OORLOGS-VARIA. huweigft Tan een geïnterneerde. Zater dag 18 September werd ten raadhuize der gemeente Gaastcrland het huwelijk voltrok ken tusschen monsieur Jozef Alt'ons Hen- drikx, brigadier 12e batterij de Siège, geïn terneerd te Rjjs, en mademoiselle Joanna Adriuna, Francisa Franex, wonende te Bak huizen, afkomstig van Mechclen. Het muziekcorps der geïnterneerden te Balk, dat zich tijdens de voltrekking van het huwelijk voor het raadhuis had opgesteld, speelde, bij het verschijnen van de jongge huwden op het bordes, het Belgische volks lied en eenige andere populaire liederen, welke vriendelijke attentie voor de jonggehuwden een ware verrassing was en door hen zeer op prijs werd gesteld. Vele Belgen waren getuigen van dit aardig, bijna aangrijpend moment. Gevlucht. Te Enschede zijn gistermor gen twee Fransche soldaten aangekomen, tlie gevlucht ziju uit het kamp te Duimen. Dver den betrekkelijk geringen afstand had- hen ze 1U dagen ol beter gezegd 10 nachten noodig gehad, want des daags hielden ze zich steeds verscholen. Land en Tuinbouw. Hoe verheugt de kaasmaker de kans geregeld een best product te bereiden? VIL Bij de behandeling van het onderwerp, hoe men een nortonput moet inrichten, om besmetting van net water te voorko men, zal ik 2 gevallen onderscheiden, nl. notions, met geregeiüen afvoer van het overtollige' water m de poldersloot in laaggelegen polders en nonons, welke het water niet aanmerkelijk boven het polder- peil kunnen opvoeren, omdat de grond slag zooveel hooger ligt. In het eerste geval Komt het water in een verzainelput. Vooral wanneer de nor- ton trager güut vloeien, is het gewónscht, dat er wat Voorraad water is, want soms wórdt er in korten tijd veel uitgepompt, b.v. wanneer het vee gedrenkt wordt. De put wordt het be&v gemaakt uit betonnen ringen, de onderste met een bodem,, waarin een opening voor de houten buis. ilet overblijvende gat dient op een soliede Wijze gedient te worden, hetgeen bij wel len met sterken aandrang van het water soms niet zoo gemakkelijk gaat. Bij den bouw moét er aan gedacht worden, dat verzakking van den put lekkages tenge volge zal hebben. De gaten welke in den wand gemaakt moeten worden voor de afvoerbuis naar de sloot of de haalbuis eener pomp, moeten weder secuur gedicht worden; vaak ziet men, dat er eenvoudig een ruw gat gehakt is en dat grondwater aarde en wormen tusschen de buis, i het beton door, gelegenheid hebben in de put te komen. Als afdekking acht ik een gewelven ring, die flink beven den beganen grond uitsteekt en welks opening met een steen, met gaatjes voorzien, is afgesloten, zeer doc-lmatig. Wie een geboorde pomp van hout op den put wenscht, moet deze zoo danig plaatsen, dat er geen water in den put terug kun vloeien: de gewelfde afdek king maakt dit gemakkelijk. Maar beter acht ik een metalen pomp, welke niet op »>f vlak bij de put behoeft te staan. Men is dun Vrij in het kiezen der plaats, waar men den nortonput aanbrengt, en niet genoodzaakt heny te bouwen in een om geving, die een groot besmettingsgevaar oplevert, n.l. vlak bij den stal, bij een zinkput, waarin de ier hoog staat ten op zichte van het water in den put en bij de afvoerbuis van de ier. Een pomp, in de put staande, heeft veelal ten gevolge, dat «Ie naaste omgeving doortrokken geraakt van het vuile gebruikte boenwater, voor .welks afvoering in den regel weinig zorg gedragen wordt Evenmin als een regen-, buk in de nabijheid van een beerput of riool, behoort een nortonput in zulk een omgeving thuis. Een metalen pomp maakt de keuze eener geschikte plaats voor de put mogelijk en heeft op een houten bo vendien voor, dat zij zuiver blijft. De uitloop in de sloot moet zóó hoog Do ven liet polderpeil uitsteken, dat er geen gevaar bestaat voor terugstrooming van slootwater in de put, waardoor deze voor Jangen tijd verontreinigd zou kunnen 1. 'ij- ven. Dc verbinding met de sloot moet, cis het toch nog noodig blijkt te zijn, volko men afgesloten kunnen worden. De uit loop dient met gaas voorzien te worden, om kikvorschen en dergelijke indringers huiten den put te houden. Wanneer er een flinke uitstrooming van water is, kan men daarvan profijt trek ken, door het koude water te voeren door een koelbak voor de avondmelk. Niet al leen is men dan in staat, om, ook in een drukkend heeteni zomer, de avondmelk naar behooren te behandelen, maar ook beschikt men in den vorm van het frissche, klare water, dat door den koelbak stroomt, over uitstekend boenwater op een geschik- 1e plaats n.l. dicht bij de sloot, waarin het gebruikte boenwater afvloeit. De doelma tigste doorstrooming wordt verkregen, wanneer het water onder in den koelbak instroomt en er boven uit. Ook het water, dat overvloedig uit gasketels wegvloeit, kan op deze wijze als koel- en boenwater ■benut worden. Heiaas blijft op vele boerderijen het kostelijke boenwater ongebruikt en besmet men het. gereedschap en de melk met slecht water, omdat dit dichter bij de hand is, terwijl men de voorziening in be- drijfswater zoo goed zou kunnen inrich ten. Waar een goede doorstrooming is, dddr moet men het water vandaan halen, hëtzij door uitscheppen of oppompen en niet uit putten, die door lange, ondichte, in een vervuilden bodem liggende buizen van hout, aarde of ijzer, soms nog met andere putten er tusschen, met het goede water in een verwijderd verband staan. De zaak is werkelijk eenvoudig genoeg; de inrichting van een nortonput met bij- behooren moet. eenvoudig zijn. Dr. L. T C. SCHELT, Rijkszuivelconsulent voor N.-Holland. Daar rr>cet om gedacht! Tn het jongste Jaarverslag van liet Friesche Rundvee stamboek wordt er me;, nadruk op gewezen, dat ln de toe komst de eigenlijke fokkerijbelangen in het gedrang kunnen komen, en dat men daartegen dus op zijn hoede dient te zijn. Die waarschuwing verdient in rui mer kring dan binnen de grenzen van de Friesche provincie gehoord te worden. Alle bezitters van waardevol fokvee mo gen zo te harte nemen. Straks, jia den oorlog, als men in de geteisterde landen het economis .he leven weer op gang zal trachten te brengen, en ook de veefokkerij weer ter hand vvordt genomen, dan zullen de blikken dei imi- tenlandsche lokkers ook naar .its lai d worden gericht. Door den oorlog zijn gróote gebieden getroffen, waar men een bepaalde voor liefde toonde voor ons (het Friesche) vee: Oost-Pruisen, Polen, Galicië. Men zal dus weer tot ons komen, cn «n die verwachting mogen we de vraag stellen: Is dat nu mooi of is dal een'gevaat? Denke iedere veehouder hierover, op ut hij straks voorbereid zij! Velen hebben hierover blijkbaar reeds gedacht, want de gehouden veetelling toonde een sterke toename van het aan tal stuks vee. Welnu, men neme zich vast voor om niet meer vee van de hand te doen dan die extra uitbreiding bedraagt. A^üan loopt onze veestapel geen groot gevaar. Voor heete vuren zal men gewis komen te staan: de vraag zal dringend wezen. Maar men bedenke: beter duur vee dan géén vee in de wei! En niet alleen zal men met geld, maar ook met gevoelsargumenten werken. Voor de laatste mogen we niet ontoe gankelijk zijn, doch steeds moeten we ons voor oogen stellen: dat wij de grondsla gen van het lokkersbedrijf niet mogen aantasten. Het grootste gevaar is de plotselinge vraag, .hiertegen zal men zich moeten wapenen. Door overleg moet men trachten de vraag te verdeelen over ruime tijdperken; voor beide partijen zal dat de gunstige oplossing zijn. Een plotselinge vraag naar groote hoe veelheden tegen ongekende, buitensporige prijzen, brenge niemand in verrukking, leide niemand er toe te ver te gaan, zoo dat hij in 't daaropvolgend jaar zelf tot de koopers zou behooren. In 't algemeen kan men iemand, die zoo handelt, niet feliciteeren. Slecht drinkwater. De Consulent voor de Zuivelbereiding in de provincie Friesland zegt in het. Ver slag zijner Werkzaamheden over 1914 be treffende he-t drinkwateronderzoek: Vele monsters drinkwater zijn voor liet gebruik bijzonder ongeschikt. Keuken zout, kalk- en magnesiazouten worden soms in groote hoeveelheden aangetrof fen. Zwavelwaterstof, het door rotting van stikstof en zwavelhoudende organische stoffen gevormde gas, dat de oorzaak is van een eigenschap die de veehouders met den naam tanig" aanduiden, komt in heel veel putwater voor, soms in zeer groote hoeveelheid. Zulk water wordt schijnbaar met graagte gedronken, omdat het. meestal erg zout is, en bovendien af voerend werkt, verhoogt het de behoefte aan drinken, maar in werkelijkheid is het schadelijk voor het vee, en spoelt het de inkomsten van den boer weg. Het vervangen van zulk stinkend wa ter door lekker frisch water uit een diepe schoone poldersloot wordt door het vee zoodanig op prijs gesteld dat het zelfs van minder krachtvoer meer melk geeft met een hooger vetgehalte dan tevoren. ,,De koe kan U haar nood niet klagen" ,,Geef haar dan wat zij niet kan vragen". C. B. Bij den staf tijdens een nachtaanval. Lennhoff, de oorlogscorrespondent van do ,,Vossische Zeitung" in Polen, geeft een beschrijving van een spannenden nacht, dien hij bij den staf van een Duit- sche divisie heeft doorgebracht. We eten ons avondeten uit de vuist. Er is geen tijd om de kaarten bijeen te schui ven en voor liet maal te gaan zitten. Or donnansen reiken ons koud eten aan. De meesten laten echter hun bord staan. On vermoeid zetten zij hun werk voort. Luider wordt het getoeter der telefoon toestellen. Een langgerekte huilende toon schijnt het thans te zijn. Geen oogenblik leggen de officieren het hoorntoestel neer. Aan de overzijde begint reeds de wilde dans. Roode bliksems lichten boven den berg. Garven van licht schieten omhoog. En onmiddellijk daarop is de helsche ka- nonnade in vollen gang. Als een zware donder rolt het geraas der houwitsers dooi den nacht. De tegenstander blijft het ant woord niet schuldig. Ook zijn artillerie verbreekt het zwijgen en haar projectielen vliegen huilend over de vlakte. Voorbij is het nu met de duisternis. Het roode schijn sel boven de donkere dennen van den berg, dat eerst slechts als een bliksem op vlamde, om na iedere laag weer te ver dwijnen, staat thans als een laaiende brand, die van minuut tot minuut feller wordt, aan den hemel. Even nadat wij het vermoeden uitgesproken hebben, dat de granaten daar ginds brand,, veroorzaakt moeten hebben, komt ook reeds het be richt: de boerderij brandt. Wel een half uur lang blaffen de ka nonnen elkaar aan. Dan komt plotseling een nieuwe toon in de melodie. Eerst als een verre stortregen, dan als hagel tegen de ruiten. Infamterievuur. De artillerie wordt een korten tijd stiller, maar zoo veel te duidelijker spreken nu ouk de ma chinegeweren. De spanning wordt voor ons onverdragelijk. Wij vragen en krijgen verlof, naar de artillerie te gaan. Een kleine afstand en wij zijn boven. Oorver- doovend is hier het geraas. Korte bevelen trachten zich verstaanbaar te maken. Onmiddellijk voor ons waarnemingspun-t ligt dc Brandende boerderij. Een sterke zuidenwind jaagt stuivende vonken uit den laaienden brand. Links van de hoeve schieten nu vlammen op, blijkbaar is er een bijgebouw in brand geraakt. Nauwe lijks echter hebben wij een blik in de verte gedaan, als plotseling het zware geschut van den vijand weer begint. Honderd mon den schijnen to huilen en als een duizend voudige bliksem is hun vuur. Een offi cier verzoekt ons om te keeren. Straks schieten zij weer op ons en dan is het hier te gevaarlijk, zegt hij troostend. On gaarne schikken wij ons. Tegelijk met ons komt een ruiter bij het kwartier aan. De artillerie-generaal der divisie met zijn or donnansen. We zullen het klaarspelen, verkondigt hij. De stellingen van de Rus sen zijn leelijk in elkaar geschoten. Weer werpt de nacht het gerol van het artillerievuur als een golf tegen onze rin kelende ramen. Hooger en hooger stijgt de gloed aan den hemel. Rapport na rap port bereikt den staf door de telefoon. En bevel op bevel wordt langs denzelfden weg afgegeven. Dan weten wij plotseling, dat de bestorming over de geheele linie be gonnen is. Woedender wordt het geweer vuur. Blazend ratelen de machinegeweren. En het is alsof w\j daar tusschen een veel stemmig hoera hooren. We weten biet of het werkelijkheid of zinsbedrog is, maar allen staan wij onder den druk van een zenuwachtige onrust. Za] het werk geluk ken of zullen de Russen hier het offensief kunnen tegenhouden. Dat is de vraag (li;- in ons brandt. Daar komt het eerste bericht. De span ning wijkt. De telefoonofficier roept iets in zijn toestel. Dan het bericht: boerderij ge nomen. Onmiddellijk daarop echter een nieuw: hevige tegenstand bij de fabriek. De aanval moest bij de" draadversperrin gen voor een overmacht machinegeweer- vuur van den vijand gestaakt worden. Nog eens probeeren, klinkt het bevel terug. Een tijd lang is liet nu heel stil boven den berg. Geen geluid verbreekt de stilte. Dit duurt echter slechts minuten. Dan breekt de hel opnieuw los. Weer eerst de artillerie, de houwitsers, de veldkanonnen. Luider en doordringender nog dan des avonds. Sterker wordt ook liet gepruttel van het infamterievuur, rhytmiseh in de maat. De uren kruipen voorbij. Een ouderwet- sche muurklok wijst drie uur. Nog steeds duurt de strijd voort. De telefoon teekent iedere frase aan. De tweede stormloop had kort na middernacht de vijandelijke loop graven bereikt, maar versterkingen van Siberiers hadden weer tot den terugtocht gedwongen. Een kwartier geleden zijn de onvermoeibaren ten derden male begon nen, in de dekkingen wordt thans man tegera man geworsteld. Ieder oogenblik kan de beslissing vallen. Weer*een pijni gend wachten. Potleoden trommelen tegen den kant van de tafel. Een nevel van sigarettenrook hangt om de pfficieren, die' aan liet werk zijn. De nacht begint'te wij ken voor den aanbrekenden dag. Vier uur. De divisie-commandant en de chef van zijn staf zijn, zoodra het licht werd, naar buiten gereden. Wij zouden gaarne mede willen om misschien nog 't einde van den slag mee aan te zien. De telefoon brengt het verzoek over. - Op hetzelfde oogenblik bijna komt echter ook reeds het antwoord: de heeren kunnen onmiddellijk naar T. rijden. Zooeven is de fabriek genomen, de Russen vluchten door de stad terug. Het bier in oorlogstijd. Het door den Duitschen Rijkskanselier uitgevaardigde uitvoerverbod voor bier en mout-extracten geeft aan de Weensche „Zeil" aanleiding tot een kleine beschou wing over de beteekenis van het Duitsche bier voor Oostenrijk, welk land mede i-n het uitvoerverbod is begrepen. Vooral de donkere Beiersche biersoorten worden in Oostenrijk ingevoerd, speciaal in Salzburg, Tyrol en Duitsch Bohemen, tot een hoeveelheid van 40 a 50,000 II.L. per jaar, waarvan 5 6000 ILL. alleen door Weenen worden verbruikt. Het Spa- tenbrau neemt daaronder een eerste plaats in; volgens de ,,Zeit" behoort dit ook tot de lievelingsbieren van keizei- Frans Jozef, aan wiens tafel het zelden ontbreekt. Ook toen in het begin der mobilisatie het goe derenverkeer geheel stokte, werd toch ge zorgd, dat het \V(?ensche hof zijn „Spaten" niet geheel behoefde te missen. "Pschorrbrau, Löwenbrau, Paulanerbrau vinden eveneens in gewone tijden hun weg over de Oostenrijksche grenzen. In den laatsten tijd deden .zich tal van moeilijkheden voor b'ij het transport, zoo dat de voorraden geringer waren en thans komt het uitvoerverbod van Duitsche zijde geheel onverwacht. De beperking der Duit sche biel-productie had toch reeds den uit voer tot"60 pCt. van de gewone hoeveelheid doen dalen. De Oostenrijksche verbruikers zullen daar. wellicht nog het minst onder lijden, want in de laatste jaren legden de brouwerijen in Oostenrijk zelf zich meer en meer erop toe om bieren van dergelijke kwaliteit als de Beiersche af te levéren en dit zal nu nog meer worden bevorderd. Het „echte" bier moet men evenwel,missen. Volgens inlichtingen van de ,,Zeit" zou het Duitsche uitvoerverbod zijn oorzaak vinden in een tekort aan bier, dat sedert de productiebeperking in Duitschland is ontstaan, gegeven het toenemend gebruik voor het leger, waarvoor het langs den weg van requisitie werd verkregen. In Oosten rijk verwacht men een navolging van der gelijke maatregelen niet. Het bierverbruik per hoofd is daar lager en de behoefte aan bier voor het leger niet zoo aanzienlijk.' Daarbij komt, dat de Oostenrijksche bier export., die vooral naar Frankrijk, Italië, Rusland, Engeland en Amerika was ge richt, vanzelf door den oorlog stilstaat en dus groote hoeveelheden voor binnen- landsch verbruik beschikbaar blijven. Edison's jongste uitvinding. llit New-York wordt het volgende aan de „N. R. Ct." gemeld: Wanneer men nagaat, dat Thomas Edi son's jongste uitvinding hem 37 jaren lang heeft bezig gehouden, dan laat het zich begrijpen, dat hij zelf somtijds op de- on eigenlijkheid heeft gewezen om hem den „toovenaar van Menlo Park of van Lie- vellyn Para" te noemen. Volgens liem be seffen velen niet hoeveel tijd cr wordt ver- eischt om een of ander, in beginsel \eel- belovend, denkbeeld zoodanig te ontwikke len, dat een doeltreffend toestel wordt verkregen. Hij verklaart evenwel herhaal delijk de grootste voldoening te hebben ge smaakt wanneer hij in plaats van plot seling iets te voorschijn te tooveren, waar op niemand was voorbereid eindelijk slaagde in het tot een goed besluit bren gen van een langdurige reeks ingewikkel de proefnemingen. Zulk een tevredenheid heeft Edison ge-f wis vervuld op het oogenblik, dat hij zijn getrouwe helpers mededeelde eindelijk de telescriba te hebben kunnen voltooien. Deze is een samenstel van een telefoon en een phonograaf, waardoor een dictaat van elk telefonisch gesprek wordt geleverd. Zoowel de spreker over de telefoon als de toegesprokene, verkrijgt aldus al wordt hun gesprek gevoerd op een afstand van honderdduizend of meer kilometers een phónografisch verslag van al hetgeen het tweetal per draad heeft verhandeld. In velerlei opzichten zal de telescriba zijn practische bruikbaarheid doen waar- deeren. Volgens de echt Amerikaansche op vattingen vap Edison zal het toestel bo venal worden op prijs gesteld, omdat het zulke ontzaglijke tijcis- en arbeidsbespa ringen mogelijk maakt. Bij het treffen van overeenkomsten op het gebied van zakelijke ondernemingen, zal men jaarlijks tallooze brieven kunnen ontberen, welker dicteering en samenstel ling, ook al werd hierbij een schrijfmachine gebezigd, zooveel .werkkrachten, materiaal en tijd plegen te vorderen. Aangezien de phonografische inrichting een geschikte gelegenheid oplevert om de stemmen dei- betrokken personen, te herkennen, welke per draad een of andere overeenkomst hebben aangegaan, vertrouwt de uit hebben aangegaan, vertrouwt de uitvin der, dat de afdrukken der telescriba's even welsprekende bewijzen van het goed ver trouwen der betrokken partijen zullen op leveren als geteekende brieven. Edison heeft de welgeslaagde voltooiing van den telescriba gevierd door een proef neming op groote schaal met het in wer king stellen van verschillende machines tusschen zijn hoofdkwartier der laborato ries te Qrange (New Jersey) en zijn ver schillende bijkantoren in allerlei gedeelten der Vereenigde Staten. Met zulk een be slist vertrouwen op de behoefte aan teles criba's in de naaste toekomst, is Edison thans reeds vervuld, dat hij terstond last heeft gegeven een zoo groot mogelijk aan tal toestellen te vervaardigen. Zoodra hun doelmatigheid bij eerlang te houden open bare- proefnemingen zal zijn aangetoond, acht hij zich verzekerd van het ontvangen eener groote hoeveelheid bestellingen. In het Juni-nummer van het jaar 1878 der „North American Review", is door Edison het eerst er op gewezen, dat het mogelijk behoorde te worden geacht een toestel uit te vinden, waardoor verslagen van telefonische gesprekken zouden wor den gegeven. Sedert dat tijdstip heeft hij zich gestadig er op toegelegd die mogelijk heid te verwezenlijken. De inrichting van den telescriba is alles behalve ingewikkeld. Hij wordt gebezigd met behulp van het gewone telefoontoestel, doch met twee spreekbuizen. Een dezer beide is verbonden aan den arm van een dicteerplionograaf: de andere wordt op „de gewone wijze aangewend. Aan beide ein den van de telefoonverbinding wordt een verslag verkregen van hetgeen het betrok ken tweetal personen heeft afgesproken. Ten einde zich er van te verzekeren, wat de afspraak omvat, kan een typist een af schrift. maken van het phonografische ver sla»" en van weerszijden kan men elkaar een duplicaat daarvan doen toekomen. Aldus wordt binnen uiterst korten tijd een zakelijke overeenkomst aangegaan, welke op den tot dusver gebruikelijken voet een dozijn of meer brieven van weerskanten placht te vorderen en weken tijds alvorens zij haar beslag kon krijgen. Zooals Edison het uitdrukt wordt de te lefoon millioen malen per uur gebruikt. De wetenschap heeft haar bestemd to-t de snelst mogelijke overbrenging der mensche- lijke gedachte. Met behulp van den teles criba zal evenwel gelegenheid worden ver schaft om het gesprokene woord voor woord nauwkeurig in afschrift te verkrijgen. Door den uitvinder wordt nog op een belangrijk bijkomend voordeel gewezen. Bij het zenden van berichten van aanbelang aan personen, die niet ter plaatse aanwezig- zijn als er een of ander aan hen wordt ge telefoneerd, kan een ander persoon door op een daartoe bestemden knop te druk ken, het. bericht opnemen met. behulp van de phonograaf. Zoodra de afwezige terug keert, kan deze op zijn gemak den inhoud van het getelefoneerde nalezen. Behalve voor de beschreven doeleinden, leent de telescriba zich ook tot het gebruik als dictograaf over grootere afstanden. Zelfs zou een volgens dezelfde grondbegin selen ingerichte machine kunnen worden gebezigd tot opneming van een geheel ge rechtelijk gehoor met al hetgeen verder tot het rechtsgeding behoort. Alleen zal hiertoe zijn vermogen aanzienlijk moeten worden uitgebreid, omdat de tot dusver vervaardigde toestellen slechts phonografi sche opnemingen toelaten ten bedrage van ten hoogste 1500 woorden. William Meadowcroft, Edison's rechter hand, heeft verklaard, dat deze nieuwe uitvinding niet terstond alle met steno grafie vertrouwde machineschrijvers en schrijfsters overbodig zal maken. Dezen blijven immers nog altijd benoodigd tot het weergeven van hetgeen de phonograaf heeft opgenomen. Op den duur beteekent echter de telescriba, zooals boven al reeds werd opgemerkt, het aanzienlijk beperken van briovenschrijverij. Feitelijk is Edison's uitvinding niet een eersteling in de aangegeven richting. Wal- demar Pouisen, een Deen, heeft in 1900 do telegrafoon uitgevonden, een geheel op zich zelf staand toestel, waarmede op ze keren afstand plaats hebbende gesprekken kunnen worden weergegeven. In beginsel wordt hierbij gebruik gemaakt van de magnetische indrukken, verkregen met behulp van een koperdraad. Voor een ge woon gesprek werd een winding gevorderd ter ïëngte van pl.m. 5500 meter. Elke in druk. op eenige gedeelten van deze win ding vertegenwoordigde een klank. Door het terugdraaien van het Poulsentoestel werd de opneming a. h. w. afgQlezen. Bovenal heeft deze laatste uitvinding van zich doen spreken, toen William Bruns, de vermaarde speurder, die het vakbonden schrikbewind der Mc. Namarabende ten val bracht, in 1912 den voorzitter van den gemeenteraad te Detroit (Michigan) be trapte op het verkoopen van diens be slissende stem. Op overtuigenden toon werd n.l. he,t gesprek weergegeven, waar in die voorzi'ttler had verklaard hoeveel zou moeten worden betaald om hem te laten stemmen voor den voorgestelden maatregel. Door middel van de telegra foon werden vele redevoeringen van pre sident Roosevelt opgenomen, alsook be raadslagingen van vergaderingen. Stoomvaartberichten. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. AMBON (thuisreis) vertrok 20 Sept. van Madras. BANKA (uitreis) iis 20 Sept. Do ver gepasseerd. KARIMATA (thuisreis) passeerde 20 Sept. Pertm. KARIMOEN (thuisreis) vertrok 20 Sept. van Colombo. KONINGIN EMMA (thuisreis) passeerde 20 Sept. Dover. JAN PIETERSZ. COEN (uitreis) arriveerde 20 Sept. te Genua. SNMATRA (uitreis) passeerde 20 Sept. Perim. RQTTERDAMSCHE LLOYD. TABANAN (thuisreis) passeerde 21 Sept. Sagres. HOLLAND-AMERIKA LIJN. MAARTENSDIJK, van Rotterdam naar Baltimore, passeerde 20 Sept. 5 u. 40 nam. Do\er. NIEUW AMSTERDAM, van Rot. terdam naar New-York, vertrok 20 Sept. 12 u. 's middags van Faiïmouth. ROTTER DAM arriveerde 20 Sept.. van Rotterdam te New-York. KON. HOLL. LLOYD. GELRIA (uitreis) vertrok 19 Sept. van Corunna. ZEELANDIA (uitreis) vertrok 18 Sent. \an Bahia. KON. WEST-IND. MAILDIENST. PRINS WILLEM I (thuisreis) arriveer de 20 Sept. 1e Las Palmas. Financieele Berichten. Amsterdamsche Beurs. Officieele Prijscourant. V.K. Ned. 1914 5 f 100—200 102%6 dito f.500—1000 102 5 pCt. Indische f 100-500 ICO1/-* dito dito 1'IOÜO. 100% Duitschland. Rijksleening 3 59% Hongarije Goudleening 4 57%6 Oostenrijk Obl. i. pap. 1868 5 83% dito in zilver 5 60% dito Bel. vr. Kron. Jan./Juli 4 57 Rusland Q.Rm .500/1000 '05 41/2 681/2 dito Serie 31-36 1909 4% 67% dito Serie 31-36 1909 41/2 67% dilo Seriën 37-280 1909 4% 70 dito bij Hope Co. '89/90 4 611/iê dilo üe Ëinisa.G.R. 1251894 Mexico Bel. vr. goudl. 1899 Brazi)ip, Fund. L. 98, 5 Venezuela. Dipl. Seh. 1905. 3 Amsterdam 1915. 5 K.H. 102% IOOV2 1003/4 921/4 441/4 101% 102%g 98% 94% 102%0 98%6 2451/2 7013/16 69% 1041/g 335 563/4 73%o 321/4 132 41/s 151% Haarlc Leiden 1914 4% dilo 1911 4 Rotterdam 1915 5 dito 1914 4i/2 Ncdeil. Bank Aand. N'.-West. Pac. Hyp. B. C. A. Anialg. Coppei Cy. C. v. A. Am. Car. «fc Foundry C. v. A. Am. Smelt. Sec. Cy O. 6. Bethlehem Steel C. v. A. .- Standard Milling Ct. C. v. A. Un. Stat. Steel. Corp. C. v. A. Ketahocn Mij nu. mij. pr. A. Redjang Lebong ^J-ijnb. A. Great CobarA. Gee. Hull. Petr. Cert. v. A. Kon. Ned. Petr. f1000 A. Moeara Enim Petr. mij. A. Sumatra Palemb. A. Int. Mem. MarA. Int. Merc. Mar. pr. A. Deli Maatschappij Cert. Holl. IJz. Spoormij. A. dito Obl. 1915 5. Mij. tot Expl. v. Staatsp.w. A. Atchison Topeka C. v. A. Deny. Rio Gr. C. v. A. Erie Sp. Mij. Gew. A. Kans. City South. Gew. A. Miss. Kans. Tcx. Ie hyp. O. 4 Roek Island. C. v. gew. A. South. Pac. Cy. gew. A. South. Rlw. Vot. t. pref. A. Union Pac. Rr. C. v. gew. A. Amsterdam f. 1003. Koers van het geld. Prolongatie 3d pCt. Ex.-div. 102%4 2431/2 71% 683/4 104% 3371/'» 58% 73%6 32% 134 41%. 793/4 101% 883/4 1001/4 8 29i/o 5123/4 206 1873/4 4% «Wij 29.'/, Marktberichten. PURMERENP, 21 Sept. Kaas. Aangevoerd 153 stapels, f52.a f 56.50 de 50 K.G. Boter. Aangevoerd 796 KG. f 1.60—0. per K.G. Eieren, f8.008.50 per 100 st. Yce. 763 runderen vet vee, f 0,851,05 per K.G.; 44 paarden; 84 vette kalveren f0,95f 1.10 per K,G.;260 nuchtere id., f 1326 per stuk; 237 vette varkens, f0,84—0,92 per K.G.; 51 magere id. f32—45 per stuk; 179 biggen, f 1521 per stuk; 958schapen en lammeren. SCHIEDAM, 21 Sept. Moutwijn f21,—Je never 1 25,Commissie f 19.Stemming traag. Spoeling fl.50, Graanspiritus f 35— f40..Melasse Spiritus f32.Ruwe spiritus 1161/2-17%.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2