Ingezonden Mededeeiingen ALBERT RIEL KRONIEK. 1914. 12 October. De Duitsohere bezetten Cent. De Oostenrijkera hernemen Ja- roslau. derprijzen, in vergelijking met den win ter 1914/15 zeer gestegen, wettigen, volgens de veehouders althans, een inkoopprijs van de melk van 10 cent per liter, waarbij de melkhandelaren zich zouden neerleg gen, doch de verkoopprijs aan het publiek dan op 13 cent per liter zou moeten wor den gesteld. De groote meerderheid der leden van de Veehoudersvereeniging is bereid met 10 cent per liter genoegen te nemen, maar het is te vreezen, dat in verband met de kaasprijzen enkele leden een hoogeren prijs zullen eischen, evenals de zoet-verkoopers, die geen lid der Ver- eeniging zijn. Bovendien doet zich de om standigheid - voor dat de zoetverkoopers des zomers wel maar des winters niet kunnen voorzien in de behoefte van Gou da aan melk voor de consumptie; van de dagelijks noodige hoeveelheid van pl.m. 7000 liter kunnen zij des winters slechts 4000 liter leveren; het restant moet ko men van de veehouders, die alleen 's zo mers kaas maken. De leden der Veeliouders-Vereeniging stellen zich wel is waar voor door inten sieve voeding van hun vee en door het A* ntal koei'en op) Wtalj Aooveelmogelijk uit te breiden, dc te leveren hoeveelheid zoete melk op te voeren, maar de kaas prijsstijging blijft een groot gevaar. De tegenwoordige prijs van Goudsche volvette kaas nu 06 cent en straks nog hooger staat gelijk met een verkoop prijs van de melk van 11 a 12 cent per li ter. IIe(, vooruitzicht bestaat dus dat de kaasmakers voor hun zoete melk 12 cent zullen vragen. En dan zou de verkoop prijs door de melkhandelaren natuurlijk Vpok op 15 cent moeten worden gesteld, waardoor de melk voor velen onbereik baar voedsel wordt. In verband mot het hooge belang van melk voor de volksvoeding werd door alle aanwezigen, veehouders zoowel als melk handelaren, dan ook aangedrongen op een absoluut uitvoerverbod van kaas naast vaststelling van een maximum-prijs voor de melk. De Burgemeester nam op zich een en ander aan de Regeering mede te deelen. Steenkolen invoer. In de afge'oopom weck werden via Hm ui den door 7 stoomschepen uit Engel- «chc en Schotsche havens 6,110,150 K.G. steenkolen ingevoerd. De daaraan vooraf gaande week bedroeg deze hoeveelheid 12.416,500 K.G. Melasse. De vereeniging van suikerfabrikanten heeft indertijd den minister advies uitge bracht betreffende een regeling van uit- voer vari suikermelasse en turfmelasse. Dit advies werd door den minister ter zijde gelegd. Thans hebben de fabrikanten den minister aangeboden om aan het eind van iedere maand de aan hun fabrieken aanwezige hoeveelheid melasse te doen inventnriseeren, ten einde aldus vergun ning to krijgen voor uitvoer van het niet voor het binnenland benoodigde overschot. Uit de textieln ij verheid. Gebrek aan grondstoffen is oorzaak dat gistermorgen alle textielfabrieken te Gro- nau zijn stopgezet. Een 2000-tal Neder- landscho arbeiders te Losser, Lonneker en Enschede is daardoor werkloos geworden. Overgang landweer en verlof. In verband met het opvolgend oproepen van landstormplichtigen zal, naar de „Avp." verneemt, het personeel van de oudste militie-lichtingen naar de land weer worden afgevoerd en personeel van de oudste landweer-lichtingen in het genot van verlof worden gesteld. Ontvluchte krijgsgevan- genen. Zondag zijn te Winterswijk weer 2 Fransche krijgsgevangenen aangekomen, die uit Velen bij Coeisfeüd, waai- ze bij een beer aan het werk waren, ontvlucht wa ren. 't Wanen een polytechnisch student en een ingenieur uit Parijs, die beiden ais adjudant-ondeToff'icdeir der geniie bij het leger hadden gedimd. Op 7 September van het vorig jaar waren ze met de bezet ting van Maubeuge krijgsgevangen go- maakt en naar FriedrichsteLd bij We&ol gevoerd. De vorige week Maandag waren zii te Velen aan het werk gezet, doch l1/, dag later zagen ze de kan® schoon om te ontsnappen. Na een zeer vermoeiende reis van 3V£ dag kwamen ze Zondagmorgen vroeg in de huurtechap Ratum onder Win terswijk aan. Ze waren voldoende van geldmiddelen voorzien en voorzoover noo- dóg voorzagen ze zich in Winterswijk van andere kü-eeion en schoeisel. Ze vertrokken gisteren naar Rotterdam. Naar men uit Oldetmaal meldt, zijn ook daar twee Fransche aspdrant-otfLederen aangekomen, die uit hun gevangenschap In Duitse hl and zijn ontvlucht; zij waren tusschen de Poppe en Losser de rivier de Kinkel overgezwommen, en zoo pp Neder landse h grondgebied gekomen. M ij n e n. De Katwijker logger Marinus Bastiaan KW «44 is zonder vangst uit zee terugge keerd en rapporteerde, bij aankomst te IJmuiden, dat de vleet is gekapt wegens het in de netten opvangen van mijnen. Portverhooging. Naar het ,,Industr. Wkbl." verneemt, Is een portverhooging in aantocht. De regeering is voornemens een daartoe fet rek kond wetsvoorstel bij de Staten-Gene- raal in te dienen, ter versterking van 's lands financiën. Kamerverkiezing Amsterdam. In do gisteravond gehouden vergadering yan de ldb er af e kies vereeniging Vooruit gang is besloten, bij de verkiezing van eeta OM van die Tweede Kamer in Amsterdam IX (vacature-Vliegen), geen candidaat te stellen. Tweede Kamerverkiezing Assen. D© districtsfederatie der S. D. A. P. te Assen heeft gisteren roet aigemeene stem men besloten het advies van het partijbe stuur te volgen en zal voor de tusschen- tijdsche verkiezing voor de Tweede Kamer (vacature Van Deventer), geen candidaat stellen. Actie in het Schoenmakersbedrijf. Door het Hoofdbestuur van het R. K. Le- derbewerkeregi'd is een schrijven gezonden aan de patroons der handschoenmakerij te Baardwijk in de Langstraat (het schoenmakers centrum), met verzoek onderhandelingen met genoemd bestuur te willen voeren inzake loonactie, en zoo niet, dan zullen de geor ganiseerde arbeiders op 16 October a.s. de werkzaamheden onderbreken. Reeds van eene zijde werd kennis gegeven, tot onderhandeling bereid te zijn. Knar Engeland. In den laataten tijd gaan veel Hol'.andscbe arbeiders, veelal bekwame metaalbewerkers, via Vlissingen naar Engeland. Verleden week gingen er met de mailboot bijna 100 mee. Door de politie wordt zooveel mogelijk vooraf een onderzoek ingesteld, of men al of niet in fabrieken van oorlogsmateriaal gaat werken. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is zulks buitengesloten, daar door de Engel- s'che regeering alleen arbeiders, bchoorende tot de geallieerde landen, in deze fabrieken worden toegelaten. Een en ander uit vrees voor spior.nage. Overmacht in mobilisatietijd. De volgende gerechtelijke uitspraak is voor den middenstand van belang. Een bakker te Hardegarijp bad toegelaten, of althans niet verhinderd, dat zijne echtge- noote in den nacht van 29 op 30 April 1915, in zijne bakkerij brooden heeft afgeveegd en verplaatst. Die echtgenoote was, zooals het vonnis uitdrukkelijk vermeldt, „eene vrouwe lijke persoon ouder dan 17 jaren". Nu heeft onze wetgever het strafbaar ge steld dat eene vrouw nachtarbeid verricht en de ambtenaar van het O. M. heeft dan ook tegen den bakker boete gevorderd. Volgens het vonnis voerde de bakker daar tegen aan „dat tengevolge van de mobilisatie zijn zoon, die hem vroeger in de bakkerij hielp, onder de wapenen is, dat de omvang van het bedrijf hem niet toelaat een kilecht te nemen en te bekostigen, dat h\j zonder hulp het bedvyf niet kon voortzetten, dat bet voortbestaan van de bakkerij voor hem en zijne vrouw eene bestaansvoorwaarde is, dat daarom zijne vrouw hem, zoolang de mobilisatie duurt, in de bakkerij helpt." Voor de bakkers is het dus van belang, wat de kantonrechter op dit verweer ant woordde. Hij overwoog: „dat het maatschappelijk belang, bestaande in het beperken en tegengaan van over- matigen vrouwenarbeid, in dit geval niet opweegt tegen het voor beklaagde en zijne vrouw veel grooter belang om hunne zaak gedurende den tegenwooidigen abnormalen tijd staande te houden, dat beklaagde hier mitsdien heeft gehandeld in overmacht, dat overmacht niet alleen aanwezig is, wanneer de handelende persoon door een op hem uitgeoefenden drang niet meer vrij is in zijn wilsbesluit, maar ook wanneer het nadeel, dat de naleving der betrokken wets bepaling zou doen ontstaan, het belang daar van zoodanig overtreft, dat zij van den betrok ken persoon redelijkerwijze niet te vergen is." De bakker werd dus vrijgesproken op grond van overmacht. Ds. Bronsveld over Katholieke geestelijken. In hot jongste nummer zijner Stemmen voor Waarheid en Vrede" stelt ds. Brons veld „den ijver "van de geestelijken en kloosterlingen tegenover hetgeen van pro- testantsche zijde wordt gedaan in 't gees telijk bel ang van omize militairen". De Rooni9che Kerk heeft het goede deel gekozen, verklaart ds. Bronsveld, „zon der «enige .bitterheid, maar met schaamte." Van dezen bekenden anti-papist een merkwaardag getuigenis. De Hanze. De 25e vergadering van den Centraletn Raad van de Hanze wordt gehouden op Woensdag' 10 November te Den Haag. De agenda vermeldt: Behandeling der Fede ratie van R.K. HainzeibondenVoorstel tot aansluiting bij de Federatie van R.K. Hanzebonden. Gredil et aanvrage van hoog ste n f 400 voor te benoemen commissie voor propaganda e»n organisatie. „Onze Hanzébank, alsook de steun der Regee- ringscommisaie inzake het Middenstands- crediet". In te leiden door den heer F. J. Perquón, .secretarie van de Gredietbank en lid van bovengenoemde commissie. De Haar.emsche Hanze en de N. O. T. Wij lezen in „De Hanze": Van oneerdere zijden ontving het Bonds- be stuur aanvragen om inlMchtdngen be treffende de faciliteiten, die door de N. O. T. (Nederlandsche Overzee Trust-Maat- echappij) aan onzen Bond zouden worden verleend Ter onderricht diene, dat de Bond en de N. O. T. eon contract aangaan, waar bij onze Bond zich garant stelt voor de r&chtige nakoming der gesloten overeen komst. Deze overeenkomst bepaalt in hoofdzaak dat geen goederen uit andere landen af komstig, naar oorlogvoerende landen worden uitgevoerd, tenzij 4|e goederen of wel de oa-igineele grondstoffen, waarvan die goederen, zijn gemaakt, uit die landen afkomstig zijn. Geschiedt dit toch, dan worden die goederen geconfisceerd en te vens een gelijk bedrag aan boete geheven weshalve de garantie in 't contract ge steld is. Aan de hand van de bepalingen in dit contract vastgelegd, zuflten door den Bond gelijkvormige contracten gesloten worden met de afdoeningen, <tie dan op hunne beurt met de aangesloten leden, indien zij gebruik wenschen te maken van de faci liteiten, eveneens contracten kunnen af sluiten. Om deze aangelegenheid zoo spoedig en gemakkelijk mogelijk te laten functionnce- ren heeft het Bondsbesfcuur besloten een Commissie daarvoor to benoemen., oi© haar zeteö op wenech van de N. O. T. zal hebben 'in Den Haag, Zoodat steeds onmid dellijk met haar de voorkomende zaken kunnen worden afgehandeld. Zoodra nu het contract definitief met de N. O. T. is gesloten en die contracten tus schen den Bond met zijne afdoeningen zijn geteekend, kan ieder Hanze Lid zich bij zijne afdeeling aanmelden ter onderteeke- ndng van het tusschen hem en zijn plaat selijke afdeeling te sluiten contract, waar op dat lid zich dan bij de commissie kortheidshalve N. O. T.-commissie v. d. Hanze genaamd aai kunnen vervoegen om zijne goederen uit het buitenland zoo spoedig mogelijk geleverd te krijgen. Zondagsrust. De commissie van de Hanze inzake Zon dagsrust ie geïnstalleerd. Gekozen is ale voorzitter de heer Jac. Kamerbeek Jr., van Haarlem, en al® secretaris de heer N. J. Out te Beverwijk. De oommissie wissefde over verschil lende punten van gedachten en besloot: le. een enquête in te stellen: 2e. de afdee- liingan op te wekken, zich om een spreker voor Zondagsrust te wenden tot de com missie; 3e. de geestelijkheid beleefd te ver zoeken op een uur en een Zondag dat het haar het beet gelegen komt, een predica te over Zondagsrust te willen doen hou den, waarin vooral hot publiek er op zou kunnen worden, gewefzem, hoe met eehj beetje goeden wil vele winkeliers in de steden,, maar vooral op het platteland, meer en beter dn de gefiegenheid worden gesteld den Zondag overeenlkoanstrijg het christelijk beginsel te vieren. „N. H. Ct." Korte Kroniek. In een dorp in Zuid-Limburg zijn in drie maanden tijds 2000 stuks vee afge maakt wegens mond- en klauwzeer. De gasprijs te Breda wordt 20 pCt. opgeslagen. Te Noord wijk, IJmuiden en Naarden zullen militaire kampen worden opgesla gen. De gemeenteraad van Groningen, en niet die van 's-Gravenhage, zooals gisteren vermeld, heeft besloten de kinderaftrek voor meerderjarige uitwonende kinderen, die een toelage genieten van hun ouders, te doen vervallen. Te Dordrecht hebben- de anti-rev. raadsleden de heeren Gosker, De Visser, Wisboom, Verstegen, Van Schelt, Flach,en Dicke en de heeren Kempers (lib.), Rein- hardt en Stoop (soc.-dem.) en Kolkman (kath.), hebben een voorstel bij den ge meenteraad ingediend tot invoering van kinderaftrek bij de gemeentebelasting. Gemengde berichten. Doodgevallen. Gisteren is van het dak van een perceel aan de Kuiperstraat te Amsterdam een schilder doodgevallen. Overreden. Zondagnacht is aan den voet van den Wagenïngschen Berg, nabij Renkum de 44-jarige W. v. D. aldaar door de Oosterstoomtram overreden en gedood. Yalsche zilverbons. De politie heeft de band gelegd op den verversknecht te Noord- Zij pe, beschuldigd van het namaken van zilverbons. Hij is gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. Het oude liedje. In de gemeente West stellingwerf en andere Friesche gemeenten reizen tegenwoordig personen in een auto rond, die onder allerlei mooie praatjes inge zetenen een contract laten teekenen, waarbij zij zich verbinden een bepaalde som te be talen, zoo een hunner dienstplichtige fami lieleden wordt vrijgesteld van milite-of land stormdiensten. Het is je reinste bedrog en toch loopen sommigen er nog in. Onder de tram. Zondagnacht werd door de Oosterstoomtram, komende uit de richting Arnhem, tusschen Repkum en Wageningen een 40-jarig man uit Renkum, die op r; i's zat, overreden en onmiddellijk gedood. Het vreeselijk verminkte lijk werd door de tram naar Wageningen meegenomen. Geen voorbeeld ter navolging. Zater dagavond 6prong tusschen Hengelo en En schede een jongmensch uit den trein. Te Hengelo had hij moeten uitstappen. Toen hij de vergissing bemerkte, waagde hij den sprong. Hy kwam er bijna ongedeerd af. Een ontrouw postbeambte. De buiten dienst gestelde commies-titulair bij de poste rijen en telegrafie J. O. Smit te Winschoten, die Vrijdag uit het gerechtsgebouw aldaar spoorloos verdween, werd te Groningen aan gehouden en naar Winschoten overgebracht. Na een verhoor voor den rechter-commis- saris werd hij, verdacht van verduistering en valschheid in geschrifte, in voorloopige hech tenis gesteld. Niet in de Witte. In den Haagschen brief in de „Prov. Gr. CL" wordt gemeld: ,,Er zijn in onze „Witte" weer eens een paar candidaat-leden gedeballoteerd, mannen van hoog-adellijken of voorna men huize, heel vermogend en die sedert eenigen tijd in de sociëteit heel wat vrienden hadden verworven door hun groo te gastvrijheid en royaal optreden. Maar juist dat is de oorzaak van hun val ge worden. De beide aspirant-leden zijn Belgen, „vluchtelingen", die in veler oog op minder sympathieke wijze, hun in ver drukking zijnd land hebben verlaten in stede van er voor naar 't zwaard te grij pen en die hier met hun fortuin, onbe zorgd en alsof er geen leed ware te ver zachten, een lustig leven hebben geleid. Dit heeft de meerderheid van de aan "de stemming deelnemenden aanleiding gege ven om hen te weren. Een vreemde zaak. Men meldt aan de ,,N. R. Ct." Gisternacht ongeveer 3 uur hoorde een der firmanten van de fir ma Van den Briel en Verster te Eindho ven, de heer C. Bisdom, gerucht in zijn tuin. Toen hij tot nader onderzoek daar van was opgestaan, bemerkte hij in zijn tuin een aantal personen, die aangevoerd door den heer E. Borst, ingenieur van de Staatsspoor, bezig waren de aanwezi ge berkenboomen om te kappen en tevens een afsluiting met prikkeldraad aan te brengen op ongeveer een meter afstand van de woning en de fabrieksgebouwen. Or zijn sommatie om zijn ©rf te verlaten, kreeg hij slechts gelach ten antwoord. De gemeentelijke politie, direct telephonisch door den heer Bisdom ontboden, toonde slechts weinig doorzettingsvermogen, in tegenstelling met de rijkspolitie, de K. K. marechaussee, die even later op het ter rein aankwam en met kracht tegen deze nachtelijke rustverstoorders optrad en hen het terrein deed verlaten. Deze nachtelijke uitgevoerde overrom peling staat vermoedelijk in verband met beweerde eigendomsrechten van de Staatsspoor op het terrein van de firma Van den Briel en Verster; een terrein dat sedert 1866 in ongestoord bezit is ge weest en waarop zich verschillende toe gangen tot de fabriek bevinden. Een hernieuwde aanval, onder leiding van den heer A. Boland te Utrecht, werd om 3 uur 's middags hervat met een 100- tal personen van de S. S. De heer Boland beriep zich op door den minister van wa terstaat gegeven instructie's, die de heer Boland evenwel weigerde te itoonen. Er was ten slotte ook een vermakelijk incident toen de ingenieurs, 's middags in den moestuin van de firma staande, ondanks herhaald verzoek van de mare chaussee, weigerden weg te gaan, bewe rende op staatseigendom te staan, doch plotseling door een straal van de water leiding genoodzaakt werden het terrein te verlaten. Margarine te Los9cr. Men schrijft aan het „Hdlbl.": Losser ds plotseling omgetooverd in een margarönelandmen hoort slechts sf/re ken over margarine, men ziet overal mar garine, vaak bij 'tiiienduizenden kiilo's bij elkaar, men handelt in «margarine van hoog' tot laag. Zelfs notabelen van het dorp zijn plotseling margarinehamdedaars engros geworden. En duizenden guldens hebben ze dn enkele dagen verdiend. Nu werd eensklaps die handel met de buren van de overzijde der grens veriboden: de margarine moest blijven op de plaats, waar ze zich bevond of ze werd in scholen en andere gebouwen opgeslagen. Daar komt Zaterdagmiddag tegen 2 uur te Losser het bericht, dat de margarine vervoerd mag worden. Geleibiljetten wor den afgegeven, wagenvrachten margarine werden vervoerd naar adressanten te Overdinkel oramidde/llijk aan de Neder- landsch-Duitsche grens. Dat ds voor de grootste handelaars een pak van 't hart. Ook de mindere man komt met zijn enkele ponden.vrij, maar lang niet allen. Een paar uur is er een ongekende drukte met het vervoeren van margarine, alles gedekt door een geleibiljet. Maar dan (komt eensklaps van den ter ritorial e»n bevelhebber voor Overijsel ene. het bevefl, dat alle margarine en planten boter opnieuw in beslag moet worden ge nomen en alle vervoer er van gestaakt moet worden. Er volgde aanvankelijk wel verzet van de zijde der handelaars, dde in 't bezit waren van een geleibiljet., doch door het krachtdadig optreden der grens wacht was spoedig afl'le tegenstand gebro ken. Toch was er heel wat „boter" ver voerd, ook in de richting van de grens. Duitsche opkoope-rs aan de grens meen den nog hun slag te kunnen slaan. Of het him gelukt is? We weten het niet en de grenswacht".... weet het ocik niet. Want er gebeuren te Losser vreemde dingen. Toen dan de margarine wederom in be slag was genomen, kwamen Duitsche op- koopers zelfs te Losser en... kochten de margarine tegen 1.20 mark en hooger pier pond. De verkooper had (maar te zorgen, dat de boter over de grens kwam 'en de betaling zon contant zijn. Naar qualiteit wordt niet omgezien. Men heeft nu dus slechts te wachten op verlof tot vervoer, t Is echter geen wonder, dat onze militaire grenswachters rondweg verklaren: „wé zijn de kluts totaal kwijt. Nu mag de boter vervoerd worden, dan weer is het verbo den." Dit is in elk geval zeker: 't Is voor onze grenswacht aldaar onmogelijk op alles een oog te houden en zeker is het ook, dat ondanks de strenge grenscontrole er veel aan de grens wordt „gehandeld". Maar nu zit Losser vol van margarine en plantenboter en verschillende rechtsge leerden moeten reeds druk dn de weer zijn, om 'belanghebbenden van dien overiiast te bevrijden. Verduistering. De personen, die ge arresteerd zijn als verdacht van verduis tering van militaire kleedingstuikken bij het vervoer van Amsterdam naar Delft, zijn uit voorloopige hechtenis ontslagen. De „Zeelandia". Volgens een Lloyds- bericht uit Rio-de-Janeiro is de „Zeelan- da" (van de Mij. „Zeelichter ZeeJandia" in den Haag) bij de opneming in het dok in aanvaring gekomen en heeft ruim 1, waarin 2000 balen koffie, water gemaakt. Inbrekers. Achtereenvolgens werd onlangs bij de politie aangifte gedaan van inbraken ten huize van freule Gevers Deynoot, in de Parkstraat, minister Treub, aan den Scheveningschen weg, de heeren inr. Henny en Kolff, in het Stad houderskwartier, en bij freule Beelaerts van Blokland, aan de Koninginnegracht in Den Haag. Ongeveer tezelfder tijd werden inbra ken gemeld uit Alkmaar, Boskoop en Santpoort. Het mocht der recherche ten slotte ge lukken, er achter te komen, dat in het café van zekeren Blomsma op de Groote Markt in Den Haag, beruchte personen kwamenwaarschijnlijk (biet onkundig van de inbraak bij minister Treub. Het huis van Blomsma werd toen om singeld, zonder dat daarvan naar buiten Iets bleek, en er werd een inval in zijn woning gedaan. Bij de huiszoeking werden gevonden een groot aantal inbrekerswerktuigen, bene vens kleedingstukk,en, handschoenen en wapens, artikelen, die blijkbaar tot de uit rusting van inbrekers behoorden. Blomsma ondervraagd, begon met te ontkennen, doch hij wees een persoon aan, die juist op dat oogeriblik in zijn zaak aanwezig was en die bleek te zijn een oude bekende der recherche. Het was een a 30 cent per regel. DENKT OM 85 MEUBELMAOAZIJN HAARLEIVHVIERSTR. 26. een zekere Ypma. Deze beweerde, van niets af te weten, doch beiden, Blomsma en Ypma, werden gearresteerd, en het bleek toen, dat er nog meer beruchte per sonen in het complot waren, althans de politie vond aanleiding, om op zekeren nacht een bezoek te brengen aan een wo ning op het Groenewegje in Den Haag, waar aangetroffen werden zekere Van Dissel, Croes en een vrouw; een gezelschap dat, blijkens de aanwezige inbrekerswerk tuigen, die tot gebruik gereed lagen, met een vest op het bed, van plan was dien zelfden nacht nog op stap tegaan. Onder bedoeld bed vond men een militaire uit rusting, die aan Croes toebehoorde. Later kwam uit, dat deze Croes reeds sinds drie jaren van zijn korps was gedeserteerd en beurtelings in Den Haag en in Rotterdam- vertoefde. Jridswci het drietal ontkende van iets te, weten, werden zij gearresteerd, en de gevonden voorwerpen meegenomen. Spoedig kreeg men de overtuiging, dat Van Dissel en Ypma schuldig waren aan inbraak te Sandpoont en te Boskoop. Dit laatste bleek o. m. uit de omstandig heid, dat een vuil geldzakje, dat in hun bezit was gevonden, afkomstig was uit een brandkast, die te Boskoop was open gebroken. Daarenboven paste het gevon den inbrekersmateriaal zeer juist in de gaten en scheuren, gemaakt bij het ver nielen van kasten en deuren, bij inbraken te Santpoort en Boskoop en bleken twee vingerafd rukken, voorkomende op de brandkast van minister Treub, afkomstig te zijn van Van Dissel. Toen de recherche zoover met haar on derzoek gevorderd was, bekende Van Dis sel met zekeren Broeier, uit Rotterdam, die zich toen in arrest bevond, als ver dacht van rijwieldiefstal, bovendien nog inbraak gepleegd te hebben ten huize van jhr. De Beyer, te Alkmaar. Ypma en Broeier vielen nu ook door de mand en daarbij kwam tevens nog uit, dat Van Dissel toen Ypma reeds in arrest zat, nog ingebroken had met Croes in het schoenenma gazijn van Van Osse en Weyers, aan de Prinsengracht in Den Haag. Bij het daarna voortgezette onderzoek werd als verdacht van heling van het ge- stolene, zekere De Bres gearresteerd. Alles wat de inbrekers aan goud en zil ver konden machtig worden, werd bij hem gebracht De kroeghouder Blomsma werd verdacht zich eveneens aan heling te hebben schul dig gemaakt en aanwijzingen te hebben verstrekt bij de inbraak bij mr. Henny e. a. Mede werd nog, als verdacht van he ling, gearresteerd zekere P. v. d. Bosch, die de dieven in kennis bracht met dein opkooper De Bres. Eenmaal zoover, kon de politie vast stellen, dat zij de daders in handen had van alle bovengenoemde inbraken, behal ve de inbraak ten huize van freule Bee laerts van Blokland. De politie vermoedt, dat deze inbraak niet door de gearresteer de personen is gepleegd. Wel is het gebleken, dat Van Dissel een buitengewone handigheid heeft in het af leggen van nachtelijke bezoeken in hui zen, waarvan de bewoners sliepen en om ongemerkt hun kamers te doorsnuffe len. vadermoord te Berlicum. Zondag- heeft zich, naar de „N. Br." en ,,'s-Hert. Crt", meldt, in de afgelegen wijk, de zoo genaamde Berlicumsche Heide, onder de gemeente Berlikum een zeer droevig dra ma afgespeeld. Het was 11 uur in den laten avond toen ;zekere Dorus van Lokven, een weduw-i naai* en vader van 6 kinderen, zooals meermalen gebeurde dronken thuis kwam. Zooals dan dikwijls geschiedde, ont stond ook thans twist tusschen vader en den nog thuis zijnden zoon Hendrikus. Gisteren liep de twist zóó hoog, dat de zoon in zijn woede een broodmes, dat op do tafel lag, greep, en daarmee zijn be schonken vader een steek in de borst gaf. Ongeveer half drie merkte de zoon, dat zijn vader dood was, en begaf hij zich toen naar den gemeente-veldwachter om niede- deeling te doen van het verschrikkelijke feit, dat bij zijn vader had doodgestoken. De gemeenteveldwachter nam den jonge man in verzekerde bewaring, stelde ter plaatse direct een onderzoek in en verwit tigde zoo spoedig mogelijk de justitie te 's-IIertogenbosch. De subst.-officier mr. Sluis, is gister morgen reeds vroeg naar Berlicum ver trokken en nam den verdachte, die, naar wij vernamen, geen ongunstigen indruk maakte, een voorloopig verhoor af. De zoon heeft voor de justitie een vol ledige bekentenis afgelegd. Het vermoe den ligt vrijwel voor de hand, dat het mis drijf gebeurd is in een oogenblik van drift, waarop zich de jongeman niet ge heel meester was. De verslagene, een man van 61 jaar, stond bekend als een zeer lastig persoon De zoon, 25 jaar oud, slechts in het bezit, van één arm, venter van beroep, staat niet ongunstig bekend. Moord te Raamsdonksveer. Men meldt uit Raamsdonkveer d.d. 11 October aan'de „Prov. N.-Br. 's-Hert. CL": Toen de werkman J. v. Biezen gister avond met zijn vrouw boodschappen bad gedaan en huiswaarts wilde keeren, werd hij onverhoeds door een militair aange varen, die hem een steek toebracht in de

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2