3 Gemengde berichten. De „Texclslroom". Blijkens een na tter telegram, door de directie der Holl/ (Stoombootmaatschappij ontvangen, is de „jTexelstroöm" op een mijn geloopen. liet tbchip is binnen tien minuten gezonken. De bemanning van de ,,Texelstroom" bestond uit 21 man. Een er van was ech ter in hei hospitaal te Swansea achterge bleven, wegens een val in het ruim. Op het oogenbük van de ramp waren er dus 20 man aan boord, die allen gered zijn. Op verzoek van de directie der „Hol- landsche stoombootmaatschappijdeelen wij nog eens mede, dat er bij de scheeps ramp niemand omgekomen is. Hierover schijnen onjuiste geruchten in omloop te zijn. Het is nog niet bekend- mot welk schip de bemanning van de „Texelstroom" terugkeeren zal. De Londensche correspondent van de „Tol." meldt, dat de bemanning van do „Texelstroom" alles verloren heeft. Ook de scheepspapieren zijn niet gered. Het stoomschip is op een mijn geloopen. De kapitein volgde strikt de voorgeschre ven route. Het diepgeladen stoomschip (het log ongeveer 17 voet diep) werd aan den voorsteven onder luik 1 getroffen. Een hevige ontploffing volgde en het stoom schip zonk onmiddellijk, waarbij de ach- '"tersteven boven het water'begon uit te steken. In 5 minuten was het schip in de diepte verdwenen. ledereen aan boord gedroeg zich zeer koelbloedig. Men slaagde er in twee red dingsbooten uit te zetten en voer daarmee weg. Kort daarop werden de schipbreuke lingen door een Engelsch oorlogsschip opgepikt. Zij ondervonden daar een zeer vriendelijke behandeling. De directie van de Hollandsche Stoom boot Mij. heeft gisteravond van haren vertegenwoordiger te Londen bericht ont vangen, dat de equipage van de „Texel stroom'' behouden aldaar is aangekomen. Dit een onderhoud met den kapitein kon worden vastgesteld, dat de scheepsramp heeft plaats gehad- op ongeveer mijl afstand van het vuurschip Galloper. Do equipage wordt terugverwacht met het s.s. „Maasstroom", dat vermoedelijk Maandag a.s. vah Londsn vertrekken zal. Door een trein overreden. Te Martèns- hoek is Donderdagavond overreden en ge dood door trein no. 6.44 uit Winschoten, de 77-jarige weduwe De Wit uit Martens- hoek. Gevaat lijk spel. Te Harlingen heeft een 15-jari^e knaap met een pistool, dat hij voor eenige centen had gekocht, een 13- jarigen makker voor het hoofd geschoten met gevolg, dat deze in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis moest wor den gebracht. vechtpartij in 'stüstami uv*e,Uci}LÊtvèi ivAian ui'ir urm aan de noodrem trok, omdat in een na- buiigen coupé een vechtpartij plaats had. Doodclijk ongeval. Men meldt uit Uden: In de fabriek der heeren Coenen en Schoenmakers had gistermorgen een ernstig ongeluk plaats. De arbeider W. dn Groot viel van een aanzienlijke hoogte met het hoofd op den harden vloer. Be wusteloos werd hij opgenomen en naar het Gasthuis vervoerd,, waar hem de laatste H. Sacramenten werden toege diend. Gistermiddag is de ongelukkige overleden, zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd. Hij was een oppassend ar beider, gehuwd en vader van drie kinde ren. Overvaren Men meldt uit IJmuiden: De vischboïtter „Helder 67" is buitengaats overstoomd door den stoomtrawler, IJmuiden 68" (Odin) waarbij de bottea-- schipper Jacobus Ras, circa zeventig jaar oud, is verdronken. Branden en ongelukken. Men meldt uit Hengelo: Donderdag ontstond hier brand ln een blok van vier woningen, waarvan er een totaal afbrandde oji dc overige gedeeltelijk. Bij de politie rees het vermoeden, dat ■de brand opzettelijk gesticht was, en daar- *om werden zekere Bosschers en diens vrouw, in wiens huis de brand het eerst uitbrak, voorloopig achter slot en gren del gezet. De justitie uit Almelo, die thans hier ter plaatse is, ze het onderzoek voort.^ OORLOGS-VARIA. Het Fransch Engelsche offensief. Bernhard Keilerman schrijft aan het „Berl. Tageblatt": Op twee plaatsen van den Westelijken vleugel, ten Zuiden van het kanaal van La Bassée, woedt het ge vecht met onverminderde lievigheid. Bij Souchez en Zuidelijk daarvan pogen de Franschen met steeds meer verwoede aanvallen, onder het gebruik van gas- en brandgranaten, door te dringen, ten einde de vlakte van Lens te bereiken. Buitengewone inspanning wordt van de èuitsche troepen gevergd. Ondanks de veelvuldige oven'nacht gelukte het aan de Duitsche regimenten voorwaarts te komen en de verloren gegane punten terug te winnen. De gevechten zijn hevig. Noord-Westelijk van Lens en in een bocht bij Loos, werpen de Engelschen bri gade op brigade in het vuur en pogen te vergeefs de behaalde voordeelen vast te houden. Zij worden van steunpunt tot steunpunt teruggeworpen en verliezen steeds meer grond. De hoogten No. 70 en 60 zijn weer in Duitsche handen. De En gelschen zijn van den straatweg Lens La Bassée, welke zij op eenige punten hadden Bereikt, teruggedreven. Evenals de Franschen zijn ook de En gelschen bewust van het gewicht dezer gevechten. De verliezen der Franschen en Engel schen zijn ongehoord. Het object, om de Fransche en Engelsche legers in het bek ken van Lens te doen samenkomen, kan als mislukt worden beschouwd; de dooi- braak eveneens. Intusschen wordt nog gerekend op nieu we, hevige en langdurige gevechten. Noorden van het kanaal van La Bassée heerscht slechts hevig artillerievuur. De opperbevelhebben van het leger, de kroonprins van Beieren, heeft mij zooeven ontvangen. De kroonprins roemde de dap perheid en betrouwbaarheid zijner troe pen en sprak het besliste vertrouwen uit dat het gevecht met een overwinning voor de Duitschers zou eindigen. De aanvallen,* zeide de kroonprins, zijn wellicht de he vigste, doch in elk geval de uitgebreidste van den geheelen positie-oorlog hier in het Westen. Door den aard dezer gevech ten ligt het voor de hand dat de aanvaller voorbijgaande, plaatselijke successen kan wanneer ze willen mogen ze het nogmaals proboeren; Voor de beslissing? De algemeene toestand van tien Euro- peescheji oorlog is, volgens den militai ren medewerker van de „Frankfurter Ztg." Ln liet stadium der beslissing ge treden. Men heeft vroeger reeds, zoo schrijft hij, kunnen lezen, dat we voor de beslissing stonden. Toen de strijdkrach ten van Rusland en Engeland nog niet in haar geheel opgerukt waren, kon daar van echter nog geen sprake zijn. Want van een algeineenen toestand, die dicht bij de beslissing is, kan eerst gesproken worden, wanneer na de uiterste inspan ning der oorlogvoerende partijen het re sultaat uitblijft en de voortzetting van den oorlog in materieelen zin niet meer mogelijk is, of het nog te "bereiken resul taat niet meer in verhouding staat tot de offers, welke daarvoor vereischt wor den. De aan deze wending voorafgaande al gemeene toestand draagt hA karakter van een crisis. In zulk een crisis al dus de Du^tSche correspondent bevin den zich thans onze vijanden. Het En- gelsch-Fransfhe offensief móet tot aan de beslissing doórgevperd worden. Het beeft nu reeds (ft grbotstó fiffers aan dq uan- vallers gekost. Blijft de situatie in Frankrijk, ondanks dit reusachtig vei- bruik van menschen, munitie, geU tn energie, dezelfde als te voren, dan meet in onze vijanden de vraag rijzen of niet door voortzetting der militaire aciie de algemeene toestand en daarmede de grondslagen voor den vrede voor de Duischers alleen nog gunstiger kunnen worden. Politiek-militaire factoren, welke de spanning in Rusland en op den Balkan ten top voerden, hebben dit offensief in de eerste plaats doen ontstaan, en .wel cp een oogenbük, dat aan de zuiver opera tieve overweging van Joffre nog te vroeg toescheen. Joffre wilde het offensief tot half October uitstellen, maar hij moest voor den dwang van den politieken toe stand buigen. De politiek van het Vier voudig Verbond heeft op den Balkan on getwijfeld niet bereikt, wat zij bereiken wilde. Een Duitsche doorbraak door Ser vië naar Konstantinopel berooft het Vier voudig Verbond van elke mogelijkheid, ooit in het bezit van Konstantinopel te komen. Daarbij komt,, dat de langzaam maar-zeker voorbereide uitschakeling der Russische legers uit het geheel der mili tair werkzame factoren niet slechts een overmacht van Duitsche strijdkrachten voor het Fransche oorlogsterrein vrij maakt., maar ook den Russisch-gezinden Roemenen een ingrijpen aan de zijde van Rusland als op zijn minst onpractisch jmoet doen voorkomen. Alleen een nt- en door een spoedig succes begeleid Fransch-Engelsch offensief kon door een nieuw en geweldig wapenfeit hierin vei- andering brengen. Daarom is de alge meene situatie op het hoogtepunt van haar kritieken toestand en kunnen we zeggen, dat we thans dichter bij de be slissing staan, dan ooit te voren. Van het ©agveid in de Vogezen. De oorlogscorrespondent yan de Temps vertelt in zijn blad het volgende uit de Voeezen: „Wij verlieten de-auto's, passeerden de rij van langzaam voorwaarts trekkende muildieren met de wapenen en munitie, en klauterden tegen de hoogte op, vanwaar men een vergezicht over het slagveld had. De .laatste 50 meter waren zeer steil en moeilijk begaanbaar, doch toen welk een tafereel! Verscholen achter boomstiui- ken en dichte hagen zagen wij naar bene den. stil. zonder ons te verroeren, want-de geweldige Duitsche battepjen donderden slechts op 800 M van cms verwijderd. Voor ons zag én wij een ontzettend en schrikaanjagend.; schouwspel: de vlakte, 'als 't ware doorploegd' door" den strijd, een chaos van kullen, loopgraven en wal len de door granaatontploffingen omge-- wufcMt? trorv^of-zandhoopen; ver brijzelde huizen, tiiuirw- «ehnchten, ver door ons, voor een. deel door den vijbnef waren veroorzaakt. En overal waart de dood; overal batte rijen: zware kanonnep, springapparaten, mijnenwerpers. Hier en daar en overal lijken van gesneuvelden. En iin weerwil! van dit alles schijnt de uitgestrekte vlakte van hier uit dood, ab soluut dood. Geen mensch, geen span os sen i'9 te bekennen; geer^_hond, geen schaap. Niets beweegt zich, iTiets vertoont zich. Op den achtergrond verwoeste dorpen; meer naar voren de vuurlinies der Duit schers. Hoe duidelijk- kan men de loop graven onderscheiden.. Honderden smalle en diepe lijnen lijken het, omrand door- twee 'roodie strepen van de ter beschutting opgeworpen ijzerhoudende aarde. Deze lijnen, die zich kruisen, verdubbelen zichD •loopen in eau op en onder elkaar, en geven een ontzaglijk labyrinth te zien. Hier en daar komen veelkleurige wolk jes uit den grond te voorschijn. In stomme verbazing slaan we het slag veld gade; wij hooren ift-.n diep brommen- den weej Kx'tcrM. wwi net zware geschut; .wij hooren heit harde knallen en liet een tonige geweervuur, de rommelende ont ploffingen en het Tuiten der granaten. Dikwijls treedt plotseling weer een vol komen stilte in, een ademlooze, dde nog verschrikkelijker aandoet, dan het .woeste leven der artillerie. En plotseling, terwijl het even nog stal is, stoot mijn kameraad me aan met de woorden: „Hoor., hoor., een vogel zingt.." En inderdaad, de .zachte tonen, di-ei we als het e'enige geluid vernamen, waren 't ge zang van een vogel. Een luchtigv klaar, harteblij gezang, dat de stemmen van den dood afloste. Heel dicht in onze nabijheid zat op een versplinterden boomtronk een vink, die onbekommerd zijn lied iloot..." Financieele Berichten. Ingezonden a 30 cent per regel. Amstordamsche Beurs. Ned. 1914 f 100—200. 5 dito f500—1000. 5 dito N. W. S. 3Va dito dito 2V2 Ned. Ind. 1915 f 100-500 5 dito dito f1000 5 Duitschland. Rijksleening 3 Oostenrijk Jan.-Juli. 4 dito Mei-Nov. 4 Rusland Hope G. R. 625 4 dito Geconsol. G. R. 625 4 dito Obl. Frs. 500 '00 5 dito 6e Emiss.G.R.625'94 4 dito Iwang.Domb.G.R.625 4V2 Brazilië, Fund. L. '98, 5 Mexico Doll. 100-1000 5 Venezuela. Dipl. Sch. 1905. 3 Amsterdam 1915. 5 Haarlem 1915 5 Leiden 1914 41/, dito 1911 4 Rotterdam 1915 5 dito 1914 41/2 Nederl. Bank Aand. N.-West. Pac. Hyp. B. C. A. ,Amalg. Copper Cy. C. v. A. Am. Cav. Foundry C. v. A. Bethlehem Steel C. v. A. Standard Milling Ct. C. v. A. Un. Stat. Steel. Corp. C.v.A. Ketahoen Mijnb. mij.gew. A. dito dito pr. A. Great CobarA, Gec. Holl. Petr. Cert. v. A. Kon. Ned. Petr. f1000 .A. Moeara Enim Petr. mij. A. Sumatra Palemb. .A. Orion Petr. Mij. Lei 2000 A. Ned. Am. Stoomv. Mij. A. Int. Merc. Mar. Cy. afg. A. dito dito afg. pr. A. dito dito Obl. 4y2 dito dito C. v. O. Deli Maatschappij Cert. Holl. IJz. Spoormij. A., dito Obl. 1915 5. Mij. totExpl. v. Staatsp.w. A. Atchison Topeka C. v. A. Denv. Rio Gr. C. v. A. Erie Sp. Mij. Gew. A. f.ïLviSouthGew. A. Miss. Kans. Tex. C. v. A. Rock Island. C. v. gew. A. South. Pac. Cy. gew. A. South. Rlw. Vot. Tr. gew. A. Union Pac. Rr. C. v. gew. A. Amsterdam3. Koers van het geld. Prolongatie 2}/s pCt. lurant. V.K. K.H. 102-7, 10211/1C 1011-7,e 101»/» 84-7,0 847s 65 657, 101'/, 1003/, 100'5/is IOOI/2 59 54i/2 525/s 541/2 627, ««3 623/4 70 79 627, 62i/2 71-78 717/I6 91'/, 9174 Ül'/s 2IU/18 441/g 102 102 1027,o 981/2 OU/S - 101'/s 083/8 2441/2 1843/, 731/2 1341/4 823/; 843/4 398 400 67 691/a 70 78 171/2 171/2 28'/, 29 1291/0 1291/0 4'/; 1427s H47s 500 5043/4 205 2051/4 184 ISÖV2 .511/6 5U/4 2931/2 296 0 7Vë 297,o 347,0 72-7, 731/2 717, 711/2 4043/, 459 82 1021/s 88 871/2 103 104i/i6 81/2 9 31 323/, 25®/,c 277» 61/, 6 l'/,0 93'/, 947, 103/, 134 19i'/,o 1361/2 1021/2 Schaakrubriek. Oplossing van Probleem 248 is Df8. Correcte oplossingen .ontvangen van: J. Heemskerk, Roelof arend sveen; E. -de. Rui ter, 'Oegstigeeat; A. van Hameren, Veur; R. Pauliides, Mobilisatie-Schaakclub., JDeÉ- den; J. G. B. te S.; Schaaklust te Z.; J. Berk, Katwijk aan Zee; II. van der Poel, Zoeterwoude (H. R.) J. Brugman, Th. Smits, Hazerswoude. Correspond e n t i e. Incorrect Probleem wit Kf8, zw. Kf4 on mogelijke stand: zwart La8 en pion b7. Zijt gij even gezond als de vrouw van het platteland? Zij bewijst u, dat vrouwen even gezond kunnen zijn' als marmen, als zij willen. Indien vrouwen in liet algemeen niet zoo sterk zijn als mannen, is dit dan niet, ooidat zij te lanig werken, zich te veel zorgen maken en niet vol doend9 ontspan, ning krijgen? In sommige streken op het platteland, waar de vrouwen "hot werk buitenshui» der mannon doem, en losse kleedwig dra gen, zijn het beelden van gezondheid. Een oemvoudfige leefwijze verzekert ge. zonde nieren, volkomen zuivering van het bloed en geen, urt n-ezu ur-kw alen. Urine- zuur in het bloed (als gevolg van ver- zwakte nieren) veroorzaakt rugpijn, rheu- matische en zenuw-kwalen, hoofdpijp duizeligheid, moedeloosheid, water stoor- nissen en gevaaa- voor niergruiïs, water zucht en nier ontsteking. Als gij reden hebt om uw nieren te ver- denken, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij hebben duizende vrou wen geholpen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen, hebben een verzachtende, versterkende en opwek- kende werking op zwakke nieren, qu ren deze zachtjes tot gezondheid en werk- zaamheid terug. Zij helpen haar qm het overvloedige urinezuur af te voeren' even als het overtollige water bij waterzucht Zij dienen alleen voor nier- en blaafkwa- len en werken niet opl de ingewanden. Om beter te worden en te blijven is ht! aanbevelenswaardig om iederen dag huiselijk werk een, poosje te laten lij en een opwekkende wandeling te maken. Drink water, eet eenvoudig voedsel en slaap volderende. Een betere gezondheid maakt u een betere moeder of vrouw. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Kruk singa, N. Rijn 33. Reijst en Krak, Steen- straat 41 en D. de Waai, Mare 56. Toezending geschiedt franco na on tv. v post wissel a f 1.75 één, of f 10.voor i doozen". Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos, die Diet voorzien is van ne- venst. handelsmerk. 4780 W. V. te W. Ook 3-zettdge problems worden in dank ontvangen. Probleem 251 van W. VERBON, Warmond, (Ingezonden.) LH m §g 41 m JSu jsi - i '2Li i k II m Ut - -A WIT. Stand der stukken: Wit: Kd8, TI16, La6, Lc5, Pd3, Pf2, pk» c2, g4. Zwart: Kd3, Lg6, pion c3. Mat in twee zetten. Oplossingen worden ingewacht tot Za terdag 23 October onder mo-tto „Schaal1 aan het Bureau van de ,,Leidsche Courant', Van alles Wat. Weekpraatje. Deze week een praatje over Volkszang. Nog versch in he.t geheugen, ligt de uit voering van hot Volkssaaigorgeil in Zomer- Borg. Die avond is een succes geweest voor den Vof'ksziang in het algemeen en de R.K. Vereeniging voor den Volkszang iai het bijzonder in zooverre er propaganda ge maakt is naar buiten,. Zomer zorg stond dien avond o,pem voor geheel Leiden en dat wilde wa.t zeggen. Dat al die opge schoten lummels van jongens en meisjes voor den VcCkszawg gekomen waren, nie mand zal 'het gelooven. De groots jeugd lieeft gedacht fijntjes voor niks naar Zo merzorg, er is allicht een pretje te maken. Nu pret as er genoeg gemaakt. Na de pau ze toen de zaal -te klein bleek én de uit kering in den tuin voortgezet werd, had Zomerzorg het meert wég van een ker misterrein. Joelen, dansen en springen door het jonge en .aankomende geslacht. Men kon. dien ajvond het publiek in twee helften verdoelen. De eene helft de meer bezadigde cn goedgeziindten om de tent, de tweede helft de onbezonnen jeugd ach ter in den tuiin van Zomerzorg. En teekc- n-caid was het contrast van beide partijen. Terwijl de eene helft met de ernst op 'het gelaat luisterde naar de vurige speeches van dé voorgangers en zijn best deed eenige echte volksliederen geteerd te krij gen, gierde de andere helft het uit van pret en zong van „Zandvoort bij de Zee." Misschien heeft het orgel zijn uitwerking ook op die onbezonnen schare niet tre- mist. Een dergelijke uitvoering kan voorloo pig gerust achterwege blijven, omdat do Volkszang er direct toch niiet mede ge diend wordt. Of men zou de zaak beter moeiten aanpakken, boter organise eren» Niet dat wij het bestuur eem, verwijt wil len maken. De opzet was goed, maar de opkomst overtrof aider verwachting en het bestuur stond op een gegeven oogeniblik paf. Wil men weer een dergelijke uitvoering geven, dan heffe men minstens vijf tien, cent entree, waardoor voorkomen wordt, dat het bestuur paf staat en een zeker pu bliek de boel 111 de war stuurt. Vervolgens ki-eze men nu eens een, paar liedjes uit, die op straat kunnen gezongen worden, liedjes, die vervangen de straatdeunen, die wij iederen dag hooren. Do Volkszang hgeft het nog niet zoo ver gebracht, dat nu werkealijk een harer liederen op straat gezongen wordt, al zijn het dan ook maai* de eerste regels. Men ,'iate dan gerust de nationale liederen van het program. De wijs daarvan kunnen de menschen wel en de tekst hebben ze in de boekjes. Werke lijk twee of drie liedjes goed instudeeren met. de massa zal meer uifobaleai dan gloei ende speeches over het verderfelijke en het .slechte lied en de straatdeunen en op wélke wijze een of -ander lied wel of niiet moet gezongen worden. Je propaganda echter voor .den Volks zang ligt in de school. De kinderen van alle -schollen moeten bewerkt worden. Zij moeten loeren zingen. Hun moeten de echte liedjes geleerd worden. Zij zijn de machtige propagandisten voor den Volks zang. Zij zulilen het goede liedje brengen in de huisgezinnen, op straat, langs den weg, op het veüid, bij den wedstrijd, bij de uitvoering enz. Wanneer men diie kinderen nu eerst eens oefent- in de klassèn op de verschil lende scholen, neme -vervolgens alle klas sen dier schodl te samen en geve dan met ede kinderen een uitvoering. Succes kan niet uitblijven! PEDROSER. Gedachten. Waak, dat wiet de znoht taj gejiigtpn u - afbrengt van Biet pad, dat smal is en eng maar schooner-en beter dan de b ree de weg, die leid-t naar heit niets. Geen dier is zoo gevaartijk voor den mensch, als de menscji zelf: Het 'dier sifcrijdt slechts met zijn natuurlijke wape nen; de mensch gebruikt ook die, welke de duivel heeft uitgevonden. Het gemeenschapsgevoel trekt den mensch uit hel enge kringetje zijner da- gel ijksch-e. besfiommeringen en eischt van hem belangsteKiing iin zaken van algeopeen belang, die den zelfzuchtige volkómen koud laten. De alcoholist is een drenke'ing, dien ge «Heen kunt redden als ge beide handen volkomen vrij hebt. Zoo lang gij nog met de eene liand de fl'esdh omklemd houdt* zullen al uw pogingen urachteloos zijn. Begraaf uw talent niet'in de -aarde. De menschheid lie eft u noodig, bedenk dat wel. Niet één arbeider kan zij zonder schade mis sten bij haar tempefllbouw. De sterkste ds hij, die ever zich zeiven heerscht, en in deze kunst zich te oefenen zij 's menkchen streven. De men-sch is wijs, zoo .lang hij naar wijsheid zxiek-t, maar als hij meent diè ge vonden te hebben* begint hij te cfwazear. Friseurs. De arme Duitsche friseurs, die .zoo lang vergeefs naar een zuiver Duitsche bena ming voor hun beroep gezocht hebben, kunnen gerust zijn: friseur is geen vreemd woord. liet is van oud-Germaan- sche afkomst en hangt samen met het oud-Friesche „frieske" of „freske", wat hoofdhaar, lokkon, beteekent. De Angel saksische beteekenis van fiiese'' is even eens gekruld of Draadlooze telefonie. Deskundigen op het gebied van de draadlooze telefoon verklaren, naar de „Times" uit New-Yórk verneemt, dat men in laatstgenoemde stad met Londetn eh andere Europeescfie hoofdsteden za.\ kunnen spreken, wanneer de vrede de in richting van toestellen mogelijk maakt. De heer Peter Cooper Hewitt voorspelt zelfs het voeren -van gesprekken met Peking binden een jaar. In telefonische gesprekken, die de voorzitter van do Amerikaansche tele foon- en telegraafmaatschappij had met plaatsen op 2,500 en 4,600 mijl afstand gelegen, maakte hij gebruik van een uitvinding, welke automatisch het draad looze en het gewone stelsel verbindt. Opgeblazen visch. Volgend „Ingezonden Stuk", ondertee- kend door G. A. W. Wolters Jr., troffen wij aan in „De Tijd": In den tijd, dat alles duur is, Eiérs, groenten, vleesch en vet, Zou ik en nog velen wenschen, Dat er beter werd gelet Op de visch, die langs de straten, Op de markten en zoo voort Uit een hygiënisch oogpunt. Werd behandeld zoo 't behoort. Men ziet vaak bij vele kooplui Visch zóó yreeselijk opgedikt, Dat men er van zou gaan denken, Dat ze een zeemijn heeft geslikt, Doch ik ben er overtuigd, van, 'k Heb 't zoo dikwijls opgemerkt, Dat die visch met een blik pijpje In dien vorm zoo werd bewerkt. Sclielvisch, kabeljauw en wijting, Leng, snoek, zeebaars, pieterman, Opgeblazen als een voetbal 't Liefst nog dikker als 't kan. Vol met vuilen menschenadem Ligt zoo'n visch dan daar te pronk, Wie wfcet of die yjsch-ppblazev Wellicht uit zijn adem stonk. Geloof het vrij, wat 'k durf beweren, 1 Als zoo'n visch met voetbalbuik Nog eens door 't Kanaal kon zwemmen, Elke duikboot nam haar duik! Stellig zou de onderzeeër 't Torpilleeren; dat gewis; Want voor vleesch zou hij 't niet houden, Maar ook zeker niet voor visch. 't Verzoek is nu aan hen, wien 't aangaai Heeren leden vanden Raad, Vischgeblaas te degradeeren Tot een ademlooze daad! De beste weg. In de „Auto" wordt een bewijs aange haald van het voor toeristen welbekend? feit, dat. het niet altijd gemakkelijk i?. inlichtingen krijgen van do bevolking over de streek, die zij bewonen. Een motorfietser kwam aan een waar hij to kiezen had 'tusschen twee wegen, die allebei leidden naar de plaa» van zijn bestemming. „Welke weg is de beste naar C?" vroeg hij aan een boer, die daar werkte. ,,I, ze zijn allebei zoowat hetzelfde: de eene is dan eens heuvelachtig, dan W vlak; de andere ook wel eens vlak, dan eens heuvelachtig." „Welke is de kortste?" „Zoowat hetzelfde", was het antwoord- „Maar als jij in mijn plaats was, wel ken zou je dan nemen?" vroeg de motor- wielrijder in wanhoop. „Ik? Och, ik neem meestal den weg heen, den anderen terug!" war. fa anV-voord. Amsterdamsche ellen en voeten. Opmerking van een zuinige huisvroo* bij liet verniewen van haar karpet: ,,'t Is gelukkig, dat je nieuwe kleeéffl per el koopt en per voet siijti" (RoDl.J.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2