, 156 stukken van 1/0 K.G. f 0.90, f 0.95. Prijzen: le f0.72, 2e f 0.70, 3e f 0.68 Eieren. Aanvoer 22228 6tuks. Prijzen per 100 stuks, kipeièren f 6.40-8, eendeneieren f 6.75-7.50, kalkoeneieren f 0.00-0,00, handels eieren f 6.70-6.75, ganzeneieren f 0. Parelhoendereieren f 0. Koeien en" ossen met .Hinken aanvoer» redelijken handel, iets lager prijzen. Beste spoelingbeesten SP/2 cent boven notcering. Stieren met behoorlijken aanvoer, redelijken handel, iets minder prijzen. Een enkel best exemplaar iets boven noteering. Vette kal veren met goeden aanvoer, slechten handel, mindere prijzen. Mindere soorten onverkoop baar. Melk- en kalfkoeien met goeden aan voer, redelijken handel, prijzen stationnair. Jong vee met ruimen aanvoer, tragen handel, onveranderde prijzen. Grnskalvereu met zeer ruimen aanvoer, zeer slechten handel, niet hooge prijzen. Nuchtere fok- en slachtkal- veren met middelmatigen aanvoer, tiagen handel, lagere prijzen. Werk-, slachtpaarucn en hitten met grooten aanvoer, langzamen handel, vrijwel onveranderde prijzen. Biggen met grooten aanvoer, tragen handel, middel matige prijzen. KATWIJK AAN DEN RIJN, 11 October. Veiling der Tuinb. Vereenigin£ K. en O., Eigenheimers p. Va H.L. fl.öOfO.Bloem kool I f9.— f 13,dito II f3.25 f5,75. Savovekooi f9,50 113,Roodc kool I10--13, Peen p. H.L. f 0.f0.dito p. 100 bos 1'2,90, f8.Uien p. H.L. f7.G0 f0.p. baal f0. Aanvoer 33.600 bloemkoolen. 30 H.L. Uien. Handel vlug. Veel vraag voor bloemkool voor export. KAMPEN, 11 Oct. Boter. Aanvoer 3840 K.G., 167/8 v. f31—321/2, 30/16 v. f 151/2—17 c., 400 stukken 82 cent. PURMEREND, 11 Oct. Ycc. Ter jaarmarkt aangevoerd 4421 runderen. Kali koeien f250 480, Gelde koeien flGO340, Pinken f115 210, graskalveren f45110. Handel matig. Hooge prijzen. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 12 Oct. 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.6 Hernösand. Laagste barometerstand 759.1 Vliesingen. Verwachting tot den avond van 13 Oct. Zwakke tot matigen, Zuidoostelijke tot Zuidwestclijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen. Dezelfde tempe ratuur.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3