00RL0GS-VARIA. m Oct. Leden yan de Vereeniging luwigd. Aanbidding en tot onder- j van behoeftige kerken en andere asters. Gewonen stand. (Verg. poor een Pater Augustijn. Meisjes Patronaten. Gewonen (Verg- f 4.Door een Pater Fran- ,'Nov. Huismoeders. Gewonen stand. Door een Pater Redempto- Nov. Ongehuwde Dames. Midden- "(Verg. f6.—). Door een Pater Je- Nov. Gehuwde Dames. Midden- [verg. f 6.—). Door een Pater Domi- 0v— 2 Dec. Meisjes uit de steden, n stand. (Verg. f 4.—Door een ;arm el iet. pee. Meisjes van den gewonen (Verg! f 4.—). Door een Pater Ca- Dec. Meisjes uit dorpen. Gewonen (Verg. f4.—). Door een Pater der arten. }Dec. Open. Voor eventueel apn te retraiten. Dec. Werkmeisjes. Gewonen (Verg. f 4.—). Door een Pater Ca- Zij, die wenschen deel te nemen ne retraite, behoeven niet vooraf te en aan den Gedelegeerde, maar verzocht aan een der Heeren Gees- te verzoeken, aan den Ge-del egeer- oegangskaart voor een retraite aan ;n. Wie onverwachts geen gebruik reeds ontvangen toegangskaart kan gelieve deze zoo spoedig mogelijk i Gedelegeerde terug te zenden. De mten worden des avonds tegen "half in het Retraitenhuis, Eendrachts- verwacht. De sluiting is i"m- l'uur. Het Retraitenhuis is ii-gc- jr 40 Retraitanten. Wanneer een J voltallig is, wordt zulks in de en aangegeven. even uit Onamia. o, de groot© drukte is weer voor rtje voorbij, de drie, Eerste-Com- esten behooren weer tot het ver- aat ik nu den legers van de Leid- ïrant eens vertellen, hoe plechtig is afgeloopen. De eerste plechtig- il plaats in Onamia op Zondag 15 l groote feest der Lieve Vrouwe, ie trok een schaar van 24 kin- onze pastorie naar de weibe rk. Voorop het Kruis, daarna de ile meisjes, en in feestpak gesta gens, gev.olgd door pastoor met sistenten nl. 2 misdienaars. On- wstelijke, ik schreef bijna: .onder wekkende tonen van het orgel, 'iedacht mij bijtijds, daar aan rarnent geen indrukwekkend ge le ontlokken, onder de feestelijke n vah ons orgeltje traden wij de nen, terwijl het koor het Veni lanhief. Onze kerk was door de •gen en kunstvaardige hand van Bertus in een ware lusthof her- Altaar en Communiebank vorm- reusachtigen ruiker. I het koor zong: O Heer ik ben rdig, gingen de kinderen 4 aan imunie en menig traantje werd ikt uit het Ouder-oog. Geen Dok. De 1ste II. Communie is 0 schoon en indrukwekkend, en den Isten keer, dat wij die eid zoo luisterrijk vierden. Na itige vernieuwing der doopbelof- pdracht aan Maria, verlieten wij kerk, en gingen wij- processiege- r de pastorie, waar den kinderen len pastoor, dank zij de goede van eenige dames, een ontbijt ags daarop, was de plechtigheid ion. Nd de H. Mis van 8.30 in tuften wij naar Wahhon. Ik zeg iav het zangkoor van Onamia zoo 1 was om aldaar de plechtigheid sieren. Wahhon's kooi- was nog machte de geheele H. Mi$ te zin- doen zij hun uiterste best om inkort zoover te brengen, maai' flag waren zij nog niet bekwaam inctus en het Agnus Dei te zin- daar had een plechtige processie natuurlijk niet uit de pastorie, is er niet, maar uit een parti es, dat op niet al te verren af- at en aan een Katholieke familie Het was de 2de maal, dat wij in een gezongen H. Mis hadden. U dus, hoe dubbel indrukwekkend itigheid voor die goede lieden en et minst voor de 12 kinderen was. g daarop was de laatste plech- McGrath. Ook hier hadden wij erste best gedaan om alles zoo lógelijk te doen geschieden. En, 1 omstandigheden, was het ook ken 6-tal kinderen warren hibr kigen. 'jpt, lezers, dat ik blij ben, nu 's weer voorhij is, want waarlijk leiding tot de 1ste H. - Commu- i overal moeite, maar hier dub- 'le, omreden men van de eene oudere plaats moet reizen. De Kaanden was ik slechts 3 dagen thuis, om nu hier dan daar de onderrichtingen te geven. Verre fthter daarover te treuren. Ik al 0. L: H. zich van mij bedienen 'Ju Kijk eenigszins te verbreiden tigen. oben wij een goede maand gele- famia- retraite gehouden. Wij best om anderen in den hemel Di maar wij moeten zorgen ons et te vergeten, en daarvoor is de et juiste middel. Het deed goed waarheden door onze confra- Yzermans nog eens te hoo ien en verschillende punten kr practische overweging te ""stellen. Het deed goed in het lrgenuur weer ter kerke te'gaan rkelijke getijden weer koorsge- wljs te bidden. Zulke dagen zijn schoon en dragen vrucht voor de ziel. Verder was ik laatst nog in de gele genheid een gouden jubelfeest mee te vieren van een pater Franciscaan, father Chrysostomus Verwijst, een Hollander, en Udenaar van geboorte. Hij was nog jong toen hij met z'n ouders naar Amerika kwam, en met vele moeilijkheden hadden die oude nederzetters te kampen, moei lijkheden, die wij ons niet meer kunnen yjoorsite,' n. Na zijn priesterwijding werkte Z.Ëerw. 10 jaren als seculier gees telijke, daarna trad hij in de orde der Franciscanen en werd bestemd voor het missiewerk onder de Indianen. Voor de Indianen maakte hij zich zeer verdienste lijk. Dertig jaren lang trok hij van het eene Indianen-kamp naar het andere en mocht het geluk smaken zeer velen te vormen tot brave katholieken. Hij vormde zich tot een meester in de Indiaansche taal, waarvan hij een spraakkunst schreef, die alom geroemd wordt en die het mij ook gemakkelijk maakt om mij ook te bemoeien met de Indianen, die zich hier lophouden. Verder vertaalde Z.Eerw. dia Epistels en Evangelies in het Indiaansch en gaf voor hen een kerkboek uit. Geen wonder dan dat de Indianen bij de plech tige II. Mis, die de jubilaris op dien dag opdroeg, in grooten getale aanwezig waren. Roomsch Holland mag waarlijk groot gaan op zulk een zoon en de Minderbroe ders op zulk een confrater, die in steeds moeilijke, en vaak, zooals de goede pater mij zelf vertelde, ontmoedigende omstan digheden, zooveel tot stand bracht voor de onsterfelijke zielen van het Indianen- ras in Minnesota en Wiscounsin. fr. J. VAN DER HULST, Kruisheer. Onamia (Minnesota) 9 Mei 1915. De grondslag van het Katnoliek Onderwijs. Voor den Sint Bavo-hond, Vereeniging van besturen van R. K. scholen in het Bisdom Haarlem, heeft de zeereerw. heer pastoor G. van Noort, van Amsterdam, een uiteenzetting gegeven over hoven- staand onderwerp, waarvan wij het vol- geiide verslag overnemen. Het zijn klare woorden, voor ieder Katholiek van het hoogste belang. „Het zal nu weldra 50 jaren geleden zijn zegt spr. dat de Bisschoppen van Nederland hun mandement inzake het onderwijs uitvaardigden. Wie wil vragen naar de resultaten daarvan, hij zie naar het jaarhoekje van den R. K. Schoolraad, dat zulke rijke vruchten laat zien. Maar toch, toch zien nog niet alle Katholieken het groote, overtreffend be lang van het Roomsche onderwijs in2 toch zijn er zelfs nog onder meer-ontwikkelden, die vaak om bijkomstigheden be zwaren hebben tegen de Roomsche school, en hun kinderen zenden naar de niet- katholieke Zelfs dreigt er dat wil spr. hier nog opmerken het gevaar, dat door ij ver aars voor de ook onmisbare patronaten, te kveinig waardeering wordt gesohonkipn. aan de lagere school, alsof patronaten al les, en de school niets ware. Vader van die volkomen onjuiste beweging is de abbé Naudet, die al tien jaar geleden in de „Justice Sociale" op volkomen on juiste manier vertelde: „we zijn den verkeerden weg op, we hebben tonnen gouds uitgegeven voor de scholen, die beter bestemd waren voor de patrón&ten." Spr. wenscht volstrekt geen afbfeuk ta doen aan de patronaten, maar evenmin ais de patronaten gemist kunnen worden, evenmin kan de school gemist, en nooit zullen de patronaten kunnen goed maken, wat de school niet heeft gegeven. Het katholiek beginsel omtrent de school intusschen is duidelijk genoeg: het is gesteld in de 48ste stelling van den Syllabus van 1864, die zegt, dat katholie- ken_ nooit „hun goedkeuring kunnen hechten aan een wijze,,,van opl'eiding der jeugd, welke losstaat van het geloof, los van het gezag der Kerk, en die uitslui tend of zelfs in hoofdzaak 'de belangen van het maatschappelijk leven van dezen tijd. beoogt." Deze veroordeeling van den Syllabus wordt door spr. nu verder uitgelegd. Hier is geen sprake van de anti-katho lieke school, doch duidelijk: van de school die losstaat van het geloof, die het geloof ignoreert: de „neutrale" school dus. Zulk een school zegt de Paus kan niet als de goede worden beschouwd in theoretischen zin, waaruit practisch volgt, dat men ze ook niet mag steunen en er zijn kinderen niet aan kan toevertrouwen, fcoolang althans een goede katholieke school binnen het bereik is. Het mandement der Bisschoppen geeft de reden, waarom zulk een „neutrale" school niet goed is: omdat ze is „minstens onvoldoende en gebrekkig". Het is een elementaire dwaling zegt spr. dat de volksschool niet anders heeft te doen dan eenige kundigheden bij te brengen! Zij moet ook opvoedend en vormend werken. Dat erkent zelfs de wet, die zegt dat de school „dienstbaar" (dus onder geschikt!) moet worden gemaakt aan „de opleiding tot maatschappelijke en chris telijke deugden!" Welnu, er is geen echte „christelijke deugd" zonder godsdienst: do leer over God en de verhouding van den mensch tot God is de onmisbare grondslag voor elke zedeleer. Los van het geloof, dat zou dan zijn (omdat wij immers de waarheid in den kath. godsdienst kennen), een school buiten de katholieke kerk, en dat is niet mogelijk. Ook het gezag der kerk moet- erkend: de priesters zijn van Godswege de leiders van waarheid en zedelijkheid: zij moeten dus ook invloed hebben om te kunnen zorgen, dat de school zal opleiden tot f(cht7iatholieike (d- i. god ski Len<stig>e) zen derijkheid. De kath. school mag derhalve niet losgemaakt van de geestelijkheid en van het gezag in onze kerk, dat volstrekt niet in alles de beslissing opeischt, maar al léén wil waken volgens plicht, opdat het godsdienstig karakter der school niet verloren zal gaan. Zoo is dus de waarheid en het logische van het pauselijk woord, hierboven aange haald, volkomen en in bijzonderheden bewezenl" De strijd in Champagne en bij Atrecht. De Parijsche correspondent van de „Daily Chronicle" sdhrijft over den strijd' im Champagne eau bij Atrecht. Een vreeselijkie stortvloed van projec tielen werd vóór den aanval op de Duil sefhe sitoUinigen geworpen, waardoor niet alleen die vijandelijke loopgraven vernield, maar ook -de troepen buitengewoon sterk gedemoraliseerd werden. Verschillende gewonde Fransch© soldaten verklaren, dat, toen zij -de iDuiitsdhe batterijen be reikten, de kanonniers versuft leken en erne utltdrUklking op hunne gezichten hadden, alsof zij idioten waren. Meestal •gaven de Dudtsdhers zich dadelijk over en er waren er spoedig zoo veten, dat de Franscho verbindangsloopgraven er door verstopt raakten. Spoedig werden zij echter aan het werk 'gezet om de gewon den op te zoeken. Ook de cavalerie kwam in actie en toen de eerste rij loopgraven door de. infanterie was genomen, drongen de ruiters vooruit en wierpen zich als een orkaan op den viïand. De verliezen van de geallieerden zijn veel kleiner dan die der Duitschers, wat waarschijnlijk te danken is aan het feit, dat dezen verrast waren en ook aan de krachtige artillerie-voorbereiding. Deskundigen verklaren, dat tengevolge van de vorderingen, der Franschen in de richting dei' Navarinhoeve, in Champag ne. de Chal'lerange-spioorweg door de Duitschers niet meer aal kunnen gebruikt worden. Opvallend zijn de vroolijkbeid en opge wektheid der gewonde Fransohe soldaten, die juist te Parijs zijn aangekomen. Van het hoofd tot de voeten met kalk en mod der bedekt, zijn zij een en al glimlach en maken grapjes met de dokters en ver pleegsters die hen aan bet station komen afhalen. Zij verklaren allen; dat het of fensief prachtig gaat en dat „het met de Duitschers afgeloopen is." Een van hen my. „Grootvader is er zelf hij en als die er is, moeten de zaken wel goed loopen." ..Grootvader" is natuurlijk generaal Joffre. De correspondent van de „Daily Chro nicle" bij het Engcjlache hoofdkwartier geeft de volgende beschrijving - van den aanvang van den grooten strijd bij Atrecht: „Vrijdagmiddag begon het fe motrege nen, zoodat de wegen glibberig werden en een grijsachtig waas zich over het land schap uitspreidde, 's Nachts woei de wïind zachtjes uit het Westen. Daarginds bij de gevechitsHiiniie lieerschte tot laat in den nacht betrekkelijke stilte. •Toen begon, plotseling het bombarde ment. Al de batterijen van. den Yser tot de 'Somme openden tegelijk het vuur, als op een in de lucht gegeven teeken, in één Groot salvo. De aarde en de lucht geraak ten er door in eene dreuning die niet één enkele minuut in vele uren onderbroken werd. Om half drie gebeurde het ongelooflijke. Het bombardement werd dubbel zoo he- vis als te voren, zoodat geheel Vlaande ren er van MM©. Toen, om 4 uur 's och tends, nog voor het aanbreken van den dag, nam heit nog eens in hevigheid toe, zoodat onze ziöl .geschokt werd door de ontzettende uitwerking er van. Nooit te voren in dezen oorlog hebben onze kanonnen zoo geweldig gesproken- Dat was het werk van al die duizenden mannen in de fabrieken in Engeland, die maandenlang aan den oven en aan de smidse gezwoegd hebben. Zij hebben ons kanonnen gezonden en er leek voorraad projectieóen genoeg fe zijn om den vijand uiit zijne loopgraven te smijten. Onze beurt voor een werkelijke®, aanval was "geko men. Het begon.. Oostelijk van Vermeiles, ten zuiden van het la Bassée-kaïiaal en In de vlakte van Lens waren onze mannen vóór het aanbreken van den dag uit de loop graven en in een strijd op leven en dood m$t den vijand gewikkeld. Zij gingen, langzaam vooruit over een terrein, dat niet langer ontoegankelijk was door de vijandelijke loopgraven, waarnaar zij maandenlang tusschen zandzakken door en door kijkgaten heen 'hadden getuurd. Die loopgraven waren door «het vuur van onze artSilèerf'e vernield en met den grond gelijk gemaakt en alleen in de schuiil- rolaatsen leefden nog mannen, die zooda- nfUr door het bombardement versuft waren, dat zij zich wel moesten overgeven. Niemand zag dien aanval dan alleen zij die er aan deelnamen en dan nog maar alleen wat in hunne naaste omgeving voorviel-. De bataljons verdwenen in den mist van rook van de projectielen en bom men van allerlei soort. Zij vochten achter een gordijn, waaruit eerst .slechts het ru moer van den .strijd en later de eerste stroom van gewonden te voorschijn kwa men. Op luisterpost. Aan de „Berliner Lokalanzeiger" ont- eenmaal en wij moesten ze bezetten. Dat leenen wij het volgende verhaal: Dat er luisterposten zijn moeten, daar over waren wij het allen eens. Maar enke len onzer waren de overtuiging toege daan, dat het absoluut nielj noodig was, dat deze posten zoo ver van de eigen stel lingen lagen. Doch de posten waren er nu eenmaal, en wij moesten ze bezetten. Daar het punt, bepaald als onze luisterpost 800 meter voor onze loopgraaf lag en alleen te bereiken was door draadhindernissen, over weide, veld en bremstruiken, kwa men wij slechts langzaam vooruit. Vooral, omdat de vijand raketten liet opstijgen en wij dan, volgens voorschrift, onmiddellijk op den grond moesten gaan liggen. Niet tegenstaande men alleen maar behoeft te blijven staan in het schijnsel der raket- tten, om niet gezien te worden. De mannen, die wij aflosten, meldden, dat er niets bijzonders gebeurd was. Wij gingen in een gat in den grond liggen en begonnen onzen dienst, die hierin be- bes/taat, dat wij zelf geen geluid geven en letten op vreemde geluiden, om dan onmiddellijk handelend op te treden. Voor ons luistergat, ongeveer op twin tig meter afstand, liep het M.-kanaal. Onze oever was volkomen kaal, de andere oever, door den vijandelijken luisterpost bezet, begroeid met willigen en hazelnoot- struiken. Over het smalle kanaal liep een primitief bruggetje, dat vooral in donkere nachten door de luisterpatrouilles gebruikt werd om de overzijde te bereiken. De nacht was buitengewoon stil. De rust werd niet eens verstoord door het gebrto kelijke kanon-gedonder uit de richting van Y. Slechts- af en toe schreeuwde een vo- of klonk uit de verte het rollen van een Fransche auto. Langzamerhand wennen oog en oor aan de duisternis en stilte en zien en hooren wij tooneelen en geluiden, die te voren niet waargenomen konden worden. Aan den overkant schijnt zich. een groot dier te bewegen. Maar een dier kan niet vloeken. Heel duidelijk hoor ik: „Sacré nom d'un chien". En dan rie ik een scha duw en nog een. De kameraden hebben het ook gehoord zonder iets te zeggen, alleen door hand bewegingen, spreken wij af, wat wij te doen hebben. Wij grijpen naar de hand granaten en wachten op den vijand. Wij kunnen wel raden, wat hij in zijn schild voert. Sedert wij hier liggen, heeft hij ge merkt, dat het onschadelijk maken van patrouilles onze specialiteit is. Zijn pa trouilles wagen het dus niet meer over het bruggetje te gaan, doch trachten in bootjes over het wafer te komen. Wij heb ben ons luistergat verlaten, het geweer om den hals gehangen, in de linkerhand oen granaat, in de rechter twee granaten genomen en gaan kruipend naar den oever. Aan den overkant hoorden wij zacht roepen: „AUons!" Zes man in het kleine bootje, kwamen spookachtig zachtjes nader. Wij twijfelden er geen oogenblik aan, dat zij het gemunt hadden op onzen luisterpost om wraak te nemen, omdat wij den vorigen nacht een officierspatrouille hadden afgemaakt. Het spookschip was nog drie meter on geveer van den oever. Toen floot een der onzen, drie Duitsche handgranaten suis den in het bootje, dan nog eens drie en weer drie, alles bliksemsnel. De boot vloqg niet aan stukken, hetgeen wij vermoed hadden. In rook en vlammen gehuld kenterde zij en vijf lichamen dre ven bewegingloos op het water. De zesde was niet te zien. Snel kropen wij terug in onzen granaat- trechter en nauwelijks waren we er aan- gekoamen, of de projectielen van een Fransch machinegeweer floten over onze hoofden. Na tien minuten hield het schie ten op. Wat zijn 12 milliard mark? Toen -den 24en September bekend werd, dat de inschrijvingen op de derde Duit sche oorloigslcening meer dan 12 milliard mark bedroegen, taal. deze uitkomst zegt de „Köln. Ztg." weö door eiken Duit- scber met voldoening vernomen zijn. De meesten zullen zich echter geen duidelijke voorstelling er van gevormd hebben, wat een som van 12.1 milliard mark in baar geld of in papiergeld eigenlijk he teek ent. In verhand daarmede zij vermeld, dat de totale aanmunting van goud in Duüsoh- land tot nu toe (sedert December 1871) ongeveer 5.15 milliard mark bedroeg, waarvan zich tegenwoordig in het bezit van de Rijksbank 2.42 milliard mark of ongeveer 47 percent bevinden. Waren echter tot nru toe 12.1 milliard mark aan- gemunit, dan zouden deze een gewicht (een 20 Mark-stuik weegt 7.96495 gr.) van ongeveer 4.480.000 K.G. of 96.800 centenaars hebben. In zilver beantwoordt de reuzen- som van 12.1 milliard (een markstuk in zilver bedraagt 5.5555 gr.) 1.364.800 cente naars. Werd de geheele som in papiergeld be taald, dan zou het geiwicht der rijksbank- noten van 20 mark (tegen 1 gr. per stuk) ongeveer 12,100 centenaars, of in rijks- banknoten van 1000 ma-rk (tegen 3 gr.) on eereer 730 centenaars bedragen. Wanneer du.s de grootste betalingsmid delen gebruikt werden, zouden zelfs ver scheiden 'krachtige mannen nauwelijks in staat zijn, deze ineens van de eene plaats naar de andere te brengen. Voor het jyer- voer van de geheele som in Duitsche gou den munt zou een volgeladen goederen trein van 50 wagens noodig zijn, en voor het vervoer in zilvermunt 40 volgeladen eoe der entreinen Om zich een voorstelling ervan te vor men, wefke ruimte 12.1 milliard mark in Duitsche 20 mark-stukken, zouden inne men, zij gemeld, dat de geheele vloer van den Keul-schen Dom .(6166 vierk. Meter) als de 20 mark-stuUGce® (die een middellijn van 2.2 c.M. hebben) dicht naast elkaar gelegd werden* op verre na niet toereikend ziin. Br moesten 87 van die geldstukken op elkaar gelegd worden, om de som in den Keulschen fiom onder dak te brengen. Daar de toren® van het westei'ijk por taal van den Keulschen Dom een hoogte van 157 meter boven den vloer hebben, zou het reuzenbedrag van 12.1 milliard mark in 20 mark-stukken. 6000 rpaal de hoogte van den domtoren bereiken, wan neer men ze alle op elkaar legde, of on geveer 940 kilometer, wat ongeveer twin tig maal hooger is dan de Mont Blanc. De total"© goudopbrengst der wereld bedroeg tot nu toe (sedert het jaar 1493) omtrent 70 milüiard mark, waarvan zioh tegenwoordig alleen in 'ij bezit der voor naamste Europeesche en Noord-Amerl- kaansche naruk en ongeveer 16 milliard bevinden. Het bedrag v&p ongeveer 26 milliard mark, waarvoor het Duitsche volk nauwelijks in één jaar op de eerste drie oorlogsleeningen tezamen teekenxle, zou in Duitsche gouden, munten eeai ge wicht van 215,000 centenaars beat ten en in Duitsche zilvermunt van. 2,866,000. Ter verge'ijking zij {en slotte nog ver meld, dat de staatsschuld der oorlogvoe rende landen voor het begin van den oorlog .ongeveer 140 mil Li aid mark, die der neutrale staten omtrent 86 milliard bedroeg, terwijl tegen het einde van dit jaar alleen de zuivere staatsschulden van allo landen wei minstens 250 milliard mark bedragen zullen. Het Belgisch Leger. Men schrijft aan het „Hbld.": Verleden week stuurde „Kon*. Norden" uit Berlijn een telegram naar do Neder- iandsohe pers, waarin medegedeeld werd dat de geallieerden van 1 October af het Belgische leger een. lang verdiende rust zouden ver leenen, omdat zij van m eeming zijn dat Belgfië zioh genoeg opofferingen Getroost had. De bijvoeging dat de Belgische troepen zouden vervangen worden door Engel- sche, was voldoende om ten. duidelijkste te laten blijken met welk doeli de Duitsche pers dit gerucht ver spreidde. Het kan ten stelligste verzekerd worden dat nooilt de Belgische overheid er aan Gedacht heeft rust te vragen. Hoe zou zij zich verlagen en ouateeren door van den strijd af te zaen op het oogenblók waarop do vijand het .land bezet en de Koning manmoedig aan het hoofd van zijn her vormd en uitgebreid leger blijft standhou den? Géén Belg zal zich 'laten ontmoedi gen en zal zich tegen de geallieerd-ent laten ophitsen, door het val scire gerucht., dat zog gezegd overgenomen wordt uït solda tenbrieven van het IJserfront. Er komen echte soldatenbrieven uit het Belgische leger genoeg, ook in het bezette gebied, ondat de bevolking in België zou weten met welken strijdlust men aan den Yser bezdeld is en hoe men er met zekerheid de over winning te gemoet ziet. Gist als voedsel. In ons blad van Woensdag is het bericht opgenomen, dat in Duitschland z. g. N.-brood beproefd wordt, dat voedingsgiat bevat. Die voedingsgist moet natuurlijk wel onderschei den worden van de gisthoeveelheid, die aan het deeg toegevoegd wordt, want in tegen stelling hiermee heeft zij geenerlei gistwer- king, maar is alleen van belang om haar voedzame bestanddeelen, waaroncFer eiwit en glycogeen de voornaamste plaats innemen. Duitscbland produceert in zijn brouwerijen en branderijen jaarlijks ongeveer 70millioen KG. overtollige gist. In Oostenrijk komt men tot bijna 40 mill. K.G. Daar hiervan slechts ongeveer 10 millioen tot bakkersgist verwerkt worden, was hef van belang"een nuttig ge- bruik voor de rest te vinden, en werden po gingen gedaan het eiwitgehalte af te zonde- ren, of op andere wijs de gist voormonsche- lijk voedsel geschikt en bovendien vooral meer bestendig te maken. Als vee-voer toch nam zij, vooral om hot snelle bederf, weinig op, en als mesf kwam zij niet genoeg in trek om haar waarde betaald te krygen. Behalve een reeks van voorschriften en patenten getuigt van dit pogen het bestaan van gisthoudende chocolade, kaas, gebak en beschuit, om de hooge voedingswaarde geprezen artikelen, die echter niet populair werden. De druk der tijden zal voor het N.-brood wellicht een andere toekomst bereiden, wat het eigenlijk wel verdient. Dé voedingsgist toch, die door drogen en ver hitten van de, van bittere hopbestanddeelen, bevrijde biergist verkregen wordt, bevat ruim 50 pet. eiwit, meer dan 20 pet. glycogeen (een koolhydraat), eenige percenten vet en voedings- zouten. De als schubben er uitziende droge gist- cellen worden gemalen en droog bewaard. Het poeder is roomkleurig, en aangenaam van reuk. Behalve als broodbestanddeel is het ook zeer bruikbaar in andere gerechten, zooals soepen en groenten, waar het (volgens prof. van Cluss, directeur van een Weensch l proefstation voor brouwerijen) den smaak - van verbetert, en natuurlijk do voedings- waarde van verhoogt. Wanneer ook voor gist de gebruikelijke vergelijking mot gewoon rundvleesch gemaakt wordt, valt die zeer gunstig uit, de calorische waarde is 3.3 maal zoo hoog, terwijl dit vleesch toch nog duur- der is. De Duitsche hoogleeraar E. Weinwurm, j die in zijn land de propaganda tor hand ge- nomen schijnt te hebben, die prof. von Cluss 1 in Oostenrijk voert,prijst het dan ook aan' voor hospitalen, en dergelijke inrichtingen, waar het reeds in 't groot beproefd werd en van uitnemende waarde bevonden schijnt te zijn. Geen wonder dan ook, dat onder deze om standigheden de mare, dat het Berlijnscho Institut für Giihrungsgewerbe het kweeken van gist in een oplossing die voornamelijk suiker en ammoniumsulfaat bevat met succes verwezenlijkt heeft, in Duitschland met nog andere dan wetenschappelijke belangstelling vernomen is. Hier een weg geopend om met be hulp van de ruimschoots voldoende voorhanden suiker de stikstof der lucht langs don weg ammo nia ammoniumsulfaat -- gist voor den opbouw van eiwit te gebruiken. Het procédé is een voudig genoeg om in elk gistbcdrijf onmid dellijk ingevoerd te worden. Voor zooverre de gist niet als mensch olijk voedsel het vleesch vervangt, kan zij overigens toch nog tot het behoud van den veestapel bijdragen, daar deze ook eiwithoudend voedsel noodig heeft, waarvoor gewoonlijk gerst ge bruikt werd, met een eiwit-gehalte van pl.m. 10 pet. Deze, waarvoor men grootendeels op den invoer uit Amerika was aangewezen, een invoer van vijf A zes millioen ton jaarlijks, laat zich dus thans door de voorhanden pro ducten vervangen, daar het aan minder eiwit houdend voedsel (aardappelen) nog niet ontbreekt. Burgerlijke Stand. ZOETERWOUDE. Geboren: Wilhelmus Johannes, z. v. P. J. van der Salrn en van H. C. van der Kley. Alida Jacoba en Catharina Hele na Cecilia, tweeling, dochters van H. F. Noordman -en v. E. C. van Schaick. Overleden: Johannes Anthonius Hens 78 j. weduwn. van A. J. Betting. Dirk de Bo order 17 j.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 9