BlVANNOORT; Uit Stad en Omgeving. ALBERT RIEL SLAPPE HOEDEN KRONIEK. 1914. I 7 October. De Duitschera zijn over de Nothe en de Schelde getrokken. Het bom bardement van de stad Antwerpen is be gonnen. Het Zuiden en Oosten staan in lichterlaaie. Tienduizenden inwoners vluchten naar Nederland De Duitschers bezetten nu ook het land ten Oosten van de 6tad en verschijnen in Turnhout. De Russen ontmoeten in de Karpathen sterken tegenstand en moeten terugtrek ken. De Japanners bezetten het eiland Yap in den Grooten Oceaan. zijn de grenzen voor Belgische anthraciet pas opengezet, doch op aanvulling vam den voorraad moet nog gewacht worden. Een {actor, die de toekomst niet al te donker maakt, is het feit, dat veel voor raden door particulieren zijn ingeslagen. Bij het me eren deel der brandstoffenhan- delaren.zijn vóór eenige maanden de voorraden totaal verdwenen, omdat de klanten zich van te voren reeds van win tervoorraad hadden voorzien. ilct debiet in Engelsche anthraciet is ten gevolge van de enorm hooge prijzen aanzienlijk gedaald. Als equivalent hoopt men op een ruimen invoer van Belgische anthraciet. liet afgeloopen jaar is men goed rond gekomen en kon ieder tegen vrij norma len prijs voorzien worden. Doch vooreerst hadden de mijnen groote voorraden, wijl ondanks 't sluiten der grenzen, toch door gewerkt was. En dan had de mobilisatie in do verschillende landen nog niet zoo veel invloed op de productie uitgeoefend als thans het geval is. Resumcerend: er bestaat kans op een. kolermood, waarbij de voorraden totaal uitgeput raken; doch bij een zachten win ter en een uitblijven van uitvoerverbod blijft de toestand gelijk hij thans op het oogenhlik is en zal iedereen zij het ook itegen - eenigzins hoogeren prijs zich van de noodige huisbrandstof kunnen voorzien." K aasexporteurs. Vanwege het Rijks Centraal BureaA voor den uitvoer van kaas is bij circu laire aa/n de kaasexporteurs bericht, dat met ingang van 1 October de schorsing van do firma Tromp, ,1.e Woerden, opge heven is, zoodat deze firma opnieuw het recht van export verworven, heeft. De. firma E. M. Balt te Amsterdam is weder op de lijst van binnenlandsche gros- feiers geplaatst. Uitvoer aardappelen. Volgens mededeeling van den minister van Landbouw bedraagt de opbrengst van consumptie-aardappelen dit jaar ruim 8 miKioem HL. minder dan in 1914, we'.k kwantum toen werd uitgevoerd. Mei het oog op deze geringere opbrengst zijn er bezwaren tegen de wederopenstelling der De glucosebaroiding. Naar men meldt, worden do prijzen van hot aardappelmeel zóó hoog gehouden, dat de fabrikatic van glucose al sedert ge- ruimen tijd niet meer Loonetnd is. Rijst voor het Oosietnrijk- s c he Roode Kruis. Havas meldt uit Parijs: De Fransche en Britsehe regcering heb ben bij wijze van uitzonderng faciliteiten toegestaan voor de zending vaai rijst door het Neder! an dec he Roode Kruis naar het Oostenrijksche Roode Kruis. T a b a k. De „Tel." had gemeld, dat binnenkort het besluit te verwachten was, waax-bij door de geallieerden tabak geplaatst zou worden op de lijst van contrabande. De Londensche correspondent van het blad meldt thans, dat, al moge van een ^dergelijk besluit in den eersten tijd geen sprake zijn, hij niettemin zeer sterk on der den indruk is, dat het een punt van zeer ernstige overweging heeft uitgemaakt en nog uitmaakt. Ontwikkeling en ontspan ning van gemobiliseerde n. Gemeenitebestui'en hebben den volgenden brief van den minister van Binnenland sche Zaken ontvangen: Bij voortdurig worden hooge eischen ge steld aan het geduld en de lijdzaamheid der mannen, die zich thans nog cmder de wapenen bevinden. De offers, welke van hen, ten bate van den lande, worden ge vorderd, kunnen ongetwijfeld worden verlicht, door zooveel mogelijk voor hun ontwikkeling en ontspanning zorg te dra gen. Met groote erkentelijkheid heb ik dan ook kennis genomen van hetgeen reeds is vei-richt om tegemoet te komen aan de wenschen, vervat in' mijn rondschrijven d.d. 22 September 1914, no. 15755 i; aid. O. Intusschen dreigt, door den langen duur der mobilisatie, het gevaar, dat de ijver en de toewijding der docenten, die geheel be langeloos hun diensten hebben aangebo den, zullen verflauwen. liet moge mij daarom vergund zijn door Uwe tusschenkomst thans bij vernieuwing een beroep op hun medewerking te doen, en tevens degenen, die zich voor den ar beid onder de gemobiliserden nog niet beschikbaar stelden, aan te sporen, daar toe alsnog over te gaan. Do nadruk moge er op gelegd worden, dat het hier een landsbelang van hooge beteekenis geldt en dat slechts bij alge- meene medewerking het beoogde doel kan worden bereikt. Belgische vluchtelingen. Gasteren was het een jaar geleden, dat de eerste Belgische vluchtelingen te Haar lem aankwamen. Namens een delegatie van de Belgen, die thans nog te Haarlem vertoeven, heeft de heer II. de Brabander het Haarlemsche comité voor de Belgische vluchtelingen toegesproken, onder aan bieding van, een plaat, vervaardigd door 'den Jtoperdrijver A. H. Bellens, als een j blijvend bewijs van sympathie en dank baarheid. De plaat stelt voor een gewond krijgs man, neerliggende op bet slagveld, met een liefdezuster geknield naast zich, die hem laaft. De plaat as gevat dn een eiken houten lijst, waarop in een koperen plaatje een opdracht ie gegraveerd. Bij de plaat is een album gevoegd. De heer H. Stinis aanvaardde het ge schenk namens heit comité. Geen onderzoek voor de Landweer. Bij Kon. besluit van 5 Oct. is, overwe gende, dat het in verhand met de huidige bijzondere tijdsomstandigheden wensche- lijk en raadzaam is, dat dn ddt jaar geen verlofgangers dor landweer worden onder worpen aan het in ant. 29 der Landweer- wet vermelde onderzoek, bepaald, dat_be- doeld onderzoek irn 1915 achterwege wordt gelaten. Uitwissel ing van Engefsche om Duitsche zwaargewonde krijgsgevangenen. Gistermorgen vertrok per Hollandsche spoor uit 's-Gravenhage met den trein van 8.50 om zich van Roosendaal en Viissingen naar Engeland te begeven, de Joh an niter Ridder Jhr. Ernest van Loon, Lid van het Iloofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis, oai- der wiens leiding tusschen 7 en 9 Octo ber a. s. te Roosendaal en te Tilbury Doek weder oen uitwisseling van Engel sche en Duitsche zwaargewonde krijgsge vangenen zal plaats hebben. Jhr. Van Loon, werd vergezeld van Dr. F. Hijmans, medisch adviseur van het Ned. Roode Kruis, die bijgestaan door pleegzusters uit hot geslicht „Bronovo" te 's-Gravenhage, zal zorgen voor de verpleging der gewonden aan boord van het stoomschip „Oranje Nas sau" van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, door de Nederlandsche Regee ring aangeboden voor het overbrengen der gewonden. Door dè goede zorgen van het Roode Kruis Comité te Roosendaal zullen de gewonden ververscbingen en versnape ringen worden aangeboden, terwijl de transportcolonne van het Roode Kruis te Vlissingen zich zal belasten met het over brengen der ongelukkigen van den trein naar het stoomschip en omgekeerd. Men meldt nader uit Roosendaal: De ambulanceferein met de Engelsche zwaar gewonden kwam omstreeks één uur te Roosendaal aan. Hij vervoerde 87 ge- womdo® en 37 leden van het hospiit aal- personeel. Door de Roode Kruis-brigade werd direct bij aankomst den gewonden versnaperingen aangeboden. Dezen wr<a- rj-en hoogst tevreden over cle ontvangst op Nederlandsch grondgebied. Over het al gemeen waren de gewonden nogal opge wekt. vooral in het vooruitzicht: spoedig imA\vr 4L?Ü!L zeilen hen tot Londen. Dr. Rinseman, van den militairen geneeskundigen dienst, gaat mee tot Vlissingen De trein, die des morgens om 6 uur van Aken was vertrok ken, zal te ongeveer 4 uur 'te Vlissingen aankomen. Uit Vlissingen wordt gemeld: De trein met 124 Engelschen, waaron der een aantal Roode Kruis-soldaten, kwam hier te 5 uur 12 aan. Aan de man nen werd door do dames van de afdee'ong van het Roode 7/ruis versnaperingen aan geboden. Nadat de mailboot „Oranje Nassau", die heden de mannen naar hun vaderland brengt, in orde gebracht was door liet promenadedek voor lazaret in te -richten, werden de gewonden, voorzoover noodig, gedragen op brancards, andere ondersteund of op zichzelf gaande, aan. boord gebracht door de transportcolonme van het Roode Kruis. Onder de gewonden waren er, die ruim een jaar In krijgsge vangenschap hebben doorgebracht. Onder de mannen wanen geen officieren. Wel zullen Vrijdag onder 37 verwachte Duitr schers 2 officieren zijn. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan B. H. A. Lende- rink eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van commissaris van politie te Zuifen en van commissaris van Rijkspo*- liitie, I's benoemd tot directeur van helt pest- en telegraafkantoor te Wagenangen J. L. Storm, thans directeur van het tele graafkantoor te Delft; is aan den direc teur van het post- en telegraafkantoor te Dedemsrvaart A. van der Baan, eervol ont slag verleend; is aan den directeur van het post- en telegraafkantoor te Voorburg II. van Kuyk, eervol ontslag verleend. Tvveede-Kamerverkfozing. Het bestuur van de Vrijzinnig-Democra tische Kiesvereeniging te Assgn heeft Dinsdagavond voor de candidatuur ter vervulling van het lidmaatschap der Tweede Kamer in dat district (vacature- Van Deventer) een drietal opgemaakt, be staande uit de heeren: W. O. A. Koster, secretaris van den Vrijzinnig-Democrati- schen Bond te 's-Gravenhage, jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, burgemeester van Veendam en P. J. van Ravesteijn te Hil versum. Korte Kroniek. Het Haagsche gemeentebestuur zal in beroep bij de Kroon gaan van het besluit van Gedeputeerde Staten, houdende niet goedkeuring van hiet a-an het hoofd der school, den heer Kanon, wegens 65-jarigen leeftijd verleend ongevraagd eervol ont slag. B. en W. van Rotterdam hebben bij den gemeenteraad een voorstel ingediend om hun een blanco credtet te verleenien tot toekenning van gratificaties aan het ambten-aarspcrsoneel, dat in de afgeloopen 14 maanden belangrijke buitengewone diensten heeft bewezen. B. en W. van R'dam stellen den raad voor. bun een krediet van ten hoogste f 109,000 te willen toestaan teneinde daar uit de kosteaifte bestrijden om van gem.we- ge mede te werken tot kredietverleening aan den kleinen middenstand. Zij wenschen daarbij het Leridsche systeem te volgen, medewerking der gemeente te beperken tot 3/5 deel van het niet door het rijk ge dragen risico. Het systeem in Amsterdam, dat met het rijk het geheele risico draagt-, komt hun niet aanbevelemswaardig voor. Gemengde berichten. Diefstal. Vermoedelijk met een. val- schen sleutel hebben dieven zich toegang verschaft tot den winkel in goud- en zil verwerken van den heer J. Blom, op de Gedempte Binnenrotte te Rotterdam. Zij hebben, volgens aangifte van den besto lene, een goeden slag geslagen. Als gesto len worden opgegeven 348 gouden kettin gen van verschillende lengte en vorm, 24 gouden heeren- en 10 gouden dameshorlo ges, 36 gouden heeren- en damesringen met steenen, 577 gouden heeren-, trouw-, ze- gel- en kettingringen, een gouden arm band-horloge met diamantjes, alsmede een aantal vreemde gouden munten en eenige, gouden tientjes met den beelde naar van de Koningin met hangend haar. Een waakhond, in den winkel achter gelaten, is vastgebonden in den kelder gevonden. De heer J. Blom is tegen inbraak ver zekerd. Zwerfblok. In de buurtschap Woold, onder Winterswijk, is een groote kei (zwerfblok) opgedolven. Volgens bereke ning van den heer J. v. d. Breggen, c. i.» heeft de kei een inhoud van 4532 kub. M. en weegt hij ongeveer 12,000 K.G. Hij zal, op een voetstuk geplaatst en van een op- achrift voorzien, als herinneringsteeken ge plaatst worden in genoemde buurtschap, in verband met den aanleg van een we gencomplex im die omgeving. (N. R. Ct.) Horlogediefstal. Gisternacht is bij den heer Dekker, Breestraat te Beverwijk, een ruit van de uitstalkast vernietigd en voor een waarde van f 400 aan horloges ontvreemd. Smokkel baby. Men schrijft uit Venlo aan de „Geld.": Dezer dagen arriveerde aan de grens een vrouw met een kinderwagen, waarin een slapend kindje lag. Bij ondeczoek door de grenswacht bleek echter, dat de „lieve kleine" bestond uit meel, rijst enz. Voor het hoofdje zat een masker. Natuurlijk werd de slaap van het tee- der wichtje wreed gestoord! De „Potsdam". Naar wij vernemen, bedraagt de koopprijs van het aan Zwe den verkochte stoomschip „Potsdam" 3,000,000 gulden. Een echijndoode! In een groote ge meente in de provincie Groningen „over leed" de vorige week een vrouw.^ De dok- £t7\ dat de vrouw aan hartverlamming was overleden. Nadat het lijk gekist was, verbeeldde de man zich, dat zijn doodge waande vrouw hem riep; 't werd den man benauwd om het hart, hij'ging naar zijn buren en stelde die er mede in kennis. Terwijl ze samen naar huis gingen, kwam bij het openen der deurde doodgewaande vrouw hen tegemoetl De nu gehaalde dokter constateerde, dat de vrouw een flauwte had gead. Ontvlucht. Uit 't Gaasterlandsche inter- neeringskamp is ontvlucht een Belgische soldat die wegens diefstal te Balk de opge legde straf moest ondergaan. Hij moet, naar men meedeelt, in vrouwénkleeding zijn ont- vlucht. Spoorloos verdwenen. Te Haarlem is spoorloos verdwenen de loopknecht H., van de Oil Company. Hij heeft een bedrag van f557 meegenomen. De psendo-dokter. In een hotel te Delft was een jonge man gelogeerd, die bestemd was geweest om in de medicijnen te studee- ren, doch die nooit eenig college had bijge woond, daar hij zelfs niet met privaatlessen iu ongeveer alle vaaken het eindexamen gymnasium kon halen. Toch deed hjj zich gaarne voor als oud-stutent en in hotels schreef hij zich altjjd in het vreemdelingen- boek als dr. Naam, arts. Dat bad hij ook hier gedaan en toen 's nachts een der gasten zich onwel gevoelde en den kelner verzocht een dokter te waarschuwen, klopte de kelner bij den pseudo-arts aan. Deze verscheen weldra bij den zieke en speelde zijn rol voortreffelijk. Hij onderzocht hem nauwkeurig, schreef voor een warm water verband op den buik en constateerde „onvoldoende bloedvoeding van het mid denrif'. Den anderen dag zou hij nog wel eens terugkomen. Maar den volgenden ochtend reisde de „medicus" met een der eerste treinen af. De patiënt liet een anderen dokter komen en vertelde hem wat 's nachts gebeurd was. Toen de zieke mededeelde welke diagnose de nachtelijke dokter had gesteld, lachte de Delftsohe Esculaap zich van zijn stoel. Was 'tsoms geen dokter vroeg de zieke argwagend. Ik denk, antwoordde de arts gevat, dat het de Delftsche wonderdokter is geweest. („D. Crt". Branden en ongelukken. Gistermorgen is een ongeveer 55-jarige vrouw bij het in de verkeerde richting uitstappen uit de tram der Geldersche Stoomtramweg-Maatschappij tusschcn Velp en Dieren tegen een boom geslingerd met het gevolg, dat zij onmiddellijk dood was. Het hoofd werd van den romp gescheiden. Te Adorp (Gr.) ia Dinsdagnamiddag een 7-jarïg zoontje van H. Slopsema verdronken. De arbeider A. Talens te Assen is Dins dagavond door een lorrie van de Staatsspoor overreden en aan de gevolgen overleden. De boerderjj met hooiberg op Nieuw Groevenbeek, onder Ermelo, is afgebrand. Het huis was verzekerd, de inboedel niet. VERK00PINGEN. Oudshoorn. Ten overstaan van notaris R. van den Berg iis gisteren in heit Hotel „•St. Jorla" te Alphean ten verzoeke der erven van Mej. Wed. J. Ver duin ingezet de bouiwroanswoaidng en diverse perceel etn weiland, verhuurd aam den heer M. van Zwdetem aïhier, als volgt: perceel 1 f 2750, perc. 2 f 950, perc. 3 f 1150, perc. 4 f4350, perc. 5 f 4700, pierc. 6 f 5400, perc. 7 f 9000, perc. 8 f 11200. Inmiddels zijn hierna ver hoogd de perceéten 1, 2, 3, 4 en 7 met 250, 200, 50, 650 en 1000 gulden. SPORT. VOETBAL. Ter navolging. De Utrechteche eerste-klasser Hercules heeft het aardige besluit genomen, om, speciaal ten dienste van de vertegenwoordigers der pers, een kleine, overdekte tribune te doen optrekken, welke zal komen te staan recht tegenover de groote tribune. Het voornemen bestaat, deze tribune in te richten voor acht a tien personen. Vooral by drukbezochte wedstrijden en in gevallen van bjjzonder slecht weer, zal deze nieuwig heid, die waarschijnlijk wel navolging zal vinden, in een werkelijke behoefte voorzien. Bokercompetltic. De Bekeicompetitie 1915/16 zal op dezelfde wijze geregeld worden als in het seizoen 1914/15. De wedstrijden zullen plaats hebben in de tweede helft van het seizoen. De Harddraverij te Lisse. Bij den namiddagwedstrijd was de toe loop enorm. Het prachtige weer droe-gj daar voorzeker veel toe bij. De loting, rangschikte als volgt: No. 1 „Diomedes eig. P. v .d. Wal te Hoofddorp berijder Theo Busmoller; 2. Nelly"' eige naar D. de Vlieger, te Haarlemmermeer, berijder A. de Vlieger; 3. „Castro", eige naar A. P. J. Ki*oon te Abcoude, berijder J. de Boer ;4. „Clemence" eigenaar L. Bakker te Oegstgeest, berijder J. Witte- veeoi; 5 „Adeline" eigenaar B. v. d. Berg te Oisterwijk, berijder B. P. ten Hagen; 6. „Aura" eigenaar II. Verdegaal te Lisse, berijder D. de Vlieger; 7. „Charlotte Ar- day" eigenaar Gebr. Prast te Amsterdam berijder J. van Leeuwen; 8. „Bonny M", eigenaar J. A. Ge er sen te Woerden, belij der M. Siderius; 9. „Catharine L" eigenaar P. C. Appel te IJselmonde her. A. Wi-tte- veen; 10 „Doorlooper" eigenaar H. Ver degaal te Lisse, her. D. de Vlieger; 11. „.Catharina R." eigenaar J. Schoon te Medemblik, ber. M. Haster; 12 „Ciampi" eigenaar B. van den Bergh te Oisterwijk, berijder B. P. ten Hagen; 13 „Edenitza" eigenaar A. M. Hofstede te Naaldwijk, berijder eigenaar; 14. „Borinus", eigenaar R. Tacoma te Pingjum, bei-. M. Siderius; 15 „Betiy Brook" eigenaar D. de Vlieger t© Haarlemmermeer, belijder A. de Vlie ger. 16 „Auto" eigenaar Gebr. Prast te Amsterdam .berijder J. van Leeuwen. Er waren alzoo niet minder dan zeven paar den. bij, welke ook in den voormiddagwed strijd hadden geloopen. De prijzen voor deze match waren 1ste prijs f 200. 1ste Èremie f 125; 2de premie f 75, benevens uubcpnjzen van-roo^en "rza: baarden welke meer dan f200 ineens hadden ge wonnen wei-den gehandicapt. Precie-s te 1 uur nam de wedstrijd een aanvang Niet minder dan circa 1300 toegangskaar ten werden aan het loket verkocht. Reken daarbij het enorme aantal leden en men kan het zich zoo eenigszins voorstellen hoe groot de belangstelling was. Al spoe dig bleek óns dat we een prachtigen wed strijd te aanschouwen kregen. In den eer sten omloop vielen Diomedes, Clemens, Adeline, Charlotte Corday, Doorlooper, Ciampi, Betty Brook en Edènilza al dadelijk uit, welke nu om de troostprij zen moesten kampen. Hiervan moesten Adeline, Charlotte Corday, Doorlooper en Diomedes het al direct afleggen, zoodat de troostprijs f 50 werd behaald door Clemence van L. Bakker te Oegstgeest en de premie van f 25 door Betiy Brook van D. de Vlieger te Haarlemmermeer. In den tweeden omloop, waaronder zeer spannen de ritten waren, vielen uit Nelly, Aura, Catharina L. en Borinus, zoodat voor drie prijzen vier paarden overschoten. Van dezen kon Castro het niet winnen, zoodat ten slotte den lsten prijs f 200 werd be haald door Bonny M. van J. A. Geersen te Woerden, de 1ste premie f 125 door Catha rina R. van J. Schoon te Medemblik en de 2de premie f75 door Auto van Gebr. Prast te Amsterdam. Bonny M heeft alzoo haar ouden roem weer gehandhaafd. Te zes uur was de wedstrijd geëindigd en vereenigde Bestuur en prijswinners zich voor de tribune, waar bij afwezigheid van den Voorzitter, de heer J. van der Meij de prijswinners gelukwenschte en de min- dergelukkigen aanspoorde bij een vol gende harddraverij nogmaals hun ge luk te beproeven; hij was blijde te kunnen constateeren dat de wedstrijd in alle op zichten was geslaagd. Onder fanfares werden de prijzen vervolgens uitgereikt. In optocht ging Bestuur, renners en pu bliek met de muziek voorop den Stations weg over naar de Witte Zwaan waarna ieder zijns weegs ging. Alles is uitstekend geslaagd. LEIDEN. Gemeente-verslag over het jaar 1914. Speciale Takken v. Handel en Nijverheid. Aan het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ontleenen wij nog: Het resultaat van het bedrijf der Sajet- tenindustrie is beheerscht door den in getreden toestand tengevolge van den oorlog. Doordat in September door het buiten land groot© hoeveelheden wol en garens hier te lande opgekocht werden, ondergin gen de prijzen een snelle verhooging. Ten gevolge van het uitvoerverbod van wol en wollen garens, begin October in Engeland uitgevaardigd, moest de Nederlandsche regeering om gebrek aan wol te voorko- Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAOAZIJN HAARLEWIMERSTR. 26. - „In den Vergulden Hoed." HAARLEMMERSTRAAT hoek Janvossensteeg. Wederom ontvangen nieuwe soortei Enorme sorteering. ZEER LAGE PRIJZEN. wr Zie de Etalage. men een dergelijk verbod uitvaardigen. Doordat, Nederland reeds zoovoai wol aan het buitenland had afgestaan, dat de vraag verre het aanbod overtrof, bleven de prijzen van wol en sajetten zeer hoog. Een oorzaak van verdere verhooging lag in de omstandigheid, dat ook de Tilburg- sche fabrikanten hun aandeel in de in- landsche wol vroegen, daar de vraag naar wollen artikelen voor de onder de wape nen zijnde militairen zeer groot was. De sajetfabrikanten konden hun drijf geregeld voortzetten. Wegens het tekort aan kammachines ia ons land kon de productie niet to.t hel normale worden opgevoerd. Door het uit voerverbod van Engeland konden de fa brikanten hun wolvoorraad niet aanvul len met gekaand wol uit het buitenland. Reeds spoedig deed zich ook de moei lijkheid van het verkrijgen van verf stol gevoelen. UitgespToken werd ten slotte de hoop, dat de industile nu bij de regeering aan de beux-t zou zijn, om de aandacht op ziel gevestigd te zien. De resultaten van het bedrijf kunnen over het algemeen bevredigend genoemd worden. In de machinale breierijen was steed! volop werk. De Septembermaand gaf oye vloed van orders vooral van het Buiten land. Deze konden na het uitvoerverbod niet uitgevoerd worden. Als bijna elk jaai kwam men werkkrachten,, te kort. De lï sultaten kunnen over het algemeen all Jjjonend worden aangemerkt. In de Wollen Dekenfabrieken had hei bedrijf tot Augustus een normaal verloop. Na Augustus dezelfde gevolgen als in de sajetindustrie. Veel vraag naar wollen artikelen deden de ujjtkomsten van (het bedrijf 1-ooneni] blijven en kon er geregeld worden door- gewerkit. In de blooterii*n, bedveeren, kapok- en donsindustrie, de vlaggendoekfabricage was de toestand bevredigend. In de Linge- riefabrieken, was het druk tot de mobi lisatie. Daarna trad slapte in. Enkele fabrieken kregen -jechjte^ \|ielj militai, werk. Deze industrie breidt zich hier ter stede evenals elders meer en meer uit. In breikatoen, lampepit-ten enz. was in 1914 geregeld werk. In de katoenweverij begon het jaar mei flinke drukte, die tot den oorlog voort- duurde, behalve, dat er in een paar soor ten van het fabi*ikaat eenige verslapping plaats had. Met het uitbreken van des oorlog kwam er stoornis zoowel in den aanvoer van grondstoffen als van den uitvoer uit en naar 't buitenland. Gevolg er van was, dat er eerst maar twee, - en later weer drie dagen in de week ge werkt kon worden. Dat zulk een toe stand voor Leiden een ramp is, kan ieder begrijpen. In de confectie zoowel hij dames- al! heerenkleeding bracht de oorlog alles W stilstand, terwijl gedurende de laatste maanden slechts bij een enkele zaak van eenige opleving van beteekenis sprak! was. Het winkelbedrijf in manufacturen ei aanverwante artikelen gevoelde in de maanden Augustus en September sterk den invloed der economische crisis tengevolge van den oorlog. Langzamerhand herstelde zich de verkoop, zoodat in verschillendt bedrijven zelfs de resultaten over liet ge- heele jaar, dank zij den zeer gunstigen toestand in de eerste zeven maanden, be vredigend waren. De zaken, welker clien tèle tot de hoogere maatschappelijke krin gen behoort, leden door den druk der tijds omstandigheden niet het minst. In de fabrieken van verduurzaamde le vensmiddelen stond op 1 Aug. de export geheel stil en daar het voor het binnenland nog niet het seizoen was, stopte de afzei vrijwel geheel. Binnen enkele maanden had de industrie echter wederom een ge regeld verloop en ging veel naar Duitscb- land en Oostenrijk. Alles ging betrekkelijk geregeld tot De cember toen op eens uit Engeland de it voer van blik werd verboden hetgeen alge- meene stagnatie in het bedrijf veroorzaak te, niet alleen van den inmaak, maar oï van afzet van den voorraad naar Duii=:b- land en Oostenrijk, Engeland gaf namelijk alleen uitzunt op latere levering van blik door de Nerieii Overzee Trustmaatschappij aan cLe fa brikanten, die zich wilden yerbinlen idd te leveren aan die landen, waarmede En geland in oorlog was. Het gevolg hiervan was, dat de meesW fabrikanten, hun handel met die landep

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2